Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Θαλασσινό νερό > Θαλασσινό νερό - Γενικά

Θαλασσινό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 10-11-05, 17:28
dracula7 Ο χρήστης dracula7 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 08-11-2005
Περιοχή: athens
Μηνύματα: 27
Προεπιλογή κοστος??

γεια σε ολους,
ειμαι καινουργιος στο φορουμ και αυτο ειναι το πρωτο μου ποστ.εχω ενα ενυδρειο 160 λιτρων και σκεφτομαι αν θα μπορουσα να το κανω ενυδρειο θαλλασινου νερου fish only.θα ηθελα αν μοπρει καποιος να μου πει τι χρειαζομαι ,και να μου δοσει μια εκτιμηση του κοστους.ασχολουμε με τα ενυδρεια εδω και 5 χρονια αλλα τον τελευτεο καιρο μου εχει μπει το μικροβιο για δημιουργια ενυδρειου θαλλασινου νερου και αν το κοστος δεν ειναι απαγορευτικο θα το κανω.

ευχαριστω εκ των προτερων

σπυρος
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 10-11-05, 18:24
george hmmy Ο χρήστης george hmmy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-04-2005
Περιοχή: Γη :)
Μηνύματα: 412
Προεπιλογή

Σπύρο καλώς όρισες πρώτα από όλα! Πάμε στις ερωτήσεις σου για συνέχεια... Κόστος δεν μπορεί να σου πει κανένας γιατί για όλα τα πράγματα υπάρχουν οι φτηνές αλλά και οι ακριβές λύσεις. Αν κάνεις μια έρευνα στο gab θα βρεις τα περισσότερα από αυτά που ζητάς, μη σου πω και περισσότερα! Από κει και πέρα τώρα υπάρχουν κάποιοι τρόποι να γλιτώσεις λεφτά, για παράδειγμα το skimmer μπορείς να το παραλείψεις με την προϋπόθεση των συχνών αλλαγών νερού... Επειδή ρωτάς γενικά πράγματα διάβασε πρώτα και συζητάμε πάλι συγκεκριμένες απορίες.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 10-11-05, 19:38
accnt Ο χρήστης accnt δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2003
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 3.097
Προεπιλογή

Σπύρο γεια σου.
Τίποτα δεν είναι απαγορευτικό αρκεί να το επιθυμείς πολύ και να είσαι διαθετημένος να το υποστηρίξεις.
Τώρα σχετικά με τις ερωτήσεις σου, είναι πολύ γενικές όπως λέει και ο Γιώργος. Θα πρέπει να διαβάσεις λίγο σχετικά με τα θαλασσινά ενυδρεία, γιατί έχουν διαφορές σχετικά με αυτά του γλυκού.
Πάντως θα χρειαστείς λίγο ζωντανό βράχο, αραγονίτη για υπόστρωμα, skimmer, ένα φίλτρο που θα είναι χημικό, διαφορετικές λάμπες – ειδικές για θαλασσινό ενυδρείο.
Το fishonly που θες, είναι πιο εύκολο από ένα τύπου reef, έτσι θα μπορέσεις να το κάνεις.
Τα χρήματα που θα δαπανήσεις, είναι ανάλογα με τον εξοπλισμό που θα πάρεις.
Καλώς ήρθες…
__________________
small minds just talk about people, medium minds talk about things, but the great minds talk about ideas...
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 11-11-05, 01:35
dracula7 Ο χρήστης dracula7 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 08-11-2005
Περιοχή: athens
Μηνύματα: 27
Προεπιλογή

καταρχην ευχαριστω για τησ απαντησεις.η αληθεια ειναι πωσ δεν ξερω πολλα πραγματα για ενυδρεια με θαλλασινο νερο.εχω ρωτησει μερικα πραγματα σε μαγαζια αλλα οι απαντησεις που εχω παρει ειναι αντικρουομενες και για να πω και την αληθεια δεν τους πολυεμπιστευομαι.καταρχην να διευκρινισω οτι εχω ενα ενυδρειο 80 λιτρων που κοσμει την αποθηκη μου και σκεφτομουν αν γινοταν να το κανω μινι ριφ.οταν ρωταω ομως σε μαγαζια το κοστος για το ενυδρειο μου βγαινει πανω απο 1000 ευρω και αν πρεπει να χαλασω τα λεφτα αυτα ετσι κιαλιως τοτε δεν τιθεται θεμα για μεγαλυτερο ενυδρειο 300 λιτρων ας πουμε.για τον εξοπλισμο απ'οσα εχω διαβασει στο φορουμ χρειαζεται

1) εξωτερικη αντλια
2)skimmer
3)βραχο
4)μηχανισμο με uv ??
5)αραγονιτη

πηγα στα 2 μαγαζια στη λεωφορο αλεξανδρας και στο ενα μου ειπαν για περιπου 300 ευρο και στο αλλο για 1000 ευρω!!!γι'αυτο και ζητησα την βοηθεια σας.υπολογιζω οτι η εξωτερικη αντλια κανει τουλαχιστον 150 ευρο και μου φενεται πολυ παραξενο ολα τ'αλα να κανιουν μονο 150 ευρο γνωριζοντας οτι ο βραχος στην αγγλια πουλοταν περιπου 1 λιρα το κιλο.βασικα αξιζει να δοκιμασω να κανω μινι ριφ η να προσανατολιστω απο την αρχη σε κανονικο μεγαλο ενυδρειο??


