Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Φυτεμένα Ενυδρεία > Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά

Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 20-05-09, 18:16
Το avatar του χρήστη neos
neos Ο χρήστης neos δεν είναι συνδεδεμένος
Support Team
 
Εγγραφή: 07-02-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 373
Προεπιλογή Κλάδεμα java fern

Μήπως μπορεί να μου πει κάποιος πότε και πως να κλαδέψω τα καινούρια φυτά (ριζούλες με νέα φυλλαράκια) που έχουν φυτρώσει πάνω σε κάποια παλιά φύλλα; Πως να τα αφαιρέσω δηλαδή χωρίς να καταστρέψω τα παλιά φύλλα. Τα καινούρια φύλλα είναι ήδη 3-4 εκατοστά. Ευχαριστώ
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 20-05-09, 18:27
mao Ο χρήστης mao δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-03-2007
Περιοχή: ΔΡΑΜΑ
Μηνύματα: 139
Προεπιλογή

προσπαθησες να τα τραβηξεις ελαφρα τα νεα φυλλαρακια;επισης, μπορεις να κοψεις και με κανα ψαλιδακι.τα καινουργια φυλλα μπορεις να τα ξαναδεσεις καπου και να εχεις ενα νεο φυτο.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 20-05-09, 18:32
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Προεπιλογή

Ολα αυτα καλο ειναι να γινουν οταν τα νεα φυτα που ειναι κολλημενα πανω στο φυλλο ,εχουν αναπτυχθει αρκετα κι εχουν δημιουργησει δικο τους μικρο κονδυλο με εναεριο ριζικο συστημα.
Καλυτερο απο το να κοψεις το φυλλο ειναι να τα αφαιρεσεις με ενα τσιμπιδακι και να τα δεσεις πανω σε ενα ξυλο ή πετρα.
Η Java fern οταν θελουμε να την κλαδεψουμε, κοβουμε με ενα ψαλιδακι τα φυλλα που εχουν παλιωσει και εχουν γινει αντιαισθητικα. Ακομα και ολα τα φυλλα να κοψουμε, ο κονδυλος θα πεταξει γρηγορα νεα φυλλα.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 20-05-09, 18:43
Το avatar του χρήστη aquaman
aquaman Ο χρήστης aquaman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-08-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.678
Προεπιλογή

Όπως τα λέει ο Raven... Στη java fern, εγώ περιμένω μέχρι ο κόνδυλος να είναι αρκετά μεγάλος ώστε κόβοντάς τον στα δύο (χωρίς να πειράξω τα φύλα) να πάρω 2 φυτά στο μέγεθος που θέλω. Το έχω κάνει και με φυτό που είχε αρκετά μικρό κόνδυλο, περίπου 2 εκατοστά, και τα "μικρά" πήγαν μια χαρά. Γενικά είναι ανθεκτικό φυτό.

--------------------
Φάουλ... εσύ έλεγες για το νέο φυτό στην άκρη του φύλου, κι εγώ για "διαίρεση" του κόνδυλο στο μητρικό φυτό. Τα νέα φυτά στην άκρη του φύλου περιμένεις να μεγαλώσουν όπως λέει ο Raven - μετά εγώ τα τράβηξα απαλά, και αποχωρήστηκαν από την άκρη του φύλου χωρίς αυτό να πάθει ζημία, ούτε να μαυρίσει.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 20-05-09, 19:25
Το avatar του χρήστη theodor72
theodor72 Ο χρήστης theodor72 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-12-2007
Περιοχή: Καλαμαριά/Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.106
Προεπιλογή

Δεν νομίζω να μπορέσεις να σώσεις τα παλιά φύλλα. Έχω διαβάσει ότι τα παλιά φύλλα αφού βγάλουν επάνω τους νέα φυτάκια σιγά σιγά μαυρίζουν και λιώνουν μόνα τους. Ωστόσο δεν είμαι και απόλυτα βέβαιος. Έτσι απελευθερώνονται τα νέα φυτάκια στην φύση χωρίς την ανθρώπινη παρέμβαση.
Πάντως όταν παλιότερα είχε βγάλει φυτάκια η δικιά μου fern, τα άφησα να μεγαλώσουν λίγο και μετά έκοψα τα παλιά φύλλα.
__________________
The more I see, the less I know.
-------------------------------
Φάκα addidas μου πιασε την φτέρνα
μπερδεύω το τζουκ μποξ με τη λατέρνα.
πάνω απ του τάφου μου το κυπαρίσσι
μαύρη χελώνα με έχει κατουρήσει
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 20-05-09, 19:55
Το avatar του χρήστη Ηλίας
Ηλίας Ο χρήστης Ηλίας δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-06-2008
Περιοχή: -
Μηνύματα: 1.027
Smile

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Raven Εμφάνιση μηνυμάτων
Ολα αυτα καλο ειναι να γινουν οταν τα νεα φυτα που ειναι κολλημενα πανω στο φυλλο ,εχουν αναπτυχθει αρκετα κι εχουν δημιουργησει δικο τους μικρο κονδυλο με εναεριο ριζικο συστημα.
Καλυτερο απο το να κοψεις το φυλλο ειναι να τα αφαιρεσεις με ενα τσιμπιδακι και να τα δεσεις πανω σε ενα ξυλο ή πετρα.
Η Java fern οταν θελουμε να την κλαδεψουμε, κοβουμε με ενα ψαλιδακι τα φυλλα που εχουν παλιωσει και εχουν γινει αντιαισθητικα. Ακομα και ολα τα φυλλα να κοψουμε, ο κονδυλος θα πεταξει γρηγορα νεα φυλλα.
Συμφωνω με τον Raven,
Στην δικια μου java fern κοβω απο κατω το φυλο(παλιο με ριζες-φιλλα/κια) και το φυτευα. Τωρα δεν τα φυτευω πια ουτε στο ιδιο ενυδρειο λογο χωρου ουτε στο αλλο λογο χρυσοψαρων και απλος τα πετω. Βγαζει πολλα καινουρια και μεγαλωνει σχετικα γρηγορα. Πιστευω οτι ειναι καλητερα να κουρευεται ολο το φυλλο το παλιο ωστε να ανανεωνεται κιολας το φυτο και να ειναι και εμφανισιμο
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
java fern ετοιμοθανατη... Steve Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 5 13-09-07 13:19
Που μπορώ να βρώ Java moss - Java Fern? torm Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 3 21-03-05 10:21
java fern me paidia goldmary Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 4 04-02-05 14:15
java fern propagation George-A Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 4 05-10-03 23:40

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 11:33.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,03970 seconds with 13 queries