Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Παρουσιάσεις κοινωνικών ενυδρείων

Παρουσιάσεις κοινωνικών ενυδρείων Παρουσιάστε το κοινωνικό σας ενυδρείο!

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 25-11-13, 22:56
puntakias22 Ο χρήστης puntakias22 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-02-2013
Περιοχή: agio dimitrio athina
Μηνύματα: 217
Προεπιλογή 140 λιτρα ζωοτοκα αρχαριος

Πληροφορίες

Διαστάσεις: 1.00 x 35 x 43
Όγκος: 150L μικτά
Κατηγορία: Φυτεμένο(βασικα νεοφυτεμενο 7ημερων)
Φυτά: Anubias, Ludwigia repens, Ceratophyllum,ντοματιες.βελινσαριες και άλλα διάφορα από τα οποία δεν θυμάμαι ουτε καν πως λεγονται αλλα μαλλον ευκολα φυτα
Ψάρια / Άλλα είδη: 4γκαπυς, 4 πλατυ, 5 γαριδες και 2 γατοψαρα
Διακοσμητικά υλικά: χαλικι μαυρο,σκαφανδρο(γυναικας δωρο) και μια ριζα.ακομα εχω και μια αεραντλια διπλη.η μια βγαζει πισω στη πλατη του ενυδρειου φυσαλιδες και η αλλη απο το σκαφανδρο

Φόντο: Μαύρο χαρτόνι
Φωτισμός: τ8 66 βαττ συν κατι κινεζικες λεντοταινιες...
Διάρκεια φωτισμού: 16.00 - 24.00
Φιλτράρισμα: jbl 250 cristalprofi εξωτερικο
Θερμοστάτης: 150W
Λίπανση: Υγρό λίπασμα.εδω εκανα μπαρουφα με τη δοσολογια!
Παροχή CO2: Όχι

Παράμετροι:

pH: 7.5
Γενική σκληρότητα (GH):
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ):
Αμμωνία (ΝΗ3): 0
Νιτρώδη (ΝΟ2): 0
Νιτρικά (ΝΟ3): 5
Αλλαγές νερού: 20% κάθε εβδομάδα
Θερμοκρασία: 25,26
Άλλες πληροφορίες:
εχω και λιγο καφε αγλη αν δειτε πανω στο πισω τζαμι!
φυσικα και περιμενω παρατηρησεις
Φωτογραφίες:
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  20131125_223907.jpg
Εμφανίσεις:  491
Μέγεθος:  67,6 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  20131125_223941.jpg
Εμφανίσεις:  417
Μέγεθος:  81,3 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  20131125_224012.jpg
Εμφανίσεις:  406
Μέγεθος:  77,9 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 25-11-13, 23:05
puntakias22 Ο χρήστης puntakias22 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-02-2013
Περιοχή: agio dimitrio athina
Μηνύματα: 217
Προεπιλογή

ξεχασα να γραψω οτι εχω και λαθροεπιβατες....θα ειναι 6,7
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 25-11-13, 23:11
Το avatar του χρήστη dinnos
dinnos Ο χρήστης dinnos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 24-12-2012
Περιοχή: Βούλα
Μηνύματα: 80
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από puntakias22 Εμφάνιση μηνυμάτων
ξεχασα να γραψω οτι εχω και λαθροεπιβατες....θα ειναι 6,7
να τα χαίρεσαι, με γειά.

Αν θές την γνώμη μου βγάλε μόνο το πλαστικό καθώς μόνο καλό δεν κάνει.

Κατα τα άλλα πανέμορφο.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 25-11-13, 23:16
puntakias22 Ο χρήστης puntakias22 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-02-2013
Περιοχή: agio dimitrio athina
Μηνύματα: 217
Προεπιλογή

μαλλον για τη καφε αγλη εφταιγε ο φωτισμος...ειχα μονο 36 βαττ και προσθεσα μια λαμπα ακομα 30βαττ
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=75750
αυτο εχει γινει τις τελευταιες 3 μερες.θα φυγει τωρα?
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 25-11-13, 23:43
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Καλη αρχή, ωραίο φαίνεται, και μολις μεγαλώσουν τα φυτα σου θα γίνει ακόμα πιο όμορφο. Ποια γατόψαρα έχεις ? ταιρίαζουν σε σκληρο νερό οπως τα ζωοτόκα ? Το λίπασμα θα το βάζεις με μεγάλη τσιγκουνιά και ίσως ήταν καλύτερα να μη το ξεκινήσεις ακόμα, ίσως καμιά ταμπλέτα να είναι καλύτερα, με το λίπασμα ίσως να σου βγεί αλγη. Προσωπική άποψη αλλά το σκάφανδρο δεν ταιριάζει και γνωμη μου είναι να μην έχεις τίποτα ψευτικο μέσα, μονο φυσικά υλικα, πέτρες , ξύλα/ρίζες και φυτά
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 25-11-13, 23:52
puntakias22 Ο χρήστης puntakias22 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-02-2013
Περιοχή: agio dimitrio athina
Μηνύματα: 217
Προεπιλογή

