Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Ανατολική Αφρική > Malawi

Malawi Αφιερωμένο στο "Greek Club about Cichlid Lovers from iliovas" απ' το οποίο άρχισαν ολα!

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 16-02-10, 12:26
kristos Ο χρήστης kristos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-12-2009
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 86
Προεπιλογή malawi rio 180 στρώσιμο

μετά το στήσιμο του ενυδρείου σήμερα θα ρύξω το νερο για να ξεκινήσω το στρώσιμο του ενυδρείου.

η απορία μου έχει να κάνει αν το φίλτρο άνθρακα θα παρακρατεί τα σιρόπια nitrivec kai aquatan.
θα πρέπει να το δουλέψω τρείς μέρες με τον ανθρακα και μολις τον βγάλω να ξεκινήσω την διαδικασία στρωσίματος?

ευχαριστω

και κάποιες φωτογραφίες απο το ενυδρείο.
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC04979.JPG
Εμφανίσεις:  386
Μέγεθος:  59,6 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC04980.JPG
Εμφανίσεις:  351
Μέγεθος:  55,0 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC04981.JPG
Εμφανίσεις:  369
Μέγεθος:  67,0 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 16-02-10, 12:40
Το avatar του χρήστη panos1972
panos1972 Ο χρήστης panos1972 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-01-2009
Περιοχή: Περαία, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.043
Προεπιλογή

Βάλε να δουλέψει με τον άνθρακα 3 μέρες χωρίς επιπλέον ζουμιά. Άλλωστε τα ζουμιά αυτά πέραν του αντιχλωρίου δεν προσφέρουν απολύτως τίποτα!

Στη συνέχεια βάλε αγγελία για μπόλι από ήδη στρωμένο φίλτρο και μπορείς να βάλεις κατευθείαν ψάρια, χωρίς υπερβολές!

Ίσως χρειαστεί να βάλεις καμιά πέτρα ακόμα.

Έχεις επιλέξει αρκετά βαριές πέτρες! Πάντως τις πίσω πέτρες καλό θα ήταν να τις τοποθετήσεις έτσι που να μην ακουμπούν στο τζάμι.

Υπενθύμιση: Πρώτα οικοδομικό φελιζόλ, μετά πέτρες, και στο τέλος άμμος! Αφού δεν το έχεις γεμίσει ακόμα, εάν δεν το έχεις κάνει με αυτή τη σειρά, διορθωσέ το τώρα που μπορείς γιατί όταν ξεκινήσουν να σκάβουν οι κιχλίδες (άμεσα) μπορεί έυκολα να χαλάσει η στατικότητα του σωρού, να κατρακυλίσουν πέτρες και να έχεις ζημιές στα κρύσταλλα με όλα τα επακόλουθα!

Θα με ενδιέφερε να μάθω την ψαροσύνθεση που σκοπεύεις να βάλεις σε αυτά τα λίτρα!

Καλή επιτυχία!
__________________
...
Επειδή τό αδοκίμαστο καί τό απ’αλλού φερμένο
Δέν τ’αντέχουν οί άνθρωποι...
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 16-02-10, 13:31
kristos Ο χρήστης kristos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-12-2009
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 86
Προεπιλογή

Αρα το ξεκιναω ετσι χωρίς να ρίξω τπτ μέσα.

οι πέτρες είναι γύρω στα 50 με 55 κιλά οι οποίες είναι πάνω σε φελιζόλ dow 3 εκατοστά και αρκετές είναι κολλημένες μεταξύ τους με σιλικόνη. δεν ακουμπάει καμία σε τζάμι. στο τέλος έχει μπεί η άμμος.

σκέφτομαι να βάλω για αρκετό καιρό μιας και είμαι αρχάριος ενα χαρέμι labido κίτρινα, για να δω και τα χαρακτηριστικά τους και το ενδεχόμενο μιας γέννας. και αργότερα ίσως μετα το καλοκαίρι ενα χαρέμι maingano. απο την αρχη σκέφτομαι να βάλω και εναν πλακόστομο σύμφωνα με το σαιτ http://www.tsamisaquarium.gr
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC04983.JPG
Εμφανίσεις:  306
Μέγεθος:  61,3 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 16-02-10, 15:13
kristos Ο χρήστης kristos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-12-2009
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 86
Προεπιλογή

το φίλτρο το έβαλα μπροστα ύστερα απο μια μικρή? πλημμύρα

δεν είναι και τελείως αθόρυβο. ενα διαρκές ζζζζζζζζζ ακούγεται. αναφέρομαι στο 2217.

