Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 06-04-13, 14:11
Το avatar του χρήστη sarpijk
sarpijk Ο χρήστης sarpijk δεν είναι συνδεδεμένος
Μποστανάς
 
Εγγραφή: 15-01-2007
Περιοχή: Βέροια
Μηνύματα: 3.833
Προεπιλογή Fluval 105/106 vs ELITE Crystal-Flo Model 40

Παιδια ειμαι σε αναζητηση φιλτρου για το 60αρι μου ενυδρειο με cpd, white clouds και red cherry γαριδες. Εχω διαβασα για αυτα τα δυο φιλτρα. H διαφορα στην τιμη δεν ειανι μεγαλη. Τα fluval τα ξερω και για τα elite εχω ακουσει καποια αρνητικα σχολια για την ποιοτξτα κατασκευης. Τι μου προτεινετε?
__________________
Στέφανος
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 06-04-13, 14:47
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Θα επαιρνα μαλλον το fluval, που ηδη χρησιμοποιω και ειμαι αρκετα ευχαριστημενος. Κυριως για το λογο οτι μπορω να βρω πιο ευκολα ανταλλακτικα κατα τη γνωμη μου. Μπορει να εχει κανενα καταστημα οταν βιαζομαι, χωρις να χριαζεται να γινει παραγγελια. Μειονεκτημα, δεν εχει spray bar (το δικου το εκανα παραγγελια απο ebay). Υπαρχουν και οι πατεντες, βεβαια.

Κατα τα αλλα, elite νομιζω θα ειναι το επομενο εξωτερικο μου φιλτρο, επειδη εχω ακουσει καλα λογια και θελω να τα δοκιμασω. Εχω ανοιξει συσκευασια και νομιζω οτι εχει spray bar (δεν ειμαι πολυ σιγουρος, ομως).

Για την τιμη ενταξει, δεν υπαρχει μεγαλη διαφορα.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 06-04-13, 16:36
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

elite και παλι elite.

Αληθεια, ξαναειπες οτι ακουσες αρνητικα για την ποιοτητα των υλικων κατασξκευης αλλα αυτο απλα δεν ισχυει (θα ελεγα πως ειναι ετη φωτος ποιοτηκοτερα απο τα eheim)
Αν θες να το διαπιστωσεις δεν εχεις παρα να δεις ενα και να το επεξεργαστεις (απο τη στιγμη που πας για αγορα δε νομιζω να εχουν ταμπου να σ αφησουν να το ποιασεις).
Για μενα μετα τα sump, τα elite ειναι τα καλυτερα και τα τιμιοτερα φιλτρα της αγορας
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 06-04-13, 16:58
Το avatar του χρήστη sarpijk
sarpijk Ο χρήστης sarpijk δεν είναι συνδεδεμένος
Μποστανάς
 
Εγγραφή: 15-01-2007
Περιοχή: Βέροια
Μηνύματα: 3.833
Προεπιλογή

Αν κανω παραγγελια θα γινει οnline και δε θα εχω τη δυνατοτητα να το πιασω στα χερια μου. Τα αρνητικα για την ποιοτητα κατασκευης μου τα ειπε ατομο της αγορας που τα εμπορευοταν, οποιος μου προτεινε να παρω resun επειδη ειναι καλυτερο σε κατασκευη . Ενας επιπλεον λογος ειναι ο θορυβος επειδη το ενυδρειο ειναι μεσα σε υπνοδωματιο. Το spray bar ειναι κατι που θα χρειαστω πιστευω Θοδωρη και πιστευω πως οντως το elite συμπεριλαμβανει στη συσκευασια. Απο fluval εχω το 206 αλλα το θεωρω αρκετα θορυβωδες. Δε ξερω ισως να επεσα εγω σε περιπτωση αλλα αυτο το βουητο τους με κανει να σκεφτομαι για εναλλακτικες μαρκες και τα elite τα γλυκοκοιταζω και εγω καιρο.
__________________
Στέφανος
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 06-04-13, 17:02
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Αν δεν δοκιμασεις, δεν θα μαθεις παντως. Μαρκα μ'εκαψες δεν ειναι σιγουρα, της hagen ειναι, οποτε παρε αυτο ειναι η γνωμη μου.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 06-04-13, 17:04
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

