Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Φυτεμένα Ενυδρεία > Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά

Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 11-06-10, 15:37
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.440
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Sir George Εμφάνιση μηνυμάτων
δεν εχω μετρησει αμμωνια ουτε καν ξερω ποιο τεστ ειναι που την μετραει, ουτε ποσο πρεπει να ειναι η σωστος δεικτης αμμωνιας

η αληθεια ειναι παντως οτι μετα την αποτυχημενη γεννα των σκαλαριων (τα αυγα σε 3 μερες φαγωθηκαν) παρατηρω περιεργη συμπεριφορα οχι μονο των σκαλαριων που καθονται σε μια γωνια μονιμως και δεν πολυκινουνται, αλλα και των υπολοιπων συγκατοικων που τρομαζουν και πεταγονται με το παραμικρο... ουτε καν να πλησιασω στο ενυδρειο μπορω (τροπος του λεγειν) αμεσως πανικοβαλλονται
Θα πρεπει να βγαλεις ψαρια απο το ενυδρειο σου ...

Επισης χρειαζεσαι μπολι ... το ΝΟ2 = 1 σημανει αστρωτο φιλτρο ... ειναι πολυ επικινδυνο για τα ψαρια ... θα τα χασεις ολα και ειναι κριμα τα καημενα!!

Τα ΝΟ3 ... πρεπει να ειναι κατω απο 20 ... με αλλαγες νερου το καταφερνεις!

Πρεπει να δρασεις αλλιως θα πεθανουν τα ψαρια σου!
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 11-06-10, 17:01
Το avatar του χρήστη Sir George
Sir George Ο χρήστης Sir George δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-06-2010
Περιοχή: Δραμα
Μηνύματα: 64
Προεπιλογή

συγνωμη προκαταβολικα για το παραληρημα που θα ακολουθησει.....

απο οτι καταλαβα (και απο τις μετρησεις που εχω) και να κανω το τεστ αμμωνιας δεν προκειται να ειναι μηδενικο, οποτε πρεπει να μπω στη διαδικασια μπολιασματος... και το ερωτημα πλεον ειναι... ποιος θα μου δωσει μπολι οεο? πως ειναι δυνατον μετα απο 8 μηνες να εχω αστρωτο φιλτρο?

ψαρια πρεπει να βγαλω για να πεσουν τα νιτρικα ? ή για να κανω μπολι και επειτα να τα ξαναβαλω και να ξαναμπολιασω ? ειμαι λιγο σε πανικο βασικα και διαβαζοντας αρθρα εδω και εκει εχω σαλταρει

μια ακομη απορια που εχω... στις αλλαγες νερου, χρησιμοποιω στο καινουριο νερο aquasafe και blackwater extract ... ειμαι σωστος ή το blackwater δεν χρειαζεται ?

ευχαριστω για το χρονο σας
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 11-06-10, 17:17
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Ηρέμησε! Για μπόλι πας κατευθείαν στις αγγελίες και ζητάς και λες από ποιες περιοχές μπορείς να το πάρεις γιατί δεν είναι κάτι που στέλνεται γιατί σε κάποιες ώρες πεθαίνει. Τα νιτρικά πέφτουν με αλλαγές νερού με μια ρουτίνα που τουλάχιστον για αρχή θα είναι κοντά στο 30% τη βδομάδα. Αν βλέπεις πολλά νιτρικά από εκεί και πέρα θα το δούμε τότε, αλλά δεν είναι αυτό το μεγάλο σου πρόβλημα, αυτή τη στιγμή.

Μέχρι να βρεις μπόλι κάνεις συχνές μεγάλες αλλαγές για να πέφτουν η αμμωνία και τα νιτρικά ξεκινώντας από μία ίσως και πάνω από 50%.