εχει μια θολούρα. θα κάνει καιρό να φύγει?
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 16-02-10, 15:37
Το avatar του χρήστη chris7
chris7 Ο χρήστης chris7 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-08-2008
Περιοχή: ΚΟΡΙΝΘΟΣ
Μηνύματα: 395
Προεπιλογή

θα χρειαστεις παραπανω πετρες!
μην βαλεις αλλο ειδος μεσα..ενα χαρεμακι λαμπιντο για τα λιτρα σου ειναι μια χαρα!αν βαλεις κι αλλο ειδος θα δεις μεγαλωνοντας οτι το ενυδρειο σου θα ειναι πολυ μικρο για 2 ειδη κ εκτος απο αυτο θα εχεις κ πολλους τσακωμους!
αν παλι θες να βαλεις τα maingano μην τα βαλεις το καλοκαιρι γιατι απλα δν θα την παλεψουν μολις μπουν μεσα!μεχρι τοτε τα λαμπιντο θα νομιζουν οτι το ενυδρειο ειναι ολο δικο τους κ οτιδηποτε βαλεις μεσα μετα απο τοσο καιρο πολυ απλα δν θα αντεξει!
το νερο θα ξεθολωσει σε 1-2 μερες!
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 16-02-10, 15:45
Το avatar του χρήστη panos1972
panos1972 Ο χρήστης panos1972 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-01-2009
Περιοχή: Περαία, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.043
Προεπιλογή

Το στήσιμο στην κάτοψή του μου φαίνεται καλό!

Πιστεύω πως στα λίτρα σου είσαι ψιλοοριακά με τα labido. Tα maigano θα στριμωχτούν κατά τη γνώμη μου....

Θα χρειαστείς πιο ισχυρή φίλτρανση, εάν έχεις μόνο το μανίσιο φίλτρο!!! Εγώ θα έβαζα ένα ακόμα εξωτερικό έξτρα.

Ο πλέκο θέλει άλλες συνθήκες νερού!
Το μόνο που θα έμπαινε είναι synodontis αλλά γίνεται εώς και 15 εκατοστά οπότε δύσκολα για τα λίτρα σου...

Το δικό μου Μαλάουϊ (rio 240), ξεκινάω να το στήνω μάλλον το ΣΚ μετά από πολύ διάβασμα και ψάξιμο...
Αυτό το αναφέρω για να ξέρεις ότι η αυτά που σου λέω είναι προϊόν διαβάσματος κι όχι εφαρμογής στο συγκεκριμένο θέμα. Αυτές τις αρχές θα εφαρμόσω κι εγώ από βδομάδα στο δικό μου...
__________________
...
Επειδή τό αδοκίμαστο καί τό απ’αλλού φερμένο
Δέν τ’αντέχουν οί άνθρωποι...
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 16-02-10, 15:54
Το avatar του χρήστη platy
platy Ο χρήστης platy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-11-2009
Περιοχή: Αττικη
Μηνύματα: 4.094
Προεπιλογή

μα δεν εχει το μαμισιο :/ ..λεει οτι εχει το 2217
__________________



Tάσος
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 16-02-10, 16:22
kristos Ο χρήστης kristos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-12-2009
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 86
Προεπιλογή



τωρα για έξτρα πετρες αν και εχω περισσευούμενες, δεν νομίζω οτι θα μπορέσω να το πάω πιο ψηλά για λόγους ασφαλείας. η μάλλον πάει πιο ψηλά αλλά δεν φτιάχνονται νέες κρυψώνες.

