Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Νότιος Αμερική > Δίσκοι

Δίσκοι Κατά πολλούς οι βασιλιάδες του ενυδρείου.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 13-10-05, 21:39
Το avatar του χρήστη klaz
klaz Ο χρήστης klaz δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 13-09-2005
Περιοχή: εις την συμπρωτευουσαν....
Μηνύματα: 3.900
Προεπιλογή

θαυμα,θαυμα..................ο δισκος την τελευταια μιση ωρα σταματησε το ξυσιμο..και αρχισε να βολταρει.......!!!!ειναι ακομη καπως σκουρος....να δοκιμασω να τον ταισω...η οχι..???
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 13-10-05, 21:41
george hmmy Ο χρήστης george hmmy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-04-2005
Περιοχή: Γη :)
Μηνύματα: 412
Προεπιλογή

Αν και ζητάς βοήθεια από αλλού θα έπρεπε να σε αφήσω στην κακιά σου μοίρα και να μη σου πω τίποτα, βάλε και καμιά αεραντλία τώρα που έριξες αλάτι γιατί δυσκολεύει την αναπνοή των ψαριών.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη george hmmy : 13-10-05 στις 21:51
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 13-10-05, 21:52
Το avatar του χρήστη mikenuke
mikenuke Ο χρήστης mikenuke δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 17-05-2003
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 2.517
Προεπιλογή

βρε klaz σε μιση ωρα ειμαι σιγουρος οτι θα το δεις να ξυνεται και θα μπεις και θα γραψεις οτι ξυθηκε!
ΑΑαααα μου φαινεται οταν βρεθουμε πρεπει να σου κανω οτι μου ειχε κανει ο halvas69 οταν συναντηθηκαμε την πρωτη φορα!
__________________
Και ειπε το χρυσοψαρο:"Πρεπει να υπαρχει Θεος, αλλιως ποιος αλλαζει το "νερο"."
Το παλιό 90λιτρό μου Ο βιότοπος Tanganyika μου Το 120λιτρό μου Ο 2ος βιότοπος Tanganyika μου To παλιο 35λιτρο Amano μου
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 13-10-05, 21:54
Το avatar του χρήστη klaz
klaz Ο χρήστης klaz δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 13-09-2005
Περιοχή: εις την συμπρωτευουσαν....
Μηνύματα: 3.900
Προεπιλογή

????? λες να ξαναξυθει...????
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 13-10-05, 22:28
Το avatar του χρήστη mikenuke
mikenuke Ο χρήστης mikenuke δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 17-05-2003
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 2.517
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από klaz
????? λες να ξαναξυθει...????
πολυ πιθανο!
__________________
Και ειπε το χρυσοψαρο:"Πρεπει να υπαρχει Θεος, αλλιως ποιος αλλαζει το "νερο"."
Το παλιό 90λιτρό μου Ο βιότοπος Tanganyika μου Το 120λιτρό μου Ο 2ος βιότοπος Tanganyika μου To παλιο 35λιτρο Amano μου
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 14-10-05, 08:37
red rubin Ο χρήστης red rubin δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 12-05-2003
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μηνύματα: 338
Προεπιλογή

Οπως ειπε και ο Πρυτανης το ξυσιμο δεν σημαινει τιποτα.Μπορει να ειναι μια απλη κυστη σαν σπυρακι δηλαδη απο το στρεςς το οποιο φευγει μονο του.Στο ενυδρειο σου εχεις κανενα ξυλο για να βοηθησει την ποιοτητα του νερου??Θα βοηθησει και στον δισκο για να κρυβεται.Τον δισκο απο που τον πηρες?Αμα ειναι απο αμαζονιο το ph στο μαγαζι ειναι 7,0 -7,2 και τα δισκακια του ειχαν καποια μικροπροβληματα.Καλη συνεχεια!!!
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 14-10-05, 09:30
Το avatar του χρήστη klaz
klaz Ο χρήστης klaz δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 13-09-2005
Περιοχή: εις την συμπρωτευουσαν....
Μηνύματα: 3.900
Προεπιλογή

