Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 01-12-10, 23:20
Το avatar του χρήστη cpk2010
cpk2010 Ο χρήστης cpk2010 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-02-2010
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 91
Angry χαλασε το φίλτρο!!!

Γειά σας!!εδώ και λίγες μέρες στο 90αρι μου διαπίστωσα πώς χάλασε το φίλτρο μου! είναι το CHRISTAL PROFI i100 της JBL.Tρέχει εδώ και 2 χρόνια περίπου..η απόδειξη έχει χαθεί και η εγγύηση δεν ισχύει..απευθύνθηκα στην γνώστη αλυσίδα που το αγόρασα με την λογικη να πάρω,άν έχουν ανταλλακτική αντλία με την αντίστοιχη επιβάρυνση..αυτό που μου είπαν είναι πώς χαλάει αντλία-πετάμε φίλτρο..έχει κανείς κάποια αντίστοιχη εμπειρία-γνώμη γι αυτό το θέμα?Για τα φίλτρα τον 10-20 ευρώ το να μην υπάρχουν ανταλλακτικα κάπως το καταλαβαίνω αλλα για φίλτρα που στοιχίζουν 100 ευρω και πάνω και με πιεσμενα τα οικονομικά μου όπως και πολλών Ελλήνων,δεν είναι κάπως αυτό?δηλαδή άν χαλάσει εξάρτημα τηλεόρασης ανάλογης αξίας,πέτας την τηλεόραση?η ή οθόνη ενός κινητού,θα πέταγες το κινητό?!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 01-12-10, 23:29
Το avatar του χρήστη harris samos
harris samos Ο χρήστης harris samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2008
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 4.507
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην harris samos
Προεπιλογή

γιαυτο αγοραζουμε φιλτρα που εχουν ανταλακτικα ΕΧΕΙΜ και ξερο ψωμι
__________________
Ένας βλάκας που περπατάει, αξίζει πιο πολύ από δέκα διανοούμενους που κάθονται...
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 01-12-10, 23:31
maikl Ο χρήστης maikl δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-12-2006
Περιοχή: Βεροια
Μηνύματα: 3.464
Προεπιλογή

... τι ακριβως εννοεις οτι χαλασε η αντλια?
Εχει σπασει κατι?
Ιmpeller παντως αν χρειαστεις εχει εδω
http://www.aquaristikshop.com/cgi-bi...BzNDR9ibSTRDXR....
__________________
«Το δις εξαμαρτειν ουκ ανδρος σοφου»
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 01-12-10, 23:38
bokostas Ο χρήστης bokostas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 26-05-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη Καλαμαριά
Μηνύματα: 3.551
Προεπιλογή

Δυστυχώς αν χαλάσει η αντλία σ' αυτά τα φίλτρα δεν αλλάζει, (όπως και στα εσωτερικά της eheim αν καεί η αντλία Χάρη), αλλά:
1. Σιγουρέψου ότι όντως χάλασε. ¶νοιξέ την, καθάρισε φτερωτή και αξονάκι, ρίξε νερό με πίεση και χτύπα τη μήπως έχει κολλήσει από κάτι.
2. Από πού το πήρες "100 ευρω και πάνω"?? Δες εδώ: http://www.aquaristikshop.com/cgi-bi...3&t=temartic_e έχει 40 ευρώ συν τα ταχυδρομικά.
3. Αντίστοιχης ροής φίλτρο μπορείς να βρεις και με πολύ λιγότερα, δες εδώ: http://www.petcumulus.gr/index.asp?p...oduct&pid=2163 με 10 ευρώ
κι εδώ επίσης: http://www.osmosisaquariums.gr/index...emid=1&lang=en έχουν την ίδια ροή με το δικό σου, 800 λίτρα/ώρα και τιμή 10 ευρώ.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 02-12-10, 01:30
Το avatar του χρήστη tsoum
tsoum Ο χρήστης tsoum δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-10-2010
Περιοχή: Θεσσαλονίκη (φοιτητής στα Γιάννενα)
Μηνύματα: 2.348
Προεπιλογή

Κωστα σόρρυ, δεν ξέρω αν έχεις εσωτερικό σαν-σαν, αλλα η ροή τους είναι στην καλύτερη η μισή απο αυτό που λένε. Στα εξωτερικά μπλέκεται και το μανομετρικό αλλα στα εσωτερικά δεν υπάρχει δικαιολογία. Αντίθετα τα άλλα κινέζικα, τα Resun, που είναι 95% το ίδιο πράγμα έχουν παρα πολύ καλή ροή. Θα σου ανεβάσω ένα βίντεο δύο φιλτρων που λένε οτι έχουν ροή το ένα 600 λ/ω σαν-σαν και το άλλο 380 λιτρα resun φρεσκοσυντηρημένα να μου πείς την άποψη σου...

