Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 11-10-12, 19:40
Το avatar του χρήστη Κουραμπιές
Κουραμπιές Ο χρήστης Κουραμπιές δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 2.092
Προεπιλογή Τρελη διαφορα πιεσης μεταξυ eheim 2028 και eheim 1250

Ρε παιδια τι πεχτηκε....εβαλα στο 60αρι την 1250 η οποια εχει παροχη 1200λιτρα και τρεχει ηδη ενα φιλτρο 2028, παροχη 1050λιτρα. Ρε παιδια την εβαλα μπρος και ενω ηταν στον πατο, τιναξε το νερο πανω απτη σταθμη του 60αριου και εκανε χαλια τα παντα γυρω γυρω μεχρι να την σβησω. 2-3 δευτερολεπτα. Το 2028 με το spray bar ουτε καν πλησιαζει τετοια παροχη. Ειναι λογικη τετοια διαφορα; Μηπως το 2028 ταφτησε; Θα ανεβασω αυριο ενα βιντεο και με τα δυο να δειτε. Αν καποιος μπορει να ανεβασει κανα δικο του να δω το 2028 εν λειτουργια θαταν καλα. Εδω δει ενα βιντεο στο youtube με εναν που το ετοιμαζει κανει priming και το ενεργοποιει αλλα δεν μπορω να καταλαβω τη ροη απτο βιντεο. Για πειτε καμια γνωμη.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 11-10-12, 19:59
Το avatar του χρήστη nikolakis94
nikolakis94 Ο χρήστης nikolakis94 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-04-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 1.041
Προεπιλογή

η αντλια βγαζει το νερο απο μια τρυπα μονο γι αυτο εχει τοση πιεση.το φιλτρο με το spraybar δεν εχει τοση πιεση μιας και η πιεση μοιραζεται απο τις τρυπες του spraybar ωστε να διαχεεται καλυτερα το φιλτραρισμενο νερο.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 11-10-12, 20:02
Το avatar του χρήστη Κουραμπιές
Κουραμπιές Ο χρήστης Κουραμπιές δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 2.092
Προεπιλογή

Οσο μικρενει η διατομη, αυξανεται η πιεση και μειωνεται η παροχη. Βλεπε λαστιχο ποτισματος που βαζεις τον αντιχειρα για να αυξηθει η πιεση και να παει πιο μακρια. Αλλα και οπως τα λες νατανε τοβγαλα το spray bar. Παλι καμια σχεση.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 11-10-12, 20:03
Το avatar του χρήστη Γιαννης Μ5
Γιαννης Μ5 Ο χρήστης Γιαννης Μ5 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-07-2008
Περιοχή: Μεγαρα-Αθηνα-Πρεβεζα
Μηνύματα: 2.924
Προεπιλογή

Tο φιλτρο πρεπει να ανεβασει και το νερο στο ενυδρειο και επισης εχει υλικα μεσα κτλ.Καλα εχεις 2028 σε 60 λιτρα;
__________________
Το αλλο μου χομπι....
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 11-10-12, 20:05
Το avatar του χρήστη nikolakis94
nikolakis94 Ο χρήστης nikolakis94 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-04-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 1.041
Προεπιλογή

το φιλτρο πρεπει να δωσει πιεση ωστε να ανεβει το νερο στο υψος του ενυδρειου και μετα να βγει απο το spraybar.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 11-10-12, 20:07
Το avatar του χρήστη Κουραμπιές
Κουραμπιές Ο χρήστης Κουραμπιές δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 2.092
Προεπιλογή

Αχ ειμαι απτο κινητο μην τα λεω παλι. Γιαννη δες το τοπικ "τελικες αποφασεις στησιματος ενυδρειου αμαζωνιου" στην κατηγορια στησιμο ενυδρειων. Εκει θα δεις γιατι εκτενεστατα. Το φιλτρο εχει μονο 2 σφουγγαρια και λιγο filter wool. Λες απτο ανεβασμα; Μιλαμε για την μιση παροχη της 1250 ΚΑΙ ΟΥΤΕ.