Μου το πηρε δωρη η γυναικα πποτε δε βγαινει...ελπιζω να μου το καληψουν τα φυτα!χαχαχα.οι φυσαλιδες που κουνανε τα φυτα φεν πειραζει;
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 25-11-13, 23:58
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από puntakias22 Εμφάνιση μηνυμάτων
Μου το πηρε δωρη η γυναικα πποτε δε βγαινει...ελπιζω να μου το καληψουν τα φυτα!χαχαχα.οι φυσαλιδες που κουνανε τα φυτα φεν πειραζει;
οι φυσαλίδες δεν πειράζουν, αντίθετα, κάνουν καλό στα ψάρια, για πες για το γατόψαρο που είπες
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 26-11-13, 10:52
puntakias22 Ο χρήστης puntakias22 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-02-2013
Περιοχή: agio dimitrio athina
Μηνύματα: 217
Προεπιλογή

Ειναι ασπρο και ροζιζει λιγο τωρα ποιο ειναι ακριβως θα σε γελασω....
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 26-11-13, 10:59
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: Άνω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Corydoras Aeneus Albino εχεις προφανως και δεν κανει για το ενυδρειο σου. Απαιτουν μαλακο νερο, κοπαδι και επιπλεον, αμμο ή ψιλοκοκκο μη αιχμηρο χαλικι. Ριξε μια ματια εδω και εδω, οπου θα βρεις τα χαρακτηριστικα της κανονικης μορφης του ειδους.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 26-11-13, 14:31
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Για αρχαριος, μια χαρα ειναι το ενυδρειο και χωρις σοβαρα λαθη που δεν διορθωνονται ευκολα.

Τα γατοψαρα ποιο ειδος ειναι? (υπαρχουν χιλιαδες) (albino aeneus corydoras, βλεπω καλα?)
Οπως και οι γαριδες. Τι ειδος ειναι?
Τιμες σκληροτητας (GH βασικα), χρειαζεται για να δεις αν ειναι καταλληλο το νερο για τα ψαρια σου (ή τα ψαρια σου αν ειναι καταλληλα για το νερο σου - οπως το δει κανεις)

Το σκαφανδρο δεν ειναι και οτι καλυτερο (περισσοτερο απο θεμα ασφαλειας υλικου - εισαι σιγουρος οτι δεν ειναι κανενα της πλακας, που αφηνει τιποτα τοξικα ή χρωμα στο νερο κλπ?)
Ισως θα ηταν καλυτερα να το κανεις διακοσμηση πανω σε κανενα μπουφε.

Αφου ριχνεις λιπασματακι, ισως και ενα diy co2 βοηθουσε.
Η αεραντλια αντιθετα δεν χρειαζεται αφου βλεπω οτι εχει ψηλα την εξος του φιλτρου και υπουθετω κινειται η επιφανεια του νερου απο αυτην. Επιπλεον, η επιπλεον αναταραξη απο την αεραντλια, κανει το ελαχιστο co2 που υπαρχει στο νερο να διαφευγει.

Καλη συνεχεια.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 26-11-13, 18:25
puntakias22 Ο χρήστης puntakias22 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-02-2013
Περιοχή: agio dimitrio athina
Μηνύματα: 217
Προεπιλογή