Υ.Γ συγνωμη για την ορθογραφια μου αλλα δεν εχω συνηθισει να γραφω ελληνικα
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 11-11-05, 01:55
Το avatar του χρήστη koulio
koulio Ο χρήστης koulio δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-12-2002
Περιοχή: Πειραιας
Μηνύματα: 602
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην koulio
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από dracula7
.η αληθεια ειναι πωσ δεν ξερω πολλα πραγματα για ενυδρεια με θαλλασινο νερο.εχω ρωτησει μερικα πραγματα σε μαγαζια αλλα οι απαντησεις που εχω παρει ειναι αντικρουομενες και για να πω και την αληθεια δεν τους πολυεμπιστευομαι.
να παρεις βιβλια (στα αγγλικα ) και να κατσεις να διαβασεις παρα πολυ . θα σου λυσει πολλες αποριες και θα σε γλυτωσει απο πολλα/περιττα εξοδα.

καλυτερα σε πιο μεγαλο ενυδρειο για να μπορει να εχει ενα ποιο "σταθερο" οικοσυστημα.

παντως στο fish only τα πραγματα ειναι ποιο ευκολα και οικονομικα .

κατσε επισης και διαβασε τα υπολοιπα εδω ποστ θα βρεις
πολλες απαντησεις γυρω απο το κοστος και τροπους
οικονομικους και αλλους οχι.

και πανω απο ολα υπομονη

και ενα πολυ καλο ποστ απο τα πρωτα χρονια του gab
http://www.greekaquarist.com/vb/showthread.php?t=4362

καλως ηρθες
__________________


There is a fine line between "hobby' and "mental illness".

Κυριακος
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 11-11-05, 08:35
accnt Ο χρήστης accnt δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2003
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 3.097
Προεπιλογή

Αντικρουόμενες απόψεις δεν θα βρεις μόνο στα μαγαζιά αλλά παντού, ακόμα και εδώ, ακόμα και σε τέλειους χομπίστες. Και αυτό γιατί τίποτα δεν γίνεται με έναν μόνο τρόπο και κάτι που δουλεύει στο δικό μου ενυδρείο, μπορεί να μην δουλέψει στο δικό σου, για έναν σωρό λόγους. Αυτό δεν σημαίνει όμως ότι είναι λάθος!
Η γνώμη μου είναι να πας απευθείας σε μεγάλο ενυδρείο, γιατί το minireef απαιτεί αρκετή εμπειρία και γνώση, λόγω του μικρού μεγέθους (τα λάθη ξεπερνιούνται ευκολότερα σε μεγάλα ενυδρεία).
__________________
small minds just talk about people, medium minds talk about things, but the great minds talk about ideas...
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 11-11-05, 09:53
george hmmy Ο χρήστης george hmmy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-04-2005
Περιοχή: Γη :)
Μηνύματα: 412
Προεπιλογή

Παιδιά δεν είπατε το σημαντικότερο στον φίλο Σπύρο: ΓΙΑ ΕΞΟΠΛΙΣΜΟ ΜΑΚΡΙΑ ΑΠΟ ΤΑ ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΜΑΓΑΖΙΑ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Όσο και να μην είσαι εξικιωμένος με On line αγορές αξίζει τον κόπο γιατί τα παίρνεις με τα μισά λεφτά. Σπύρο δες εδώ και θα δεις διαφορές που δε θα πιστεύεις στα μάτια σου.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 11-11-05, 11:31
Το avatar του χρήστη mmbuna
mmbuna Ο χρήστης mmbuna δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2004
Περιοχή: ¶γιος Στέφανος
Μηνύματα: 402
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην mmbuna Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην mmbuna
Προεπιλογή

