Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Νότιος Αμερική > Δίσκοι

Δίσκοι Κατά πολλούς οι βασιλιάδες του ενυδρείου.

 
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Prev Προηγούμενο μήνυμα   Επόμενο Μήνυμα Next
  #1  
Παλιά 10-11-09, 20:58
roulis Ο χρήστης roulis δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 31-05-2009
Περιοχή: THESSALONIKI
Μηνύματα: 4
Προεπιλογή δισκομαχίες

Καλησπέρα,
εδώ και δέκα μήνες έχω 7 μικρο-μεσαίους δίσκους σε 300 λίτρα. Μέχρι στιγμής, να χτυπήσω ξύλο όλα καλά (ιδιαίτερα μετά που απέβαλα το φόβο μου μην τυχόν τα στραβοκοιτάξω και κρατήσουν την αναπνοή τους τα "ΜΠΙΠ" μέχρι να σκάσουν). Τον τελευταίο καιρό από εκεί που είχα ένα ήρεμο, ειρηνικό, γαλήνιο και πολύχρωμο ενυδρίο (σε σημείο που θα πέθανε από ζήλια και το πιο ένθερμο new age φρικιό (με το συμπάθιο και κάθε σεβασμό στο κίνημα)), έχω ξαφνικά αποκτήσει ενα ενυδρίο με 7 δισκο-μάχους.
Γίνεται της μουρλής όμως και πιστέψτε με δεν υπερβάλλω καθόλου. Πριν απο λίογ είχαν πιαστεί ο pigeon blood με τον blue diamond από το στόμα και τσιμπούσε ο ένας τον άλλο. Στην μέση της μάχης πετάχτηκε τορπίλη ο άλλος blue diamond από την άλλη άκρη του ενυδρίου να έρθει να χωθεί και αυτός στον καυγά. Συνέχεια τσαμπουκαλεύονται μεταξύ τους και ο ένας την πέφτει στον άλλο...πηγαίνει δε και κατά σειρά μέχρι να κλέισιε ο κύκλος.
Το αποτέλεσμα είναι φυσικά σκισμένα πτερύγια, λέπια να λείπουν, οι ορμόνες στην τσίτα στο ενυδρίο, αίματα, δάκρυα και πολύ ιδρώτας.... (λές και βλέπεις τους "300"ιους ένα πράγμα)
Είναι φυσιολογικό τόσο μπουνίδι? δεν λέω ψάρια, κιχλίδες είναι αλλά τορπίλες από το υποβρύχιο έλλη 100% δεν είναι.... επαναλαμβάνω δεν υπερβάλλω γιατί έχω και άλλο ενυδρίο και έχω δεί και κόνβικτ να πλακώνονται.
Υπάρχει κάτι που μπορώ να κάνω εκτός από να τα πλακώσω στα προζάκ και στα ψυχοφάρμακα μπάς και ηρεμήσουν? (και εκτός από να μειώσω τον αριθμό τους αφενός διότι τα αγάπησα τα "ΜΠΙΠ"ρια αφετέρου δεν νομίζω να αλλάξει και κάτι απλά θα σκοτώνονται όσοι μείνουν).
Φχαριστώ για όσες απόψεις εκ των προτέρων
Απάντηση με παράθεση
 


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 16:12.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04723 seconds with 13 queries