Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Φυτεμένα Ενυδρεία > Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά

Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 10-02-14, 21:25
manthos333 Ο χρήστης manthos333 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-09-2010
Περιοχή: Athina
Μηνύματα: 97
Send a message via Skype™ to manthos333
Προεπιλογή θελω μποστανι

καλησπερα σας μετα απο 4 χρονια στα ψαρια αποφασισα να φιαξω μποστανακι 110 λιτρα το ενυδρειο με εσωτερικο φιλτρο φωτα 1 watt/λιτρο, σκευτομαι να το ξεστισω τελειως να φυγουν τα ψαρια ,η αμμος να βαλω κατω μειγμα παθιτικου με ενεργιτικο υποστρωμα και απο επανω χαλικακι ψιλο ........ το πρωβλημα που εχω ειναι οτι δεν γινετε να βαλω μπουκαλα co2 ουτε κατασκευη......

τα φωτα σας να το κανω η τσαμπα η ταλαιπορια

στο παρελθον οταν πρωσπαθισα να φυτεψω κατι στο ενυδρειο εξαφανιστηκε και ταμπλετες του εβαλα και μπιλιες ... τιποτα μονο κερατοφυλο εχω μεσα και ενα αλλο φυτο με βολβο (κρεμυδι νομιζω πως λεγετε )
__________________
Μάνθος
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 10-02-14, 21:41
Το avatar του χρήστη lifefx
lifefx Ο χρήστης lifefx δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-02-2013
Περιοχή: θεσσαλονικη
Μηνύματα: 726
Προεπιλογή

Θα αγορασεις καιθα βάλεις ένα καλό υπόστρωμα που θα σου προτείνουν και τα άλλα παιδιά. Εγώ έχω της sera και είμαι ικανοποιημένος χωρίς όμως να έχω δουλέψει και κάποιο άλλο.αν μπει εξ αρχής καλό υπόστρωμα τοτε όλα είναι ευκολότερα.
Καλυταρα να δεις εύκολα φυτά χωρίς ιδιαιτερες απαιτήσεις. Γιατί δε μπορείς να βάλεις co2?
__________________
.Φυλλάδιο πληροφοριών/φροντίδας μονομάχου από το GAB
"Θαρσειν χρη,ταχ'αυριον εσετ'αμεινον"
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 10-02-14, 21:43
manthos333 Ο χρήστης manthos333 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-09-2010
Περιοχή: Athina
Μηνύματα: 97
Send a message via Skype™ to manthos333
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lifefx Εμφάνιση μηνυμάτων
Τι είναι το παθητικό υπόστρωμα;
Γνώμη μου είναι ότι για ένα <<νορμάλ>> ενυδρείο* δεν χρειάζεται να βάλεις ενεργά υποστρώματα. Πιο πολύ θα σε ταλαιπωρήσουν παρά θα σε βοηθήσουν. Όπως έχουμε ξαναπεί το ενεργό υπόστρωμα βοηθάει τα ιδιαίτερα απαιτητικά φυτά και όταν εμείς τα υποστηρίζουμε με φουλ προγραμματισμένη λίπανση, σύστημα CO2 (όχι DIY) και φωτισμό 1W+/lit.
Θέλω να πω ότι το υπόστρωμα παίζει σίγουρα ρόλο στην ανάπτυξη των φυτών αλλά δεν είναι τόσο σημαντικό. Με ένα απλό χαλικάκι ή άμμο στο οποίο θα φυτεύεις ταμπλέτες θα έχεις πολύ καλά αποτελέσματα. Το άλλο που μπορείς να κάνεις είναι αντί για ενεργό υπόστρωμα και από πάνω το χαλίκι ή την άμμο σου, να βάλεις ένα παθητικό υπόστρωμα (σκέτο - μόνο του).

