Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Ανατολική Αφρική > Malawi

Malawi Αφιερωμένο στο "Greek Club about Cichlid Lovers from iliovas" απ' το οποίο άρχισαν ολα!

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 18-02-10, 21:07
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.386
Προεπιλογή

Απο τον ηλιακό μπορείς να βάζεις στο νερό της αλλαγής για να το φέρεις στην κατάλληλη θερμοκρασία αλλά πάντα και (ένα καλό)αντιχλώριο γιατί πέρα απο χλώριο και χλωραμίνες που εξουδετερώνει,δεσμεύει και διάφορα βαρέα μέταλλα.
Για τα λίτρα σου ένα χαρέμι labidochromis(ή maingano)κι αυτό οριακά.
Τα demasoni είναι πολύ όμορφα ψάρια αλλά πιο "επιθετικά".
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 19-02-10, 20:38
kristos Ο χρήστης kristos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-12-2009
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 86
Προεπιλογή

σημερινές μετρήσεις νερου:

μετρήσεις με API υγρό τεστ

ΝΟ3=0
pH=7,8 - 8
NH4/NH3= 0 με ενα ενδεχόμενο να είναι και 0,25 με

μετρησεις με στικ
GH=10 περιπου
KH=10
ΝΟ2=0 (οκ) (εδω το στικ εχει ενα χρωμα στο λευκο σαν οκ και ενα προς το ζαχαρι που δεν ειναι Ok.η μετρηση μου εδειξε οτι ειναι οκ)
ΝΟ3=0
PH=7,6 - 8

τι γνωμη εχετε για τις μετρήσεις?
-------------------------
τοσο αλλοπρόσαλες είναι οι μετρήσεις μου που δεν γνωριζει κανεις..?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη kristos : 19-02-10 στις 20:38 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 20-02-10, 14:53
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.386
Προεπιλογή

Παλληκάρι μου τα είπαμε πιο πάνω αναλυτικά και βήμα-βήμα τι πρέπει να κάνεις και τι μετρήσεις πρέπει να έχεις για να είσαι έτοιμος.
Έκανες κάτι απ΄αυτά?
οι μετρήσεις που κάνεις με τα στικ δεν είναι για μένα αξιόπιστες.Αλλά αν είναι αυτή πραγματικά η κατάσταση(ΝΗ3/ΝΗ4=0-0,25 -ΝΟ2=0 -ΝΟ3=0)δεν έχει στρώσει
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 20-02-10, 21:12
kristos Ο χρήστης kristos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-12-2009
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 86
Arrow

εκανα μια αλλαγή νερού 30% εβαλα aquatan και λιγο nitrivec. πήρα μετρήσεις με api

ph=8
nh3/nh4=0.25
no3=0

το μπολι δηλ. δεν επιασε και θα χρειαστω εκ νεου καινουριο μπόλι. τον ανθρακα δεν τον εχω βγάλει ακομα γιατι με την αλλαγή νερού κομματιαστηκα (θελω επειγόντως κυκλοφορητη).

παντως τα τεστ της api είναι οντως κορυφαία απο τον τροπο τουλάχιστον που σου τα λέει και την μέθοδο που ακολουθεί το κάθε τεστ. είναι τρελοί αυτοί οι αμερικάνοι.
αν γνωρίζει κάποιος που θα μπορέσω να τα βρω στις πιο προσιτες τιμες ενα pm παρακαλω.

απλα είμαι σε μια φάση του να το παρατήσω ή να το συνεχίσω το χομπι. δεν ειναι οτι τα βρηκα δυσκολα και τα παραταω απλα αυτο τον καιρο κανω και την πτυχιακή εργασια και μου τρωει χρονο αφιερώνοντας και αρκετο στο ενυδρείο χωρις αποτελεσμα τελικα. σε συνδυασμο με τον εστω χαμηλο θορυβο (αλλα οχι ανυπαρκτο) που κανει το φίλτρο και το spray bar και επίσης τα λεφτά που δίνω ολο αυτον τον καιρο (για ποδήλατο τα προοριζα ενυδρειο πηρα χεχεχ). (επίλογος)--> αρα παω για μπολι...
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 20-02-10, 21:39
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.386
Προεπιλογή

