Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Γλυκό νερό - Γενικά

Γλυκό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 21-02-12, 16:20
Butterfly Ο χρήστης Butterfly δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 29-01-2012
Περιοχή: Σπίτι Μου
Μηνύματα: 655
Προεπιλογή Μείωση pH

Καλησπέρα σε όλους...

Θέλω να μειώσω το pH από 7 που είναι τώρα σε 6 μονάδες και θέλω την βοήθειά σας.

Διάβασα ότι μπορώ να την μειώσω με τύρφη και μου δημιουργήθηκαν κάποια ερωτήματα:

α) που τοποθετείται
β) ποια να πάρω
γ) πόση θα πρέπει να βάλω
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 22-02-12, 09:46
Το avatar του χρήστη lans
lans Ο χρήστης lans δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 19-10-2010
Περιοχή: Athina
Μηνύματα: 649
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην lans Send a message via Skype™ to lans
Προεπιλογή

Μεταβολή του pH (Οξύτητα)

Εάν θέλουμε να μειώσουμε το pH, αυτό θα γίνει είτε χρησιμοποιώντας τύρφη στο φίλτρο, είτε κάνοντας αλλαγή νερού με χρήση ανάλογης ποσότητας απιονισμένου ή νερού από αντίστροφη όσμωση (RO), είτε φροντίζοντας να περιορίσουμε την ανατάραξη του νερού, αυξάνοντας έτσι τα επίπεδα του CO2 (διοξείδιο του άνθρακα). Και φυσικά ο δραστικότερος τρόπος είναι η μόνιμη χρήση σταθερής & ελεγχόμενης παροχής CO2 (μπουκάλα) σε συνδυασμό με χρήση νερού από RO (πχ, φυτεμένο ενυδρείο με δίσκους).
__________________
-----------------------------------------------------------------------------------------
Να είχα και μια λιμνούλα...
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 22-02-12, 10:58
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lans Εμφάνιση μηνυμάτων
Και φυσικά ο δραστικότερος τρόπος είναι η μόνιμη χρήση σταθερής & ελεγχόμενης παροχής CO2 (μπουκάλα) σε συνδυασμό με χρήση νερού από RO (πχ, φυτεμένο ενυδρείο με δίσκους).
Και ο πιο επικινδυνος
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 22-02-12, 11:13
Butterfly Ο χρήστης Butterfly δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 29-01-2012
Περιοχή: Σπίτι Μου
Μηνύματα: 655
Προεπιλογή

Δεν θέλω να κάνω κάτι το επικίνδυνο, γιατί δεν γνωρίζω και πολλά (είμαι νέος με το άθλημα )
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 22-02-12, 11:21
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Πανω δεξια στη σελιδα εχει μια επιλογη search (μηχανη αναζητησης).
Αν πληκτρολογησεις "τυρφη" θα σου βγαλει μερικες εκατονταδες σχετικα θεματα.
Αν σου μεινει καμια απορια (αν και δεν νομιζω αφου εχουν συζητηθει ολα) τα ξαναλεμε.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 22-02-12, 11:23
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

διαβασε και αυτα,με βοηθησανε πολυ...με την ΑΟ

http://www.aquatek.gr/vb/showthread....F9%F4%E7%F3%E7

http://www.aquatek.gr/vb/showthread....F9%F4%E7%F3%E7
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 22-02-12, 11:35
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Κανω ενα μαζεμα απο διαφορα ποστ που εχω κανει για την τυρφη (καποια στιγμη πρεπει να το φτιαξω καλα και μελετημενα), παρε ιδεες και πραξε αναλογα


Εισαγωγη
Αυτο που πρεπει να γνωριζουμε πρωτα απο ολα ειναι οτι η αποτομη και μεγαλη πτωση του πεχα μπορει να κανει μεγαλη ζημια στα ψαρια εως και θανατο. (για την ανοδο του πεχα δεν ειναι τοσο επικινδυνα τα πραγματα, οπως και με τη θερμοκρασια)
Για τα ορια μεταβολων λεγονται διαφορα.
Η θεωρια λεει μεχρι 0.2 το 24ωρο, αλλα στην πραξη δεν εχουν παρατηρηθει προβληματα (τουλαχιστον αμεσα) και με πολυ μεγαλυτερη πτωση σε πολυ μικροτερο χρονο.

--------------------------------------------------------------
Τροποι επεξεργασιας νερου με τυρφη

Εχω δοκιμασει 3 τροπους χρησης της τυρφης.