Το κακό που έχουν τα ενεργά υποστρώματα είναι:
Το πιο πιθανόν να μην αξιοποιηθούν όπως πρέπει από ένα <<νορμάλ>> ενυδρείο, οπότε τσάμπα κόπος και χρήματα.
Να σου βγει πάνω από το χαλίκι ή την άμμο σου και να γεμίσεις άλγες.
Έχουν όριο ζωής και μάλιστα πολύ μικρό (κάπου στους 6 μήνες ίσως και λιγότερο μερικά).
Είναι σχεδόν αδύνατο να αφαιρεθούν αφού λήξουν. Πρέπει να ξεστήσεις όλο το ενυδρείο και να πετάξεις όλο το υπόστρωμά σου [ενεργό & κανονικό (χαλίκι ή άμμο) ] . Αν πάλι δεν το αφαιρέσεις θα έχεις μόνιμα μια άχρηστη βρωμιά κάτω από το χαλίκι σου που μόνο και μόνο που θα ξέρεις ότι υπάρχει θα σε χαλάει πολύ....
Η βασική λειτουργία τους απ' ότι έχω καταλάβει είναι να βοηθήσουν τα φυτά τους πρώτους μήνες να πάρουν τα πάνω τους σε ένα νεοστημένο ενυδρείο. Φαντάζουμε ότι κάτι τέτοιο θα ήταν ότι καλύτερο για ένα ενυδρείο που στήνεται για να πάει σε διαγωνισμό.
Τα παθητικά υποστρώματα τώρα έχουν το καλό του ότι δεν λήγουν ποτέ γιατί δεν είναι ενεργά. Λειτουργούν σαν σφουγγάρια φαντάσου. Απορροφούν τα στοιχεία που υπάρχουν στο νερό και τα διοχετεύουν στις ρίζες των φυτών. Οπότε έχεις μόνιμα ένα "ενεργό" υπόστρωμα. Μου έχουν πει φίλοι από το φόρουμ εδώ ότι έκοψαν την λίπανση (υγρά & ταμπλέτες) και είδαν διαφορά στα φυτά τους μετά το 6μηνο. Όλο αυτό είναι μια απόδειξη ότι τα παθητικά υποστρώματα κάνουν δουλειά πραγματικά και το σημαντικότερο όλων είναι ότι ενεργοποιούνται άμεσα μόλις προσθέσεις στο νερό κάποιο λίπασμα ή τους φυτέψεις ταμπλέτες. Το κακό βέβαια με τα παθητικά υποστρώματα είναι ότι είναι πανάκριβα....

Υπάρχει και άλλη λύση βέβαια αν δεν υπάρχουν αρκετά χρήματα.
Μπορείς να φτιάξεις ένα μίγμα κανονικών υποστρωμάτων με παθητικών. ¶ποψή μου πάνω σε αυτό το θέμα είναι στο μίγμα να μην υπερτερεί το κανονικό υπόστρωμα έναντι του παθητικού. Θέλω να πω ότι στην χειρότερη περίπτωση να υπάρχει μια αναλογία 50%+ παθητικό 50%- κανονικό.

Εγώ έχω εφαρμόσει αυτή τη λύση (17κιλ παθητικό + 8κιλ κανονικό) και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος. Και να φανταστείς ότι το δουλεύω το ενυδρείο πνιγμένο στα φυτά, με πλήρες σύστημα CO2, φουλ πρόγραμμα λίπανσης (υγρά & ταμπλέτες) με όλη τη σειρά της Seachem (Flourish, Potassium, Nitrogen, Phosphorus & Trace) και τις ταμπλέτες της Sera (Floreplus & Florenette A) , φωτισμό 1,03W/Lit και τα φυτά μου δεν τα προλαβαίνω.... Δεν νομίζω να έβλεπα μεγάλη διαφορά αν είχα ενεργό υπόστρωμα και να σου πω την αλήθεια δεν θα με ενδιέφερε να δω καλύτερη απόδοση. Εδώ σκέφτομαι να αρχίσω να κόβω την λίπανση και τον φωτισμό ίσως γιατί η ανάπτυξη είναι αρκετά μεγάλη και γρήγορη.


