Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 05-05-09, 14:19
Το avatar του χρήστη filipposster
filipposster Ο χρήστης filipposster δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2009
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 22
Προεπιλογή βοηθεια!!

Καλησπέρα.Χτες γυρνωντας απο το σχολειο συνηδητοποιησα οτι σε εναν απο τους μονομαχους μου εχει κομματιαστει περιπου η μιση ουρα και το πισω μερος του πανω του πτεριγιου.ειμε απελπισμένος και δεν κσερω τι να κανω.δωστε μου μια σιμβουλη!!
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 05-05-09, 14:24
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από filipposster Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα.Χτες γυρνωντας απο το σχολειο συνηδητοποιησα οτι σε εναν απο τους μονομαχους μου εχει κομματιαστει περιπου η μιση ουρα και το πισω μερος του πανω του πτεριγιου.ειμε απελπισμένος και δεν κσερω τι να κανω.δωστε μου μια σιμβουλη!!
Θα σε παρακαλούσα να πεις περισσότερα για το ενυδρείο που είναι μέσα το ψαράκι σου, όπως επίσης αν έχεις μετρήσεις του νερού (σκληρότητες, αμμωνία, νιτρώδη).
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 05-05-09, 14:33
Το avatar του χρήστη wcpaeb
wcpaeb Ο χρήστης wcpaeb δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-01-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 57
Προεπιλογή

Aν δεν δώσεις παραπάνω πληροφορίες για το ενυδρειο σου, δεν θα μπορέσει κάποιος να σου δωσει συγκεκριμένη απάντηση. Πες διαστασεις και λίτρα ενυδρείου, τιμές νερού, είναι μόνος του, με άλλα ψάρια και αν ναι με τί ψαρια;; κτλ

EDIT: Στο προφιλ σου λες πως εχεις 2 ενυδρεια, ενα 20 λιτρο και ενα 8 λιτρο, και από τα γραφόμενα σου (σε εναν απο τους μονομαχους) αφηνεις να εννοηθεί πως έχεις και άλλα ψαρια και μάλλον παρα πάνω από εναν μονομάχο. Για πες λεπτομέρειες.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 05-05-09, 14:51
Το avatar του χρήστη filipposster
filipposster Ο χρήστης filipposster δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2009
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 22
Προεπιλογή

Λοιπον.το ενηδρειο μου εινε 20 λιτρα.δεν εχει μεσα ζωντανα φυτα παρα 3 ψευτικα.εχω μια σπιλια αλλα την εχω 6 μηνες και δεν μου το εχει ξανακανει αυτο.Επισης η σπιλια εινε εχμυρη σε καποιο σημειο.πριν δυο μερες καθως εριχνα τρεις σταγωνιτσες υγρου κατα της αλγης ο μονομαχος θυμομενος εκανε ενα πιδιγμα και χτυπησε το σημειο που ετρεχαν οι σταγωνες.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 05-05-09, 14:57
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

φιλε μου για να μας βοηθησεις να σε βοηθησουμε συπμληρωσε αυτη τη φορμα...εχει τις πληροφοριες που θελουμε...
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=14298

μεταφερω το θεμα σου στις ασθενειες...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 05-05-09, 15:09
Το avatar του χρήστη filipposster
filipposster Ο χρήστης filipposster δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2009
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 22
Προεπιλογή

Ο μονομαχος εινε μονος του και το ενυδρειο δεν εχει θερμοστατη.οσο για την ερωτηση που μου κανατε νε εχω αλλα τρια χρυσοψαρα σε μια μεγαλη γυαλα(δεν ξερω λιτρα).
-------------------------
Λοιπον απο τα στιχεια νερου δεν κανω καμια αναλυση.αλαζω το νερο καθε 14 μερεσ και η τελευταια φορα αλαγης ηταν πριν δυο μερες.το ψαρι δεν εχει μιομενη κινητικοτιτα και τρωει κανονικα.η τροφη ειναι sera bloodworms και tetra diskus.χρησιμοποιω ενα φαρμακο καθε 6 μερες και ενα αντιαλγικο.δεν διχνει καποιθο αλλο συμπτωμα ουτε κατι αλλο.εινε ολλα φυσιολογικα εκτωσ απο την ουρα του.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη filipposster : 05-05-09 στις 15:09 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 05-05-09, 15:17
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από filipposster Εμφάνιση μηνυμάτων
Επισης η σπιλια εινε εχμυρη σε καποιο σημειο..............εριχνα σταγωνιτσες υγρου κατα της αλγης
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από filipposster Εμφάνιση μηνυμάτων
το ενυδρειο δεν εχει θερμοστατη.
Λοιπον απο τα στιχεια νερου δεν κανω καμια αναλυση.αλαζω το νερο καθε 14 μερεσ χρησιμοποιω ενα φαρμακο καθε 6 μερες και ενα αντιαλγικο..
ολα τα παραπανω συνυγορουν στο να αρρωστησει ο μονομαχος σου...ειναι τροπικο ψαρι και θελει θερμοκρασια 25-27 βαθμους...
τα ζουμια για την αλγη μπορει να κανουν και κακο...μη τα χρησιμποοιεις....πρεπει να καταπολεμησεις την αιτια της αλγης...
δεν εχεις μετρησεις και πολυ πιθανον να μην ειναι καλες....οι αλλαγες νερου πρεπει να ειναι εβδομαδιαιες η και συχνοτερες με βαση τις μετρησεις σου...οταν λες αλλαζεις το νερο..σε τι ποσοστο??
ποιο φαρμακο ειναι αυτο που χρησιμοποιεις καθε 6 μερες??

