Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 07-06-07, 09:36
Το avatar του χρήστη ramsys
ramsys Ο χρήστης ramsys δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-05-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 143
Προεπιλογή Ανθρακική σκληρότητα KH

Καλημέρα σας φίλοι μου συνχομπίστες.Θα ήθελα να κάνω 2-3 ερωτησούλες όσο αναφορά το ΚΗ. Έψαξα απο το Γη κ Ύδωρ να βρώ για το ΚΗ. Βρήκα κάτι πράγματα αλλά περισσότερο βάρος έδινε στο GH και όχι στο ΚΗ. Το ΚΗ κατάλαβα τι είναι αυτό που δεν κατάλαβα είναι τον τρόπο με τον οποίο επιράζει τα ψάρια. Και τον τρόπο με τον οποίο θα το ρείξουμε. Εδώ στην περιοχή μου έχουμε αρκετά σκληρό νερό. To GH και το KH είναι στα ύψη. Με λίγη τύρφη κατάφερα να ρείξω το GH αλλά το ΚΗ παραμένει σταθερο...Τι μπορώ να κάνω?
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 07-06-07, 10:34
Το avatar του χρήστη klaz
klaz Ο χρήστης klaz δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 13-09-2005
Περιοχή: εις την συμπρωτευουσαν....
Μηνύματα: 3.900
Προεπιλογή

αντιστροφη οσμωση...?
μαλλον δεν διαβασες αρκετα προσεχτικα............
http://www.tsamisaquarium.gr/Selides/Themata/GH_PH.htm
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 07-06-07, 10:38
Το avatar του χρήστη steady
steady Ο χρήστης steady δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-02-2005
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ(ΚΑΤΩ ΠΑΤΗΣΙΑ)-ΚΑΛΑΜΑΤΑ
Μηνύματα: 2.320
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην steady
Προεπιλογή

και εξαλου φιλε ramsys εχει ψαρια που θελουν σκληρο νερο ανεβασμενο ph κτλ αρα δεν πρεπει να σε προβληματιζει πως θα ριξεις το KH αυτη τη στιγμη γιατι απλα δεν υπαρχει λογος...ποσο υψηλο ειναι δηλαδη?
__________________
ΚωΣτΑς
διαβαζω για την εξεταστικη...οχι για μενα για τη φουκαριαρα τη μανα μου
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 07-06-07, 10:55
Το avatar του χρήστη ramsys
ramsys Ο χρήστης ramsys δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-05-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 143
Προεπιλογή

Φίλε μου κλάζ το διάβασα, αλλά για λόγους κυριως οικονομικους αυτη την στιγμή και για λειτουργικους μετέπειτα, δεν μου επιτρέπεται η χρήση ΑΟ
-------------------------
Steady είναι στο 20 το ΚΗ ενω το GH παίζει ανάμεσα στο 10-16 και ph εδώ και μια εβδομάδα σταθερό στο 7,6. Να ρωτήσω και το άλλο...είχα βάλει μέσα στο φίλτρο τύρφη την οποία την έβγαλα γιατί σήμερα που έκανα μέτρηση είχε πέσει το GH κάτω απο 10 και μου είπαν να βάλω άνθρακα στο φίλτρο για να τραβήξει την τύρφη για 1-1,5 μήνα. καλά θα κάνω? Δεν αμφισβητώ το παιδί που μου το είπε αλλά θέλω και τις γνώμες σας γιατί μετράνε.ΑΑΑ..μου έιπε να κάνω και προσεκτική αλλαγή 30% (προσεκτική λόγο των μικρων ψαριών που έχει μέσα..ζωοτόκα..)

