Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
 
Παλιά 08-09-08, 13:04
Το avatar του χρήστη Σπύρος Μ
Σπύρος Μ Ο χρήστης Σπύρος Μ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-02-2008
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 1.232
Προεπιλογή Ερώτηση:TANGANYIKA

Γεια σας παιδιά.Έχω μερικές απορίες περι του στρωσίματος καταρχάς στο 120λιτρο μου που θα φιλοξενίσει neolamprologus multifasciatus.Να σας ομολογήσω πως πρώτη φορά στην ζωή μου νιώθω τόσο σύγουρος γι'αυτό που θελω να κάνω και σας ζητώ μια ΜΕΓΑΛΗ συγνώμη για την αναστάτωση που σας έχω διμηουργήσει αλλά και τις ώρες που σας σπαταλούσα κάνοντάς σας ερωτήσεις ηλίθιες.Ενα μεγάλο ευχαριστώ ιδιαίτερα στον Πάνο στον Χοντρό και στον Alexinio που με βοήθησαν πολυ.
Θα ακολουθήσω την τακτική του Χοντρού και θα κάνω ένα βήμα την φορα.Λοιπόν ας μπω στο θέμα:Για το στρωσιμο του ενυδρείο θα χρειαστώ εκτός απο αμμωνία και βακτηρια(έχω αγοράσει βακτήρια της sera και δεν ξέρω αν αξίζουν).Απο test να πάρω το σετ γιατί δεν συμφέρει να τα πέρνω μεμονομένα.Για background τώρα επειδή έβαψα το μέρος που θα μπει το ενυδρείο σκούρο μπλε (Πέλαγος) δεν ξέρω αν θα κάνει καλό background επειδή θα απέχει απο τον τοιχο 3εκ. σχεδόν δεν ξέρω αν χρειάζεται να βάλω αφίσα και ποιανου χρώματος(να ενημερώσω πως το δωμάτιο μου βάφτηκε έτσι για το ενυδρείο περισσότερο).Βρήκα τελικά σαλιγγαροκάβουκα(ας είναι καλά η γιαγιά μου).¶μμο θα βάλω ανοιχτόχρωμη ασβεστολιθική ενώ δεν ξέρω πόσα κιλλά πρέπει να βάλω.Απο πέτρες δεν βρίσκω μέχρι στιγμής γκριζοπές(κυβικές ή στρόγγυλες) αλλά αν πάω καμμια μέρα για ψάρεμα στο Αλεποχώρι θα προσπαθήσω να βρω μερικές αλλιώς θα αγοράσω ή θα πάω σε κανένα ποτάμι.Αυτά.Λοιπόν καλλό Χειμώνα και θα επανέλθω με περισσότερες ερωτήσεις.
Υ.Γ: Η βάση θα είναι μια μεταλική singer(απο μια ραπτομηχανή)αλλα δεν ξέρω τι ξύλο να βάλω ώστε να πατάει το ενυδρείο και να μην υπάρχει προβλαμα να πέσει αλλά και αν χρειάζεται καμμια ενυσχηση.Αν δεν καταλαβαίνετε πειτε μου να σας βάλω φωτογραφία.
Απάντηση με παράθεση
  #241  
Παλιά 16-10-08, 20:55
Το avatar του χρήστη xontros
xontros Ο χρήστης xontros δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-01-2008
Περιοχή: Μελίσσια (Aθήνα)
Μηνύματα: 2.117
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην xontros
Προεπιλογή

Κι όμως!
Φαίνεται πως υπάρχουν και nitrobacter!
Και ναι! Το ενυδρείο του westie είναι σχεδόν στρωμένο!

Υ.Γ. Το θέμα είναι να σιγουρευτούμε.. Φαίνεται πως είναι αρκετά νωρίς για να έκλεισε ο κύκλος.. Παρόλα αυτά, με το nitrivec είναι πολύ πιθανό να έγινε κι αυτό!

