Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
 
Παλιά 08-09-08, 13:04
Το avatar του χρήστη Σπύρος Μ
Σπύρος Μ Ο χρήστης Σπύρος Μ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-02-2008
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 1.232
Προεπιλογή Ερώτηση:TANGANYIKA

Γεια σας παιδιά.Έχω μερικές απορίες περι του στρωσίματος καταρχάς στο 120λιτρο μου που θα φιλοξενίσει neolamprologus multifasciatus.Να σας ομολογήσω πως πρώτη φορά στην ζωή μου νιώθω τόσο σύγουρος γι'αυτό που θελω να κάνω και σας ζητώ μια ΜΕΓΑΛΗ συγνώμη για την αναστάτωση που σας έχω διμηουργήσει αλλά και τις ώρες που σας σπαταλούσα κάνοντάς σας ερωτήσεις ηλίθιες.Ενα μεγάλο ευχαριστώ ιδιαίτερα στον Πάνο στον Χοντρό και στον Alexinio που με βοήθησαν πολυ.
Θα ακολουθήσω την τακτική του Χοντρού και θα κάνω ένα βήμα την φορα.Λοιπόν ας μπω στο θέμα:Για το στρωσιμο του ενυδρείο θα χρειαστώ εκτός απο αμμωνία και βακτηρια(έχω αγοράσει βακτήρια της sera και δεν ξέρω αν αξίζουν).Απο test να πάρω το σετ γιατί δεν συμφέρει να τα πέρνω μεμονομένα.Για background τώρα επειδή έβαψα το μέρος που θα μπει το ενυδρείο σκούρο μπλε (Πέλαγος) δεν ξέρω αν θα κάνει καλό background επειδή θα απέχει απο τον τοιχο 3εκ. σχεδόν δεν ξέρω αν χρειάζεται να βάλω αφίσα και ποιανου χρώματος(να ενημερώσω πως το δωμάτιο μου βάφτηκε έτσι για το ενυδρείο περισσότερο).Βρήκα τελικά σαλιγγαροκάβουκα(ας είναι καλά η γιαγιά μου).¶μμο θα βάλω ανοιχτόχρωμη ασβεστολιθική ενώ δεν ξέρω πόσα κιλλά πρέπει να βάλω.Απο πέτρες δεν βρίσκω μέχρι στιγμής γκριζοπές(κυβικές ή στρόγγυλες) αλλά αν πάω καμμια μέρα για ψάρεμα στο Αλεποχώρι θα προσπαθήσω να βρω μερικές αλλιώς θα αγοράσω ή θα πάω σε κανένα ποτάμι.Αυτά.Λοιπόν καλλό Χειμώνα και θα επανέλθω με περισσότερες ερωτήσεις.
Υ.Γ: Η βάση θα είναι μια μεταλική singer(απο μια ραπτομηχανή)αλλα δεν ξέρω τι ξύλο να βάλω ώστε να πατάει το ενυδρείο και να μην υπάρχει προβλαμα να πέσει αλλά και αν χρειάζεται καμμια ενυσχηση.Αν δεν καταλαβαίνετε πειτε μου να σας βάλω φωτογραφία.
Απάντηση με παράθεση
  #361  
Παλιά 28-10-08, 15:28
Το avatar του χρήστη Σπύρος Μ
Σπύρος Μ Ο χρήστης Σπύρος Μ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-02-2008
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 1.232
Προεπιλογή