θα τα λάβω υπόψη οσα είπατε.ευχαριστώ.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 16-02-10, 16:59
Το avatar του χρήστη theodarras
theodarras Ο χρήστης theodarras δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-09-2009
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 274
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην theodarras
Προεπιλογή

Της πέτρες της μάζεψες από την φύση η από μαγαζί ?
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 16-02-10, 17:11
Το avatar του χρήστη panos1972
panos1972 Ο χρήστης panos1972 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-01-2009
Περιοχή: Περαία, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.043
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από platy Εμφάνιση μηνυμάτων
μα δεν εχει το μαμισιο :/ ..λεει οτι εχει το 2217

Φαίνεται άλλωστε και στις φώτο ότι δεν έχει το μανίσιο! Πάνω στη βιασύνη μου....
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από theodarras Εμφάνιση μηνυμάτων
Της πέτρες της μάζεψες από την φύση η από μαγαζί ?

Φαίνονται "μαγαζένιες" πάντως! Χωρίς αυτό να είναι κακό!!!!
__________________
...
Επειδή τό αδοκίμαστο καί τό απ’αλλού φερμένο
Δέν τ’αντέχουν οί άνθρωποι...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη panos1972 : 16-02-10 στις 17:11 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 16-02-10, 17:59
kristos Ο χρήστης kristos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-12-2009
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 86
Προεπιλογή

απο την φύση είναι αλλά κάποιος άλλος τις μάζεψε απο εκει και κατέληξαν στον ερμη.

20ευρώ έδωσα για τις πέτρες. δεν το θεωρώ σωστό απο την στιγμή που η φύση στις δίνει απλόχερα να τις αγοράζει κανείς. απλώς το βρήκα σαν εύκολη λύση μιας και ετυχε να βρεβω στο κορωπι για άλλη δουλεια και ήμουν μόλις 3 κμ μακρια απο τον ερμη.

μόλις έριξα και μπόλι στο ενυδρείο!!! και ελάχιστη τροφή.

sera nitrivec να ρίξω?

το 2217 κάνει πάντα αυτο τον μικρο θόρυβο? ή προκειται να σταματήσει. τελείως αθόρυβο δεν το λέω.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 16-02-10, 18:33
Το avatar του χρήστη Χριστόφορος Μίχας
Χριστόφορος Μίχας Ο χρήστης Χριστόφορος Μίχας δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-01-2010
Περιοχή: Περισσός
Μηνύματα: 622
Προεπιλογή

με τον καιρο δουλευοντας πιανει γλειτσα το impeler και ακους ενα μικρο βουιτο μονο.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 16-02-10, 18:46
Το avatar του χρήστη chris7
chris7 Ο χρήστης chris7 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-08-2008
Περιοχή: ΚΟΡΙΝΘΟΣ
Μηνύματα: 395
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kristos Εμφάνιση μηνυμάτων
απο την φύση είναι αλλά κάποιος άλλος τις μάζεψε απο εκει και κατέληξαν στον ερμη.

20ευρώ έδωσα για τις πέτρες. δεν το θεωρώ σωστό απο την στιγμή που η φύση στις δίνει απλόχερα να τις αγοράζει κανείς. απλώς το βρήκα σαν εύκολη λύση μιας και ετυχε να βρεβω στο κορωπι για άλλη δουλεια και ήμουν μόλις 3 κμ μακρια απο τον ερμη.

μόλις έριξα και μπόλι στο ενυδρείο!!! και ελάχιστη τροφή.

sera nitrivec να ρίξω?

το 2217 κάνει πάντα αυτο τον μικρο θόρυβο? ή προκειται να σταματήσει. τελείως αθόρυβο δεν το λέω.
φυσικα κ ριξε nitrivec!
o θορυβος που ακους μηπως ειναι αερας?
επισης αν θες πες μας τι υλικα εχεις βαλει στο φιλτρο σου κ με ποια διαταξη τα εχεις τοποθετησει?
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 16-02-10, 19:18
kristos Ο χρήστης kristos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-12-2009
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 86
Προεπιλογή

ok. εριξα και nitrivec. και περιμένω...