εχω ξυλα μεσα,και ναι ο μικρουλης ξαναξυθηκε,,,,και ναι ειναι απο τον αμαζωνιο........σκεφτομαι να του παρω ακομα 1 για παρεα το σαββατο...λετε μηπως δεν ειναι καταλληλη η στιγμη....και αλατι θα ξαναριξω..και αν ναι καθε ποτε..????
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 14-10-05, 10:58
red rubin Ο χρήστης red rubin δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 12-05-2003
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μηνύματα: 338
Προεπιλογή

Οι δισκοι ειχαν καποια προβληματα αυτοι που ηταν μολις μπαινεις στο μαγαζι στο χωρο με τα ενυδρεια αριστερα τα 2 στην γωνια.Αν πηρες απο κει τοτε ρωτα τον μακη τι τους εκανε και τις παραμετρους του νερου του.
Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 14-10-05, 11:47
Theokyr Ο χρήστης Theokyr δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-07-2005
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 307
Προεπιλογή

Εγώ πάντως το έχω λύσει το πρόβλημα του ξυσίματος των δίσκων με πολύ απλό τρόπο. Θα σου πρότεινα να το κάνει και εσύ.

Όταν ξύνεται κάποιος δίσκους μου, ξύνομαι και εγώ... Μας έχει οφελήσει και τους δύο.

Θεόφιλος

ΥΓ. Στην τελική, ψάρια είναι. Εγώ θα σου πρότεινα να μην πάρεις άλλο δίσκο μέχρι να αποφασίσεις πραγματικά τι θες να κάνεις.
Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 14-10-05, 11:56
george hmmy Ο χρήστης george hmmy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-04-2005
Περιοχή: Γη :)
Μηνύματα: 412
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από theokyr
Εγώ θα σου πρότεινα να μην πάρεις άλλο δίσκο μέχρι να αποφασίσεις πραγματικά τι θες να κάνεις.
Αυτό "φωνάζω" κι εγώ από την αρχή αλλά... Ο klaz μας έχει μένους!
Απάντηση με παράθεση
  #41  
Παλιά 14-10-05, 12:42
Το avatar του χρήστη klaz
klaz Ο χρήστης klaz δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 13-09-2005
Περιοχή: εις την συμπρωτευουσαν....
Μηνύματα: 3.900
Προεπιλογή

εεε,με βαλατε απο κατω....ενταξει εχετε δικιο...αλλα το αποφασισα...ηδη ψαχνομαι για ρο,τα αγγελοψαρα πηγαινουν αυριο πρωι,πισω...κρατω τα υπολοιπα που ειναι ακινδυνα για τους δισκους,φερνω παρεα στον ευτυχιο,και μεχρι να παρω τη ρο,θα παιζω με μπετονακια απιονισμενου σε συνδυασμο με νερο της βρυσης.....τι λετε δειχνω αποφασισμενος για το τι θελω η οχι....?????
Απάντηση με παράθεση
  #42  
Παλιά 14-10-05, 12:55
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

ωραια ολα αυτά, αλλα θα ελεγα να μην βαλεις αλλο δισκο ακομα.
φτιαξε πρωτα το νερο...
συνηθισε τις ποσοτητες που πρεπει να αναμιγνυεις στις αλλαγες και μετα προχωρας.
η βιασυνη δημιουργει παντα προβληματα.
Απάντηση με παράθεση
  #43  
Παλιά 14-10-05, 12:58
Το avatar του χρήστη klaz
klaz Ο χρήστης klaz δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 13-09-2005
Περιοχή: εις την συμπρωτευουσαν....
Μηνύματα: 3.900
Προεπιλογή

εχεις δικιο...απλα τα αγγελοψαρα θα γινουν αντικατασταση με το δισκακι...για αυτο θα μπει αυριο...αλλιως εχεις απολυτο δικιο.....
Απάντηση με παράθεση
  #44  
Παλιά 14-10-05, 13:00
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

μα τι λες?
πηγαινε τα πισω και ασε πιστωση για ενα δισκακι (η περισσοτερα) αργότερα.
θα ξεμεινει το μαγαζι απο δισκους?