Νικο τοβγαλα το spraybar λεμεεε
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 11-10-12, 20:09
Το avatar του χρήστη nikolakis94
nikolakis94 Ο χρήστης nikolakis94 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-04-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 1.041
Προεπιλογή

τι διαφορα υψους εχει το φιλτρο απο το ενυδρειο?αν και δεν νομιζω να ειναι αυτο το θεμα.Η φτερωτη ειναι καθαρη στο φιλτρο ?
Μηπως εχει μεινει αερας μεσα στο φιλτρο?
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 11-10-12, 20:10
Το avatar του χρήστη Γιαννης Μ5
Γιαννης Μ5 Ο χρήστης Γιαννης Μ5 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-07-2008
Περιοχή: Μεγαρα-Αθηνα-Πρεβεζα
Μηνύματα: 2.924
Προεπιλογή

Κοιτα εγω δεν εχω 2028,αλλα εχω 2026 σε 240 λιτρα και ειμαι πολυ ευχαριστημενος απο την αποδοση του.Καμια σχεση με την σειρα classic.Εχεις καθαρισει σωληνες-φτερωτη;Ανεβασε ενα βιντεο αν μπορεις.Παντως μην το συγκρινεις με αντλιες και κυκλοφορητες.
__________________
Το αλλο μου χομπι....
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 11-10-12, 20:20
Το avatar του χρήστη Κουραμπιές
Κουραμπιές Ο χρήστης Κουραμπιές δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 2.092
Προεπιλογή

Ναι γιαννη ισως ναναι λαθος η συγκριση. Οι φτερωτες και τα παντα ειναι πεντακαθαρα. Το φιλτρο ειναι στο πατωμα και το ενυδρειο σε ενα κοινο τραπεζι-γραφειο, τιποτα το ιδιατερο. Οκ θα ανεβασω βιντεο μολις μπορεσω.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 11-10-12, 20:32
Το avatar του χρήστη Γιαννης Μ5
Γιαννης Μ5 Ο χρήστης Γιαννης Μ5 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-07-2008
Περιοχή: Μεγαρα-Αθηνα-Πρεβεζα
Μηνύματα: 2.924
Προεπιλογή

Μου κανει εντυπωση,γιατι εχω την αισθηση πως αν βαλω το δικο μου 2026 σε 60αρι ενυδρειο,θα πεταει νερα απο εξω.Θα περιμενουμε το βιντεο.Στον δεικτη πιεσης ποση πιεση δειχνει;
__________________
Το αλλο μου χομπι....
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 11-10-12, 20:42
Το avatar του χρήστη genecr
genecr Ο χρήστης genecr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-08-2011
Περιοχή: Χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.136
Προεπιλογή

πάρε ένα άδειο δοχείο μεγαλούτσικο, για να προλάβεις να μετρήσεις πχ το 60 λιτρο ενυδρείο σου είναι μια χαρά. βάλε την έξοδο μέσα και την είσοδο σε άλλο δοχείο μεγαλύτερο πχ το 400 λιτρο, βάλε παραπάνω από τα λίτρα του πρώτου δοχείο στο δεύτερο (μην καεί το φίλτρο) και μέτρα πόσο χρόνο θέλει να το γεμίσει. κάνε αναγωγή στην ώρα και θα έχεις την απάντηση
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 12-10-12, 00:45
Το avatar του χρήστη Κουραμπιές
Κουραμπιές Ο χρήστης Κουραμπιές δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 2.092
Προεπιλογή

Σωστα δεν τον σκεφτηκα τον δεικτη πιεσης. Στο τερμα ειναι καρφωμενο το μπιλακι. Αρα μαλλον ακυρη η συγκριση. Παντως μολις συνειδητοποιησα τι σημαινει διαφορα πιεσης λογω υψους, υλικων και σωληνων. Χαοτικη διαφορα. Θα βγαλω βιντεο. Genecr οταν γεμισω το 450αρι με την 1250 θα το κανω, θα δουμε τοτε. Θεωρητικα σε 20 λεπτα πρεπει ναχει γεμισει.
-------------------------
Δεν ξερω τι εγινε αλλα εχω ιντερνετ.