στο 2217 απο κάτω προς τα πάνω: μπλέ σφουγγαρι, 5λίτρα sera siporax, εναν υαλοβάμβακα και εναν άνθρακα που θα τον βγάλω την παρασκευή.

μετρήσεις θα πάρω αυριο αν και δεν εχω κατι αξιόλογο για μετρήσεις αυτό εδω. πιστεθω να κανω την δουλεια μ παρολα αυτα.
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 16-02-10, 21:22
Το avatar του χρήστη chris7
chris7 Ο χρήστης chris7 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-08-2008
Περιοχή: ΚΟΡΙΝΘΟΣ
Μηνύματα: 395
Προεπιλογή

δν ειναι αξιοπιστα αυτα!καλυτερα να παρεις υγρα τεστ της api!
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 16-02-10, 23:22
kristos Ο χρήστης kristos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-12-2009
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 86
Προεπιλογή

το γνωρίζω απλως τα πήρα για την ευκολία τους και για την τιμή τους. για αρχή θα στηριχτώ σ αυτά και αργότερα βλέπω για κάτι καλύτερο..

οσο για την προηγουμενη ερωτηση σου το φίλτρο δεν εχει αερα μέσα γιατί το ακουσα και πως έκανε με αέρα λίγο πριν λειτουργήσει σωστα.

μπορώ αργότερα όταν αφαιρέσω τον ανθρακα σ αυτη την μικρή στρώση που μένει (παχους 0,5-1 εκατοστό) να βάλω ενα τούλι μεσα στο οποίο θα έχει σπασμένα κοράλλια για αύξηση του gh και του Ph? αλλιώς κάποια εναλλακτική?
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 17-02-10, 01:02
Το avatar του χρήστη panos1972
panos1972 Ο χρήστης panos1972 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-01-2009
Περιοχή: Περαία, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.043
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kristos Εμφάνιση μηνυμάτων
το γνωρίζω απλως τα πήρα για την ευκολία τους και για την τιμή τους. για αρχή θα στηριχτώ σ αυτά και αργότερα βλέπω για κάτι καλύτερο..

οσο για την προηγουμενη ερωτηση σου το φίλτρο δεν εχει αερα μέσα γιατί το ακουσα και πως έκανε με αέρα λίγο πριν λειτουργήσει σωστα.

μπορώ αργότερα όταν αφαιρέσω τον ανθρακα σ αυτη την μικρή στρώση που μένει (παχους 0,5-1 εκατοστό) να βάλω ενα τούλι μεσα στο οποίο θα έχει σπασμένα κοράλλια για αύξηση του gh και του Ph? αλλιώς κάποια εναλλακτική?
Τον άνθρακα τον βγάζεις στις 3 μέρες! Το μπόλι μπαίνει μετά!
Για αύξηση σκληρότητας αλατι τυροκομικό! Το τούλι με τα κοράλια δεν θα σου κάνει απολύτως τίποτα μιας και όταν όλη η άμμος είναι κοραλιογεννής και όλα τα πετρώματα ασβεστολιθικά θα σου ανεβάσουν τη σκληρότητα μετά από κανένα μήνα λειτουργίας και αυτό όχι σε τρελά επίπεδα!
__________________
...
Επειδή τό αδοκίμαστο καί τό απ’αλλού φερμένο
Δέν τ’αντέχουν οί άνθρωποι...
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 17-02-10, 08:45
kristos Ο χρήστης kristos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-12-2009
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 86
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από panos1972 Εμφάνιση μηνυμάτων
Τον άνθρακα τον βγάζεις στις 3 μέρες! Το μπόλι μπαίνει μετά!
Για αύξηση σκληρότητας αλατι τυροκομικό! Το τούλι με τα κοράλια δεν θα σου κάνει απολύτως τίποτα μιας και όταν όλη η άμμος είναι κοραλιογεννής και όλα τα πετρώματα ασβεστολιθικά θα σου ανεβάσουν τη σκληρότητα μετά από κανένα μήνα λειτουργίας και αυτό όχι σε τρελά επίπεδα!
Το μπολι το έχω ήδη ρίξει. τι γίνεται τώρα?

