Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Νότιος Αμερική > Δίσκοι

Δίσκοι Κατά πολλούς οι βασιλιάδες του ενυδρείου.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 31-01-05, 10:13
ΚΩΣΤΑΣ ΚΕΦΑΛΑΣ Ο χρήστης ΚΩΣΤΑΣ ΚΕΦΑΛΑΣ δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 21-12-2004
Περιοχή: ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΚΡΗΤΗΣ
Μηνύματα: 20
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην ΚΩΣΤΑΣ ΚΕΦΑΛΑΣ
Προεπιλογή Βοήθεια χάνω τους δίσκους !!!!

Καλημέρα παιδιά θα ήθελα τι βοήθεια σας σε ένα σοβαρό πρόβλημα που αντιμετωπίζω με τους δίσκους μου .
Πριν από λίγο καιρό και αφού είχα στήσει το ενυδρείο όπως ήθελα για να βάλω δίσκους
(πριν είχα άλλα ψάρια)έτσι λοιπόν πήρα από κατάστημα 2 δίσκους όταν τους προτοεβαλα πήγαν και κρυφτήκανε αμέσως και δεν κυκλοφορούσαμε καθόλου και όταν έριχνα τροφή δεν βγαίνανε να φάνε μόνο μετά από μισή ώρα βγάνανε και ψάχνανε στο δυθο να τσιμπολογήσουνε αυτή η κατάσταση συνεχίστηκε για μια εβδομάδα όταν πήγα σε ένα φίλο μου που είχε ενυδρείο με δίσκους και αντίκρισα τι φρίκη , 4 δίσκους σε κακά χάλια η 2 εντελώς σκελετωμένη με πεσμένα πτερύγια και μετά από παρατηρήσει άσπρα και ιμιδιαφανα απορρίμματα εντελώς νωχελική και να μην μπορούν να πάρουν τα πόδια τους μετά από καυγά μου τους χάρισε έτσι τώρα προσπαθώ να τους σώσω . τους έβαλα στο ενυδρείο μου και με το που τους έβαλα η δύο δική μου και η δύο του φίλου μου που ήταν σε καλύτεροι κατάσταση άρχισαν τις βόλτες βέβαια δεν λείπουν η ψιλοφασαριες ο ένας να κυνηγάει τον άλλον αλλά όχι σοβαρά πράγματα το πρόβλημα είναι ότι όταν τους ρίχνω φάει δεν τρώνε αλλά κρύβονται και βγαίνουν μετά όταν έχει πέσει κάτω η τροφή και ψάχνουν στο βυθό είναι σωστό αυτό ???
τους άλλους δίσκους που είναι σε σοβαρή κατάσταση τους έβαλα σε ένα 100λιτρο που είχα αλλά δεν τρώνε δεν κουνιούνται και αν το κάνουν το κάνουν πολλή νωχελικά και συχνά τους βλέπω να στέκονται κατακόρυφα με το στόμα στην επιφάνια πείτε μου αν μπορώ να τους βοηθήσω δεν θέλω να μου πεθάνουν
το ενυδρείο μου είναι 240 λίτρα και Τα στοιχεία νερού είναι τα εξής
ph 6.7
kh 4
no2 =0
nh3,4 =0
no3 = 0.1
θερμοκρασία 28 βαθμοί
__________________
Ανάμεσα στο αεροπλάνο το οποίο πηγαίνει με πολλά χιλιόμετρα και στο έδαφος το οποίο είναι σταθερό νικητής βγαίνει πάντα το έδαφος
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 31-01-05, 11:20
mongoose Ο χρήστης mongoose δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 31-01-2005
Μηνύματα: 26
Προεπιλογή

tha elega na katebazes to ph katw apo 6.5 konta sto 6.0 tha htan poly kalytero gia tous diskous sou.prospathise na taiseis tous diskous sou ntana skoulikia. bloodworms h kati allo.mporei na einai kai stresarismena apo thn metafora.

moderator note:Σε παρακαλω μην γραφεις με greeklish ειναι πολυ κουραστικα.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 31-01-05, 12:24
Husky_Jim Ο χρήστης Husky_Jim δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-06-2003
Περιοχή: Περιστέρι-Αθήνα
Μηνύματα: 315
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Husky_Jim
Προεπιλογή

