Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 18-10-07, 18:49
Το avatar του χρήστη erling
erling Ο χρήστης erling δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-08-2007
Περιοχή: ΛΑΡΙΣΑ
Μηνύματα: 153
Question Στρώσιμο

Και επιτέλους ξεκίνησε το στρώσιμο, αλλά με παράξενα αποτελέσματα.
Λοιπόν η ιστορία μου εν συντομία, γιατί μπορεί να γίνω βαρετός .
Στήνω το ενυδρείο, βάζοντας μόνο χαλίκι και ένα ξύλο.

Την Δευτέρα, ρίχνω 1.5cc αμμωνία 10% σε 32lt νερού, μετράω μου δείχνει μηδέν.
Ξαναρίχνω άλλα 5cc αμμωνία, ξαναμετράω και πάλι μηδέν.
Παίρνω δείγμα, πάω στο μαγαζί που αγόρασα το τεστ αμμωνίας και αφού το μετράει, με τα υγρά της SERA, βγάζει πολύ αμμωνία. Εγινε κόκκινο το νερό.
Μου παραγγέλνει τεστ της ΤΕΤΡΑ που δεν έχουν έρθει ακόμα.

Σήμερα το απόγευμα, 4η μέρα που τρέχει το ενυδρείο, έβαλα και μερικά φυτά.
Εβγαλα τα 2/3 σχεδόν του νερού, τοποθέτησα 2 anubias barteri nana, 1 anubiuas barteri barteri και 1 micranthenum umbrosum και μετά ξανάριξα μέσα το νερό.

Μετά από περίπου 2 ώρες, μετράω NO2 και ΝΟ3 με υγρά test της SERA.
Αυτά δείχνουν :
ΝΟ2 μεταξύ 0,3 mg/lt και 0,9 mg/lt
ΝΟ3 μεταξυ 20 mg/lt και 40 mg/lt

Είχα ξαναμετρήσει μόνο ΝΟ2 χτες και έδειχνε μεταξύ 0,3 mg/lt και 0,9 mg/lt και προχτές <0,3 mg/lt.
Ξαναμέτρησα το νερό της βρύσης και έδειξε ΝΟ2 <0,3 mg/lt και ΝΟ3 μεταξύ 0 και 5 mg/lt, όπως έδειχνε δηλαδή όταν έκανα το γέμισμα του ενυδρείου.

Η θερμοκρασία του νερού ήταν 34 °C τις 2 πρώτες μέρες, χτες το πρωί 30 °C και σήμερα το πρωί την κατέβασα στους 28 °C. Μετρήσεις με θερμόμετρο και όχι με τον θερμοστάτη.

Ξέρω πως δεν είναι σίγουρο ότι στρώθηκε το ενυδρείο αφού δεν μπορώ να μετρήσω την αμμωνία, αλλά γιατί είναι τόσο ψηλά τα νιτρικά ενώ τα νιτρώδη είναι σχετικά χαμηλά? (πιο κοντά στο 0,3 mg/lt)
Αυτό δεν σημαίνει πως ο κύκλος πλησιάζει στην συμπλήρωσή του?
Να έπαιξαν ρόλο τα φυτά δεν πιστεύω μιας και αυτά τρώνε νιτρικά δεν παράγουν, σωστά?

Επίσης βλέπω πάνω στα φύλα των φυτών καθώς και στα οριζόντια σημεία του φίλτρου κάτι σαν σκόνη, η οποία φεύγει αν την σκουπίσω. Τι μπορεί να είναι?

