Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Γλυκό νερό - Γενικά

Γλυκό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 14-09-11, 20:44
Το avatar του χρήστη vaska
vaska Ο χρήστης vaska δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-06-2011
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 142
Προεπιλογή Εδώ σε θέλω μάστορα.....

Αρχάριος και αδαής εγώ ξεκίνησα πριν 2 περίπου μήνες αφού έριξα "το διάβασμα" στο ομολογουμένως κατατοπιστικότατο φόρουμ. Με την βοήθειά σας περιόρισα τα λάθη στο ελάχιστο δυνατόν κι ευτυχώς τώρα πια όλα βαίνουν καλώς. Έλα όμως που κάτι με τσίγκλαγε με την αηδία το εσωτερικό φίλτρο που είχε το ενυδρείο, που ακόμα κι αν το κούναγες έπαιρναν την ανηφόρα αμμωνία και νιτρώδη κι έτσι αποφάσισα την αγορά ενός καλού εξωτερικού. Τα λίτρα μου 240 καθαρά και μετά από έρευνα αγοράς βρήκα σε πολύ καλή τιμή το Fluval G3,οπότε το αγόρασα. Όμορφο και αθόρυβο γκατζετάκι και κάνει πολύ καλή δουλειά.
Μετράει θερμοκρασία, έχει γράφημα θερμοκρασίας οκταημέρου, οκ μέχρι εδώ, αλλά μετράει και ηλεκτρική αγωγιμότητα κι έχει και γράφημα γι' αυτήν.

Απ' όσο θυμάμαι και απ' όσα διάβασα η ηλεκτρική αγωγιμότητα μετριέται σε micro siemens / cm.

Και η ερώτηση είναι: Αφού το αποσταγμένο νερό δεν είναι ηλεκτρικά αγώγιμο κι έχει electric conductor 1000, όταν υπάρχουν άλατα και ουσιαστικά μεγαλώνει η ηλεκτρ. αγωγιμότητα του νερού δεν θα έπρεπε η τιμή να μεγαλώνει???

Αν ναι, η παρατήρηση του διαγράμματος της ηλ. αγωγ. μας εξασφαλίζει και ουσιαστικά καταργεί την μέτρηση νιτρικών αλάτων??? Στα ξένα φόρα λένε (και ακούγεται λογικό) ότι η ηλ. αγωγ. έχει ευθέως ανάλογη σχέση και με την θερμοκρασία, μεγαλύτερη θερμοκρασία μεγαλύτερη ηλ. αγωγ.. Οπότε με σταθερή τη παράμετρο της θερμοκρασίας όταν βλέπουμε αύξηση της ηλ. αγωγ. μπορούμε να υποθέσουμε και αύξηση νιτρικών (υποτίθεται δεν έχουμε ρίξει τπτ λιπάσματα που και αυτά επηρεάζουν την ηλ. αγωγ.).

Τέλος η παρατήρηση (μιας και το G3 την κάνει εύκολα με το πάτημα ενός κουμπιού) έχει νόημα στο γλυκό νερό???


Αυτά τα ολίγα από μένα, περιμένω τους σχετικούς να με κατατοπίσουν.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.


Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Ξανά από την αρχή θέλω help. antonis15 Θαλασσινό νερό - Γενικά 2 18-08-10 20:45
θέλω τη γνώμη σας maria1983 Γλυκό νερό - Γενικά 8 31-12-09 15:57
Θέλω να μάθω... sitsena Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 8 01-11-09 01:00
Θέλω γνώμες... jimarassss Αρχάριοι γλυκού νερού 16 24-02-08 13:26
θέλω CO2???? drakoulis Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 4 07-02-06 19:08

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 18:42.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,02880 seconds with 13 queries