Τα 'ιμιδιάφανα' απορρήματα είναι καθαρό σημάδι ενδοπαρασίτων.Καλό θα είναι να απομονώσεις τα ψάρια,να ανεβάσεις την θερμοκρασία σταδιακά στους 32 βαθμούς και να κάνεις οπωσδήποτε κάποια θεραπεία.Θα σου πρότεινα να χρησιμοποιήσεις το 'HEXAMITA' της Esha που κάνει καλή δουλειά στα ενδοπαράσιτα των δίσκων.
Καλή τύχη και να μας κρατάς ενήμερους για την εξέλιξη της υγείας των ψαριών....
__________________
Δημήτρης
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 31-01-05, 12:32
johnny98130 Ο χρήστης johnny98130 δεν είναι συνδεδεμένος
Moderator
 
Εγγραφή: 31-03-2003
Περιοχή: Διόνυσος Αττικής
Μηνύματα: 889
Προεπιλογή

Παράθεση:
tha elega na katebazes to ph katw apo 6.5 konta sto 6.0
Δεν συμφωνω καθόλου. Τα χαμηλώματα του PH περισσότερο κακό κάνουν παρά καλό.

Παράθεση:
Θα σου πρότεινα να χρησιμοποιήσεις το 'HEXAMITA' της Esha που κάνει καλή δουλειά στα ενδοπαράσιτα των δίσκων.
Μάλλον φαίνεται να ειναι flagellates οπότε όπως σωστά σου είπε ο Husky. Εγώ βέβαια συνιστώ το δοκιμασμένο Octozin της waterlife που το έχω δοκιμάσει και δουλεύει μια χαρά.
__________________
Γιάννης
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 31-01-05, 12:33
ΚΩΣΤΑΣ ΚΕΦΑΛΑΣ Ο χρήστης ΚΩΣΤΑΣ ΚΕΦΑΛΑΣ δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 21-12-2004
Περιοχή: ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΚΡΗΤΗΣ
Μηνύματα: 20
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην ΚΩΣΤΑΣ ΚΕΦΑΛΑΣ
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από husky_jim
Τα 'ιμιδιάφανα' απορρήματα είναι καθαρό σημάδι ενδοπαρασίτων.Καλό θα είναι να απομονώσεις τα ψάρια,να ανεβάσεις την θερμοκρασία σταδιακά στους 32 βαθμούς και να κάνεις οπωσδήποτε κάποια θεραπεία.Θα σου πρότεινα να χρησιμοποιήσεις το 'HEXAMITA' της Esha που κάνει καλή δουλειά στα ενδοπαράσιτα των δίσκων.
Καλή τύχη και να μας κρατάς ενήμερους για την εξέλιξη της υγείας των ψαριών....

Τους δίσκους που είναι σε σοβαρή κατάσταση τους έχω βάλει σε ένα ενυδρείο 100 λίτρων με θερμοκρασία 32 και σήμερα ξεκινάει θεραπια με bactopur direct της sera το οποίο το δίνει για αυτή ακριβός την αρρώστια το θέμα είναι ότι η δίσκοι είναι σε κακά χάλια και πραγματικά λυπάμαι να τους βλέπω έτσι
__________________
Ανάμεσα στο αεροπλάνο το οποίο πηγαίνει με πολλά χιλιόμετρα και στο έδαφος το οποίο είναι σταθερό νικητής βγαίνει πάντα το έδαφος
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 31-01-05, 14:34
johnny98130 Ο χρήστης johnny98130 δεν είναι συνδεδεμένος
Moderator
 
Εγγραφή: 31-03-2003
Περιοχή: Διόνυσος Αττικής
Μηνύματα: 889
Προεπιλογή

Παράθεση:
Tους δίσκους που είναι σε σοβαρή κατάσταση τους έχω βάλει σε ένα ενυδρείο 100 λίτρων με θερμοκρασία 32 και σήμερα ξεκινάει θεραπια με bactopur direct της sera
To Sera bactopur direct ειναι ενα ισχυρό αντιβιοτικό ευρειας δράσης και όχι ειδικά για flaggelates. Δοκίμασε με τα φάρμακα που σου ειπαμε πρώτα κατά την γνώμη μου.