Σπύρο μου έχω και εγώ ξεκινήσει στο μονοπάτι του αλμυρού (reef, οχι fish-only) και από τον Μάιο ψάχνω ότι βρω σε καλή τιμή, σιγά σιγά να είμαι έτοιμος κάπου μετά τις γιορτές.
Γιατί τόσος χρόνος θα αναρωτηθείς? Δεν είναι φυσικά απαραίτητο, αλλά είχα χρόνο, και δεν είχα χρήματα (γάμος, παιδί, νέο σπίτι από τον Δεκέμβρη'04 μέχρι σήμερα)
Οπότε: απίστευτο διάβασμα, και μάλιστα όχι τόσο στα ζωντανά ακόμα, (εκεί θα πρέπει να φρίξω στο διάβασμα μάλλον μέχρι να πάρω χαμπάρι τι και πως και με ποιόν) αλλά σε διαφορετικά setup, εξοπλισμό, σχεδιασμό ενυδρείου, ροών, αυτοματισμών κλπ, αλλά ακόμα και στον σχεδιασμό του χώρου του. Έξτρα ρεύματα, αποχετεύσεις κλπ...

Προσπαθώ να στήσω ένα ενυδρείο 550-700 λίτρα, με σαμπ κλπ, και να μην ξεπεράσω τα 4.000 Ευρώπουλα κατα πολύ. Σε αυτά τα λεφτά ΔΕΝ έχω συμπεριλάβει ζωντανά (ψάρια, κοράλια κλπ) μόνο μέχρι ζωντανό άμμο/βράχο και φυσικά όλον τον εξοπλισμό. Φυσικά δεν πρέπει να υπάρχει DIY φόρουμ που να μην έχω επισκευθεί και διαβάσει! Όπου μπορούσα να γλυτώσω σημαντικά ποσά, το έξαψα.

Στο τέλος θα δώσω μια ανάλυση του οικονομικού θέματος, γιατι και εμένα με τρόμαξαν κάτι τιμές που άκουσα 30/50 Ευρώ ανα λίτρο, αλλά φαίνεται ότι μάλλον θα μου βγεί κάτω από αυτόν τον 'μπούσουλα'...

Είδωμεν...
__________________
eLearning Industry Learn all about Corporate eLearning


Γιάννης
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 12-11-05, 10:29
Το avatar του χρήστη Tricky
Tricky Ο χρήστης Tricky δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-12-2004
Περιοχή: Χαλανδρι , Αττικης
Μηνύματα: 1.424
Προεπιλογή

Σπυρο , μπορεις να διαβασεις και το δικο μου ποστ εδω :

http://www.greekaquarist.com/vb/showthread.php?t=8520

ειναι μια αναλυση κοστους και εξοπλισμου για την οποια συνεβαλαν οι περισσοτεροι θαλασσινοι του board...

με παραγγελιες απο εξωτερικο και διεξοδικη αναζητηση στα πετ σοπ της Αθηνας , πιστευω πως τα 400 ευρω ειναι μια λογικη τιμη (διαβασε αναλυτικα τι περιλαμβανεται) ...
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 14-11-05, 23:01
dracula7 Ο χρήστης dracula7 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 08-11-2005
Περιοχή: athens
Μηνύματα: 27
Προεπιλογή

φιλε tricky διαβασα το ποστ σου με μεγαλη ευλαβεια και το βρηκα αρκετα ενδιαφερον και διαφωτιστικο.για κατι παρομιο σκεφτομαι και εγω τουλαχιστον για αρχη γιατι δεν θελω να ξεφυγω πολυ στο κοστος.τελικα εσυ το εκανες το ενυδρειο και αν ναι πως λειτουργησε?αν ολα πηγαν καλα σκεφτομαι για παρομοιο εξοπλισμο με την προσθηκη ενος μικρου σκιμερ.απ'οσα εχω διαβασει αυτα που δεν εχω καταλαβει καλα ειναι οι λαμπες (τ5) και αν χρειαζεται η οχι uv εξοπλισμος.παντος θα το μελετησω λιγο ακομα το θεμα και ισος τα χριστουγεννα να ζητησω απο τον αι βασιλη να μου φερει ενα αμλυρο ενυδρειο
Σας ευχαριστω ολους για την βοηθεια και την ανταποκριση σας και ελπιζω να μην σας "πρηξω" με τισ ερωτησεις μου μεχρι να στησω τελικα το ενυδρειο.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 14-11-05, 23:29
george hmmy Ο χρήστης george hmmy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-04-2005
Περιοχή: Γη :)
Μηνύματα: 412
Προεπιλογή

H πλειοψηφία του κόσμου υποστηρίζει ότι UV δε μπαίνει στο θαλασσινό. Εγώ δεν έχω και μπορώ να σου πω ότι σχεδόν κανείς δε χρησιμοποιεί.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 15-11-05, 00:06
dracula7 Ο χρήστης dracula7 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 08-11-2005
Περιοχή: athens
Μηνύματα: 27
Προεπιλογή

εχοντας κατα νου οτι θελω ενα ενυδρειο 100-120 λιτρα,εχω δει τον παρακατω εξοπλισμο και θα ηθελα να κανω μερικες ερωτησεις