Για να μην πω οτι δεν υπαρχει ιδιαιτερη βιασυνη να τα επιστρεψεις.
Φτιαξε το νερο πρωτα και σιγα σιγα..
Απάντηση με παράθεση
  #45  
Παλιά 14-10-05, 13:03
Το avatar του χρήστη klaz
klaz Ο χρήστης klaz δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 13-09-2005
Περιοχή: εις την συμπρωτευουσαν....
Μηνύματα: 3.900
Προεπιλογή

χμ........αυτο θα κανω.....θα ειναι πιο σιγουρο ετσι.......
Απάντηση με παράθεση
  #46  
Παλιά 14-10-05, 13:08
Theokyr Ο χρήστης Theokyr δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-07-2005
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 307
Προεπιλογή

Δεν μπορείς να δώσεις τα αγγελόψαρα και να συμφωνήσετε να πάρεις ένα δίσκο σε 1 - 2 εβδομάδες??? Καταλαβαίνουμε (και εγώ σχετικά αρχάριος είμαι) την όρεξη σου για να στήσεις ένα ενυδρείο όπως σου αρέσει το συντομότερο δυνατό (αν ήταν δυνατό χθες) αλλά δεν είναι σκόπιμο (το λέω ευγενικά!!!).

Είναι πολύ καλύτερα να δημιουργήσεις τις σωστές συνθήκες για τα ψάρια σου σιγά - σιγά (είτε αφορά ποιότητα νερού, είτε διακόσμηση, κλπ.) και να προσθέσεις ύστερα ψάρια. Αν καταφέρεις και δείξεις λίγο εγκράτεια και καταλάβεις ότι η διαδικασία του να στήσεις ένα σωστό ενυδρείο έχει την και αυτή την ομορφία της (το ταξίδι που λέει και ο Ελύτης), τότε θα έχεις πολύ καλύτερα αποτελέσματα και θα ευχαριστηθείς το χόμπυ αυτό πιο πολύ.

Θεόφιλος

Ωχ με πρόλαβε ο Σωτήρης!
Απάντηση με παράθεση
  #47  
Παλιά 14-10-05, 13:14
Το avatar του χρήστη klaz
klaz Ο χρήστης klaz δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 13-09-2005
Περιοχή: εις την συμπρωτευουσαν....
Μηνύματα: 3.900
Προεπιλογή

αχ...αχ....αυτα ΜΕ κανετε και σας οφειλω πολλα...ευχαριστω ολους για το ενδιαφερον σας αν και μας χωριζουν 500+ χιλιομετρα..η βοηθεια σας υπερπολυτιμη.....ευχαριστω ξανα.....
Απάντηση με παράθεση
  #48  
Παλιά 14-10-05, 15:35
Το avatar του χρήστη Pritanis
Pritanis Ο χρήστης Pritanis δεν είναι συνδεδεμένος
DiscusModerator
 
Εγγραφή: 10-11-2004
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.567
Προεπιλογή

Ωραια ηρεμησες επιτελους.....Λοιπον σε περιμενω αυριο κατα τις 11 απο το σπιτι για να παμε παρεα στον ΜΑκη να αλλαξεις τα αγγελοψαρα και να σου δειξω και δυο τρια πραγματα.... Μιχαλακη εισαι και εσυ προσκεκλημενος......
Απάντηση με παράθεση
  #49  
Παλιά 14-10-05, 15:43
Το avatar του χρήστη klaz
klaz Ο χρήστης klaz δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 13-09-2005
Περιοχή: εις την συμπρωτευουσαν....
Μηνύματα: 3.900
Προεπιλογή

ΑΝΑΣΤΑΣΗ!!!! επιτελους βρε νικο...θα βρεθουμε να μου τα ψαλλετε και απο κοντα......νικο,που θα βρω παρκινγκ σπιτι σου..??? να βρεθουμε στις 10.30 στον αμαζωνιο..??????.....και μετα θα βρουμε τροπο να παμε σπιτι σου.......τι λες???
Απάντηση με παράθεση
  #50  
Παλιά 14-10-05, 16:44
Το avatar του χρήστη mikenuke
mikenuke Ο χρήστης mikenuke δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 17-05-2003
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 2.517
Προεπιλογή

Σαν moderator θα ηθελα να σας παρακαλεσω να συνεχισετε την κουβεντουλα με ΠΜ.