P.S. : Όταν χρησιμοποιείς αντιβίωση δεν χρειάζεται να ανεβάζεις παράλληλα και την θερμοκρασία. Ο λόγος ειναι ότι όσο πιο μεγάλη θερμοκρασία τόσο λιγότερο οξυγόνο στο νερό ενώ παράλληλα κάποια αντιβιωτικά δεσμεύουν και οξυγόνο οπότε καταλαβαίνεις το ζόρι που τραβάει το ψάρι σου.....
__________________
Γιάννης
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 31-01-05, 22:23
mongoose Ο χρήστης mongoose δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 31-01-2005
Μηνύματα: 26
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από johnny98130
Παράθεση:
tha elega na katebazes to ph katw apo 6.5 konta sto 6.0
Δεν συμφωνω καθόλου. Τα χαμηλώματα του PH περισσότερο κακό κάνουν παρά καλό.

Παράθεση:
Θα σου πρότεινα να χρησιμοποιήσεις το 'HEXAMITA' της Esha που κάνει καλή δουλειά στα ενδοπαράσιτα των δίσκων.
Μάλλον φαίνεται να ειναι flagellates οπότε όπως σωστά σου είπε ο Husky. Εγώ βέβαια συνιστώ το δοκιμασμένο Octozin της waterlife που το έχω δοκιμάσει και δουλεύει μια χαρά.
to kalytero ph gia tous diskous einai to xamhlo.kato apo 6.5!nai den einai kalo syxna anebokatebasmata tou ph alla tha htan kalo na htan xamhlotero!oxi oti den tha zhsoune se ph megalytero alla se xamhlo niwthoun pio aneta.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 01-02-05, 12:06
ΚΩΣΤΑΣ ΚΕΦΑΛΑΣ Ο χρήστης ΚΩΣΤΑΣ ΚΕΦΑΛΑΣ δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 21-12-2004
Περιοχή: ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΚΡΗΤΗΣ
Μηνύματα: 20
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην ΚΩΣΤΑΣ ΚΕΦΑΛΑΣ
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από johnny98130
Παράθεση:
Tους δίσκους που είναι σε σοβαρή κατάσταση τους έχω βάλει σε ένα ενυδρείο 100 λίτρων με θερμοκρασία 32 και σήμερα ξεκινάει θεραπια με bactopur direct της sera
To Sera bactopur direct ειναι ενα ισχυρό αντιβιοτικό ευρειας δράσης και όχι ειδικά για flaggelates. Δοκίμασε με τα φάρμακα που σου ειπαμε πρώτα κατά την γνώμη μου.

P.S. : Όταν χρησιμοποιείς αντιβίωση δεν χρειάζεται να ανεβάζεις παράλληλα και την θερμοκρασία. Ο λόγος ειναι ότι όσο πιο μεγάλη θερμοκρασία τόσο λιγότερο οξυγόνο στο νερό ενώ παράλληλα κάποια αντιβιωτικά δεσμεύουν και οξυγόνο οπότε καταλαβαίνεις το ζόρι που τραβάει το ψάρι σου.....

Η κατάσταση χειροτερεύει τώρα ο ένας είναι μόνιμος σε οριζόντια θέση και αναπνέει με δυσκολία ο άλλος σε παρόμοια χάλια δεν μπορούν ούτε να κολυμπήσουν τους παρασέρνει το ρεύμα του φίλτρου τα μόνα φάρμακα που βρήκα είναι ένα τις waterlife ένα που είναι αντίστοιχο με το flagyl αλλά για χρήση σε ενυδρεία και το bactopur direct τα πήρα όλα μια και δεν βρίσκονται εύκολα στην Κρήτη αυτά τη θεραπεία τη ξεκίνησα από χτες αλλά δυστυχώς δεν νομίζω να την βγάλουν οι δίσκοι , αν μεγαλώσω τη δόση λέτε να δω κανένα αποτέλεσμα??
__________________
Ανάμεσα στο αεροπλάνο το οποίο πηγαίνει με πολλά χιλιόμετρα και στο έδαφος το οποίο είναι σταθερό νικητής βγαίνει πάντα το έδαφος
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 01-02-05, 12:54
johnny98130 Ο χρήστης johnny98130 δεν είναι συνδεδεμένος
Moderator
 
Εγγραφή: 31-03-2003
Περιοχή: Διόνυσος Αττικής
Μηνύματα: 889
Προεπιλογή

Ελπίζω να εχεις της waterlife το Octozin. Αν ναι τοτε ξεκίνα αμεσως την θεραπεια. Βγαλε τον ανθρακα, η/και την UV και ξεκινα την θεραπεια. Βαλε και μια αεραντλια να ανακουφισεις και λιγο τα ψαράκια σου κατα την διάρκεια της θεραπειας.
__________________
Γιάννης
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 02-02-05, 10:47
red rubin Ο χρήστης red rubin δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 12-05-2003
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μηνύματα: 338
Προεπιλογή