Τελιά είναι no2 στο φουλ(μηπως επειδη εριξα αμμωνία πριν 1-2ωρεςγύρω στο 1,0 ενω στα στικς εχω στο φουλ no2 και no3.Αμμωνία εχω γυρω στο 5 με 6
__________________
το 120 λιτρό μου
Απάντηση με παράθεση
  #362  
Παλιά 28-10-08, 15:37
Το avatar του χρήστη thanasis76
thanasis76 Ο χρήστης thanasis76 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-09-2007
Περιοχή: ΣΥΡΟΣ!!!
Μηνύματα: 4.821
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από westie Εμφάνιση μηνυμάτων
Τελιά είναι no2 στο φουλ(μηπως επειδη εριξα αμμωνία πριν 1-2ωρεςγύρω στο 1,0 ενω στα στικς εχω στο φουλ no2 και no3.Αμμωνία εχω γυρω στο 5 με 6
δεν ξερω γιατι καθε φορα μας λες διαφορες τιμες....
πριν λιγες μερες οι τιμες εδειχναν οτι ειναι ετοιμο για ψαρια...
τωρα η τιμες λενε οτι ακομα εχεις δρομο...
δεν ξερω τι ειναι σωστο και τι λαθος απο αυτα που μας λες....
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #363  
Παλιά 28-10-08, 15:43
Το avatar του χρήστη Σπύρος Μ
Σπύρος Μ Ο χρήστης Σπύρος Μ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-02-2008
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 1.232
Προεπιλογή

εκανα λαθος μετρησεις.Λοιπόν τωρα να περιμένω και να κάνω καθημερινα μετρήσεις;Καλυτερα για να αλλάξω το aquascape λιγο.Για ψάρια δεν βιάζομαι.
__________________
το 120 λιτρό μου
Απάντηση με παράθεση
  #364  
Παλιά 28-10-08, 16:01
Το avatar του χρήστη thanasis76
thanasis76 Ο χρήστης thanasis76 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-09-2007
Περιοχή: ΣΥΡΟΣ!!!
Μηνύματα: 4.821
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από westie Εμφάνιση μηνυμάτων
εκανα λαθος μετρησεις.Λοιπόν τωρα να περιμένω και να κάνω καθημερινα μετρήσεις;Καλυτερα για να αλλάξω το aquascape λιγο.Για ψάρια δεν βιάζομαι.

ρε westie το εχουμε ακουσει αυτο κι αλλες φορες...
τωρα πως ειμαστε σιγουροι οτι αυτες οι μετρισεις ειναι σωστες...
παντος αν κρινω με τις μερες και το στρωσιμο με αμμωνια λογικα πρεπει καπος ετσι να ειναι οι μετρισεις...
θα ριχνεις αμμωνια αφου μετρας καθε μερα και θα μετρας καθε μερα ΝΟ2 και ΝΟ3...
καλη συνεχεια!!!!

παλι καλα που δεν εβαλες ψαρια ακομα...
ειδες που σου ελεγα οτι δυσκολα εστρωσε τοσο γρηγορα...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #365  
Παλιά 28-10-08, 16:14
Το avatar του χρήστη Σπύρος Μ
Σπύρος Μ Ο χρήστης Σπύρος Μ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-02-2008
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 1.232
Προεπιλογή

λαθος μετρήσεις
__________________
το 120 λιτρό μου
Απάντηση με παράθεση
  #366  
Παλιά 28-10-08, 19:26
Το avatar του χρήστη thanasis76
thanasis76 Ο χρήστης thanasis76 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-09-2007
Περιοχή: ΣΥΡΟΣ!!!
Μηνύματα: 4.821
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από westie Εμφάνιση μηνυμάτων
λαθος μετρήσεις
αυτο δεν ειναι απαντηση!!!
τοσο καιρο κοντευουμε να παμε στο δαφνι...
πως θα βοηθησουμε οταν δινεις συνεχεια λαθος μετρισεις??
ελπιζω τωρα να ειναι σωστες...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #367  
Παλιά 29-10-08, 00:02
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

αντι να γεμιζετε σελιδες εδω δεν τον παιρνετε στο κινητο να του δωσετε οδηγιες?? σε δεκα λεπτα θα γλιτωσετε μια ζωη...σαν την αιμοδοσια ενα πραγμα!!!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #368  
Παλιά 29-10-08, 00:11
Το avatar του χρήστη thanasis76
thanasis76 Ο χρήστης thanasis76 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-09-2007
Περιοχή: ΣΥΡΟΣ!!!
Μηνύματα: 4.821
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από panos-alex/polis Εμφάνιση μηνυμάτων
αντι να γεμιζετε σελιδες εδω δεν τον παιρνετε στο κινητο να του δωσετε οδηγιες?? σε δεκα λεπτα θα γλιτωσετε μια ζωη...σαν την αιμοδοσια ενα πραγμα!!!

