Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Κεντρική Αμερική > Ζωοτόκα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 23-07-10, 11:34
Το avatar του χρήστη manos_samos
manos_samos Ο χρήστης manos_samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-07-2010
Περιοχή: καρλοβασι, Σαμος
Μηνύματα: 529
Προεπιλογή εγκυως γκαπυ???

σημερα ηρθαν τα 5 γκαπυ που ειχα παραγγειλει. ειχα παραγγειλει 4 θυλικα 1 αρσενικο αλλα μου εστειλαν 3 αρσενικα και 2 θυλυκα δεν πειραζει λεω και το ξεπερασα...
τα εβαλα στο ενυδρειο και παρατηρισα οτι τα θυλικα εχουν ενα μαυρο σημαδι στην κοιλια τους... μηπως ειναι εγκυως??????
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 23-07-10, 11:41
Το avatar του χρήστη prospathw
prospathw Ο χρήστης prospathw δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-11-2009
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 1.075
Προεπιλογή

αυτα τα ψαρια εινα σχεδον μονιμα "γκαστρωμενα"οποτε ειναι πολυ πιθανο.πρεπει ομως κατι να κανεις με την αναλογια αρσενικων θηλικωνεκει δεν υπαρχει περιπτωση να βρεις?
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 23-07-10, 11:47
Το avatar του χρήστη manos_samos
manos_samos Ο χρήστης manos_samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-07-2010
Περιοχή: καρλοβασι, Σαμος
Μηνύματα: 529
Προεπιλογή

πρεπει να τα παραγγειλω οταν θα ειναι να ξαναφερει ψαρια.. δηλαδη σε 2-3 εβδομαδες....... και αν παραγγειλω και μου στειλουν ξανα αρσενικα...?
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 23-07-10, 14:23
Το avatar του χρήστη prospathw
prospathw Ο χρήστης prospathw δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-11-2009
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 1.075
Προεπιλογή

δεν μπορεις να τα πας πισω στο καταστημα?
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 23-07-10, 14:26
Το avatar του χρήστη jimz
jimz Ο χρήστης jimz δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 28-10-2009
Περιοχή: Θεσ/νίκη
Μηνύματα: 24
Προεπιλογή

Έχω και εγώ guppy, ότι και να παραγγείλεις το σίγουρο είναι ότι μετά από 5-6 μήνες θα χάσεις την μπάλα, όπως πήγα να την χάσω και εγώ...

Κατ' εμέ μην πάρεις άλλα ψαράκια, απλά υπομονή κάνε και φρόντιζε τα σωστά, βάλε και 2-3 φυτάκια και καμιά κρυψώνα. Φρόντιζε να έχεις σωστές τιμές στο νερό σου, μετά την γέννα να κάνεις μια αλλαγή νερού 50% και μέχρι να μεγαλώσουν εβδομαδιαίες (κάθε Κυριακή για παράδειγμα) αλλαγές 50% του νερού και προπαντός κοίτα να έχεις 0 αμμωνία για να ζήσουν όσο το δυνατών περισσότερα μικρά!!!
Πάρε και τροφή για μικρά σε flakes, τα ταΐζεις 2-3 φορές την ημέρα.
Βάλε όπως και δίποτε έναν μικρό πλέκο μέσα στο ενυδρείο, για να μην πνιγείς από την άλγη.
Και ΜΗΝ κάνει το λάθος και πάρει την περιβόητη γεννήστα που λένε πολλοί να αγοράζουμε... Για εμένα είναι πεταμένα λεφτά και στην αρχή που πήρα, μετά από 2 γέννες πέθανε το θυληκό μου και την πέταξα από το μπαλκόνι στον κάδο την γεννήστρα... Στην φύση δεν έχει γεννήστρες! ¶στα μόνα τους να γεννάνε, εσύ απλά εξασφάλισε τους σωστό περιβάλλον...

Εγώ ξεκίνησα με 4 θηλυκά και 2 αρσενικά (πρίν από 10μήνες) και τώρα έχω 2 ενυδρεία 60λιτρα με πάνω από 60-70 ψαράκια, αρσενικά-θηλυκά!!!

Μόλις φτάσουν το 1-1,5cm τα δίνω πακέτο 10-20 μαζί σε φίλο που έχει petshop και μου δίνει τροφή ή φυτά ή μου κάνει καμιά καλή έκπτωση σε υλικά...

Οπότε μην πας να πάρεις πολλά ψαράκια μαζί γιατί αυτά γεννάνε σαν τρελά!!!

Μια φωτό από τα δικά μου... Στην μέση η θηλύκια είναι έγκυος (πάλι) και από πίσω της ο αρσενικός την κυνηγάει να την χχχ πάλι!!!

Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 23-07-10, 14:37
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Ο πλέκο δεν είναι κάτι που μπαίνει όπως και δήποτε σε όλα τα ενυδρεία. Μια και οι γνώσεις μας εμπλουτίζονται με τα χρόνια, ας μην ακολουθούμε αρχαίες μεθόδους, μη υγιείς για τα ψάρια μας, λες και οι πλέκο είναι αξεσουάρ και τους πουλάνε πακέτο με το ενυδρείο. Με σωστές ρουτίνες δεν εμφανίζονται προβλήματα άλγης και αν εμφανιστούν με απλές κινήσεις εξαφανίζονται.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 23-07-10, 14:54
Το avatar του χρήστη jimz
jimz Ο χρήστης jimz δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 28-10-2009
Περιοχή: Θεσ/νίκη
Μηνύματα: 24
Προεπιλογή

@exelix: Πες μας την άποψη σου, μην το αφήνεις έτσι το post χωρίς να λες ποιά άλλη είναι η λύση καλό είναι να μαθαίνουμε...

Εκτός βέβαια και αν εννοείς να πετάμε ταμπλέτες μέσα για την άλγη ή να χώνουμε τα χέρια μέσα για να καθαρίζουμε τα τζάμια ή να ξίνουμε το τζάμι με ξυράφια και να τα χαράζουμε με "ειδικά" βουρτσάκια, οι οποίες λύσεις είναι όντως αρχαίες και μη υγιείς για τα ψάρια μας.

Εγώ με τον πλέκο μου βρήκα την πιο ανέξοδη, γρήγορη και καθαρή λύση για την άλγη. Τον πήρα μόλις 4cm μωρό και μόλις φτάσει τα 10cm θα πάει πίσω στο petshop και θα πάρω άλλον για να τον μεγαλώσω και αυτόν
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 23-07-10, 15:14
Το avatar του χρήστη manos_samos
manos_samos Ο χρήστης manos_samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-07-2010
Περιοχή: καρλοβασι, Σαμος
Μηνύματα: 529
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από prospathw Εμφάνιση μηνυμάτων
δεν μπορεις να τα πας πισω στο καταστημα?
δεν μπορω να τα παω πισω γιατι δεν τα ειχε το πετ σοπ.. τα παραγγειλα...απο οτι νομιζω δεν ειναι εγκυως τα θυλικα μου γιατι ο ενασ τισ στριμοχνει συνεχως για να τισ κανει να ζευγαρωσουν αν και εκεινες δεν καθονται... οι αλλοι δυο που ειναι λιγο μικροτεροι δεν τισ ενοχλουν... οσο για τον γλυφτη δεν το θεορω καλη ιδεα... θα υην καθαριζω εγω την αλγη... οσο για την γενηστρα εχω την χειροτερη γνωμη... πιστευω οτι τα μικρα πρεπει να γενοιυνται στο κανονικο ενυδρειο.. αλωστε ειναι κακο και για την μητερα που αγχωνετε πραγμα το οποιο μπορει να προκαλεσει θανατο στα μικρα και στην ιδια...
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 23-07-10, 15:15
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Φίλε μου δυστυχώς για τη ματαιοδοξία μου δεν είμαι ακόμα ικανός να παράγω δική μου γνώση πάνω σε αυτά τα θέματα!

Ευτυχώς τα έχουν καταφέρει άλλοι για εμάς. Αν κοιτάξεις τα υπομνήματα, κυρίως στα ενυδρεία με φυτά, θα πάρεις πολλές απαντήσεις για την αντιμετώπιση των αλγών, όπως και με την αναζήτηση. Δυστυχώς δεν μπορώ να σου βάλω συνδέσμους γιατί γράφω από κινητό!

Ναι, το καθάρισμα είναι αρχαιότατη τεχνική που ανακάλυψαν οι άνθρωποι, πολύ πριν τα ενυδρεία, και δουλεύει μια χαρά και αν το κάνεις σωστά δε θα χαράξεις το τζάμι ποτέ! Πίστεψέ με, αν υπήρχε τρόπος να δουλεύουν όλα από μόνα τους στο ενυδρείο, χωρίς να ταλαιπωρούμε τους ενοίκους χρησιμοποιώντας τους όπως μας βολεύει, θα το έκαναν όλοι. Κι εγώ έχω κάνει σοβαρά λάθη, τα οποία θεωρώ ότι σε εμένα δούλευαν μια χαρά, αυτό δε σημαίνει ότι θα τα προτείνω και ως πανάκεια.