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ramsys : 07-06-07 στις 10:55 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 07-06-07, 10:55
Το avatar του χρήστη klaz
klaz Ο χρήστης klaz δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 13-09-2005
Περιοχή: εις την συμπρωτευουσαν....
Μηνύματα: 3.900
Προεπιλογή

οκ,ενταξει.
αληθεια,τι ψαρια σκοπευεις να βαλεις,και για ποιον λογο θελεις να ριξεις,τελικα την ανθρακικη....??
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 07-06-07, 10:56
Το avatar του χρήστη steady
steady Ο χρήστης steady δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-02-2005
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ(ΚΑΤΩ ΠΑΤΗΣΙΑ)-ΚΑΛΑΜΑΤΑ
Μηνύματα: 2.320
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην steady
Προεπιλογή

και να περνες αο θα σου πρωτος ανθρωπος που θα χε guppies και θα χρησιμοποιουσε Α.Ο
__________________
ΚωΣτΑς
διαβαζω για την εξεταστικη...οχι για μενα για τη φουκαριαρα τη μανα μου
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 07-06-07, 10:59
Το avatar του χρήστη ramsys
ramsys Ο χρήστης ramsys δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-05-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 143
Προεπιλογή

Έχω μέσα ζωοτόκα γκάπι και ξιφοφόρου 1 μόλυ 1 γλύφτη και 1 γατόψαρο.Όπως είπα και πρίν δεν έχω καταλάβει πως επιρέαζει τα ψάρια, γιατι ότι και αν έχω διαβάσει για τις συνθήκες νερού που θέλουν τα ψάρια αναφέρεται μόνο η ολική σκληρότητα, δεν ξέρω αν χρειάζεται να κατεβάσω την ανθρακική...αυτό ήθελα να μάθω πρωτίστως και έπειτα αν χρειάζεται να την κατεβάσω πως να το κάνω? Μετά μου γεννιέται ένα άλλο ερώτημα...είναι δυνατόν να έχεις GH 10-16 και ΚΗ >20?
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 07-06-07, 11:00
Το avatar του χρήστη steady
steady Ο χρήστης steady δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-02-2005
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ(ΚΑΤΩ ΠΑΤΗΣΙΑ)-ΚΑΛΑΜΑΤΑ
Μηνύματα: 2.320
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην steady
Προεπιλογή

λοιπον ramsys για να μην μπερδευεσαι ασκοπα αποτι διαβασα εχεις τεστ σε στικ ετσι?οποτε οι μετρησεις σου ειναι ακυρες 20kh δεν εχω ξανακουσει....και το gh παιζει μεταξυ 10-16?δεν υπαρχοπυν αυτα με τιποτα
παρε υγρα τεστ οχι σερα κατα προτιμηση ap και μετα το συζηταμε για να μην χανουμε αδικα χρονο....
αλλα και τοσες να ταν οι μετρησεις σου τα guppies δε θα τα χαλαγε καθως θελουν σκληρο νερο οπως εχουμε πει οποτε η τυρφη και ολα τα σχετικα ειναι περιτα...
__________________
ΚωΣτΑς
διαβαζω για την εξεταστικη...οχι για μενα για τη φουκαριαρα τη μανα μου
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 07-06-07, 11:01
Το avatar του χρήστη ramsys
ramsys Ο χρήστης ramsys δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-05-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 143
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από steady Εμφάνιση μηνυμάτων
και να περνες αο θα σου πρωτος ανθρωπος που θα χε guppies και θα χρησιμοποιουσε Α.Ο

χαχαχαχαχαχα...Στον δρόμο που χάραξε ο ramsys
-------------------------
Οκ steady αλλά με τον άνθρακα τι να κάνω τώρα...??

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ramsys : 07-06-07 στις 11:01 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 07-06-07, 11:06
Το avatar του χρήστη klaz
klaz Ο χρήστης klaz δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 13-09-2005
Περιοχή: εις την συμπρωτευουσαν....
Μηνύματα: 3.900
Προεπιλογή