Υ.Γ. οκ θα μιλησουμε στο τηλεφωνο!!!!!!!!!!!χεχεχεχε
__________________
Και ειπε το χρυσοψαρο:"Πρεπει να υπαρχει Θεος, αλλιως ποιος αλλαζει το "νερο"."
Το παλιό 90λιτρό μου Ο βιότοπος Tanganyika μου Το 120λιτρό μου Ο 2ος βιότοπος Tanganyika μου To παλιο 35λιτρο Amano μου
Απάντηση με παράθεση
  #51  
Παλιά 15-10-05, 15:56
Το avatar του χρήστη klaz
klaz Ο χρήστης klaz δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 13-09-2005
Περιοχή: εις την συμπρωτευουσαν....
Μηνύματα: 3.900
Προεπιλογή

σημερα προμηθευτηκα Α.Ο.....τωρα πως κανω τις αλλαγες νερου..???σε τι ποσοστο βαζω νερο της βρυσης..??? μηπως κανει να κανω την πρωτη μου αλλαγη μονο με νερο Α.Ο..???χρειαζομαι συντομα απαντηση..........οι αλλαγες μου ειναι περιπου το 30% του νερου......και κατι αλλο ο δισκος συνεχιζει να γυνεται....τι κανω..???
Απάντηση με παράθεση
  #52  
Παλιά 15-10-05, 16:12
george hmmy Ο χρήστης george hmmy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-04-2005
Περιοχή: Γη :)
Μηνύματα: 412
Προεπιλογή

Όπως είπε και ο Θεόφιλος, ξύσου κι εσύ!

Επειδή φαντάζομαι το πετρώδες νερό της περιοχής σου θα έχει gh πολύ υψηλό το πρώτο καιρό κάνε αλλαγές μόνο από ΑΟ.
Απάντηση με παράθεση
  #53  
Παλιά 15-10-05, 20:22
Το avatar του χρήστη klaz
klaz Ο χρήστης klaz δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 13-09-2005
Περιοχή: εις την συμπρωτευουσαν....
Μηνύματα: 3.900
Προεπιλογή

ΣΥΝΕΧΙΖΕΙ ΝΑ ΞΥΝΕΤΑΙ......και ειναι ακομη σκουροχρωμος....να ριξω παλι χοντρο αλατι..???τι να κανω εκτος του να ξυνομαι και ο ιδιος..????
Απάντηση με παράθεση
  #54  
Παλιά 17-10-05, 13:25
george hmmy Ο χρήστης george hmmy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-04-2005
Περιοχή: Γη :)
Μηνύματα: 412
Προεπιλογή

Τι έγινε klaz με το δίσκο τελικά? Δε μας είπες....
Απάντηση με παράθεση
  #55  
Παλιά 17-10-05, 13:48
Το avatar του χρήστη klaz
klaz Ο χρήστης klaz δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 13-09-2005
Περιοχή: εις την συμπρωτευουσαν....
Μηνύματα: 3.900
Προεπιλογή

λοιπον,ανεβασα τη θερμοκρασια στους 30...το βραδυ ομως λογω οτι μενω στα ορεινα της θεσ/νικης πεφτει παντα 2 βαθμους...!!!!συνεχιζει να ειναι σκουροχρωμος....ξυνεται πιο αραια...εβγαλα και το γκουραμι,που τον ενοχλουσε....τρωει λιγο βεβαια...αλλα τουλαχιστο τρωει....εκανα χθες την πρωτη μου αλλαγη 25% μονο με ρ.ο,και το μονο που κατεβηκε ηταν το KH που πηγε στο 7 απο 12....τι να κανω??? να κανω 2-3 αλλαγες μονο με ρ.ο??? η να αρχισω να κανω μειξη μαζι με νερο της βρυσης απο την επομενη αλλαγη..????και με το αλατι τι να κανω..?να ριξω η οχι..θα καλυτερεψει αν αφησω τη θερμοκρασια ετσι για κανα 2 μερες..???γιωργο βοηθησε....
Απάντηση με παράθεση
  #56  
Παλιά 17-10-05, 14:04
Το avatar του χρήστη Pritanis
Pritanis Ο χρήστης Pritanis δεν είναι συνδεδεμένος
DiscusModerator
 
