Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γενικά > Greek Aquarist's Boards

Greek Aquarist's Boards Οτι έχει να κάνει με τήν λειτουργία του forum. Προβλήματα, σχόλια, παρατηρήσεις.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 27-04-06, 14:46
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή Payback Time !!!, για όσους διαθέτουν χιούμορ ΜΟΝΟ !!!

Μεσα σε ενα, η δυο, φορουμ συζητησεων, στα μηνυματα, ειναι αναποφευκτο να γινονται ορθογραφικα λαθη, ειτε γιατι οι γραφοντες δεν εχουν τις απαιτουμενες γνωσεις ορθογραφιας (θεμιτο - δεν ειμαστε φορουμ φιλολογιας), ειτε απο κεκτημενη ταχυτητα. Αφορμη γιαυτο το ποστ, ειναι η εξαλλη χαρα που ενιωσαν καποιοι οταν ειδαν σε "επισημο" μπανερ μας, τον παρατονισμο στη λεξη "συμμέτοχης".
Για το μη χαριτωμενο του πραγματος, να επαναλαβουμε οτι αν τα ορθογραφικα ειναι αποδεκτα στα μηνυματα των φορουμ, δεν ειναι καθολου αποδεκτα οταν υποτιθεται οτι οι υπευθυνοι-ιδιοκτητες-συγγραφεις γραφουν επισημα αρθρα. Και οχι μονο τα ορθογραφικα, αλλά και τα συντακτικά, και τα μεταφραστικα, και οτι εχει να κανει με το να δωσεις να καταλαβει στον αναγνωστη τι εννοεις.
Ετσι, για να συνεχισω κι εγω το payback time, να προσφερω ενα μικρο δειγμα, ενος αρθρου για το Vienna Zoo, με τιτλο SCHONBRUNNER TIERGARTEN, που υπεπεσε στην αντιληψη μου. Το αρθρο αυτο (σε PDF παρακαλω) ειναι επισημως αναρτημενο στο πορταλ του συγγραφεως-συνιδιοκτητη.
Παρ' ολο που οι 5 πρωτες σελιδες του, ειναι κατα λεξην (κυριολεκτικα) μεταφραση απο την αντιστοιχη ξενογλωσση ιστοσελιδα http://www.zoovienna.at/e/geschichte.html , οι συγγραφεις δεν ριχνουν το επιπεδο τους για να αναφερουν οτι ειναι μεταφραση, αλλά αναφερουν τους εαυτους τους ως Συγγραφέας – Φωτογραφίες: ταδε – ταδε. Δεν ξερουν οτι ετσι, (περαν του οτι τυπικα και ηθικα ειθισται να αναφερεται κατι ως μεταφραση και οχι ως οικειοποιηση), κανουν ακομη χειροτερη την θεση τους ως "συγγραφεις", μιας και μη λεγοντας οτι το παρακατω κειμενο ειναι μεταφραση του systran (η καποιου αλλου προγραμματος) επιδεινωνουν τη θεση τους ως συγγραφεις ακαταληπτων κειμενων.
Θα παραθεσω μερικα δειγματακια, βαζοντας το πρωτοτυπο αγγλικο κειμενο και την "μεταφραση" του απο κατω:

The facility consisted of 12 enclosures with equally sized animal houses along with an administrative/technical building opening into a garden area.
Η δυνατότητα αποτελέστηκε από 12 συνημμένα με τα εξίσου μεγέθους ζωικά σπίτια μαζί με ένα διοικητικό/τεχνικό άνοιγμα οικοδόμησης σε μια περιοχή κήπων.


Η εγκατασταση (facility) εγινε ...δυνατοτητα, μου αρεσαν πολυ τα ζωικα σπιτια, και το διοικητικο-τεχνικο ανοιγμα οικοδομησης σε μια περιοχη κηπων ηταν κορυφαια στιγμη εμπνευσης.

The exotic animals were crowd pleasers - they drew visitors from Vienna and its surroundings, along with many foreign guests into the Imperial menagerie.
Τα εξωτικά ζώα ήταν διασκεδαστές του πλήθους - έσυραν τους επισκέπτες από τη Βιέννη και τα περίχωρά του, μαζί με πολλούς ξένους φιλοξενουμένους στο αυτοκρατορικό θηριοτροφείο.

(drew-draw-προσλεκυω στην συγκεκριμενη περιπτωση, κι οχι..σερνω) Δεν μας λεει ο συγγραφευς αν υπηρχε προβλεψη ξεσκονισματος στους επισκεπτες, αφου τους ειχαν σύρει τοσα χιλιομετρα και τους ειχαν κανει χάλια...