αμα κοιταξεις 3 ποστ ποιο κατω θα το δεις
__________________
Μάνθος
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 10-02-14, 22:51
Το avatar του χρήστη nicpapa
nicpapa Ο χρήστης nicpapa δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-04-2009
Περιοχή: Ρόδος
Μηνύματα: 2.212
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από manthos333 Εμφάνιση μηνυμάτων

Το κακό που έχουν τα ενεργά υποστρώματα είναι:
Το πιο πιθανόν να μην αξιοποιηθούν όπως πρέπει από ένα <<νορμάλ>> ενυδρείο, οπότε τσάμπα κόπος και χρήματα.
Να σου βγει πάνω από το χαλίκι ή την άμμο σου και να γεμίσεις άλγες.
Δεν ισχυει αυτο...
Έχουν όριο ζωής και μάλιστα πολύ μικρό (κάπου στους 6 μήνες ίσως και λιγότερο μερικά).
Είναι σχεδόν αδύνατο να αφαιρεθούν αφού λήξουν. Πρέπει να ξεστήσεις όλο το ενυδρείο και να πετάξεις όλο το υπόστρωμά σου [ενεργό & κανονικό (χαλίκι ή άμμο) ] . Αν πάλι δεν το αφαιρέσεις θα έχεις μόνιμα μια άχρηστη βρωμιά κάτω από το χαλίκι σου που μόνο και μόνο που θα ξέρεις ότι υπάρχει θα σε χαλάει πολύ....
Αυτη η βρωμια τρέφει και τα φυτά, δεν υπαρχει κανενας λογος να αφαιρεθει.
Η βασική λειτουργία τους απ' ότι έχω καταλάβει είναι να βοηθήσουν τα φυτά τους πρώτους μήνες να πάρουν τα πάνω τους σε ένα νεοστημένο ενυδρείο. Φαντάζουμε ότι κάτι τέτοιο θα ήταν ότι καλύτερο για ένα ενυδρείο που στήνεται για να πάει σε διαγωνισμό.
Μα ολη η ηστορια ειναι να βοηθησεις τα φυτά μεχρι ο βυθος να μαζεψει την βρωμια που αναφερεις παραπάνω, αν βαλουμε σε ενυδρειο με σκετο χαλικι φυτα που τρεφονται κυριως απο το ριζωμα τοτε θα παρατηρησουμε οτι δεν αναπυσονται σωστά , άν πάλι βαλουμε φυτά σε ενυδρειο που τρεχει 5-8 μηνες θα δουμε τρελη διαφορα, γιατό υπαρχουν θρεπτικά στον βυθο.
Τα παθητικά υποστρώματα τώρα έχουν το καλό του ότι δεν λήγουν ποτέ γιατί δεν είναι ενεργά. Λειτουργούν σαν σφουγγάρια φαντάσου. Απορροφούν τα στοιχεία που υπάρχουν στο νερό και τα διοχετεύουν στις ρίζες των φυτών. Οπότε έχεις μόνιμα ένα "ενεργό" υπόστρωμα. Μου έχουν πει φίλοι από το φόρουμ εδώ ότι έκοψαν την λίπανση (υγρά & ταμπλέτες) και είδαν διαφορά στα φυτά τους μετά το 6μηνο. Όλο αυτό είναι μια απόδειξη ότι τα παθητικά υποστρώματα κάνουν δουλειά πραγματικά και το σημαντικότερο όλων είναι ότι ενεργοποιούνται άμεσα μόλις προσθέσεις στο νερό κάποιο λίπασμα ή τους φυτέψεις ταμπλέτες. Το κακό βέβαια με τα παθητικά υποστρώματα είναι ότι είναι πανάκριβα....
Παλι ακομη και σε αυτα τα υποστρωματα πρεπει να ακολουθεις λιπανση στο νερό, εξαρταται βέβαια πως ειναι στημέμενο το ενυδρειο, co2 , φωτισμος.
Υπάρχει και άλλη λύση βέβαια αν δεν υπάρχουν αρκετά χρήματα.
Μπορείς να φτιάξεις ένα μίγμα κανονικών υποστρωμάτων με παθητικών. ¶ποψή μου πάνω σε αυτό το θέμα είναι στο μίγμα να μην υπερτερεί το κανονικό υπόστρωμα έναντι του παθητικού. Θέλω να πω ότι στην χειρότερη περίπτωση να υπάρχει μια αναλογία 50%+ παθητικό 50%- κανονικό.