θα απαντησω αναποδα....
και βεβαια γινεται.στη σαλονικα ειμαστε..!!!!
και βεβαια σου ειναι ΠΑΝΤΕΛΩΣ αχρηστη η οσμωση ,αφου εχεις ζωοτοκα και χρειαζεσαι σκληρουτσικο φρεσκο νερακι βρυσης για να τα διατηρησεις.....
η πολη μας ,η αληθεια ειναι οτι σουπερ,για κιχλιδες των γνωστων λιμνων,και για ζωοτοκα....αρα,δεν χρειαζεται να ανεβασεις η να κατεβασεις απολυτως τιποτε........
ριχνε βεβαια που και που λιγο ενυδρειακο αλατακι γλυκου νερου ,για τα γκαμπακια σου.....τους βοηθαει πολυ στα βραγχια.....
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από steady Εμφάνιση μηνυμάτων
οποτε οι μετρησεις σου ειναι ακυρες 20kh δεν εχω ξανακουσει....και το gh παιζει μεταξυ 10-16?δεν υπαρχοπυν αυτα με τιποτα
αγαπητε μου steady,προφανως δεν γνωριζεις απο το νερο της συμπρωτευουσας...........
ειναι οντως θεοσκληρο.....σε σημειο,που τα τεστ να τελειωνουν....πολυυυυυ γρηγορα..........(καθοτι,πολλες σταγονες......)

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη klaz : 07-06-07 στις 11:06 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 07-06-07, 11:07
Το avatar του χρήστη steady
steady Ο χρήστης steady δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-02-2005
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ(ΚΑΤΩ ΠΑΤΗΣΙΑ)-ΚΑΛΑΜΑΤΑ
Μηνύματα: 2.320
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην steady
Προεπιλογή