Να προσπαθείς να έχεις κάθε κάτοικο του ενυδρείου σου όσο πιο κοντά μπορείς στις ιδανικές συνθήκες διαβίωσης που απαιτεί η φύση του. Αν δεν μπορείς, άλλαξε κατοίκους! Δεν ξέρω αν μπορώ να σου περιγράψω καλύτερα την άποψή μου! Από εκεί και πέρα είναι στο χέρι σου.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 23-07-10, 15:26
Το avatar του χρήστη manos_samos
manos_samos Ο χρήστης manos_samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-07-2010
Περιοχή: καρλοβασι, Σαμος
Μηνύματα: 529
Προεπιλογή

εμενα το μικροτερο γκαπυ ειναι φωτεινο κιτρινο.. πραγμα που δεν εχω ξαναδει σε φωτο στο ιντερνετ...
-------------------------
ενα κερατοφυλο απο οτι εχω διαβασει προσφερει κρυψνα στα μικρα και εμποδιζει την αναπτυξη της αλγης.. διορθοστε με αν κανω λαθος... εμενα το μικροτερο γκαπυ ειναι φωτεινο κιτρινο.. πραγμα που δεν εχω ξαναδει σε φωτο στο ιντερνετ ειναι πολυ ωραιο...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη manos_samos : 23-07-10 στις 15:26 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 23-07-10, 16:55
Το avatar του χρήστη jimz
jimz Ο χρήστης jimz δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 28-10-2009
Περιοχή: Θεσ/νίκη
Μηνύματα: 24
Προεπιλογή

Ένα φωτεινό κίτρινο με πορτοκαλί ουρά θηλυκό έχω στο 2ο ενυδρείο μου, μου τα φέρανε δώρο και μου είπανε ότι είναι Ταϊλανδέζικο...

Καλό είναι το κερατόφυλλο, αλλά να ξέρεις ότι μαδάει πολύ και γεμίζει εύκολα το φίλτρο μέσα κομματάκια, αλλά άπό την άλλη αν δεν θέλεις να βάλεις καπάκι στο ενυδρείο είναι καλό να το αφήσεις ελεύθερο στην επιφάνεια για να μην πηδάνε τα ψαράκια έξω... Για την άλγη δεν νομίζω, εγώ παρόλο που το έχω στο 2ο ενυδρείο μου δεν είδα να κάνει και πολύ δουλειά...
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 23-07-10, 18:00
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από jimz Εμφάνιση μηνυμάτων
@exelix: Πες μας την άποψη σου, μην το αφήνεις έτσι το post χωρίς να λες ποιά άλλη είναι η λύση καλό είναι να μαθαίνουμε...

Εκτός βέβαια και αν εννοείς να πετάμε ταμπλέτες μέσα για την άλγη ή να χώνουμε τα χέρια μέσα για να καθαρίζουμε τα τζάμια ή να ξίνουμε το τζάμι με ξυράφια και να τα χαράζουμε με "ειδικά" βουρτσάκια, οι οποίες λύσεις είναι όντως αρχαίες και μη υγιείς για τα ψάρια μας.

Εγώ με τον πλέκο μου βρήκα την πιο ανέξοδη, γρήγορη και καθαρή λύση για την άλγη. Τον πήρα μόλις 4cm μωρό και μόλις φτάσει τα 10cm θα πάει πίσω στο petshop και θα πάρω άλλον για να τον μεγαλώσω και αυτόν
για τα ψαρια-καθαριστες αν θελεις διαβασε και αυτο... http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=32647
μπορει να ζει αλλα δεν ειναι ευχαριστημενος ο πλεκο σε νερο για ζωοτοκα. τα χερακια μας παντα ειναι καλυτεροι καθαριστες. κι εχουν για βοηθους αξεσουαρ για καθε γουστο!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 23-07-10, 21:16
Το avatar του χρήστη manos_samos
manos_samos Ο χρήστης manos_samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-07-2010
Περιοχή: καρλοβασι, Σαμος
Μηνύματα: 529
Προεπιλογή

παιδια καταρχην να σας ευχαριστησω ολους για το ενδιαφερον σας...
τωρα το ενα αρσενικο ''πολιωρκει'' τις θυλικες οι οποιες αρνουντε να ζευγαρωσουν...ειναι κακο σημαδι αυτο????
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 23-07-10, 21:38
giannisaek Ο χρήστης giannisaek δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 15-10-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 834
Προεπιλογή

Το πότε ζευγαρώνουν αυτά εμείς χαμπάρι δεν παίρνουμε.
Αυτό να μην σ' ανησυχεί.
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 23-07-10, 22:47
Το avatar του χρήστη harris samos
harris samos Ο χρήστης harris samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2008
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 4.507
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην harris samos
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από jimz Εμφάνιση μηνυμάτων
Έχω και εγώ guppy, ότι και να παραγγείλεις το σίγουρο είναι ότι μετά από 5-6 μήνες θα χάσεις την μπάλα, όπως πήγα να την χάσω και εγώ...