1)Eheim professionell 2224 SPECIAL EDITION 100 eyro
2)Eheim/Jäger automatic heater 100 W 15 eyro
3)Sander skimmer Mod. 1 AH 600 mm 132 eyro
4)Tetratec UV sterilizer UV 400 80 eyro
5)Seachem Golden Shores aragonite 10 kg 25 eyro
6)live rock ???kg ?? eyro
7)κυκλοφορητης ?? eyro
8 )φωτισμος ?? eyro
9)
HW sea salt professional 20 kg 45 eyro


παμε λοιπον

1)το φιλτρο αυτο ειναι καλo?εχει δυνατοτητα αντλησης 700λ/ωρα.πιστευω οτι καλυπτομαι.αν οχι προτεινεται κατι αλλο!
2)αν υποθεσουμε οτι ισχυρι ο νομος watt/litre τοτε το θερμομετρο αυτο ειναι οκ?
3)δεν εχω ιδεα απο σκιμερ.βρηκα αυτο το οπιο απλα ηταν φτηνο.οποιαδηποτε παρατηρηση δεκτη
4)οπως γραφω και παραπανω δεν ξερω αν μου χρειαζεται uv steriliser μιας και το ενυδρειο θα ειναι μικρο.αν ναι αυτος αρκει?
5)ελπιζω να ειναι ο σωστος αραγονιτης
6)απ'οσο ξερω ζωντανο βραχο δε γινεται να παρουμε απο το εξωτερικο.επισης δεν ξερω ποσο χρειαζεται να βαλω μεσα για αρχη.5 κιλα ειναι οκ για αρχη?αν ναι περιπου ποσο θα κοστισουν?
7)τι ακριβως κανει ο κυκλοφορητης και περιπου ποσο κοστιζει?
στο φωτισμο εχω αρκετεσ αποριες.αν για παραδειγμα το ενυδρειο μου περνει 2 λαμπες τοτε μια ασπρη και μια μπλε επαρκουν?αυτες να υποθεσω στοιχιζουν περιπου 50-80 ευρο?
9)ειναι σωστο το αλατι αυτο?
10)προσθεστε τι αλλο χρειαζομαι...

μεχρτι στιγμης το κοστος μου εχει βγει 400 ευρω.αν ο βραχος ο κυκλοφορητης ,ο φωτισμος και οτιδηποτε αλλο χρειαστει δεν ξεπερασουν τα 200 ευρω,τοτε απο τα χριστουγεννα θα υπαρχει ενα ακομα μελος στο club της αλμυρας

Υ.Γ για μια ακομη φορα συγχωρεστε την ορθογραφια μο
υ αλλα σπανια γραφω ελληνικα στον υπολογιστη
Υ.Γ 2 ξερετε που η πως μπορω να γραφτω στον συλλογο και καθε ποτε γινονται συναντησεις?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη dracula7 : 15-11-05 στις 02:15
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 15-11-05, 08:39
accnt Ο χρήστης accnt δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2003
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 3.097
Προεπιλογή

Τελικά θα κάνεις fishonlyή reef? Πρέπει να το ξέρουμε για να δοθούν και οι κατάλληλες απαντήσεις.
__________________
small minds just talk about people, medium minds talk about things, but the great minds talk about ideas...
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 15-11-05, 08:44
Το avatar του χρήστη Obelix(Reifen)
Obelix(Reifen) Ο χρήστης Obelix(Reifen) δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-01-2003
Περιοχή: Lavrio
Μηνύματα: 903
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Obelix(Reifen)
Προεπιλογή

¶μα πας να την βγάλεις οικονομικά θα σου στοιχίσει περισσότερα μακροπρόθεσμα.
Κάτω από 10 €/λίτρο δεν θα σου βγει ίδιος άμα βιάζεσαι .
Ας δούμε τη ξέχασες .

1)Τεστ
2) Hydrometer
3)βιβλία
4)reverse osmosis
5)...

Μόλις αλάξω πληκτρολόγιο θα μπορώ να σου γράψω περισσότερα.