__________________
Απάντηση με παράθεση
  #369  
Παλιά 29-10-08, 01:22
Το avatar του χρήστη stavaigi
stavaigi Ο χρήστης stavaigi δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-10-2008
Περιοχή: κορινθος
Μηνύματα: 215
Προεπιλογή



εγραψες!
Απάντηση με παράθεση
  #370  
Παλιά 29-10-08, 15:03
Το avatar του χρήστη xontros
xontros Ο χρήστης xontros δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-01-2008
Περιοχή: Μελίσσια (Aθήνα)
Μηνύματα: 2.117
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην xontros
Προεπιλογή

Φίλε μου westie.. Διάβασα το όλο μπέρδεμα με τα τεστάκια σου.. Από αυτά που διάβασα, είναι όντως μπέρδεμα τα τεστ της JBL, οπότε είσαι δικαιολογημένος ως προς τα λάθη.. Αδικαιολόγητος όμως που δε ρώτησες τόσο καιρό, και μας έδινες λάθος μετρήσεις!

Λοιπόν.. ¶κου πώς έχουνε τα πράγματα:
- Ξεπλένεις καλά έναν δοσομετρικό σωλήνα..
- Βάζεις όσο νερό σου λέει ότι θέλει (5ml, ή 10ml, ανάλογα το τεστάκι)
- Ρίχνεις μέσα ένα ένα τα αντιδραστήρια (reagent), και μετά από κάθε αντιδραστήριο ανακινείς το δοσομετρικό σωλήνα! Δηλαδή, ρίχνεις όσες σταγόνες πρέπει από το 1, ανακινείς, μετά ρίχνεις και από το 2, και ξανανακινείς.. Στον ίδιο δοσομετρικό σωλήνα, πάντα..
- Περιμένεις κανά λεπτό, να πάρει χρώμα και να γίνει το χρώμα ομοιόμορφο και το βάζεις στο πινακάκι με τα χρώματα και βλέπεις τι έχεις..

Το μπέρδεμα τώρα έχει ως εξής:
Αυτός σου δίνει για κάθε τεστ 2 δοσομετρικούς σωλήνες.. Στον ένα βάζεις νερό ενυδρείου και τα αντιδραστήρια και στον άλλο σκέτο νερό ενυδρείου.. Αυτόν με το νερό και τα αντιδραστήρια (που έχει χρωματιστεί), τον βάζεις πάνω στα λευκά κυκλάκια.. Και τον άλλο που έχει μόνο νερό ενυδρείου, τον βάζεις πάνω στα χρωματιστά κυκλάκια..
Γιατί το κάνεις όλο αυτό? Γιατί μπορεί π.χ. να χρησιμοποιεί κάποιος τύρφη στο ενυδρείο του, ή να έχει ξύλα πολλά, και το νερό να μήν είναι διαφανές, αλλά να κιτρινίζει, ή να καφετίζει.. Και αυτό να μπερδεύει τη σύγκριση που κάνεις.. Οπότε, βάζεις ένα δοσομετρικό σωλήνα με νερό ενυδρείου πάνω στον πίνακα με τα χρώματα, ώστε να βλέπεις τα χρώματα μέσα από το "καφέ" νερό του ενυδρείου.. και δίπλα το δοσομετρικό σωλήνα με τα αντιδραστήρια, που και αυτός έχει το "καφέ" νερό του ενυδρείου και το χρώμα από τα αντιδραστήρια.. Στη δικιά σου όμως την περίπτωση, που το νερό είναι διαφανές-διαυγές, δε χρειάζεται καν να βάζεις 2ο δοσομετρικό σωλήνα με σκέτο νερό.. Με τον 1 μόνο κάνεις μια χαρά τη δουλειά σου, και δε θα μπερδεύεσαι κι όλας..

