Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

 
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Prev Προηγούμενο μήνυμα   Επόμενο Μήνυμα Next
  #1  
Παλιά 20-02-07, 22:01
Το avatar του χρήστη KwstasV
KwstasV Ο χρήστης KwstasV δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 03-02-2007
Περιοχή: Βόλος
Μηνύματα: 85
Προεπιλογή παλιό πρόβλημα - απορία ακόμα

Αφού φαίνεται πως όλα πηγαίνουν καλά στο τωρινό ενυδρείο μου έχω πλέον την πολυτέλεια να θυμηθώ προβλήματα και λάθη του παρελθόντος και να τα συζητήσω μαζί σας μπας και μάθω (-ουμε) τίποτα παραπάνω.
Στο παλιό 40λτ ενυδρείο μου, στο οποίο τότε κατοικούσαν ένα σκαλάρι, ένα silver shark και ένας μικρός γλύφτης (δε ξέρω είδος ) είχε εμφανιστεί το εξής φαινόμενο:
Είχε γεμίσει η επιφάνεια αφρό λες και είχα ρίξει μέσα σαμπουάν. Δε μιλάμε για φυσαλίδες, αλλά για αφρό... Τι αλλαγές νερού έκανα, τι μάζευα τον αφρο δύο και τρεις φορές τη μέρα, τι έβγαλα την αντλία και την έπλυνα, τι άλλαξα υαλοβάμβακες: Αποτέλεσμα; Αφρός!!!
Στο ενυδρείο δεν είχα κάτω άμμο, αλλά ήταν σκέτο το τζάμι γιατί έτσι είχα σκεφτεί ότι θα το καθάριζα καλύτερα σε κάθε αλλαγή νερού (ρουφώντας...). Το φίλτρο ήταν ένα βιολογικό. Μέσα σε χώρισμα με τζάμι δηλαδή είχα κάτω κάτω μακαρόνι και λάβα και πιο πάνω υαλοβάμβακα. Το νερό περνούσε πρώτα από τον υαλοβάμβακα, μετά από μακαρόνια - λάβα και μετά η αντλία το ξαναέριχνε στο κυρίως μέρος του ενυδρείου. Υπήρχε και αεραντλία που έδινε συνεχώς φυσαλίδες αέρα. (όλα τα παραπάνω συμβουλές του τότε petshop). Φυσικά δε μιλάμε για μετρήσεις και τέτοια. Ποτέ των ποτών καθότι άσχετος...
Και όμως μέσα στον αφρό και τη σαπουνάδα τα ψάρια ζούσαν. Και τα κατάφεραν σχεδόν για ένα μήνα που η σαπουνάδα επέμενε. Μετά όπως ήρθε έτσι και χάθηκε!!! Μια ωραία μέρα λιγόστεψε κατά πολύ και την επομένη μην την είδατε!!!
Έκτοτε έχει περάσει πολύς καιρός. Μήνες. Ο καρχαρίας δυστυχώς μας άφησε (τον είχα κοντά 2 χρόνια!!!) από άγνωστη αιτία και μετά από λίγες μέρες ακολούθησε και ο γλύφτης. Γενικά σε εκείνο το ενυδρείο δε μου στέριωνε κανένα ψάρι του βυθού για άγνωστο λόγο επίσης.
Ο Καρχαρίας δεν είχε εμφανή σημάδια στο σώμα του ότι κάτι δεν πήγαινε καλά. Βασικά άρχισε να ανασαίνει βαριά και να κινείται ολοένα και λιγότερο. Κάποια στιγμή δεν κινούνταν αν δεν τον ενοχλούσα με κάτι. Και συνεχώς ανάσαινε πιο δύσκολα. Τον είχα βγάλει από το
ενυδρείο σε μια ύστατη προσπάθεια να σωθεί και για να μην κολήσει το σκαλάρι. Το σκαλάρι δεν κόλησε τίποτα αλλά ο καρχαρίας έφυγε.


Με όλη αυτή τη φλυαρία προσπαθώ να σας περιγράψω τα γεγονότα και να παρακαλέσω όποιον έχει καμιά ιδέα και δε βαριέται να μας πει τι μπορεί να έφταιγε για τον αφρό αλλά και για τον καρχαρία. και αν είναι τα ψάρια βυθού πιο ευαίσθητα από τα άλλα...
Ίσως έτσι χαλαρά και χωρίς την άμεση πίεση κάποιου προβλήματος να μπορούμε να συζητάμε ουσιαστικότερα για κάποια φαινόμενα - παρατηρήσεις - απορίες...
__________________
Το ενυδρείο μου (1-2-2007)
Απάντηση με παράθεση
 


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Ένα ενυδρείο ακόμα . anasios Δίσκοι 32 06-06-08 23:25
Ενας ακόμα αρχάριος (Νέος) than Αρχάριοι γλυκού νερού 7 18-02-07 22:53
Tι να βάλω ακόμα; Microgeophagus ramirezi? qstavrosq ¶λλες κιχλίδες Ν. Αμερικής 10 11-02-05 00:32
Ακόμα ένας με άλγη SpyNet Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 7 13-12-04 01:44

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 00:03.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,06085 seconds with 13 queries