Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 28-10-17, 22:41
Το avatar του χρήστη nicpapa
nicpapa Ο χρήστης nicpapa δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-04-2009
Περιοχή: Ρόδος
Μηνύματα: 2.212
Προεπιλογή Ro και tds..

Παιδια πειτε καμια ιδεα γιανα χαμηλωσω το tds της Αο.
Εχω δυο οσμωσεις στην ιδια παροχη νερου, και οι δυο μου δινουν tds~ 40 ppm.
Καινουριες μεμβρανες καινουρια προφιλτρα...
Δοκιμασα με δυο μεβρανες στην σειρα αλλα θελει μαλλον αντλια, εβγαζε το ιδιο tds αλλα εσταζε το καθαρο, παρολο που η πιεση του νερου ειναι 6-7 psi? ,
Σκεφτομουν αν βαλω μια αντλια στο καθαρο νερο με 40 tds και το ξαναπερασω απο την Αο θα μου βγαλει λογικα αρκετα χαμηλότερο , ετσι δεν ειναι ?
Οι ανλιες που πουλανε για τις Αο για να δουλεψουν θελουν παροχη με πιεση ?
Το νερο δικτυου εχει tds 680ppm... περιπου 24gh.
To προβλημα που ειναι στα ενυδρεια με γαριδες οπου θελω 0kh...
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 29-10-17, 00:10
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Βαλε κι ενα σταδιο D.I (μοναδα απιονισμου) στο τελος.
Αν δεν εχει αρκετη πιεση χρειαζεται και αντλια.
Παρε στην waterwaves και θα σου πουν τι ακριβως χρειαζεσαι. http://waterwaves.gr/index.php?dispa...ategory_id=212
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 29-10-17, 01:03
sunrisepilot Ο χρήστης sunrisepilot δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 10-08-2017
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 13
Προεπιλογή Ro και tds..

Στο οσμωμενο νερο θα δεις κάποια TDS. Αν θέλεις μηδενικά τότε όπως ειπωθηκε θέλεις κ μονάδα απιονισμου.
Αντλια χρειάζεσαι αμα δεν έχεις 4 bar
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 29-10-17, 09:38
Το avatar του χρήστη nicpapa
nicpapa Ο χρήστης nicpapa δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-04-2009
Περιοχή: Ρόδος
Μηνύματα: 2.212
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Βαλε κι ενα σταδιο D.I (μοναδα απιονισμου) στο τελος.
Αν δεν εχει αρκετη πιεση χρειαζεται και αντλια.
Παρε στην waterwaves και θα σου πουν τι ακριβως χρειαζεσαι. http://waterwaves.gr/index.php?dispa...ategory_id=212
Γνωρίζω για το di αλλά δεν θέλω να μπλεξω με χημικα. Όλο και κάτι θα αφήνουν αυτές οι ρητίνες στο νερό.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 29-10-17, 10:16
Το avatar του χρήστη tsala
tsala Ο χρήστης tsala δεν είναι συνδεδεμένος
Goldyrator
 
Εγγραφή: 11-04-2012
Περιοχή: Δράμα - Βέροια
Μηνύματα: 6.445
Προεπιλογή

δεν νομιζω να αφηνουν Νικο ..
παντως εγω τις δουλευα και σε γαριδαδικο , αλλα βεβαια με ευκολες γαριδες..
αυτην ειχα..
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 29-10-17, 12:39
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nicpapa Εμφάνιση μηνυμάτων
Γνωρίζω για το di αλλά δεν θέλω να μπλεξω με χημικα. Όλο και κάτι θα αφήνουν αυτές οι ρητίνες στο νερό.
Καταλαβαινω το δισταγμο σου, αλλα δεν πιστευω να υπαρξει κανενα προβλημα.
Στη θεση σου θα δοκιμαζα τετοιο νερο σε ενα ενυδρειο με λιγες γαριδες, ωστε να αποκλειστουν οι αμφιβολιες, γιατι δεν νομιζω να μπορεσεις να βρεις αλλη εφικτη λυση.
Θα επιμεινω να μιλησεις στο τηλεφωνο με τη waterwaves, αφου τα παιδια εκει ειναι ενυδρειοφιλοι, και θα ξερουν τι να σου προτεινουν ως καλυτερη λυση, ειδικα για το θεμα σου.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 29-10-17, 21:38
Το avatar του χρήστη nicpapa
nicpapa Ο χρήστης nicpapa δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-04-2009
Περιοχή: Ρόδος
Μηνύματα: 2.212
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tsala Εμφάνιση μηνυμάτων
δεν νομιζω να αφηνουν Νικο ..
παντως εγω τις δουλευα και σε γαριδαδικο , αλλα βεβαια με ευκολες γαριδες..
αυτην ειχα..
Καταλαβαινεις δεν ειναι για πειραμα.. Για 2 ενυδρειακια το θελω μονο, τα αλλα δεν εχουν αναγκη.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 02-11-17, 22:06
Το avatar του χρήστη nicpapa
nicpapa Ο χρήστης nicpapa δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-04-2009
Περιοχή: Ρόδος
Μηνύματα: 2.212
Προεπιλογή

