Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού

 
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Prev Προηγούμενο μήνυμα   Επόμενο Μήνυμα Next
  #1  
Παλιά 29-10-15, 12:46
Το avatar του χρήστη Themis_aqua
Themis_aqua Ο χρήστης Themis_aqua δεν είναι συνδεδεμένος
Support Team
 
Εγγραφή: 15-01-2015
Περιοχή: Λαμια
Μηνύματα: 1.632
Προεπιλογή Απορίες για αναβάθμιση φωτισμού!

Σκεφτομαι να κανω μια μικρη αναβαθμιση στον ηδη υπαρχον φωτισμο που εχω και να προσθεσω μερικα led που εχω στα χερια μου.Τα λεντακια ειναι αυτα http://www.ebay.com/itm/281667478397...%3AMEBIDX%3AIT
Θα τοποθετηθουν διπλα στην κυρια λαμπα που εχω (pl 24w- 4000k-1800lum)ακριβως στη θεση του ανακλαστηρα στο πισω μερος του καπακιου.Χωρανε ανετα σε μια προχειρη δοκιμη που εκανα 5 λεντακια.Τα τρια θα ειναι τα παραπανω που αναφερω με το λινκ και τα αλλα δυο παρομοια ενα κοκκινο ενα μπλε.Τα λευκα ειναι λεει 4w & 400lm.Το κοκκινο και το μπλε απο 2.8w &190lm.
Η απορια μου ειναι πως θα υπολογισω το συνολο των watt/lt που θα εχω μετα;Γιατι τα λεντ αντιστοιχουν διαφορετικα σε σχεση με τις λαμπες οικονομοιας-φθορισμου σωστα;Δηλαδη τωρα εχω 1800lm.Τα 5 λεντακια που θα προσθεσω μου κανουν 1160lm.Aυτο σημαινει πως ανεβαινω σε φωτισμο περιπου 60% πανω;Ειναι σωστος ο συσχετισμος που κανω;;Εδω ειναι ολο το ζουμι
Για την τροφοδοσια θα χρησιμοποιηθει ενα τροφοδοτικο απο παλιο δεκτη nova που το χω και καθεται 12 v-3.6A,δοκιμαστηκε και μια χαρα σηκωνει τα 5 λεντακια.
Τωρα αν με ρωτησετε γιατι θελω να αυξησω τον φωτισμο;Πειραματισμος-διαθεση για μαστορεμα-αλλαγη φασματος-να δοκιμασω κανα κοκκινο φυτακι ολα αυτα μαζι, αλλα να μη γεμισουμε κ αλγες
Ευχαριστω!
__________________
Θέμης
Απάντηση με παράθεση
 


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Αναβάθμιση φωτισμού Malawi Lover Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 13 13-11-12 11:58
Αναβάθμιση Φωτισμού-Φίλτρανσης...Τώρα! nazgul Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 5 24-05-12 09:15
Αναβάθμιση φωτισμού tzetzos Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 1 24-01-12 17:35
Αναβάθμιση φωτισμού Filotas Γλυκό νερό - Γενικά 4 28-11-07 11:11
Αναβάθμιση φωτισμού chemical mac Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 2 27-09-07 08:51

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 15:30.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04512 seconds with 14 queries