Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Γλυκό νερό - Γενικά

Γλυκό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 22-03-12, 14:38
Το avatar του χρήστη mmamatsis
mmamatsis Ο χρήστης mmamatsis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-01-2012
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 280
Send a message via Skype™ to mmamatsis
Προεπιλογή NO3

Καλησπέρα
έχω ένα ενυδρείο φυτεμένο γλυκού νερού 180 λύτρων τρέχει 4 μήνες.
Κάνω μετρήσεις του νερού και ενώ η αμμωνία είναι 0 , ΝΟ2=0 ,ph=7.5 η μέτρηση για ΝΟ3 είναι 50mg/l γιατί είναι τόσο αυξημένο ? τι μπορεί να φταίει και τι μπορώ να κάνω για να μειωθεί ?

Συγγνώμη αν δεν είμαι στο σωστό θέμα και σας ευχαριστώ.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 22-03-12, 14:44
Το avatar του χρήστη Γιαννης Μ5
Γιαννης Μ5 Ο χρήστης Γιαννης Μ5 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-07-2008
Περιοχή: Μεγαρα-Αθηνα-Πρεβεζα
Μηνύματα: 2.924
Προεπιλογή

Αλλαγες νερου καθε ποτε και ποσο κανεις;Τι φιλτρο και τι και ποσα ψαρια εχεις;Τι ταιζεις;Μονο με αλλαγες νερου πεφτουν τα νιτρικα.
__________________
Το αλλο μου χομπι....
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 22-03-12, 14:47
StefanosS Ο χρήστης StefanosS δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-05-2011
Περιοχή: Περιστέρι
Μηνύματα: 164
Προεπιλογή

Πολλα ψαρια,λιγες αλλαγες,πολυ φαγητο ειναι τα ποιο συχνα
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 22-03-12, 15:09
Το avatar του χρήστη mmamatsis
mmamatsis Ο χρήστης mmamatsis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-01-2012
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 280
Send a message via Skype™ to mmamatsis
Προεπιλογή

έχω 2 φίλτρα eheim ecco pro 200 και το εσωτερικό του juwel rio 180 αλλαγές νερού 2 φορές τον μηνά 1/3 περίπου από φαγητό φιλαράκι και τέλος έχω μέσα

1 gold gourami
2 pearl gourami
2 dwarf gourami
2 scalare's
2 silver sharks
4 corydoras
1 πλακοστομο
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 22-03-12, 15:37
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

εκτος απτο θεμα της ιχθυοσυνθεσης που μου φαινεται οτι εχεις,οσον αφορα τα νιτρικα σου,οπως καταλαβες και μονος σου,ειναι πολλα.οι αλλαγες που κανεις ειναι πολυ αραιες.πιθανον και ανεπαρκεις σε λιτρα.(δε μας λες ακριβως ποσα λιτρα αλλαγη κανεις).αλλαγη θα κανεις μια φορα την εβδομαδα με ποσοτητα το 1/3 του ογκου του ενυδρειου σου,και με το νερο να ειναι παντα οσο το δυνατον πιο κοντα στο νερο που βγαζεις απτο ενυδρειο.(θερμοκρασια,παραμετροι κλπ)και παντα με αντιχλωριο.

εγω οσες φορες ετυχε να βγω απο αυτη τη ρουτινα "τιμωρηθηκα" με αυξηση νιτρικων,στρεσσαρισμα στα ψαρια και πιθανον και καποιες αλγες για τις οποιες δεν ειμαι σιγουρος ακομα τι ακριβως εφταιξε.

δεν εχω πολυ καιρο στο χομπυ,αλλα αν εμαθα ενα πραγμα μεχρι τωρα ειναι οτι η ρουτινα που προτεινουν ολοι οι εμπειροτεροι απο εμενα εδω μεσα,ειναι η καλυτερη.αλλαγη το 1/3 μια φορα την εβδομαδα.αποκει και περα αν θες να αραιωσεις τον αριθμο των αλλαγων σου,θα πρεπει να κανεις αρκετες αλλαγες στο ενυδρειο σου, οπως στον αριθμο των ψαριων,τον αριθμο των φυτων,πιθανοτατα και στα φιλτρα σου.και παλι ομως ισως να προκυψουνε προβληματα απο αραιες αλλαγες.σιγουρα παντως θα πρεπει να ασχοληθεις αρκετα με το θεμακαι ακομα και να το πετυχεις,θαναι καλυτερο να μην το κανεις,αλλα να συνεχισεις αυτη τη ρουτινα ανεξαρτητα απο οποια αλλα μετρα παρεις.

παντως καθε ενυδρειο ειναι διαφορετικο.δηλαδη τη ρουτινα αυτη που λεω παραπανω να τη θεωρεις σαν το μινιμουμ.στο δικο σου ενυδρειο μπορει να χρειαζονται και πιο συχνες αλλαγες.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 22-03-12, 15:46
Το avatar του χρήστη mmamatsis
mmamatsis Ο χρήστης mmamatsis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-01-2012
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 280
Send a message via Skype™ to mmamatsis
Προεπιλογή

Οκ τότε θα αλλάξω το πρόγραμμα των αλλαγών
αλλά ο λόγος που έκανα 2 φορές τον μηνά είναι επειδή μου είπαν ότι στρεσαροντε τα ψαράκια με τις συχνές αλλαγές επειδή δεν ηρεμούν!!!
Κάτι τελευταίο για τα ενυδρείο μου (180 λίτρα) πιστεύετε ότι είναι πολλά τα ψαράκια ή η σύνθεση τους δεν είναι σωστή ?

