Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 06-12-12, 19:41
Pallios Ο χρήστης Pallios δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-04-2010
Περιοχή: Κύπρος
Μηνύματα: 39
Προεπιλογή Βοηθεια για CO2

Παιδες έχω πάρει μια φιάλη δυοξειδίου που έχει και regulator πάνω (αν κατάλαβα καλά από τα κείμενα που διάβασα) αλλά δεν ξέρω τίποτα ούτε τί δείχνουν τα πιεσόμετρα ούτε πως το ρυθμίζω. Επίσης η μπουκάλα και τα πιεσόμετρα είναι στα γερμανικά οπόταν σας ανεβάζω κάποιες φωτογραφίες και πείτε μου αν έχει δουλέψει κανείς με αυτό το σύστημα. Είναι της σέρα.
1)Τί δείχνουν τα πιεσόμετρα και ποια η διαφορά τους;
2)Τί είναι το μάυρο κουτί από κάτω που έχει σύρμα και μπαίνει στο ρεύμα; (νόμιζα τα CO2 δουλεύουν χωρίς ρεύμα )
3)Η μπουκάλα έχει δική της βαλβίδα και το regulator έχει άλλη βαλβίδα. Ποιά η διαφορά τους;

Βιάζομαι λίγο να εφαρμόσω το σύστημα επειδή έχει αρχίσει να πλακώνει η green spot algea στο φυτεμένο μου και χρειάζομαι δυοξείδιο για να την ελέγξω και να δώσω ώθηση στα φυτά. Για την ώρα ο ανταγονισμός άλγης - φυτά έχει καθαρό νικητή την πρώτη.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων... προβλέπω να ρίχνω τρελλό διάβασμα
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  2012-12-06 09.59.20.jpg
Εμφανίσεις:  509
Μέγεθος:  52,3 KB Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  2012-12-06 09.59.57.jpg
Εμφανίσεις:  527
Μέγεθος:  42,4 KB Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  2012-12-06 10.00.15.jpg
Εμφανίσεις:  538
Μέγεθος:  49,8 KB Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  2012-12-06 10.00.25.jpg
Εμφανίσεις:  536
Μέγεθος:  46,2 KB Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  2012-12-06 10.06.03.jpg
Εμφανίσεις:  520
Μέγεθος:  52,2 KB
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 06-12-12, 20:46
Το avatar του χρήστη Γιαννης Μ5
Γιαννης Μ5 Ο χρήστης Γιαννης Μ5 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-07-2008
Περιοχή: Μεγαρα-Αθηνα-Πρεβεζα
Μηνύματα: 2.924
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Pallios Εμφάνιση μηνυμάτων
Παιδες έχω πάρει μια φιάλη δυοξειδίου που έχει και regulator πάνω (αν κατάλαβα καλά από τα κείμενα που διάβασα) αλλά δεν ξέρω τίποτα ούτε τί δείχνουν τα πιεσόμετρα ούτε πως το ρυθμίζω. Επίσης η μπουκάλα και τα πιεσόμετρα είναι στα γερμανικά οπόταν σας ανεβάζω κάποιες φωτογραφίες και πείτε μου αν έχει δουλέψει κανείς με αυτό το σύστημα. Είναι της σέρα.
1)Τί δείχνουν τα πιεσόμετρα και ποια η διαφορά τους;Το ενα δειχνει την πιεση της μπουκαλας(μεχρι 60-70 βαρια το καλοκαιρι και με γεματη μπουκαλα,ειναι καλα.Το δευτερο με τις μικροτερες μετρησεις,μετραει την πιεση στην βελονοειδη βαλβιδα(0,5-1 ειναι καλα).
2)Τί είναι το μάυρο κουτί από κάτω που έχει σύρμα και μπαίνει στο ρεύμα; (νόμιζα τα CO2 δουλεύουν χωρίς ρεύμα )Αυτο ειναι ηλεκτρομαγνητικη βαλβιδα την οποια μπορεις να την συνδεσεις με ph controller ή με χρονοδιακοπτη για να δουλευει οποτε θες.
3)Η μπουκάλα έχει δική της βαλβίδα και το regulator έχει άλλη βαλβίδα. Ποιά η διαφορά τους;Η βαλβιδα της μπουκαλας απλα επιτρεπει στο αεριο να παει στα μανομετρα.Η βελονοειδη ρυθμιζει με ακριβεια φυσαλιδας κατι το οποιο δεν κανει η βαλβιδα της μπουκαλας(αν ανοιξεις την μπουκαλα χωρις τα μνομετρα μεσα στο νερο θα δεις οτι θα αδειασει αμεσως.Η βελονοειδη επιτρεπει στα διοξειδιο να βγει φυσαλιδα φυσαλιδα.

