Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

 
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Prev Προηγούμενο μήνυμα   Επόμενο Μήνυμα Next
Παλιά 18-01-15, 02:23   #1
Αρχάριος πρώτο ενυδρείο 60 λίτρα-παρουσίαση –απορίες!
 
Το avatar του χρήστη Themis_aqua
Themis_aqua
Support Team
Εγγραφή: 15-01-2015
Περιοχή: Λαμια
Μηνύματα: 1.632

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
Themis_aqua Ο χρήστης Themis_aqua δεν είναι συνδεδεμένος 18-01-15, 02:23
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Καλησπέρα σε όλο το φόρουμ! Αποφασίσαμε με την γυναίκα μου μετά από πολλές συζητήσεις αλλά και αρκετού διαβάσματος να αγοράσουμε σαν αρχάριοι ένα ενυδρείο 60 λίτρων περίπου..Το ενυδρείο μας είναι στημένο περίπου 1,5 μήνα τώρα με αληθινά φυτά, ψάρια ζωοτόκα και όλα βαίνουν καλώς μέχρι στιγμής..Δεν θα σας κρύψω πως στην αρχή υπήρξε μια απογοήτευση όταν συνειδητοποίησα πώς η ΅ολη ενασχόληση δεν έχει να κάνει απλώς με την αγορά του ενυδρείου-ψάρια-φυτά αλλά και πολλών άλλων παρελκομένων (όπως π.χ. υγρά τεστ) τα οποία ανεβάζουν κατά πολύ το κόστος του όλου εγχειρήματος. Απο την άλλη όμως είναι απαραίτητα για την διατήρηση ενός υγιούς οικοσυστήματος..

Παρακάτω σας παρουσιάζω όλο το σύστημα που αποτελείται από:
Ενυδρείο Hailea 60 lt (στα διάφορα pet shop το αναφέρουν για 70 λίτρα αφού δίνουν διαστάσεις συσκευασίας όπως διαπίστωσα, πράγμα απαράδεκτο νομίζω..)

Διαστάσεις: 48 Χ 32 Χ 35 cm
Όγκος: 50 λίτρα καθαρά περίπου..
Φυτά: valisneria spiralis,egeria densa, κερατόφυλλο, echinodurus , alternatera roseifolia, hygrophila defformis,limnophila sesiliflora.(προσεχώς περιμένω hygrophila polysperma και anubia nana από e-bay, το polysperma δεν το έβρισκα σε κανένα pet shop)
Ψάρια / ¶λλα είδη: γκάπυ,2 αρσενικά και 4 θυληκά για αρχή
Υπόστρωμα: seachem flοurite (7 kg) χωρίς περαιτέρω προσθήκη άλλου χαλικιού από πάνω και μία πέτρα διακοσμητική.
Φωτισμός: λάμπα pl 24watt διπλή ράβδος μπλε-λευκό με ανακλαστήρα
Διάρκεια φωτισμού: 8 ώρες από 16:00 έως 24:00 με χρονοδιακόπτη
Φιλτράρισμα: HaileaHL- BT400 380 LT/H
Θερμοστάτης: 100 watt jagger
Λίπανση: seachem flourish εβδομαδιαία 1 ml
Στρώσιμο: με βακτήρια seachem prime stability και τροφή που έριχνα μέρα παρά μέρα.

Παράμετροι:

pH: 7,5
Γενική σκληρότητα (GH):--
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ): 7 -με προσθήκη μαγειρικής σόδας
Αμμωνία (ΝΗ3):0
Νιτρώδη (ΝΟ2):0
Νιτρικά (ΝΟ3):5-10
Αλλαγές νερού:Περίπου 1 φορά την εβδομάδα με 10 μέρες 30%, έχω κάνει 2 μέχρι στιγμής.
Θερμοκρασία: 25-26 βαθμούς
Μετρήσεις: με τα υγρά τεστ της sera

