Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Νότιος Αμερική > Άλλες κιχλίδες Ν. Αμερικής

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 23-03-12, 20:49
kelly__ Ο χρήστης kelly__ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-04-2011
Περιοχή: Εξάρχεια
Μηνύματα: 56
Προεπιλογή Ραμιρέζι- σκάψιμο

Καλησπέρα. Εδώ και τρεις μέρες έχω ένα ζευγάρι ραμιρέζι αρκετά νεαρής ηλικίας. Από όσα λεχω διαβάσει έχουν συμπεριφορά ζευγαριού, οπότε δε θα έχω προβλήματα μάλλον. Σήμερα έχουν επιλέξει ένα σημείο του ενυδρείου και σκάβουν εναλλάξ. Γιατί το κάνουν αυτό? Και υπάρχει κίνδυνος να τραυματίσουν το στόμα τους, επειδη το χαλίκι μου δεν είναι λεπτόκοκκο?
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 23-03-12, 21:20
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.386
Προεπιλογή

Μην ανησυχείς, φτιάχνουν τη φωλιά τους
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 23-03-12, 21:41
kelly__ Ο χρήστης kelly__ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-04-2011
Περιοχή: Εξάρχεια
Μηνύματα: 56
Προεπιλογή

A ωραία! Ευχαριστώ πολύ. Απλά μου έκανε εντύπωση που το κάνουν στο μπροστινό μέρος του ενυδρείου σε εκτεθιμένο σημείο. Και ανησυχώ μήπως είναι μεγάλο το χαλίκι. Τέλος πάντων. Ίσως ανησυχώ υπερβολικά. Ευχαριστώ πολύ!
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 23-03-12, 21:44
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κλεόβουλος Εμφάνιση μηνυμάτων
Μην ανησυχείς, φτιάχνουν τη φωλιά τους
Θεωρητικα δεν μπορει να τραυματισουν το στομα τους ομως μιας και απο οτι ειχε ειπωθει σε ενα θεμα μου για τα ραμιρεζι, βαζουν αμμο στο στομα και την βγαζουν απο τα βραγχια κλπ γιατι τους κανει καλο και για αυτο θελουν αμμο για υποτρωμα?

Παραθετω και το ποστ:

http://www.aquatek.gr/vb/showpost.ph...06&postcount=7
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 23-03-12, 21:54
kelly__ Ο χρήστης kelly__ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-04-2011
Περιοχή: Εξάρχεια
Μηνύματα: 56
Προεπιλογή



Τέλεια.......
Και τώρα τι?
Ξεστήνω το ενυδρείο για να βάλω άμμο?
Δεν υπάρχει κανένας που να τα έχει κρατήσει χςρίς πρόβλημα σε ενυδρείο με χαλίκι?
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 23-03-12, 21:56
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278
Προεπιλογή

Οχι φυσικα. Περιμενε. Εγω απλα εχω μια απορια γιαυτο και γραφω τα παραπανω. Οπως θα δεις στο ποστ που παρεθεσα λεει κατω κατω οτι υπαρχει περιπτωση και σε μη αιχμηρο χαλικι να ειναι οκ. Περιμενουμε απο καποιον που να εχει εμπειρια στο ψαρι να μας πει.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 24-03-12, 00:08
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

τι χαλικι εχεις ακριβως?τι διαμετρο εχει?δεν θα τραυματιστουνε,αλλα δεν θα νιωσουνε ανετα τα ψαρια και κατεπεκταση δε θα δεις κιεσυ τη φυσικη τους συμπεριφορα.για να μην το τραβηξουμε και πουμε και για ενδεχομενο στρες κλπ.
τα ραμιρεζι καλα διαβασες,θελουνε ψιλη αμμο.τη φιλτραρουνε στα βραγχια τους και κρατανε την τροφη τους.Mikrogeophagus ramirezi το λεει και το ονομα τους
επισης θελουνε μαλακο και οξινο νερο και προσεκτικη/σταθερη ρουτινα(εβδομαδιαιες αλλαγες,μετρησεις κλπ) γιατι οσο ομορφα ψαρια ειναι, αλλο τοσο ευαισθητα ειναι

http://badmanstropicalfish.com/profiles/profile3.html
http://www.seriouslyfish.com/profile...amirezi&id=100
http://www.cichlid-forum.com/articles/m_ramirezi.php
http://www.aquaticcommunity.com/cich...manblueram.php
http://www.aquaticquotient.com/forum...hagus-ramirezi
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 24-03-12, 17:58
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stratigos24 Εμφάνιση μηνυμάτων
Θεωρητικα δεν μπορει να τραυματισουν το στομα τους ομως μιας και απο οτι ειχε ειπωθει σε ενα θεμα μου για τα ραμιρεζι, βαζουν αμμο στο στομα και την βγαζουν απο τα βραγχια κλπ γιατι τους κανει καλο και για αυτο θελουν αμμο για υποτρωμα?