Κατ' εμέ μην πάρεις άλλα ψαράκια, απλά υπομονή κάνε και φρόντιζε τα σωστά, βάλε και 2-3 φυτάκια και καμιά κρυψώνα. Φρόντιζε να έχεις σωστές τιμές στο νερό σου, μετά την γέννα να κάνεις μια αλλαγή νερού 50% και μέχρι να μεγαλώσουν εβδομαδιαίες (κάθε Κυριακή για παράδειγμα) αλλαγές 50% του νερού και προπαντός κοίτα να έχεις 0 αμμωνία για να ζήσουν όσο το δυνατών περισσότερα μικρά!!!
Πάρε και τροφή για μικρά σε flakes, τα ταΐζεις 2-3 φορές την ημέρα.
Βάλε όπως και δίποτε έναν μικρό πλέκο μέσα στο ενυδρείο, για να μην πνιγείς από την άλγη.
Και ΜΗΝ κάνει το λάθος και πάρει την περιβόητη γεννήστα που λένε πολλοί να αγοράζουμε... Για εμένα είναι πεταμένα λεφτά και στην αρχή που πήρα, μετά από 2 γέννες πέθανε το θυληκό μου και την πέταξα από το μπαλκόνι στον κάδο την γεννήστρα... Στην φύση δεν έχει γεννήστρες! ¶στα μόνα τους να γεννάνε, εσύ απλά εξασφάλισε τους σωστό περιβάλλον...

Εγώ ξεκίνησα με 4 θηλυκά και 2 αρσενικά (πρίν από 10μήνες) και τώρα έχω 2 ενυδρεία 60λιτρα με πάνω από 60-70 ψαράκια, αρσενικά-θηλυκά!!!

Μόλις φτάσουν το 1-1,5cm τα δίνω πακέτο 10-20 μαζί σε φίλο που έχει petshop και μου δίνει τροφή ή φυτά ή μου κάνει καμιά καλή έκπτωση σε υλικά...

Οπότε μην πας να πάρεις πολλά ψαράκια μαζί γιατί αυτά γεννάνε σαν τρελά!!!

Μια φωτό από τα δικά μου... Στην μέση η θηλύκια είναι έγκυος (πάλι) και από πίσω της ο αρσενικός την κυνηγάει να την χχχ πάλι!!!

μα καλα προτηνεις πλεκο σε ενυδρειο με γκαπι ???????
ελεος φιλε οι πλεκο θελουν μαλακο νερο οξυνο ph 6,5+ κατω οταν στο νησι το νερο βρησης ειναι στο 8,5 πως θα το βαλει ?????
οταν το ενυδρειο ειναι μολις 50 λιτρα και ο πλεκο γυνετε μισο μετρο πως θα τον βαλει ?????
και κατι ακομα πυστευεις οτι ο πλεκο ειναι χαζος να καθαριζει τα τζαμια αφου τον ταιζεις ??????
εμενα ο δικος μου παντος δεν ανεβαινει στα τζαμια



ΜΑΝΟ αμα ερθω καρλοβασι θα σου φερω μηλοσαλιγκαρα για της αλγες σου
__________________
Ένας βλάκας που περπατάει, αξίζει πιο πολύ από δέκα διανοούμενους που κάθονται...
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 23-07-10, 23:25
Το avatar του χρήστη manos_samos
manos_samos Ο χρήστης manos_samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-07-2010
Περιοχή: καρλοβασι, Σαμος
Μηνύματα: 529
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από harris samos Εμφάνιση μηνυμάτων
μα καλα προτηνεις πλεκο σε ενυδρειο με γκαπι ???????
ελεος φιλε οι πλεκο θελουν μαλακο νερο οξυνο ph 6,5+ κατω οταν στο νησι το νερο βρησης ειναι στο 8,5 πως θα το βαλει ?????
οταν το ενυδρειο ειναι μολις 50 λιτρα και ο πλεκο γυνετε μισο μετρο πως θα τον βαλει ?????
και κατι ακομα πυστευεις οτι ο πλεκο ειναι χαζος να καθαριζει τα τζαμια αφου τον ταιζεις ??????
εμενα ο δικος μου παντος δεν ανεβαινει στα τζαμια



