Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Γλυκό νερό - Γενικά

Γλυκό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 30-10-10, 00:09
Το avatar του χρήστη tsoum
tsoum Ο χρήστης tsoum δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-10-2010
Περιοχή: Θεσσαλονίκη (φοιτητής στα Γιάννενα)
Μηνύματα: 2.348
Προεπιλογή Προσθήκη ιχνοστοιχείων σε νερο ΑΟ

Χαίρεται! Καλως σας βρήκα!

Λοιπον η ερώτησή μου είναι η εξής. Εχω παραγγείλει μια ΑΟ. Σκοπεύω να χρησιμοποιώ 100% νερό απο ΑΟ στο πλεκο/αμαζονιακό ενυδρείο μου γιατι στα Γιαννενα που σπουδάζω το νερό το κόβουμε με το μαχαίρι :P . Ομως ξέρω πως το νερο στερείται και τα χρήσιμα συστατικά του όπως τα ιχνοστοιχεία και τα μέταλλα. Μετα απο ερευνα έχω καταλήξει στα εξής 3 προϊοντα:

Re-Mineral Tropic
Pro-Discus Mineral (και το site της Tropic Marin, δεν γίνεται απ'ευθείας link)
Discus Minerals της Preis

Τα δύο πρώτα λένε στην περιγραφή πως ανεβάζουν και σταθεροποιουν και την Ανθρακική σκληρότητα ενώ το τρίτο μόνο την Γενική.

Εχετε να προτείνετε καποιο μεταξύ των τριών; Κάποιο άλλο γενικά;

Ευχαριστώ προκαταβολικά για τις απαντήσεις σας
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 30-10-10, 05:08
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Τι ψαρια ακριβως θα εχει μεσα το ενυδρειο?
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 30-10-10, 10:27
Το avatar του χρήστη tsoum
tsoum Ο χρήστης tsoum δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-10-2010
Περιοχή: Θεσσαλονίκη (φοιτητής στα Γιάννενα)
Μηνύματα: 2.348
Προεπιλογή

Εχω pleco gibbiseps (θα αλλαξω ενυδρείο το καλοκαίρι (σε πρόλαβα) ) ενα κοπαδι hemigrammus rodwayi (south american gold tetra) και ίσως ενα κοπάδι lemon tetra. Επίσης θα ήθελα να ασχοληθώ με τους γεωφάγους (όπως τα ramirezi ή τα Jurupari Earth Eater). Εχω ψιλοκαταλήξει στο Discus Mineral της Preis αλλα δεν έχω παραγγείλει τίποτα οπότε είμαι ανοιχτός σε προτάσεις ακομα!
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 30-10-10, 11:00
bokostas Ο χρήστης bokostas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 26-05-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη Καλαμαριά
Μηνύματα: 3.551
Προεπιλογή

Γιώργο δεν έχω χρησιμοποιήσει κανένα, αλλά έχω ακούσει μόνο καλά λόγια για το Discus Mineral της Preis.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 30-10-10, 15:11
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Αυτο που πρεπει να προσεξεις ειναι ποια τιμη ανεβαζει το καθε προιον.
Καποια ανεβαζουν gH+kH και καποια μονο gH.

Θα ξερεις βεβεια οτι η gH μετραει με απλα λογια την ποσοτητα χρησιμων στοιχειων για τον οργανισμο (ασβεστιο μαγνησιο κλπ, δλδ ηλεκτρολυτων ή πιο απλα μεταλλων ή αλάτων), ενω η kH ειναι ο ρυθμιστης σταθεροτητας του πεχα.

Αναλογα λοιπον τα ειδη ψαριων, το καθε ενα εχει τις δικες του αναγκες σε ποσοτητα τετοιων στοιχειων για αυτο και υπαρχουν οι προτεινομενες ιδανικες τιμες στα προφιλ των ψαριων (πχ ολικη σκληροτητα gH: 4-14dH)
Εσυ θα ρυθμισεις την ποσοτητα των μεταλλων αναλογα την δοσολογια του καθε προιοντος να ερθει στην ιδανικη τιμη αφου εχεις την πολυτελεια μεσω της ΑΟ και των ηλεκτρολυτων να το κανεις.