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας και τις γνώμες σας.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 19-10-07, 09:48
Βαγγέλης (Dearangelo) Ο χρήστης Βαγγέλης (Dearangelo) δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 15-06-2007
Περιοχή: Ν Ηράκλειο
Μηνύματα: 247
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην Βαγγέλης (Dearangelo) Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Βαγγέλης (Dearangelo)
Προεπιλογή

θα μετράς αμμωνία και θα προσθέτεις μέχρι να βρεις NO2 και NO3?
έτσι θέλεις να το κάνεις?
με όποια μέθοδο και αν πας, έχε υπομονή!
δεν θα είναι λιγότερο Από 20 τουλάχιστον μέρες.. και πάλι, θα ξανακάνει μια επιστροφή στην αμμωνία, καθώς τα πρώτα βακτήρια θα πεθαίνουν, αφού θα τους τελειώνει η αμμωνία.
φαντάσου το στρώσιμο σαν το "μπιστήμα" μια μπάλας με φθίνουσα περίοδο...που τελικά μηδενίζεται (η απειρίζεται χεχεχε)..
με λίγα λόγια έχει μια φθίνουσα παλινδρόμηση.
Από την αρχή όμως που θα ξεκινήσεις, μέχρι την πρώτη κάμψη επιπέδων αμμωνίας, έχει κοντά στο μήνα περίοδο

αν το παρακολουθείς από πολύ κοντά, θα δείς πολλά, που όμως δεν έχουν σημασία.. η διαδικασία θέλει χρόνο και υπομονή..
εν τω μεταξύ διάβασε για το επόμενο σου βήμα, μην αναλωθεις με το τώρα..
τι ψάρια, τι pH, τι φυτά, τι φωτισμό, τι τι τι..

η γνώμη μου..
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 19-10-07, 20:15
Το avatar του χρήστη erling
erling Ο χρήστης erling δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-08-2007
Περιοχή: ΛΑΡΙΣΑ
Μηνύματα: 153
Προεπιλογή

Βαγγέλη έγινε ένα λάθος (μάλλον) με την αμμωνία από την αρχή οπότε περιμένω το τεστ αμμωνίας και μετράω τα υπόλοιπα να δω τι παίζει.
Εσύ λές πως είναι φυσιολογικό να έχω πολλά ΝΟ3 και πολύ λίγα ΝΟ2? Αυτό εννοείς όταν λές παλινδρόμιση?

Από ψάρια έχω αποφασίσει να βάλω guppies, otto και ισως cardinal tetra.
Για φωτισμό δεν μπορώ να κάνω και πολλά, εκτός αν αλλάξω καπάκι, τώρα έχει μια 14W daylight στα 32lt.
Φυτά αυτά που έχω, και κερατόφυλλο (mόλις βρω), κάποιο κοκκινάκι και βλέπουμε.


Εχω 2 φωτό που δείχνω το ενυδρείο όπως έχει γίνει τώρα (χωρίς να έχει τελειώσει), και την "σκόνη" που υπάρχει πάνω στα φύλλα και στο φίλτρο.
Τι μπορεί να είναι?

υ.γ. Γιατί στα petshops που ψάχνω για τεστ αμμωνίας, μόλις τους πω γιατί το θέλω με κοιτάνε σαν ufo?
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_1502_8-6.jpg
Εμφανίσεις:  257
Μέγεθος:  88,6 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_1524_6-8.jpg
Εμφανίσεις:  325
Μέγεθος:  153,9 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 19-10-07, 23:25
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Προεπιλογή

Για το στρωσιμο δεν θα σου πω τιποτα αλλο παρα ..διαβασμα και υπομονη. Για το στησιμο του ενυδρειου σου εχω καποιες παρατηρησεις οι οποιες ισως ειναι λιγο προωρες αλλα παιρνω το θαρρος να σε κατευθυνω και παντα με φιλικη διαθεση. Λοιπον : 1.μαυρο χαρτονι για φοντο, 2.γιατι δεν δενεις καμια ανουμπια και λιγες φτερες γιαβας πανω στην ριζα;θα εδειχνε super! 3.οι φουξια-ροζ πετρες βγαζουν ματι και ειναι καπως.. 4. Το χοντρο χαλικι και αν δεν εχεις και υποστρωμα απο κατω δεν ειναι και ο,τι καλυτερο για κοκκινα φυτα που λες να βαλεις 5.Τελος την ριζα εγω δεν θα την εβαζα ακριβως στο κεντρο.Γενικα απεφευγε την συμμετρια και το οπτικο αποτελεσμα θα σε ανταμειψει. ακομα οταν φωτογραφιζεις το ενυδρειο απεφυγε το φλας η τραβα το υπο γωνια. Ολα αυτα σου τα λεω γιατι αν οργανωσεις απο την αρχη την αρχιτεκτονικη του ενυδρειου σου σωστα μετα δεν θα χρειαζεται να προβαινεις σε ενοχλητικες για τα φυτα σου επαναφυτευσεις και ξεριζωματα.
Τα ψαρια που θες να συνδυασεις ειναι λαθος αλλα αυτο το κεφαλαιο θα το ανοιξουμε αφου ολοκληρωθει το στρωσιμο.
Τα πας μια χαρα! συνεχισε να διαβαζεις και να μαθαινεις και ολα θα πανε καλα,
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 20-10-07, 12:56
Το avatar του χρήστη erling
erling Ο χρήστης erling δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-08-2007
Περιοχή: ΛΑΡΙΣΑ
Μηνύματα: 153
Προεπιλογή