βασικα το πλεον αθορυβο φιλτρο που εχω δει ειναι το elite.
Ο καθε εμπορας προτεινει οτι τον συμφερει να πουλησει, και πιθανον το elite να μη τους δινει πολλα πριθωρια κερδους.
Ισως αυτος ειναι κι ο ογος που εχουν υπερεκτιμηθει τοσο τα eheim.
Απο κει και περα εγω ως πλεον χρηστης ELITE τις αποψεις μου τις ειπα, τωρα αν το resun θεωρεις πως ειναι καλυτερο τι να πω?
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 06-04-13, 17:33
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.386
Προεπιλογή

Νικ είσαι ο μόνος που βλέπω να εκθειάζει τα elite...
Η Hagen πάντως δεν τα έχει στο site της. Πιθανά είναι σειρά που έβγαζε κινέζικη θυγατρική της και την πούλησε (ξέρεις τι ισχύει?).
Τα σφουγγάρια του(με το περίεργο σχήμα), φλάντζες (τι φλάντζα έχουν? στρογγυλή ή τετράγωνη?)και ανταλλακτικά υπάρχουν κάπου Ελλάδα?
Η κρίση μας αναγκάζει να ψάχνουμε εναλλακτικές επιλογές αλλά την αντοχή και την ποιότητα κατασκευής των eheim (παρόλο που είναι πολύ τσιμπημένη η τιμή τους) δεν μπορώ εύκολα να την αμφισβητήσω (τα χρησιμοποιώ πολλές 10ετίες).
Πόσο καιρό δουλεύεις ένα Elite χωρίς ιδιαίτερα προβλήματα?
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 06-04-13, 17:57
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κλεόβουλος Εμφάνιση μηνυμάτων
Νικ είσαι ο μόνος που βλέπω να εκθειάζει τα elite...

οποιος τα αποκτησε τα εκθειαζει

Παράθεση:
Η Hagen πάντως δεν τα έχει στο site της. Πιθανά είναι σειρά που έβγαζε κινέζικη θυγατρική της και την πούλησε (ξέρεις τι ισχύει?).
τι να σου πω? ξερω πως κι ο αντιπροσωπος δεν τα προωθει, αλλα αυτο δε μας ενδιαφερει

Παράθεση:
Τα σφουγγάρια του(με το περίεργο σχήμα), φλάντζες (τι φλάντζα έχουν? στρογγυλή ή τετράγωνη?)και ανταλλακτικά υπάρχουν κάπου Ελλάδα?
σφουγκαρια δεν ξερω, ετσι κι αλλιως οτι φιλτρο και να εχω παρει το πρωτο που εκανα ηταν παντα να βαζω τα υλικα που ηθελα εγω.
Φλατζες ειναι κανονικες στρογγυλες που βρισκεις οπουδηποτε

Παράθεση:
Η κρίση μας αναγκάζει να ψάχνουμε εναλλακτικές επιλογές αλλά την αντοχή και την ποιότητα κατασκευής των eheim (παρόλο που είναι πολύ τσιμπημένη η τιμή τους) δεν μπορώ εύκολα να την αμφισβητήσω (τα χρησιμοποιώ πολλές 10ετίες).
ειναι ποιοτικα πολυ ανωτερα των eheim, εγγυημενα το λεω, δεν εχω τιποτα να κερδισω
Παράθεση:
Πόσο καιρό δουλεύεις ένα Elite χωρίς ιδιαίτερα προβλήματα?
νομιζω γυρω στα 2-3 χρονια το πιο παλιο, ολα χωρις απολυτως κανενα προβλημα...
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 06-04-13, 18:06
Το avatar του χρήστη korasidikos
korasidikos Ο χρήστης korasidikos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 24-04-2012
Περιοχή: αθηνα κεντρο-αγιος Παντελεημων-λουτρα αιδηψου
Μηνύματα: 1.393
Προεπιλογή