Τωρα η ρυθμιση του πεχα ειναι αλλο πραγμα. Αυτο εξαρταται απο την ανθρακικη σκληροτητα (kH) που οσο πιο κοντα στο μηδεν ειναι τοσο πιο ευμεταβλητη γινεται η τιμη του πεχα, με συνηθη συμπεριφορα μεταβολης την πτωση του.

Αν βαζεις καποιο προιον λοιπον που ανεβαζει μονο gH (πχ seachem equilibrium) θα εχεις τη gH που θελεις αλλα δεν θα ανεβαζει καθολου kH ετσι θα εχεις το αναλογα αποτελεσμα στο pH (πτωση).
Ενα αλλο προιον που ανεβαζει gH+kH σαν της preis ειναι το dennerle remineral+ που ανεβαζει σε αναλογια ακριβως 2 προς 1.3 gh/kh.
Καπου εκει ειναι και η αναλογια της preis νομιζω.


ΥΓ1 Tα ιχνοστοιχεια ειναι αλλο πραγμα, και που αφαιρουνται επισης μεσω της φιλτρανση με Αντιστροφη Οσμωση.
Μπορεις μεν να προσθετεις πχ discus trace της Seachem για αυτα ή να καλυπτεις την αναγκη αυτη, με σωστο ταισμα σε ποικιλια τροφων (και φρεσκων).

ΥΓ2 Φυσικα μπορεις να μιξαρεις με βρυσης που περιεχει ηλεκτρολυτες και ιχνοστοιχεια, απλα δεν μπορεις να ξερεις καθε φορα που συλλεγεις νερο απο τη βρυση τι τιμες εχει ακριβως για να ρυθμιζεις ακριβως το νερο της αλλαγης.
Δεν φτανει να μετρησεις μια φορα το νερο της βρυσης για να ξερεις τις τιμες του, αναλογα τις εποχες (και οχι μονο) αλλαζουν οι τιμες του.
Ομως οσο και σκληρο να ειναι το νερο της βρυσης σου, μπορεις να το χρησιμοποιησεις, γιατι σκληρο σημαινει οτι εχει πολλα μεταλλα δλδ ψηλη gH. Aπλα βαζεις λιγοτερο στη μιξη
Το πιο σημαντικο στη μιξη με βρυσης ειναι οχι ποσο σκληρο ειναι της βρυσης, αλλα ποσο καθαρο. Γιαυτο και προτιμουν οι "ψειρες" να χρησιμοποιουν 100% ΑΟ και να το ρυθμιζουν μονοι τους με ηλεκτρολυτες και ιχνοστοιχεια.
Μια πολυ καλη λυση στη μιξη με βρυσης ειναι να υπαρχει ενα βανακι διαφυγης (μετα τα προφιλτρα της και πριν την μεμβρανη) που φιλτραρει το νερο της βρυσης σε πολυ καλο βαθμο ασφαλειας, οχι σαν της ΑΟ, αλλα καλο.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 30-10-10, 22:21
Το avatar του χρήστη tsoum
tsoum Ο χρήστης tsoum δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-10-2010
Περιοχή: Θεσσαλονίκη (φοιτητής στα Γιάννενα)
Μηνύματα: 2.348
Προεπιλογή

Δεν κατάλαβα καλα την τελευταία πρόταση που λές. Τι εννοείς βανάκι διαφυγής; Να μην περνάει μέσα απο την μεμβράνη δηλαδή το νερό αλλα μόνο μεσα απο τα πρόφιλτρα; Αυτό τι θα προσέφερε; Μπορείς μήπως να το εξηγήσεις λίγο παραπάνω;
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 30-10-10, 22:52
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tsoum Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν κατάλαβα καλα την τελευταία πρόταση που λές. Τι εννοείς βανάκι διαφυγής; Να μην περνάει μέσα απο την μεμβράνη δηλαδή το νερό αλλα μόνο μεσα απο τα πρόφιλτρα; Αυτό τι θα προσέφερε; Μπορείς μήπως να το εξηγήσεις λίγο παραπάνω;
Ναι, yπαρχουν δυο τροποι :