1. στο φιλτρο του ενυδρειου
2. σε φιλτρο στο βαρελι
3. στο φιλτρο του ενυδρειου + σε φιλτρο σε βαρελι

Πλεονεκτηματα

1η περιπτωση:
α) δεν χρειαζεται βαρελι, εξτρα φιλτρο, αντλια για ανεβασμα του νερου στο ενυδρειο
β) δεν παρατηρουνται μετρησιμα αμμωνια/νιτρωδη, διοτι δουλευει το βιολογικο φιλτρο, επιβαρυνει μαλλον μονο σε νιτρικα αν τελικα η τυρφη βγαζει κατι.

2η περιπτωση:
α) θεωρητικη ασφαλεια στην σταθεροτητα τιμων αφου μπορει να γινει ελεγχος πριν τη χρηση του νερου στο ενυδρειο.
β) Εξοικονομιση χωρου στο φιλτρο του ενυδρειου
γ) δινεται στο νερο της αλλαγης η δυνατοτητα να "παλιωσει"

3η περιπτωση:
α) σταθεροτερες τιμες ακομα και κατα την αλλαγη νερου αφου με τη σωστη προετοιμασια μπορει να μπαινει νερο προετοιμασμενο σε ιδιες παραμετρους.


Μειονεκτηματα

1η περιπτωση:
α) θεωρητικη ανασφαλεια σταθεροτοτητας τιμων, κατι που ομως με συνετη και εξυπνη χρηση της τυρφης δεν υφισταται. Θελει απλα σωστη δοσολογια και αλλαγη της μισης ποσοτητας καθε 10-15 μερες (γινεται με τοποθετηση της τυρφης σε δυο ξεχωριστες καλστες και αλλαγη της μιας εναλλαξ καθε φορα). Κατα την αλλαγη θα υπαρχει διαφορα τιμων αφου θα μπαινει μη πρετοιμασμενο νερο ιδιων παραμετρων αλλα αν δεν χρησιμοποιειται μεγαλη δοσολογια τυρφης στο ενυδρειο (με αποτελεσμα μεγαλη πτωση των τιμων) και παραλληλα δεν γινεται υπερβολικα μεγαλο ποσοστο αλλαγης νερου, οι τιμες δεν θα αλλαξουν σε επικινδυνο βαθμο. Εξαλλου η ανοδος του πεχα δεν ειναι επικινδυνο οσο η πτωση. Ακομα και 0.5-1 βαθμο να ανεβει το πεχα κατα την αλλαγη δεν υπαρχει προβλημα αν δεν γινει πολυ αποτομα η αλλαγη.
β) Παραχωρηση χωρου απο το φιλτρο, οπου θα μπορουσε να χρησιμοποιηθει περισσοτερο βιολογικο υλικο.
γ) Συχνο ανοιγμα του φιλτρου (αν και σαν κινηση γενικα δεν αποφευγεται αφου ετσι κι αλλιως θα ανοιγει ο συντηρητης καποιο φιλτρο για να αλλαζει η τυρφη)

2η περιπτωση:
α) Αναγκη για εξτρα εξοπλισμο (βαρελι+φιλτρο+αντλια για ανεβασμα του νερου στο ενυδρειο)
β) εχει παρατηρηθει απο αρκετους εμφανιση αμμωνιας στο νερο του βαρελιου μετα την τοποθετηση φρεσκιας τυρφης. Αν μεινει 12-24 ωρες και γυριζει σε λιγο νερο που θα πεταχτει, μετα δεν ξαναβγαζει.(δες πατακατω "προφυλαξεις")

3η περιπτωση:
Τα μεινεκτηματα και των δυο 1+2 περιπτωσεων χωρις ομως τη θεωρητικη ανασφαλεια της αλλαγης των τιμων του νερου.


--------------------------------------------------------------

Δοσολογια

Για να εχεις ενα μπουσουλα και χωρις να ειναι κανονας αυτα που θα γραψω ξεκινα να πειραματιστεις.
Αν βαλεις σε φιλτρο στο ενυδρειο την τυρφη, θα προσεξεις τις τιμες του πεχα (δηλαδη καθημερινα, ακομα και 2-3 φορες την ημερα, κανε μετρηση πεχα) ξεκινα και κατεβαζε τιμες.
Επειδη ομως η δραση της τυρφης μπορει να φανει και μετα απο μερικες μερες, μη ανεβαζεις καθε μερα ποσοτητα τυρφης. Αφηνε 2-3 μερες να σταθεροποιειται η τιμη και αναλογα προσθετε αν χρειαζεται.

Αν ελεγχεις στενα λοιπον, βαλε ανα 100 λιτρα νερο, 200ml τυρφη και αναλογα αν θελεις και αλλο κατεβασμα μετα απο 2-3 μερες προσθετε αλλα 50ml
(αργοτερα δεν θα χρειαζεται στενη παρακολουθηση γιατι θα εχεις βρει τις αναλογιες με την τυρφη που χρησιμοποιεις).

