Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Ασπόνδυλα γλυκού νερού > Γαρίδες > Γαρίδες του γένους Neocaridina

Γαρίδες του γένους Neocaridina Red cherry, Yellow, Snow ball, Blue pearl, Rili κλπ.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 26-02-14, 16:41
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Arrow Ξαφνικός ομαδικός θάνατος Red Cherry... πιθανές αιτίες

Σήμερα το πρωί πήγα να ταΐσω τις γαρίδες μου, http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=77225,
παρατήρησα πως πάρα πολλές γαρίδες ήταν στην επιφάνεια και πολλές από αυτές ψιλά στα τζάμια και σχεδόν έξω από το νερό, αυτό με ανησύχησε και άρχισα να ψάχνω γιατί συμβαίνει αυτό , τότε είδα πως το φίλτρο δεν έβγαζε φυσαλίδες (έχω συνδέσει το σωληνάκι της αεραντλίας στην έξοδο του φίλτρου), είχε μπει σκουπιδάκι και είχε φράξει, το καθάρισα και τις τάισα. Τότε ήταν που πρόσεξα πως στο βυθό υπήρχαν πολλές νεκρές γαρίδες και άρχισα να μαζεύω όσες έβλεπα, (το πρωί είναι σβηστά τα φώτα) και μάζεψα 40 περίπου γαρίδες , αμέσως μετρήσεις και αλλαγή 10 λίτρα νερό. Οι μετρήσεις έδειξαν , Αμμωνία 0 , ΝΟ2 > 0 < 0,25 , ΝΟ3 40, θερμοκρασία 24,5 και δεν μέτρησα PH,κάθε Παρασκευή που κάνω αλλαγή νερού έχω μετρήσει κάποιες φορες και τα νιτρικά δεν ξεπερνάνε το 20. Μάλλον από τις νεκρές γαρίδες πρέπει να ανέβασε νιτρικά και να είχα και οριακή αύξηση των Νιτρωδών. Υπάρχουν βέβαια πάνω από 200 γαρίδες μέσα, γεννοβολάνε συνέχεια. Το απόγευμα που θα γυρίσω σπίτι θα κάνω μετρήσεις και ίσως ακόμα μια μεγάλη αλλαγή νερού και θα μαζέψω αν υπάρχουν άλλες νεκρές γαρίδες. Και όχι τίποτα άλλο, χθες ήρθε ένα φίλος και τις χαζεύαμε και λέγαμε πόσες πολλές έχουν γίνει.
Είναι δυνατόν από το σταμάτημα της αεραντλίας να έγινε τόση ζημιά ;
Στο ενυδρείο δεν υπάρχει CO2 και δεν βάζω κανένα λίπασμα και έως τώρα δεν είχε υπάρξει κανένα πρόβλημα ούτε είχα δει ποτέ νεκρή γαρίδα.
Το ενυδρείο μπαίνει κάτω από συνεχή παρακολούθηση βέβαια μέχρι νεωτέρας. Η επόμενη κίνηση είναι μείωση του ταΐσματος και από καθημερινή σκέπτομαι να τη κάνω μέρα παρά μέρα.
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 26-02-14, 17:33
Commando Ο χρήστης Commando δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-07-2012
Περιοχή: Αττική
Μηνύματα: 351
Προεπιλογή