Το ιδιο προβλημα αντιπετωπισα και`γω πριν λιγο.Το θεραπευσα με συνδυασμο flagyl και discus safe της εταιρειας zajac.Το beefheart δεν το πολυτρωνε αλλα τρωνε τα σκουληκια.Προσεξα οτι στην συγκεκριμενη αρρωστια οι δισκοι προτιμουν καποια τροφη την οποια την τρωνε αμεσως και δεν χρειαζεται να την αναμασησουν.Η συμβουλη για τα bloodworms ειναι σωστη.Την θερμοκρασια την εχω στους 35 βαθμους και Ph 7,4(το οποιο προηλθε απο αεραντλια),το αρχικο ειναι 6,8.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 02-02-05, 11:31
johnny98130 Ο χρήστης johnny98130 δεν είναι συνδεδεμένος
Moderator
 
Εγγραφή: 31-03-2003
Περιοχή: Διόνυσος Αττικής
Μηνύματα: 889
Προεπιλογή

Παράθεση:
Την θερμοκρασια την εχω στους 35 βαθμους και Ph 7,4(το οποιο προηλθε απο αεραντλια),το αρχικο ειναι 6,8.
Πως φαινονται οι επιρροές από τον Γερμανο εκτροφέα του Ντουισπουργκ :P :P :P [/quote]
__________________
Γιάννης
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 03-02-05, 09:38
red rubin Ο χρήστης red rubin δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 12-05-2003
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μηνύματα: 338
Προεπιλογή

Σωστος Γιαννη.Καποιες φορες δεν πηγαινουμε με τους κανονες που μας λενε τα βιβλια.Το ξερει καλυτερα ο γειτονας σου!!! Πιστευω τωρα με το χιονι το σπιτι να εχει γινει igloo.
Επισης για την αρρωστια του φιλου προτεινω σκονη σκορδου μεσα στο beafheart.Αν τρωνε φυσικα.Αν εχει λεπτυνει πολυ το κεφαλι των ψαριων τοτε θα πιστευα οτι το παιχνιδι εχει χαθει δυστυχως!
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 03-02-05, 09:58
ΚΩΣΤΑΣ ΚΕΦΑΛΑΣ Ο χρήστης ΚΩΣΤΑΣ ΚΕΦΑΛΑΣ δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 21-12-2004
Περιοχή: ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΚΡΗΤΗΣ
Μηνύματα: 20
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην ΚΩΣΤΑΣ ΚΕΦΑΛΑΣ
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από red rubin
Σωστος Γιαννη.Καποιες φορες δεν πηγαινουμε με τους κανονες που μας λενε τα βιβλια.Το ξερει καλυτερα ο γειτονας σου!!! Πιστευω τωρα με το χιονι το σπιτι να εχει γινει igloo.
Επισης για την αρρωστια του φιλου προτεινω σκονη σκορδου μεσα στο beafheart.Αν τρωνε φυσικα.Αν εχει λεπτυνει πολυ το κεφαλι των ψαριων τοτε θα πιστευα οτι το παιχνιδι εχει χαθει δυστυχως!