ΜΑΝΟ αμα ερθω καρλοβασι θα σου φερω μηλοσαλιγκαρα για της αλγες σου
οκ.. σου στελνω κινητο με πμ για να μου πεις για τα σαλιγκαρια..
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 23-07-10, 23:39
Το avatar του χρήστη jimz
jimz Ο χρήστης jimz δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 28-10-2009
Περιοχή: Θεσ/νίκη
Μηνύματα: 24
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από harris samos Εμφάνιση μηνυμάτων
1. μα καλα προτηνεις πλεκο σε ενυδρειο με γκαπι ???????
2. ελεος φιλε οι πλεκο θελουν μαλακο νερο οξυνο ph 6,5+ κατω οταν στο νησι το νερο βρησης ειναι στο 8,5 πως θα το βαλει ?????
3. οταν το ενυδρειο ειναι μολις 50 λιτρα και ο πλεκο γυνετε μισο μετρο πως θα τον βαλει ?????
4. και κατι ακομα πυστευεις οτι ο πλεκο ειναι χαζος να καθαριζει τα τζαμια αφου τον ταιζεις ??????
5. εμενα ο δικος μου παντος δεν ανεβαινει στα τζαμια
1. Δεν το καταλαβαίνω, απαγορεύεται ο πλέκο σε ενυδρείο με guppy? Μια χαρά συνυπάρχουν στα ενυδρεία μου...
2. Ο πλεκο θέλει pH : 6.5 - 7.5, τα guppy ΡΗ 5.5 - 8.5, άρα πολύ απλά κατεβάζεις το pH σου στο 6.5-7.0 και όλοι ζούνε ευτυχυσμένοι, απλό είναι...
3. Ο πλέκο γίνετε όπως λες μισό μέτρο (46 cm για την ακρίβεια), δεν ξεκινάει όμως από μισό μέτρο... Τον παίρνεις μικρό (2-3cm), τον μεγαλώνεις και μετά όπως λέω πίσω στο petshop και πέρνεις άλλον...
4.Χαχαχαχα, εμένα άρα είναι χαζοί ε; Γιατί δεν τους ταϊζω με το κιλό, μια φορά την βδομάδα ρίχνω απλά λίγο σπανάκι βρασμένο, κάνουνε ένα πάρτυ και μετά πάλι πίσω στα τζάμια...
5. ¶ρα ο δικός σου είναι έξυπνος, σου λέει αφού με ταϊζει αυτός, γιατί να κουράζομαι, ζωάρα...

Όσο για τα σαλιγκάρια, αν πεθάνει κανένα, έλα και πες μου τί βρώμα γίνετε μετά...

Απλά σαν τελικό συμπέρασμα να παραθέσω ότι ο καθένας μας αναφέρει τί πιστεύει προσωπικά για το θέμα, και όλοι μας έχουμε λάθος, μιας και δεν μπορείς όσο και να το παλεύεις να δώσει σε κανένα ψαράκι τις 100% πραγματικές συνθήκες που έχει στον πραγματικό χώρο που ζει, συμβιβάζετε και αυτό όπως και εμείς...
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 24-07-10, 04:38
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

σαφως και συμβιβαζονται...αλλα αν δε μπορεις να πιασεις το 100% προσπαθεις να πιασεις το μαξιμουμ που μπορεις.
και αυτο ισχυει τοσο για τον πλεκο οσο και για τα γκαπυ...αρα τραβαμε το σκοινι προς διαφορετικες κατευθυνσεις. καλο ειναι να δωσουμε πολυυυυ σκληρο νερο στα ζωοτοκα και πολυυυυ μαλακο νερο στους πλεκο. καπου στη μεση δεν ειναι κανενα ικανοποιημενο...τουλαχιστον οχι τοσο οσο αν τα κρατουσαμε χωρια και σκληραιναμε-μαλακωναμε το νερο αντιστοιχα.
τωρα αν το θετεις ετσι...το τελειο δε μπορει να το φτασει κανεις..αλλα με αυτη τη λογικη...θα βαλουμε πλεκο και σε ενυδρειο αφρικανικων μεγαλων λιμνων...και σε υφαλμυρο....και σε καθε ενυδρειο τελος παντων.
__________________

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πάνος : 24-07-10 στις 13:04
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 24-07-10, 09:39
Το avatar του χρήστη harris samos
harris samos Ο χρήστης harris samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2008
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 4.507
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην harris samos
Προεπιλογή

δε καταλαβαινομαστε

γιατι να βαλεις εναν πλεκο και ας ειναι μικρος σε ενα ενυδρειο 50 λιτρων και ιδικα με σκληρο νερο η απο αρρωστια θα παει η απο νανισμο

ο μανος στην προκιμενη περιπτοση δε θα ριξει το ph βρησης βαζει το παιδι και δεν ηπαρχει λογος να το ριξει μια που στα ζωοτοκα βαζουμε ακομα και αλατι γιατι τους αρεσει
μανο μη βαλεις αλατι θα βαλουμε φυτα