ποιον ανθρακα?λοιπον ακου τι πρεπει να κανεις...
αγοραζεις τεστ υγρα aquarium pharmaceutical η στην χειροτερη τετρα<τσεκαρε και την ημερομηνια ληξης>κανεις ολες τις μετρησεις και μας λες...το πρωτο θεμα που σε ενδιαφερει ειναι να στρωθει το ενυδρειο ολα τα αλλα ειναι μηδαμινα μπροστα σε αυτο...παρε ομως τεστ γιατι αμα μιλαμε υποθετικα η με βαση μετρησεις gh 10-16 δεν κανουμε δουλεια και αυτοι που σου απαντανε δεν μπορουν να σου πουν τιποτα χειροπιαστο αλλα και συ δεν ξερεις που βαδιζεις...μεχρι να δεις απο αξιοπιστα τεστ οτι το ενυδρειο στρωθηκε παντως κανε αλλαγες νερου 30%καθημερινα και ταιζε ελαχιστα και οπως σου ειπε και ο κωστας μπορεις να ταιζεις κομματακια ζεματισμενο μαρουλακι που θα το τιμησουν και τα γκαπι και το γατοψαρο<τον ancistrus ενοεις?καλο ειναι να τον αναφερεις ετσι γιατι γατοψαρα ειναι χιλιαδες..>
__________________
ΚωΣτΑς
διαβαζω για την εξεταστικη...οχι για μενα για τη φουκαριαρα τη μανα μου
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 07-06-07, 11:08
Το avatar του χρήστη ramsys
ramsys Ο χρήστης ramsys δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-05-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 143
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από klaz Εμφάνιση μηνυμάτων
θα απαντησω αναποδα....
και βεβαια γινεται.στη σαλονικα ειμαστε..!!!!
και βεβαια σου ειναι ΠΑΝΤΕΛΩΣ αχρηστη η οσμωση ,αφου εχεις ζωοτοκα και χρειαζεσαι σκληρουτσικο φρεσκο νερακι βρυσης για να τα διατηρησεις.....
η πολη μας ,η αληθεια ειναι οτι σουπερ,για κιχλιδες των γνωστων λιμνων,και για ζωοτοκα....αρα,δεν χρειαζεται να ανεβασεις η να κατεβασεις απολυτως τιποτε........
ριχνε βεβαια που και που λιγο ενυδρειακο αλατακι γλυκου νερου ,για τα γκαμπακια σου.....τους βοηθαει πολυ στα βραγχια.....
Ναι τους ρείχνω.Πήρα ένα αρκετά ακριβό 40ευρώ έκανα και λέγεται ektozon. Από εκεί που το πήρα μου είπαν να βάζω δυο κουταλίες του γλυκού κάθε 1 μήνα ή σε κάθε αλλαγή νερού. Δεν είμαι ακριβώς μεσα στην θεσσαλονίκη τώρα κλάζ είμαι μια ώρα μακριά...προς Καβάλα.Αν ημουν εκει σίγουρα θα είχαμε γνωριστεί απο κοντά.Την Δευτέρα πάντως θα κατέβω σίγουρα γιατί δίνω στο πανεπιστήμιο το τελευταιο μου μάθημα για να ορκιστώ
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 07-06-07, 11:09
Το avatar του χρήστη steady
steady Ο χρήστης steady δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-02-2005
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ(ΚΑΤΩ ΠΑΤΗΣΙΑ)-ΚΑΛΑΜΑΤΑ
Μηνύματα: 2.320
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην steady
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από klaz Εμφάνιση μηνυμάτων
θα απαντησω αναποδα....
και βεβαια γινεται.στη σαλονικα ειμαστε..!!!!
και βεβαια σου ειναι ΠΑΝΤΕΛΩΣ αχρηστη η οσμωση ,αφου εχεις ζωοτοκα και χρειαζεσαι σκληρουτσικο φρεσκο νερακι βρυσης για να τα διατηρησεις.....
η πολη μας ,η αληθεια ειναι οτι σουπερ,για κιχλιδες των γνωστων λιμνων,και για ζωοτοκα....αρα,δεν χρειαζεται να ανεβασεις η να κατεβασεις απολυτως τιποτε........
ριχνε βεβαια που και που λιγο ενυδρειακο αλατακι γλυκου νερου ,για τα γκαμπακια σου.....τους βοηθαει πολυ στα βραγχια.....
-------------------------
αγαπητε μου steady,προφανως δεν γνωριζεις απο το νερο της συμπρωτευουσας...........
ειναι οντως θεοσκληρο.....σε σημειο,που τα τεστ να τελειωνουν....πολυυυυυ γρηγορα..........(καθοτι,πολλες σταγονες......)
να κανω μια ερωτηση εγω?με kh 20 και gh 16 κλαζ ξερεις ποσο co2 πρεπει να περιεχει το νερο του?δεν βγαζει νοημα.....
__________________
ΚωΣτΑς
διαβαζω για την εξεταστικη...οχι για μενα για τη φουκαριαρα τη μανα μου
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 07-06-07, 11:12
Το avatar του χρήστη ramsys
ramsys Ο χρήστης ramsys δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-05-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 143
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από steady Εμφάνιση μηνυμάτων
ποιον ανθρακα?
Μου είπαν να βάλω στο φίλτρο άνθρακα για να τραβήξει το καφέ χρώμα της τύρφης που έχει μέσα το ενυδρείο. Δεν έχω υγρά τέστ το γεγονός όμως έίναι πως το GH θα πέσει πιο κάτω απο τα επιτρεπτά όρια για τα ζωοτόκα αν δεν κάνω κάτι να βγάλω την τύρφη άμεσα(από το φίλτρο την έβγαλα...από το ενυδρείο θέλω να την βγάλω...)
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 07-06-07, 11:13
Το avatar του χρήστη klaz
klaz Ο χρήστης klaz δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 13-09-2005
Περιοχή: εις την συμπρωτευουσαν....
Μηνύματα: 3.900
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από steady Εμφάνιση μηνυμάτων
να κανω μια ερωτηση εγω?με kh 20 και gh 16 κλαζ ξερεις ποσο co2 πρεπει να περιεχει το νερο του?δεν βγαζει νοημα.....
μπορει,αλλα πριν απο 2 μερες ,οταν χρειαστηκε να κανω τεστ στο μαγαζι,εριξα πανω απο 20 σταγονες για να βρω την ανθρακικη,και μαλιστα,το αφησα στη μεση το τεστ,γιατι απλα....βαρεθηκα να μετραω....(πανω απο 20....!!!!!!!!!).
ενημερωτικα,οτι το εκανα με 2 μαρκες που εχω στο μαγαζι(ετσι για να σιγουρευτω),και με υγρα τεστ της api,και με sera.αποτελεσμα,το ιδιο.
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 07-06-07, 11:16
Το avatar του χρήστη steady
steady Ο χρήστης steady δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-02-2005
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ(ΚΑΤΩ ΠΑΤΗΣΙΑ)-ΚΑΛΑΜΑΤΑ
Μηνύματα: 2.320
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην steady
Προεπιλογή