Κατανοητά όλα αυτά? (please, διάβασε προσεκτικά, και πες μου τι δεν κατάλαβες)..

2ον.. Με τη σωστή διαδικασία, κάνε μετρήσεις ΝΗ4, ΝΟ2 και ΝΟ3 και πες μας τι έβγαλες.. Και όχι "στο full", αλλά ακριβείς τιμές.. (και πες επίσης και πότε έριξες τελευταία φορά αμμωνία και πόσο)

ΠΡΟΣ Θανάση: Έχεις δίκιο για τα περί δαφνίου, αλλά ας κρατήσουμε την ψυχραιμία μας, αλλιώς δεν οδηγούμαστε πουθενά..

ΠΡΟΣ Πάνο: Προσωπικά, προτιμάω να είναι όλα καταγεγραμμένα γραπτώς.. Να ξέρουμε τι είπε ο καθένας και πότε το είπε.. Το κακό είναι ότι παρεμβαίνουνε πολλά αχρείαστα post, του τύπου "μας έχεις τρελάνει ρε westie", και χάνουμε τη μπάλα.. Όπως επίσης, κάποιοι ρωτάνε πράγματα που έχει γράψει ο westie παραπάνω.. Και η συζήτηση μπλέκεται ακόμα περισσότερο.. Νομίζω θα ήταν καλύτερα αν συμμετείχαν στη συζήτηση μόνο όσοι παρακολουθούν το θέμα από την αρχή..
__________________
Pseudoeftropheus sentonographius sp. "ροζ"

Το (νυν) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με mikrogeophagus ramirezi): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=326855
Το (πρώην) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με ζωοτόκα): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=269530

Diogo, ο μονομάχος μου: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=26837
Απάντηση με παράθεση
  #371  
Παλιά 29-10-08, 18:09
Το avatar του χρήστη thanasis76
thanasis76 Ο χρήστης thanasis76 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-09-2007
Περιοχή: ΣΥΡΟΣ!!!
Μηνύματα: 4.821
Προεπιλογή

φιλε μου πραγματικα ειναι ψυχραιμος και ετοιμος να βοηθησω οπως κανω τοσο καιρο...
απλα κανουμε και λιγη πλακιτσα.!!!!
αλλα πραγματικα με αυτες τις μετρισεις εμεις απο μακρυα ειναι δυσκολο να βοηθησουμε...
πρεπει να περνουμε σωστες μετρισεις οχι καθε μερα και διαφορετικες...
ευχομαι να πανε ολα καλα...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #372  
Παλιά 31-10-08, 16:30
Το avatar του χρήστη Σπύρος Μ
Σπύρος Μ Ο χρήστης Σπύρος Μ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-02-2008
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 1.232
Προεπιλογή

Λοιπόν εχει κατεύει το no2 όπως και τα no3 απο χθεσινές μετρήσεις.Απο την πολλη αμμωνία και τοση μεγάλη μυρωδιά έχουν αυξηθεί οι επιδωσεις μου στο γυμναστήριο.Επειδή δεν μπορώ όμως τις συνεχείς μετρήσεις(ειδικά την επόμενη ευδομάδα θα έχω καθε ημέρα διαγώνισμα σε συμαντικά μαθήματα)λεω να ρίξω μπόλι απο το 96λιτρο(χωρις να πλημυρίσω και αφού κλείσω τις βάνες)και θα βάλω μπολι.Επειδή δεν μπορώ να εχω ομως συντομα τα ψάρια θα βάλω το gyrinocheilus που μετά θα ξαναμεταφερθεί στο αλλο ενυδρείο.Τι λετε;Γιατι την επομενη ευδομάδα που δυσκολα θα κάνω μετρήσεις εως αδύνατο με τόσα διαγωνίσματα.Καθε 5λεπτο θα μου είναι πολύτιμο.Αλλιώς οχι μονο δεν θα στρώσει το ενυδρείο αλλά και θα στους βαθμούς
__________________
το 120 λιτρό μου
Απάντηση με παράθεση
  #373  
Παλιά 31-10-08, 16:37
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από westie Εμφάνιση μηνυμάτων
Απο την πολλη αμμωνία και τοση μεγάλη μυρωδιά έχουν αυξηθεί οι επιδωσεις μου στο γυμναστήριο.Επειδή δεν μπορώ όμως τις συνεχείς μετρήσεις(ειδικά την επόμενη ευδομάδα θα έχω καθε ημέρα διαγώνισμα σε συμαντικά μαθήματα)
Συμπεριλαμβανομενης της ορθογραφιας?
Απάντηση με παράθεση
  #374  
Παλιά 31-10-08, 16:39
Το avatar του χρήστη xontros
xontros Ο χρήστης xontros δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-01-2008
Περιοχή: Μελίσσια (Aθήνα)
Μηνύματα: 2.117
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην xontros
Προεπιλογή