Καλημέρα δυστυχώς οι δίσκοι συνεχίζουν να είναι σε άθλια κατάσταση να φανταστείτε ότι αν τους δείτε από πάνω είναι σαν να βλέπετε ένα φύλο χαρτί ,τόσο λεπτή είναι !!!
Βλέποντας λοιπόν ότι είναι όλη την ώρα οριζόντια και τους παίρνει το ρεύμα του φίλτρου έκανα τα εξής και παρακαλώ πείτε μου αν είναι σωστό η λάθος .
αγόρασα ένα μικτό 30λιτρο ενυδρείο για να το έχω σαν φαρμακείο μια και το 120λιτρο δεν βόλευε και τους έβαλα μέσα έτσι τώρα ρυθμίζω πιο καλά τις δόσης τον φαρμάκων
τους έβαλα πολλές βιταμίνες στο νερό και τι θεραπεία την κάνω από την αρχή με bactopur direct τις σέρα και flagyl (δεν βρήκα άλλο φάρμακο στη Κρήτη ) .τώρα σαν τελευταία επιλογή μη βλέποντας βελτίωση έπιασα τους δίσκους και τους τάισα με το ζόρι βιταμίνες (serra fishtammin) και τροφή .
σήμερα το πρωί που έφευγα για δουλεία τους παρατήρησα ότι είναι πλέον σε κάθετη στάση (τουλάχιστον προς το παρόν) και δεν τους τραβάει το ρεύμα από δω και από εκεί τροφή δεν τρώνε αλλά θα προσπαθήσω να τους δώσω πάλι με το ζόρι το απογευματάκι .παρόλο που μου έδωσε αυτό το πράγμα μια ελπίδα δεν είμαι ακόμη σίγουρος ότι θα τι γλιτώσουν ,αν έχετε καμία συμβουλή ακόμα να μου δώσετε θα σας ήμουν υπόχρεος
__________________
Ανάμεσα στο αεροπλάνο το οποίο πηγαίνει με πολλά χιλιόμετρα και στο έδαφος το οποίο είναι σταθερό νικητής βγαίνει πάντα το έδαφος
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 03-02-05, 10:15
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Μιας και τους εβαλες σε μικροτερο ενυδρειο, εχε τους σε πολυ χαμηλο φωτισμο ωστε να μην στρεσαρονται.. Φτιαξε και την ροη ωστε να οξυγονωνει το νερο χτυπωντας την επιφανεια με κανενα spray bar χωρις μεγαλα ρευματα ωστε να μην κουραζονται.
Αφου ΜΠΟΡΕΙΣ και τους ταιζεις με το χερι, παλι καλα.
Υποθετω οτι δεν εχεις βιολογικο φιλτρο στο 30ρι (και να ειχες το αντιβιοτικο θα το καθαριζε) οποτε εχε το νου σου στο νερο. Αν ανεβασει αμμωνιες (δυσκολο αφου δεν τρωνε....) αλλαγη και αντικατασταση των φαρμακων στη δοσολογια του νερου που αλλαχτηκε.

Υποθετω οτι ολα αυτα τα ξερεις, αλλα ειπα να σου γραψω κυριως για ψυχολογικη υποστηριξη ..
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 03-02-05, 10:39
ΚΩΣΤΑΣ ΚΕΦΑΛΑΣ Ο χρήστης ΚΩΣΤΑΣ ΚΕΦΑΛΑΣ δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 21-12-2004
Περιοχή: ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΚΡΗΤΗΣ
Μηνύματα: 20
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην ΚΩΣΤΑΣ ΚΕΦΑΛΑΣ
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από netblues
Μιας και τους εβαλες σε μικροτερο ενυδρειο, εχε τους σε πολυ χαμηλο φωτισμο ωστε να μην στρεσαρονται.. Φτιαξε και την ροη ωστε να οξυγονωνει το νερο χτυπωντας την επιφανεια με κανενα spray bar χωρις μεγαλα ρευματα ωστε να μην κουραζονται.
Αφου ΜΠΟΡΕΙΣ και τους ταιζεις με το χερι, παλι καλα.
Υποθετω οτι δεν εχεις βιολογικο φιλτρο στο 30ρι (και να ειχες το αντιβιοτικο θα το καθαριζε) οποτε εχε το νου σου στο νερο. Αν ανεβασει αμμωνιες (δυσκολο αφου δεν τρωνε....) αλλαγη και αντικατασταση των φαρμακων στη δοσολογια του νερου που αλλαχτηκε.

Υποθετω οτι ολα αυτα τα ξερεις, αλλα ειπα να σου γραψω κυριως για ψυχολογικη υποστηριξη ..
Στο ενυδρείακη δεν έχω ανοιχτό το φωτισμό για αυτό το λόγο, ούτος η άλλος φωτίζεται από το δωμάτιο .έχω βάλει μια αεραντλία με πωρόλιθο ώστε να έχει επάρκεια οξυγόνου ,όσο για φίλτρο το ενυδρείακη έχει ένα είδος (ο θεός να το κάνει) βιολογικού φίλτρου στο οποίο έχω βάλει ρητίνη απορρόφησης αμμωνίας για καλό και για κακό
__________________
Ανάμεσα στο αεροπλάνο το οποίο πηγαίνει με πολλά χιλιόμετρα και στο έδαφος το οποίο είναι σταθερό νικητής βγαίνει πάντα το έδαφος
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 03-02-05, 11:17
johnny98130 Ο χρήστης johnny98130 δεν είναι συνδεδεμένος
Moderator
 
