Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Γλυκό νερό - Γενικά

Γλυκό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 26-05-09, 16:07
josephjuve Ο χρήστης josephjuve δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 25-02-2009
Περιοχή: Kυπρος, Λευκωσια Τσερι
Μηνύματα: 27
Προεπιλογή νερο απο κλιματιστικο

Γεια σας.
Θα ηθελα να ρωτησω αν γινεται να χρησιμοποιησω νερο απο το κλιματιστικο σε αναλογια σε καθε αλλαγη νερου αντι για απιονισμενο η αντιστροφης οσμωσης?
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 26-05-09, 16:24
Το avatar του χρήστη lion
lion Ο χρήστης lion δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-02-2008
Περιοχή: ΘεσαΛΛονίκη
Μηνύματα: 1.300
Προεπιλογή

Έχει αναφερθεί πολλές φορές στο φόρουμ.. ΟΧΙ
__________________
τί δεν καταΛΛΛαβαίνεις;
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 26-05-09, 16:34
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Όπως όχι και στο νερό της βροχής.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 26-05-09, 16:56
josephjuve Ο χρήστης josephjuve δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 25-02-2009
Περιοχή: Kυπρος, Λευκωσια Τσερι
Μηνύματα: 27
Προεπιλογή

Ειπα να ρωτησω. Μου ηρθε σημερα ξαφνικα.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 26-05-09, 17:30
Το avatar του χρήστη aquaman
aquaman Ο χρήστης aquaman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-08-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.678
Προεπιλογή

Για να μαθαίνουμε και οι υπόλοιποι, ο λόγος (για το κλιματιστικό) είναι ότι το νερό είναι γενικά βρώμικο (μύκητες, βακτηρίδια) ή κάτι άλλο;
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 26-05-09, 18:40
Το avatar του χρήστη Filotas
Filotas Ο χρήστης Filotas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 20-08-2007
Περιοχή: ΚΑΣΤΟΡΙΑ
Μηνύματα: 825
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Filotas Send a message via Skype™ to Filotas
Προεπιλογή

Γιατί γενικά το νερό απο τα κλιματιστικά μαζεύει τις ακαθαρσίες του αέρα, τα ενομοκτόνα, αποσμητικά κλπ που υπάρχουν σε ένα σπίτι ή γραφείο, για να μήν πώ και για τον καπνό του τσιγάρου.
__________________
www.kastoriacity.gr
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 26-05-09, 19:37
Το avatar του χρήστη blackghost7
blackghost7 Ο χρήστης blackghost7 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-09-2006
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 171
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από josephjuve Εμφάνιση μηνυμάτων
Γεια σας.
Θα ηθελα να ρωτησω αν γινεται να χρησιμοποιησω νερο απο το κλιματιστικο σε αναλογια σε καθε αλλαγη νερου αντι για απιονισμενο η αντιστροφης οσμωσης?

Και επειδη αυτο περασε στα ψιλα σε σχεση με το κλιματιστικο να πουμε οτι και τα μπιτονακια απιονισμενου νερου καλο ειναι ,αν οχι απαγορευεται ,να μην χρησιμοποιουνται
__________________
Οτι περνάει ...... δεν ξαναπερνάει............
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 26-05-09, 19:45
Το avatar του χρήστη dizio
dizio Ο χρήστης dizio δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-04-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 673
Προεπιλογή

εγώ τα χρησιμοποιώ εδώ και ένα χρόνο χωρίς εμφανείς επιπτώσεις, ούτε θανάτους ούτε ασθένειες...παρόλαυτά όμως,για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο, φιλτράρω το απιονισμένο πρώτα με ενεργό άνθρακα για να φύγουν ακόμη και οι όποιες μυρωδιές από το πλαστικό μπουκάλι. πιστεύω πάντως πως δεν αξίζει τον κόπο η όλη διαδικασία. με τα πρώτα λεφτά που πέσουν στα χέρια μου, πάω για Α.Ο.