Καλή επιτυχία με την πτυχιακή πρώτα απ' όλα
και μην τα παρατάς με το ενυδρείο.Το βάπτισμα πυρός το πήρες
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 24-02-10, 00:00
Το avatar του χρήστη crywolf
crywolf Ο χρήστης crywolf δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-01-2010
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 32
Προεπιλογή

Για να μην ανοίγω άλλο θέμα και γεμίζει το φόρουμ θα ήθελα να θέσω την απορία μου καθώς είναι λίγο σχετική με το θέμα. Θέλω στο ενυδρείο μου που προετοιμάζω να βάλω 3-4 Labidochromis caeruleus & 2-3 Pseudotropheus demasoni. Κάποιος "συμφορουμίτης" με προσωπική εμπειρία μου συνέστησε εφόσον βάλω δύο είδη να τα βάλω ταυτόχρονα αλλιώς το πρώτο θα κυριαρχήσει στο χώρο και αυτο που θα ακολουθήσει δεν θα μπορέσει να βρει ζωτικό χώρο. Από την άλλη βέβαια διαβάζοντας και στο φορουμ βλέπω ότι δεν είναι καλό να μπουν αμέσως πολλά ψαράκια σε νέο ενυδρείο καθώς δεν θα είναι έτοιμο να ανταπεξέλθει το φίλτρο στην απότομη αύξηση της επιβάρυνσης.

Τι λέτε?
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 24-02-10, 00:07
Το avatar του χρήστη persival
persival Ο χρήστης persival δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-08-2009
Περιοχή: Άγιος Νικόλαος - Ηράκλειο
Μηνύματα: 610
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην persival Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην persival Send a message via Skype™ to persival
Προεπιλογή

Καλησπέρα,

Θα ήταν χρήσιμο να αναφέρεις τα λίτρα του ενυδρείου, το φίλτρο και το αν είναι "στρωμένο".
Σε ένα ενυδρείο π.χ. 300 λίτρων, στρωμένο καιρό, γεμάτο κρυψώνες και με ένα φίλτρο που θα γυρίζει 4-5 φορές την ώρα τα λίτρα του, είναι μια χαρά και όλα μαζί να τα βάλεις.
__________________
_
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 24-02-10, 00:12
Το avatar του χρήστη thanasis76
thanasis76 Ο χρήστης thanasis76 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-09-2007
Περιοχή: ΣΥΡΟΣ!!!
Μηνύματα: 4.821
Προεπιλογή

φιλε μου τα ψαρια που θελεις να βαλεις ειναι σαν να βαζεις στον ιδιο χωρο προβατα με λυκους....
τα labido ειναι απο τις πιο ησυχες κιχλιδες και τα demasoni το ακρως αντιθετο....
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 24-02-10, 08:41
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Δεν μπορώ να διαφωνήσω με τα παιδιά γιατί οι υποδείξεις τους είναι σωστές. Σε ένα μόνο θα επιφέρω διαφορετική γνώμη. Ποτέ 2-3 demassoni! Να προτιμήσεις να βάλεις ένα χαρεμάκι τουλάχιστον 6-8 ψαράκια, τα οποία θα είναι καλύτερα να αγοράσεις μικρά. Θα έχουν τον χρόνο να εξοικιωθούν με το χώρο και αν τυχόν υπάρχουν περισσότερα από ένα αρσενικά, θα επιλέξει το καθένα τον χώρο του. Εξυπακούεται ότι μιλάμε βέβαια για ενυδρείο άνω των 300 λίτρων με πολλές ασβεστολιθικές πέτρες και σίγουρα άμμο.

Βάζεις πρώτα τα labidochromis και μετά τα Demassoni.