Raven σε ευχαριστώ για τις παρατηρήσεις, άλλωστε αυτός ήταν και ο λόγος που έβαλα την φωτό.
Εβαλα την φωτογραφία με φλας για να φανούν τα χρώματα εντονότερα.
Στην Θέση που είναι η κόκκινη πέτρα, θα μπει το κερατόφυλλο και η πέτρα θα βγεί. Την έβαλα μόνο για να δώσει χρώμα μέχρι να βάλω ψάρια.
Ο φόντος είναι πολύ σκούρο μπλέ, αλλά με το φλας φάνηκε ανοιχτό. Η παρακάτω φωτό δείχνει περισσότερο τα πραγματικά χρώματα με γυμνό οφθαλμό, εκτός από τα χαλίκι που δεν είναι τόσο ανοιχτό. (μεγάλο θέμα η σωστή φωτογράφιση)
Η συμμετρία (ήταν συνέχεια του σχεδίου που είχα κάνει) θα φύγει, όντως έχεις δίκιο (όπως και άλλοι που το σχολιάσαν), από Δευτέρα που θα μετρήσω την αμμωνία.
Οπως και θα δέσω τις anubies σε μικρές ρίζες που βράζω από χτες το απόγευμα και ακόμα δεν έχει καθαρίσει το νερό.

Για το συνδυασμό των ψαριών, μιλάς μάλλον για τα tetra. Αλλά κάπου είχα διαβάσει, αλλά που?, ότι μπορούν να μπούν μαζί με guppies. Τέλος πάντων αυτό για αργότερα.

Για τα φυτά, πρέπει να αρχίσω να ρίχνω κάτι, ώστε να θρέφονται?

Για αυτή την σκόνη στο φίλτρο, έχεις καμμία ιδέα?

Ευχαριστώ.


Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 20-10-07, 13:23
Giorgos Ο χρήστης Giorgos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 3.496
Προεπιλογή

Πολύ πιθανό η σκόνη να είναι θραύσματα του χαλικιού. Αν βλέπω καλά, πέτρα λάβας πρέπει να χρησιμοποιείς, η οποία δεν είναι η καλύτερη επιλογή.
__________________
Πέταλο
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 20-10-07, 23:20
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Προεπιλογή