Αν δεν εχεις ογκομετρικο δοχειο ακριβειας και εχεις ζυγαρια ακριβειας οι ισοδυναμιες ειναι :
Για τυρφη σε κοκκους που συνηθως ειναι 400gr τα 1000ml (1 λιτρο), για να βρεις τα γραμμαρια, διαιρεις τα ml διά 2.5 και βρισκεις τα γραμμαρια.

(απο δικους μου υπολογισμους)
1 κουταλακι του γλυκου τυρφη σε κοκκους = 5ml = 2gr
1 κουταλια της σουπας κοφτη τυρφη σε κοκκους = 15ml = 6gr
1 μικρο φλιτζανακι του καφε τυρφη σε κοκκους = 90ml = 36gr
1 λιτρο τυρφη σε κοκκους = 1000ml = 400gr
(αν εχεις ογκομετρικα δοχεια ή/και ζυγαρια ακριβειας, υπολογισετα και μονος σου)

Η δραση της τυρφης μετα απο 15-20 μερες πεφτει, οποτε κανονιζεις την αντικατασταση της.
Εγω εχω την τυρφη σε δυο καλτσες (και οχι δυχτακι, σημαντικο για να μη διαλυεται μεσα στο νερο) ενυδρειακες ή γυναικειο καλτσον και αλλαζω εναλλαξ για να μη γινεται αποτομη η μεταβαση απο ξεθυμασμενη τυρφη σε φρεσκια σε ολη την ποσοτητα. Μη τα μπερδεψεις μονο Βαζεις καποια ενδειξη (πχ φωτο εχω βαλει το καρτελακι απο την καλτσα της Hobby) ποιο ειναι το πιο παλιο για να το αλλαξεις την επομενη φορα

-------------------------------------------------

Προφυλαξεις

Η επεξεργασια του νερου με τυρφη οταν γινεται σε βαρελι προετοιμασιας μας δινει το πλεονεκτημα να εχουμε απολυτο ελεγχο του νερου πριν το εισαγουμε αλλα υπαρχει σοβαρη πιθανοτητα μετρησης αμμωνιας λογω των οργανικων που υπαρχουν στο χωμα. Στο ενυδρειο δεν θα τη μετρησουμε γιατι την καταναλωνει η βιολογια, μπορει ομως για τον ιδιο λογο να ανιχνευσουμε περισσοτερα νιτρικα στο τελος του χρονου της ρουτινας μας.
Σημαντικο επισης ειναι οτι η τοξικοτητα της αμμωνιας στο βαρελι θα ειναι χαμηλη εως μηδαμινη, αφου το μεγαλυτερο ποσοστο θα ειναι σε μορφη αμμωνιου ΝΗ4 (και οχι τοξικης ελευθερης αμμωνιας ΝΗ3) λογω του χαμηλου πεχα που θα εχει τελικα το νερο μετα την επεξεργασια με την τυρφη.
Για τον υπολογισμο της τοξικοτητας της αμμωνιας, χρησιμοποιησε αυτο http://www.petgoldfish.net/ammonia-calculator.html
Μπορούμε (ανάλογα και με την ευαισθησία του κάθε ψαριού) να ορίσουμε μια γενική άποψη ότι:
Από 0 - 0.01 ppm (mg/L) η ελεύθερη Αμμωνία είναι ακίνδυνη για τα ψάρια.
Από 0.01 - 0.2 ppm (mg/L) η ελεύθερη Αμμωνία προκαλεί προβλήματα στα ψάρια σε μακρόχρονη έκθεση τους σε αυτή.
Από 0.2 ppm (mg/L) και πάνω, η ελεύθερη Αμμωνία μπορεί να προκαλέσει μέχρι και άμεσο θάνατο.

Με τη χρηση της τυρφης εχει αναφερει και μικρη ανοδος φωσφορικων, απο συνχομπιστα. Οποιος θελεις τσεκαρει κι αυτο για σιγουρια.
Παντως ολα αυτα ειναι απλα αναφορα λεπτομερειων.
Δεν υπαρχει κινδυνος χρονια τωρα με τη χρηση τυρφης στα ενυδρεια.