οσο για το θεμα μηλοσαλιγκαρο οσο καθαριζει ενα τετειο καθαριζουν 3 πλεκο μαζι και αμα ψωφισει καποιος λογος θα υπαρχει που ψωφησε ισος κακο νερο
μιας και τα σαλιγκαρια σου βαρανε το συναγερμο οτι κατι γυνετε στο ενυδρειο
και εχουν και της ιδιες απαιτησεις με τα γκαπι οποτε 1000 φορες
__________________
Ένας βλάκας που περπατάει, αξίζει πιο πολύ από δέκα διανοούμενους που κάθονται...
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 24-07-10, 10:09
Το avatar του χρήστη Γιαννης Μ5
Γιαννης Μ5 Ο χρήστης Γιαννης Μ5 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-07-2008
Περιοχή: Μεγαρα-Αθηνα-Πρεβεζα
Μηνύματα: 2.924
Προεπιλογή

Καλό είναι το κερατόφυλλο, αλλά να ξέρεις ότι μαδάει πολύ και γεμίζει εύκολα το φίλτρο μέσα κομματάκια, αλλά άπό την άλλη αν δεν θέλεις να βάλεις καπάκι στο ενυδρείο είναι καλό να το αφήσεις ελεύθερο στην επιφάνεια για να μην πηδάνε τα ψαράκια έξω... Για την άλγη δεν νομίζω, εγώ παρόλο που το έχω στο 2ο ενυδρείο μου δεν είδα να κάνει και πολύ δουλειά...[/QUOTΕ

Φιλε μου αν σου μαδαει το κερατοφυλλο τοτε κατι λειπει απο θεμα λιπανσης.Επισης το κερατοφυλλο δεν ειναι κατι που καταπολεμα τις αλγες.Απλα σαν ρουφηχτρα νιτρικων που ειναι απορροφα περισσοτερα νιτρικα που καποια ειδη αλγης εκμεταλευονται με αποτελεσμα να μην δινει την δυνατοτητα στην αλγη να αναπτυχθει.Μονο σε ενυδρεια λοιπον με πολλα νιτρικα και σε συγκεκριμενα ειδη αλγης.
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 24-07-10, 13:00
Το avatar του χρήστη manos_samos
manos_samos Ο χρήστης manos_samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-07-2010
Περιοχή: καρλοβασι, Σαμος
Μηνύματα: 529
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από jimz Εμφάνιση μηνυμάτων
1. Δεν το καταλαβαίνω, απαγορεύεται ο πλέκο σε ενυδρείο με guppy? Μια χαρά συνυπάρχουν στα ενυδρεία μου...
2. Ο πλεκο θέλει pH : 6.5 - 7.5, τα guppy ΡΗ 5.5 - 8.5, άρα πολύ απλά κατεβάζεις το pH σου στο 6.5-7.0 και όλοι ζούνε ευτυχυσμένοι, απλό είναι...
3. Ο πλέκο γίνετε όπως λες μισό μέτρο (46 cm για την ακρίβεια), δεν ξεκινάει όμως από μισό μέτρο... Τον παίρνεις μικρό (2-3cm), τον μεγαλώνεις και μετά όπως λέω πίσω στο petshop και πέρνεις άλλον...
4.Χαχαχαχα, εμένα άρα είναι χαζοί ε; Γιατί δεν τους ταϊζω με το κιλό, μια φορά την βδομάδα ρίχνω απλά λίγο σπανάκι βρασμένο, κάνουνε ένα πάρτυ και μετά πάλι πίσω στα τζάμια...
5. ¶ρα ο δικός σου είναι έξυπνος, σου λέει αφού με ταϊζει αυτός, γιατί να κουράζομαι, ζωάρα...

Όσο για τα σαλιγκάρια, αν πεθάνει κανένα, έλα και πες μου τί βρώμα γίνετε μετά...

Απλά σαν τελικό συμπέρασμα να παραθέσω ότι ο καθένας μας αναφέρει τί πιστεύει προσωπικά για το θέμα, και όλοι μας έχουμε λάθος, μιας και δεν μπορείς όσο και να το παλεύεις να δώσει σε κανένα ψαράκι τις 100% πραγματικές συνθήκες που έχει στον πραγματικό χώρο που ζει, συμβιβάζετε και αυτό όπως και εμείς...
δεν ειναι σωστος ο τροπος σκεψης σου φιλε... σκοπος εναι οχι να συμβιβαζουμε ατεριαστα ειδη αλλα να προσφερουμε σε καθε ειδος οσο το δυνατον καλυτερες συνθηκες που μπορουμε γι' αυτο και προτιμω να καθαριζω με το χερι την αλγη παρα να ζουν τα ψαρια μου σε ''κακες'' συνθηκες ενω εγω θα ειμαι αραχτος... βεβαια δεν θα χρειαστει να καθαριζω χαρη στο apple snail (μηλοσαλιγγαρο) το οποιο απο οτι διαβασα στο ιντερνετ ταιριαζει και με τα γκαπυ...
-------------------------
χαρη το πμ σου ηρθε???