φιλε μου επαθα ακριβως το ιδιο με εσενα!!!γυρισα σπιτι οπου ελλειπα απο το πρωι και δεν ακουγα θορυβο απο το spraybar του φιλτρου πηγα κοντα και ειδα οτι δεν εβγαινε καθολου νερο γιατι ειχε μπει ενα σκουπιδακι και ειχε μπουκωσει το φιλτρο!το καθαρισα μαζεψα οσες νεκρες γαριδες μπορεσα(καμια 50)και εκανα και αλλαγη νερου!μην ανησυχεις αφου εκανες αλλαγη και διωρθωσες το προβλημα μετα απο 1-2 μερες θα ειναι οκ οι γαριδουλες σου!απλα προσεξε να μην ταισεις!εγω δεν εριξα καθολου τροφη γιατι ειχαν μεινει μεσα μερικες ψωφιες τις οποιες εφαγαν οι ζωντανες!
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 26-02-14, 17:43
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Commando Εμφάνιση μηνυμάτων
φιλε μου επαθα ακριβως το ιδιο με εσενα!!!γυρισα σπιτι οπου ελλειπα απο το πρωι και δεν ακουγα θορυβο απο το spraybar του φιλτρου πηγα κοντα και ειδα οτι δεν εβγαινε καθολου νερο γιατι ειχε μπει ενα σκουπιδακι και ειχε μπουκωσει το φιλτρο!το καθαρισα μαζεψα οσες νεκρες γαριδες μπορεσα(καμια 50)και εκανα και αλλαγη νερου!μην ανησυχεις αφου εκανες αλλαγη και διωρθωσες το προβλημα μετα απο 1-2 μερες θα ειναι οκ οι γαριδουλες σου!απλα προσεξε να μην ταισεις!εγω δεν εριξα καθολου τροφη γιατι ειχαν μεινει μεσα μερικες ψωφιες τις οποιες εφαγαν οι ζωντανες!
Τις τάισα δυστυχώς πριν δω το πρόβλημα αλλά έκανα μια αλλαγή νερού 30%. Το θέμα είναι πως σε εμένα το φίλτρο δούλευε κανονικά, το σωληνάκι της αεραντλίας είχε βουλώσει. Φοβάμαι πως ίσως να τις τάιζω πιο πολύ από ότι πρέπει. Είναι σε νηστεία και παρακολούθηση τώρα
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nicpapa Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν νομιζω να ειναι απο το φίλτρο σου...
Καποια δηλητηριαση ειναι, μηπως ψεκασες τιποτα κοντα στο ενυδρειο?
Σου επεσε κατι μεταλικο μέσα?
Μπα όχι, τίποτα, και τίποτα διαφορετικό ή κάποια αλλαγή στις ρουτίνες
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου



Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Τάκης : 26-02-14 στις 17:43 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 26-02-14, 18:00
Commando Ο χρήστης Commando δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-07-2012
Περιοχή: Αττική
Μηνύματα: 351
Προεπιλογή

φιλε τωρα ειδα το ενυδρειο σου....μπορει να κανω και λαθος αλλα μηπως το οτι σταματησε η αεραντλια οπως λες εφθεινεται για τους θανατους???εννοω οτι ισως φταιε η ελλειψη οξυγονου αφου το ενυδρειο ειναι μικρο και οπως λες εχει μεσα 200 γαριδες(βαλε και αυτες που πεθαναν....)οπως και να το κανεις ειναι πολλες για ενα τετοιο ενυδρειο!κααι το δικο μου μικρο ειναι αλλα εγω εχω για οξυγονοση το spraybar το οποιο οταν σταματησε για το λογο που προανεφερα την πατησα!εγω πιστευω οτι το γεγονος οτι σταματησε η παροχη οξυγονου στο ενυδρειο σου φταιει για τον ξαφνικο θανατο!
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 26-02-14, 19:53
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Απο την αεραντλια δυσκολα να προκληθηκε προβλημα, κατα τη γνωμη μου. Σκεψου οτι τις δικες μου τις εχω με ενα μικρο εσωτερικο, μεχρι να τα καταφερω να παρω εξωτερικο που θελω, το οποιο δεν ειναι καθολου αποτελεσματικο στην αναταραξη του νερου. Στις 4-5 μερες ισα ισα που κανει το νερο λιγο να κινειται στην επιφανεια (εμφανιζοντας και πρωτεϊνικο φιλμ αρκετες φορες), αλλα προβληματα δεν εχω δει στο ενυδρειο.