νομιζω το elite εχει τρια καλαθακια ενω το αλλο δυο,αρα εχει χωρο για περισσοτερο βιολογικο υλικο η κανω λαθος παιδια!!!
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 06-04-13, 18:08
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Το fluval εχει σιγουρα 2, αν εννοεις αυτο.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 06-04-13, 18:13
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.386
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick74 Εμφάνιση μηνυμάτων
ξερω πως κι ο αντιπροσωπος δεν τα προωθει, αλλα αυτο δε μας ενδιαφερει
υπάρχει αντιπρόσωπος εδώ?
Φλατζες ειναι κανονικες στρογγυλες που βρισκεις οπουδηποτε
αυτό είναι στα +
ειναι ποιοτικα πολυ ανωτερα των eheim, εγγυημενα το λεω, δεν εχω τιποτα να κερδισω καλά βρε δεν είπαμε ότι παίρνεις προμήθεια
νομιζω γυρω στα 2-3 χρονια το πιο παλιο, ολα χωρις απολυτως κανενα προβλημα...
2-3 χρόνια είναι όριο εγγύησης ..... για τα eheim classic έχω εμπειρία 20++ χρόνων απρόσκοπτης λειτουργίας (ίσως καμιά φλάντζα στο ενδιάμεσο). Έχουν περάσει όμως απο τα χέρια μου και τα ελλατωματικά μοντέλα στης σειράς prof III.
Για να συγκρίνουμε πρέπει να υπάρχει αντίστοιχη εμπειρία.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 06-04-13, 18:18
Το avatar του χρήστη korasidikos
korasidikos Ο χρήστης korasidikos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 24-04-2012
Περιοχή: αθηνα κεντρο-αγιος Παντελεημων-λουτρα αιδηψου
Μηνύματα: 1.393
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nazgul Εμφάνιση μηνυμάτων
Το fluval εχει σιγουρα 2, αν εννοεις αυτο.
αληθεια το fluval το 106 τι χωραει πραγματικα απο βιολογικο υλικο,και αν μπορουσε και ο Nick74 να μας πει αντιστοιχα για το elite 40,ετσι για να γινει καποια συγκριση!θα ειμουν υποχρεως μιας και σκεπτομαι για την αποκτηση ενος τετοιου φιλτρου αλλα δεν εχω καταληξει ακομα!
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 06-04-13, 18:42
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κλεόβουλος
2-3 χρόνια είναι όριο εγγύησης ..... για τα eheim classic έχω εμπειρία 20++ χρόνων απρόσκοπτης λειτουργίας (ίσως καμιά φλάντζα στο ενδιάμεσο). Έχουν περάσει όμως απο τα χέρια μου και τα ελλατωματικά μοντέλα στης σειράς prof III.
Για να συγκρίνουμε πρέπει να υπάρχει αντίστοιχη εμπειρία.
Παντως, περα απο τα πολλα λογια, κατα τη γνωμη μου ενα μοντελο φιλτρου για να θεωρηθει αξιοπιστο, θα πρεπει να δουλευει ασταματητα αν οχι 10 χρονια, τουλαχιστον 7-8. Μερικα μικροανταλλακτικα ενδιαμεσα δεν το καταδικαζουν, βεβαια, αρκει να μην χρειαζεται να παει στον καδο.

Η εντυπωση μου ειναι, μιας και δεν ειμαι τοσο παλιος στο χωρο για να δουλεψω ενα φιλτρο τοσα χρονια, οτι τα eheim μου γεμιζουν περισσοτερο το ματι ως "σκυλια". Εχουν και αυτα τα αρνητικα τους, οπως οτι εχουν μεινει πολυ πισω (τα παλια μοντελα τουλαχιστον) σε λειτουργιες που κανουν τη ζωη μας πιο ευκολη, αλλα δειχνουν μεγαλυτερη αξιοπιστια απο τα υπολοιπα.