Η σκονη μην σε ανησυχει,θα φυγει σιγα σιγα.
Λιπανση δεν χρειαζεσαι ακομα.Θυμισε μου αν εβαλες καποιο υποστρωμα κατω απο το χαλικι.Σε μια τετοια περιπτωση δεν χρειαζεται να λιπαινεις για 4-6 εβδομαδες καθολου. Αλλωστε μην ξεχνας οτι τα νεα ενυδρεια συχνα τα επισκεπτονται αλγες.
Σκεψου την πιθανοτητα να το κανεις species tank με ενα ζευγαρι dwarf cichlids η μονο με guppies. τα λιτρα σου ειναι λιγα γι αυτο αντιστασου στον πειρασμο να βαλεις λιγο απ ολα. Εξαλλου τωρα που μπηκες στο χορο σε βλεπω σε μερικους μηνες να στηνεις κι αλλο μεγαλυτερο
Επισης κοιταξε τι θα κανεις με τον φωτισμο σου.Παντα υπαρχει τροπος να προσαρμοστει αλλη μια λαμπα.Βαλε ενα ποστ με φωτος απο το καπακι σου και θα σου πουν εδω οι μαστορες αν γινεται και τι να κανεις. Αλλιως με λιγοτερο απο 0.5watt/l θα πρεπει να περιοριστεις σε ευκολα φυτα αλλα υπαρχουν πολλα και ομορφα οποτε μην στενοχωριεσαι.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 22-10-07, 12:08
Το avatar του χρήστη erling
erling Ο χρήστης erling δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-08-2007
Περιοχή: ΛΑΡΙΣΑ
Μηνύματα: 153
Προεπιλογή

Giorgos δεν είναι πέτρα λάβας, χαλαζιακό χαλίκι είναι σε δύο είδη.
Ενα άσπρο με μάυρα στίγματα 3-5mm και ένα μάυρο (πριν το βάλω στο νερό ήταν πρασινωπό) 2-4mm
Επίσης είναι αρκετά λείο και από ότι έχω ακούσει η λάβα έχει άγρια επιφάνεια.

Raven δεν έχω βάλει υπόστρωμα μιας και από την αρχή λόγω φωτισμού ήξερα πως θα βάλω έυκολα φυτά και έκρινα πως δεν θα προσφέρει τίποτα το υπόστρωμα.
Επίσης δεν έχω σκοπό να βάλω πολλά είδη ψαριών. Βασικά guppies θα έχει μέσα, απλά τα oto θέλω να τα βάλω για να βοηθήσουν με την άλγη αλλά και επειδή είναι όμορφα ψαράκια.

Τώρα για τον φωτισμό θα δούμε.

Ναι, έχεις δίκιο, αυτό είναι ένα τεστ εκμάθησης περισσότερο, δεν ξέρω αν θα είναι σε μερικούς μήνες, πάντως είναι μέσα στις σκέψεις μου. Επίσης αυτό είναι το 3ο ενυδρείο που θα έχω αλλά είναι το 1ο που το στήνω εγώ και όχι ο πωλητής "εντάξει είναι, ρίχνεις νερό, αντιχλώριο και βάζεις ψάρια... παρε αυτά (5-6 είδη) και τα ξαναλέμε", και όντως τα ξαναλέγαμε όταν αρχισαν να πεθαίνουν.. "εεε ναι το ένα είναι επιθετικό, πάρε αυτό εδώ για να το ηρεμήσει"...... "εεεε έμεινε μόνο το καινούριο, δεν δοκιμάζεις να βάλει αυτό εδώ μπας και τα καταφέρει!!!" δηλαδή από άγνοια είχα ένα ενυδρείο με πειραματόζωα Ευτυχώς έπεσα στο forum εδώ και αρχίσα κάτι να μαθαίνω, κάποια πράγματα... αλλά θέλω ακόμα πολύ μωμί (που λέει και ο γιός μου).
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 22-10-07, 13:57
Το avatar του χρήστη caverman
caverman Ο χρήστης caverman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-11-2005
Περιοχή: Σταθμός Πλακεντίας - Αττική
Μηνύματα: 682
Προεπιλογή

Παράθεση:
Βασικά guppies θα έχει μέσα, απλά τα oto θέλω να τα βάλω για να βοηθήσουν με την άλγη αλλά και επειδή είναι όμορφα ψαράκια

Δεν ταιριάζουν όμως γιατί τα otto θέλουν ποιό μαλακό νερό, χωρίς αλάτι.

Κάποιες μορφές άλγης είναι φυσιολογικές σε νέο ενυδρείο αλλά με λίγη προσοχή (λιγότερο φωτισμό) και περισσότερες αλαγές νερού φέυγουν.

καλή συνέχεια,
caverman
__________________
Cave Mania...