Εγγραφή: 10-11-2004
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.567
Προεπιλογή

Το νερο απο ΑΟ αυτο ακριβως κανει κατεβαζει την σκληροτητα του νερου.... Εγω χρησιμοποιω αποκλειστικα νερο απο ΑΟ και προσθετω ιχνοστοιχεια..... Εσυ μπορεις αν θελεις να χρησιμοποιεις μια αναλογια 80%ΑΟ 20% βρυσης αποχλωριομενο για να μην προσθετεις ιχνοστοιχεια και ηλεκτρολυτες.... Κατα τα αλλα ολα βαδιζουν κανονικα... Ο δισκος σου ξεκινησε να προσαρμοζεται σιγα σιγα και οσο για το ξυσιμο , ξεχασε το για λιγο διαστημα....Διαβασε τις οδηγιες που σου δωσα για τις αλλαγες νερου!!! Τωρα τι εχει μεινει στο ενυδρειο;;;;; Αλατακι ριξε και μη φοβασαι ..... Σε καθε αλαγη νερου προσθετεις την αναλογια που χρειαζεται.......
Απάντηση με παράθεση
  #57  
Παλιά 17-10-05, 14:12
george hmmy Ο χρήστης george hmmy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-04-2005
Περιοχή: Γη :)
Μηνύματα: 412
Προεπιλογή

Καταρχήν πρώτο λάθος είναι η θερμοκρασία klaz. Πίστεψε με ότι κι εγώ εδώ που μένω έχει κρύο αλλά έχω μεγαλύτερο θερμαντήρα από τον συνιστώμενο οπότε η θερμοκρασία δεν πέφτει κάτω από 28. Επιπλέον 2 βαθμοί μεταβολή είναι μεγάλη κι όχι θεμιτή μέρα-νύχτα. Ή βάλε έναν μεγαλύτερο ή βάλε κι έναν στους 29 ώστε το βράδυ να σώνεται η κατάσταση. Εγώ, αλλά κι άλλοι φίλοι δισκάδες, αντιμετωπίσαμε προβλήματα μόνο με αύξηση θερμοκρασίας. Το ότι τρώει δείχνει ότι ανταποκρίνεται και δεν πάει για τα θυμαράκια. Το αλάτι είναι για 3-4 μέρες το πολύ, εγώ ένα μικρό που είχε πρόβλημα το είχα για 3 μέρες στο αλάτι και μετά επιστροφή στο κυρίως ενυδρείο και πάλι. Το kh μπορείς να το ρίξεις κι άλλο αλλά οι αλλαγές πρέπει να γίνονται πολύ αργά ώστε να μην έχεις γρήγορες μεταβολές στις συνθήκες. Είναι νωρίς για να κάνεις μίξη νερού βρύσης με ΑΟ. Το αλάτι ότι ήταν να κάνει το έκανε, η προσωπική μου εμπειρία λέει ότι δε βοηθά να ρίχνεις συνέχεια. Ο δίσκος γιατί είναι σκουρόχρωμος? Εμένα έτσι όπως είναι η διάταξη των λαμπτήρων υπάρχουν σημεία ελλιπούς φωτισμού με αποτέλεσμα τα ψάρια, όταν κάθονται εκεί, να φαίνονται σκούρα. Μήπως εκεί που κάθεται συμβαίνει αυτό? Πάντα θέλουν μέρος χωρίς έντονο φως. Τη θερμοκρασία θα σου έλεγα κάνε μια προσπάθεια και για άλλο ανέβασμα, 32, μη φοβάσαι αλλά βάλε αεραντλία αν δεν το έχεις κάνει ήδη. Και ΜΑΚΡΙΑ από φάρμακα, μη βιαστείς πάλι. Αν μπορείς ανέβασε καμιά φώτο και κάνε ένα προσεκτικό έλεγχο σε όλο το ψάρι μήπως έχει τίποτα άλλα σημάδια.
Απάντηση με παράθεση
  #58  
Παλιά 17-10-05, 14:35
Το avatar του χρήστη Pritanis
Pritanis Ο χρήστης Pritanis δεν είναι συνδεδεμένος
DiscusModerator
 