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη manos_samos : 24-07-10 στις 13:00 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 24-07-10, 18:05
Το avatar του χρήστη harris samos
harris samos Ο χρήστης harris samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2008
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 4.507
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην harris samos
Προεπιλογή

__________________
Ένας βλάκας που περπατάει, αξίζει πιο πολύ από δέκα διανοούμενους που κάθονται...
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 24-07-10, 23:23
Το avatar του χρήστη jimz
jimz Ο χρήστης jimz δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 28-10-2009
Περιοχή: Θεσ/νίκη
Μηνύματα: 24
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από manos_samos Εμφάνιση μηνυμάτων
δεν ειναι σωστος ο τροπος σκεψης σου φιλε... σκοπος εναι οχι να συμβιβαζουμε ατεριαστα ειδη αλλα να προσφερουμε σε καθε ειδος οσο το δυνατον καλυτερες συνθηκες που μπορουμε γι' αυτο και προτιμω να καθαριζω με το χερι την αλγη παρα να ζουν τα ψαρια μου σε ''κακες'' συνθηκες ενω εγω θα ειμαι αραχτος... βεβαια δεν θα χρειαστει να καθαριζω χαρη στο apple snail (μηλοσαλιγγαρο) το οποιο απο οτι διαβασα στο ιντερνετ ταιριαζει και με τα γκαπυ...
Χαίρομαι που μαθένεις γρήγορα μικρέ για τα ατέριαστα είδη (από της 23/7 έως 24/7)... ¶ντε ΟΚ, κάνε εσύ όπως νομίζεις, την άποψη μου σου είπα, εσύ έχει την δικιά σου, τα ξέρεις όλα και εσύ απ ότι βλέπω, όπως και άλλοι εδώ που στην προηγούμενη ζωή τους ήτανε ψάρια και τα ζούσανε από κοντά τα πράγματα (2 παιδία απαντήσατε λογικά στα post μου με συμβουλευτικό χαρακτήρα και όχι ξερολίδικο και μαγκίτικο ντεμέκ)... την βοήθεια γιατί την ζήτησες δεν κατάλαβα, και γιατί κάθομαι και ασχολούμαι και εγώ απορώ με τον εαυτό μου... καλά έκανα τόσο καιρό και απλά διάβαζα τα διάφορα fora χωρίς να απαντάω... Έτσι θα ξανακάνω τελικά μιας και κάποιοι εδώ δεν δέχονται ότι έχουνε λάθος, απλά λένε αυτοί το σωστό και τέλος ...

¶ντε καλή συνέχεια σε όλους...
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 25-07-10, 16:40
Το avatar του χρήστη manos_samos
manos_samos Ο χρήστης manos_samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-07-2010
Περιοχή: καρλοβασι, Σαμος
Μηνύματα: 529
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από jimz Εμφάνιση μηνυμάτων
Χαίρομαι που μαθένεις γρήγορα μικρέ για τα ατέριαστα είδη (από της 23/7 έως 24/7)... ¶ντε ΟΚ, κάνε εσύ όπως νομίζεις, την άποψη μου σου είπα, εσύ έχει την δικιά σου, τα ξέρεις όλα και εσύ απ ότι βλέπω, όπως και άλλοι εδώ που στην προηγούμενη ζωή τους ήτανε ψάρια και τα ζούσανε από κοντά τα πράγματα (2 παιδία απαντήσατε λογικά στα post μου με συμβουλευτικό χαρακτήρα και όχι ξερολίδικο και μαγκίτικο ντεμέκ)... την βοήθεια γιατί την ζήτησες δεν κατάλαβα
εγω τη βοηθεια τη ζατησα για να δω αν ειναι εγκυως το γκαπυ και ξεκινησε το θεμα με τον γλυφτη... δεν ζητησα βοηθεια πανω σε αυτο το θεμα..
δηλαδη διαφωνεις με το οτι ειναι καλυτερο να κραταμε τα ψαρια οσο μπορουμε πιο κοντα στις καταλληλες συνθηκες????
-------------------------
παιδια ποσσες φορες τη μερα να τα ταιζω???

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη manos_samos : 25-07-10 στις 16:40 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 25-07-10, 18:12
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