A parrot exhibition was installed in the pavilion, whereby the cages along with their perches could be rolled out the opened windows on small tracks.
Μια έκθεση παπαγάλων εγκαταστάθηκε στο περίπτερο, στο οποίο τα κλουβιά μαζί με τις θέσεις που κούρνιαζαν τα πουλιά μπορούσαν να ξεδιπλωθούν από ανοιγμένα παράθυρα.


Τα κλουβια απλως κυλουσαν (rolled out) σε μικρες σιδηροτροχιες (small tracks) για να βγουν απο τα παραθυρα, αλλά εμεις ανακαλυψαμε τα πρωτοποριακα κλουβια που ...ξεδιπλωνονται..

The victims included the beloved rhino bull "Toni" who, up until the time of his death, allowed his keeper to ride on his back, much to the amusement of zoo visitors.
Τα θύματα περιέλαβαν τον αγαπημένο ρινόκερο ταύρο "Toni", ο οποίος μέχρι το χρόνο του θανάτου του, επέτρεψε στο φύλακά του για τον οδηγήσει στην πλάτη του, καθώς
επίσης προσέφερε πολύ στην διασκέδαση των επισκεπτών του ζωολογικού κήπου.


Εδω δεν ειναι σαφεις, ανεβαινε ο ρινοκερας στη πλατη του φυλακα και ...οδηγουσε? το αντιθετο? Ride σημαινει καβαλαω στη συγκεκριμενη περιπτωση, και οχι οδηγω...

Το αγαπημενο μου: Ο Antonius εισήγαγε την ιδέα της αιχμάλωτης αναπαραγωγής των απειλούμενων υπό εξαφάνιση ζωικών ειδών στο Schonbrunn.

Σταματω εδω τις παραθεσεις, οσοι θελετε κι αντεχετε διαβαστε ολκληρες τις 5 σελιδες κι αν βγαλετε νοημα...

Το θεμα ειναι αλλο. Εστω μια ματια ενος μετριως εξυπνου ανθρωπου στο κειμενο, εστω αφου το μεταφρασει με καποιο προγραμμα, αρκει για να γραψει το σωστο...αλλά οχι. Αυτοι, με την επαρση και την αλαζονεια που εχουν δειξει τον τελευταιο καιρο επειδη "πανε καλα" (νομιζουν-και θα με θυμηθειτε σε λιγο καιρο), δεν μπαινουν, οπως δεν εμπαιναν ποτε, και δεν θα μπουν ποτε, στη διαδικασια να γραψουν κατι σοβαρο. Το μονο που θελουν ειναι να "δειχνουν" πολυ πραμα, κι ας ειναι το πραμα αυτο για τα μπαζα. Ωραιες οι κορδελλες και οι φιοριτουρες, αλλά μακροπροθεσμα οι χομπιστες θα καταλαβουν οτι πρεπει να εχεις και καποιο εργο ουσιας να δειξεις απο κατω...

Για το χαριτωμενο του πραγματος, θα αφησουμε τον παρατονισμο ως εχει μεχρι την πραγματοποιηση της εκδρομης, μιας και διαθετουμε χιουμορ αφθονον, αλλά οχι ΜΟΝΟ...
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 27-04-06, 14:52
Το avatar του χρήστη george
george Ο χρήστης george δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 4.692
Προεπιλογή

Να ΄σαι καλά ρε Τόλη.
Για ακόμη μια φορά....ήσουν απολαυστικός...και έβαλες στην θέση τους (με επιχειρήματα) κάποιους που σε ένα πράγμα μόνο πετύχαν.
Να εντυπωσιάσουν αυτούς που δεν μπορούν να δούνε την διαφορά !!!

Το έχεις ξανακάνει και παλιότερα με επιτυχία και με άλλους σε άλλο φόρουμ.
Καιρός είναι να ξυπνήσουν όλοι...μηδενός εξαιρουμένου !!!

__________________




Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 27-04-06, 16:10
Giorgos Ο χρήστης Giorgos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 3.496
Προεπιλογή

Μπορεί η μετάφραση του άρθρου να είναι για γέλια (για κλάματα θα έλεγα), αλλά τέτοιου είδους "δουλειές" δυστυχώς πάνε το χόμπι μας πίσω... πολύ πίσω.
Είναι ολοφάνερο ότι κάποια πράγματα γίνονται μόνο και μόνο για να φαίνεται ότι "κάτι κινείται" χωρίς όμως να πέφτει βάρος εκεί που πρέπει... δηλαδή στην ουσία και το πως θα πάει το χόμπι μπροστά.
__________________
Πέταλο
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 27-04-06, 16:29
Το avatar του χρήστη soza
soza Ο χρήστης soza δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: KEA
Μηνύματα: 898
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην soza
Προεπιλογή

Kακιες Γιωργο μου...
Εγω θα ελεγα να κοιταξουμε την εκπαιδευτικη πλευρα του συγκεκριμενου αρθρου.