Γράψε ακριβώς τις τιμές των μετρήσεων.. Πιθανότατα το ενυδρείο σου είναι στρωμένο και δε χρειάζεται πλέον να βάλεις μπόλι.. (αν ήταν να βάλεις, αυτό θα είχε νόημα στην αρχή, και όχι τώρα, μετά από τόσο καιρό).. Αυτό που κάνεις τώρα είναι να συντηρείς τη βιολογία σου προσθέτωντας αμμωνία..

Αν έχεις ΝΗ4=0 και ΝΟ2=0 τότε κάνε μια μεγάλη αλλαγή νερού και βάλε μέσα το ψάρι που λες, και αυτό θα συντηρήσει τη βιολογία μέχρι να έρθουν τα multi.. Με πολύ καλή προσαρμογή όμως, και όχι για πολύ καιρό, γιατί δε θα είναι και ότι καλύτερο γι'αυτό οι υψηλές σκληρότητες (λόγω αραγωνίτη και πετρών)..

Αν δεν είναι 0 τα ΝΗ4 και ΝΟ2, τότε να περιμένεις να γίνουν (και να μή ρίξεις άλλη αμμωνία στο ενδιάμεσο), και τότε να κάνεις την αλλαγή νερού και να βάλεις το ψάρι..

Καλό κουράγιο με τα διαβάσματά σου εύχομαι!
__________________
Pseudoeftropheus sentonographius sp. "ροζ"

Το (νυν) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με mikrogeophagus ramirezi): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=326855
Το (πρώην) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με ζωοτόκα): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=269530

Diogo, ο μονομάχος μου: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=26837
Απάντηση με παράθεση
  #375  
Παλιά 31-10-08, 16:48
Το avatar του χρήστη Σπύρος Μ
Σπύρος Μ Ο χρήστης Σπύρος Μ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-02-2008
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 1.232
Προεπιλογή

Δεν είναι στρωμένο αλλά πιστεύω πως θα έχει στρωσει στα μεσα της επομενης ευδομάδας.Μετρήσεις δεν θυμάμαι πάντως το no2 ειχε πέσει.Να βάλω μπολι και το ψάρι ωστε να μην στρώνω ενα χρονο γιατι οπως είπα μπορεί την τριτη-τετάρτη να στρώσει και εγω να μην μπορώ να κάνω μετρήσεις οποτε παλι απο την αρχή
__________________
το 120 λιτρό μου
Απάντηση με παράθεση
  #376  
Παλιά 31-10-08, 19:48
Το avatar του χρήστη xontros
xontros Ο χρήστης xontros δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-01-2008
Περιοχή: Μελίσσια (Aθήνα)
Μηνύματα: 2.117
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην xontros
Προεπιλογή

Να μάθεις να κάνεις σωστές μετρήσεις.. Τελεία! Πρέπει να μάθεις να τις κάνεις.. Είναι απαραίτητο.. Αφού σου αρέσει το χόμπι, θα τα καταφέρεις να τα κάνεις όλα! Εγώ πιστεύω απόλυτα ότι μπορείς! Και αν δεν το πίστευα δε θα καθόμουν τόσο καιρό εδώ να βοηθάω..