Westie:
1. Επανέλαβε τις μετρήσεις με προσοχή για να είναι σίγουρα σωστά τα αποτελέσματα!
2. Ξανακάνε τις ίδιες μετρήσεις (NO2 και NO3) και με stick, να δούμε τι λέει και το stick (και γράψε τι μάρκα stick είναι, και πρόσεξε να το διαβάσεις σωστά!)
3. Ξεκίνα να ψάχνεις για ψαράκια!
__________________
Pseudoeftropheus sentonographius sp. "ροζ"

Το (νυν) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με mikrogeophagus ramirezi): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=326855
Το (πρώην) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με ζωοτόκα): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=269530

Diogo, ο μονομάχος μου: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=26837
Απάντηση με παράθεση
  #242  
Παλιά 16-10-08, 20:57
Το avatar του χρήστη thanasis76
thanasis76 Ο χρήστης thanasis76 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-09-2007
Περιοχή: ΣΥΡΟΣ!!!
Μηνύματα: 4.821
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από xontros Εμφάνιση μηνυμάτων
Κι όμως!
Φαίνεται πως υπάρχουν και nitrobacter!
Και ναι! Το ενυδρείο του westie είναι σχεδόν στρωμένο!

Υ.Γ. Το θέμα είναι να σιγουρευτούμε.. Φαίνεται πως είναι αρκετά νωρίς για να έκλεισε ο κύκλος.. Παρόλα αυτά, με το nitrivec είναι πολύ πιθανό να έγινε κι αυτό!

Westie:
1. Επανέλαβε τις μετρήσεις με προσοχή για να είναι σίγουρα σωστά τα αποτελέσματα!
2. Ξανακάνε τις ίδιες μετρήσεις (NO2 και NO3) και με stick, να δούμε τι λέει και το stick (και γράψε τι μάρκα stick είναι, και πρόσεξε να το διαβάσεις σωστά!)
3. Ξεκίνα να ψάχνεις για ψαράκια!
φιλε δεν θελω να σε στεναχωρισω αλλα δεν γινετε...
πριν λιγες μερες δεν ειχαμε τιποτα... σε μετρισεις ΝΟ2 και ΝΟ3....
μα με τιποτα δεν ειναι κοντα στο στρωσιμο..
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #243  
Παλιά 16-10-08, 21:02
Το avatar του χρήστη xontros
xontros Ο χρήστης xontros δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-01-2008
Περιοχή: Μελίσσια (Aθήνα)
Μηνύματα: 2.117
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην xontros
Προεπιλογή

Κάτσε να ξανακάνει κατ'αρχήν τις μετρήσεις, για επιβεβαίωση..

Αλλά, αν τα λεγόμενα των εταιρειών είναι σωστά, με τα βακτηρίδια του εμπορίου ο κύκλος επιταχύνεται σημαντικά..
__________________
Pseudoeftropheus sentonographius sp. "ροζ"

Το (νυν) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με mikrogeophagus ramirezi): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=326855
Το (πρώην) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με ζωοτόκα): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=269530

Diogo, ο μονομάχος μου: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=26837
Απάντηση με παράθεση
  #244  
Παλιά 16-10-08, 21:06
Το avatar του χρήστη thanasis76
thanasis76 Ο χρήστης thanasis76 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-09-2007
Περιοχή: ΣΥΡΟΣ!!!
Μηνύματα: 4.821
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από xontros Εμφάνιση μηνυμάτων
Κάτσε να ξανακάνει κατ'αρχήν τις μετρήσεις, για επιβεβαίωση..

Αλλά, αν τα λεγόμενα των εταιρειών είναι σωστά, με τα βακτηρίδια του εμπορίου ο κύκλος επιταχύνεται σημαντικά..

ας πουμε πως ναι αν και δεν εχει ξαναγινει...
αλλα το θεμα ειναι οτι κυκλος εγινε λαθος.... αυτο δνε γινετε με τιποτα...
κανονικα θα επρεπε να δουμε πρωτα ΝΟ2 μερικες μερες... να φτασουν στα κοκκινα και μετα να αρχισουμε να βλεπουμε ΝΟ3 και να χανονται τα ΝΟ2...
και να φτασουν και τα ΝΟ3 στο τελος στο φουλ....
εδω δεν εγινε τιποτα απο αυτα...
αρα κατι λαθος μετρισε η δεν εχει αρχισει τιποτα ακομα απλα τα τεστ μετρανε λαθος...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #245  
Παλιά 16-10-08, 21:19
Το avatar του χρήστη xontros
xontros Ο χρήστης xontros δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-01-2008
Περιοχή: Μελίσσια (Aθήνα)
Μηνύματα: 2.117
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην xontros
Προεπιλογή