Oριστε...συγχωρεστε μου τα σχολια, η κοπελα μου ειχε μαζευτει στην ακρη αγκαλια με τη σφουγγαριστρα.

http://www.youtube.com/watch?v=3Ce7t...ature=youtu.be

Για πειτε γνωμες.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Κουραμπιές : 12-10-12 στις 00:45 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 12-10-12, 01:24
Το avatar του χρήστη platy
platy Ο χρήστης platy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-11-2009
Περιοχή: Αττικη
Μηνύματα: 4.094
Προεπιλογή

ρε φιλαράκι..με μια τέτοια αδειάσαμε 80 ενυδρέια τις προάλλες στο διαγωνισμό..!!! αυτες ειναι μεγαλες αντλίες..για σαμπ και τετοια..και πρεπει αν εχει και μεγαλο μανομετρικο αν κρίνω απο την πίεση της..σε καμία περίπτωση κατάλληλη για τετοιο μικρό ενυδρείο...και μην συγκρίνεις σε σχέση με την ροή του φιλτρου..2 διαφορετικά πραγματα φτιαγμένα για διαφορετικό σκοπο !!!
__________________



Tάσος
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 12-10-12, 01:36
Το avatar του χρήστη Κουραμπιές
Κουραμπιές Ο χρήστης Κουραμπιές δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 2.092
Προεπιλογή

2m μανομετρικο εχει ναι. Απλα συγκρινα ονομαστικες παροχες ρε συ. κοντα υποτιθεται οτι ειναι. Η διαφορα ομως ειναι χαοτικη. Ετσι και τι συνδεσω απο εκει που ρουφαει το φιλτρο, και βγαλω το φιλτρο απτην πριζα, και την βαλω αυτην να δουλευει, ειλικρινα φοβαμαι οτι θα σκασει κανα φιλτρο με τετοια πιεση μαρεσει που νομιζα οτι θαχει θεμα αν εχω σε αλλο δωματιο το βαρελι και σε αλλο το ενυδρειο, αν θα φτανει να το γεμισει....εχω παθει πλακα. Και ειχα αυτο το πραγμα σε υδροψυξη υπολογιστη....ελεος.
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 12-10-12, 08:32
Το avatar του χρήστη Γιαννης Μ5
Γιαννης Μ5 Ο χρήστης Γιαννης Μ5 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-07-2008
Περιοχή: Μεγαρα-Αθηνα-Πρεβεζα
Μηνύματα: 2.924
Προεπιλογή

Βαλε και το spraybar στο φιλτρο να δεις τι αναταραξη θα κανει.Μια χαρα δουλευει το φιλτρο σου.Μην το συγκρινεις με την αντλια.Αν θες σωνει και καλα να το συγκρινεις,ενωσε την αντλια με το λαστιχο της εισαγωγης του φιλτρου και με το ανοιξε τη(χωρις να εχεις το φιλτρο στην πριζα).
__________________
Το αλλο μου χομπι....
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 12-10-12, 10:14
Το avatar του χρήστη tsag
tsag Ο χρήστης tsag δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-07-2012
Περιοχή: κοζανη - αθηνα (Περιστερι)
Μηνύματα: 264
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κουραμπιές Εμφάνιση μηνυμάτων
Οσο μικρενει η διατομη, αυξανεται η πιεση και μειωνεται η παροχη. Βλεπε λαστιχο ποτισματος που βαζεις τον αντιχειρα για να αυξηθει η πιεση και να παει πιο μακρια. Αλλα και οπως τα λες νατανε τοβγαλα το spray bar. Παλι καμια σχεση.
μειωνεται η παροχη?

θα μας καραφλιασετε ......
η παροχη ειναι σταθερη.

ηθελα να μαθω πως λες οτι δεν εχουν την ιδια παροχη .....μηπως την μετρησες ? ξερεις κατ'αρχην τι ειναι παροχη?
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 12-10-12, 10:35
Το avatar του χρήστη Κουραμπιές
Κουραμπιές Ο χρήστης Κουραμπιές δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 2.092
Προεπιλογή

Γιαννη δεν το δοκιμαζω αυτο αστο. Καταρχας η 1250 εχει μικροτερη διατομη σωληνας ειναι μανουρα να το κανω θελω μειωτηρες κλπ. αφου δουλευει μια χαρα μου φτανει.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tsag Εμφάνιση μηνυμάτων
μειωνεται η παροχη?

θα μας καραφλιασετε ......
η παροχη ειναι σταθερη.