Υ.Γ. Και οποιοδήποτε πρόβλημα συναντήσεις, στείλε μου π.μ. να έρθω εγώ να τις κάνουμε παρέα το Σ.Κ. (ή το επόμενο Σ.Κ.)!
__________________
Pseudoeftropheus sentonographius sp. "ροζ"

Το (νυν) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με mikrogeophagus ramirezi): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=326855
Το (πρώην) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με ζωοτόκα): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=269530

Diogo, ο μονομάχος μου: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=26837
Απάντηση με παράθεση
  #377  
Παλιά 31-10-08, 19:53
Το avatar του χρήστη thanasis76
thanasis76 Ο χρήστης thanasis76 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-09-2007
Περιοχή: ΣΥΡΟΣ!!!
Μηνύματα: 4.821
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από westie Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν είναι στρωμένο αλλά πιστεύω πως θα έχει στρωσει στα μεσα της επομενης ευδομάδας.Μετρήσεις δεν θυμάμαι πάντως το no2 ειχε πέσει.Να βάλω μπολι και το ψάρι ωστε να μην στρώνω ενα χρονο γιατι οπως είπα μπορεί την τριτη-τετάρτη να στρώσει και εγω να μην μπορώ να κάνω μετρήσεις οποτε παλι απο την αρχή

στρωμενο δεν ειναι σιγουρα και καλα θα κανεις να βαλεις μπολι!!!
ο χοντρος απο κατω στα λεει πολυ καλα!!!!
αν δεν κανεις σωστες μετρισεις οτι και να λεμε εμεις πανε χαμενα!!!!
πρεπει να μαθεις να κανεις σωστες μετρισεις, το χομπι για να το χαρεις πρεπει να μαθεις πρωτα να το συντηρης!!!
καλη συνεχεια!!!!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #378  
Παλιά 01-11-08, 12:11
Το avatar του χρήστη Σπύρος Μ
Σπύρος Μ Ο χρήστης Σπύρος Μ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-02-2008
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 1.232
Προεπιλογή

Σημερα θα μπολιάσω!!!Αφού μπολιάσω θα κάνω μετρήσεις και αν θα είναι καλές προσθέτω κατ'ευθείαν τον ψάρι.
-------------------------
Λοιπόν βρήκα και ενα φιλτράκι που είχα που γυρίζει 350lt/h σπογγου οπου θα μπει ως βοηθητικό(θελω τα ενυδρεία μου να εχουν ενα φιλτρο συν ωστε αν συμβεί καμμια στραβή να μην χαθει ολη η βιολογία).Είναι το μοντέλο tico απ'οτι θυμάμαι.Να μπολιάσω σε αυτό;
__________________
το 120 λιτρό μου

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Σπύρος Μ : 01-11-08 στις 12:11 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #379  
Παλιά 01-11-08, 14:41
Το avatar του χρήστη thanasis76
thanasis76 Ο χρήστης thanasis76 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-09-2007
Περιοχή: ΣΥΡΟΣ!!!
Μηνύματα: 4.821
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από westie Εμφάνιση μηνυμάτων
Σημερα θα μπολιάσω!!!Αφού μπολιάσω θα κάνω μετρήσεις και αν θα είναι καλές προσθέτω κατ'ευθείαν τον ψάρι.
-------------------------
Λοιπόν βρήκα και ενα φιλτράκι που είχα που γυρίζει 350lt/h σπογγου οπου θα μπει ως βοηθητικό(θελω τα ενυδρεία μου να εχουν ενα φιλτρο συν ωστε αν συμβεί καμμια στραβή να μην χαθει ολη η βιολογία).Είναι το μοντέλο tico απ'οτι θυμάμαι.Να μπολιάσω σε αυτό;