Μέσα σε ένα χρόνο,με τα απιονιισμένα που έχω χρησιμοποιήσει, θα έπαιρνα 2μιση οσμώσεις...για να μην πώ για το κουβάλημα!!!!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 26-05-09, 19:45
Το avatar του χρήστη lion
lion Ο χρήστης lion δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-02-2008
Περιοχή: ΘεσαΛΛονίκη
Μηνύματα: 1.300
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από blackghost7 Εμφάνιση μηνυμάτων
Και επειδη αυτο περασε στα ψιλα σε σχεση με το κλιματιστικο να πουμε οτι και τα μπιτονακια απιονισμενου νερου καλο αν οχι απαγορευεται να μην χρησιμοποιουνται
εεεε?
__________________
τί δεν καταΛΛΛαβαίνεις;
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 26-05-09, 20:14
Το avatar του χρήστη aquaman
aquaman Ο χρήστης aquaman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-08-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.678
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από blackghost7 Εμφάνιση μηνυμάτων
Και επειδη αυτο περασε στα ψιλα σε σχεση με το κλιματιστικο να πουμε οτι και τα μπιτονακια απιονισμενου νερου καλο αν οχι απαγορευεται να μην χρησιμοποιουνται
Αμάν... γιατί αυτό; Έλεγα να το χρησιμοποιώ για αναπλήρωση τώρα το καλοκαίρι που εξατμίζεται αρκετό νερό με τα ανεμιστηράκια...
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 26-05-09, 20:32
Το avatar του χρήστη dizio
dizio Ο χρήστης dizio δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-04-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 673
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από dizio Εμφάνιση μηνυμάτων
εγώ τα χρησιμοποιώ εδώ και ένα χρόνο χωρίς εμφανείς επιπτώσεις, ούτε θανάτους ούτε ασθένειες...παρόλαυτά όμως,για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο, φιλτράρω το απιονισμένο πρώτα με ενεργό άνθρακα για να φύγουν ακόμη και οι όποιες μυρωδιές από το πλαστικό μπουκάλι. πιστεύω πάντως πως δεν αξίζει τον κόπο η όλη διαδικασία. με τα πρώτα λεφτά που πέσουν στα χέρια μου, πάω για Α.Ο.

Μέσα σε ένα χρόνο,με τα απιονιισμένα που έχω χρησιμοποιήσει, θα έπαιρνα 2μιση οσμώσεις...για να μην πώ για το κουβάλημα!!!!!!!
....
-------------------------
με κάθε επιφύλαξη βέβαια...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη dizio : 26-05-09 στις 20:32 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 26-05-09, 22:42
Το avatar του χρήστη theodor72
theodor72 Ο χρήστης theodor72 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-12-2007
Περιοχή: Καλαμαριά/Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.106
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Filotas Εμφάνιση μηνυμάτων
Γιατί γενικά το νερό απο τα κλιματιστικά μαζεύει τις ακαθαρσίες του αέρα, τα ενομοκτόνα, αποσμητικά κλπ που υπάρχουν σε ένα σπίτι ή γραφείο, για να μήν πώ και για τον καπνό του τσιγάρου.
Και εγώ έχω ακούσει ότι δεν κάνει για τα ενυδρεία μας χωρίς όμων να ξέρω το γιατι.

Πάντως όλα αυτά που αναφέρεις δεν έχουν καμία σχέση με το νερό που παράγεται από την υγροποίηση της υγρασίας στην εξωτερική μονάδα του air contition (εκείνη με την φτερωτή). Μόνο στην περίπτωση που το κλιματιστικό μας κανει και αφύγρανση του χώρου υπάρχει αυτό το πρόβλημα. Γενικά ο αέρας του χώρου που κλιματίζουμε με τα κλασικά air contition δεν έρχεται σε επαφή με το νερο που τελικά δημιουργείται. Όλα αυτά κατακρατούνται στο φίλτρο τις εσωτερικής μονάδας, του μηχανήματος δηλαδή που βάζουμε στο εσωτερικό του σπιτιού, το οποίο και πρέπει να καθαρίζουμε. Το μόνο πρόβλημα που βλέπω εγώ είναι ότι το νερό αυτό μαζεύει ρύπους από την ατμόσφαιρα αλλά και ότι σκόνη ή βρωμιά κάθεται στους σωλήνες όπου δημιουργούνται οι υγροποιήσεις, δηλαδή το νερό...
__________________
The more I see, the less I know.
-------------------------------
Φάκα addidas μου πιασε την φτέρνα
μπερδεύω το τζουκ μποξ με τη λατέρνα.
πάνω απ του τάφου μου το κυπαρίσσι
μαύρη χελώνα με έχει κατουρήσει
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 26-05-09, 22:47
Το avatar του χρήστη blackghost7
blackghost7 Ο χρήστης blackghost7 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-09-2006
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 171
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από aquaman Εμφάνιση μηνυμάτων
Αμάν... γιατί αυτό; Έλεγα να το χρησιμοποιώ για αναπλήρωση τώρα το καλοκαίρι που εξατμίζεται αρκετό νερό με τα ανεμιστηράκια...