1) με αυτον το συνδεσμο βιδωμενο πανω στο προφιλτρο ανθρακα :
http://www.waterwaves.gr/index.php?target=...roduct_id=29885 , Η μια εξοδος θα πηγαινει στη μεμβρανη και η αλλη σε σωληνακι με...
ενα βανακι : http://www.waterwaves.gr/index.php?target=...roduct_id=29925

2) με quickfitting στην εξοδο του προφιλτρου ανθρακα και στην εισοδο της μεμβρανης , οποτε και θα ξεκουμπωνεις στα γρηγορα το λαστιχο οταν θες να τραβηξεις νερο μονο απο τα προφιλτρα ή απο τη μεμβρανη (πιο επιπονη λυση)


Ετσι θα εχεις απο εκει, νερο περασμενο απο τα προφιλτρα, sediment και ενεργου ανθρακα, που μπορει να κραταει πολυ βλαβερες ουσιες (χλωριο, βαρεα μεταλλα κλπ) αλλα δεν κραταει αλατα.
Ετσι εχεις αρκετα καλο νερο με τα αλατα του.
Ειναι η δευτερη καλυτερη επιλογη μετα την επιλογη 100% ΑΟ και αναλογα αλατα εμποριου.
-------------------------

Θα εχεις ενα βαρελι (καλυτερα σε εσωτερικο χωρο για να μη πληρωνεις θερμανση το χειμωνα ειναι αρκετο το κοστος) και θα φτανουν σε αυτο, το σωληνακι της εξοδου του καθαρου της μεμβρανης και το σωληνακι απο τα προφιλτρα.
Θα γεμιζεις οσο χρειαζεται απο την ΑΟ και μετα θα ανοιγεις το βανακι με το προφιλτραρισμενο νερο να γεμιζεις το υπολοιπο.
Θα το αφηνεςι να ερθει σε θερμοκρασια χωρου και θα κανεις την αλλαγη,
Αν θελει μπορεις να αφηνεις το νερο να παλιωνει μερικες μερες εχωντας και μια αεραντλια για να μη μενει ακινητο.

ΥΓ το νερο περασμενο απο τα προφιλτρα ειναι αποχλωριωμενο
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη delta66 : 30-10-10 στις 22:52 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 30-10-10, 23:19
Το avatar του χρήστη tsoum
tsoum Ο χρήστης tsoum δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-10-2010
Περιοχή: Θεσσαλονίκη (φοιτητής στα Γιάννενα)
Μηνύματα: 2.348
Προεπιλογή

Δηλαδή θεωρείς πως για να κάνεις σωστή δουλεία η ΑΟ είναι απαραίτητη είτε με είτε χωρίς την μεμβράνη;

Και θα υπάρχει καποια αναλογία φιλτραρισμένου μεσω μεμβράνης και όχι; π.χ. 30/70 μεμ./οχι μεμ.

Υπάρχει κάτι σε ποιο φθηνο που δεν περιλαμβάνη μεμβράνη αλλα μόνο πρόφιλτρα; Γιατί προκύπτει πως στα Γιαννενα το νερό έχει χαμηλό πε-χα ενώ εγώ νομιζα πως είναι πολυ σκληρό. Ισως έχουν λήξει τα στικάκια μου...
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 31-10-10, 00:04
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tsoum Εμφάνιση μηνυμάτων
Δηλαδή θεωρείς πως για να κάνεις σωστή δουλεία η ΑΟ είναι απαραίτητη είτε με είτε χωρίς την μεμβράνη;

Και θα υπάρχει καποια αναλογία φιλτραρισμένου μεσω μεμβράνης και όχι; π.χ. 30/70 μεμ./οχι μεμ.

