Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Νότιος Αμερική > Δίσκοι

Δίσκοι Κατά πολλούς οι βασιλιάδες του ενυδρείου.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 09-11-05, 10:44
gemini_str Ο χρήστης gemini_str δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-06-2004
Περιοχή: Ηράκλειο Κρήτης
Μηνύματα: 169
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην gemini_str
Προεπιλογή Γκαραντίνα (για τα πάντα;)

Χθές προμηθεύτηκα από τοπικό κατάστημα ενυδρείων μερικά Ottos και ένα βραχάκι με Monosolenium tenerum με σκοπό να τα τοποθετήσω στο ενυδρείο μου με τους δίσκους (300 λίτρων με 3 δισκάκια). Διαβάζω εδώ και αρκετό καιρό για το ότι είναι σωστό - "υποχρεωτικό" όταν προμηθευώμαστε νέους δίσκους για ένα ήδη στημένο ενυδρείο αυτοί να περάσουν από άλλο ενυδρείο-γκαραντίνα για ένα διάστημα τουλάχιστων ενός μηνός. Αυτό ισχύει μόνο για νέους δίσκους ή για οτιδήποτε άλλο μπει στο ενυδρείο, οποιοδήποτε ψάρι ή φυτό;
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 09-11-05, 11:09
george hmmy Ο χρήστης george hmmy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-04-2005
Περιοχή: Γη :)
Μηνύματα: 412
Προεπιλογή

Για κάθε ψάρι νομίζω, καθότι προέχει η ασφάλει των ψαριών που ήδη έχεις.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 09-11-05, 11:20
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Σαφως για οποιοδηποτε ψαρι...
αλλα αυτο παραλληλα σημαινει οτι το ενυδρειο /καραντινα εχει και τις αναλογες προδιαγραφες μεγεθους/φιλτρανσης για να κρατησει αξιοπιστα τους προσωρινους ενοικους, χωρις να τους στρεσσαρει γιατι τοτε θα εχουμε τα αντιθετα αποτελεσματα..
Ενας μηνας δεν ειναι μικρο χρονικο διαστημα.
Τωρα ειδικα για τους οττος , το ενυδρειο καραντινα πρεπει να λειτουργει καποιο διαστημα για να εχει και λιγη αλγη....
Ισως αν περιοριζες την διαρκεια σε 1 εβδομαδα... 100% σιγουρη λυση δεν υπαρχει .. ζωντανα πραγματα.
Απλα σε μια βδομαδα αν ειναι να βγει κανενα ick η τιποτε αλλο, λογω προσαρμογης και στρες.. θα βγει.
Ο παραγων τυχη παιζει σημαντικο ρολο....
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 09-11-05, 11:39
gemini_str Ο χρήστης gemini_str δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-06-2004
Περιοχή: Ηράκλειο Κρήτης
Μηνύματα: 169
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην gemini_str
Προεπιλογή

ΟΚ. Αν παραμείνουν σε ενυδρείο που λειτουργεί εδώ και ένα χρόνο με κάτι guppy; ¶λγη εκεί θα βρίσκουν αρκετή. Αλλά μήπως εκεί αρπάξουν τίποτα που δεν θα τους προκαλέσει τίποτα αλλά θα το μεταδόσουν στους δίσκους;
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 09-11-05, 11:48
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Σε ενα ενυδρειο που συντηρειται σωστα εδω και καιρό και παει καλα οι πιθανοτητες ειναι λιγες.. Εαν τα guppies τα εχεις με σκληρο νερό ή προσαρμογη στο δισκοενυδρειο θα ειναι δυσκολοτερη.
Προσωπικα θα τα εβαζα σε ενα δοχειο με νερο απο το δισκοενυδρειο, θερμανση και αεραντλια για 4-5 μερες χωρις να ταιζω καθολου, και μετα στο κυριως, και θα επαιρνα το ρισκο απο κει και περα.....
Ξαναλεω.. 100% σιγουρες μεθοδοι ΔΕΝ υπαρχουν και η καθε προσεγγιση εχει τα μειονεκτηματα της.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 09-11-05, 12:14
george hmmy Ο χρήστης george hmmy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-04-2005
Περιοχή: Γη :)
Μηνύματα: 412
Προεπιλογή