καλησπερα και παλι...λοιπον εχω και αλλα θεματακια με το ενυδρειο...καταρχας οπως μου εδωσαν τα φυτα ετσι ειναι....μια βδομαδα τωρα.εννοω δεν μεγαλωνουν.μετα η αγλη,,,αυτη ισως εχει σταματησει.δεν βλεπω να αυξανεται δηλαδη.μετα τα λουλουδια που εχουν φτασει κορυφη τα κοβω?και αν ναι που?μετα το νερο μου δεν ειναι καθαρο!δηλαδη ολο κατι κολυμπαει μεσα...θα ειναι σκατουλες χαχαχαχαχαχα κλαδακια και οτι αλλο μικρο....και το κυριοτερο ειναι οτι μου εχει σπασει απο το φιλτρο,εκει που παιρνει το νερο μεσα απο το ενυδρειο,το σκαφακι(δεν ξερω πως το λενε) και εχω βαλει ενα τουλι(μπομπονιερα) με λαστιχακι.πανε ολα εκει τα κλαδακια σκατουλακια και φρακαρει και καθε μερα αντε παλι εξω ο σωληνας και καθαρισμα....αν το αφησω χωρις τιποτα μονο σωληνα υπαρχει περιπτωση να παει εκει ψαρι και να το τραβηξει μεσα?τοσο χαζα ειναι να μην φυγουν??οπως ειπα εχω γκαπυ.τα μικρα τους πανε πανω στη επιφανεια που εχω κατι φακες και κερατοφυλλο.
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από puntakias22 Εμφάνιση μηνυμάτων
καλησπερα και παλι...λοιπον εχω και αλλα θεματακια με το ενυδρειο...καταρχας οπως μου εδωσαν τα φυτα ετσι ειναι....μια βδομαδα τωρα.εννοω δεν μεγαλωνουν.μετα η αγλη,,,αυτη ισως εχει σταματησει.δεν βλεπω να αυξανεται δηλαδη.μετα τα λουλουδια που εχουν φτασει κορυφη τα κοβω?και αν ναι που?μετα το νερο μου δεν ειναι καθαρο!δηλαδη ολο κατι κολυμπαει μεσα...θα ειναι σκατουλες χαχαχαχαχαχα κλαδακια και οτι αλλο μικρο....και το κυριοτερο ειναι οτι μου εχει σπασει απο το φιλτρο,εκει που παιρνει το νερο μεσα απο το ενυδρειο,το σκαφακι(δεν ξερω πως το λενε) και εχω βαλει ενα τουλι(μπομπονιερα) με λαστιχακι.πανε ολα εκει τα κλαδακια σκατουλακια και φρακαρει και καθε μερα αντε παλι εξω ο σωληνας και καθαρισμα....αν το αφησω χωρις τιποτα μονο σωληνα υπαρχει περιπτωση να παει εκει ψαρι και να το τραβηξει μεσα?τοσο χαζα ειναι να μην φυγουν??οπως ειπα εχω γκαπυ.τα μικρα τους πανε πανω στη επιφανεια που εχω κατι φακες και κερατοφυλλο.
οσο για τα ψαρακια ειναι τα albino aeneus corydoras και το σκαφανδρο ειναι απο πετ σοπ παρακαλω 34 ολοκληρα ευρω!!!δηλαδη επαθα πλακα!!ουτε απο χρυσο να ηταν...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη puntakias22 : 26-11-13 στις 18:25 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 26-11-13, 19:42
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από puntakias22 Εμφάνιση μηνυμάτων
καλησπερα και παλι...λοιπον εχω και αλλα θεματακια με το ενυδρειο...καταρχας οπως μου εδωσαν τα φυτα ετσι ειναι....μια βδομαδα τωρα.εννοω δεν μεγαλωνουν.μετα η αγλη,,,αυτη ισως εχει σταματησει.δεν βλεπω να αυξανεται δηλαδη.μετα τα λουλουδια που εχουν φτασει κορυφη τα κοβω?και αν ναι που?μετα το νερο μου δεν ειναι καθαρο!δηλαδη ολο κατι κολυμπαει μεσα...θα ειναι σκατουλες χαχαχαχαχαχα κλαδακια και οτι αλλο μικρο....και το κυριοτερο ειναι οτι μου εχει σπασει απο το φιλτρο,εκει που παιρνει το νερο μεσα απο το ενυδρειο,το σκαφακι(δεν ξερω πως το λενε) και εχω βαλει ενα τουλι(μπομπονιερα) με λαστιχακι.πανε ολα εκει τα κλαδακια σκατουλακια και φρακαρει και καθε μερα αντε παλι εξω ο σωληνας και καθαρισμα....αν το αφησω χωρις τιποτα μονο σωληνα υπαρχει περιπτωση να παει εκει ψαρι και να το τραβηξει μεσα?τοσο χαζα ειναι να μην φυγουν??οπως ειπα εχω γκαπυ.τα μικρα τους πανε πανω στη επιφανεια που εχω κατι φακες και κερατοφυλλο.
-------------------------


οσο για τα ψαρακια ειναι τα albino aeneus corydoras και το σκαφανδρο ειναι απο πετ σοπ παρακαλω 34 ολοκληρα ευρω!!!δηλαδη επαθα πλακα!!ουτε απο χρυσο να ηταν...
Τα φυτά όπως και όλα όσα έχουν ζωή μέσα τους θέλουν το χρόνο τους, για αυτο μη βιάζεσαι, σιγά σιγα. Το τούλι να μη το βγάλεις, τα ψάρια χαζά δεν είναι αλλά είναι περίεργα, και απο περιέργεια μπορεί να πάνε, δεν ξέρουν πως αυτό είναι αντλία, και τα μικρά όμως μπορεί να κατέβουν χαμηλά, και κάποια στιγμή όταν μπορείς πάρε το ανταλακτικό που έσπασε αλλά όσο έχεις μωρά καλύτερο είναι το τούλι. Τώρα για το διακοσμητικό τι να σου πω, αν μπορείς άλλαξέ το, πάρε κανα φυτό, θα γκρινιάζει η κυρά σου αλλά ......
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
330 λιτρα κοινωνικο φυτεμενο με ζωοτοκα giokarakannas Παρουσιάσεις κοινωνικών ενυδρείων 17 22-10-13 17:49
140 ΛΙΤΡΑ φυτεμενο με ζωοτοκα και red cherry douran_p Ζωοτόκα 14 06-05-13 12:27
102 λιτρα φυτεμενο με ζωοτοκα Λάζαρος Παρουσιάσεις κοινωνικών ενυδρείων 27 16-07-11 22:10
50 λιτρα(ΑΡΧΑΡΙΟΣ) apolonistis Παρουσιάσεις κοινωνικών ενυδρείων 4 12-02-09 21:18
Στησιμο μικρου ενυδρειου (50 λιτρα) για ζωοτοκα Please Help!!! MiziGr Ζωοτόκα 0 23-09-06 21:04

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 16:24.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05596 seconds with 14 queries