Υπάρχει κάτι σε ποιο φθηνο που δεν περιλαμβάνη μεμβράνη αλλα μόνο πρόφιλτρα; Γιατί προκύπτει πως στα Γιαννενα το νερό έχει χαμηλό πε-χα ενώ εγώ νομιζα πως είναι πολυ σκληρό. Ισως έχουν λήξει τα στικάκια μου...
Να ξεκαθαρισουμε καποια πραγματα ακομα,
Η ΑΟ ειναι στην ουσια η μεμβρανη.
Τα προφιλτρα ειναι για να προστατευουν την μεμβρανη απο χλωριο που την καταστρεφει.
Γιαυτο και πρεπει να υπολογιζεις τα λιτρα νερου που φιλταρεις και να κανεις την αλλαγη των προφιλτρων σε τακτα χρονικα διαστηματα και να μη χαλαει η μεμβρανη πριν την ωρα της και ειναι το πιο ακριβο εξαρτημα της συσκευης.
Γραφει πανω για ποσα λιτρα ειναι το καθενα προφιλτρο.
Τα μικρα ειναι συνηθως για 5000 λιτρα και τα δυoμιση ιντσων για 10000.
Τωρα βγηκαν και κατι καινουρια για 20000 λιτρα.

Ο ενεργος ανθρακας ειναι ενα φιλτρο κι αυτο οπως η μεμβρανη της οσμωσης.
Καθε ενα κανει αλλη δουλεια.
Καλος ο ανθρακας αλλα η μεμβρανη ειναι η πιο ολοκληρωμενη φιλτρανση και κραταει σχεδον τα παντα.

Δες εδω για τις ουσιες που κραταει ο ανθρακας http://en.wikipedia.org/wiki/Activat...bon#Properties