Αν το ελεγες τοτε να το χρησιμοποιησεις. Εγω ειπα τι ειναι πιο σωστο και για τα ψαρια και για την τσεπη σου.

Σε τουτο τον κοσμο δυστηχως ομως δεν γινεται παντα το σωστο οποτε κανε οτι νομιζεις εσυ καλυτερο
__________________
Οτι περνάει ...... δεν ξαναπερνάει............
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 26-05-09, 22:51
Το avatar του χρήστη aquaman
aquaman Ο χρήστης aquaman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-08-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.678
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από blackghost7 Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν το ελεγες τοτε να το χρησιμοποιησεις. Εγω ειπα τι ειναι πιο σωστο και για τα ψαρια και για την τσεπη σου.

Σε τουτο τον κοσμο δυστηχως ομως δεν γινεται παντα το σωστο οποτε κανε οτι νομιζεις εσυ καλυτερο
OK, αλλά ήθελα να καταλάβω ποιό είναι το πρόβλημα με το νερό Α/Ο για σίδερο, π.χ...
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 26-05-09, 23:02
Το avatar του χρήστη blackghost7
blackghost7 Ο χρήστης blackghost7 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-09-2006
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 171
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από aquaman Εμφάνιση μηνυμάτων
OK, αλλά ήθελα να καταλάβω ποιό είναι το πρόβλημα με το νερό Α/Ο για σίδερο, π.χ...
Την απαντηση την εδωσες μονος σου. Ειναι νερο Α/Ο για σιδερο και οχι για ενυδρειο και ζωντανα. Αν αυριο μεθαυριο ποσταρεις και πεις παιδια SOS μετα απο μια αλλαγη νερου ρουτινας ή την προσθηκη λιγου νερου Α/Ο μου πεθαναν μαζικα ψαρια ή εκδηλωθηκε η ταδε ασθενεια θα μπορεσει κανεις ουσιαστικα να σε βοηθησει? Χημειο ειμαι να ξερω τι εχει μεσα το νερο και αν μια συγκεκριμενη παρτιδα απο μπιτονια εχει και ενα ακομα συστατικο εκτος απο "καθαρο" νερο Α/Ο ?
Εδω ηλιελαιο για φαγητο αγοραζαμε πριν κανα χρονο και ειχε μεσα λαδι μηχανης! Καποια πραγματα ειναι αυτονοητα. Αλλα ακομα και αν δεν μπορουμε να τα σκεφτουμε ολα καλο ειναι να ψαχνομαστε. Καλη η μασημενη τροφη αλλα να το δουλευουμε λιγο που και που το ρημαδι!

Στο θεμα μας τωρα. Το νερο απο τα μπιτονια μπορει να μην ειναι κακο αυτο καθαυτο αλλα ειναι κακο το οτι δεν ξερεις ακριβως τι νερο ειναι αυτο!
Με μια Α/Ο και τα καταλληλα ελεγκτικα μηχανηματα-τεστ μπορεις ανα πασα στιγμη να ξερεις τι νερο μπαινει στο ενυδρειο σου και να πρατεις αναλογα στο οτι συμβαινει.