Παραθετω και το ποστ:

http://www.aquatek.gr/vb/showpost.ph...06&postcount=7
Δεν γραφω πουθενα οτι βγαζουν την αμμο απο τα βραγχια.
Τα Cory το κανουν αυτο.
Ραμ δεν εχω δει να την περναει απο τα βραγχια.
Απλως την βαζει στο στομα του, κανει οτι κανει και μετα τη φτυνει.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 24-03-12, 18:02
kelly__ Ο χρήστης kelly__ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-04-2011
Περιοχή: Εξάρχεια
Μηνύματα: 56
Προεπιλογή

Το χαλίκι έχει διάμετρο γύρω στα 3 χιλιοστά. Ναι, ξέρω πόσο ευαίσθητο ψάρι είναι. Γι' αυτό και καθυστέρησα πολύ να το πάρω. Αλλά αυτό με την άμμο μου είχε διαφύγει. Υπάρχει ένα ενδεχόμενο να πάρω ένα diy ενυδρείο μεγαλύτερο σε έναν με δύο μήνες, οπότε εκεί θα μπει άμμος. Προς το παρόν δεν μπορώ να κάνω κάτι από το να ελπίζω ότι θα τη βγάλουν καθαρή μέχρι τότε. Ευχαριστώ πολύ πάντως.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 24-03-12, 18:23
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν γραφω πουθενα οτι βγαζουν την αμμο απο τα βραγχια.
Τα Cory το κανουν αυτο.
Εχεις δικιο. Δικο μου λαθος. Mπορει να μου το ειπες αλλη στιγμη για τα κορυ και δεν το θυμομουν καλα.

Οποτε μαθαμε οτι τα κορυ το κανουν αυτο.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 24-03-12, 19:04
kelly__ Ο χρήστης kelly__ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-04-2011
Περιοχή: Εξάρχεια
Μηνύματα: 56
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stratigos24 Εμφάνιση μηνυμάτων
Εχεις δικιο. Δικο μου λαθος. Mπορει να μου το ειπες αλλη στιγμη για τα κορυ και δεν το θυμομουν καλα.

Οποτε μαθαμε οτι τα κορυ το κανουν αυτο.


Για τα cory ήξερα κι εγώ και γι' αυτό μου έκανε τόσο μεγάλη εντύπωση. Τέλος πάντων. Φαντάζομαι πως δε θα έχουμε πρόβλημα με το χαλίκι.
-------------------------
Κάτι ακόμα -και συγγνώμη που σας πρήζω με τόσες ερωτήσεις, αλλά ανησυχώ- σχετικά με το διαχωρισμό του φύλου. Από όσα έχω διαβάσει, το ένα είναι ξεκάθαρα θυληκό. Το άλλο, έχει ολα μα όλα τα γνωρίσματα των αρσενικών, μόνο που στα πυελικά πτερύγια έχει ελάχιστο μαύρο (όχι όσο το θυληκό) και εδώ http://www.aquaticcommunity.com/cich...manblueram.php λέει πως δε θα έπρεπε να έχει καθόλου......... Και να επισημάνω ότι είναι γύρω στα 3μιση εκατοστά ακόμα τα ψάρια.
Βέβαια το ότι έχουν ξεκάθαρη συμπεριφορά ζευγαριού και το ότι τα πήρα από το Μάνθο με καθησυχάζει αρκετά.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη kelly__ : 24-03-12 στις 19:04 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 24-03-12, 22:53
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kelly__ Εμφάνιση μηνυμάτων
Κάτι ακόμα -και συγγνώμη που σας πρήζω με τόσες ερωτήσεις, αλλά ανησυχώ- σχετικά με το διαχωρισμό του φύλου. Από όσα έχω διαβάσει, το ένα είναι ξεκάθαρα θυληκό. Το άλλο, έχει ολα μα όλα τα γνωρίσματα των αρσενικών, μόνο που στα πυελικά πτερύγια έχει ελάχιστο μαύρο (όχι όσο το θυληκό) και εδώ http://www.aquaticcommunity.com/cich...manblueram.php λέει πως δε θα έπρεπε να έχει καθόλου......... Και να επισημάνω ότι είναι γύρω στα 3μιση εκατοστά ακόμα τα ψάρια.
Βέβαια το ότι έχουν ξεκάθαρη συμπεριφορά ζευγαριού και το ότι τα πήρα από το Μάνθο με καθησυχάζει αρκετά.
Δεν ειναι απολυτο το γνωρισμα αυτο, στα πτερυγια. Πιο πολυ αναφερεται οτι τα θηλυκα εχουν περισσοτερο μαυρο εκει, οχι οτι τα αρσενικα δεν εχουν καθολου.