για το δεύτερο θα το έχω υπόψη αν χρειαστώ κάποια στιγμή να το έχω.

συνεχίζω και σήμερα με nitrivec?
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 17-02-10, 09:58
Το avatar του χρήστη panos1972
panos1972 Ο χρήστης panos1972 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-01-2009
Περιοχή: Περαία, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.043
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kristos Εμφάνιση μηνυμάτων
Το μπολι το έχω ήδη ρίξει. τι γίνεται τώρα?

Τίποτα! Τον άνθρακα τον βάζουμε να τραβήξει πρώτα τυχών βλαβερές ουσίες και μετά βάζουμε το "οργανικό" κομμάτι! Τάιζε μόνο 2-3 ταμπλέτες βυθού για να μη χάσεις το μπόλι!
Κάνε καθημερινές μετρήσεις αμμωνίας, μέχρι να διαπιστώσεις ότι όλα λειτουργούν...


για το δεύτερο θα το έχω υπόψη αν χρειαστώ κάποια στιγμή να το έχω.

Κάνε μετρήσεις και ανέβασε τη σκληρότητα σταδιακά εκεί που τη θέλεις με το αλάτι.
Μετά θα σου ξέρεις ότι λχ σε κάθε αλλαγή νερού της τάξεως του 30% θα χρειάζεσαι τόσες κουταλιές...


συνεχίζω και σήμερα με nitrivec?

Εάν αυτό σε κάνει να .... νιώσεις καλύτερα !!!
Γνώμη μου είναι ότι δεν κάνει τίποτα! Άλλωστε έβαλες μπόλι!
.....
__________________
...
Επειδή τό αδοκίμαστο καί τό απ’αλλού φερμένο
Δέν τ’αντέχουν οί άνθρωποι...
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 17-02-10, 10:42
kristos Ο χρήστης kristos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-12-2009
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 86
Προεπιλογή

πήρα και κάτι μετρήσεις
ΝΟ3=0
ΝΟ2=0
7<GH<14
KH=10
7,6<PH<8

τις πήρα με αυτό εδω

θα συνεχίσω με το nitrivec μιας και το χω για σιγουριά.

η θολούρα εχει φύγει και οι φυσσαλίδες σχεδόν εχουν εξαφανιστεί. το νερό ομως δεν θα το έλεγα διαυγές.

Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 17-02-10, 11:00
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.386
Προεπιλογή

Στα στικάκια δεν μπορείς να έχεις εμπιστοσύνη
Η γνώμη μου είναι να προμηθευτείς υγρά τεστ(της API αν βρεις) και να κάνεις και μέτρηση για αμμωνία.Μόνο όταν μηδενίσει η αμμωνία και τα ΝΟ2 και ανέβουν τα ΝΟ3,έχει στρώσει.
Το μπόλι πως το έβαλες?(περιέγραψε αν θέλεις τη διαδικασία για να δούμε μήπως έγινε κάτι λάθος)
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 17-02-10, 12:54
kristos Ο χρήστης kristos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-12-2009
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 86
Προεπιλογή

θα πάω να παρω υγρό τεστ να μετρήσω το ΝΗ3. και σιγά σιγά θα αντικαταστήσω και τα υπόλοιπα.

οσο για το μπόλι ενας συμφορουμίτης μου το έδωσε και το έριξα (την πρώτη μέρα λειτουργίας του ενυδρείου) αμέσως μέσα στο νερο του ενυδρείου και οχι στο φίλτρο.
εριξα και την ανάλογη ποσότητα σε nitrivec (μια χθες και μια που θα ρίξω σήμερα το απόγευμα) και ελάχιστη τριμμένη τροφούλα (δύο φορες μέχρι στιγμής).
η θερμοκρασία του νερού είναι στα επίπεδα του 28-30 βαθμούς. θα την ελαττώσω αργοτερα.

ο άνθρακας οπως είπα τρέχει ακομα μεχρι και για την παρασκευή.