Καλά, σίγουρα, έχεις δίκιο, ή θα μετράει λάθος σήμερα, ή μέτραγε λάθος τόσες μέρες.. Ας ελπίσουμε το δεύτερο!
__________________
Pseudoeftropheus sentonographius sp. "ροζ"

Το (νυν) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με mikrogeophagus ramirezi): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=326855
Το (πρώην) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με ζωοτόκα): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=269530

Diogo, ο μονομάχος μου: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=26837
Απάντηση με παράθεση
  #246  
Παλιά 16-10-08, 21:24
Το avatar του χρήστη thanasis76
thanasis76 Ο χρήστης thanasis76 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-09-2007
Περιοχή: ΣΥΡΟΣ!!!
Μηνύματα: 4.821
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από xontros Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλά, σίγουρα, έχεις δίκιο, ή θα μετράει λάθος σήμερα, ή μέτραγε λάθος τόσες μέρες.. Ας ελπίσουμε το δεύτερο!
΄

κανω πως δεν το διαβασα αυτο...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #247  
Παλιά 16-10-08, 21:28
Το avatar του χρήστη crazyio
crazyio Ο χρήστης crazyio δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Χαλκίδα
Μηνύματα: 1.955
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην crazyio
Προεπιλογή

δεν είναι απόλυτο πως όταν έχουμε ΝΟ2 δεν μπορούμε να έχουμε και καθόλου ΝΟ3 ...
όταν αρχίζουμε να έχουμε ΝΟ3 για πολύ μικρο διάστημα έχουμε και ΝΟ2 ..
αν έχει πέσει σε αυτό το διάστημα τότε πάει καλά ..
αλλιώς οι μετρήσεις είναι ο,τι να' ναι ..

Βέβαια εδώ έχουμε και αμμωνία στην μέση .....

Μέτρα πάλι και πες μας ...
__________________

Ιωσάς
Wise men talk because they have something to say; fools, because they have to say something.

I guess Ill always be a soldier of fortune....
Απάντηση με παράθεση
  #248  
Παλιά 16-10-08, 21:35
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

Τωρα εγω να ρωτησω αν μπολιασε και ποτε η θα χαλασω τον ειρμο?
Απάντηση με παράθεση
  #249  
Παλιά 16-10-08, 21:36
Το avatar του χρήστη thanasis76
thanasis76 Ο χρήστης thanasis76 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-09-2007
Περιοχή: ΣΥΡΟΣ!!!
Μηνύματα: 4.821
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Tolis Εμφάνιση μηνυμάτων
Τωρα εγω να ρωτησω αν μπολιασε και ποτε η θα χαλασω τον ειρμο?
τολι για ενα μηνα φοβοταν να βαλει αμμωνια...
τωρα φοβατε να βαλει μπολι...
καλα παμε λες???
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #250  
Παλιά 16-10-08, 21:37
Το avatar του χρήστη crazyio
crazyio Ο χρήστης crazyio δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Χαλκίδα
Μηνύματα: 1.955
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην crazyio
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Tolis Εμφάνιση μηνυμάτων
Τωρα εγω να ρωτησω αν μπολιασε και ποτε η θα χαλασω τον ειρμο?
Μέσα σε 9 σελίδες που είναι αυτό το Thread δεν έχουμε καταφέρει να βγάλουμε άκρη ....
τι σε κάνει να πιστεύεις πως θα πάρεις "νορμάλ" απάντηση ??
__________________

Ιωσάς
Wise men talk because they have something to say; fools, because they have to say something.

I guess Ill always be a soldier of fortune....
Απάντηση με παράθεση
  #251  
Παλιά 16-10-08, 21:39
Το avatar του χρήστη thanasis76
thanasis76 Ο χρήστης thanasis76 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-09-2007
Περιοχή: ΣΥΡΟΣ!!!
Μηνύματα: 4.821
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από crazyio Εμφάνιση μηνυμάτων
δεν είναι απόλυτο πως όταν έχουμε ΝΟ2 δεν μπορούμε να έχουμε και καθόλου ΝΟ3 ...
όταν αρχίζουμε να έχουμε ΝΟ3 για πολύ μικρο διάστημα έχουμε και ΝΟ2 ..
αν έχει πέσει σε αυτό το διάστημα τότε πάει καλά ..
αλλιώς οι μετρήσεις είναι ο,τι να' ναι ..