__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 25-03-12, 01:46
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

χμμμ το εχω διαβασει σε αρκετες σελιδες και φορουμ οτι μπορουν την αμμο να την περασουν απτα βραγχια τους για να κρατησουν τροφη.
ενα παραδειγμα εδω:

http://dwarfcichlid.com/Mikrogeophagus_ramirezi.php
"When kept over a sand substrate they spend hours sifting the sand through their gills filtering out any food bits they find."
προσπαθω να θυμηθω αν το παρατηρησα ποτε αλλα δε θυμαμαι.το εχω διαβασει ομως αρκετες φορες
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 25-03-12, 02:05
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Εγω δεν το εχω προσεξει παντως, και οφειλα να το διευκρινησω.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 25-03-12, 11:23
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

φυσικα,καλα κανεις
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 25-03-12, 13:10
kelly__ Ο χρήστης kelly__ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-04-2011
Περιοχή: Εξάρχεια
Μηνύματα: 56
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν ειναι απολυτο το γνωρισμα αυτο, στα πτερυγια. Πιο πολυ αναφερεται οτι τα θηλυκα εχουν περισσοτερο μαυρο εκει, οχι οτι τα αρσενικα δεν εχουν καθολου.


Ωραία. Ευχαριστώ πολύ. Άρα το κυριότερο χαρακτηριστικό διαχωρισμού είναι η κόκκινη κοιλιά των θυληκών?

Θα βάλω και φωτογραφίες αργότερα.
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 25-03-12, 15:09
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kelly__ Εμφάνιση μηνυμάτων
Ωραία. Ευχαριστώ πολύ. Άρα το κυριότερο χαρακτηριστικό διαχωρισμού είναι η κόκκινη κοιλιά των θυληκών?

Θα βάλω και φωτογραφίες αργότερα.
Και αυτο οταν ειναι σε αναπαραγωγικη φαση.

(αν και με τις ορμονες καποιοι εκτροφεις -οι περισσοτεροι- τα κανουν ολα τα ραμ φουλ στο χρωμα ειτε ειναι μικρα ειτε εκτος αναπαραγωγης, ειτε αρρωστα κλπ με αποτελεσμα να ειναι αγονα και να πεθαινουν και γρηγορα)
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 25-03-12, 16:31
kelly__ Ο χρήστης kelly__ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-04-2011
Περιοχή: Εξάρχεια
Μηνύματα: 56
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Και αυτο οταν ειναι σε αναπαραγωγικη φαση.

(αν και με τις ορμονες καποιοι εκτροφεις -οι περισσοτεροι- τα κανουν ολα τα ραμ φουλ στο χρωμα ειτε ειναι μικρα ειτε εκτος αναπαραγωγης, ειτε αρρωστα κλπ με αποτελεσμα να ειναι αγονα και να πεθαινουν και γρηγορα)