Επίσης θα ήθελα να μοιραστώ μαζί σας κάτι που έχω παρατηρήσει στα Demassoni. Στα 6 ψαράκια που έχω έχει τύχει να υπάρχουν 2 αρσενικά. Αν και τα έχω δει κάποιες φορές να έρχονται "στα χέρια" εντούτοις οι πολλές πέτρες/κρυψώνες που υπάρχουν στημένες σε 2 σωρούς, έχουν δημιουργήσει 2 διαφορετικές φωλιές. Αναφέρω απλά ότι έχω επιτυχημένες γέννες και συνεχίζουν να γεννοβολούν. Στο ενυδρείο υπάρχουν επίσης Labidochromis, iodotropheus sprengerae και για το καθάρισμα αν και ξένα, σαλιγγαράκια zebra.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 24-02-10, 11:23
Το avatar του χρήστη crywolf
crywolf Ο χρήστης crywolf δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-01-2010
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 32
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από in the pond Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν μπορώ να διαφωνήσω με τα παιδιά γιατί οι υποδείξεις τους είναι σωστές. Σε ένα μόνο θα επιφέρω διαφορετική γνώμη. Ποτέ 2-3 demassoni! Να προτιμήσεις να βάλεις ένα χαρεμάκι τουλάχιστον 6-8 ψαράκια, τα οποία θα είναι καλύτερα να αγοράσεις μικρά. Θα έχουν τον χρόνο να εξοικιωθούν με το χώρο και αν τυχόν υπάρχουν περισσότερα από ένα αρσενικά, θα επιλέξει το καθένα τον χώρο του. Εξυπακούεται ότι μιλάμε βέβαια για ενυδρείο άνω των 300 λίτρων με πολλές ασβεστολιθικές πέτρες και σίγουρα άμμο.

Βάζεις πρώτα τα labidochromis και μετά τα Demassoni.

Επίσης θα ήθελα να μοιραστώ μαζί σας κάτι που έχω παρατηρήσει στα Demassoni. Στα 6 ψαράκια που έχω έχει τύχει να υπάρχουν 2 αρσενικά. Αν και τα έχω δει κάποιες φορές να έρχονται "στα χέρια" εντούτοις οι πολλές πέτρες/κρυψώνες που υπάρχουν στημένες σε 2 σωρούς, έχουν δημιουργήσει 2 διαφορετικές φωλιές. Αναφέρω απλά ότι έχω επιτυχημένες γέννες και συνεχίζουν να γεννοβολούν. Στο ενυδρείο υπάρχουν επίσης Labidochromis, iodotropheus sprengerae και για το καθάρισμα αν και ξένα, σαλιγγαράκια zebra.
Δεν θα ήθελα να σε φρικάρω αλλά μιλάω για ενυδρείο 100lt. Άμμο πάντως έβαλα όπως και ασβεστολιθικές πέτρες με αρκετές κρυψώνες. Πάντως ένα αντίστοιχο ενυδρείο είδα εδώ http://www.istellas.gr/aquarium/my_a..._show_160.html και σκέφτηκα να κάνω κάτι ανάλογο. Οι απορίες που μου δημιουργούνται τώρα είναι:
1) Μήπως αν βάλω μόνο θυληκά θα είναι καλύτερα τα πράγματα;
2) Αντί για demasoni είναι μήπως καλύτερα να βάλω Pseudotropheus acei ή Pseudotropheus socolofi ή Cynotilapia afra;
Απάντηση με παράθεση
  #41  
Παλιά 24-02-10, 12:21
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από crywolf Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν θα ήθελα να σε φρικάρω αλλά μιλάω για ενυδρείο 100lt. Άμμο πάντως έβαλα όπως και ασβεστολιθικές πέτρες με αρκετές κρυψώνες. Πάντως ένα αντίστοιχο ενυδρείο είδα εδώ http://www.istellas.gr/aquarium/my_a..._show_160.html και σκέφτηκα να κάνω κάτι ανάλογο. Οι απορίες που μου δημιουργούνται τώρα είναι:
1) Μήπως αν βάλω μόνο θυληκά θα είναι καλύτερα τα πράγματα;
2) Αντί για demasoni είναι μήπως καλύτερα να βάλω Pseudotropheus acei ή Pseudotropheus socolofi ή Cynotilapia afra;
Σίγουρα δεν φρικάρω, αλλά τα 100 λίτρα μπορούν να δεχτούν μόνο κάποια είδη νανοκιχλίδων της γειτονικής λίμνης Ταγκανίκα. Είναι πολύ λίγα λίτρα για να μιλάμε για Μαλάουι, άρα δεν μπορώ να επιφέρω γνώμη σε κάτι που δεν επικροτώ.Φιλικά ε?