http://www.premiumaquatics.com/Merchant2/merchant.mvc?Screen=SFNT&Store_Code=PA

http://www.aquatics-online.co.uk/default.asp

http://www.meerwasser-aquaristik.de/shop/catalog/default.php
__________________
Διονυσης

http://public.fotki.com/reifen/

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Obelix(Reifen) : 15-11-05 στις 08:49
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 15-11-05, 10:25
george hmmy Ο χρήστης george hmmy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-04-2005
Περιοχή: Γη :)
Μηνύματα: 412
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από dracula7
Υ.Γ 2 ξερετε που η πως μπορω να γραφτω στον συλλογο και καθε ποτε γινονται συναντησεις?
Στείλε πμ στο χρήστη giorgos και θα σου πει αναλυτικά τι πρέπει να κάνεις για να γίνεις μέλος του συλλόγου.
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 15-11-05, 10:40
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Αιτηση εγραφης εδώ.
http://www.aquarist.gr/mambo/index.p...d=20&Itemid=38
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 17-11-05, 10:42
Το avatar του χρήστη Tricky
Tricky Ο χρήστης Tricky δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-12-2004
Περιοχή: Χαλανδρι , Αττικης
Μηνύματα: 1.424
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Obelix(Reifen)
¶μα πας να την βγάλεις οικονομικά θα σου στοιχίσει περισσότερα μακροπρόθεσμα.
Κάτω από 10 €/λίτρο δεν θα σου βγει ίδιος άμα βιάζεσαι .
Obelix , υποθετω οτι αναφερεις 10 ευρω /λιτρο υπολογιζοντας οτι το παει για reef ? νομιζω πως αναφερει οτι θελει ενα fish only ...ασχετα που στην πορεια θα καταληξει σε κατι ριφοειδες
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 17-11-05, 19:11
Το avatar του χρήστη Obelix(Reifen)
Obelix(Reifen) Ο χρήστης Obelix(Reifen) δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-01-2003
Περιοχή: Lavrio
Μηνύματα: 903
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Obelix(Reifen)
Προεπιλογή

aquaristicnet

Marine Reef Rock (41.80/10kg)
TESTS 7.00 KH+9.00 NH3+10.00 NO3+NO2 8.00+PH 6.50=40.5
Eheim professionell 2224 SPECIAL EDITION 100 eyro
Eheim/Jäger automatic heater 125 W 15 eyro
arcadia light 40euro
Seachem MatrixCarbon 500 ml 15.98
Seachem PhosGuard 500 ml 14.38

http://www.ro-man.com/

3 Stage 50 Gallon Per Day RO SYSTEM 140.59

premium

Premium Blue Refractometer - RHS-10ATC 44.95$
Natural Wave Multi-Cycle Pump Timer $49.95
Maxijet 900 Powerhead 2 x $17.95=35.09
129.99$=111 euro
Coralife Super Skimmer - Needle Wheel - up to 65 gal tank 89.95$
RedSea Prism Skimmer with pump $59.95
Μεταφορικά – τελωνεία δεν έχουν υπολογιστεί

water inn

15 kg αμμου 60euro

Αλάτια ,ζουμιά και βράχος ζωντανός και ζωντανά δεν έχουν υπολογιστεί .

Αυτά που έγραψα δεν είναι προτεινόμενα απλός πήγα να βγάλω ένα πολύ χαμηλό κόστος σε κάποια θα διάλεγα αλλά ,θα έβαζα περισσότερα ,κάποια ίσως οπός τον σκιμέρ να τον βρει μεταχειριζόμενο .

Ο ψόφιος βράχος θα αργήσει να ζωντανέψει
Τα τεστ θα είναι στα γερμανικά και θα πρέπει να βρει τις οδηγίες αλλιώς θα πρέπει να τα πάρει από aquatics-online η premium
Το ίδιο και οι αντλίες και wave maker που αν θέλει να είναι στα 220 volt να τα πάρει από aquatics online αλλά με διαφορά στην τιμή .
Αλλά η τελική διαφορά από ένα fish only σε ένα reef είναι 2 μπουκαλάκια ζουμιά και 2-3 τεστ παραπάνω και στον φωτισμό που αν και δεν ξερώ τις διαστάσεις του ενυδρείου δεν θα πρέπει να ξεπερνάει τα 100 euro η διαφορά
Αλλά στα 100 λίτρα που είπε οι επιλογές είναι λιγοστές και πιθανόν reef safe .

http://www.premiumaquatics.com/Merchant2/merchant.mvc?Screen=SFNT&Store_Code=PA

http://www.aquatics-online.co.uk/default.asp

http://www.ro-man.com/

http://www.meerwasser-aquaristik.de/shop/catalog/default.php

http://store.aquaristic.net/AQ61315a5d61da67adc1725025480a2d72/html_en/startshop.php?LANG=en&start=1&go=1&0.83660600+1066 824656
__________________
Διονυσης

http://public.fotki.com/reifen/

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Obelix(Reifen) : 18-11-05 στις 01:37
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 18-11-05, 00:23
dracula7 Ο χρήστης dracula7 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 08-11-2005
Περιοχή: athens
Μηνύματα: 27
Unhappy