βγαλε την τυρφη πρωτον δεν την χρειαζεσαι οταν λες μεσα στο ενυδρειο?κατω απο το χαλικι σαν υποστωμα που?
επισεις βγαλε και τον ανθρακα δεν σου χρειαζεται αξιοποιησε το φιλρο σου μονο με βιολογικο υλικο και καποιο μηχανικο....θεμα σκληροτητων κτλ δεν υφισταται μην παιδευεσαι αδικα.....το μονο θεμα σου αυτη τη στιγμη ειναι το στρωσιμο τιποτα αλλο δεν πρεπει να σε ανησυχει....
__________________
ΚωΣτΑς
διαβαζω για την εξεταστικη...οχι για μενα για τη φουκαριαρα τη μανα μου
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 07-06-07, 11:16
Το avatar του χρήστη klaz
klaz Ο χρήστης klaz δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 13-09-2005
Περιοχή: εις την συμπρωτευουσαν....
Μηνύματα: 3.900
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ramsys Εμφάνιση μηνυμάτων
Μου είπαν να βάλω στο φίλτρο άνθρακα για να τραβήξει το καφέ χρώμα της τύρφης που έχει μέσα το ενυδρείο. Δεν έχω υγρά τέστ το γεγονός όμως έίναι πως το GH θα πέσει πιο κάτω απο τα επιτρεπτά όρια για τα ζωοτόκα αν δεν κάνω κάτι να βγάλω την τύρφη άμεσα(από το φίλτρο την έβγαλα...από το ενυδρείο θέλω να την βγάλω...)
τυρφη,και ζωοτοκα ειναι κατι τελειως αναποδο.η τυρφη,εκτος του οτι μας μαλακωνει το νερο,μας δημιουργει και οξινο περιβαλλον,κατι που ειναι οχι απλα απαγορευτικο για γκαπακια,ακομη και θανατηφορο.....
βγαλε αμεσως την τυρφη,οπου και να ειναι ,και κανε μια τεραστια αλλαγη νερου,μηπως και γλυτωσεις,το μαζεμα ουρας των γκαμπις,που ειναι και μια πρωτη ενδειξη,οτι τα γκαπακια εχουν κανει συμφωνια με τον ΑΓΙΟ ΠΕΤΡΟ...........
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 07-06-07, 11:18
Το avatar του χρήστη ramsys
ramsys Ο χρήστης ramsys δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-05-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 143
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από steady Εμφάνιση μηνυμάτων
βγαλε την τυρφη πρωτον δεν την χρειαζεσαι οταν λες μεσα στο ενυδρειο?κατω απο το χαλικι σαν υποστωμα που?
επισεις βγαλε και τον ανθρακα δεν σου χρειαζεται αξιοποιησε το φιλρο σου μονο με βιολογικο υλικο και καποιο μηχανικο....θεμα σκληροτητων κτλ δεν υφισταται μην παιδευεσαι αδικα.....το μονο θεμα σου αυτη τη στιγμη ειναι το στρωσιμο τιποτα αλλο δεν πρεπει να σε ανησυχει....
Τύρφη είχα βάλει μέσα σε ένα καλτσόν μόνο στο φίλτρο πάνω από το μακαρόνι. Δεν είχα βάλει πουθενά αλλού, δούλεψε για 4-5 μέρες και σήμερα το πρωί την έβγαλα.Το θέμα είναι πώς το νερό έχει καφέ χρώμα δηλαδή έχει τύρφη μέσα...αυ΄τη δεν πρέπει να φύγει κάπως μέσα από το νερό?
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 07-06-07, 11:20
Το avatar του χρήστη steady
steady Ο χρήστης steady δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-02-2005
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ(ΚΑΤΩ ΠΑΤΗΣΙΑ)-ΚΑΛΑΜΑΤΑ
Μηνύματα: 2.320
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην steady
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από klaz Εμφάνιση μηνυμάτων
μπορει,αλλα πριν απο 2 μερες ,οταν χρειαστηκε να κανω τεστ στο μαγαζι,εριξα πανω απο 20 σταγονες για να βρω την ανθρακικη,και μαλιστα,το αφησα στη μεση το τεστ,γιατι απλα....βαρεθηκα να μετραω....(πανω απο 20....!!!!!!!!!).
ενημερωτικα,οτι το εκανα με 2 μαρκες που εχω στο μαγαζι(ετσι για να σιγουρευτω),και με υγρα τεστ της api,και με sera.αποτελεσμα,το ιδιο.
ωραια klaz εστω οτι μπορει θεωρεις αξιοπιστη την μετρηση απο στικ?ο φιλος μας μας λεει οτι το gh τη μια μερα ειναι 10 την αλλη 16...οποτε εγω δεν θα βασιζομουνα να δωσω συμβουλη πανω σε αυτες τις μετρησεις...
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ramsys Εμφάνιση μηνυμάτων
Τύρφη είχα βάλει μέσα σε ένα καλτσόν μόνο στο φίλτρο πάνω από το μακαρόνι. Δεν είχα βάλει πουθενά αλλού, δούλεψε για 4-5 μέρες και σήμερα το πρωί την έβγαλα.Το θέμα είναι πώς το νερό έχει καφέ χρώμα δηλαδή έχει τύρφη μέσα...αυ΄τη δεν πρέπει να φύγει κάπως μέσα από το νερό?
σιγα σιγα με τις αλλαγες νερου θα φυγει μονη της δεν ενοχλει σε τιποτα απλα ξεχασε το κανε και αλλαγες να μην μαζευεις αμμωνια και εισαι οκ
__________________
ΚωΣτΑς
διαβαζω για την εξεταστικη...οχι για μενα για τη φουκαριαρα τη μανα μου