Εγω ας πουμε εμαθα.. οτι μεσα σε ζωικα σπιτια, καμια φορα και κυκλικα loggia (αυτο το τελευταιο φαινεται..δεν το ηξερε για να το μεταφρασει το προγραμμα), αναπαραγαγονται πτηνα που χρειαζονται νερο ( λες και υπαρχουν και αλλα πτηνα που δεν χρειαζονται νερο ) και τα οποια ειναι...
άλκες, αλπικά μηρυκαστικά, πιγκουίνοι, αρκούδες και φώκιες.
__________________
Kλιμακιο Κυκλαδων
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 27-04-06, 16:29
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Μα ολα δεν γινονται για το καλο του....... (το ξεχασαμε πια...)
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 27-04-06, 16:59
Το avatar του χρήστη γαυρος
γαυρος Ο χρήστης γαυρος δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Αλ - τσαντηρι
Μηνύματα: 1.449
Προεπιλογή

1.αναζητηται ρινοκερας που να ειναι εκπαιδευμενος να ανεβαινει στην πλατη του φυλακα του και να τον πηγαινει τσαρκα!!
2.αναζητουνται ζωικα σπιτια για ανοιγματα δομησης σε περιοχη κηπων!!
3.αναζητηται ξεσκονηστηρι...
4.αναζητουνται ξεδιπλουμενα κλουβια !!!

και επειδη διατελω υπο αιχμαλωτη αναπαραγωγη, καποιος να με βοηθησει ?

μηπως θαπρεπε να τα εβαζα ξεχωριστα και απο κατω ενα poll, που ο καθενας να μας λεει τι εννοει ο...νταλαρας???

για να καταλαβετε, ο εις εκ των-...συγγραφεα δε θα το λεγα με τιποτα,
μαλλον θα τολεγα αποτυ-χεσαντων μεταφραστων (αυτο καλο μου ακουγεται)-, ηταν ο συλληψας την αμιμητη και ανομολογητη εκεινη ιστορικη φραση,
ποσο νταλαρ...εεε λαθος, οτι καποιοι ειναι ενυδρεια χωρις καπακια!!
και φυσικα αυτο αγαπητα μου παιδια ΔΕΝ ηταν μεταφρασμενο, εχετε το λογο μου.
το ειπε με καμαρι, και μαλιστα το ανεφωνησεν δις!!
μονη διαφορα οτι το πρωτο σετακι απο καπακια ηταν 6, αλλα μετα απο μια
φοβερα δυσκολη συσκεψη με τον εαυτο του,
ανεφωνησεν ως νεος πιλατος!!

αααααααααντε ρε...6....λαθος, 5 ενυδρεια χωρις καπακια εισαστε !!!

στο θεμα μας παλι.
χαρηκε τοσο πολυ η <ποιοτικη ομαδα>, που μαζευτηκαν ολοι οι ...
το εικονακι ρε ρουφιανε αχαρ,
απο κατω και εκαναν αυτα τα πανεξυπνα και πρωτυπα σχολια που κανουν ολοι οι κλακαδοροι !!! αυτο δηλαδη.
χαρα πουκαναααααααανννν, τι να σας λεω.
ηθελα ναξερα, πραγματικα δηλαδη, πως ακομη δεν εχουν μαζεψει γιαουρτακια και να πραξουν τα δεοντα,
μια και ο νομος 4000 δεν ισχυει πια,
ηταν χουντικος, χουντικος οπως λεμε <Ο αγων μου>, του γνωστου αδολφου,
που εναγωνιως καποιοι εδιναν γη και υδωρ ( αρε δασκαλε παλι σε θυμηθηκα) να το βρουν και να το διαβασουν,
και να ακολουθησουν και τις δημοκρατικες του συμβουλες!!
ποιο παιδακι αντιμιλησε???
κοψιμο τη γλωσσα!!
ποιος μοντερεητορ μας εκανε ρομπα???
σβησιμο το ποστ!!!
ποιος δεν μας απεκαλεσε ΓΙΕς ΜΑΣΤΕΡ??
την αγουσα στα αποδυτηρια !!!
θετε κιαλλα ???
αφηστε θα παει μακρυα το ποστ...θα σας πω αρκετα!!