βασικα αυτο που ηθελα πρωταρχικα ηταν να φτιαξω ενα θαλλασινο ενυδρειο που να εχει μεσα 2 tangs και κανα 2 κλοουν.απ`οτι διαβαζω η οικονομικη διαφορα μεταξυ ενος fish only και ενος reef ειναι κατα κυριο λογο στην τιμη του ζωντανου βραχου.επισης αυτο που εχω καταλαβει ειναι οτι ειναι φυσικη εξελιξη ενος fish only να γινει reef.με αυτα κατα νου ισως να ηταν καλυτερα να προσανατολιστω σε reef προσθετοντας βραχο σιγα σιγα.ξεκινωντας δηλαδη με λιγα κιλα και οσο περναει ο καιρος προσθετοντας.Αυτα που μου γραφεις οβελιξ βγαινουν περιπου 700 δολαρια οποτε τα υπολογιζω χοντρικα 1000 ευρο αν τα παρω απο το aquaristi.καλυτερα απο το aquaristic γιατι και ευρωπαικες μπριζες θα εχουν και δεν θα πληρωσω δασμους. το κακο ειναι πως με πολυ λιγο ζωντανο βραχο και με κανα 2 ψαρια η τιμη θα φτασει κοντα στα 1300 και το budget μου αυτη τη στιγμη ειναι περιπου 800 ευρο.οποτε καλυτερα να το ξεχασω το θαλασσινο ενυδρειο για τωρα.
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 18-11-05, 01:36
Το avatar του χρήστη Obelix(Reifen)
Obelix(Reifen) Ο χρήστης Obelix(Reifen) δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-01-2003
Περιοχή: Lavrio
Μηνύματα: 903
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Obelix(Reifen)
Προεπιλογή

Tangs δεν μπορείς και εγώ θέλει αλλά … ¶μα θέλεις tangs σχεδιάσετε το για tangs.
Αντίθετος τώρα μπορείς να ξεκινήσεις έχεις τα μαγαζιά διάβασε σχόλια για τα διαφορά προϊόντα και άρχισε σιγά να μαζεύεις εξοπλισμό .
Βρες και ένα ενυδρείο με πλάτος τουλάχιστον 50 cm συνδύασε το μήκος του με φωτιστικό που σε παίρνει οικονομικά πάρε και μερικά βιβλία και το Πάσχα η ακόμα καλυτέρα μετά το καλοκαίρι ξεκινά ,θα περάσει ο καιρός .Η υπομονή είναι απαραίτητη. Μέχρι τότε θα ξέρεις και 5 πράγματα .
Καλώς ορθές στο club και μη φοβάσαι η φυλακή είναι για τους ρεεφαδες.
__________________
Διονυσης

http://public.fotki.com/reifen/
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 18-11-05, 06:55
dracula7 Ο χρήστης dracula7 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 08-11-2005
Περιοχή: athens
Μηνύματα: 27
Προεπιλογή

Eheim universal pump 1005
Sybon Scientific Instrument refractometer
Seachem MatrixCarbon 500 ml
Eheim/Jäger automatic heater 200 W
Seachem PhosGuard 500 ml
Tetratec UV sterilizer UV 400
Sera Aqua Test Box
Marine Reef Rock - per kilo
Seachem Golden Shores 10 kg
HW sea salt professional 20 kg
Red Sea skimmer Berlin Classic
Eheim professionell 2224 SPECIAL EDITION


αυτα κοστιζουν 710 ευρο στο aquaristic.net
και ενα

4 Stage 50 Gallon Per Day RO SYSTEM WITH DI UNIT

απο το www.ro-man.com

κοστιζει αλα 100 ευρο περιπου.

με τον εξοπλισμο αυτο μπορω να ξεκινησω ενα θαλασσινο χωρις ζωντανο βραχο και μετα σιγα σιγα να του προσθετω βραχο ωστε να το μετατρεψω σε ριφ???

ελπιζω να μην σας εχω ζαλισει...θελω παρα πολυ να ξεκινησω ενα θαλασσινο ενυδρειο αλλα δεν θελω να ξεφυγω πολυ στα οικονομικα.

Υ.γ ο εξοπλισμος αυτος μπορει να λειτουργησει και σε 240 λιτρα ενυδρειο?
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 18-11-05, 09:02
accnt Ο χρήστης accnt δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2003
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 3.097
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Obelix(Reifen)
Αλλά η τελική διαφορά από ένα fish only σε ένα reef είναι 2 μπουκαλάκια ζουμιά και 2-3 τεστ παραπάνω και στον φωτισμό που αν και δεν ξερώ τις διαστάσεις του ενυδρείου δεν θα πρέπει να ξεπερνάει τα 100 euro η διαφορά
Δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα..... αλλά βέβαια εξαρτάται και από τι είδους reef θέλεις να κάνεις.
Ένα reef με μαλακά κοράλλια, μανητάρια και πολύποδες, δεν έχει καμία σχέση με ένα άλλο με SPS.
Όμως σε ένα fish only, δεν θες calcium reactor, δυνατό φωτισμό, δεν θες απαραίτητα chiller, δεν σε νοιάζουν τόσο πολύ τα ΝΟ3, δεν θες το super αλάτι για τις αλλαγές, δεν θες την τρομερή κυκλοφορία, δεν θές ζωντανό βράχο, δεν θες Deep Sand Bed και γενικότερα δεν είσαι συνέχεια "στην τσίτα"!
Όχι βέβαια πως όλα τα παραπάνω δεν μπορείς να τα ακολουθήσεις, αλλά δεν είναι και απαραίτητο.