Βέβαια εδώ έχουμε και αμμωνία στην μέση .....

Μέτρα πάλι και πες μας ...
φιλε τα ΝΟ2 ποτε δεν επιασαν κοκκινα, πως θα αρχισουν τα ΝΟ3
σε αυτο που λες εχεις δικιο αλλα πρεπει πρωτα να δουμε πολλαααααααααα ΝΟ2 για να εχουμε μετα για λιγο ΝΟ2 και ΝΟ3...
εδω αρχισαν και τα δυο μαζι...
δεν γινετε!!! μονο ο μικρος τα κανει αυτα....
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #252  
Παλιά 16-10-08, 21:39
Το avatar του χρήστη aaaooll
aaaooll Ο χρήστης aaaooll δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-03-2007
Περιοχή: Κομοτηνή
Μηνύματα: 1.104
Send a message via Skype™ to aaaooll
Προεπιλογή

πηστευω οτι μια περιλιψη με ημερομηνιες και μετρισεις, και με την ρουτινα, θα ηταν οτι καλητερο, γιατι να κατσεις να ψαξεις σε 9 σελιδες...
__________________
Πόση μνήμη έχει υπολογιστεί ότι έχει ο άνθρωπος???
200 ΜΒ!!!
My first:
Αξία Ανεκτίμητη!!
Απάντηση με παράθεση
  #253  
Παλιά 16-10-08, 21:48
Το avatar του χρήστη xontros
xontros Ο χρήστης xontros δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-01-2008
Περιοχή: Μελίσσια (Aθήνα)
Μηνύματα: 2.117
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην xontros
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Tolis Εμφάνιση μηνυμάτων
Τωρα εγω να ρωτησω αν μπολιασε και ποτε η θα χαλασω τον ειρμο?
Και επανέρχεται το μέγα ερώτημα.. Έχει ρίξει μέσα sera nitrivec.. Αυτό δε θα μπορούσε να λειτουργήσει σαν μπόλι και να επιταχύνει τον κύκλο?

Σύμφωνα με μία αντίστοιχη συζήτηση που είχε γίνει στο forum, τα βακτηρίδια όταν δεν έχουνε τροφή δεν "πεθαίνουν", αλλά μπαίνουν σε κάποιο είδος "νάρκης", μέχρι να ξαναβρεθεί αμμωνία ή νιτρώδη αντίστοιχα.. ¶ρα, με τα βακτηρίδια του εμπορίου, και θεωρώντας ότι θέλουνε κάποιο χρόνο αφενός για να "ξυπνήσουν" και αφεταίρου για να πολλάπλασιαστούν και να μπορέσουν να αναλάβουν το βιολογικό φορτίο, δε θα μπορούσε να δικαιολογηθεί η ολοκλήρωση του κύκλου του αζώτου αρκετά νωρίτερα από το συνηθισμένο?

Υ.Γ. Σαφώς και θα πρέπει ο westie να μας εξηγήσει πάλι τι μέτρησε και πώς το μέτρησε.. Αλλά, από περιέργεια ρωτάω, γιατί είναι ένα μεγάλο θέμα αυτό με τα βακτηρίδια του εμπορίου..
__________________
Pseudoeftropheus sentonographius sp. "ροζ"

Το (νυν) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με mikrogeophagus ramirezi): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=326855
Το (πρώην) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με ζωοτόκα): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=269530

Diogo, ο μονομάχος μου: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=26837
Απάντηση με παράθεση
  #254  
Παλιά 16-10-08, 21:54
Το avatar του χρήστη thanasis76
thanasis76 Ο χρήστης thanasis76 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-09-2007
Περιοχή: ΣΥΡΟΣ!!!
Μηνύματα: 4.821
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από xontros Εμφάνιση μηνυμάτων
Και επανέρχεται το μέγα ερώτημα.. Έχει ρίξει μέσα sera nitrivec.. Αυτό δε θα μπορούσε να λειτουργήσει σαν μπόλι και να επιταχύνει τον κύκλο?