οπως ειπε και ο φανταστικος μας προεδρας,
ενας μεσος νους θα εριχνε μια ματια να δει τι σκατα εβγαλε απο τη μεταφραση (εδω γελανε).
ενας παλι μεσος νους που ξερει την Ελληνικη γλωσσα, δεν θα ανεβαζε αυτο το αισχος απο συντακτικο και νοημα σε pdf,
για να κυκλοφορησει στο διαδικτυο.
αντιθετα ενας που διαθετει αυτο το μυαλο (iq ραδικιου) -που εγω το αμφισβητω (ειναι κατωτερο εννοω)
-θα το εκανε μετα χαρας, αρκει να εδειχνε σε καποιους κλακαδορους του οτι ειναι εργατης και εφτυσε αιμα να το γραψει!
δυστυχως ομως για τους χομπιστες, πολλοι θα το διαβασουν και θα χαλασουν τη φαια τους ουσια,
προσπαθωντας να ερμηνευσουν τι θελει να πει ο νταλαρας που το γραψε!!
__________________

Ψαρια Bonsai υπαρχουν ?

http://e-gavros.blogspot.com/


Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 27-04-06, 17:17
Το avatar του χρήστη koulio
koulio Ο χρήστης koulio δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-12-2002
Περιοχή: Πειραιας
Μηνύματα: 602
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην koulio
Προεπιλογή

τι να πει κανεις......εγω παντως (γιατι με τρωει το χερι μου)
θα το εβαζα το συγκεκριμενο ποστ (αυτο που γραφουμε τωρα )
στην απεναντι παραλια γιατι υπαρχουν πολλοι παραθεριστες (απο την απενατι παντα παραλια ) που εχουν αποριες τι εννοει ο ποιητης .....

αλλα εχω κοντα τα χερια μου γιατι δεν με αφηνει ο νονος.......

ασε που να το το δειτε θα πεσουν τα "μαγικα" και θα εξαφανιστει ή θα γινει
modify αυτο και αλλα αρθρα ..............

παντα για το καλο.........
__________________


There is a fine line between "hobby' and "mental illness".

Κυριακος
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 27-04-06, 18:57
Το avatar του χρήστη klaz
klaz Ο χρήστης klaz δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 13-09-2005
Περιοχή: εις την συμπρωτευουσαν....
Μηνύματα: 3.900
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από koulio
τι να πει κανεις......εγω παντως (γιατι με τρωει το χερι μου)
θα το εβαζα το συγκεκριμενο ποστ (αυτο που γραφουμε τωρα )
στην απεναντι παραλια γιατι υπαρχουν πολλοι παραθεριστες (απο την απενατι παντα παραλια ) που εχουν αποριες τι εννοει ο ποιητης .....

αλλα εχω κοντα τα χερια μου γιατι δεν με αφηνει ο νονος.......

ασε που να το το δειτε θα πεσουν τα "μαγικα" και θα εξαφανιστει ή θα γινει
modify αυτο και αλλα αρθρα ..............

παντα για το καλο.........
μαζι σου κυριακο....
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 27-04-06, 19:15
Το avatar του χρήστη george
george Ο χρήστης george δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 4.692
Προεπιλογή

Για να δούμε.....ας παίξουμε ένα παιχνιδάκι ...θέλετε παιδάκια ;;
Ελάτε όλοι μαζί...καθήστε κοντά. Ωραίαααααααα
Έτοιμοι ;;;

Πάμε λοιπον και καλή σας διασκέδαση :

1) πάμε εδώ : http://trans.otenet.gr/systran/box
2) επιλέγουμε ένα αγγλικό κείμενο από αυτά που παραθέτει πάνω ο Τόλης.
Ας πούμε....αυτό :
The exotic animals were crowd pleasers - they drew visitors from Vienna and its surroundings, along with many foreign guests into the Imperial menagerie
3) αντιγραφή-επικόλληση (copy-paste εις την βαρβαρικήν) στο πλαίσιο του systran (Εισαγωγή κειμένου ή διεύθυνσης ιστοσελίδας)
TΣΟΥΠ....το βάλαμε ;
Ωραίααααααα
4) Πατάμε το μαγικό κουμπάκι "Επεξεργασία" αφού βεβαιωθούμε ότι η επιλογή ειναι για μετάφραση από τα Αγγλικά στα Ελληνικά
5) 'Ετοιμοι ;;; ΠΑΜΕ !!!
6) Ας διαβάσουμε το αποτέλεσμα :
Τα εξωτικά ζώα ήταν pleasers πλήθους - έσυραν τους επισκέπτες από τη Βιέννη και τα περίχωρά του, μαζί με πολλούς ξένους φιλοξενουμένους στο αυτοκρατορικό θηριοτροφείο

Πω πω...τι βλέπουν τα ματάκια μου.

Καλέ ....πλάκα έχει....ας κάνω άλλο ένα.

Αυτό :
The facility consisted of 12 enclosures with equally sized animal houses along with an administrative/technical building opening into a garden area
Και ΤΣΟΥΠ :
Η δυνατότητα αποτελέσθηκε από 12 συνημμένα με τα εξίσου μεγέθους ζωικά σπίτια μαζί με ένα διοικητικό/τεχνικό άνοιγμα οικοδόμησης σε μια περιοχή κήπωνΒρε αει στο καλό...γελάσαμε και σήμερα.