σαν ρουτινα πρεπει να κανεις μετρησεις με υγρα τεστ και οπωςσδηποτε να βαλεις θερμοστατη...να σταματησεις το αντιαλγικο..και το μονο φαρμακο που χρησιμοποιεις να ειναι το αντιχλωριο στις εβδομαδιαιες αλλαγες νερου σε ποσοστο το πολυ 50%...συνηθως το 30 % αρκει...
αφου κανεις αυτη τη ρουτινα προχωραμε και στη θεραπεια ...που επειδη μαλλον προκειται για φινροτ θελεις αυξηση θερμοκρασιας για λιγο διαστημα..αλατακι ενυδρειακο και καλο θα ηταν και το φαρμακο melafix που ειναι φυτικο και δεν επηρρεαζει τη βιολογια....

υ.γ. αν η σπηλια ειναι πολυ αιχμηρη συνιστω να τη βγαλεις γιατι μπορει να τραυματιστει στο μελλον ..
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 05-05-09, 15:41
Ge0rge Ο χρήστης Ge0rge δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-04-2009
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 44
Προεπιλογή

- Για θερμοστάτη θα χρειαστείς 25-30W.
- Αντιχλώριο να ζητήσεις από pet shop.
- Η άλγη δύσκολα να σταματήσει να βγαίνει. Χρειάζεσαι ένα αλγοφάγο ψάρι για να την τρώει, αλλά να ζητήσεις κάποιο που δεν θα μεγαλώσει πολύ, γιατί τα 20λίτρα είναι λίγα.
- Πάρε και τα στικάκια για μετρήσεις στο νερό που σου είπαν. Υπάρχουν κάποια που μετράνε πολλές παραμέτρους ταυτόχρονα.
- Μάθε τι ψάρι είναι ο μονομάχος και μάθε επίσης τι συνθήκες χρειάζετε για να επιβιώσει.

Αν πέταγαν μέσα στη Βόρεια Θάλασσα εκεί που βυθίστικε το πυρινικό υποβρίχειο των Ρώσων οποιονδήποτε χωρίς ρούχα, θα του έπεφτε η μύτι, τα φρίδια, τα δόντια, να μην σου πω και τι άλλο... από το κρύο και την μόλυνση Το ίδιο έχει πάθει και ο μονομάχος.

Κρίμα είναι το ψάρι.

Καλή συνέχεια.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 05-05-09, 15:20
Το avatar του χρήστη wcpaeb
wcpaeb Ο χρήστης wcpaeb δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-01-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 57
Προεπιλογή

Κακώς που δεν έχεις θερμοστάτη στο ενυδρείο. Η θερμοκρασια πρέπει να κυμένεται στους 25-27 βαθμούς. Φίλτρο έχει το ενυδρείο??

Επίσης πρέπει να πάρεις και τεστ για το νερό (εστω στικάκια). Μπορέι το νερό να έχει αμμωνια κτλ.

Λες πως χρησιμοποιείς φάρμακο κάθε 6 μέρες. Τί φαρμακο είναι αυτό και γιατί το χρησιμοποιείς??

(και βγάλε τα χρυσόψαρα από τη γυαλα, είναι κρίμα)

EDIT: με πρόλαβε ο Πάνος
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 05-05-09, 15:29
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από wcpaeb Εμφάνιση μηνυμάτων
(και βγάλε τα χρυσόψαρα από τη γυαλα, είναι κρίμα)

EDIT: με πρόλαβε ο Πάνος
εδω με προλαβες εσυ ...για τα χρυσοψαρα ανοιξε νεο ποστ γιατι δε πρεπει να ζουν και δε θα ζησουν σε γυαλα...
__________________
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
βοηθεια!!!! Petran22 ¶λλα ζώα 5 30-10-08 14:18
βοηθεια!!! JEAN Αρχάριοι γλυκού νερού 1 13-10-08 20:16
Βοηθεια.. KinezosFacker Bettas 9 16-09-08 19:04
ΒΟΗΘΕΙΑ sersd ¶λλα ζώα 9 15-09-08 20:22
Βοηθεια gchristoforatos Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 3 17-04-08 16:20

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 01:59.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05028 seconds with 13 queries