Σας ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 23-03-12, 01:14
Χρηστος Ζ. Ο χρήστης Χρηστος Ζ. δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2012
Περιοχή: Αλιαρτος Βοιωτιας
Μηνύματα: 1.220
Προεπιλογή

τα γκουραμι δεν πλακωνονται μεταξυ τους? γνωμη μου ειναι να διωξεις ολα τα γκουραμι (η να κρατησεις εστω ενα ζευγαρι αν σου αρεσουν) και τα καρχαριακια και να κρατησεις τα υπολοιπα με καποια επιφυλαξη τα σκαλαρια γιατι γινονται μεγαλα. πες και αλλες λεπτομερειες για το ενυδρειο σου, π.χ ο βυθος απο τι ειναι? για να δουμε αν ταιριαζουν τα κορυ, οπως επισης και για τιμες νερου και θερμοκρασια.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 23-03-12, 09:27
Το avatar του χρήστη mmamatsis
mmamatsis Ο χρήστης mmamatsis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-01-2012
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 280
Send a message via Skype™ to mmamatsis
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Χρηστος Ζ. Εμφάνιση μηνυμάτων
τα γκουραμι δεν πλακωνονται μεταξυ τους? γνωμη μου ειναι να διωξεις ολα τα γκουραμι (η να κρατησεις εστω ενα ζευγαρι αν σου αρεσουν) και τα καρχαριακια και να κρατησεις τα υπολοιπα με καποια επιφυλαξη τα σκαλαρια γιατι γινονται μεγαλα. πες και αλλες λεπτομερειες για το ενυδρειο σου, π.χ ο βυθος απο τι ειναι? για να δουμε αν ταιριαζουν τα κορυ, οπως επισης και για τιμες νερου και θερμοκρασια.
Με τα γκουραμι κανένα πρόβλημα όλα μια χαρά, είχα ένα πρόβλημα όταν είχα μέσα 2 χρυσά γκουραμι και έτσι χάρισα το ένα και τώρα όλα είναι άψογα!!!!
Έχω σκεφτεί να το αλλάξω το ενυδρείο (με κιχλιδες) και όπως είπες να διώξω τα γκουραμι αλλά τα λυπάμαι και δεν θέλω!!!!!
Τις τιμές του νερού τις έχω αναφέρει στην αρχή του θέματος.
Ο βύθος πέρα από το υπόστρωμα από πάνω έχει μαύρο χαλίκι αλλά είναι τόσο ψιλό που θυμίζει άμμο.
Τέλος η θερμοκρασία είναι 26 βαθμοί.
Πως και που μπορώ να κάνω Post κάποιες φωτογραφίες ?
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 23-03-12, 09:36
Το avatar του χρήστη aquatropic
aquatropic Ο χρήστης aquatropic δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-07-2011
Περιοχή: Αθήνα-Μεταμόρφοση
Μηνύματα: 45
Προεπιλογή

Φίλε μου έχεις μέσα στο ενυδρείο ψάρια από δυο μεγάλες κατηγορίες. Ασίας1 goldgourami,2 perl,2 dwarf,2 silver sharks και Αμερικής 2 scalare's, 4 corydoras, 1 πλεκοστομο. Πρέπει να καταλήξεις τη ενυδρείο από τα δύο θέλεις να κάνη και να προσαρμόσεις το ενυδρείο. Τα ψάρια στρεσάρονται όταν δεν ταιριάζουν αρμονικά και η συνθήκες νερού που παρέχουμε δεν είναι η σωστές. .Όσο για της αλλαγές νερού μόνο καλό κάνουν και αν μπορούσαμε να κάνουμε 5-6 αλλαγές το μήνα.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 23-03-12, 10:23
cogarg Ο χρήστης cogarg δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-02-2012
Περιοχή: Αγία Βαρβάρα
Μηνύματα: 285
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην cogarg
Προεπιλογή

Φίλε μου, τα πράγματα είναι πολύ απλά, πέρνεις τα στοιχεία του ενυδρείου και της ψαροσύνθεσης σου, τα βάζεις στο aqadvisor.com και σου λέει τα ποιο 'χτυπητά' λάθη που έχεις κανει: http://aqadvisor.com/AqAdvisor.php?A...rchMode=simple

Μην παρεξηγηθώ, δεν θεωρώ οτι η συγκεκριμένη σελιδούλα δουλεύει 100% σωστά, αλλά βοηθάει απίστευτα στο να βρείς κάποια 'λάθη' που τυχόν να έχεις σε θέματα ψαροσύνθεσης/φίλτρανσης, και μπορείς με τη βοήθεια της να βρείς κάποια σύνθεση ψαριών που να ταιριάζει περισότερο στο στήσιμο σου.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 16:54.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04700 seconds with 14 queries