Πάρτο και στα Γαλλικά πρόεδρε :

Le service s'est compos&eacute; de 12 cl&ocirc;tures avec &eacute;galement a class&eacute; les &eacute;tables avec ouverture administrative/technique de b&acirc;timent dans un secteur de jardin

Και στα Γερμανικά (για τα φασιστοειδή):
Der Service bestand aus 12 Einschlie&szlig;ungen mit gleichm&auml;&szlig;ig sortierte St&auml;lle zusammen mit einer administrativen/technischen Geb&auml;ude&ouml;ffnung in einen Gartenbereich

Και στα Ιταλικά :
La funzione ha consistito di 12 recinzioni con ugualmente ha graduato le stalle secondo la misura con apertura amministrativa/tecnica della costruzione in una zona del giardino

Kαι στα Ισπανικά :

La facilidad consisti&oacute; en 12 recintos con igualmente clasific&oacute; los establos junto con una abertura administrativa/t&eacute;cnica del edificio en un &aacute;rea del jard&iacute;n

Και στα Ρώσικα :
Средство consist of 12 приложения с равн определило размер животные дома вместе с управленческим/технически отверстием здания в зону сада

Και στα Ολλανδικά :De faciliteit bestond uit 12 bijlagen met even met maat dierenhuizen samen met het administratieve/technische de bouw openen in een tuingebied

Και στα Πορτογαλικά :
A facilidade consistiu em 12 cercos com ingualmente f&ecirc;z sob medida as casas animais junto com abertura administrativa/t&eacute;cnica do edif&iacute;cio em uma &aacute;rea do jardim



Είδατε πόσες γλώσσες μιλάω βρε ;;;

Αφιερωμένο...στους φίλους μου...τους απέναντι...με πολύ μεγάλη δόση χιούμορ !
__________________




Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 27-04-06, 19:18
Το avatar του χρήστη klaz
klaz Ο χρήστης klaz δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 13-09-2005
Περιοχή: εις την συμπρωτευουσαν....
Μηνύματα: 3.900
Προεπιλογή

μπραβο σαλονικιε μας...λινκμαν πραγματικα τις μιλας ολες........
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 27-04-06, 19:19
Το avatar του χρήστη koulio
koulio Ο χρήστης koulio δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-12-2002
Περιοχή: Πειραιας
Μηνύματα: 602
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην koulio
Προεπιλογή

γιωργο εχω μεινει αφωνος απο τις γνωσεις και την πολυγλωσσια σου .....

ευγε σου αξιζουν πολλα βραβεια .....
__________________


There is a fine line between "hobby' and "mental illness".

Κυριακος
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 27-04-06, 19:22
Το avatar του χρήστη klaz
klaz Ο χρήστης klaz δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 13-09-2005
Περιοχή: εις την συμπρωτευουσαν....
Μηνύματα: 3.900
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από koulio
γιωργο εχω μεινει αφωνος απο τις γνωσεις και την πολυγλωσσια σου .....

ευγε σου αξιζουν πολλα βραβεια .....
να προσθεσω και ξανα ενα μπραβο...οχι οπως μερικες-μερικες..που το μυαλο τους ειναι συνεχεια στο πονηρο..??και μην αρχισετε παλι τα ιδια με τη μυγα κλπ.......
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 27-04-06, 19:23
Το avatar του χρήστη γαυρος
γαυρος Ο χρήστης γαυρος δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Αλ - τσαντηρι
Μηνύματα: 1.449
Προεπιλογή

βρε καρνταση ,
μενω αναυδας με την επιστημονικη σου καρτιση.

αλλα για μεταφρασε μου αυτο...

εις την κορεατικήν ειναι !!!
나를 당신은 당신이 인 합계 dalaras를 취급한다
__________________

Ψαρια Bonsai υπαρχουν ?

http://e-gavros.blogspot.com/


Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 27-04-06, 19:27
Το avatar του χρήστη george
george Ο χρήστης george δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 4.692
Προεπιλογή

H κάρτιση μου δεν μπορεί να σε βοηθήσει φίλε μου.
Τα πτυχία μου...τα βραβεία και τα παράσημα μου δεν είναι αρκετά.
Διότι το systran μου δεν βγάζει μεταφράσεις Ασιατικών γλωσσών καθότι μάλλον μου λείπουν οι γραμματοσειρές !

Αν κάποιος άλλος μπορεί να βοηθήσει...τώρα που σας έμαθα το παιχνίδι...βουρ !