Εγώ έχω εφαρμόσει αυτή τη λύση (17κιλ παθητικό + 8κιλ κανονικό) και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος. Και να φανταστείς ότι το δουλεύω το ενυδρείο πνιγμένο στα φυτά, με πλήρες σύστημα CO2, φουλ πρόγραμμα λίπανσης (υγρά & ταμπλέτες) με όλη τη σειρά της Seachem (Flourish, Potassium, Nitrogen, Phosphorus & Trace) και τις ταμπλέτες της Sera (Floreplus & Florenette A) , φωτισμό 1,03W/Lit και τα φυτά μου δεν τα προλαβαίνω.... Δεν νομίζω να έβλεπα μεγάλη διαφορά αν είχα ενεργό υπόστρωμα και να σου πω την αλήθεια δεν θα με ενδιέφερε να δω καλύτερη απόδοση. Εδώ σκέφτομαι να αρχίσω να κόβω την λίπανση και τον φωτισμό ίσως γιατί η ανάπτυξη είναι αρκετά μεγάλη και γρήγορη.


αμα κοιταξεις 3 ποστ ποιο κατω θα το δεις
Πιο σημαντικό ρόλο παιζει το co2 στα φυτεμένα και οχι o βυθός, ετσι και αλλιως τα φυτα εκτος απο τις ριζες τρεφνται και απο τα φυλλα τους, οποτε και με απλη λιπανση μπορεις να τα καλυψεις.

Κοιταξε ολη η ουσια ειναι να βοηθησεις τα φυτα σου μεχρι να στρωσει καλά ο βυθός.... (να πιασει αυτη την μπιχλα με τα οργανικα συνηθως ενα 6 μηνο)
Τωρα τι μπορεις να κάνεις για να τα βοηθησεις?
(Να ξερεις οτι και με απλο χαλικάκι , αφου στρωσει καλά μπορεις να κρατησεις και τα πιο απαιτητικα φυτά. )
1)Μπορεις να πάρει υποστρωμα της tropica , 8 ευρω εχει περιπου αν θυμαμαι, και το βάζεις 0,5-1 cm κατω απο το χαλικι σου...
2)Μπορεις να παρεις seachem flourite, και να το αναμοιξεις με χαλικι, η να το βάλεις εκει οπου θα βάλεις φυτα.
3) το καλυτερο ειναι ο συνδυασμος των παραπάνω..
Οι άλγες δεν θα δημιουργηθουν απο το υποστρωμα αλλα απο το diy co2 !!
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 10-02-14, 23:47
manthos333 Ο χρήστης manthos333 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-09-2010
Περιοχή: Athina
Μηνύματα: 97
Send a message via Skype™ to manthos333
Προεπιλογή

4 χρονια εχω την αμμο στο ενυδρειο οτι και να φυτεψω λειωνει ειχε παρει το ματι μου καπου κατι συσκευες co2 εσωτερικες στο ενυδρειο κανουν δουλια ?

εχω την δυνατοτητα να φιαξω μπουκαλα co2 για να ειναι και ομορφη θα κανω δουλια?ποση πιεση σηκωνει η κατασκευη?
__________________
Μάνθος
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 11-02-14, 12:20
Το avatar του χρήστη lifefx
lifefx Ο χρήστης lifefx δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-02-2013
Περιοχή: θεσσαλονικη
Μηνύματα: 726
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nicpapa Εμφάνιση μηνυμάτων
Πιο σημαντικό ρόλο παιζει το co2 στα φυτεμένα και οχι o βυθός, ετσι και αλλιως τα φυτα εκτος απο τις ριζες τρεφνται και απο τα φυλλα τους, οποτε και με απλη λιπανση μπορεις να τα καλυψεις
Το co2 βοηθάει αλλα δεν ειναι και απαραιτητο μιας και προτεινονται ευκολα φυτά.Τροφη περνουν απο το λίπασμα-υποστρωμα.Αλλα φυτα τρεφονται απο το ριζικο συστημα και άλλα απο το φύλομα...
__________________
.Φυλλάδιο πληροφοριών/φροντίδας μονομάχου από το GAB
"Θαρσειν χρη,ταχ'αυριον εσετ'αμεινον"
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
ξερενετε το μποστανι harris samos Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 29 23-02-12 23:37
θελω ιδεες amanatidis Γλυκό νερό - Γενικά 9 03-01-11 20:00

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 19:20.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04831 seconds with 15 queries