Η αποψη μου ειναι οτι αξιζουν τα χρηματα τους απο την πλευρα της αξιοπιστιας και μονο, πραγμα πολυ βασικο φυσικα. Τα αλλα φιλτρα, ομως, δινουν αλλες δυνατοτητες, κυριως σε θεμα χρησης.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 07-04-13, 07:39
Φιλιππας Ο χρήστης Φιλιππας δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-09-2012
Περιοχή: Νικαια
Μηνύματα: 174
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sarpijk Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν κανω παραγγελια θα γινει οnline και δε θα εχω τη δυνατοτητα να το πιασω στα χερια μου. Τα αρνητικα για την ποιοτητα κατασκευης μου τα ειπε ατομο της αγορας που τα εμπορευοταν, οποιος μου προτεινε να παρω resun επειδη ειναι καλυτερο σε κατασκευη . Ενας επιπλεον λογος ειναι ο θορυβος επειδη το ενυδρειο ειναι μεσα σε υπνοδωματιο. Το spray bar ειναι κατι που θα χρειαστω πιστευω Θοδωρη και πιστευω πως οντως το elite συμπεριλαμβανει στη συσκευασια. Απο fluval εχω το 206 αλλα το θεωρω αρκετα θορυβωδες. Δε ξερω ισως να επεσα εγω σε περιπτωση αλλα αυτο το βουητο τους με κανει να σκεφτομαι για εναλλακτικες μαρκες και τα elite τα γλυκοκοιταζω και εγω καιρο.
Καλημερα.Φιλε μου εχω το fluval 205, 6χρονια τωρα και ειναι τελειως ησυχο.
Δεν ακουγετε οτι δουλευει.Μηπως εχει καποιο προβλημα?
Στα 6 χρονια αυτα δουλευει ασταματητα χωρις κανενα προβλημα.
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 07-04-13, 09:18
Το avatar του χρήστη sarpijk
sarpijk Ο χρήστης sarpijk δεν είναι συνδεδεμένος
Μποστανάς
 
Εγγραφή: 15-01-2007
Περιοχή: Βέροια
Μηνύματα: 3.833
Προεπιλογή

O αντιπροσωπος οταν του το εστειλα αποφανθηκε οτι δουλευει μια χαρα
__________________
Στέφανος
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 07-04-13, 11:01
ελιοτ Ο χρήστης ελιοτ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-07-2010
Περιοχή: Ανω Γλυφαδα
Μηνύματα: 221
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κλεόβουλος Εμφάνιση μηνυμάτων
2-3 χρόνια είναι όριο εγγύησης ..... για τα eheim classic έχω εμπειρία 20++ χρόνων απρόσκοπτης λειτουργίας (ίσως καμιά φλάντζα στο ενδιάμεσο). Έχουν περάσει όμως απο τα χέρια μου και τα ελλατωματικά μοντέλα στης σειράς prof III.
Για να συγκρίνουμε πρέπει να υπάρχει αντίστοιχη εμπειρία.


τα περισσοτερα φιλτρα της αγορας ειναι αξιοπιστα και καλα, σιγουρα δεν εχουν τα 20+ χρονια αποδειξεων που εχουν τα eheim clasic αλλα 5+ χρονια. εχω 6 χρονια τα jbl και ειναι απροβληματιστα. ας δωσουμε και σε αλλες εταιριες τη δυνατοτητα να μας αποδειξουν οτι εχουν ποιοτηκα φιλτρα και να μην μενουμε μονο στα eheim, αλλωστε οπως πολυ σωστα λες κλεοβουλε οι τελευταιες σειρες της eheim prof 3 εχουν βγαλει αρκετα προβληματα, πραγμα απαραδεκτο απο μια εταιρια που μετραει τοσα χρονια στο χωρο.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
ELITE Crystal-Flo Model 40 nitro1981 Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 27 31-03-13 23:52
Φιλτρο ELITE Crystal-Flo Model 80 Markos145 Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 6 27-02-12 21:25
Anubia - Elite - DIY Avaya Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 21 12-11-09 13:07
Elite ? maikl Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 9 14-12-07 06:13
TOP MODEL batza Malawi 6 20-10-04 20:47

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 23:17.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,06133 seconds with 13 queries