Υ.Γ. Μην παρεξηγηθω ειναι καλοπροαιρετα ολα αυτα που λεω .
__________________
Οτι περνάει ...... δεν ξαναπερνάει............
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 27-05-09, 00:25
Το avatar του χρήστη dizio
dizio Ο χρήστης dizio δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-04-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 673
Προεπιλογή

το απιονισμένο νερό που αγοράζουμε έχει πολύ μικρό κόστος σε σχέση με το λάδι που λές. από τη στιγμή που λέει ότι είναι νερό απιονισμένο και κάνει για εργαστηριακή χρήση, προφανώς δεν έχει τίποτα άλλο εκτός από καθαρό H2O.

ανέφερα πιό πάνω ότι χρησιμοποιώ απιονισμένο από το σούπερμάρκετ εδώ και ένα χρόνο χωρίς να έχω κανένα απολύτως σύμπτωμα στα ψαράκια μου και κανέναν θάνατο. και σημειώνω πως φιλτράρω το νερό με ενεργό άνθρακα, που πιστεύω ότι το κάνει ακόμη πιό ασφαλές.

Προσωπική εμπειρία....φιλικά πάντα και καλοπροαίρετα
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 27-05-09, 08:31
Το avatar του χρήστη Filotas
Filotas Ο χρήστης Filotas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 20-08-2007
Περιοχή: ΚΑΣΤΟΡΙΑ
Μηνύματα: 825
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Filotas Send a message via Skype™ to Filotas
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από theodor72 Εμφάνιση μηνυμάτων
Και εγώ έχω ακούσει ότι δεν κάνει για τα ενυδρεία μας χωρίς όμων να ξέρω το γιατι.

Πάντως όλα αυτά που αναφέρεις δεν έχουν καμία σχέση με το νερό που παράγεται από την υγροποίηση της υγρασίας στην εξωτερική μονάδα του air contition (εκείνη με την φτερωτή). Μόνο στην περίπτωση που το κλιματιστικό μας κανει και αφύγρανση του χώρου υπάρχει αυτό το πρόβλημα. Γενικά ο αέρας του χώρου που κλιματίζουμε με τα κλασικά air contition δεν έρχεται σε επαφή με το νερο που τελικά δημιουργείται. Όλα αυτά κατακρατούνται στο φίλτρο τις εσωτερικής μονάδας, του μηχανήματος δηλαδή που βάζουμε στο εσωτερικό του σπιτιού, το οποίο και πρέπει να καθαρίζουμε. Το μόνο πρόβλημα που βλέπω εγώ είναι ότι το νερό αυτό μαζεύει ρύπους από την ατμόσφαιρα αλλά και ότι σκόνη ή βρωμιά κάθεται στους σωλήνες όπου δημιουργούνται οι υγροποιήσεις, δηλαδή το νερό...
Εδώ θα διαφωνήσω γιατί στα δικά μου, τουλάχιστον αλλά πιστεύω και σε όλα, το νερό προέρχεται απο το σωληνάκι που βγαίνει απο την εσωτερική μονάδα έξω άρα είναι λογικό να έρχεται σε επαφή με τον αέρα στο εσωτερικό του σπιτιού.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από blackghost7 Εμφάνιση μηνυμάτων
Την απαντηση την εδωσες μονος σου. Ειναι νερο Α/Ο για σιδερο και οχι για ενυδρειο και ζωντανα. Αν αυριο μεθαυριο ποσταρεις και πεις παιδια SOS μετα απο μια αλλαγη νερου ρουτινας ή την προσθηκη λιγου νερου Α/Ο μου πεθαναν μαζικα ψαρια ή εκδηλωθηκε η ταδε ασθενεια θα μπορεσει κανεις ουσιαστικα να σε βοηθησει? Χημειο ειμαι να ξερω τι εχει μεσα το νερο και αν μια συγκεκριμενη παρτιδα απο μπιτονια εχει και ενα ακομα συστατικο εκτος απο "καθαρο" νερο Α/Ο ?
Εδω ηλιελαιο για φαγητο αγοραζαμε πριν κανα χρονο και ειχε μεσα λαδι μηχανης! Καποια πραγματα ειναι αυτονοητα. Αλλα ακομα και αν δεν μπορουμε να τα σκεφτουμε ολα καλο ειναι να ψαχνομαστε. Καλη η μασημενη τροφη αλλα να το δουλευουμε λιγο που και που το ρημαδι!