Εγγραφή: 31-03-2003
Περιοχή: Διόνυσος Αττικής
Μηνύματα: 889
Προεπιλογή

Προσεχε την βιολογια σου φιλε μου. Με χρηση αντιβίωσης δεν εχεις αρκετη βιολογια. ΠΡΟΣΕΧΕ τις αλλαγες νερου.
__________________
Γιάννης
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 03-02-05, 11:19
Το avatar του χρήστη lasal
lasal Ο χρήστης lasal δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-04-2003
Περιοχή: Thessaloniki
Μηνύματα: 2.296
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από netblues
Αν ανεβασει αμμωνιες (δυσκολο αφου δεν τρωνε....)
Το πιπί τους όμως το κάνουν
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 03-02-05, 11:30
ΚΩΣΤΑΣ ΚΕΦΑΛΑΣ Ο χρήστης ΚΩΣΤΑΣ ΚΕΦΑΛΑΣ δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 21-12-2004
Περιοχή: ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΚΡΗΤΗΣ
Μηνύματα: 20
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην ΚΩΣΤΑΣ ΚΕΦΑΛΑΣ
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από johnny98130
Προσεχε την βιολογια σου φιλε μου. Με χρηση αντιβίωσης δεν εχεις αρκετη βιολογια. ΠΡΟΣΕΧΕ τις αλλαγες νερου.
αλαγες κανω καθε 2 μερες ,νερο εχω παντα ετοιμο μια και εχο RO και εχω παντα ενα βαρελακι 50 λτ ετοιμο με σωστη θερμοκρασια
__________________
Ανάμεσα στο αεροπλάνο το οποίο πηγαίνει με πολλά χιλιόμετρα και στο έδαφος το οποίο είναι σταθερό νικητής βγαίνει πάντα το έδαφος
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 04-02-05, 09:17
ΚΩΣΤΑΣ ΚΕΦΑΛΑΣ Ο χρήστης ΚΩΣΤΑΣ ΚΕΦΑΛΑΣ δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 21-12-2004
Περιοχή: ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΚΡΗΤΗΣ
Μηνύματα: 20
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην ΚΩΣΤΑΣ ΚΕΦΑΛΑΣ
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ΚΩΣΤΑΣ ΚΕΦΑΛΑΣ
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από johnny98130
Προσεχε την βιολογια σου φιλε μου. Με χρηση αντιβίωσης δεν εχεις αρκετη βιολογια. ΠΡΟΣΕΧΕ τις αλλαγες νερου.
αλαγες κανω καθε 2 μερες ,νερο εχω παντα ετοιμο μια και εχο RO και εχω παντα ενα βαρελακι 50 λτ ετοιμο με σωστη θερμοκρασια

παει ο ενας
__________________
Ανάμεσα στο αεροπλάνο το οποίο πηγαίνει με πολλά χιλιόμετρα και στο έδαφος το οποίο είναι σταθερό νικητής βγαίνει πάντα το έδαφος
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 04-02-05, 10:43
johnny98130 Ο χρήστης johnny98130 δεν είναι συνδεδεμένος
Moderator
 
Εγγραφή: 31-03-2003
Περιοχή: Διόνυσος Αττικής
Μηνύματα: 889
Προεπιλογή

30 λιτρα ενυδρειου από τα οποια αλλαζεις το μισο(περιπου καθε δυο μερες ΔΕΝ ειναι αρκετα. Ουτε 100 για ΕΝΑ δισκο μπορει να μην ειναι αρκετα χωρις βιολογια. ΤΟ εχω κανει το λαθος στο παρελθον και εγω γιαυτο στο λεω.
__________________
Γιάννης
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 04-02-05, 10:51
ΚΩΣΤΑΣ ΚΕΦΑΛΑΣ Ο χρήστης ΚΩΣΤΑΣ ΚΕΦΑΛΑΣ δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 21-12-2004
Περιοχή: ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΚΡΗΤΗΣ
Μηνύματα: 20
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην ΚΩΣΤΑΣ ΚΕΦΑΛΑΣ
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από johnny98130
30 λιτρα ενυδρειου από τα οποια αλλαζεις το μισο(περιπου καθε δυο μερες ΔΕΝ ειναι αρκετα. Ουτε 100 για ΕΝΑ δισκο μπορει να μην ειναι αρκετα χωρις βιολογια. ΤΟ εχω κανει το λαθος στο παρελθον και εγω γιαυτο στο λεω.
οι δισκοι ειναι 4 ποντους εκαστος δηλαδη μωρα ακομα
__________________
Ανάμεσα στο αεροπλάνο το οποίο πηγαίνει με πολλά χιλιόμετρα και στο έδαφος το οποίο είναι σταθερό νικητής βγαίνει πάντα το έδαφος
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 04-02-05, 10:54
johnny98130 Ο χρήστης johnny98130 δεν είναι συνδεδεμένος
Moderator
 