Xμμμμμμ....... Δεν ξέρω. Κάθε μέρα αναθεωρώ. Τη μία λέω ότι είναι ζευγάρι, την άλλη ότι είναι και τα 2 θυληκά. Γιατί το ένα έχει κόκκινη κοιλιά και όλα τα χαρακτηριστικά θυληκού και το άλλο έχει μαύρο στα πυελικά πτερύγιά του (λιγότερο) και η βούλα του είναι κατάμαυρη σε ένα μικρό κομμάτι της (όχι όλη) και δεν έχει καθόλου κόκκινο στην κοιλιά. Και σκέφτομαι μήπως είναι και το 2ο θυληκό και απλά δεν έχει βγάλει ακόμα το κόκκινο στην κοιλιά του. Αλλά είναι μεγαλύτερο από το σίγουρα θυληκό. Πφφφφ... Δεν ξέρω. Με έχουν αγχώσει πολύ αυτά τα ψάρια.
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 25-03-12, 16:57
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Αν δεν αγχωνονται τα ιδια τα ψαρια (πχ με τσακωμους κλπ) δεν χρειαζεται αν αγχωνεσαι ουτε κι εσυ.
Καποια στιγμη θα φανει και το φυλο τους απο την ..... σεξουαλικη συμπεριφορα τους.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 25-03-12, 17:08
kelly__ Ο χρήστης kelly__ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-04-2011
Περιοχή: Εξάρχεια
Μηνύματα: 56
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν δεν αγχωνονται τα ιδια τα ψαρια (πχ με τσακωμους κλπ) δεν χρειαζεται αν αγχωνεσαι ουτε κι εσυ.
Καποια στιγμη θα φανει και το φυλο τους απο την ..... σεξουαλικη συμπεριφορα τους.

Όχι δεν αγχώνονται (δεν αναπνέουν βαριά) ούτε καν κρύβονται. Και πηγαίνουν συνέχεια μαζί. Και κάτι άλλο που κάνουν συχνά είναι να περνάνε το ένα δίπλα από το άλλο και σχεδον ακουμπάνε τα σώματά τους. Αυτή τη συμπεριφορά εγώ ερμήνευα ως συμπεριφορά ζευγαριού. Αλλά δεν έχω εμπειρια στο συγκεκριμένο ψάρι.
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 25-03-12, 20:55
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Καλυτερα δεν γινεται
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 24-10-12, 16:58
kelly__ Ο χρήστης kelly__ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-04-2011
Περιοχή: Εξάρχεια
Μηνύματα: 56
Προεπιλογή

Μετά από τόσον καιρό που έχω τα ψάρια και όλα πήγαιναν πολύ καλά (γεννούσαν ανά 2 βδομάδες -χωρίς αποτέλεσμα, λόγω μηλοσαλίγκαρων- αλλά τα αυγά είχαν το σωστό χρώμα και είχαν συμπεριφορά ζευγαριού γενικά), τους τελευταίους 2 μήνες συμβαίνει κάτι παράξενο. Σταμάτησαν ξαφνικά οι γέννες (πάνω που ξεφορτώθηκα τα σαλιγκάρια) και άρχισαν οι τσακωμοί. Το αρσενικό, όσο είναι αναμμένα τα φώτα, δεν αφήνει το θυληκό να βρίσκεται σε καμία θέση του ενυδρείου εκτός από πάνω από το φίλτρο. Σε οποιαδήποτε άλλη κρυψώνα και να πάει, την κυνηγάει. Και όταν τα φώτα είναι σβηστά επιτίθεται και το θυληκό. Και εδώ και 3 μέρες έχουν πρηστεί τα γεννητικά όργανα του θυληκού και προσπαθεί να καθαρίσει το σημείο στο οποίο γεννούσαν παλιά, αλλά δεν την αφήνει καθόλου. Δεν πιστεύω ότι θα την αφήσει να γεννήσει τελικά. Τί έγινε ξαφνικά? Τίποτα δεν άλλαξε στο ενυδρείο. Ούτε οι ρουτίνες, ούτε οι τιμές. Και τώρα μάλιστα είναι και καλύτερα τα πράγματα που έφυγαν τα σαλιγκάρια και έχω προσθέσει και τύρφη, που υποτίθεται πως τα κάνει να νιώθουν πιο άνετα. Πρέπει να ανταλλάξω τη θυληκιά με κάποια άλλη?
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Ραμιρέζι ick? greemlin Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 26 30-09-09 10:39
Αυτό θα πει σκάψιμο ! Andreas301 Malawi 3 02-07-07 10:48
τόσο σκάψιμο πια? crazyio Malawi 12 22-08-06 14:18
'Αμμος και το σκάψιμο? medoc30 Malawi 8 09-11-05 22:44
Δυσκολία στο σκάψιμο και στο φύτεμα pavloukos Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 13 08-08-03 17:50

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 17:04.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,06812 seconds with 13 queries