Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού

Κλειστό Θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 22-05-18, 15:38
Νικολέτα Ο χρήστης Νικολέτα δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-08-2015
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή Μεγάλο πρόβλημα θορύβου με σωλήνες σαμπ λόγω αέρα

Καλησπέρα παιδιά έχω τεράστιο πρόβλημα με τον θόρυβο στο σάμπ μου .
Καταρχήν το σάμπ βρίσκεται εκτός επίπλου και οι σωλήνες ειναι πολύ μεγάλοι φ25 και κατεβάζουν πολύ μεγάλη ποσότητα αέρα μαζί με το νερό με αποτέλεσμα να ακουγεται κυριολεκτικα σαν να τρέχει μια βρύση στο τέρμα μέσα στο σαλόνι μουόλη την ώρα . Ο τεχνικός μου , μου είπε είναι φυσιολογικός ο θόρυβος αλλά σε όλους μας μόνο φυσιολογικός δεν μοιάζει . Παίξαμε με τις βάνες και τίποτα δεν αλλάζει στο θέμα θορύβου πάλι κατεβαίνει πολύς αέρας και δημιουργεί πρόβλημα κλείσαμε τις τρύπες πάνω από την υπερχειλισης και μετά τραβουσε αέρα μέσα από τους σωλήνες στο κουτί . Παιδιά πραγματικά δεν νομίζω οτι είναι φυσιολογικός ο θορυβος και ψάχνω λύση την οποια απο οτι φαίνεται ο ανθρωπος της Dream Waters που πλήρωσα δεν μου την έδωσε εδώ και 2 μήνες ... και όταν του ειπα μήπως οι σωλήνες είναι μεγάλοι μου ειπε ξέρω πολύ καλά την δουλεία μου ''τοσο το καλυτερο για τον θορυβο εαν σου έβαζα μικρότερους θα ειχες παραπανω θορυβο'' ... Πραγματικά νιωθώ πολύ μεγάλη απογοήτευση και με έχει αφήσει ξεκρέμαστη .. Έχω τραβήξει ένα βίντεο οταν ειναι σε λειτουργια οι αντλιες αλλά δεν μπορώ να το ανέβάσω λόγω μεγέθους δεν με αφήνει πώς μπορώ να σας το δείξω????
  #2  
Παλιά 22-05-18, 15:47
lyra Ο χρήστης lyra δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 03-09-2017
Περιοχή: καλυβια αττικης
Μηνύματα: 40
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Νικολέτα Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα παιδιά έχω τεράστιο πρόβλημα με τον θόρυβο στο σάμπ μου .
Καταρχήν το σάμπ βρίσκεται εκτός επίπλου και οι σωλήνες ειναι πολύ μεγάλοι φ25 και κατεβάζουν πολύ μεγάλη ποσότητα αέρα μαζί με το νερό με αποτέλεσμα να ακουγεται κυριολεκτικα σαν να τρέχει μια βρύση στο τέρμα μέσα στο σαλόνι μουόλη την ώρα . Ο τεχνικός μου , μου είπε είναι φυσιολογικός ο θόρυβος αλλά σε όλους μας μόνο φυσιολογικός δεν μοιάζει . Παίξαμε με τις βάνες και τίποτα δεν αλλάζει στο θέμα θορύβου πάλι κατεβαίνει πολύς αέρας και δημιουργεί πρόβλημα κλείσαμε τις τρύπες πάνω από την υπερχειλισης και μετά τραβουσε αέρα μέσα από τους σωλήνες στο κουτί . Παιδιά πραγματικά δεν νομίζω οτι είναι φυσιολογικός ο θορυβος και ψάχνω λύση την οποια απο οτι φαίνεται ο ανθρωπος της Dream Waters που πλήρωσα δεν μου την έδωσε εδώ και 2 μήνες ... και όταν του ειπα μήπως οι σωλήνες είναι μεγάλοι μου ειπε ξέρω πολύ καλά την δουλεία μου ''τοσο το καλυτερο για τον θορυβο εαν σου έβαζα μικρότερους θα ειχες παραπανω θορυβο'' ... Πραγματικά νιωθώ πολύ μεγάλη απογοήτευση και με έχει αφήσει ξεκρέμαστη .. Έχω τραβήξει ένα βίντεο οταν ειναι σε λειτουργια οι αντλιες αλλά δεν μπορώ να το ανέβάσω λόγω μεγέθους δεν με αφήνει πώς μπορώ να σας το δείξω????
βγαλε φωτο την εγκατασταση απο τις σωληνωσεις πισω μεχρι το σαμπ
  #3  
Παλιά 22-05-18, 16:03
Το avatar του χρήστη Irakles
Irakles Ο χρήστης Irakles δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-12-2014
Περιοχή: ΑΛΙΜΟ
Μηνύματα: 392
Προεπιλογή

Αν μας βαλεις φωτο θα βρουμε ακρη... Εγω κατεβαζω νερο με 2x φ40 συνηθως η λυση ειναι μια τρυπουλα απο πισω πάνω στο "Τ" εκτος και αν σου εχει βαλει γωνια....
Δωσε εικονα απο την αρχη μεχρι και το τελος της υπερχείλισης....