να μπολιασεις οτι εχεις μπας και κανουμε τιποτα!!!!!
και ψαρι να μη βαλεις αμεσως...
βιαζεσαι κι ολας...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #380  
Παλιά 01-11-08, 14:45
Το avatar του χρήστη Σπύρος Μ
Σπύρος Μ Ο χρήστης Σπύρος Μ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-02-2008
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 1.232
Προεπιλογή

Oχι θα βάλω πρότα μπόλι και αφου δω καλές μετρησεις θα μπει ο γυρινόχειλος(για 3-4μερες μεχρι να ερθουν τα ψαρια).Να μπολιάσω τελικά στο hydor tico αφου στο εξωτερικο κλείνω τα βανάκια αλλά φοβάμαι μην έχει μείνει αρκετά μεγάλη ποσότητα νερού ωστε να πλυμμηρήσω.Αν ο καδος χωράει 3λιτρα θα χυθουν πιστευω
__________________
το 120 λιτρό μου
Απάντηση με παράθεση
  #381  
Παλιά 01-11-08, 14:56
Το avatar του χρήστη thanasis76
thanasis76 Ο χρήστης thanasis76 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-09-2007
Περιοχή: ΣΥΡΟΣ!!!
Μηνύματα: 4.821
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από westie Εμφάνιση μηνυμάτων
Oχι θα βάλω πρότα μπόλι και αφου δω καλές μετρησεις θα μπει ο γυρινόχειλος(για 3-4μερες μεχρι να ερθουν τα ψαρια).Να μπολιάσω τελικά στο hydor tico αφου στο εξωτερικο κλείνω τα βανάκια αλλά φοβάμαι μην έχει μείνει αρκετά μεγάλη ποσότητα νερού ωστε να πλυμμηρήσω.Αν ο καδος χωράει 3λιτρα θα χυθουν πιστευω

παρε μπολι και ριξε το στο ενυδρειο μεσα... προς την μερια που περνει το φιλτρο νερο...
και θα παρει μονο του το μπολι...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #382  
Παλιά 01-11-08, 14:59
Το avatar του χρήστη Σπύρος Μ
Σπύρος Μ Ο χρήστης Σπύρος Μ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-02-2008
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 1.232
Προεπιλογή

Ok.Νομίζεις οτι το 2ο φίλτρο είναι υπερβολή σε τοσα λίγα λίτρα;
__________________
το 120 λιτρό μου
Απάντηση με παράθεση
  #383  
Παλιά 01-11-08, 15:14
Το avatar του χρήστη thanasis76
thanasis76 Ο χρήστης thanasis76 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-09-2007
Περιοχή: ΣΥΡΟΣ!!!
Μηνύματα: 4.821
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από westie Εμφάνιση μηνυμάτων
Ok.Νομίζεις οτι το 20 φίλτρο είναι υπερβολή σε τοσα λίγα λίτρα;



ποιο ειναι αυτο??
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #384  
Παλιά 01-11-08, 15:15
Το avatar του χρήστη Σπύρος Μ
Σπύρος Μ Ο χρήστης Σπύρος Μ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-02-2008
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 1.232
Προεπιλογή

Σορρυ αντι για ο έβαλα 0 !!!
__________________
το 120 λιτρό μου
Απάντηση με παράθεση
  #385  
Παλιά 01-11-08, 15:19
Το avatar του χρήστη thanasis76
thanasis76 Ο χρήστης thanasis76 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-09-2007
Περιοχή: ΣΥΡΟΣ!!!
Μηνύματα: 4.821
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από westie Εμφάνιση μηνυμάτων
Σορρυ αντι για ο έβαλα 0 !!!
οχι δεν ειναι υπερβολη!!!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #386  
Παλιά 01-11-08, 15:27
Το avatar του χρήστη Σπύρος Μ
Σπύρος Μ Ο χρήστης Σπύρος Μ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-02-2008
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 1.232
Προεπιλογή