Εγώ φτάνει...δεν περιγράφω άλλο...και μέχρι την επόμενη πρόκληση...ΑΝΤΕ ΓΕΙΑ !!!
__________________




Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 27-04-06, 19:40
Το avatar του χρήστη γαυρος
γαυρος Ο χρήστης γαυρος δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Αλ - τσαντηρι
Μηνύματα: 1.449
Προεπιλογή

μια που τυγχανει να ειμαι αθρωπας των γραμματονε, να σε βοηθησω αγαπητε!!

παμε γιαπωνεζικα!!!!

設備は庭区域に管理上か技術的な建物の入り口と共に均等にの12のエンクロージャから大きさで分類した動物 小屋を成っていた

παμε κορεατικα!!!

정원 지역으로 행정 기술적인 건물 개통과 함께 동등하게를 가진 12의 울안이 시설에 의하여 치수를 쟀다 동물 우리를 이루어져 있었다

παμε κινεζικα !!!


设施包括了12封入物与相等地与一个行政或技术大厦开头一起估量了饲养房入庭院区域

παμε παραδοσιακα κινεζικα !!!

設施包括了12封入物與相等地與一個行政或技術大廈開頭一起估量了飼養房入庭院區域

παμε σουαχιλι !!!


Η δυνατότητα αποτελέστηκε από 12 συνημμένα με τα εξίσου μεγέθους ζωικά σπίτια μαζί με ένα διοικητικό/τεχνικό άνοιγμα οικοδόμησης σε μια περιοχή κήπων.
__________________

Ψαρια Bonsai υπαρχουν ?

http://e-gavros.blogspot.com/


Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 27-04-06, 19:54
Το avatar του χρήστη soza
soza Ο χρήστης soza δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: KEA
Μηνύματα: 898
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην soza
Προεπιλογή

Ολα τα καταλαβα Γαυρε μου... μονο τα Σουαχιλι δεν επιασα
__________________
Kλιμακιο Κυκλαδων
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 27-04-06, 19:56
Το avatar του χρήστη γαυρος
γαυρος Ο χρήστης γαυρος δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Αλ - τσαντηρι
Μηνύματα: 1.449
Προεπιλογή

εδω δεν τα καταλαβε ο αντι-γραφεας
__________________

Ψαρια Bonsai υπαρχουν ?

http://e-gavros.blogspot.com/


Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 27-04-06, 20:04
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Ρε σεις... ξεχασατε το σημαντικοτερο.. τα ΝΟΡΒΗΓΙΚΑ!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 27-04-06, 22:13
Το avatar του χρήστη Blanch
Blanch Ο χρήστης Blanch δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 775
Προεπιλογή

Υποκλίνομαι στην γνώση και προπάντων στην έρευνα! Δεν έχω να πω τίποτε άλλο! Ευχαριστώ! Είμαι ήδη ένας καλύτερος άνθρωπας!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 27-04-06, 22:15
Giorgos Ο χρήστης Giorgos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 3.496
Προεπιλογή

Ποια Νορβηγικά αγαπητέ Σωτήρη;
Εδώ οι περισσότεροι ακόμα περιμένουμε να μεταφραστεί επιτέλους στα..... ΕΛΛΗΝΙΚΑ!!!
Μπας και καταλάβουμε τι εννοεί ο ποιητής.....
__________________
Πέταλο
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 27-04-06, 22:36
Το avatar του χρήστη george
george Ο χρήστης george δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 4.692
Προεπιλογή

Ως μεταφραστής-συστρανιστής να διευκρινήσω ότι ίσως να έχετε προβλήματα με τον φυλλομετρητή σας (browser εις την βαρβαρικήν) και βλέπετε την μετάφραση
με παραποιημένους χαρακτήρες και γράμματα.
Αυτό οφείλεται ίσως στην διαφορετική κωδικοποίηση της παρούσης σελίδος.

Επίσης...μην παίζετε και πολύ με το systran γιατί μετά από λίγο δεν θα σας μεταφράζει άλλο τα κείμενα και θα σας ζητάει να τον αγοράσετε.

Μην μείνουμε στις λεπτομέρειες...ένα τεστ έκανα μόνο...ένα παιχνιδάκι...για να διασκεδάσουμε !

Γιατί έχουμε χιούμορ εμείς !!!
__________________




Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 27-04-06, 22:49
Το avatar του χρήστη klaz
klaz Ο χρήστης klaz δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 13-09-2005
Περιοχή: εις την συμπρωτευουσαν....
Μηνύματα: 3.900
Προεπιλογή

απο χιουμορ....36 χρονια ....!!!!!....ζωη να'χουμε περναμε σουπερ εδω μεσα:smt 054
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 28-04-06, 00:58
Το avatar του χρήστη Mariel
Mariel Ο χρήστης Mariel δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-12-2004
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Μηνύματα: 1.421
Προεπιλογή

απορω πως μου ειχε ξεφυγει αυτο το θεμα...α ρε γαυρε,χαραμιζεται το συγγραφικο σου ταλεντο εδω μεσα....μηπως να πας απο'κει???