Και εγω νομιζω οτι καπου αλλου πρεπει να επικεντρωσεις την προσοχη σου. Σε κατι που ισως προκαλεσε καποιο ειδος δηλητηριασης στις γαριδες σου.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 26-02-14, 20:29
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Τάκη η μία και μοναδική φορά που είχα μαζικό θάνατο σε γαρίδες ήταν όταν έβαλα φυτό στο ενυδρείο, χωρίς καμία απολύμανση

Συνήθως οι μαζικοί θάνατοι οφείλονται σε δηλητήριαση...οπότε ψάξε να θυμηθείς κάτι που μπορεί να έγινε, έξω απ τα συνηθισμένα
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 26-02-14, 17:39
Το avatar του χρήστη nicpapa
nicpapa Ο χρήστης nicpapa δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-04-2009
Περιοχή: Ρόδος
Μηνύματα: 2.212
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από takis_gt Εμφάνιση μηνυμάτων
Σήμερα το πρωί πήγα να ταΐσω τις γαρίδες μου, http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=77225,
παρατήρησα πως πάρα πολλές γαρίδες ήταν στην επιφάνεια και πολλές από αυτές ψιλά στα τζάμια και σχεδόν έξω από το νερό, αυτό με ανησύχησε και άρχισα να ψάχνω γιατί συμβαίνει αυτό , τότε είδα πως το φίλτρο δεν έβγαζε φυσαλίδες (έχω συνδέσει το σωληνάκι της αεραντλίας στην έξοδο του φίλτρου), είχε μπει σκουπιδάκι και είχε φράξει, το καθάρισα και τις τάισα. Τότε ήταν που πρόσεξα πως στο βυθό υπήρχαν πολλές νεκρές γαρίδες και άρχισα να μαζεύω όσες έβλεπα, (το πρωί είναι σβηστά τα φώτα) και μάζεψα 40 περίπου γαρίδες , αμέσως μετρήσεις και αλλαγή 10 λίτρα νερό. Οι μετρήσεις έδειξαν , Αμμωνία 0 , ΝΟ2 > 0 < 0,25 , ΝΟ3 40, θερμοκρασία 24,5 και δεν μέτρησα PH,κάθε Παρασκευή που κάνω αλλαγή νερού έχω μετρήσει κάποιες φορες και τα νιτρικά δεν ξεπερνάνε το 20. Μάλλον από τις νεκρές γαρίδες πρέπει να ανέβασε νιτρικά και να είχα και οριακή αύξηση των Νιτρωδών. Υπάρχουν βέβαια πάνω από 200 γαρίδες μέσα, γεννοβολάνε συνέχεια. Το απόγευμα που θα γυρίσω σπίτι θα κάνω μετρήσεις και ίσως ακόμα μια μεγάλη αλλαγή νερού και θα μαζέψω αν υπάρχουν άλλες νεκρές γαρίδες. Και όχι τίποτα άλλο, χθες ήρθε ένα φίλος και τις χαζεύαμε και λέγαμε πόσες πολλές έχουν γίνει.
Είναι δυνατόν από το σταμάτημα της αεραντλίας να έγινε τόση ζημιά ;
Στο ενυδρείο δεν υπάρχει CO2 και δεν βάζω κανένα λίπασμα και έως τώρα δεν είχε υπάρξει κανένα πρόβλημα ούτε είχα δει ποτέ νεκρή γαρίδα.
Το ενυδρείο μπαίνει κάτω από συνεχή παρακολούθηση βέβαια μέχρι νεωτέρας. Η επόμενη κίνηση είναι μείωση του ταΐσματος και από καθημερινή σκέπτομαι να τη κάνω μέρα παρά μέρα.

Δεν νομιζω να ειναι απο το φίλτρο σου...
Καποια δηλητηριαση ειναι, μηπως ψεκασες τιποτα κοντα στο ενυδρειο?
Σου επεσε κατι μεταλικο μέσα?
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Λίστα με πιθανές Αιτίες Εμφάνισης Αμμωνίας matser Γλυκό νερό - Γενικά 9 27-11-13 17:09
Ξαφνικός θάνατος σε αρλεκίνους palia13 Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 25 04-08-13 15:40
Ξαφνικός θάνατος, 3 SAE. kesanis Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 4 08-06-12 14:10
Τόσο ξαφνικός θάνατος? Χριστόφορος Μίχας Χρυσόψαρα: Ασθένειες - Θεραπείες 8 27-02-10 03:17
Ξαφνικός Θάνατος Ζωοτόκων manick Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 4 10-03-05 22:14

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 02:15.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04813 seconds with 13 queries