Βιάζομαι λίγο να εφαρμόσω το σύστημα επειδή έχει αρχίσει να πλακώνει η green spot algea στο φυτεμένο μου και χρειάζομαι δυοξείδιο για να την ελέγξω και να δώσω ώθηση στα φυτά. Για την ώρα ο ανταγονισμός άλγης - φυτά έχει καθαρό νικητή την πρώτη.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων... προβλέπω να ρίχνω τρελλό διάβασμα
Συνημμένο Αρχείο 53003 Συνημμένο Αρχείο 53004 Συνημμένο Αρχείο 53005 Συνημμένο Αρχείο 53006 Συνημμένο Αρχείο 53007
Εγω στην θεση σου(αν δεν εχεις ph controller για να συνδεσεις την ηλεκτρομαγνητικη)θα καταργουσα την ηλεκτρομαγνητικη και θα δουλευα το co2 24ωρες το 24ωρο(οπως κανω χρονια τωρα).
__________________
Το αλλο μου χομπι....
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 06-12-12, 22:04
Το avatar του χρήστη paco
paco Ο χρήστης paco δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-12-2007
Περιοχή: νεα ραιδεστο θερμης θεσ/νικη
Μηνύματα: 733
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην paco
Προεπιλογή

θα προτιμουσα τον χρονοδιακοπτη ρυθμιζομενο στο ιδιο χρονο με τη φωτοπεριοδο
το βραδυ ετσι κι αλλιως τα φυτα αποβαλουν CO2
συγχρονως δεν επιβαρυνουμε με περισσιο CO2 τα ψαρακια μας
__________________


Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 06-12-12, 22:15
Το avatar του χρήστη Γιαννης Μ5
Γιαννης Μ5 Ο χρήστης Γιαννης Μ5 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-07-2008
Περιοχή: Μεγαρα-Αθηνα-Πρεβεζα
Μηνύματα: 2.924
Προεπιλογή

Οταν εχεις καλη παροχη διοξειδιου που κατεβαζει το Kh και αυτο με την σειρα του συμπαρασυρει το ph και κλεισεις το διοξειδιο την νυχτα τοτε το ph θα ανεβει και ετσι ταλαιπωρουνται περισσοτερο τα ψαρακια.Αν το αφησεις ανοιχτο ολο το 24ωρο,το ph ισως να πεσει λιγο(0,1) το βραδυ που δεν ειναι ανοιχτα τα φωτα.Μικροτερη ταλαιπωρια για τα ψαρακια και περισσοτερη σταθεροτητα στο συστημα.Αυτα αποτελουν προσωπικη αποψη που δημιουργηθηκε υστερα απο αρκετα τεστ.
__________________
Το αλλο μου χομπι....
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 06-12-12, 22:49
Το avatar του χρήστη paco
paco Ο χρήστης paco δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-12-2007
Περιοχή: νεα ραιδεστο θερμης θεσ/νικη
Μηνύματα: 733
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην paco
Προεπιλογή

συμφωνω μαζι σου
__________________


Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 06-12-12, 23:52
Pallios Ο χρήστης Pallios δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-04-2010
Περιοχή: Κύπρος
Μηνύματα: 39
Προεπιλογή

Καταρχήν ευχαριστώ πάρα πολύ για τις άμεσες απαντήσεις ειδικά η πρώτη απάντηση σου Γιάννη είναι κατατοπιστικότατη ... τώρα κάποιες συμπληρωματικές ερωτήσεις:

1)60 με 70 βάρια με γεμάτη την μπουκάλα είναι κάλα το καλοκαίρι μου γράφεις... τώρα όμως έχουμε χειμώνα άρα πόσα βάρια είναι καλά? και όταν η μπουκάλα κοντεύει να αδειάσει πρέπει να το αλλάξω?

2)μου προτείνεις να καταργήσω την ηλεκτροβαλβίδα και να δουλεύει 24 ώρες το 24ώρο κάτι που μου φαίνετε καλή λύση διότι το ph controller μου φαίνετε ακριβώ για την ώρα (για να την καταργήσω πρέπει να την αποσυνδέσω πλήρως ή απλά να μην βάλω την πρίζα στο ρεύμα??)

Αυτές είναι βασικα οι απόριες μου από εκεί και πέρα υποθέτω θα πρέπει να ανοίξω πολύ λίγο την βαλβίδα της μπουκάλας και να παρατηρώ την ένδειξη να πάει στα βάρια που θα μου πεις. Μετά θα ανοίξω σιγά σιγά την βελονοειδή βαλβίδα μέχρι να πάει η ένδειξη στο 0.5-1.