Εγγραφή: 10-11-2004
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.567
Προεπιλογή

Για ποιο λογο να ανεβασει τοσο την θερμοκρασια;;;; Το οτι το δισκακι ειναι σκουροχρωμο μηπως ειναι φυσιολογικο για ενα νεαρο δισκο που ταξιδεψε με σακκουλα απο Τσεχια, μπηκε σε ενα καινουριο ενυδρειο μαζι με αλλους 30 δισκους για 10 μερες και ξαναμπηκε σε σακκουλα για να μεταφερθει σε ενα καινουριο ενυδρειο οπου ειναι μονος του μαζι με ψαρια αλλου ειδους;;;;;; Αντιστοιχο leopard δισκακι εχω και εγω στο ενυδρειο μου (το λεγομενο βουλγαρακι) και εκανε τρεις μηνες να δειξει τα χρωματα του!!!!!! Το σκουρο χρωμα δεν δειχνει υποχρεωτικα ασθενεια αλλα μπορει να υποδηλωνει και τη διαθεση του δισκου....
Το θεμα του αλατιου τωρα..... Οταν λες πως εχεις προσωπικη αρνητικη αντιληψη για την προσθηκη αλατιου σε χαμηλη συγκεντρωση σε δισκοενυδρειο τι ακριβως εννοεις;;;;; Ειχες καποια προβληματα με τα ψαρια σου απο τη χρηση του ;;;;;; Το αλατι γενικα βοηθα το ψαρι να αναπνεει καλυτερα, να αποβαλλει βλαβερες ουσιες απο τον οργανισμο του ενω παραλληλα αποτρεπει την αναπαραγωγη και εξαπλωση αρκετων ανεπιθυμητων παρασιτων....
Δεν επιμενω απλα συζηταω, γιατι με ενδιαφερει το θεμα αυτο!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #59  
Παλιά 17-10-05, 16:17
george hmmy Ο χρήστης george hmmy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-04-2005
Περιοχή: Γη :)
Μηνύματα: 412
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από pritanis
Για ποιο λογο να ανεβασει τοσο την θερμοκρασια;;;;
Για το δίσκο η θερμοκρασία αυτή δεν είναι τίποτα το τραγικό, πολλοί για να "σπρώξουν" το δίσκο για ζευγάρωμα ανεβάζουν τη θερμοκρασία σε τέτοια υψηλά επίπεδα. Μιλούσα με άλλο φίλο ο οποίος έφτασε για ομοιοπαθητική θεραπεία τους 35, σκέψου ότι άνοιξε και βραχυκύκλωσε τους θερμαντήρες γιατί σταματούσαν σε χαμηλότερες θερμοκρασίες. Εγώ και πολλοί άλλοι έχουμε σώσει καταστάσεις και αρρώστια ψάρια μόνο με αύξηση θερμοκρασίας και αυτή ήταν 32 για αυτό και το συστήνω.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από pritanis
Αντιστοιχο leopard δισκακι εχω και εγω στο ενυδρειο μου (το λεγομενο βουλγαρακι) και εκανε τρεις μηνες να δειξει τα χρωματα του!!!!!!
¶λλο αυτό και άλλο να είναι μαύρο το ψάρι. Τα μικρά όντως δε έχουν χρώματα, ένα καφέ προς το μπεζ με τις μπάρες "on" είναι η συνήθης τους κατάσταση αλλά το μαύρο υποδηλώνει σίγουρα κάτι κακό. Τώρα τι είναι αυτό σηκώνει συζήτηση και πολλά τεστ.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από pritanis
Οταν λες πως εχεις προσωπικη αρνητικη αντιληψη για την προσθηκη αλατιου σε χαμηλη συγκεντρωση σε δισκοενυδρειο τι ακριβως εννοεις;;;;; Ειχες καποια προβληματα με τα ψαρια σου απο τη χρηση του ;;;;;;
Απλά δεν κάνω χρήση του. Μην ξεχνάς ότι στον klaz πρώτος το ανέφερα και του είπα αν μπορεί να απομονώσει το δισκάκι και να βάλει αλάτι κι ότι κάνει θαύματα. Εγώ θεράπευσα ένα μικρό rainbow από hexamita με αλάτι και αύξηση της θερμοκρασίας. (σε ξεχωριστό ενυδρείο) Από κει και πέρα η χρήση του δυσκολεύει την αναπνοή των ψαριών για αυτό και όπου συστήνεται η χρήση αυτού (για δίσκους) σου λένε βάλε και αεραντλία να εμπλουτίσεις το νερό σε οξυγόνο. Και σε κάθε περίπτωση για σκέψου λίγο, στη φύση και στους ποταμούς ρίχνει κανείς αλάτι? Όχι κοντά στις εκβολές όπου αναμιγνύεται με θάλασσα.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από pritanis
αποτρεπει την αναπαραγωγη και εξαπλωση αρκετων ανεπιθυμητων παρασιτων....
Εδώ ακριβώς είναι που επεμβαίνει η UV και τα κάνει όλα αυτά αποδεδειγμένα, ενώ το αλάτι τίθεται από πολλούς υπό αμφισβήτηση.