Η μεμβρανη θα αφαιρέσει περισσότερο από το 98% των οργανικών χημικών ουσιών από το νερό όπως THMs (χλωροφόρμιο), DBCP, lindane, ΣΕΚ (τριχλωροαιθυλένιο), PCEs (tetrachloroethylene), carbontetrachloride χλώριο και άλλα οπως αρσενικό, βάριο, κάδμιο, εξασθενες χρωμιο, τρισθενες χρωμιο, χαλκο, βακτηρια, κυστες, θολουρα.
Giardia lamblia (μαστιγοφορο πρωτόζωο παράσιτο της Γιαρδιας) 100%
Criptosporidium cysts (πρωτόζωο παράσιτο της Κρυπτοσποριδιασης) 100%
DDT (φυτοφαρμακο) >99.9%
PCB (διοξινη) >99.9%
E.coli bacteria (κολοβακτηρίδιο) >99.9%
Fecal bacteria (κολοβακτηρίδιο) >99.9%
Lindane (νευροτοξινη) >99.9%
Salmonella typhi (αρνητικό κατά Gram παθογονο βακτήριο του τυφοειδη πυρετου) >99.9%
Vibrio cholerae (αρνητικό κατά Gram παθογονο βακτήριο της χολερας) >99.9%
Shigella dysenteriae (θετικό κατά Gram παθογονο βακτήριο δυσεντεριας) >99.9%
Serratia marcescens (αρνητικό κατά Gram παθογονο βακτήριο των ενδονοσοκομειακες λοιμωξεων) >99.9%
Toluene (χρωστικη) >99.9%
Sodium Fluoride NaF (φθοριουχο νατριο) 99%
Calcium Cloride CaCl2 (χλωριούχο ασβέστιο) 99%
Sodium Chloride NaCl (το επιτραπεζιο αλατι) 99%
Sucrose (ζαχαρη, οργανικη χημικη ενωση) 99%
Magnesium Cloride MgCl2 (χλωριούχο μαγνήσιο) 99%
Nickel Sulfate NiSO4 (θειικο νικελιο) >99%
Copper Sulfate CuSO4 (θειικος χαλκος ή γαλαζόπετρα) >99%
Lactic Acid pH5 (γαλακτικο οξυ) 99%
Glucose (σακχαρο, οργανικη ενωση) 98%
Sodium Nitrate NaNO3 (νιτρικό ασβέστιο) 97-99%
Chlorinated Pesticides (χλωριωμένα φυτοφάρμακα ή οργανοχλωρίδια) 99.9%
Silica SiO2 (διοξείδιο του πυριτίου, quartz, χαλαζίας) 98%
Sodium (νάτριο ) 95-99%
Nickel Ni (νικελιο)95-99%
Chloride Cl- (χλωριδιο) 99.9%
Radioactivity (Ραδιενέργεια) 95-99%
Potassium K (καλιο) 92-99%
Zinc Zn (ψευδάργυρος) 95-99%
Bicarbonate HCO3- (διττανθρακικα) 99%
Sulfate SO4 (θειικα) 95-99%
Calcium Ca (ασβεστιο) 95-99%
Strontium Sr (στροντιο) 95-99%
Nitrate ΝΟ3 (νιτρικό άλας) 90-99%
Ferrocyanide[Fe(CN)]6 4- (Σιδηροκυανιούχο ιόν) 96-99%
Magnesium Mg (μαγνησιο) 95-99%
Cadmium Cd (καδμιο) 95-99%
Fluoride F (φθοριο) 90-95%
Arsenic +3 As(III) (αρσενικό) 95-99%
Iron Fe (σιδηρος) 95-99%
Silver Ag (αργυρος, ασημι) 95-99%
Silicate [SiF6]2- Πυριτικό άλας 95-99%
Arsenic +5 As(V) (αρσενικό) 95-99%
Aluminum Al (αργίλιο, αλουμινιο) 95-99%
Mercury Hg (υδράργυρος) 95-99%
Phosphate PO4(3-) (φωσφορικό άλας) 95-99%
Lead Pb (μόλυβδος) 95-99%
Ammonium ΝΗ4+ (αμμωνιο) 95-99%
Barium Ba (βαριο) 95-99%
Chromate CrO4-2 (χρωμικα οξεα) 95-99%
Copper Cu (χαλκός) 95-99%


-------------------------


Χωρις τη μεμβρανη δεν μαλακωνει το νερο.
Μαλακο νερο σημαινει αφαιρεση αλατων (ασβεστιο μαγνησιο κλπ)
Αυτα τα αφαιρει μονο η μεμβρανη.
Χωρις το προφιλτρα η μεμβρανη θα χαλασει αμεσως
Οποτε το μινιμουμ συστημα προφιλτρα + μεμβρανη.

Για το ποσοστο μιξης:
α) θα μετρησεις gH βρυσης (δηλαδη αλατα βρυσης)
β) η ΑΟ αν λειτουργει σωστα θα βγαζει gH μηδεν.

Αν βρυση εχει 15 gH και θελεις νερο με 5 gH κανεις υπολογισμο για ναβρεις το ποσοστο της βρυσης.
Επιθυμητη τιμη δια τιμη βρυσης
5 : 15 = 0.33
Βαζεις λοιπον 33% βρυσης και 67% ΑΟ.

Αν ειχες 20 gH στη βρυση και ηθελες 3 στο ενυδρειο...
3 : 20 = 0.15
Βαζεις λοιπον 15% βρυσης και 85% ΑΟ.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη delta66 : 31-10-10 στις 00:04 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 31-10-10, 01:02
Το avatar του χρήστη tsoum
tsoum Ο χρήστης tsoum δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-10-2010
Περιοχή: Θεσσαλονίκη (φοιτητής στα Γιάννενα)
Μηνύματα: 2.348
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tsoum Εμφάνιση μηνυμάτων
Δηλαδή θεωρείς πως για να κάνεις σωστή δουλεία η ΑΟ είναι απαραίτητη;
...και για τα είδη που σου ανέφερα παραπάνω;

Εγώ την αναλογία που είπα εννουσα για νερό που περνάει μέσα απο την μεμβράνη και για νερό που δεν περναεί, αλλα πήρα μια γενική ιδέα απο αυτά που μου είπες πιο πρίν.