Η σκέψη μου ηταν αν μπλοκαρε για κάποιο λόγο το ενα να δούλευε το αλλο.Θα βάλω και το πίκο.Θα μπολιάσω σε μια δυο ωρες.
__________________
το 120 λιτρό μου
Απάντηση με παράθεση
  #387  
Παλιά 02-11-08, 17:09
Το avatar του χρήστη Σπύρος Μ
Σπύρος Μ Ο χρήστης Σπύρος Μ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-02-2008
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 1.232
Προεπιλογή

Λοιπόν μόλις μπόλιασα.Εβγαλα αρκετή μπίχλα και τώρα το ενυδρείο εχει αρκετή.Να μετρήσω τώρα και αν είναι καλές οι μετρήσεις να βάλω το γυρινόχειλο;
-------------------------
Νεες μετρήσεις:no2:1,0-no3:80-nh3_4:0
με στικ:no3:<500-NO2:50
Δεν καταλαβαίνω γιατί είναι στα ύψη το no2 αφού εχει περάσει σχεδόν ενας μήνας απο την αρχή του στρωσίματος
__________________
το 120 λιτρό μου

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Σπύρος Μ : 02-11-08 στις 17:09 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #388  
Παλιά 02-11-08, 20:55
Το avatar του χρήστη thanasis76
thanasis76 Ο χρήστης thanasis76 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-09-2007
Περιοχή: ΣΥΡΟΣ!!!
Μηνύματα: 4.821
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από westie Εμφάνιση μηνυμάτων
Λοιπόν μόλις μπόλιασα.Εβγαλα αρκετή μπίχλα και τώρα το ενυδρείο εχει αρκετή.Να μετρήσω τώρα και αν είναι καλές οι μετρήσεις να βάλω το γυρινόχειλο;
-------------------------
Νεες μετρήσεις:no2:1,0-no3:80-nh3_4:0
με στικ:no3:<500-NO2:50
Δεν καταλαβαίνω γιατί είναι στα ύψη το no2 αφού εχει περάσει σχεδόν ενας μήνας απο την αρχή του στρωσίματος

γιατι μαλλον δεν μετρας σωστα!!!!
και δεν ξερουμε τι γινετε...
το δικο μου φιλτρο το εστρωσα με αμμωνια και εκανε 1,5 μηνα!!!
εσυ απλα βιαζεσαι...
στο ειπα απο την αρχη οτι θελει καπου τοσο για να στρωσει...
αν οντως εβαλες μπολι ισως σε 2-3 μερες να ειναι ετοιμο...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #389  
Παλιά 03-11-08, 16:08
Το avatar του χρήστη Σπύρος Μ
Σπύρος Μ Ο χρήστης Σπύρος Μ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-02-2008
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 1.232
Προεπιλογή

Λοιπόν μπολι έβαλα.Σημερινές μετρήσεις:no2σταθερά στην κορυφή)1-
no3:160(εχει ανέβει και αυτό με χαροποιεί)-αμμωνία 0
__________________
το 120 λιτρό μου
Απάντηση με παράθεση
  #390  
Παλιά 03-11-08, 19:27
Το avatar του χρήστη thanasis76
thanasis76 Ο χρήστης thanasis76 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-09-2007
Περιοχή: ΣΥΡΟΣ!!!
Μηνύματα: 4.821
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από westie Εμφάνιση μηνυμάτων
Λοιπόν μπολι έβαλα.Σημερινές μετρήσεις:no2σταθερά στην κορυφή)1-
no3:160(εχει ανέβει και αυτό με χαροποιεί)-αμμωνία 0
να συμπληρωνεις αμμωνια για να συνεχιστει το στρωσιμο...
__________________
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
TANGANYIKA octania246 Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Λιμνών Ανατολικής Αφρικής 27 13-04-08 17:42
tanganyika aaaooll Tanganyika 35 25-03-08 23:25
Tanganyika 2 Z_X Tanganyika 22 27-10-07 11:20
TANGANYIKA Z_X Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Λιμνών Ανατολικής Αφρικής 7 15-10-07 19:54
TANGANYIKA Z_X Tanganyika 20 17-06-07 10:17

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:36.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,08977 seconds with 14 queries