Τώρα δράκουλα, καλύτερα να πας σε έναν άλλο skimmer. Προσωπικά δεν πάω τους red sea. Την έχω πατήσει με έναν.... Είδες aqua medic, Deltec, H&S? Να ξέρεις ότι ειδικά για skimmer δεν πρέπει να λυπηθείς τα λεφτά!
Και όπως ξαναείπαμε μπορείς να ξεκινήσεις με ένα απλό fish only, με σχετικά χαμηλό κόστος και σιγά σιγά να το αναβαθμίζεις (αν θες να πας κάποτε σε reef).
__________________
small minds just talk about people, medium minds talk about things, but the great minds talk about ideas...
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 18-11-05, 09:33
Το avatar του χρήστη Tricky
Tricky Ο χρήστης Tricky δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-12-2004
Περιοχή: Χαλανδρι , Αττικης
Μηνύματα: 1.424
Προεπιλογή

Πιστευω πως 100 ευρω διαφορα μεταξυ reef και fish only ειναι λιγο φιλοδοξη ... ή καλυτερα υπερτιμαται το fish only ... και αναφερω :

1.γιατι Refractometer ? με κατι πιο απλο (ειδικα μολις παρεις τον αερα στις αναλογιες αλατιου/νερου) δεν θα κανεις τη δουλεια σου ? (με περιπου 7-8 ευρω)

2. χωρις RO δεν προχωραει το fish only?

3. χωρις κυματομηχανη ?

4.....

...ισως να υπαρχουν και αλλα σημεια ... σε κανα 20 ημερο ελπιζω να μπορεσω να αποδειξω αυτα που αναφερω

επισης οταν για καποιον το κοστος αποτελει θεμα (ναι,υπαρχουν πολλοι ανθρωποι που αποφασιζουν με βαση το κοστος) θα πρεπει να ξερει και τα λειτουργικα εξοδα ...

1. ποσα watt φωτισμου + αντλιων + θερμοσταστη κλπ θα καταναλωνει συνεχως
2.οτι για τα 30 λιτρα RO που θα χρειαστει για την αλλαγη νερου , θα σπαταλησει 100 λιτρα

καποτε στην Ελλαδα μιλαγαμε με μια αστικη μοναδα οσες ωρες θελαμε στο τηλεφωνο (δεν μου φαινεται οτι ειναι τοσο παλια) ...ολα ακριβαινουν , συνηθως υπερμετρα ... (μια ωρα περιηγηση στο GAB , βραδυνες ωρες , θα στοιχιζει συντομα 300 % παραπανω)
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 19-11-05, 06:39
dracula7 Ο χρήστης dracula7 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 08-11-2005
Περιοχή: athens
Μηνύματα: 27
Προεπιλογή

ο obelix μαλλον εννοει 100 ευρω διαφορα για τις λαμπες και οχι για το συνολο.tricky ,εσυ τελικα το αρχισες??
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 19-11-05, 11:38
Το avatar του χρήστη Tricky
Tricky Ο χρήστης Tricky δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-12-2004
Περιοχή: Χαλανδρι , Αττικης
Μηνύματα: 1.424
Προεπιλογή

Φιλε dracula7 (μπππρρρρ) ,

εχω μαζεψει τα περισσοτερα ...ειμαι σχεδον ετοιμος αν και αργησε πολυ λογω στρατου ...πιστευω ομως πως εχω διαβασει αρκετα στην πορεια ωστε να μην κανω πολλα λαθη στην εκτελεση ...σε κανα μηνα , οπως ειπα , θα σας ενημερωσω ολους

του δικο μου εγχειρημα ομως ειναι συγκεκριμμενο : light stocked ενυδρειο με tank bred ψαρια ...πιστευω πως οι παραπανω παραμετροι καθοριζουν και τον εξοπλισμο μου ... δεν ειναι δυνατον να μην μπορεσω να κρατησω δυο ψαρακια σε ενα ενυδρειο μεγαλο για αυτα ( τα οποια γεννηθηκαν σε ενυδρειο με εκατονταδες αλλα σε συνθηκες θεωρητικα χειροτερες)...
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 19-11-05, 21:43
Το avatar του χρήστη γαυρος
γαυρος Ο χρήστης γαυρος δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Αλ - τσαντηρι
Μηνύματα: 1.449
Προεπιλογή