Σύμφωνα με μία αντίστοιχη συζήτηση που είχε γίνει στο forum, τα βακτηρίδια όταν δεν έχουνε τροφή δεν "πεθαίνουν", αλλά μπαίνουν σε κάποιο είδος "νάρκης", μέχρι να ξαναβρεθεί αμμωνία ή νιτρώδη αντίστοιχα.. ¶ρα, με τα βακτηρίδια του εμπορίου, και θεωρώντας ότι θέλουνε κάποιο χρόνο αφενός για να "ξυπνήσουν" και αφεταίρου για να πολλάπλασιαστούν και να μπορέσουν να αναλάβουν το βιολογικό φορτίο, δε θα μπορούσε να δικαιολογηθεί η ολοκλήρωση του κύκλου του αζώτου αρκετά νωρίτερα από το συνηθισμένο?

Υ.Γ. Σαφώς και θα πρέπει ο westie να μας εξηγήσει πάλι τι μέτρησε και πώς το μέτρησε.. Αλλά, από περιέργεια ρωτάω, γιατί είναι ένα μεγάλο θέμα αυτό με τα βακτηρίδια του εμπορίου..

επιδη το εχουν δοκιμασει πολλοι και μετα τρεχουν μαζι με ψαρια στο ενυδρειο... το βλεπω λιγο δυσκολο αυτο που λες...
και αν πραγματικα ειναι ετσι, εμεις γιατι περιμενουμε με τους μηνες για να στρωσει το φιλτρο μας...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #255  
Παλιά 17-10-08, 06:18
Το avatar του χρήστη Σπύρος Μ
Σπύρος Μ Ο χρήστης Σπύρος Μ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-02-2008
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 1.232
Προεπιλογή

Λοιπόν το επανέλαβα χθες και έχω τις ιδιες μετρησεις.Απλα ανακαινούσα το ποτηράκι και μαλλον είχα no2 καιρό πριν.Με τα στικς εχω τις ιδιες μετρήσεις.Να κάνω την 80%αλλαγή νερού σήμερα;
__________________
το 120 λιτρό μου
Απάντηση με παράθεση
  #256  
Παλιά 17-10-08, 14:27
Το avatar του χρήστη xontros
xontros Ο χρήστης xontros δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-01-2008
Περιοχή: Μελίσσια (Aθήνα)
Μηνύματα: 2.117
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην xontros
Προεπιλογή

Αν λοιπόν είναι σωστές οι μετρήσεις, πρέπει να περιμένεις μέχρι να γίνουνε NH4=0 και NO2=0 (και τα ΝΟ3 θα γίνουν προφανώς πάρα πολλά)..

Παράλληλα, πρέπει να βρεις τα κοχύλια που χρειάζεσαι!
Και επίσης να βρεις και τα ψάρια!

Την αλλαγή νερού δεν θα την κάνεις τώρα, αλλά μέσα στο τελευταίο 24ωρο πριν βάλεις τα ψάρια!

Να έχεις υπ'όψιν σου, ότι θέλει προσοχή τώρα για να μη χάσεις τη βιολογία μέχρι να βάλεις μέσα τα ψάρια.. Μήν το καθυστερήσεις δηλαδή! Γιατί αν μείνουνε τα βακτήρια χωρίς τροφή (δηλαδή χωρίς αμμωνία), όλος αυτός ο κόπος θα πάει χαμένος..
__________________
Pseudoeftropheus sentonographius sp. "ροζ"

Το (νυν) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με mikrogeophagus ramirezi): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=326855
Το (πρώην) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με ζωοτόκα): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=269530

Diogo, ο μονομάχος μου: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=26837
Απάντηση με παράθεση
  #257  
Παλιά 17-10-08, 16:13
Το avatar του χρήστη Σπύρος Μ
Σπύρος Μ Ο χρήστης Σπύρος Μ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-02-2008
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 1.232
Προεπιλογή