Υ.Γ.να κανω κι εγω η αθωα μοντ μια ερωτηση...το κειμενο για το ζωολογικο κηπο τι δουλεια εχει με τα ψαρια????
__________________
http://www.aquatek.gr/vb/image.php?type=sigpic&userid=567&dateline=11658830  68
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 28-04-06, 01:18
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

Ειναι προαγγελος 5 σελιδων μεταφρασμενο (λεμε τωρα) απο την ιστοσελιδα του ζωολογικου κηπου της Αυστριας, για να καταληξει σε ρεπορταζ του Ενυδρειου τους.
Και στο συμπερασμα βεβαια, οτι Πέραν των υπόλοιπων χωρών της Ευρώπης το ******** πλέον είναι γνωστό και υποστηρίζεται από
το Αυστριακό Κράτος.
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 28-04-06, 08:23
Το avatar του χρήστη george
george Ο χρήστης george δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 4.692
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από netblues
Ρε σεις... ξεχασατε το σημαντικοτερο.. τα ΝΟΡΒΗΓΙΚΑ!!!!
Μετά από απαίτηση εκατοντάδων φίλων από την Νορβηγία που δεν μπορούν να διαβάσουν τον θησαυρό των γνώσεων που βρίσκεται στην εν λόγω ιστοσελίδα θα βάλω και εγώ ένα λιθαράκι στην προώθηση του χόμπυ και θα βοηθήσω στην μετάφραση με τα άψογα Νορβηγικά που γνωρίζω (αν και δυσκολεύτικα...το βρήκα...ο linkman ) :

Anlegget best&#229;r av 12 inngjerdinger med like stor dyrhus sammen med en administrative teknisk bygnings&#229; &#229;pne inn i en hageomr&#229;de
__________________




Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 28-04-06, 09:43
Το avatar του χρήστη Juan
Juan Ο χρήστης Juan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-09-2004
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 964
Προεπιλογή

Τελικά αυτό που κατάλαβα (τώρα πια) είναι ότι κάνετε μπάνιο και στην απέναντι παραλία, ε ?! Μάλλον θα σας αρέσουν οι τουρίστες-στριές !!
Αν μιλούν άλλη γλώσσα εκεί... είναι λογικό να μην μπορούμε να καταλάβουμε ! ..αυτό δεν είναι νέο.
__________________
"The answers to all questions are to be found in nature."
Takashi Amano

Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 28-04-06, 09:43
Theokyr Ο χρήστης Theokyr δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-07-2005
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 307
Προεπιλογή

Πάντως εγώ που είμαι στην απέξω και νέο σχετικά μέλος, νομίζω ότι είναι κρίμα που οτιδήποτε και αν κάνουμε στην Ελλάδα να μην μπορεί να γίνεται συλλογικά και να μην μπορούμε να συνεννοηθούμε...

Και για να είμαι ειλικρινής (και χωρίς να ξέρω απολύτως τίποτα από το "σκηνικό" ούτε και με ενδιαφέρει να μάθω) συνήθως ευθύνη έχουν όλες οι πλευρές.

Θεόφιλος
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 28-04-06, 10:55
Το avatar του χρήστη Archon
Archon Ο χρήστης Archon δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 03-11-2004
Περιοχή: Θεσσαλονίκη - Ανω Τούμπα
Μηνύματα: 178
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Archon
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Theokyr
Και για να είμαι ειλικρινής (και χωρίς να ξέρω απολύτως τίποτα από το "σκηνικό" ούτε και με ενδιαφέρει να μάθω) συνήθως ευθύνη έχουν όλες οι πλευρές.
Το ίδιο νομίζω και εγώ. Το κείμενο πιο πάνω μου έφτιαξε την μέρα. .
Δεν νομίζω ότι είναι κακό να υπάρχουν πολλές παραλίες. Τυχαία βρήκα πριν κανα δυο βδομάδες την άλλη παραλία και έχω να πω τα εξής....
1. Ωραίο "εξώφυλλο"
2. Ωραία "προώθηση"
3. Ωραίο στήσιμο

αλλά....
Το forum το κάνουν τα άτομα που συμμετέχουν.....και εδώ το έχω βρει.

πάντως και άτομα που πήγαν για μπάνιο στην άλλη παραλία με είχαν βοηθήσει εδώ στο παρελθόν, οπότε δεν μπορώ να πω κάτι κακό για αυτούς. Ούτε φυσικά η επιλογή του προέδρου να συνεργάζετε με αυτά τα άτομα τόσο καιρό, μπορούμε να πούμε ότι ήταν λάθος εκ του αποτελέσματος.
απλά shit happens.