ηθελα να μαθω πως λες οτι δεν εχουν την ιδια παροχη .....μηπως την μετρησες ? ξερεις κατ'αρχην τι ειναι παροχη?
Αν και ειμαστε offtopic...
Καταρχην χαλαρωσε. Η παροχη ειναι σταθερη? Πως ειναι σταθερη? Αν εγω κλεισω στο μισο την βανα απτο φιλτρο δεν μειωνω την παροχη?? Προσεξε, δεν εννοω την ικανοτητα παροχης ενος εκαστοτε μηχανισμου η δικτυου. Μιλαω για τη συγκεκριμενη περιπτωση, τι ογκος νερου βγαινει απτο ενα, και τι ογκος νερου βγαινει απτο αλλο. Με βλεπεις καπου λαθος?
Στο wiki λεει Συνηθέστερα εννοείται η παροχή όγκου, που είναι ο όγκος ρευστού που διέρχεται από τον αγωγό στη μονάδα του χρόνου.
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 12-10-12, 11:53
Το avatar του χρήστη tsag
tsag Ο χρήστης tsag δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-07-2012
Περιοχή: κοζανη - αθηνα (Περιστερι)
Μηνύματα: 264
Προεπιλογή

παροχη ογκου και μαζας εδω ειναι το ιδιο , αφου το μεσο (ρευστο=νερο) ειναι πρακτικα ασυμπιεστο.
οι αντλιες ειναι σταθερης παροχης ? προσπαθω να δω στην ιστοσελιδα της εταιριας αλλα δεν το εχει. ειναι παλια σειρα?
πανω το φιλτρο λεει την παροχη?εαν λεει μια τιμη τοτε ειναι σταθερης παροχης.

λες την βανα πριν το φιλτρο ή μετα το φιλτρο?

ΥΓ παντα χαλαρος ειμαι
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 12-10-12, 12:01
Το avatar του χρήστη Κουραμπιές
Κουραμπιές Ο χρήστης Κουραμπιές δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 2.092
Προεπιλογή

Την βρυση του σπιτιου σου εσυ την ανοιγεις τερμα παντα? Τοτε εχεις την παροχη του δικτυου. Αν την ανοιξεις στο μισο, δεν βγαινει ο ιδιος ογκος νερου ανα μοναδα χρονου. Το αυτονοητο! Ετσι και το φιλτρο εχει βανα στους σωληνες, αν τοχεις τερμα εκμεταλευεσαι ολη του τη δυναμη. Δεν ειναι απαραιτητο ομως. Η ικανοτητα παροχης ναι ειναι αμεταβλητη (σχεδον, ακομα και στο δικτυο το μεσημερη εχει διαφορες με το βραδυ), ασχετο με το τι εκμεταλευεσαι εσυ. Το φιλτρο λεει 1050l/h, αυτο σημαινει οτι η αντλια παραγει σταθερα τοσο, οχι οτι δεν μπορεις να το αλλαξεις αυτο γυρνωντας την βανα. Το παραδειγμα μου με το λαστιχο πιστευω ειναι αρκετα λογικο. Και οι πνιχτες ποτισματος που βαζουμε μπροστα στο λαστιχο αυτον τον σκοπο εξυπηρετουν. Αυξανουν την πιεση, παει πιο μακρια η δεσμη του νερου, αλλα αν τον "κλεισεις" πολυ, δεν βγαινει αλλο νερο. Θες να μου πεις οτι απτην στιγμη που ειναι τερμα ανοιχτη η βανα, μεχρι τη στιγμη που θα κλεισει, η παροχη ειναι ιδια?
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 12-10-12, 12:13
Το avatar του χρήστη tsag
tsag Ο χρήστης tsag δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-07-2012
Περιοχή: κοζανη - αθηνα (Περιστερι)
Μηνύματα: 264
Προεπιλογή

λεω οτι δεν πειραξεις τις βανες και την βρυση η παροχη ειναι σταθερη.
εαν αλλαξεις το στομιο δεν αλλαζει η παροχη.οι πνιχτες ποτισματος που λες ειναι μια βλακεια ολκης.κανονικα δεν θα πρεπει να επηρεαζουν την παροχη , αλλα να αυξανουν την πιεση (για να ποτισεις μια γλαστρα που ειναι μακρια και δεν φτανεις) , αλλα οταν το παρακανεις εχεις το φαινομενο backflow , δηλαδη ροη προς τα πισω .