Στο θεμα μας τωρα. Το νερο απο τα μπιτονια μπορει να μην ειναι κακο αυτο καθαυτο αλλα ειναι κακο το οτι δεν ξερεις ακριβως τι νερο ειναι αυτο!
Με μια Α/Ο και τα καταλληλα ελεγκτικα μηχανηματα-τεστ μπορεις ανα πασα στιγμη να ξερεις τι νερο μπαινει στο ενυδρειο σου και να πρατεις αναλογα στο οτι συμβαινει.

Υ.Γ. Μην παρεξηγηθω ειναι καλοπροαιρετα ολα αυτα που λεω .
Δέν μπορώ να σου πώ αν είναι κατάλληλο βάση δικιάς μου εμπειρίας (δεν το έχω χρησιμοποιήσει ποτέ) το μόνο που μπορώ να πώ είναι πως χρισημοποιείτε χωρίς κανένα πρόβλημα εδώ και πολύ καιρό για ιατρικούς σκοπούς όπως σε μικροβιολογικά εργαστήρια ή σαν υγραντικό μέσο σε συσκευές που παράγουν ογυγώνο, πρίν αυτό το ειπνεύσει ο ασθενής άραα απο αυτό μπορώ να κρίνω οτι δεν διμιουργεί ιδιαίτερα προβλήματα. Τώρα αν διαβάσεις στις συσκευές Α/Ο πάντα λέει να μήν χρισημοποιείτε σε περιοχές που το νερό δεν είναι μικροβιολογικά ελεγμένο αυτό γιατί εμείς (οι χομπίστες) δεν έχουμε τα κατάληλα μέσα για να ελέγξουμε αν υπάρχουν μικρόβια ή όχι, μην ξεχνάμε οτι η Α/Ο καθαρίζει μόνο απο άλατα κλπ και όχι απο μικρόβια.
__________________
www.kastoriacity.gr
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 27-05-09, 08:34
Το avatar του χρήστη lion
lion Ο χρήστης lion δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-02-2008
Περιοχή: ΘεσαΛΛονίκη
Μηνύματα: 1.300
Προεπιλογή

Χρησιμοποιώ απιονισμένο νερό εδώ και ένα χρόνο (όπως και πολλοί ακόμη συμφορουμίτες) χωρίς προβλήματα, χωρίς καν να το περνάω από ενεργό άνθρακα.
Φυσικά η καλύτερη λύση είναι η Α.Ο. ειδικά με τις προσφορές που κυκλοφορούν αυτή την εποχή.
__________________
τί δεν καταΛΛΛαβαίνεις;
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 27-05-09, 08:37
Το avatar του χρήστη Filotas
Filotas Ο χρήστης Filotas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 20-08-2007
Περιοχή: ΚΑΣΤΟΡΙΑ
Μηνύματα: 825
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Filotas Send a message via Skype™ to Filotas
Προεπιλογή