¶λλες πληροφορίες: γίνεται ανάλογη προσθήκη αλατιού της seachem για ζωοτόκα σύμφωνα με υπόδειξη του παιδιού που εργάζεται στο pet shop Αθήνας από το οποίο αγόρασα όλα τα παρελκόμενα.Το παλικάρι μου εξήγησε πάρα πολλά πράγματα αν και τηλεφωνικά(στην επαρχία δύσκολα βρίσκεις ιδιοκτήτη pet shop που να γνωρίζει από ενυδρεία και συνθήκες διαβίωσης ψαριών) και με βοήθησε με το στρώσιμο του ενυδρείου, σχετικά με το φίλτρο(δεν είχα καταλάβει τι δουλειά κάνει το siporax ας πούμε ή τι είναι το υπόστρωμα κ.α.) Τα πρώτα ψάρια μπήκαν περίπου μετά από 18 μέρες, όταν οι μετρήσεις μου έδειξαν πως έστρωσε το φίλτρο και σταμάτησα να ρίχνω βακτήρια. Εδώ να επισημάνω πως αφαίρεσα τον άνθρακα που είχε μέσα και στρίμωξα 2 siporax mini της sera (2X 35 gr) στην είσοδο και πάνω πάνω ο λίγος χώρος που απέμεινε έβαλα filter wool για μηχανικό φιλτράρισμα.Η αλήθεια είναι πώς γεμίζει γρήγορα οπότε στη βδομάδα το αντικαθιστώ με καινούριο κι έτσι το νερό δείχνει πεντακάθαρο! Mε την αλλαγή νερού αλλάζω και τον υαλοβάμβακα ειδάλλως πέφτει η ροή του φίλτρου μου..Πρέπει να ανησυχώ; Το υπόστρωμα πλύθηκε αρκετά καλά πριν μπει στο ενυδρείο και πιστεύω δείχνει αρκετά όμορφο από μόνο του. ΄Εχει εμφανιστεί μια φυσιολογική πιστεύω πράσινη άλγη στα τζάμια που αφαιρείται εύκολα με τον μαγνήτη και κάτι σαν τρίχες πάνω σε μερικά φύλλα..Και φυσικά δεν λείπουν οι λαθρεπιβάτες σαλιγκάρια στο υπόστρωμα και κάποια στρόγγυλα στα τζάμια.
Τώρα οι απορίες μου είναι αρκετές, θα αναφέρω τις κυριότερες:
-πρέπει να ανησυχώ που το kh μου πέφτει στο ενυδρείο στο 5(μέτρηση νερού βρύσης kh 7-ph 7,5) και με προσθήκη μαγ. Σόδας το πάω στο 7;(αυτό είναι ένας μπελάς, γιατί πρέπει διαρκώς να μετράω το kh). Το παιδί απ το pet shop μου είπε καλό είναι να το κρατάς 10-11..Eσείς τι λέτε? Αν πάω ας πούμε το kh στο 10 και με 7,5 ph σημαίνει πώς έχω περισσότερο διοξείδιο καθότι αλληλένδετα;
-βλέπω ότι τα νιτρικά σε όλες τις μετρήσεις είναι περίπου 5-10..μήπως είναι χαμηλά για τα φυτά;
-Εχω ρυθμίσει το spray bar να κάνει πολύ μικρή ανατάραξη στην επιφάνεια λόγω φυτών, πρέπει να βάζω αεραντλία (sera) όταν κλείνουν τα φώτα;Την έχω αγοράσει αλλά δεν την χρησιμοποιώ ιδιαίτερα, δεν παρατηρώ κάτι ασυνήθιστο στα ψάρια μέχρι στιγμής.
-Όταν καθαρίζω τα τζάμια από την άλγη πρέπει να κλείνω το φίλτρο για να μην ρουφάει τα υπολείμματα άλγης;
-Α παράγγειλα κ μια αντλία από ebay για τις αλλαγές νερού,ειδικά το γέμισμα του ενυδρείου είναι μπελάς με το λάστιχο καθώς ο κουβάς πρέπει να σηκωθεί πιο ψηλά απ το ενυδρείο.. Αρκεί 1 ώρα προετοιμασία του νερού αλλαγής, εννοείται με την ανάλογη ποσότητα αντιχλώριου(prime), ή πρέπει να το αφήνω περισσότερο; Γεμίζω τον κουβά απ το ντους του μπάνιου και με θερμόμετρο προσθέτω 1 βραστήρα περίπου (δεν αφήνω το νερό να βράσει) για να φέρω τη θερμοκρασία ίδια με του ενυδρείου..Αλλάζω γύρω στα 15-18 λίτρα.
-To πιο βασικό:Ποια η μέγιστη ιχθυοφόρτιση που τελικά μπορώ να έχω αναλογικά με την βιολογία του φίλτρου μου;
-Φίλτρο-θερμοστάτης δίπλα-δίπλα στη πλάτη του ενυδρείου είναι καλά;


Τώρα να μην αρχίσω και ρωτάω για διοξείδιο με πατέντα και διάφορα θα μου πείτε πως βιάζομαι. Πάντως τα φυτά με έχουν συνεπάρει πάρα πολύ και διαβάζω συνεχώς στον λίγο χρόνο που υπάρχει!!
Αυτά για αρχή να μη σας κουράσω άλλο, εύχομαι και καλή χρονιά σε όλους με υγεία!! Θα ακολουθήσει και φωτογραφία ευχαριστώ πολύ!!
Εμφανίσεις: 21642
Απάντηση με παράθεση
 


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Αρχάριος με 25 λίτρα ενυδρείο manolistone Αρχάριοι γλυκού νερού 3 20-12-12 22:15
Αρχάριος (25λ ενυδρείο) απορίες Stergios90 Αρχάριοι γλυκού νερού 7 26-04-12 18:45
Πρώτο ενυδρείο (αρχάριος), απορίες :) Caede Αρχάριοι γλυκού νερού 27 26-07-10 16:02

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 18:16.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05983 seconds with 15 queries