το ΝΗ3 θα πρέπει να είναι ανεβασμένο τώρα για να ελλατωθεί ή να μηδενιστεί αργότερα με τα ψάρια μέσα?

aquatan δεν εχω ρίξει. το τεστ μου έδειξε οτι δεν έχει χλώριο μέσα, αν και το νερό μυρίζει σαν νερό πισίνας

πολύτιμη η βοήθεια σας μέχρι στιγμής, για να γίνει κάτι σωστό. ευχαριστώ ολους σας.
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 17-02-10, 13:25
Το avatar του χρήστη panos1972
panos1972 Ο χρήστης panos1972 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-01-2009
Περιοχή: Περαία, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.043
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kristos Εμφάνιση μηνυμάτων
θα πάω να παρω υγρό τεστ να μετρήσω το ΝΗ3. και σιγά σιγά θα αντικαταστήσω και τα υπόλοιπα.

οσο για το μπόλι ενας συμφορουμίτης μου το έδωσε και το έριξα (την πρώτη μέρα λειτουργίας του ενυδρείου) αμέσως μέσα στο νερο του ενυδρείου και οχι στο φίλτρο.
εριξα και την ανάλογη ποσότητα σε nitrivec (μια χθες και μια που θα ρίξω σήμερα το απόγευμα) και ελάχιστη τριμμένη τροφούλα (δύο φορες μέχρι στιγμής).
η θερμοκρασία του νερού είναι στα επίπεδα του 28-30 βαθμούς. θα την ελαττώσω αργοτερα.

ο άνθρακας οπως είπα τρέχει ακομα μεχρι και για την παρασκευή.

το ΝΗ3 θα πρέπει να είναι ανεβασμένο τώρα για να ελλατωθεί ή να μηδενιστεί αργότερα με τα ψάρια μέσα?

aquatan δεν εχω ρίξει. το τεστ μου έδειξε οτι δεν έχει χλώριο μέσα, αν και το νερό μυρίζει σαν νερό πισίνας

πολύτιμη η βοήθεια σας μέχρι στιγμής, για να γίνει κάτι σωστό. ευχαριστώ ολους σας.
Σε αυτά τα λίτρα θέλεις περισσότερη τροφή!
Αντιχλώριο Π Α Ν Τ Α !!!
Κατα πάσα πιθανότητα κατέστρεψες το μπόλι με το χλώριο!
__________________
...
Επειδή τό αδοκίμαστο καί τό απ’αλλού φερμένο
Δέν τ’αντέχουν οί άνθρωποι...
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 17-02-10, 19:20
kristos Ο χρήστης kristos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-12-2009
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 86
Προεπιλογή

επειδή τα στιξ εχουν μέτρηση χλωρίου εχω μηδέν. ελπίζω να μην έχει γίνει κάτι τέτοιο.

αυριο έρχονται τα υγρά τεστ για ΝΗ3 και Ph high range της ΑPI για μεγαλύτερη ακρίβεια.

και υπομονη??....
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 17-02-10, 21:40
Το avatar του χρήστη nikos mennis
nikos mennis Ο χρήστης nikos mennis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-10-2008
Περιοχή: kastoria
Μηνύματα: 94
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην nikos mennis
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από panos1972 Εμφάνιση μηνυμάτων
Βάλε να δουλέψει με τον άνθρακα 3 μέρες χωρίς επιπλέον ζουμιά. Άλλωστε τα ζουμιά αυτά πέραν του αντιχλωρίου δεν προσφέρουν απολύτως τίποτα!

Στη συνέχεια βάλε αγγελία για μπόλι από ήδη στρωμένο φίλτρο και μπορείς να βάλεις κατευθείαν ψάρια, χωρίς υπερβολές!

Ίσως χρειαστεί να βάλεις καμιά πέτρα ακόμα.

Έχεις επιλέξει αρκετά βαριές πέτρες! Πάντως τις πίσω πέτρες καλό θα ήταν να τις τοποθετήσεις έτσι που να μην ακουμπούν στο τζάμι.

