Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 18-03-10, 17:39
Το avatar του χρήστη reselie
reselie Ο χρήστης reselie δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-12-2009
Περιοχή: αμπελοκηποι αθηνα
Μηνύματα: 110
Smile Aποριες πριν το πρωτο βημα!

Καλησπερα σας.εδω και 3 μηνες "προσεχω" το ενυδρειο που εχουμε στην δουλεια και επειδη μου αρεσει αρκετα θα ηθελα να παρω ενα.

Θα σας πω πρωτα την ιδεα μου και μετα τις αποριες μου...

Σκεφτομαι σε πρωτη φαση να παρω ενα μικρο(60 μεχρι 100Λ) να το δω στην πραξη το χομπυ και αν μου αρεσει πραγματικα (και δεν το βαρεθω στο μελλον πχ) τοτε να προχωρησω σε ενα μεγαλυτερο.σε αλλη δε περιπτωση θα χαριστουν τα πραγματα σε καποιον που να τους προσφερει το καλυτερο μεσα απο το gab.Σε καμμια περιπτωση δεν θα τα "παρατησω"

Κυρια σημεια που θελω να προσεξω ειναι τα εξης:

1)Να κανω το σωστοτερο για τα ψαρακια που θα επιλεξω.ζω μια "κακη ψαροσουπα" στο γραφειο και δεν θελω να γινει το ιδιο στο δικο μου.θελω να ειναι ευτυχισμενα.

2) να ειναι με πραγματικα φυτα/πετρες/ξυλα και οχι διακοσμητικα

3)Να ειναι ευκολη η συντηρηση τους (τουλαχιστον μεχρι να μαθω καλα..)


το ενυδρειο θα στηθει ισως αυτες τις μερες και θα στρωθει καλα πριν μπει ψαρι μεσα.

Αυτο που θα ηθελα απο εσας ειναι να μου προτεινετε καποιες υλοποιησεις που μπορω να κανω και τι ψαρια αναλογα την υλοποιηση..
τα λιτρα ειναι οκ ή ειναι λιγα ? θελω το καλυτερο και πιο σωστο για τα ψαρια που θα μπουν.

Ευχαριστω πολυ προκαταβολικα και συγνωμη αν κουρασα!
υγ: εχω διαβασει σχεδον ολο το φορουμ αυτες τις μερες και εχω σιγουρα διαβασει ολα τα newbie υπομνηματα κτλπ!Το ξερω οτι τα περισσοτερα ειναι ξαναειπωμενα...!
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 18-03-10, 18:53
Το avatar του χρήστη water_turtle_lover
water_turtle_lover Ο χρήστης water_turtle_lover δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-01-2010
Περιοχή: Χολαργός /Αθηνα
Μηνύματα: 285
Προεπιλογή

Επειδη εισαι αρχαριος,θα σου προτεινα να βαλεις ζωοτοκα που ειναι ευκολα και ομορφα μικρα ψαρακια σκληρου νερου(κατα κυριο λογο),και ειδικα εντλερ ή γκαπι.Το τι ζωοτοκα θα βαλεις ειναι καθαρα θεμα γουστου και αν αποφασισεις να βαλεις ενα απο τα ειδη που προανεφερα(μην βαλεις και τα 2 γιατι υβριδιζουν)η αναλογια ειναι 1 αρσενικο-3 θηλυκα.Μην βαλεις πολλα θηλυκα γιατι γεννανε σαν παλαβα και οσο περιεργο κι αν σου φαινεται μπορει να εχεις υπερπληθυσμο αν βαλεις παραπανω απο ενα οριο και να μην ξερεις τι να τα κανεις τα μωρα!!Επισης μπορεις να βαλεις 3-4 σαλιγκαρια(οποιο σου αρεσει,δες το υπομνημα στην κατηγορια των ασπονδυλων)για να σου καθαριζει τον πυθμενα και να τρωει την αλγη.Τωρα αν θελεις να κανεις το ενυδρειο κοινωνικο,δεν ξερω να σε συμβουλεψω γιατι δεν εχω την εμπειρια και οι γνωσεις μου ειναι περιορισμενες,ας πουνε οι πιο εμπειροι του σιτε.Απο φυτα θα σου προτεινα ευκολα φυτα(ανουμπιες,μοςς,κερατοφυλλο κ.τ.λ...)
__________________
'Ελενα
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 18-03-10, 19:23
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.441
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Θα σου φανει παραξενο αλλα οσο πιο μεγαλο ενυδρειο τοσο πιο ευκολο ειναι στη συντηρηση του αφου μπορεις να κρατας μερικες παραμετρους σταθερες λογω πολλων λιτρων!
Αν υπαρχει αυτη η δυνατοτητα θα σου ελεγα να αρχισεις με πολλα λιτρα ... που θα εχεις και περισσοτερες επιλογες σε ψαρια!
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 18-03-10, 20:39
Το avatar του χρήστη reselie
reselie Ο χρήστης reselie δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-12-2009
Περιοχή: αμπελοκηποι αθηνα
Μηνύματα: 110
Προεπιλογή