Εσύ ... είσαι μέλος του ΠΣΦΕ;;;
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 22-10-07, 14:28
Το avatar του χρήστη giagligian
giagligian Ο χρήστης giagligian δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-08-2007
Περιοχή: Νάξος-Πειραιάς
Μηνύματα: 508
Προεπιλογή

Σαν άσχετος ακόμα, να σε ρωτήσω, το χαλίκι σου το έπλυνες πριν το βάλεις? Μήπως είναι αυτή η αιτία της σκόνης? Και ναι θα φύγει με τον καιρό μην ανησυχείς.
__________________
ΖΗΤΩ Η ΕΛΛΑΣ!!!

http://www.studiosnaxos.com
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 22-10-07, 14:36
Το avatar του χρήστη erling
erling Ο χρήστης erling δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-08-2007
Περιοχή: ΛΑΡΙΣΑ
Μηνύματα: 153
Προεπιλογή

Ναι giagligian, το έπλυνα καλά, θέλω να πιστεύω δηλαδή, σε λεκάνη (νερό με πίεση χαμηλά) -> κουβα (πίεση) και ξανα 5-6 φορές μέχρι να μην λερώνει το νερό.
Αλλά μάλλον πάλι κάτι έμεινε.
Θα δείξει αν είναι σκόνη από το χαλίκι αν εμφανιστεί πάλι αφού έχω καθαρίσει καλά τις οριζόντιες επιφάνειες.

@caveman Από σκληρότητα είδα πως τα guppy θέλουν 9-19 ενώ τα ottο 5-19 ή 2-15 σε άλλο site.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 22-10-07, 23:33
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Προεπιλογή

Ωραια.Αφου λοιπον κατεληξες στην αποφαση να βαλεις Guppies και φυτα χαμηλων απαιτησεων χωρις υποστρωμα και με μετριο φωτισμο εισαι μια χαρα μεχρι τωρα. Οσο για την αλγη μην φοβασαι. Αρεσει και στα Guppy να την τσιμπολογανε και εως ενα σημειο ειναι φυσιολογικο να υπαρχει λιγη. Οποτε αλγοφαγα ψαρια μην βιαστεις να βαλεις. Τα οττο συγκεριμενα θελουν χαμηλο ΡΗ και εγω προσωπικα τα βρισκω αρκετα ευαισθητα και με αρκετες ανεξηγητες απωλειες ακομα και σε ιδανικες συνθηκες διαβιωσης.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 24-10-07, 17:03
Το avatar του χρήστη erling
erling Ο χρήστης erling δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-08-2007
Περιοχή: ΛΑΡΙΣΑ
Μηνύματα: 153
Question

Λοιπόν σήμερα, 10 ημέρες μετά την προσθήκη αμμωνίας, μέτρησα ΝΟ2 >1,65 (ήταν κόκκινο σαν αίμα το δείγμα) και ΝΟ3 περίπου στο 15.
Σύμφωνα με τον 3ο τρόπο
Παράθεση:
3ος τρόπος:
Με αυτόν τον τρόπο ρίχνουμε μια σχετικά μεγάλη ποσότητα αμμωνίας (όχι ολόκληρο το μπουκάλι!) στο νερό του ενυδρείου και απλώς περιμένουμε περίπου 2 εβδομάδες κάνοντας τίποτα.
Μόλις περάσουν πάνω-κάτω 2 εβδομάδες κάνουμε ένα τεστ για νιτρώδη άλατα. Αν στην ένδειξη του τεστ έχουμε πολύ μεγάλη συγκέντρωση νιτρωδών αλάτων (να έχει βγει εκτός κλίμακος), τότε είμαστε έτοιμοι.
Κάνουμε μια αλλαγή νερού 95% (σχεδόν όλο το νερό για να απαλλαχτούμε από τα νιτρώδη άλατα που μετρήσαμε όπως και την αμμωνία και τα νιτρικά άλατα που θα υπάρχουν ακόμα), ρίχνουμε αντιχλώριο, ξαναγεμίζουμε το ενυδρείο με νερό και ήμαστε έτοιμοι την επόμενη μέρα να βάλουμε ψάρια.
είμαι έτοιμος?
Βέβαια ψάρια δεν θα βάλω ακόμα, μιας και δεν έχω βρει ΑΚΟΜΑ τεστ αμμωνίας, όλο έρχετε και ποτέ δεν φθάνει.