Ανεβασε το στο YouTube και βαλεε μαε το λινκ...
__________________
Στο εξής πρέπει να λέμε όχι ότι οι Έλληνες πολεμούν σαν ήρωες, αλλά ότι οι ήρωες πολεμούν σαν Έλληνες.
Ουίνστον Τσώρτσιλ, 1874-1965
  #4  
Παλιά 22-05-18, 16:12
Νικολέτα Ο χρήστης Νικολέτα δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-08-2015
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lyra Εμφάνιση μηνυμάτων
βγαλε φωτο την εγκατασταση απο τις σωληνωσεις πισω μεχρι το σαμπ
Αυτοί είναι οι σωλήνες τις υπερχείλισης :

1. http://prntscr.com/jl5uba
2. http://prntscr.com/jl5umh ( Δείτε πόσο πολύ αέρα κατεβάζει - φυσαλίδες )
3. http://prntscr.com/jl5uwv
4. http://prntscr.com/jl5v8r
5. http://prntscr.com/jl5vqh
  #5  
Παλιά 22-05-18, 17:02
Το avatar του χρήστη Irakles
Irakles Ο χρήστης Irakles δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-12-2014
Περιοχή: ΑΛΙΜΟ
Μηνύματα: 392
Προεπιλογή

Τα "T" στην πισω πλευρα του ενυδρειου απο πανω εχουν τρυπα???
-------------------------
Ποσα λιτρα γυριζουν οι αντλιες???
__________________
Στο εξής πρέπει να λέμε όχι ότι οι Έλληνες πολεμούν σαν ήρωες, αλλά ότι οι ήρωες πολεμούν σαν Έλληνες.
Ουίνστον Τσώρτσιλ, 1874-1965

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Irakles : 22-05-18 στις 17:02 Αιτία: Automerged Doublepost
  #6  
Παλιά 22-05-18, 17:03
Νικολέτα Ο χρήστης Νικολέτα δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-08-2015
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Irakles Εμφάνιση μηνυμάτων
Τα "T" στην πισω πλευρα του ενυδρειου απο πανω εχουν τρυπα???
Ναι το καθένα έχει μία μικρή τρυπούλα στην κορυφή .
-------------------------
8000λ/ω αλλά δοκιμάσαμε και με πολύ λιγότερα λιτρα πάλι ο θόρυβος όμως δεν αλλάζει είτε της βάλω στο 10% της ισχυς είτε στο 100%

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Νικολέτα : 22-05-18 στις 17:03 Αιτία: Automerged Doublepost
  #7  
Παλιά 22-05-18, 17:05
Το avatar του χρήστη Irakles
Irakles Ο χρήστης Irakles δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-12-2014
Περιοχή: ΑΛΙΜΟ
Μηνύματα: 392
Προεπιλογή

Μεγαλωσε λιγο τις τρυπες αυτες... Οι σωληνες καταλήγουν μεσα στο νερο ετσι???
-------------------------
Για αρχη αν βγαίνουν βγαλε τις ταπες αυτες για να δεις αν στο σαμπ κατεβαζει φυσαλιδες...
__________________
Στο εξής πρέπει να λέμε όχι ότι οι Έλληνες πολεμούν σαν ήρωες, αλλά ότι οι ήρωες πολεμούν σαν Έλληνες.
Ουίνστον Τσώρτσιλ, 1874-1965

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Irakles : 22-05-18 στις 17:05 Αιτία: Automerged Doublepost
Κλειστό Θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Τοποθέση σφουγγαριών στο σαμπ και μειωση θορύβου Νικολέτα Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 7 22-05-18 09:50
Μεγάλο Πρόβλημα!!! tzetzos Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 4 18-03-13 18:46
Eheim 2213 κλασική περίπτωση θορύβου medico Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 33 23-10-10 01:33
Mείωση θορύβου σε Red Sea Prizm Pro Skimmer chrisx Φίλτρανση 7 10-04-09 08:04
Πρόβλημα διακόσμησης λόγω ενυδρείου! xxone_17 Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Λιμνών Ανατολικής Αφρικής 2 13-03-08 01:39

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 14:47.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04598 seconds with 14 queries