Με σεβασμό
__________________
Με σεβασμό

Αντώνης
Κοινωνικό ενυδρείο Νότιας Αμερικής 120 lt
Κοινωνικό ενυδρείο Ζωοτόκα 75 lt
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 28-04-06, 11:17
Το avatar του χρήστη george
george Ο χρήστης george δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 4.692
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Theokyr
Πάντως εγώ που είμαι στην απέξω και νέο σχετικά μέλος, νομίζω ότι είναι κρίμα που οτιδήποτε και αν κάνουμε στην Ελλάδα να μην μπορεί να γίνεται συλλογικά και να μην μπορούμε να συνεννοηθούμε...
Και για να είμαι ειλικρινής (και χωρίς να ξέρω απολύτως τίποτα από το "σκηνικό" ούτε και με ενδιαφέρει να μάθω) συνήθως ευθύνη έχουν όλες οι πλευρές.
Θεόφιλος
Kαλά όλα αυτά στην θεωρία αλλά στην πράξη τι γίνεται ;;
Γεγονότα σαν το παραπάνω αποδεικνύουν γιατί δεν μπορούμε να συνεννοηθούμε και γιατί επιλέξαμε χωριστές παραλίες που συχνά όμως έχουν τους ίδιους τουρίστες.
Το τρίπτυχο ήλιος-σουβλάκι-συρτάκι δεν περνάει πια και οι τουρίστες έχουν αρχίσει να απαιτούν σεβασμό και καλύτερες υπηρεσίες.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Αντώνης
Το ίδιο νομίζω και εγώ. Το κείμενο πιο πάνω μου έφτιαξε την μέρα. .
Δεν νομίζω ότι είναι κακό να υπάρχουν πολλές παραλίες. Τυχαία βρήκα πριν κανα δυο βδομάδες την άλλη παραλία και έχω να πω τα εξής....
1. Ωραίο "εξώφυλλο"
2. Ωραία "προώθηση"
3. Ωραίο στήσιμο
αλλά....
Το forum το κάνουν τα άτομα που συμμετέχουν.....και εδώ το έχω βρει.
Πάντως και άτομα που πήγαν για μπάνιο στην άλλη παραλία με είχαν βοηθήσει εδώ στο παρελθόν, οπότε δεν μπορώ να πω κάτι κακό για αυτούς. Ούτε φυσικά η επιλογή του προέδρου να συνεργάζετε με αυτά τα άτομα τόσο καιρό, μπορούμε να πούμε ότι ήταν λάθος εκ του αποτελέσματος.
απλά shit happens.
Φίλε Αντώνη....δεν είναι κανείς υποχρεωμένος να διαλέξει....εδώ ή εκεί.
Πιστεύω ότι έχουμε να κάνουμε με άτομα με κρίση και ικανότητες για να διαλέξουν αυτό που τους ταιριάζει.Και είναι απόλυτα θεμιτό.
Εσύ την επιλογή σου την έκανες.

Από εκεί και πέρα όμως έχουμε κάθε δικαίωμα να υπερασπιζόμαστε αυτό που κάνουμε ...για το καλό του χόμπυ !!!
__________________




Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 28-04-06, 11:29
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

Δεν εχουμε τιποτα με τα ατομα που πηγαν για μπανιο απο κει, μονο απο κει ή και απο κει. Δεν εχουμε τιποτα με τα μελη κανενος φορουμ.
Οι διαφορες ειναι καθαρα με τους ιδιοκτητες (δεν ξαναμπαινουμε στο πως και γιατι).

Το εξωφυλλο, και η προωθηση, θα ηταν πολυ καλυτερα αν υπηρχε και σοβαροτητα ουσιας απο κατω - που δεν υπαρχει, κι αν υπηρχε λιγοτερη επαρση - που ξεχειλιζει, και που μας κανει κατα καιρους να "ασχολουμεθα" ενω δεν θαπρεπε. Ανταγωνιστικο το εχουν κανει αυτοι δυστυχως, με τροπο συκοφαντικοτατο.

Εδω και χρονια οι σχεσεις του Συλλογου και του GAB με τον ιδιοκτητη της ιστοσελιδας MCH ειναι κάκιστες. Αυτο δεν μας εμποδισε ποτε να την εχουμε στα links μας και να την συστηνουμε, μιας και την θεωρουμε χρησιμοτατη. Εννοω οτι ασχετως σχεσεων και τσακωμων, για οποιους λογους, δεν αγνοουμε κατι που κανει καλο στο χομπυ.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Μονο αρσενικα ψαρια στο ενυδρειο ;;; Tolis Malawi 5 02-01-03 17:25

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 16:22.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,12438 seconds with 13 queries