Η 2η ερώτηση είναι : Τι να κάνω μέχρι να έρθει αυτό το τεστ?
Ευχαριστώ.

υ.γ. Τον 3ο τρόπο δεν τον διάλεξα, αυτός με διάλεξε και αν τελικά όντως έστρωσε είναι καθαρά θέμα τύχης.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 24-10-07, 17:36
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Προεπιλογή

Παράθεση:
Η 2η ερώτηση είναι : Τι να κάνω μέχρι να έρθει αυτό το τεστ?
Ευχαριστώ.
Υπομονη. Περιμενε να ερθει το τεστ γιατι αν δεν μετρας αμμωνια δεν μπορεις να εισαι σιγουρος για τιποτα.
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 24-10-07, 18:02
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

Ζηταμε συγνωμη για τυπογραφικα λαθη που υπηρχαν στο αντιστοιχο ποστ. Μολις διορθωθηκαν.
Η παραθεση σου πρεπει να ειναι :
Παράθεση:
Μόλις περάσουν πάνω-κάτω 2 εβδομάδες κάνουμε ένα τεστ για νιτρικά άλατα. Αν στην ένδειξη του τεστ έχουμε πολύ μεγάλη συγκέντρωση νιτρικών αλάτων (να έχει βγει εκτός κλίμακος), τότε είμαστε έτοιμοι.
Κάνουμε μια αλλαγή νερού 95% (σχεδόν όλο το νερό για να απαλλαχτούμε από τα νιτρικά άλατα που μετρήσαμε όπως και την αμμωνία και τα νιτρώδη άλατα που θα υπάρχουν ακόμα), ρίχνουμε αντιχλώριο, ξαναγεμίζουμε το ενυδρείο με νερό και ήμαστε έτοιμοι την επόμενη μέρα να βάλουμε ψάρια.
Πρεπει να περιμενεις να μηδενιστουν τα ΝΟ2
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 24-10-07, 19:15
Το avatar του χρήστη erling
erling Ο χρήστης erling δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-08-2007
Περιοχή: ΛΑΡΙΣΑ
Μηνύματα: 153
Προεπιλογή

Εγώ πρόσθεσα 0.8 cc αμμωνίας 10% (περίπου το μισό της σωστής αρχικής) για να υπάρχει κάτι να τρώνε τα βακτήρια.
Αν έκανα σωστά θα φανεί μόλις έρθει επιτέλους το τεστ. Αν δεν έρθει και αύριο, μάλλον θα το παραγγείλω από κάπου.

υ.γ. Και εμένα, όταν το διάβαζα, κάτι δεν με κάθονταν αλλά αφού τελικά διορθώθηκε, όλα καλά.
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 25-10-07, 08:53
Το avatar του χρήστη Filotas
Filotas Ο χρήστης Filotas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 20-08-2007
Περιοχή: ΚΑΣΤΟΡΙΑ
Μηνύματα: 825
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Filotas Send a message via Skype™ to Filotas
Προεπιλογή

Μήν αγχώνεσε φλιλε μου ακριβώς αυτό έγινε και σε εμένα αν και εγώ τον διάλεξα αυτόν τον τρόπο.
Θα σου έλεγα να διαβάσεις λίγο έδω http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=19867που μου ανέλησαν διεξωδικά πώς να προχωρήσω.
Αν και βασικό είναι να έχεις τα τεστ της αμμωνίας.
__________________
www.kastoriacity.gr
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 25-10-07, 18:42
Το avatar του χρήστη erling
erling Ο χρήστης erling δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-08-2007
Περιοχή: ΛΑΡΙΣΑ
Μηνύματα: 153
Προεπιλογή