και για να επανελθουμε σε μια παλαιοτερη για το ιδιο θεμα, μιας και παιχτηκαν πολλες τιμες ανα λιτρο, να πω κιεγω οτι απο εμπειρια ( 2 reef μεχρι τωρα-πουσαι γιατρεεε ), υπολογισε περιπου 15-20 εβροπουλακια στο λιτρο, με τις καλυτερες των προυποθεσεων.στην τιμη αυτη παιζει και το στοκ ψαριων και κοραλλιων. (χοντρικά φυσικα).
__________________

Ψαρια Bonsai υπαρχουν ?

http://e-gavros.blogspot.com/


Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 20-11-05, 00:18
dracula7 Ο χρήστης dracula7 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 08-11-2005
Περιοχή: athens
Μηνύματα: 27
Προεπιλογή

ΟΧ ΟΧ οσο νυχτωνει η... τιμη μεγαλωνει!!!

μπορει καποιος να μου δωσει τα φωτα του σε 2 πραγματακια?

1.το reverse osmosis τι ακριβως κανει ???δεν το θυμαμαι καθολου απο την χημεια

2.οποιοδηποτε ενυδρειο μπορει να γινει ενυδρειο θαλλασινου νερου η χρειαζεται ειδικο πατο??
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 20-11-05, 00:35
george hmmy Ο χρήστης george hmmy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-04-2005
Περιοχή: Γη :)
Μηνύματα: 412
Προεπιλογή

H αντίστροφη όσμωση σου παρέχει υψηλής καθαρότητας νερό, αν θες να μάθεις επ'ακριβώς το πώς νομίζω έχουν γραφεί αρκετά σχετικά. Από κει και πέρα για το δεύτερο που ρωτάς δε νομίζω ότι υπάρχουν ενυδρεία κατάλληλα και μη για θάλασσα που να εξαρτάται από τον πάτο κλπ. Απλά στα θαλασσινά είναι καλό το ενυδρείο να έχει βάθος ώστε να μπορείς να κάνεις όγκους από πέτρες και υφάλους, όπως λέει και ο τίτλος -reef.
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 20-11-05, 13:05
chrisstam Ο χρήστης chrisstam δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-01-2005
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μηνύματα: 85
Προεπιλογή

στο πολυ βαθος ομως που λες,υπαρχει προβλημα με το φωτισμο,που για να φτασει σε ψηλο ενυδρειο,παμε στη λυση των metal halide οι οποιες κοστιζουν και στη συνεχεια ανεβαζουν πολυ τη θερμοκρασια του ενυδρειου καθως ειναι πολλα watt και αναγκαστικα παμε στη λυση του chiller που σημαινει οτι τα εξοδα μεγαλωνουν σε τρελο βαθμο.50 με 60 cm υψος νομιζω ειναι καλα.
__________________
- Βοήθησέ τον! Βοήθησέ τον!
- Ποιον? Ποιον να βοηθήσω?
- Το βομβαρδιστή! Βοήθα το βομβαρδιστή!
- Εγώ είμαι ο βομβαρδιστής.Είμαι καλά.
- Ε, τότε βοήθησέ τον! Βοήθησέ τον!
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 20-11-05, 13:35
george hmmy Ο χρήστης george hmmy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-04-2005
Περιοχή: Γη :)
Μηνύματα: 412
Προεπιλογή

βάθος εννοούσα το πλάτος, το βάθος που λες εσύ είναι το ύψος. μπλέξαμε στα βάθη!

editQπέρα από αυτό που λες οι λάμπες που θα βάλεις στο ενυδρείο σου εξαρτώνται πάντα από τις απαιτήσεις που έχεις. πολλοί (μεταξύ αυτών κι εγώ) έχουμε καταφύγει στις ΜΗ γιατί οι υπόλοιποι λαμπτήρες (Τ5, PC κλπ) αποδείχθηκαν στη χρήση λίγοι και ανεπαρκείς.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη george hmmy : 20-11-05 στις 13:41
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
οποιος εχει παραγγειλει βαση σε μαραγκο ποσα χρηματα maria-paok DIY . Φτιάχτο μόνος σου 15 21-01-05 20:49
ΚΟΣΤΟΣ ΑΓΟΡΑΣ R/O tkap Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 19 02-12-04 15:02
ΨΥΞΗ steve_ier DIY . Φτιάχτο μόνος σου 43 03-06-04 19:34
Αυτοματισμός Ενυδρείων-Ερευνα lasal Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 23 16-03-04 12:27
Τι φιλτραρισμα στα πολλα λιτρα. Entreri1221 Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 13 14-07-03 10:33

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 19:35.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,12314 seconds with 13 queries