Ωραια θα δω τοτε τους πιθανους χωρους ,θα μετρησω και θα σας πω αργοτερα!

Αν και βασικα η ιδεα ηταν κατι σχετικα μικρο γιατι σεπτεμβριο θα παω λαμια για 5 χρονια και ελεγα να το επαιρνα μαζι και ισως να εστηνα ενα μεγαλυτερο εκει...!
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 19-03-10, 02:53
Το avatar του χρήστη spiros1978
spiros1978 Ο χρήστης spiros1978 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 24-03-2008
Περιοχή: Χαίδαρι
Μηνύματα: 36
Προεπιλογή

Καλησπερα,μιας και εισαι καινουργιος στο χομπι το καλυτερο για σενα θα ηταν να παρεις ενα ενυδρειο το λιγοτερο 100 λιτρα αυτο θα σε βοηθησει αρκετα καθως θα ειναι και καλυτερα για τα ζωντανα επισης γραφεις οτι θελεις να βαλεις και φυτα ζωντανα καλο θα ηταν λοιπον να εξετασεις καλα και την αγορα καθως ο φωτισμος σου θα πρεπει να ειναι και αναλογως το ιδανικο ειναι 1watt ανα λιτρο,επισης με την τοποθετηση φυτων χανεις και λιτρα απο τον συνολικο χωρο του ενυδρειου οποτε η λυση για μικρο τωρα και μετα βλεπουμε δεν την συνηστω.
Ριξε και μια ματια στις αγγελιες υπαρχουν αρκετες περιπτωσεις μιας καλης και οικονομικης αγοραςΕ και αν ειναι να φυγεις και δεν εχεις τροπο να το παρεις μαζι σου οι αγγελιες υπαρχουν ακομα πουλησε το και παρε μετα ενα μεγαλυτερο
Φιλικα Σπυρος
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 19-03-10, 14:39
Το avatar του χρήστη reselie
reselie Ο χρήστης reselie δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-12-2009
Περιοχή: αμπελοκηποι αθηνα
Μηνύματα: 110
Προεπιλογή

Λοιπον ,στο σπιτι που μενω τωρα απλα ειναι λιγο μικρο(50τμ) και δεν εχει πολλους διαθεσιμους χωρους αρα θα μπει στο σαλονι.αφου το συζητησα και με την μανα μου για ενα μεγαλυτερο αν την ενοχλει στο σαλονι και ειπε να κανω οτι θελω σκεφτηκα για 120 λιτρα περιπου ισως και λιγο μεγαλυτερο

αρα θελουμε φωτισμο τουλαχιστον 100w για φυσικα φυτα.Εαν το ενυδρειο που θα παρω εχει πχ 2χ25w λαμπες εγω μπορω να βαλω μεγαλυτερες ή μπορει να εχω προβλημα με πλαστικα στα καπακια και τετοια?εννοω θελει αλλαγμα ολο το καπακι?
-------------------------
Λοιπον 90% κατεληξα σε ενα 120αρι.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη reselie : 19-03-10 στις 14:39 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 19-03-10, 14:51
alex Ο χρήστης alex δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 09-12-2009
Περιοχή: Αργολίδα
Μηνύματα: 538
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην alex
Προεπιλογή

αν κατεληξες σε 120αρι τοτε για ευκολα-μετρια φυτα παιζε γυρω στο 0.5 w/lt
δηλαδη 50-60 watt ειναι ικανοποιητικα...