Δηλαδή αμα είμαι ικανοποιημένος απο το GH του νερού της βρύσης μπορώ να εχω μόνο τα πρόφιλτρα ανθρακα και sediment σε καποια αλλη συσκευη για την απομακρυνση πιθανον βλαβερών ουσιων; Σε αυτη την περίπτωση δεν μεταβαλλεται η ανθρακική σκληρότητα αρα και μείωση του πε-χα ειναι πιο δύσκολη. Σωστά;

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη tsoum : 31-10-10 στις 01:02 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 31-10-10, 01:14
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tsoum Εμφάνιση μηνυμάτων
1 και για τα είδη που σου ανέφερα παραπάνω;
2 Εγώ την αναλογία που είπα εννουσα για νερό που περνάει μέσα απο την μεμβράνη και για νερό που δεν περναεί, αλλα πήρα μια γενική ιδέα απο αυτά που μου είπες πιο πρίν.
3 Δηλαδή αμα είμαι ικανοποιημένος απο το GH του νερού της βρύσης μπορώ να εχω μόνο τα πρόφιλτρα ανθρακα και sediment σε καποια αλλη συσκευη για την απομακρυνση πιθανον βλαβερών ουσιων;
4. Σε αυτη την περίπτωση δεν μεταβαλλεται η ανθρακική σκληρότητα αρα και μείωση του πε-χα ειναι πιο δύσκολη. Σωστά;
1 Ειναι ψαρια που θελουν μαλακο νερο. Διαβασε τα προφιλ τους βγαλε ενα μεσο ορο.
2 Και εγω για αυτη μιλησα. Οταν λεω ποσοστο βρυσης εννοω προφιλτραρισμενο βρυσης που εχει τιμες σχεδον βρυσης.
Και λεω σχεδον γιατι ο ενεργος ανθρακας εχει την ταση να φερνει το πεχα ελαφρα προς το ουδετερο 7, αναλογα και τη δυναμη ροης, την ποιοτητα του ανθρακα.
3. Ναι μπορεις. Απομακρυνση ομως "καποιων" βλαβερων. Οχι τοσων ομως οπως η μεμβρανη.
4. Ναι καθολου δεν αλλαζει εκτος απο τη μικρη επιροη του ανθρακα που ειπα πο πανω.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 31-10-10, 01:24
Το avatar του χρήστη tsoum
tsoum Ο χρήστης tsoum δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-10-2010
Περιοχή: Θεσσαλονίκη (φοιτητής στα Γιάννενα)
Μηνύματα: 2.348
Προεπιλογή

Ωραια. Ευχαριστώ πολυ για τον χρόνο σου κυριε Σπυρο!

Αυριο που θα είμαι σε κανονικό υπολογιστή με γρηγορο internet (τωρα είμαι απο netbook του πατερα μου) θα τα βαλω κατω, και θα δω τι συμφερει περισότερο να κάνω. Θα πάρω και μια καλή μέτρηση του νερού του δυκτίου να ξερω που βρίσκομαι.

Ευχαριστώ και πάλι!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Προσθηκη στοιχείων σε νερο ΑΟ potami Γλυκό νερό - Γενικά 6 21-12-09 18:41
ιχνοστοιχεια και φυτα doctor Γλυκό νερό - Γενικά 2 21-10-09 21:53
Iχνοστοιχεια και Dry Ferts kill_bill Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 2 25-03-09 20:31
A/O Ιχνοστοιχεία και Ηλεκτρολύτες Χαραμάδας Δίσκοι 12 10-03-09 18:31
Συμπλήρωμα ιχνοστοιχείων σε νερό Α/Ο.. imichal Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 20 21-09-08 19:31

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 07:12.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,14802 seconds with 15 queries