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη steady : 07-06-07 στις 11:20 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 07-06-07, 11:23
Το avatar του χρήστη ramsys
ramsys Ο χρήστης ramsys δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-05-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 143
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από klaz Εμφάνιση μηνυμάτων
μηπως και γλυτωσεις,το μαζεμα ουρας των γκαμπις,που ειναι και μια πρωτη ενδειξη,οτι τα γκαπακια εχουν κανει συμφωνια με τον ΑΓΙΟ ΠΕΤΡΟ...........
Ουπς...Όταν λές μάζεμα ουράς τι εννοείς? Ότι καθώς κολυμπάνε η ουρά τους δεν είναι κάγκελο αλλά μαζεύει λίγο σαν να κλείνει βεντάλια?
-------------------------
Οκ steady αυτό θα κάνω θα άνω κάθε μέρα αλλάγη νερού μέχρι και την Δευτέρα που θα φύγω για κανα 5 μέρες. Να κάνω 30% αλλαγή η παραπάνω? Μετά την αλλαγή να προσθέτω και βακτιρίδια κάθε φορά η δεν χρειάζεται? Έχω δύο προιόντα με βακτιρίδια 1)Nitrigon 1 που μπαίνει στο νερό 2)Nitrigon2 που μπαίνει μεσα στο φίλτρο(eheim 2213)

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ramsys : 07-06-07 στις 11:23 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 07-06-07, 11:27
Το avatar του χρήστη steady
steady Ο χρήστης steady δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-02-2005
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ(ΚΑΤΩ ΠΑΤΗΣΙΑ)-ΚΑΛΑΜΑΤΑ
Μηνύματα: 2.320
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην steady
Προεπιλογή