Και μιας και είσαι και κοντά με τον klaz βρες καμιά λύση για τη θερμοκρασία γιατί όλο λέμε ότι αυτό το ψάρι θέλει σταθερές συνθήκες κι η θερμοκρασία του μεταβάλλεται τουλάχιστον 2 βαθμούς από μέρα σε νύχτα.
Απάντηση με παράθεση
  #60  
Παλιά 18-10-05, 11:38
Το avatar του χρήστη klaz
klaz Ο χρήστης klaz δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 13-09-2005
Περιοχή: εις την συμπρωτευουσαν....
Μηνύματα: 3.900
Προεπιλογή

λοιπον,κυριοι μου....ο δισκακος καταρχας δεν ειναι μαυρος,απλα εχει εντονες ορισμενες φορες τις ριγες του,δειχνει ορεξατος...ειδικα τωρα που εχει και παρεα...!!!θα δειτε την φωτο!!! οσο αναφορα την θερμοκρασια,πετυχα να την την εχω την μερα στους 29,50,και το βραδυ πεφτει 1 βαθμο.....τα πραγματα δειχνουν πολυ θετικα,υπαρχει ησυχια μεσα στο ενυδρειο,και αυτη τη στιγμη το μοναδικο προβλημα που εχω ειναι οτι εκτος απο την κατεψυγμενη τροφη που εχω δεν τρωνε την τροφη της τετρα σε μπιλλιτσες που αγορασα(μου φαινεται οτι λεγεται tetra primium για δισκους).αν μπορειτε να μου συστησετε καποια τροφη ετοιμη,γιατι δεν θελω να τα ταιζω μονο κατεψυγμενη(και για λογους οικονομιας,και για το λογο οτι δεν εχω χρονο να ασχοληθω και να φτιαξω μονος μου).αυτα τα νεα και περιμενω κυριε πρυτανη επιτελους να βρεθουμε το σαββατο.......
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Νεος στο αλμυρο νερο & προβληματα kamberman Θαλασσινό νερό - Γενικά 79 21-12-10 01:45
Δισκος με finrot targas21 Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 5 08-04-05 23:56
ΓΡΗΓΟΡΗ ΑΝΑΠΝΟΗ ΔΙΣΚΟΥ. targas21 Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 2 16-02-05 23:52
Ο δισκος μου δεν τρωει..... MaGiC Δίσκοι 19 07-08-04 14:37

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 21:54.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,08507 seconds with 13 queries