Τωρα με προβληματίζεις.Δηλαδή αν γίνει αυτό μεσα στην εομενη ευδομάδα την έκατσα αφού δεν θα προλάβω να κάνω τιποτα.Εχει το ενυδρείο αρκετά σαλιγγάρια πουτα μετέφερα καταλάθως με τα φυτά.Αυτά δεν κάνουν τίποτα σε σχέση με τα ψάρια;Πειτε μου τώρα που είναι κρίσιμα τα πράγματα καθε πόσο να κάνω μετρησεις.Ψαρια δεν ξέρω ακομα που θα βρω.Σαλιγγάρια οταν θα πάω στις 24-10 στο χωριό μου και εχει μαζεψει η γιαγιά μου και στην χειρότερη θα πάρω απο το καρφούρ.Πάντως στο ενυδρειο υπάρχει αρκετή άλγη πράσινη που ιδιαίτερα στις πέτρες μου αρέσει αφού γίνεται πιο φυσικό.Ελπίζω να τα καταφέρω.
-------------------------
Σε ποσο καιρό υπολογίζεις οτι θα είναι στρωμένο ωστε να βάλω αγγελία να βρω μουλτι;
__________________
το 120 λιτρό μου

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Σπύρος Μ : 17-10-08 στις 16:13 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #258  
Παλιά 17-10-08, 16:53
Το avatar του χρήστη xontros
xontros Ο χρήστης xontros δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-01-2008
Περιοχή: Μελίσσια (Aθήνα)
Μηνύματα: 2.117
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην xontros
Προεπιλογή

Κατέβασε κατ'αρχήν το θερμοστάτη στους 25βαθμούς, για να ετοιμάζεται σιγά σιγά το ενυδρείο να δεχθεί τα ψαράκια.. Βάλε και την αγγελία σου, γιατί σύντομα θα είναι έτοιμο το ενυδρείο.. Τα σαλιγγαράκια δε χάλασε ο κόσμος, μπορούν να περιμένουν κανα-δυο βδομάδες (αρκεί που το έχεις δρομολογήσει)..

Να μετράς συνεχώς (καθημερινά) ΝΗ4,ΝΟ2 και ΝΟ3, και αν βλέπεις ΝΗ4=0, να ρίχνεις λίγη αμμωνία (0.5ml νομίζω είναι υπερ-αρκετό, ας το επιβεβαιώσει και κάποιος πιο έμπειρος).. Έτσι, θα συντηρείς τη βιολογία σου μέχρι να βάλεις τα ψάρια..

Κάνε και μετρήσεις GH,KH και pH, και πες αποτελέσματα (τόσο με το στικάκι όσο και με τα υγρά τεστ), να δούμε αν είναι και οι παράμετροι του νερού κατάλληλες.. Χρήσιμο θα ήταν να μετρήσεις τα ίδια και στο νερό της βρύσης, για να δεις κι εσύ και να καταλάβεις το πώς και πόσο τα ασβεστολιθικά υλικά του ενυδρείου σου (αραγωνίτης & πέτρες) επιδρούν στις παραμέτρους του νερού..
__________________
Pseudoeftropheus sentonographius sp. "ροζ"

Το (νυν) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με mikrogeophagus ramirezi): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=326855
Το (πρώην) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με ζωοτόκα): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=269530

Diogo, ο μονομάχος μου: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=26837
Απάντηση με παράθεση
  #259  
Παλιά 17-10-08, 16:55
Το avatar του χρήστη Σπύρος Μ
Σπύρος Μ Ο χρήστης Σπύρος Μ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-02-2008
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 1.232
Προεπιλογή

gh δεν εχω σε υγρο.Εχω μονο σε στικ.Να συμπληρώσω αμμωνία λέτε;Σε λίγο θα κάνω μέτρηση.
__________________
το 120 λιτρό μου
Απάντηση με παράθεση
  #260  
Παλιά 17-10-08, 18:14
Το avatar του χρήστη thanasis76
thanasis76 Ο χρήστης thanasis76 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-09-2007
Περιοχή: ΣΥΡΟΣ!!!
Μηνύματα: 4.821
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από westie Εμφάνιση μηνυμάτων
Λοιπόν το επανέλαβα χθες και έχω τις ιδιες μετρησεις.Απλα ανακαινούσα το ποτηράκι και μαλλον είχα no2 καιρό πριν.Με τα στικς εχω τις ιδιες μετρήσεις.Να κάνω την 80%αλλαγή νερού σήμερα;
αν καταλαβαινω τιποτα εμενα να με.....
τι ανακαινουσες το ποτηρακι??
τι ειναι αυτα παλι...
τελος παντον, ευχομαι να μην τρεχεις κι εσυ και τα ψαρακια!!!!!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #261  
Παλιά 17-10-08, 18:18
Το avatar του χρήστη Σπύρος Μ
Σπύρος Μ Ο χρήστης Σπύρος Μ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-02-2008
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 1.232
Προεπιλογή