Τελικά βρήκα σήμερα ένα τεστ αμμωνίας, SERA, αλλά από το ολότελα...
Μέτρησα αμμωνία και ήταν εκτός κλίμακας.
Εκανα τις εξείς ενέργειες.
Αλλαγή 70% νερού με προσθήκη αντιχλώριου
Μετά από 1 ώρα μέτρησα πάλι
ΝΗ4 8
ΝΗ2 3,30 (στην προηγούμενη μέτρηση είχα γράψει λάθος. Ηταν 16,5 και όχι 1,65)
ΝΗ3 15 (μεταξύ 10 και 20)


Ευχαριστώ.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Giorgos : 31-10-07 στις 19:12
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 31-10-07, 21:30
Το avatar του χρήστη erling
erling Ο χρήστης erling δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-08-2007
Περιοχή: ΛΑΡΙΣΑ
Μηνύματα: 153
Προεπιλογή

Σήμερα ξαναέκανα μετρήσεις
ΝΗ3 0
ΝΟ2 16,5
ΝΟ3 >20 <40

Τώρα έχω δύο λύσεις
1) Συχνές αλλαγές ώστε να πέσει το ΝΟ2 αλλά και το ΝΟ3 έως ότου μηδενιστεί το ΝΟ2
2) Αναμονή να πέσει (μηδενιστεί) μόνο του το ΝΟ2

Ποιά είναι καλύτερη?
Μήπως με τον 1ο τρόπο, δημιουργήσω πρόβλημα στα φυτά λόγω έλλειψης ΝΟ3 ή είναι καλύτερος γιατί θα φέρω και το ΝΟ3 σε επίπεδα <25 ώστε να γλυτώσω και από άλλες μορφές άλγης?

Υπάρχει περίπτωση να χρειαστεί να βάλω αμμωνία? (κάπου το διάβασα, αλλά που?)

Ευχαριστώ.
-------------------------
Μετρησεις συνέχεια
Ενυδρείο
PH=8
GH=11
KH=8

Βρυση
PH=7,5
GH=13
KH=9

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη erling : 31-10-07 στις 21:31 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 31-10-07, 23:22
Το avatar του χρήστη chemical mac
chemical mac Ο χρήστης chemical mac δεν είναι συνδεδεμένος
algae grower
 
Εγγραφή: 24-01-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.900
Προεπιλογή

Μπορείς να μου εξηγήσεις γιατί η βρύση σου με μεγαλύτερο gH, kH έχει μικρότερο pH από το ενυδρείο σου;
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 01-11-07, 07:27
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Γιατι εχει διαλυμενο co2 μεσα (το νερο της βρυσης)..

Ασε να μηδενιστει το no2.. Με τις πολλες αλλαγες κινδυνευεις να χασεις τη μπαλα..
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 01-11-07, 09:00
Το avatar του χρήστη erling
erling Ο χρήστης erling δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-08-2007
Περιοχή: ΛΑΡΙΣΑ
Μηνύματα: 153
Προεπιλογή

@madblack
Δεν γνωρίζω, οι μετρήσεις είναι X2.

@netblues
Ευχαριστώ.
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 01-11-07, 10:37
Το avatar του χρήστη Filotas
Filotas Ο χρήστης Filotas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 20-08-2007
Περιοχή: ΚΑΣΤΟΡΙΑ
Μηνύματα: 825
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Filotas Send a message via Skype™ to Filotas
Προεπιλογή

Εγώ πάντως που μηδένισα τα ΝΟ2 και ΝΟ3 με αλλαγές και δεν είχα κανένα πρόβλημα με τα φυτά.
__________________
www.kastoriacity.gr
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 01-11-07, 12:31
Giorgos Ο χρήστης Giorgos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 3.496
Προεπιλογή

erling, αφού η αμμωνία έχει μηδενιστεί, σημαίνει ότι πρέπει να προσθέτεις κι άλλη για να έχουν να "τρώνε" τα βακτηρίδια που είναι υπεύθυνα για τον μεταβολισμό της σε νιτρώδη άλατα. Διαφορετικά, θα δημιουργηθεί πρόβλημα και όταν βάλεις ψάρια θα έχεις ανεβασμένα επίπεδα αμμωνίας (αφού θα δημιουργηθεί ένας μίνι κύκλος).

