Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
 
Παλιά 27-05-07, 15:12
Το avatar του χρήστη oranda
oranda Ο χρήστης oranda δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 27-05-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 21
Προεπιλογή Ενα πακετάκι ερωτήσεων απο εναν τελείως άσχετο αλλά με πολύ μεράκι να μάθει τα πάντα.

Έχω ενα μικρό …….πακετάκι ερωτήσεων που θα σας φανούν ίσως έως και χαζές
Ξέρω ότι μερικές θα σάς κάνουν να γελάσετε αλλά καλύτερα να ξεκινήσω να μαθαίνω από το μηδέν και να μη μείνω στην ημιμάθεια.
  • ερώτηση που ο μπαμπάς λέει θα σκάσετε στα γέλια αλλά εγώ θα την κάνω!
Μιλάτε όλοι για τα προβλήματα που έχει το νερό της ύδρευσης. Γιατί δεν χρησιμοποιούμε τότε εμφιαλωμένο νερό?

.εμενα σε πετ σοπ μου είπαν και το έκανα να γεμίσω το ενυδρείο με νερό να βάλω χλώριο και ένα μπουκαλάκι με βακτηρίδια για 4 μέρες και μετά να βάλω ψαράκια μέσα
Εδώ από όσο διαβάζαμε όλοι μιλάτε για 5 με 6 εβδομάδες. Φυσικά εσάς πιστεύουμε αλλά υπάρχει μήπως και αυτός ο τρόπος?
  • τι εννοείτε όταν λέτε ότι στρώνουμε το φίλτρο? Για το ενυδρείο το κατάλαβα. (λέμε τώρα) Τι να το κάνω το φίλτρο δηλαδή?
  • τι εννοούμε όταν λέμε γλυκού νερού και κρύου νερού?
  • μιλάτε για αλάτι παντού. Δεν έχω βάλει εγώ. Είναι το κοινό αλάτι μαγειρέματος?
  • Ερώτηση για γέλια πάλι! Αυτό με το οξυγόνο δεν μπορώ να το καταλάβω. Μεγάλη φασαρία για το οξυγόνο. Δεν υπάρχει κανένα μπουκαλάκι να ρίχνουμε μέσα? Και αφού τα ψαράκια δεν αντέχουν έξω από το νερό τι το θέλουν το οξυγόνο?
  • Όταν τα ψαράκια κάνουν την…….ανάγκη τους τα απόβλητα θα μένουν για μια ζωή στο χαλίκι κάτω?
  • Στο πετ σοπ μου είπαν να αφήνω ανοιχτό το καπάκι από το ενυδρείο. Δεν είδα γραμμένο κάτι παρόμοιο. Μήπως δεν κάνει?
Έχω χιλιάδες άλλες απορίες αλλά θα έγινα κουραστικός. Φυσικά καταλαβαίνεται ότι είναι κάπως ΄παιδικές΄ οι ερωτήσεις. πιστεύω να μη θυμώσετε. Εάν κάποιος θέλει ας βοηθήσει. Για τα ψαράκια σε άλλο πακετάκι ερωτήσεων γιατί λέει ο μπαμπάς θα με πάρετε με τις πέτρες.
Ευχαριστώ για την κατανόηση!
__________________
Θανάσης
Απάντηση με παράθεση
  #31  
Παλιά 03-06-07, 17:17
Το avatar του χρήστη a-sakis
a-sakis Ο χρήστης a-sakis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-01-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 219
Προεπιλογή

Αν κατάλαβα καλά λες τις μπαλίτσες άλγης.

Να τα ταϊζεις λίγο.

Το φαγοπότι που λες είναι άσχετο.

Εσύ θα τα ταϊζεις 2 το πολύ 3 φορές την μέρα από 2-3 φυλαράκια την φορά.Όχι παραπάνω,και ας σου φαίνονται ότι πεινάνε κι'άλλο.
Περισσότερη τροφή,κακό θα κάνει και όχι καλό στα ψαράκια σου.
__________________
Τα tropheus μου
Ότι έχω γράψει σ'αυτό το forum,συμπεριλαμβανομένης και αυτής της πρότασης,είναι ψέμα...
ΤΑ ΔΥΣΚΟΛΑ ΕΧΟΥΝ ΓΙΝΕΙ.
ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ ΔΙΕΚΠΕΡΑΙΩΝΟΝΤΑΙ ΤΑ ΑΔΥΝΑΤΑ.
ΓΙΑ ΤΑ ΘΑΥΜΑΤΑ ΖΗΤΟΥΜΕ ΔΙΟΡΙΑ 24 ΩΡΩΝ.
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 03-06-07, 17:38
Το avatar του χρήστη oranda
oranda Ο χρήστης oranda δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 27-05-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 21
Προεπιλογή

Ευχαριστώ!
Ναι. Μπαλίτσες είναι.
Καλά εάν τα δεις θα νομίσεις ότι έχω να τα δώσω να φάνε χρόνια!
Όλο με το στόμα ανοιχτό είναι!
__________________
Θανάσης
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 03-06-07, 17:52
Το avatar του χρήστη PascM
PascM Ο χρήστης PascM δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-10-2005
Περιοχή: 127.0.0.1
Μηνύματα: 6.632
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην PascM Send a message via Skype™ to PascM
Προεπιλογή

Να έχεις όμως υπ'οψιν σου! Οτι δεν κάνει να τα ταϊζεις πολύ!! Το οτι συνεχώς θέλουν φαγητό είναι το ένστικτο τους διότι δεν ξέρουν πότε θα τα ξαναταισεις!
__________________
Μην αδικείς την ζωή είναι από μόνη της άδικη!
Όλα για το χόμπι!