Mε επικοινωνια με το κατσστημα πηρα di... δεν υπαρχει αλλη λυση.
Mου ήρθε σημερα, βγαζει αρκετα χαμηλο tds.
To νερο δικτυου εχει tds 680 ,η Αο 36-40ppm, και μετα απο την ρητινη βγαζει 5ppm...
Τωρα θα δειξει στην πορεια πως θα παει με τις γαριδες...
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 02-11-17, 23:29
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Ομορφα.
Θα ξαναθυμισω οτι προτεινω αν εχεις αμφιβολιες, να στησεις ενα προσωρινο ενυδρειο με λιγες απο τις γαριδες.
Ενημερωθηκες πιστευω και για την σωστη συντηρηση της Α.Ω. (εγκαιρη αλλαγη προφιλτρων, flush κλπ)
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 03-11-17, 13:16
Το avatar του χρήστη nicpapa
nicpapa Ο χρήστης nicpapa δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-04-2009
Περιοχή: Ρόδος
Μηνύματα: 2.212
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Ομορφα.
Θα ξαναθυμισω οτι προτεινω αν εχεις αμφιβολιες, να στησεις ενα προσωρινο ενυδρειο με λιγες απο τις γαριδες.
Ενημερωθηκες πιστευω και για την σωστη συντηρηση της Α.Ω. (εγκαιρη αλλαγη προφιλτρων, flush κλπ)
Το σωστο θα ητανε να στηθει αλλο ενυδρειο, αλλα θελει καιρο.
Αλλα δεν με περνει να περιμένω κιολας γιατι θα χασω τις γαριδες στο τέλος...

Εβαλα δοκιμαστικα σε ενα ενυδρειο, και μετα απο 2 -3 αλλαγες αν δεν υπαρχει θεμα παω και στο δευτερο.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 03-11-17, 13:40
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Μια ιδεα που μπορει να ειναι και βλακεια αφου δεν γνωριζω ολα τα δεδομενα και το ειδος γαριδας.
ΑΝ ειναι ιδιο το ειδος γαριδας στα δυο ενυδρεια και ΑΝ βλεπεις οτι δεν υπαρχει αμεσος κινδυνος να τις χασεις, θα προτεινα να παρατεινεις λιγο ακομα το χρονικο διαστημα με 5 tds στο ενα και 40 στο αλλο, ως δειγμα για συγκριση διατηρησης του ειδους αυτης της γαριδας.
Ισως δεις διαφορες, ισως δεν δεις τιποτα. (Και δεν μιλαω μονο για επιβωση του ειδους, αλλα γενικα για ολα τα δειγματα που δειχνουν την ιδανικη διατηρηση τους).
Θα μπορεις να προσφερεις στοιχεια απο τη δικη σου εμπειρια και στους αλλους.
Εκτος αν εχεις ηδη παρατηρησει προβληματα ή ηδη υπαρχουν κατατεθειμενες εμπειριες για αποτυχια διατηρησης σε νερο με 40 tds.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 03-11-17, 14:10
Το avatar του χρήστη Diskus fan
Diskus fan Ο χρήστης Diskus fan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-03-2009
Περιοχή: Χαϊδάρι, Αθήνα.
Μηνύματα: 2.844
Προεπιλογή