Μετά από τόσο καιρό το φίλτρο σου μπορεί να είναι άστρωτο αν πλένεις τα υλικά του φίλτρου σε νερό βρύσης ή μπορεί να μην επαρκεί το φίλτρο σου για την ιχθυοφόρτισή σου. Αντιχλώριο να βάζεις πάντα λίγο περισσότερο από όσο πρέπει και σε καμία περίπτωση λιγότερο. Για το blackwater δεν ξέρω να σου πω, αλλά δεν κάνει νομίζω κακό.
-------------------------
Επίσης ποιο φίλτρο έχεις ακριβώς και με τι μέσα;

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη exelix : 11-06-10 στις 17:17 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 11-06-10, 17:51
Το avatar του χρήστη Sir George
Sir George Ο χρήστης Sir George δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-06-2010
Περιοχή: Δραμα
Μηνύματα: 64
Προεπιλογή

με πειραξε το φραπεδακι γιαυτο πανικοβληθηκα

το φιλτρο και το σφουγγαρακι τα ειχα πλυνει στις αρχες μια φορα μονο στη βρυση και επειτα εμαθα και δεν το κανω πλεον... το αντιχλωριο ουτως η αλλως το χρησιμοποιω με απλα γιατι το νερο μας ειναι *^&$#@$#@, αφου να φανταστεις σημερα που εκανα αλλαγη νερου, απο τη βρυση οταν εβγαινε αφριζε και ηταν κατασπρο... ρε τι πινουμε ....

το φιλτρο που εχω ειναι μανισιο (θυμιζω ενυδρειο καρφουρ) χωρις να θυμαμαι μαρκα... στο δοχειο εχω τα μακαρονακια για τα βακτηρια, το σφουγγαρακι και την τριχα (με τη σειρα που τα γραφω απο κατω προς τα πανω)... ειχα και ανθρακα τον οποιο υπενθυμιζω οτι αφαιρεσα... τρεχω στις αγγελιες... :/

ΥΓ. τις αλλαγες νερου απο την προηγουμενη εβδομαδα τις εχω αυξησει κατα πολυ και σκοπευω να το κανω πλεον καθε εβδομαδα οπως πρεπει και σε πολυ μεγαλη ποσοτητα (σε σημειο που τα σκαλαρια να ειναι σχεδον στον αερα )...
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 11-06-10, 18:07
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Μέχρι να τελειώσεις το ζήτημα του στρωσίματος (με μπόλι ή χωρίς) οι αλλαγές σου να είναι καθημερινές, αλλά προσπάθησε χωρίς να τρομοκρατείς τα ψάρια και το νερό που βάζεις να μην έχει διαφορά στη θερμοκρασία. Όταν ξεμπερδέψεις με αυτό κοιτάς λίγο τι θα κάνεις με τα ψάρια που είναι ασύμβατα και άλλα ζητήματα που θα σου πουν αν υπάρχουν αυτοί που ξέρουν καλύτερα. Αλλά δε σε καίει αυτή τη στιγμή αυτό.

Την "τρίχα" να την αλλάζεις όποτε βλέπεις ότι έχει πέσει αισθητά η ροή του φίλτρου, που σημαίνει ότι έχει μπουκώσει.

Επίσης, προσπάθησε να μειώσεις αρκετά το τάισμα για κάποιες μέρες ίσως και να το κόψεις.
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 11-06-10, 18:17
Το avatar του χρήστη Sir George
Sir George Ο χρήστης Sir George δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-06-2010
Περιοχή: Δραμα
Μηνύματα: 64
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από exelix Εμφάνιση μηνυμάτων
Μέχρι να τελειώσεις το ζήτημα του στρωσίματος (με μπόλι ή χωρίς) οι αλλαγές σου να είναι καθημερινές, αλλά προσπάθησε χωρίς να τρομοκρατείς τα ψάρια και το νερό που βάζεις να μην έχει διαφορά στη θερμοκρασία. Όταν ξεμπερδέψεις με αυτό κοιτάς λίγο τι θα κάνεις με τα ψάρια που είναι ασύμβατα και άλλα ζητήματα που θα σου πουν αν υπάρχουν αυτοί που ξέρουν καλύτερα. Αλλά δε σε καίει αυτή τη στιγμή αυτό.

Την "τρίχα" να την αλλάζεις όποτε βλέπεις ότι έχει πέσει αισθητά η ροή του φίλτρου, που σημαίνει ότι έχει μπουκώσει.