Υπενθύμιση: Πρώτα οικοδομικό φελιζόλ, μετά πέτρες, και στο τέλος άμμος! Αφού δεν το έχεις γεμίσει ακόμα, εάν δεν το έχεις κάνει με αυτή τη σειρά, διορθωσέ το τώρα που μπορείς γιατί όταν ξεκινήσουν να σκάβουν οι κιχλίδες (άμεσα) μπορεί έυκολα να χαλάσει η στατικότητα του σωρού, να κατρακυλίσουν πέτρες και να έχεις ζημιές στα κρύσταλλα με όλα τα επακόλουθα![/COLOR]

Θα με ενδιέφερε να μάθω την ψαροσύνθεση που σκοπεύεις να βάλεις σε αυτά τα λίτρα!

Καλή επιτυχία!
φιλε μου εαν δεν εχεις κανει τα παραπανω δυστυχος θα δεις το ενυδρειο σου ανω κατω και κατα 70% θα εχεις σπασμενα τζαμια...στο λεω απο προσωπικη εμπειρια...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 17-02-10, 23:01
Το avatar του χρήστη panos1972
panos1972 Ο χρήστης panos1972 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-01-2009
Περιοχή: Περαία, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.043
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kristos Εμφάνιση μηνυμάτων
επειδή τα στιξ εχουν μέτρηση χλωρίου εχω μηδέν. ελπίζω να μην έχει γίνει κάτι τέτοιο.

αυριο έρχονται τα υγρά τεστ για ΝΗ3 και Ph high range της ΑPI για μεγαλύτερη ακρίβεια.

και υπομονη??....
Δε γνωρίζω τα εν λόγω τεστς αλλά πλέον δε βάζουν στο νερό χλώριο αλλά χλωραμίνες, τις οποίες δεν ξέρω εάν τις ανιχνεύουν τα τέστς σου...

Μη βιαστείς με τα ψάρια! Πάρτο με τη σειρά από την αρχή!

Το πιο σωστό είναι σε κάθε κουβά να βάζεις το αντιχλώριο που αναλογεί να το ανακατεύεις υποτυπωδώς και να το βάζεις μετά στο ενυδρείο. Το πιο πρακτικώς αποδεκτό είναι με κλειστό το φίλτρο να αδειάζεις την ποσότητα του νερού που θέλεις, να προσθέτεις κατευθείαν μέσα στο ενυδρείο την ποσότητα αντιχλωρίου που αναλογεί στο νερό που θα βάλεις, να συμπληρώνεις νερό και μετά να ανοίγεις πάλι το φίλτρο. Ο λόγος είναι να προλάβουν να εξουδετερωθουν οι χλωραμίνες και να μη σου χαλάσουν τη βιολογία του φίλτρου σου και αργότερα και του βυθού σου. Αυτός είναι και ο λόγος προσθήκης τους! Να σκοτώνουν μικροοργανισμούς....

Το μπόλι την επόμενη φορά βάλτο μέσα στο φίλτρο κατευθείαν!
__________________
...
Επειδή τό αδοκίμαστο καί τό απ’αλλού φερμένο
Δέν τ’αντέχουν οί άνθρωποι...
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 18-02-10, 18:39
kristos Ο χρήστης kristos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-12-2009
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 86
Προεπιλογή

οπως εχω αναφερθει και παραπάνω εχωλάβει ολα τα μετρα για να αποφευχθει κάποια άτυχη στιγμή. ολες οι πετρες στηρίζονται σε φελιζόλ και είναι κολλημένες μεταξύ τους.

πανο σ ευχαριστω για τις συμβουλες σου για το χλώριο για να τις εχω υποψη την επομενη φορά που θα γίνει αλλαγή νερού.

τα λεμε αυριο με τις νεες μετρήσεις.
-------------------------
λοιπον πήρα μετρήσεις σήμερα

ph=8 με api high range
ΝΗ3/ΝΗ4=0 με api
GH=10 περιπου
ΚΗ=10
ΝΟ2=0
ΝΟ3=0
οι υπολοιπες μετρήσεις έγιναν με στικ.
-------------------------
Πριν λίγο έριξα λίγο τροφή και nitrivec.