Στις αρχικές μετρήσεις, μπορεί να δείχνει λίγο αυξημένο... και στην συνέχεια το 5 να γίνει 0.
ΔΕΝ πρέπει να ξεχνάμε ΠΡΙΝ την αρχική λειτουργία της Α.Ο.... το ξέπλυμα του άνθρακα (κάνα 5λεπτο) για να ΜΗΝ καταστραφεί γρήγορα η μεμβράνη.-
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 03-11-17, 20:42
Το avatar του χρήστη nicpapa
nicpapa Ο χρήστης nicpapa δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-04-2009
Περιοχή: Ρόδος
Μηνύματα: 2.212
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Μια ιδεα που μπορει να ειναι και βλακεια αφου δεν γνωριζω ολα τα δεδομενα και το ειδος γαριδας.
ΑΝ ειναι ιδιο το ειδος γαριδας στα δυο ενυδρεια και ΑΝ βλεπεις οτι δεν υπαρχει αμεσος κινδυνος να τις χασεις, θα προτεινα να παρατεινεις λιγο ακομα το χρονικο διαστημα με 5 tds στο ενα και 40 στο αλλο, ως δειγμα για συγκριση διατηρησης του ειδους αυτης της γαριδας.
Ισως δεις διαφορες, ισως δεν δεις τιποτα. (Και δεν μιλαω μονο για επιβωση του ειδους, αλλα γενικα για ολα τα δειγματα που δειχνουν την ιδανικη διατηρηση τους).
Θα μπορεις να προσφερεις στοιχεια απο τη δικη σου εμπειρια και στους αλλους.
Εκτος αν εχεις ηδη παρατηρησει προβληματα ή ηδη υπαρχουν κατατεθειμενες εμπειριες για αποτυχια διατηρησης σε νερο με 40 tds.
Crs cbs... ειναι οι γαριδες..
Ειναι γνωστη οι συνθηκες διατηρησης τους.
Αυτες απλα θελουν 0kh με 5-6 gh και ενα ενεργο υπόστρωμα ωστε να κατεβαζει το ph.
Το κακο ειναι οτι παιζω με μινεραλς και σκεψοου οτι ειμαι στο 120-130 tds στο ενυδρειο και τα 40 απο αυτα ειναι αγνωστα... Ενω παλαιοτερα πηγαινανε σφαιρα(ειχα περιπου στο 17tds), εχει αρκετο καιρο χρονο + που εχω προβληματα με τα μικρα.
Εκτος αυτου τα 40 ανεβαζουν σιγουρα και την kh...
Το εχω ψαξει αρκετα το θεμα και βλεπω οτι αρκετοι στο εξωτερικο χρησιμοποιουν di στα γαριδαδικα...
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Diskus fan Εμφάνιση μηνυμάτων
Στις αρχικές μετρήσεις, μπορεί να δείχνει λίγο αυξημένο... και στην συνέχεια το 5 να γίνει 0.
ΔΕΝ πρέπει να ξεχνάμε ΠΡΙΝ την αρχική λειτουργία της Α.Ο.... το ξέπλυμα του άνθρακα (κάνα 5λεπτο) για να ΜΗΝ καταστραφεί γρήγορα η μεμβράνη.-
Δεν νομιζω να πεσει και αλλο.....
Μην ειμαστε και πλεονεκτες , το 5 ειναι μια χαρα...
Θα μπορουσε να πεσει, αν το ξαναπερασεις το νερο απο τις ρητινες.
Αλλα δεν εχει νοημα το 5tds...
Αν και ποτε δεν ξεπλενα ανρθακα ,ουτε ημουν τυπικο στις αλλαγες των προφιλτρων , την πρωτη μου μεμβρανη την αλλαξα μετα απο 5+ χρόνια...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη nicpapa : 03-11-17 στις 20:42 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 04-11-17, 19:19
Το avatar του χρήστη Diskus fan
Diskus fan Ο χρήστης Diskus fan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-03-2009
Περιοχή: Χαϊδάρι, Αθήνα.
Μηνύματα: 2.844
Προεπιλογή

Εγώ έγραψα το πρέπει που συνιστά η Water Waves (ΔΕΝ είναι δική μου εκτίμηση)... από 'κει και πέρα ο καθένας, κάνει αυτό που επιθυμεί.
Η πρώτη μου Α.Ο. ήταν τύπου T-Bone... την δουλεύω ακόμα μετά από μάλλον 6-7 χρόνια (μπορεί και περισσότερα... ο Σπύρος (Delta66), ΙΣΩΣ θυμάται το πότε, γιατί τις πήραμε παρέα) και ακόμα βγάζει νερό με 14 ppm. ΧΩΡΙΣ να έχω αλλάξει μεμβράνη. ¶λλαζα τα προφίλτρα της, σχετικά σύντομα.
Είτε με ρητίνες, είτε με 2η μεμβράνη... θα την βρεις την "άκρη", για να δίνει 0 ppm ΑΝ το χρειάζεσαι.-
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 04-11-17, 21:39
Το avatar του χρήστη nicpapa
nicpapa Ο χρήστης nicpapa δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-04-2009
Περιοχή: Ρόδος
Μηνύματα: 2.212
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Diskus fan Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγώ έγραψα το πρέπει που συνιστά η Water Waves (ΔΕΝ είναι δική μου εκτίμηση)... από 'κει και πέρα ο καθένας, κάνει αυτό που επιθυμεί.
Η πρώτη μου Α.Ο. ήταν τύπου T-Bone... την δουλεύω ακόμα μετά από μάλλον 6-7 χρόνια (μπορεί και περισσότερα... ο Σπύρος (Delta66), ΙΣΩΣ θυμάται το πότε, γιατί τις πήραμε παρέα) και ακόμα βγάζει νερό με 14 ppm. ΧΩΡΙΣ να έχω αλλάξει μεμβράνη. ¶λλαζα τα προφίλτρα της, σχετικά σύντομα.
Είτε με ρητίνες, είτε με 2η μεμβράνη... θα την βρεις την "άκρη", για να δίνει 0 ppm ΑΝ το χρειάζεσαι.-
Ρε συ εσεις εχεται σχετικα μαλακο νερο στην Αθήνα.
Αν ειχα το νερο σας δεν θα χρησιμοποιουσα οσμωση σε ολα τα ενυδρεια μου...
Με 2 μεβρανη πως γινεται?
Δοκιμασα απο την αλλη οσμωση που εχω και εβαλα 2 μεβρανες στην σειρα. δεν ειχε καμια διαφορα στο tds, γιατι θεωρω πως απλα δεν μπορουσε να πιασει καλη πιεση.
Εβαζα το καθαρο απο την πρωτη μεβρανη στην δευτερη οσμωση .
Ενω στο δικτυο εχει 6-7 bar.... η δευτερη μεβρανη ισα που εσταζε..
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 01:52.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05812 seconds with 12 queries