Η χαρά του ενυδρείου Μαλάουι είναι η αναπαραγωγή και τα συνεχής κυνηγητά των αντίπαλων αρσενικών. Στα λαμπίτος δεν υπάρχουν και πολλές διαφορές ανάμεσα στα αρσενικά και τα θηλυκά του είδους, ούτε στα ασέι ούτε και στα σοκολόφι, παρά μόνο ότι στα αρσενικά τα χρώματα είναι πιο έντονα.

Όλα τα ψάρια που έχεις αναφέρει πλην Ντεμασσόνι και λίγο τα Άφρα είναι πολύ ειρηνικά. Σε περίπτωση που πας για περισσότερα λίτρα και θέλεις κάποιο συνδυασμό ψαριών, μην βάλεις μαζί λαμπίτος και σοκολόφι. Είναι πολύ πιθανόν να δημιουργηθούν υβρίδια, κάτι το οποίο δεν θέλεις.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #42  
Παλιά 24-02-10, 18:14
Το avatar του χρήστη crywolf
crywolf Ο χρήστης crywolf δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-01-2010
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 32
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από in the pond Εμφάνιση μηνυμάτων
Σίγουρα δεν φρικάρω, αλλά τα 100 λίτρα μπορούν να δεχτούν μόνο κάποια είδη νανοκιχλίδων της γειτονικής λίμνης Ταγκανίκα. Είναι πολύ λίγα λίτρα για να μιλάμε για Μαλάουι, άρα δεν μπορώ να επιφέρω γνώμη σε κάτι που δεν επικροτώ.Φιλικά ε?

Η χαρά του ενυδρείου Μαλάουι είναι η αναπαραγωγή και τα συνεχής κυνηγητά των αντίπαλων αρσενικών. Στα λαμπίτος δεν υπάρχουν και πολλές διαφορές ανάμεσα στα αρσενικά και τα θηλυκά του είδους, ούτε στα ασέι ούτε και στα σοκολόφι, παρά μόνο ότι στα αρσενικά τα χρώματα είναι πιο έντονα.

Όλα τα ψάρια που έχεις αναφέρει πλην Ντεμασσόνι και λίγο τα Άφρα είναι πολύ ειρηνικά. Σε περίπτωση που πας για περισσότερα λίτρα και θέλεις κάποιο συνδυασμό ψαριών, μην βάλεις μαζί λαμπίτος και σοκολόφι. Είναι πολύ πιθανόν να δημιουργηθούν υβρίδια, κάτι το οποίο δεν θέλεις.
Ευχαριστώ πολύ για τις πολύτιμες πληροφορίες. Αυτή τη στιγμή είμαι ακόμα στο στρώσιμο. Δεν βιάζομαι καθώς το αφήνω να πιάσει τις κατάλληλες τιμές και μετά θα πάω να πάρω ψάρια. Η περίπτωση όμως του link είναι μέσα στις σκέψεις μου.
Απάντηση με παράθεση
  #43  
Παλιά 24-02-10, 19:26
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.386
Προεπιλογή

Ο Βασίλης σου λέει (και σωστά)να ξεχάσεις την περίπτωση του λινκΑν θέλεις Αφρική με 100 λίτρα πας Τανγκανίκα(και όχι τίποτα φροντόζες και τροφέους)
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Στρώσιμο???? StelMex Αρχάριοι γλυκού νερού 8 21-01-10 20:54
(Malawi) Ενυδρειο malawi 300lt imichal Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Λιμνών Ανατολικής Αφρικής 18 11-07-08 15:46
(Malawi) Ενυδρειο malawi 240lt imichal Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Λιμνών Ανατολικής Αφρικής 12 06-05-08 22:35
Στρώσιμο erling Αρχάριοι γλυκού νερού 35 08-11-07 17:59
Στρώσιμο μετά το στρώσιμο dimitris21 Γλυκό νερό - Γενικά 7 15-06-06 00:15

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 01:36.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05691 seconds with 16 queries