τι πιστεύετε για τις μετρήσεις? δείχνουν κάτι?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη kristos : 18-02-10 στις 18:39 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 18-02-10, 18:49
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.386
Προεπιλογή

Εγώ φοβάμαι ότι δεν έστρωσε.Με τα στικ είπαμε δεν μπορούμε να είμαστε σίγουροι.
Η γνώμη μου είναι να αφήσεις τα nitrivec κλπ,να κάνεις μια αλλαγή με αντιχλώριο,να βάλεις φυτά τώρα,να μπολιάσεις σωστά και να βάλεις τα πρώτα 1-2 ψαράκια.Με αυτή τη σειρά θα είσαι οκ και δεν θα ταλαιπωρείσαι άδικα.
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 18-02-10, 19:12
cube Ο χρήστης cube δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 22-01-2010
Περιοχή: Γαλάτσι
Μηνύματα: 3
Προεπιλογή

Και όταν με το καλο έρθει η ώρα να καθαρίσεις τα φίλτρα σου από την λάσπη(μπόλι) τότε απλά ξεπληνετα-στιψτα σε κουβα με νερό από το ενυδρείο σου και όχι σε νερό βρύσης με χλώριο (μετά το πετάς αυτό το νερό.. καλύτερα σε κάποια γλαστρούλα. κάνει θαύματα!)..
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 18-02-10, 20:51
kristos Ο χρήστης kristos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-12-2009
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 86
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κλεόβουλος Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγώ φοβάμαι ότι δεν έστρωσε.Με τα στικ είπαμε δεν μπορούμε να είμαστε σίγουροι.
Η γνώμη μου είναι να αφήσεις τα nitrivec κλπ,να κάνεις μια αλλαγή με αντιχλώριο,να βάλεις φυτά τώρα,να μπολιάσεις σωστά και να βάλεις τα πρώτα 1-2 ψαράκια.Με αυτή τη σειρά θα είσαι οκ και δεν θα ταλαιπωρείσαι άδικα.
αυριο θα μετρήσω και τα ΝΟ3 με API για να δούμε τι θα δούμε
θα περιμένω τιε μετρήσεις αυριο για να κανω αλλαγή.

οκ. στην επόμενη αλλαγή θα ρίξω αντιχλώριο, αλλά στην παρούσα φάση δεν νομιζω να είναι το χλώριο το πρόβλημα καθότι δεν υπάρχει χλώριο στο νερό απο την πρώτη κιολας μέτρηση (πρίν ακόμα ρίξω το μπόλι).

νερό απο τον ηλιακό είναι αποχλωριομένο? για να εχω και την κατάλληλη θερμοκρασία που θα το ρίξω

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από cube Εμφάνιση μηνυμάτων
Και όταν με το καλο έρθει η ώρα να καθαρίσεις τα φίλτρα σου από την λάσπη(μπόλι) τότε απλά ξεπληνετα-στιψτα σε κουβα με νερό από το ενυδρείο σου και όχι σε νερό βρύσης με χλώριο (μετά το πετάς αυτό το νερό.. καλύτερα σε κάποια γλαστρούλα. κάνει θαύματα!)..
εχω και κάτι γλάστρες στο μπαλκόνι. μια χαρα

ο cube απο πάνω μου εδωσε το μπόλι και τον ευχαριστώ.

πήγα και χάζεψα σήμερα τα demasoni. πολύ ωραία χρώματα. κατα την γνώμη μου, ανώτερα απο τα maingano είναι. μελλοντικά θα ταίριαζαν με το χαρεμι labido που προκειται να βάλω?
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Στρώσιμο???? StelMex Αρχάριοι γλυκού νερού 8 21-01-10 20:54
(Malawi) Ενυδρειο malawi 300lt imichal Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Λιμνών Ανατολικής Αφρικής 18 11-07-08 15:46
(Malawi) Ενυδρειο malawi 240lt imichal Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Λιμνών Ανατολικής Αφρικής 12 06-05-08 22:35
Στρώσιμο erling Αρχάριοι γλυκού νερού 35 08-11-07 17:59
Στρώσιμο μετά το στρώσιμο dimitris21 Γλυκό νερό - Γενικά 7 15-06-06 00:15

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 02:54.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,10632 seconds with 14 queries