Επίσης, προσπάθησε να μειώσεις αρκετά το τάισμα για κάποιες μέρες ίσως και να το κόψεις.
το ταισμα το εχω μειωσει αισθητα... κυριακες πλεον δεν τα ταιζω καν αφου δεν κατεβαινω στη δουλεια... (παλαιοτερα κατεβαινα μονο και μονο για να τα ταιζω)... η καθημερινη αλλαγη νερου μου ειναι σχεδον αδυνατη αλλα θα προσπαθησω τουλαχιστον μια φορα ανα 2 μερες :/

στο θεμα τρομοκρατια δυστυχως εχω σηκωσει χερια ψηλα... μονο που περναω απο διπλα τρεμουν... για να καταλαβεις, σημερα στην αλλαγη νερου το ενα σκαλαρι χτυπιονταν στα πετραδακια... παλαιοτερα οταν εμφανιζομουν για να τα ταισω, το καταλαβαιναν και μαζευονταν ολα για να φανε... πλεον δεν υφισταται κατι τετοιο :/

σε ευχαριστω για ολα φιλε μου
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 11-06-10, 18:21
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.440
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Δεν φοβουνται εσενα προσωπικα ... η αμμωνια τα "καιει" τα ΝΟ2 τα κανουν να ασφυκτιουν και τα ΝΟ3 τα αποτελειωνουν ...
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 17-06-10, 08:44
Το avatar του χρήστη Sir George
Sir George Ο χρήστης Sir George δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-06-2010
Περιοχή: Δραμα
Μηνύματα: 64
Προεπιλογή

από την Παρασκευη που εβαλα το μπολι δεν εχω αλλαξει νερο λογω χρονου, ουτε εχω κανει μετρησεις ... σημερα που ειμαι ψιλοανετος, θα αλλαξω νερο και η ερωτηση ειναι η εξης... να αλλαξω μεγαλη ποσοτητα παλι (50%) ή να το μειωσω στο κανονικο ? (~30%) ρωταω μηπως και η μεγαλη αλλαγη νερου επηρεασει το μπολι....
Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 17-06-10, 12:11
Το avatar του χρήστη lion
lion Ο χρήστης lion δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-02-2008
Περιοχή: ΘεσαΛΛονίκη
Μηνύματα: 1.300
Προεπιλογή

Η αλλαγή νερού δεν επηρεάζει το μπόλι, ούτε την βιολογία του φίλτρου.
Αλλαγές νερού λοιπόν, με το απαραίτητο αντιχλώριο.
Και με μετρήσεις νερού θα καταλάβεις σε τι κατάσταση είναι το ενυδρείο σου.
__________________
τί δεν καταΛΛΛαβαίνεις;
Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 17-06-10, 12:18
Το avatar του χρήστη Sir George
Sir George Ο χρήστης Sir George δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-06-2010
Περιοχή: Δραμα
Μηνύματα: 64
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lion Εμφάνιση μηνυμάτων
Η αλλαγή νερού δεν επηρεάζει το μπόλι, ούτε την βιολογία του φίλτρου.
Αλλαγές νερού λοιπόν, με το απαραίτητο αντιχλώριο.
Και με μετρήσεις νερού θα καταλάβεις σε τι κατάσταση είναι το ενυδρείο σου.
οκ αυτο ηθελα να μαθω... ευχαριστω πολυ
Απάντηση με παράθεση
  #41  
Παλιά 19-06-10, 09:13
Το avatar του χρήστη Sir George
Sir George Ο χρήστης Sir George δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-06-2010
Περιοχή: Δραμα
Μηνύματα: 64
Προεπιλογή

Νέες μετρήσεις:

ΝΟ3 : 25~50
ΝΟ2 : 1
GH : 8
KH : 10
PH : 8.4
CL2 : 0

τουλαχιστον φαινεται οτι κατι παμε να κανουμε μετα απο τοσες αλλαγες νερου... ειναι πολυ εκνευριστικα αυτα τα τεστ, σου βγαζουν τα ματια

χθες αγορασα αντιχλωριο και ειχε δωρο ενα μπουκαλακι βακτηρια SafeStart το οποιο γραφει οτι περαν της χρησης του για την αρχη ενος ενυδρειου, χρησιμοποιειται και στις αλλαγες νερου (5ml για καθε 6lt νερου)... σκεφτομαι να το χρησιμοποιησω την επομενη φορα που θα αλλαξω το νερο... λετε να κανει δουλεια ή τριχες?
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Προβλημα με φυτα ANEMOS Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 14 28-03-13 10:04
προβλημα με φυτα mixalis Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 8 07-10-08 09:14
Προβλημα Με Τα Φυτα kazanasb Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 2 20-11-05 01:27
Προβλημα Στα Φυτα hoby Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 2 19-10-05 13:37
προβλημα στα φυτα vakadin Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 2 27-09-04 02:53

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:58.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05583 seconds with 16 queries