δεν υπαρχει η επιλογη λαμπας στη διασταση που τη θελουμε και οσα watt θελουμε, υπαρχουν συγκεκριμενες διαστασεις ανα watt
για παραδειγμα μια λαμπα 75cm ειναι 25watt και μια 90cm 30watt
βεβαια υπαρχουν και καποιες πιο ενισχυμενες αλλα τις βρισκω ασυμφορες προσωπικα...
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 19-03-10, 16:13
Το avatar του χρήστη reselie
reselie Ο χρήστης reselie δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-12-2009
Περιοχή: αμπελοκηποι αθηνα
Μηνύματα: 110
Προεπιλογή

Ααα καταλαβα ,δεν το ηξερα αυτο..οποτε αφου αρκει τοσο,παμε για 50-60w..!
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 19-03-10, 16:24
alex Ο χρήστης alex δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 09-12-2009
Περιοχή: Αργολίδα
Μηνύματα: 538
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην alex
Προεπιλογή

για μενα η ιδανικη αρχη θα ηταν να καταληξεις σε τι ψαρια θες να βαλεις μεσα...
αυτο θα σου δωσει κατευθυνσεις για το μεγεθος αλλα και το σχημα του ενυδρειου...καταληγωντας στο σχημα και στο μεγεθος επιλεγουμε το φωτισμο
το ενα ειναι συνδεδεμενο με το αλλο οποτε γνωριζοντας τα παραπανω θα ξερεις και πως θα διαμορφωσεις τον διακοσμο οποτε θα ξερεις ποσοτητες που θα χρειαστεις απο αμμο η χαλικι ξυλα πετρες ασβεστολιθικα η οχι..
απο κει κι επειτα ερευνα πολυ σε φωτογραφιες να παιρνεις ιδεες για aquascape αυτο θα σε κατευθυνει και για τα φυτα που θες να προσθεσεις...
τα μαζευεις ολα αυτα τα συνθετεις (εκτος των ψαριων)και μετα προχωρας στο επομενο βημα που ειναι το φιλτρο και το ξεκινημα της σωστης βιολογιας
κυκλος του αζωτου και παει λεγοντας...
τα ψαρια αν και πρεπει να ξεκιναμε μαυτη την σταθερα, μπαινουν στο τελος..

ελπιζω να βοηθησα
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 19-03-10, 16:36
Το avatar του χρήστη potami
potami Ο χρήστης potami δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-10-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 380
Προεπιλογή

χοντρα χοντρα βαλε δυο λαμπες φθορισμου ή τρεις
το πολυ φως σου ειναι αχρηστο αν δεν εχεις διοξειδιο
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 19-03-10, 18:04
Το avatar του χρήστη reselie
reselie Ο χρήστης reselie δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-12-2009
Περιοχή: αμπελοκηποι αθηνα
Μηνύματα: 110
Προεπιλογή

Μαλλον Για Guppy's θα παω^^ 3 θηλυκα 1 αρσενικο για αρχη οπως ειπωθηκε παραπανω...η τελικη αποφαση θα παρθει αφου ψαξω λιγο ακομα για αναγκες τους και τετοια...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Νεο reef βημα βημα sifnos Reef 20 28-01-09 16:15
το επομενο βημα dinos99 Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 4 26-11-07 15:00
Βημα βημα, reef-ακι μου...ακριβο !!! γαυρος Reef 21 17-11-05 08:31
Κατασκευη ενυδρειου βημα βημα!! scissorhands DIY . Φτιάχτο μόνος σου 7 12-03-05 01:27

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 02:09.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04931 seconds with 15 queries