κανε αλλαγες 30% και μην προσθετεις τιποτα μεσα πριν φυγεις παρε κανα τεστ ομως να δεις τι παιζει
__________________
ΚωΣτΑς
διαβαζω για την εξεταστικη...οχι για μενα για τη φουκαριαρα τη μανα μου
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 07-06-07, 11:31
Το avatar του χρήστη ramsys
ramsys Ο χρήστης ramsys δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-05-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 143
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από steady Εμφάνιση μηνυμάτων
κανε αλλαγες 30% και μην προσθετεις τιποτα μεσα πριν φυγεις παρε κανα τεστ ομως να δεις τι παιζει
Δυστυχώς steady εδώ γύρω δεν έχει υγρά τεστ.Μόνο στικ.Και για να σας πω και την αμαρτία μου εγώ φταίω που έγινε τόσο μαλακό το νερό γιατί από ένα λάθος απροσεξίας νόμιζα πως στο στικ εκεί που έδειχνε το GH ήταν το ΚΗ και ανάποδα.Οπότε τόσο καιρό που το ΚΗ ήταν 20 νόμιζα πως το Gh ήταν 20 και θέλησα να το κατεάσω λιγουλάκι αλλά παρακατέβηκε...
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 07-06-07, 11:34
Το avatar του χρήστη Yiannis59
Yiannis59 Ο χρήστης Yiannis59 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-02-2007
Περιοχή: Καπανδρίτι-Αττικής
Μηνύματα: 1.440
Προεπιλογή

μάλλον τώρα είσαι λάθος το Gh συνήθως είναι μεγαλύτερο απο το Kh
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 07-06-07, 11:37
Το avatar του χρήστη ramsys
ramsys Ο χρήστης ramsys δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-05-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 143
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Yiannis59 Εμφάνιση μηνυμάτων
μάλλον τώρα είσαι λάθος το Gh συνήθως είναι μεγαλύτερο απο το Kh

Όχι όχι τώρα είμαι σωστός και έγραφα τις μετρήσεις κάθε μέρα απο 26-5 και ενώ τις έγραφα δεν πρόσεξα τις στήλες ποιες εινα ποιές και την πάτησα σαν μ...ας Η ουσία είναι πως το GH πάντα ήταν πιο πάνω απο το ΚΗ και τώρα από την στιγμή που έγινε το λάθος θα γίνου τακτικες αλλαγές νερού για να ανέβει η σκληρότητα
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 07-06-07, 11:38
Το avatar του χρήστη steady
steady Ο χρήστης steady δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-02-2005
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ(ΚΑΤΩ ΠΑΤΗΣΙΑ)-ΚΑΛΑΜΑΤΑ
Μηνύματα: 2.320
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην steady
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ramsys Εμφάνιση μηνυμάτων
Δυστυχώς steady εδώ γύρω δεν έχει υγρά τεστ.Μόνο στικ.Και για να σας πω και την αμαρτία μου εγώ φταίω που έγινε τόσο μαλακό το νερό γιατί από ένα λάθος απροσεξίας νόμιζα πως στο στικ εκεί που έδειχνε το GH ήταν το ΚΗ και ανάποδα.Οπότε τόσο καιρό που το ΚΗ ήταν 20 νόμιζα πως το Gh ήταν 20 και θέλησα να το κατεάσω λιγουλάκι αλλά παρακατέβηκε...
δεν νομιζω να κατεβηκε 6 βαθμους με την τυρφη...ειναι παιχνιδακια του τεστ αυτα....χρειαζονται τα ατιμα ομως κανε μια βολτα στη θεσσαλονικη...
__________________
ΚωΣτΑς
διαβαζω για την εξεταστικη...οχι για μενα για τη φουκαριαρα τη μανα μου
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 07-06-07, 13:45
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

Θελει μικρες αλλαγες νερου και συχνα, κι οχι μια τεραστια γιατι θα παθουν σοκ χειροτερο τα ψαρια.
Συγκεντρωθειτε...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Αλάτι και Ολική σκληρότητα ΑΚΗΣ_ΧΑΝΙΑ Γλυκό νερό - Γενικά 13 24-11-05 21:27
Αυξημένη σκληρότητα qstavrosq Γλυκό νερό - Γενικά 4 25-05-05 22:58
Σκληρότητα νερού. stydio Γλυκό νερό - Γενικά 5 22-04-04 02:27
kh nhreas Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 3 14-01-04 02:51
να ρίξω pH και σκληρότητα ή όχι; pavloukos Γλυκό νερό - Γενικά 24 14-11-03 16:26

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 03:18.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,08187 seconds with 13 queries