--------------------------------------------------------------------

Διαδικασιες:

Σε βαρελι προετοιμασιας νερου.
θελεις α) ενα βαρελι (χωρητικοτητας τουλαχιστον το 1/3 των λιτρων νερου του ενυδρειου) οπου θα προετοιμαζεις το νερο,
β) ενα φιλτρακι αναλογης χωρητικοτητας με τις αναγκες) οπου θα βαζεις την τυρφη και με την αντλια του θα γυριζει το νερο μεχρι να το βαλεις στο ενυδρειο,
γ) καλτσακια (και οχι δυχτακι) για να βαζεις την τυρφη ετσι ωστε να μη διαλυεται και αφηνει χωμα στο νερο. (κανει και το γυναικειο καλσον, οχι διχτυωτο ομως)
δ) αντλια ειδικη που μπορει να ανεβαζει το νερο στο ενυδρειο και λαστιχο 16/22 ή αλφαδολαστιχο με λιγο ζορι για να εφαρμοσει εσωτερικα στην εξοδο της αντλιας.
βαρελι αυτο που φυλανε ελιες,
ε) τυρφη ενυδρειακη με τα κιλα (καθε 15-20 μερες θελει αλλαγη με φρεσκια), Sera, fluval, hobby κλπ, και χυμα πολυ καλη και οικονομικη.
στ) τουλι για καπακι

Αλλιως βαζεις καλτσακια με τυρφη στο φιλτρο του ενυδρειου (αν χωραει), ή σε ξεχωριστο εξ. ή εσ. φιλτρο.

Τα καλτσακια πρεπει να πιανουν ολο το πλατος του καδου του φιλτρου για να μη διαφευγει απο το πλαι το νερο αφου ως γνωστον το νερο ακουλουθει παντα τον ευκολο δρομο.
Δεν πρεπει να ειναι πολυ σφιχτα ομως τοποθετημενη μεσα στην καλτσα και σε μεγαλη ποσοτητα, αφου φουσκωνει οταν ποτισει καλα νερο.
Χρειαζεται ενα καλο ξεπλυμα πριν την τοποθετηση.

---------- Post added at 20:12 ---------- Previous post was at 20:12 ----------









....................................
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 22-02-12, 12:38
Το avatar του χρήστη neos
neos Ο χρήστης neos δεν είναι συνδεδεμένος
Support Team
 
Εγγραφή: 07-02-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 369
Προεπιλογή Delta66...

... σ ευχαριστούμε για το πολύ επεξηγηματικό, σαφές και κατανοητό άρθρο περί τύρφης. Με λίγες προσθήκες για την τύρφη (είδη, ποιότητες κλπ) και τις γενικότερες ωφέλειες (εκτός της μείωσης ΡΗ), μπορεί να γίνει ένα πλήρες και χρήσιμο υπόδειγμα!
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 22-02-12, 12:42
Butterfly Ο χρήστης Butterfly δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 29-01-2012
Περιοχή: Σπίτι Μου
Μηνύματα: 655
Προεπιλογή

Ήξερα ότι το "άθλημα" είναι λίγο περίπλοκο, αλλά όχι και τόσο... μου κινεί το ενδιαφέρων το τόσο ψάξιμο και μου δίνει ζωή...

σας ευχαριστώ όλους
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 22-02-12, 13:04
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Δεν ειναι τοσο περιπλοκο.
Απλα εγραψα ολες τις παρατηρησεις μου. (.... λεπτομερειες .... να'χαμε να λεγαμε)
Δεν χρειαζεται καποιος να τα ξερει ολα για να κανει χρηση τυρφης.
Ετσι κι αλλιως με παρατηρηση του καθενος στο ενυδρειο του ερχεται το επιθυμητο αποτελεσμα που θελει ο καθενας.
Και εγω χωρις σχεδον καθολου "οδηγιες", ξεκινησα τη χρηση της.

Το μονο αναγκαιο που πρεπει να ξερει καποιος (για να μη γινει καμια σοβαρη "στραβη"), ειναι α) οτι δεν βαζει "με τη μια" πολυ τυρφη και πεσει αποτομα και πολυ το πεχα, και β) οτι μπορει να χρειαστουν μερικες μερες για να αρχισει να βλεπει αποτελεσματα στο ενυδρειο, πριν κανει καποια διορθωση στη δοσολογια του.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 22-02-12, 13:07
Butterfly Ο χρήστης Butterfly δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 29-01-2012
Περιοχή: Σπίτι Μου
Μηνύματα: 655
Προεπιλογή

Όλα θέλουν το χρόνο τους.. αυτό το ξέρω πολύ καλά Σπύρο.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Μείωση ph ioannis_79 Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 12 15-04-11 21:43
μείωση PH με χρήση HCL ? ΓΙΩΡΓΟΣ ΚΟΥΤΡΟΥ Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 9 19-04-07 00:00
Μείωση PH και GH vouros Αρχάριοι γλυκού νερού 2 14-03-07 11:11
Μείωση του ph petran Γλυκό νερό - Γενικά 7 18-07-06 08:32
Ασφαλής μείωση του ph για δίσκους. celica192tsport Δίσκοι 14 10-01-06 00:43

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 11:11.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,08296 seconds with 13 queries