τα ενηλικα ειναι οκ με 1-2 φορες τη μερα. (οταν εχω χρονο προτιμω να δινω την ιδια ποσοτητα τροφης σε 2 δοσεις παρα σε μια)
τα μικρα καλο ειναι ομως να τρωνε συχνοτερα γευματα. συνηθως τα μωρα τα ταιζω 3-5 φορες τη μερα. με συχνες αλλαγες βεβαια γιατι τοσο φαγητο λερωνει πολυ.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 25-07-10, 19:47
Το avatar του χρήστη harris samos
harris samos Ο χρήστης harris samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2008
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 4.507
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην harris samos
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από jimz Εμφάνιση μηνυμάτων
Χαίρομαι που μαθένεις γρήγορα μικρέ για τα ατέριαστα είδη (από της 23/7 έως 24/7)... ¶ντε ΟΚ, κάνε εσύ όπως νομίζεις, την άποψη μου σου είπα, εσύ έχει την δικιά σου, τα ξέρεις όλα και εσύ απ ότι βλέπω, όπως και άλλοι εδώ που στην προηγούμενη ζωή τους ήτανε ψάρια και τα ζούσανε από κοντά τα πράγματα (2 παιδία απαντήσατε λογικά στα post μου με συμβουλευτικό χαρακτήρα και όχι ξερολίδικο και μαγκίτικο ντεμέκ)... την βοήθεια γιατί την ζήτησες δεν κατάλαβα, και γιατί κάθομαι και ασχολούμαι και εγώ απορώ με τον εαυτό μου... καλά έκανα τόσο καιρό και απλά διάβαζα τα διάφορα fora χωρίς να απαντάω... Έτσι θα ξανακάνω τελικά μιας και κάποιοι εδώ δεν δέχονται ότι έχουνε λάθος, απλά λένε αυτοί το σωστό και τέλος ...

¶ντε καλή συνέχεια σε όλους...
οσα δε φτανει η αλεπου τα κανει κρεμασταρια
για πες ποιος απαντησε ετσι ?? ξερολίδικο και μαγκίτικο ντεμέκ

που ξανα ειδες πλεκο με γκαπι ?????
μ αρεσει που συμβουλευεις κι ολλας και μετα κραζεις το πητσηρικο
για δωσε τιμες νερου απο τα ενυδρεια σου και τη ψαρακια εχεις μεσα

μπας και σωσουμε κανα ψαρακι
__________________
Ένας βλάκας που περπατάει, αξίζει πιο πολύ από δέκα διανοούμενους που κάθονται...
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 25-07-10, 20:00
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

ας χαμηλωσουν οι τονοι...μπορουμε να μιλησουμε και πιο πολιτισμενα...
για προσωπικες διενεξεις... υπαρχουν και τα πμ
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 25-07-10, 20:14
Το avatar του χρήστη harris samos
harris samos Ο χρήστης harris samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2008
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 4.507
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην harris samos
Προεπιλογή

δεν ανεβηκαν πανο οι τονοι
στα ιδια ειμαστε
ερωτησεις κανω
__________________
Ένας βλάκας που περπατάει, αξίζει πιο πολύ από δέκα διανοούμενους που κάθονται...
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 25-07-10, 20:17
Το avatar του χρήστη Τηλέμαχος
Τηλέμαχος Ο χρήστης Τηλέμαχος δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-06-2010
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 1.266
Προεπιλογή

ναι δίκιο έχει ο άνθρωπος...
peace!
__________________
The tigers of wrath are wiser than the horses of instruction. Expect poison from the standing water.
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 25-07-10, 23:11
Το avatar του χρήστη manos_samos
manos_samos Ο χρήστης manos_samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-07-2010
Περιοχή: καρλοβασι, Σαμος
Μηνύματα: 529
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από panos-alex/polis Εμφάνιση μηνυμάτων
τα ενηλικα ειναι οκ με 1-2 φορες τη μερα. (οταν εχω χρονο προτιμω να δινω την ιδια ποσοτητα τροφης σε 2 δοσεις παρα σε μια)
τα μικρα καλο ειναι ομως να τρωνε συχνοτερα γευματα. συνηθως τα μωρα τα ταιζω 3-5 φορες τη μερα. με συχνες αλλαγες βεβαια γιατι τοσο φαγητο λερωνει πολυ.
ευχαριστω..ηδη τα ταιζω δυο φορες... οταν με το καλο ερθουν και μικρα 3-4 φορες τη μερα...
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από harris samos Εμφάνιση μηνυμάτων
οσα δε φτανει η αλεπου τα κανει κρεμασταρια
για πες ποιος απαντησε ετσι ?? ξερολίδικο και μαγκίτικο ντεμέκ

που ξανα ειδες πλεκο με γκαπι ?????
μπορει να το ειδε και σε πετ σοπ και να του φανηκε φυσιολογικο.......κυριως πετσοπαδες τα κανουν κατι τετοια....

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη manos_samos : 25-07-10 στις 23:11 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
γκαπυ SOS αλεξανδρα Ζωοτόκα 5 18-06-10 10:41
γκαπυ αλεξανδρα Γλυκό νερό - Γενικά 18 18-08-09 08:34
γκαπυ asteris_veroia Ζωοτόκα 15 14-03-08 01:45
Γκαπυ Θεοδωρος Ζωοτόκα 3 01-10-07 17:49
γκαπυ jimfytakis Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 14 15-04-07 23:09

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 09:44.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,10159 seconds with 15 queries