Ρε παιδιά γίνεται να έπεσε το no2.Χθες ήταν κόκινο(το ξαναέκανα και σήμερα το πρωί και ήταν παλι κόκκινο) και τώρα που το μέτρησα εχει πέσει στο ο,25.Μαλλον δεν πρόλαβα.Αμμωνία κατι πάνω απο μηδεν και κατι πάνω απο το 80 no3.Ειναι καλό ή κακό;
__________________
το 120 λιτρό μου
Απάντηση με παράθεση
  #262  
Παλιά 17-10-08, 18:25
Το avatar του χρήστη thanasis76
thanasis76 Ο χρήστης thanasis76 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-09-2007
Περιοχή: ΣΥΡΟΣ!!!
Μηνύματα: 4.821
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από westie Εμφάνιση μηνυμάτων
Ρε παιδιά γίνεται να έπεσε το no2.Χθες ήταν κόκινο(το ξαναέκανα και σήμερα το πρωί και ήταν παλι κόκκινο) και τώρα που το μέτρησα εχει πέσει στο ο,25.Μαλλον δεν πρόλαβα.Αμμωνία κατι πάνω απο μηδεν και κατι πάνω απο το 80 no3.Ειναι καλό ή κακό;
εδω ειμαστε παλι!!!
θα στα πω λιγο χυμα!!!!
αμμωνια εβαλες στις 30/09/08
απο εκεινη την μερα οι μετρισεις που κανεις ειναι σκατα!!!! μας εχεις μπερδεψει ολους!!!!
δεν ξερω σε τι φαση βρισκεται το στρωσιμο σου αλλα σιγουρα δεν ειναι στρωμενο με τιποτα τοσο γρηγορα....
σκεφτομαι... αραγε εχεις καν βακτηριδια??
ξεκινησε το στρωσιμο...
συγμνωμη αλλα μας εχεις κανει ανω κατω.!!!!!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #263  
Παλιά 17-10-08, 18:47
Το avatar του χρήστη crazyio
crazyio Ο χρήστης crazyio δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Χαλκίδα
Μηνύματα: 1.955
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην crazyio
Προεπιλογή

ανακαινούσα το ποτηράκι = ανακινούσα τον δοκιμαστικό σωλήνα των τεστ

Πιθανότατα αυτό θέλει να πει .....αν δεν ξεχάσουμε σε λίγο και αυτά τα λίγα που ξέρουμε...
Κάθε φορά μετά τα ποστ του παίρνω depon ...
δεν ξέρω γιατί ...
__________________

Ιωσάς
Wise men talk because they have something to say; fools, because they have to say something.

I guess Ill always be a soldier of fortune....
Απάντηση με παράθεση
  #264  
Παλιά 17-10-08, 18:57
Το avatar του χρήστη thanasis76
thanasis76 Ο χρήστης thanasis76 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-09-2007
Περιοχή: ΣΥΡΟΣ!!!
Μηνύματα: 4.821
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από crazyio Εμφάνιση μηνυμάτων
ανακαινούσα το ποτηράκι = ανακινούσα τον δοκιμαστικό σωλήνα των τεστ

Πιθανότατα αυτό θέλει να πει .....αν δεν ξεχάσουμε σε λίγο και αυτά τα λίγα που ξέρουμε...
Κάθε φορά μετά τα ποστ του παίρνω depon ...
δεν ξέρω γιατί ...