¶ρα συνεχίζεις να ρίχνεις μικρές ποσότητες αμμωνίας (υπόλογίζω για περίπου μια ακόμη εβδομάδα όπου θα είσαι πλέον έτοιμος). Στη συνέχεια, όταν τα νιτρικά άλατα ξεπεράσουν τα 70-80ppm, με μια μεγάλη αλλαγή νερού (ή περισσότερες, αναλόγως αν με τις αλλαγές νερού έχουν μηδενιστεί ΝΗ3 και ΝΟ2) θα είσαι έτοιμος να βάλεις ψάρια.

Προσοχή, θα πρέπει να ξεκινήσεις με λίγα ψάρια για αρχή. Ενημέρωσέ μας πριν από αυτό το βήμα.
__________________
Πέταλο
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 01-11-07, 19:32
Το avatar του χρήστη erling
erling Ο χρήστης erling δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-08-2007
Περιοχή: ΛΑΡΙΣΑ
Μηνύματα: 153
Προεπιλογή

Καλά θυμόμουν λοιπόν Giorgos.
Εβαλα 0.5cc αμμωνία 10% και μετά από μία ώρα είχα NH3=1mg/l.
Να την διατηρώ σε αυτά τα επίπεδα ή παραπάνω?

Ευχαριστώ.
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 02-11-07, 15:02
Giorgos Ο χρήστης Giorgos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 3.496
Προεπιλογή

Θα ήταν καλύτερα να την διατηρούσες σταθερά μεταξύ 2-3 ppm (όχι παραπάνω). Κανονικά, το φίλτρο σου θα πρέπει πλέον να είναι ικανό να μεταβολίσει αυτή την ποσότητα σε λιγότερο από 24 ώρες.
__________________
Πέταλο
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 02-11-07, 19:59
Το avatar του χρήστη erling
erling Ο χρήστης erling δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-08-2007
Περιοχή: ΛΑΡΙΣΑ
Μηνύματα: 153
Προεπιλογή

Δυστυχώς ακόμα δεν είναι ικανό.
Μέτρησα μετά από 24h και ήταν στο 0,5ppm
Θα το δω και αύριο και αν είναι στο μηδέν θα ρίξω 1cc.
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 02-11-07, 20:10
Το avatar του χρήστη Filotas
Filotas Ο χρήστης Filotas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 20-08-2007
Περιοχή: ΚΑΣΤΟΡΙΑ
Μηνύματα: 825
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Filotas Send a message via Skype™ to Filotas
Προεπιλογή

Υπομονή σε λίγες μέρες θα είσαι έτοιμος.
__________________
www.kastoriacity.gr
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 02-11-07, 20:44
Το avatar του χρήστη bas_754
bas_754 Ο χρήστης bas_754 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-04-2005
Περιοχή: Λαρισα
Μηνύματα: 127
Προεπιλογή

θα βοηθουσε λιγη μουργα απο αλλο φιλτρο σε αυτη τη φαση????
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 03-11-07, 00:00
Giorgos Ο χρήστης Giorgos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 3.496
Προεπιλογή

Με υλικά από στρωμένο φίλτρο (να είστε σίγουροι από που παίρνετε) μπορώ να πω ότι το στρώσιμο θα έφτανε σχεδόν στο τέλος.
__________________
Πέταλο
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Στρώσιμο Elanir Αρχάριοι γλυκού νερού 60 04-08-07 01:36
Στρώσιμο Eagle Αρχάριοι γλυκού νερού 2 02-03-07 14:35
Στρώσιμο μετά το στρώσιμο dimitris21 Γλυκό νερό - Γενικά 7 15-06-06 00:15
Στρώσιμο giannis1976 Γλυκό νερό - Γενικά 15 14-04-04 14:31
Στρώσιμο giannis1976 Γλυκό νερό - Γενικά 5 10-04-04 15:19

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:49.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09564 seconds with 14 queries