¶σχετο με την καραντίνα, αλλά από όσο ξέρω νομίζω ότι οτο και δίσκοι δεν κάνει. Το πρόβλημα έγκειται στο ότι οι οτόκυκλοι θεωρούν το δίσκο "επιφάνεια" με αποτέλεσμα να προσκολλούνται πάνω του πληγιάζοντας και στρασάροντας το δίσκο.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 09-11-05, 15:49
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

καπου εχει παρει το ματι μου οτι τρωνε απο την βλεννη που βγαζουν οι δισκοι οταν εχουν μικρα, οχι οτι συμβαινει γενικά.
μπορει να κανω και λαθος ομως.. μια δοκιμη θα σε πεισει..
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 09-11-05, 18:30
george hmmy Ο χρήστης george hmmy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-04-2005
Περιοχή: Γη :)
Μηνύματα: 412
Προεπιλογή

Εγώ την είχα πάθει πάντως και από ότι έχω συζητήσει και με άλλους είναι γενικό. Επίσης όταν μεγαλώνουν οι ότο πέραν του ότι γίνονται τεμπελχανάδες, γίνονται και πολύ επιθετικοί. Τις δοκιμές τις αφήνουμε για σένα netblues, ο συντονιστής πρέπει να ξέρει πρώτος από όλους!
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 09-11-05, 19:50
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

Δεν εχω ακουσει ποτε για οτος επιθετικους (κι εχω ακουσει πολλα.....) μηπως τους μπερδευεις με μεγαλυτερα γατοψαρα?

Υπ'οψιν οτι ασχετως καραντινας, οι οτος εχουν και το κακο να πεθαινουν ανεξηγητα - αν χασεις καποιους μην τρελλαθεις και νομισεις οτι απαραιτητα φταιει κατι...
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 09-11-05, 19:54
george hmmy Ο χρήστης george hmmy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-04-2005
Περιοχή: Γη :)
Μηνύματα: 412
Προεπιλογή

Οι οτόκυκλοι δεν είναι οι απλοί οι γλύφτες που λέμε? To είχα παρατηρήσει σε έναν που είχα ενώ παράλληλα μου το είπαν πολύ πρόσφατα και σε μαγαζί. Συγγνώμη αν κάνω λάθος...
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 09-11-05, 23:46
thediscusman Ο χρήστης thediscusman δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-03-2003
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 369
Προεπιλογή

Οι οττόκυκλοι όντως είναι πιθανόν κάποια στιγμή να αρχίσουν να κολλάνε πάνω στους δίσκους. Εγω παρατήρησα ότι αυτή τη συνήθεια δεν την είχαν όλοι οι οττόκυκλοι που είχα στο ενυδρείο αλλά 2-3 τους οποίους και απομάκρυνα και μετά δεν είχα άλλο πρόβλημα.
Αλλά οι οττόκυκλοι δεν γίνονται επιθετικοί ούτε είναι οι κοινοί γλύφτες. Μήπως τους μπερδέυεις με τους CAE (chinese algae eaters) που όντως όταν μεγαλώσουν γίνονται επιθετικοί;
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 10-11-05, 07:16
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή



Για αυτό το μικρο ψαρακι των 4cm μιλαμε. Αποκλειεται να γινει επιθετικο σε οποιαδηποτε περιπτωση.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 10-11-05, 09:07
accnt Ο χρήστης accnt δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2003
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 3.097
Προεπιλογή

Το έχω ακούσει-διαβάσει και εγώ ότι την έπεφταν σε δίσκους και έτρωγαν την βλέννα που παράγουν. Όχι όμως ότι είναι επιθετικοί.
__________________
small minds just talk about people, medium minds talk about things, but the great minds talk about ideas...
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 10-11-05, 14:14
gemini_str Ο χρήστης gemini_str δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-06-2004
Περιοχή: Ηράκλειο Κρήτης
Μηνύματα: 169
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην gemini_str
Προεπιλογή

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Προς το παρόν λέω να τους αφήσω 2-3 εβδομάδες μαζί με τα guppy. Αν όλα φαίνονται εντάξει θα μεταφερθούν στο ενυδρείο με τους δίσκους. Ίσως να στρεσαριστούν λιγάκι έτσι μιας και θα αλλάξουν από αρκετά σκληρό νερό σε μαλακό όξινο αλλά δεν γίνετε να τους βάλω και αμέσως με τους δίσκους. Όσο για τους ξαφνικούς θανάτους, το έχω ζήσει από πρώτο χέρι αλλά ευχαριστώ και πάλι.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 03:34.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05071 seconds with 14 queries