Όταν τα κάνω όλα αυτά το ph μου από 7.8 που είναι τώρα ξέρουμε περίπου πόσο θα πέσει??? Υποθέτω θα πρέπει να το μετράω συνέχεια την πρώτη μέρα.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 07-12-12, 00:10
Το avatar του χρήστη Γιαννης Μ5
Γιαννης Μ5 Ο χρήστης Γιαννης Μ5 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-07-2008
Περιοχή: Μεγαρα-Αθηνα-Πρεβεζα
Μηνύματα: 2.924
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Pallios Εμφάνιση μηνυμάτων
Καταρχήν ευχαριστώ πάρα πολύ για τις άμεσες απαντήσεις ειδικά η πρώτη απάντηση σου Γιάννη είναι κατατοπιστικότατη ... τώρα κάποιες συμπληρωματικές ερωτήσεις:

1)60 με 70 βάρια με γεμάτη την μπουκάλα είναι κάλα το καλοκαίρι μου γράφεις... τώρα όμως έχουμε χειμώνα άρα πόσα βάρια είναι καλά? και όταν η μπουκάλα κοντεύει να αδειάσει πρέπει να το αλλάξω?Οταν αδειαζει,η πιεση θα αρχισει να πεφτει σιγα σιγα.Το νουμερο αυτο δεν μπορεις να το ρυθμισεις(ανοιγοντας ή κλεινοντας την στροφιγγα της μπουκαλας.)Το μανομετρο αυτο θα δειξει ποση πιεση εχει η μπουκαλα(αρα και ποσο αεριο εχει).

2)μου προτείνεις να καταργήσω την ηλεκτροβαλβίδα και να δουλεύει 24 ώρες το 24ώρο κάτι που μου φαίνετε καλή λύση διότι το ph controller μου φαίνετε ακριβώ για την ώρα (για να την καταργήσω πρέπει να την αποσυνδέσω πλήρως ή απλά να μην βάλω την πρίζα στο ρεύμα??)Ή θα την αποσυνδεσεις απο το κυκλωμα(που ειναι και το πιο σωστο) ή θα την εχεις συνεχεια στην πριζα με οτι αυτο συνεπαγεται απο αποψη καταναλωσης ρευματος και φθορας(αφου θα δουλευει συνεχεια)της ηλεκτροβαλβιδας.

Αυτές είναι βασικα οι απόριες μου από εκεί και πέρα υποθέτω θα πρέπει να ανοίξω πολύ λίγο την βαλβίδα της μπουκάλας και να παρατηρώ την ένδειξη να πάει στα βάρια που θα μου πεις. Μετά θα ανοίξω σιγά σιγά την βελονοειδή βαλβίδα μέχρι να πάει η ένδειξη στο 0.5-1. Οσο και να την ανοιξεις το ιδιο νουμερο θα γραψει.Καλο ειναι ομως να την ανοιξεις λιγο,ετσι ωστε αν εχει καπου διαρροη το κυκλωμα να μην αδειασει η μπουκαλα αμεσως.Την βελονοειδη να την ρυθμισεις συμφωνα με τις φυσαλιδες και οχι με το 0,5-1(που ετσι κι αλλιως και αυτο δεν αλλαζει)

Όταν τα κάνω όλα αυτά το ph μου από 7.8 που είναι τώρα ξέρουμε περίπου πόσο θα πέσει??? Υποθέτω θα πρέπει να το μετράω συνέχεια την πρώτη μέρα.
Γενικα οι ενδειξεις των μανομετρων δεν ρυθμιζονται και αλλαζουν μονο οταν αδειαζει η μπουκαλα ή αν ανεβει πολυ η θερμοκρασια της μπουκαλας και κατα συνεπεια του αεριου(παραπολυ απιθανο).Ρυθμισε την παροχη σου σε 1 φυσαλιδα το δευτερολεπτο(ισως και λιγοτερο,δεν ξερω τα λιτρα σου και ποσο και με τι φυτα εισαι φυτεμενος).Τωρα το ποσο θα πεσει το ph εξαρταται απο το ποσο co2 παρεχεις,ποσο αποτελεσματικη ειναι η διαχυση που κανεις,ποση ειναι η kh κτλ.Πρωτα θα πεσει η kh και μετα το ph.
__________________
Το αλλο μου χομπι....
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
ΒΟΗΘΕΙΑ giota Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 9 31-08-11 20:58
ΒΟΗΘΕΙΑ giota Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 1 26-08-11 14:19
βοηθεια!!!! silia Θαλασσινό νερό - Γενικά 2 17-08-11 14:57
βοηθεια nos DIY . Φτιάχτο μόνος σου 12 19-05-10 13:40

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 23:23.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,06909 seconds with 14 queries