εγω εχω αρχισει τα λυγμενα!!!!! καλα εισαι εσυ...
το θεμα λοιπον ειναι οτι κουνας δεν κουνας το δοκιμαστικο σωληνα δε αλλαζουν οι μετρισεις , ασε που οντως θελει κουνημα....
οποτε παρε παλι τα χαπια σου φιλε!!!!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #265  
Παλιά 17-10-08, 20:22
Το avatar του χρήστη Σπύρος Μ
Σπύρος Μ Ο χρήστης Σπύρος Μ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-02-2008
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 1.232
Προεπιλογή

Κουνημα θέλει μονο στο no3.Στο no2 δεν θέλει.Τουλάχιστον αυτά λέει το χαρτι της jbl.
__________________
το 120 λιτρό μου
Απάντηση με παράθεση
  #266  
Παλιά 17-10-08, 20:29
Το avatar του χρήστη xontros
xontros Ο χρήστης xontros δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-01-2008
Περιοχή: Μελίσσια (Aθήνα)
Μηνύματα: 2.117
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην xontros
Προεπιλογή

Λοιπόν! Εγώ για να τα πιστέψω όλα αυτά, όπως φαντάζομαι και ο φίλος μας ο Θανάσης, θέλουμε φωτογραφίες τα μπουκαλάκια των τεστ, δίπλα στο χαρτάκι που συγκρίνει τα χρώματα!
__________________
Pseudoeftropheus sentonographius sp. "ροζ"

Το (νυν) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με mikrogeophagus ramirezi): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=326855
Το (πρώην) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με ζωοτόκα): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=269530

Diogo, ο μονομάχος μου: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=26837
Απάντηση με παράθεση
  #267  
Παλιά 17-10-08, 20:41
Το avatar του χρήστη thanasis76
thanasis76 Ο χρήστης thanasis76 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-09-2007
Περιοχή: ΣΥΡΟΣ!!!
Μηνύματα: 4.821
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από xontros Εμφάνιση μηνυμάτων
Λοιπόν! Εγώ για να τα πιστέψω όλα αυτά, όπως φαντάζομαι και ο φίλος μας ο Θανάσης, θέλουμε φωτογραφίες τα μπουκαλάκια των τεστ, δίπλα στο χαρτάκι που συγκρίνει τα χρώματα!

εγω θα ηθελα να παω να κανω τις μετρισεις!!! και δεν τι κανω για εμενα αλλα για το καλο του μικρου μας φιλου!!!!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #268  
Παλιά 17-10-08, 23:07
Το avatar του χρήστη fishme1
fishme1 Ο χρήστης fishme1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-11-2006
Περιοχή: νεαπολη-νικαια
Μηνύματα: 1.163
Προεπιλογή

ακου westie

βαλε μπολι να τελειωνεις , να εκραγει το σφουγγαρι του φιλτρου δεν προκειται
__________________


διαθετω καλλιεργειες ζωντανων τροφων για τα μελη του πανελληνιου συλλογου φιλων του ενυδρειου
Νικος
Απάντηση με παράθεση
  #269  
Παλιά 18-10-08, 07:50
Το avatar του χρήστη Σπύρος Μ
Σπύρος Μ Ο χρήστης Σπύρος Μ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-02-2008
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 1.232
Προεπιλογή

Λοιπόν εδώ για τα no2:3η φωτο 2η φωτο

για αμμωνία:3η φωτο

για no3:1η φωτο
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC00062.jpg
Εμφανίσεις:  114
Μέγεθος:  44,2 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC00022.jpg
Εμφανίσεις:  293
Μέγεθος:  40,6 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC00023.jpg
Εμφανίσεις:  117
Μέγεθος:  48,5 KB  
__________________
το 120 λιτρό μου
Απάντηση με παράθεση
  #270  
Παλιά 18-10-08, 07:55
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Τι εχουμε πει για το μεγεθος των φωτογραφιονε??? εε? εε?
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
TANGANYIKA octania246 Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Λιμνών Ανατολικής Αφρικής 27 13-04-08 17:42
tanganyika aaaooll Tanganyika 35 25-03-08 23:25
Tanganyika 2 Z_X Tanganyika 22 27-10-07 11:20
TANGANYIKA Z_X Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Λιμνών Ανατολικής Αφρικής 7 15-10-07 19:54
TANGANYIKA Z_X Tanganyika 20 17-06-07 10:17

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 13:33.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,10203 seconds with 14 queries