Εγγραφή: 31-03-2003
Περιοχή: Διόνυσος Αττικής
Μηνύματα: 889
Προεπιλογή

Παράθεση:
Το πιπί τους όμως το κάνουν
__________________
Γιάννης
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 05-02-05, 13:44
ΚΩΣΤΑΣ ΚΕΦΑΛΑΣ Ο χρήστης ΚΩΣΤΑΣ ΚΕΦΑΛΑΣ δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 21-12-2004
Περιοχή: ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΚΡΗΤΗΣ
Μηνύματα: 20
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην ΚΩΣΤΑΣ ΚΕΦΑΛΑΣ
Προεπιλογή

Παιδιά θα σαλτάρω βοήθεια μόλις τώρα με πήρε η γυναίκα μου και μου είπε ότι βρήκε τον χρυσό μου δίσκο πεθαμένο (καμα σχεση με τον αλλον που εχω στη καραντινα αρρωστο) και το πιο κουφό είναι ότι το πρωί ήταν μια χαρά σας δείχνω τα στοιχεία του ενυδρείου μου μήπως βρείτε κάτι

PH 6.6
KH 0.3
NO2 0
NH3-4 0
NO3 0.1

To ενυδρείο είναι 240 λίτρο με 2 φίλτρα ένα εξωτερικό τις sera με 1 λίτρο siporax και 40 βιοαστερια και άλλο ένα εσωτερικό βιολογικό (αυτό που είχε το ενυδρείο) με ένα λίτρο enhaim substrat ,ενεργό άνθρακα ,και ρητίνες απορρόφησης αμμωνίας
Το co2 είναι με μπουκάλα και κοντρολάρετε από ph controller ,το νερό είναι από ro και του βάζο το sera mineral για να φτιάξω σκληρότητα και για να έχει και τα απαραίτητα μέταλλα το νερό ,τέλος θερμοκρασία είναι στοyς 28 βαθμούς στο ενυδρείο ήταν 4 δίσκοι (τώρα 3) 6 οτοκυκλoι και 6 corydoras kai 7 neon(ας οψετε που αρέσουν στη γυναίκα μου)
__________________
Ανάμεσα στο αεροπλάνο το οποίο πηγαίνει με πολλά χιλιόμετρα και στο έδαφος το οποίο είναι σταθερό νικητής βγαίνει πάντα το έδαφος
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 05-02-05, 17:33
johnny98130 Ο χρήστης johnny98130 δεν είναι συνδεδεμένος
Moderator
 
Εγγραφή: 31-03-2003
Περιοχή: Διόνυσος Αττικής
Μηνύματα: 889
Προεπιλογή

Όσον αφορα τις ρητινες απορόφησης αμωνίας:
1) Γιατί τις χρησιμοποιεις(σε ενα στρωμενο ενυδρειο δεν χρειαζονται)
2) Πόσο καιρο χρησιμοποιείς τις συγκεκριμένες???
__________________
Γιάννης
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 09-02-05, 10:46
ΚΩΣΤΑΣ ΚΕΦΑΛΑΣ Ο χρήστης ΚΩΣΤΑΣ ΚΕΦΑΛΑΣ δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 21-12-2004
Περιοχή: ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΚΡΗΤΗΣ
Μηνύματα: 20
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην ΚΩΣΤΑΣ ΚΕΦΑΛΑΣ
Προεπιλογή

1) Γιατί τις χρησιμοποιεις(σε ενα στρωμενο ενυδρειο δεν χρειαζονται)

Τις είχα βάλει στην αρχή και μετά τις άφησα

2) Πόσο καιρο χρησιμοποιείς τις συγκεκριμένες???

Δύο εβδομάδες
__________________
Ανάμεσα στο αεροπλάνο το οποίο πηγαίνει με πολλά χιλιόμετρα και στο έδαφος το οποίο είναι σταθερό νικητής βγαίνει πάντα το έδαφος
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 20:45.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,08008 seconds with 12 queries