Για το φίλτρο που αναφέρει ο φίλος όντως κάπου είχα δεί και εγώ μια πολύ ψηλή τιμή.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 02-12-10, 04:56
bokostas Ο χρήστης bokostas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 26-05-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη Καλαμαριά
Μηνύματα: 3.551
Προεπιλογή

Γιώργο έχω καμιά 10αριά εσωτερικά sun sun και ποτέ δεν έκατσα να μετρήσω την ροή, η οποία βέβαια επηρεάζεται και από την ποσότητα
και το είδος των υλικών, για παράδειγμα ένα ψιλότρυπο σφουγγάρι σαφώς και περιορίζει την ροή περισσότερο από ένα χοντρότρυπο.
Και η δυνατή ροή δεν είναι πάντα καλό πράγμα, μπορεί να σημαίνει ότι το νερό βρίσκει δίοδο και παρακάμπτει τα υλικά, χωρίς να φιλτράρεται.

Αν σε ανησυχεί αυτό, πάρε αυτό: http://www.petcumulus.gr/index.asp?p...oduct&pid=2166 που λέει 1.200 λίτρα την ώρα, ε 600 θα τα γυρνάει.
Και πρόσεξε την τιμή, 16 ευρώ έχει, όταν για το JBL ο φίλος λέει ότι πλήρωσε πάνω από 100 και του χάλασε κι από πάνω.
Αν θεωρείς ότι τα Resun είναι καλύτερα (δεν το αποκλείω, αφού Κινέζικα είναι κι αυτά), δώσε λινκ να δούμε τιμές και να τα δοκιμάσουμε.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 02-12-10, 12:19
carry Ο χρήστης carry δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 09-08-2010
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 8
Προεπιλογή

Σχετικά με τα Resun, έχω και εγώ ένα εσωτερικό (που τώρα τρέχει μαζί με το Eheim 2215) και οκτώ μήνες τώρα λετουργεί απροβλημάτιστα και χωρίς μείωση της ροής με σωστή αλλαγή υαλοβάμβακα.
__________________
Βασίλης
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 02-12-10, 15:02
Το avatar του χρήστη tsoum
tsoum Ο χρήστης tsoum δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-10-2010
Περιοχή: Θεσσαλονίκη (φοιτητής στα Γιάννενα)
Μηνύματα: 2.348
Προεπιλογή

Δεν τα έχω βρεί σε eshop. Τα έχει ο Αμαζόνιος και ο Quiko απ'οσο ξέρω. (εκεί είχα βρεί εγώ τουλάχιστον.)
-------------------------
Αυτό που έχω εγω που γυρνάει 380 έχει περίπου 10-12¤ και το μικρό το 200αρι 10¤. Βεβαια αυτά τιμές Quiko και Amazonios ετσι...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη tsoum : 02-12-10 στις 15:02 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 06-12-10, 13:17
Το avatar του χρήστη cpk2010
cpk2010 Ο χρήστης cpk2010 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-02-2010
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 91
Προεπιλογή

Σας ευχάριστώ όλους για την βοήθεια..έκανα αρκετές προσπάθειες να <<ζωντανέψω>> το φίλτρο αλλά δεν..το καθάρισα σχολαστικά,το χτύπησα λίγο,το έβαλα σε πολύ ζεστό νερό με λίγη χλώρίνη..τίποτα!!Οπότε αναπόφευκτα πάμε σε αγορά νέου..καμία πρόταση για φίλτρο απο 20-40 ευρώ? το ενυδρείο είναι 100 αρι με φυτα και ψάρια μικρών σχετικα απαιτήσεων.Ειδα αυτο http://www.amazonios.gr/product_info...oducts_id=1569 διστυχώς το κατάστημα αυτό ειναι Θεσσαλονίκη! κανένα eshop ή κατάστημα στην Αθήνα με καλές τιμές και υπευθυνότητα γνωρίζετε?
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 06-12-10, 13:20
bokostas Ο χρήστης bokostas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 26-05-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη Καλαμαριά
Μηνύματα: 3.551
Προεπιλογή

http://www.osmosisaquariums.gr/index...emid=1&lang=en
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Χαλασε ή απλα χανει ;; Roussaks Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 13 28-09-10 13:08
προ φίλτρο και R/O alcol Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 9 07-11-08 01:13
φίλτρο γλυκού σε φίλτρο θαλασσινού nikman Φίλτρανση 6 31-07-08 14:46
Φίλτρο KOKOBAS Αρχάριοι γλυκού νερού 15 28-03-08 17:00
Φίλτρο kostvl18 Γλυκό νερό - Γενικά 5 07-10-07 22:26

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 01:21.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04622 seconds with 13 queries