Συμφωνώ απόλυτα με αυτό γιατί τουλάχιστον το νερό του δικτύου μιάς πόλης είναι (θεωρητικά) ελεγμένο.
__________________
www.kastoriacity.gr
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 27-05-09, 09:52
Το avatar του χρήστη theodor72
theodor72 Ο χρήστης theodor72 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-12-2007
Περιοχή: Καλαμαριά/Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.106
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Filotas Εμφάνιση μηνυμάτων
Εδώ θα διαφωνήσω γιατί στα δικά μου, τουλάχιστον αλλά πιστεύω και σε όλα, το νερό προέρχεται απο το σωληνάκι που βγαίνει απο την εσωτερική μονάδα έξω άρα είναι λογικό να έρχεται σε επαφή με τον αέρα στο εσωτερικό του σπιτιού.
Το έψαξα λίγο παραπάνω και είδα ότι τελικά, αν μέρει τουλάχιστον, έχεις δίκιο. Όταν το A/C δουλεύει στην ψύξη το νερο δημιουργείται στην εσωτερική μονάδα. Όταν δουλεύει στην θέρμανση, τότε μονο δημιουργούνται υγροποιήσεις στην εξωτερική μονάδα και συνήθως είναι αρκετά μικρότερη ποσότητα από το καλοκαίρι...
__________________
The more I see, the less I know.
-------------------------------
Φάκα addidas μου πιασε την φτέρνα
μπερδεύω το τζουκ μποξ με τη λατέρνα.
πάνω απ του τάφου μου το κυπαρίσσι
μαύρη χελώνα με έχει κατουρήσει
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 27-05-09, 10:28
Το avatar του χρήστη Filotas
Filotas Ο χρήστης Filotas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 20-08-2007
Περιοχή: ΚΑΣΤΟΡΙΑ
Μηνύματα: 825
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Filotas Send a message via Skype™ to Filotas
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από theodor72 Εμφάνιση μηνυμάτων
Το έψαξα λίγο παραπάνω και είδα ότι τελικά, αν μέρει τουλάχιστον, έχεις δίκιο. Όταν το A/C δουλεύει στην ψύξη το νερο δημιουργείται στην εσωτερική μονάδα. Όταν δουλεύει στην θέρμανση, τότε μονο δημιουργούνται υγροποιήσεις στην εξωτερική μονάδα και συνήθως είναι αρκετά μικρότερη ποσότητα από το καλοκαίρι...
Ακριβώς, άρα το νερό είναι ακατάλληλο για χρήση γιατί μέσα στο σπίτι ή γραφείο όλο και κάποιο αποσμητικό θα υπάρχει όλο και κάποιος θα καπνίζει και γενικά δεν......
__________________
www.kastoriacity.gr
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 27-05-09, 13:33
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

λιγο φλου αυτο που θα πω και αναφερω πως δεν ειναι εγκυρο...αλλα ας ειναι αφορμη να το ψαξει καποιος...
καπου λοιπον ειχα διαβασει εδω στο φορουμ πω το απιονισμενο παραγεται μεσα απο χημικες διεργασιες...δεν προερχεται απο συσκευη ΑΟ..(εξου και η λεξη απιονισμος) οποτε ισως η αγνοια για τις μεθοδους που χρησιμοποιουνται να μας φοβιζει...
προσωπικα δε το εχω χρησιμοποιησει αλλα απο γνωστους που το χρησιμοποιουν δεν εχει υπαρξει προβλημα μεχρι στιγμης...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 27-05-09, 13:40
Το avatar του χρήστη aquaman
aquaman Ο χρήστης aquaman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-08-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.678
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από panos-alex/polis Εμφάνιση μηνυμάτων
λιγο φλου αυτο που θα πω και αναφερω πως δεν ειναι εγκυρο...αλλα ας ειναι αφορμη να το ψαξει καποιος...
καπου λοιπον ειχα διαβασει εδω στο φορουμ πω το απιονισμενο παραγεται μεσα απο χημικες διεργασιες...δεν προερχεται απο συσκευη ΑΟ..(εξου και η λεξη απιονισμος) οποτε ισως η αγνοια για τις μεθοδους που χρησιμοποιουνται να μας φοβιζει...
προσωπικα δε το εχω χρησιμοποιησει αλλα απο γνωστους που το χρησιμοποιουν δεν εχει υπαρξει προβλημα μεχρι στιγμης...
Πάνο, είμαι 99% σίγουρος ότι αυτό που αγοράζω στο σούπερ-μάρκετ γράφει πάνω για Α/Ο. Θα το ελέγξω όμως...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
ΝΕΡΟ ΜΗΤΣΑΡΑΣ Γλυκό νερό - Γενικά 14 02-07-08 20:54
Νερο βροχης Steve Γλυκό νερό - Γενικά 5 05-08-07 10:10
**** Νερο **** caverman Ιστοσελίδες στο Internet 1 10-05-06 09:42

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 19:51.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,07987 seconds with 13 queries