πιστευω οτι δεν θες να εχεις ροη στην αντλια αντιθετη με αυτην που θελει η ιδια, γιατι καποια στιγμη θα δεις οτι θα ελαφρυνει το πορτοφολι σου
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 12-10-12, 12:17
Το avatar του χρήστη Κουραμπιές
Κουραμπιές Ο χρήστης Κουραμπιές δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 2.092
Προεπιλογή

Kαλα ισχιει αυτο. Αλλα πχ η 1250 παροτι ειναι rated 1200λιτρα, τo στομιο εξοδου της ειναι τοσοδουλικο ενω της εισοδου ειναι τερατακι, δες εδω. http://www.aqua-computer.de/images/p...p/1250_500.jpg Καμια σχεση με το 16/22 λαστιχο που περνει το φιλτρο 2028. Ισως γιαυτο να εχει τοσο μεγαλη πιεση.
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 12-10-12, 12:22
Το avatar του χρήστη tsag
tsag Ο χρήστης tsag δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-07-2012
Περιοχή: κοζανη - αθηνα (Περιστερι)
Μηνύματα: 264
Προεπιλογή

η παροχη ειναι διατομή επί ταχύτητα . εφ'οσον η παροχη σταθερη , εαν εχεις μικρη διατομη αυξανει η ταχύτητα
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 12-10-12, 12:23
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Όταν υπάρχουν υλικά στο φίλτρο και η αντλία του πρέπει να σηκώσει το νερό σε μεγαλύτερο ύψος η παροχή μειώνεται.

Δοκίμασε αυτό που σου είπαν παραπάνω με την αντλία στην είσοδο του φίλτρου για να κάνεις μια καλύτερη σύγκριση, αλλά και πάλι μιλάμε για αντλίες με διαφορετικά χαρακτηριστικά.
__________________
Aquascaping Contest 2013
Στέλιος
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 12-10-12, 12:39
Το avatar του χρήστη tsag
tsag Ο χρήστης tsag δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-07-2012
Περιοχή: κοζανη - αθηνα (Περιστερι)
Μηνύματα: 264
Προεπιλογή

δεν εβαλα το υψος στο παιχνιδι για να μεινουμε σε ενα εκλαικευμενο επιπεδο.

παντως η παροχη σε σχεση με το τελικο ύψος μεταβαλεται αναλογα με την αντλια περιπου οπως η φωτο
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 12-10-12, 12:43
Το avatar του χρήστη Κουραμπιές
Κουραμπιές Ο χρήστης Κουραμπιές δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 2.092
Προεπιλογή

30 κυβικα την ωρα? Απτο φραγμα της κερκινης το πηρες αυτο το διαγραμμα? Kαταλαβα, οκ. Μου φτανει που δουλευει καλα το φιλτρο, γιαυτο ειχα υπονοιες αλλωστε. Οποτε ολα καλα, συνεχιζουμε στρωσιμο
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 12-10-12, 12:58
Το avatar του χρήστη tsag
tsag Ο χρήστης tsag δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-07-2012
Περιοχή: κοζανη - αθηνα (Περιστερι)
Μηνύματα: 264
Προεπιλογή

μια απλη αντλια της σειρας ειναι....(κανει μολις 300 ευρω)

τα φραγματα σε κανονικες χωρες εχουν αντλιες τεραστιες
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 12-10-12, 13:04
Το avatar του χρήστη Κουραμπιές
Κουραμπιές Ο χρήστης Κουραμπιές δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 2.092
Προεπιλογή

Σιγουρα, 30 κυβικα δεν ειναι τιποτα για ενα φραγμα. Απλα τροπος του λεγειν ητανε τοχω διπλα μου το φραγμα της κερκινης γιαυτο. :P
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 12-10-12, 13:08
Το avatar του χρήστη tsag
tsag Ο χρήστης tsag δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-07-2012
Περιοχή: κοζανη - αθηνα (Περιστερι)
Μηνύματα: 264
Προεπιλογή

30 κυβικα την ωρα ειναι μισο κυβικο το λεπτο , ισα ισα για ποτισμα σε μικρο φυτωριο
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Προβλημα με το EHEIM 2028 SpyrosK Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 9 27-09-09 16:23
2028 eheim water polo Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 4 04-06-08 11:27
Ερώτηση για Eheim 2028. xaftel Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 7 13-02-08 21:51
EHEIM professionel II 2028 parashos_ Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 19 12-01-08 20:25

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 02:25.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,07395 seconds with 13 queries