...τώρα το έχω ρίξει στην κατασκευή site και την φιλοξενία Go ZEN Host
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 09-06-07, 12:03
Το avatar του χρήστη oranda
oranda Ο χρήστης oranda δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 27-05-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 21
Προεπιλογή

Σάββατο επιτέλους και ήρθα για διάβασμα!

Οι απορίες μου αυτή την εβδομάδα που πέρασε είναι οι παρακάτω:

Έχω ένα μικρό ενυδρείο 20 λίτρα που το έχω για καραντίνα εάν πάθει κάτι το ένα από τα δυο χρυσοαψαράκια μου
Το έχω να δουλεύει με ένα φίλτρο συνέχεια
Το νερό από αυτό να το αλλάζω?

Όπου και να διάβασα μιλάνε όλοι ότι έχουν ένα εσωτερικό φίλτρο και ένα εξωτερικό. Γιατί δεν βάζουν δυο εσωτερικά? Για να μην καταλαμβάνουν πολύ χώρο από το εσωτερικό του ενυδρείου? Εάν είναι αυτό για δεν βάζουν δυο εξωτερικά?

Τα χρυσοψαράκια όταν είναι επάνω στην επιφάνεια του νερού και βγάζουν το στοματάκι τους λίγο έξω και το ανοιγοκλείνουν σαν να θέλουν να πάρουν…….αέρα σημαίνει κάτι??

Είναι επιθετικά με το θερμόμετρο! Εάν δεν το ξεκολλήσουν από την βεντούζα που το κρατεί δεν ησυχάζουν. Μετά για καμιά ώρα περίπου το ένα κυνηγά την ουρά ρου άλλου. Είναι παιχνίδι η πάνε να φαγωθούνε?

Όταν κάνω αλλαγή νερού (κάθε Παρασκευή) υπάρχουν άλατα από την εσωτερική μεριά του ενυδρείου. Με τι μπορώ να τα καθαρίσω αυτά?

Υπάρχει κάποιο είδος βιταμίνης προληπτικά σαν και αυτές που παίρνουν οι άνθρωποι?

Σε λίγες μέρες θα λείψουμε όλοι για δέκα μέρες. Μου είπαν για ένα φάρμακο που ρίχνεις στο νερό και δεν πεινάνε τα ψαράκια. Ισχύει κάτι τέτοιο?


Από ότι κατάλαβα τουλάχιστον τα χρυσόψαρα θέλουν πολλά λίτρα για να μεγαλώσουν. Η σκέψη του ότι αυτά που παίρνουμε από κάποιο πετ σοπ και είναι μικρά σε μέγεθος δεν σημαίνει και απαραίτητα ότι είναι νέα σε ηλικία είναι σωστή?

Μόλις γυρίσουμε θέλω να δοκιμάσω να βάλω αληθινά φυτά μέσα. Πρέπει να αλλάξω το χαλίκι που έχει μέσα και να βάλω κάποιο άλλο? Έχω διαβάσει ποια μπορώ να βάλω για…….αρχάριους. Εκείνο που δεν ξέρω είναι θα χρειαστεί το ενυδρείο να μείνει κάποιες ώρες – μέρες χωρίς τα χρυσοψαράκια μέσα?

Υπάρχει κάποιο φυτό που είναι σαν το .γκαζόν που έχουμε εμείς? Δηλαδή μόνο πρασινάδα κάτω??

Με την λάμπα που έχω MpMULLER & PFLEGERType 0520609 Serie 101305 Volt – 230 Hz – 230 Campe 1X 15 wattT8 (αυτά γράφει) μπορώ να διατηρήσω φυτά η θα χρειαστώ άλλη?

Γενική ερώτηση για το μέλλον. Το αλάτι και τα φάρμακα για τις τυχόν ασθένειες δεν κάνουν κακό στα αληθινά φυτά?



Πάλι πολλά ρώτησα!
__________________
Θανάσης
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 09-06-07, 12:48
Το avatar του χρήστη chemical mac
chemical mac Ο χρήστης chemical mac δεν είναι συνδεδεμένος
algae grower
 
Εγγραφή: 24-01-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.900
Προεπιλογή

[quote=oranda;181543]Σάββατο επιτέλους και ήρθα για διάβασμα!

Οι απορίες μου αυτή την εβδομάδα που πέρασε είναι οι παρακάτω:

Έχω ένα μικρό ενυδρείο 20 λίτρα που το έχω για καραντίνα εάν πάθει κάτι το ένα από τα δυο χρυσοαψαράκια μου
Το έχω να δουλεύει με ένα φίλτρο συνέχεια
Το νερό από αυτό να το αλλάζω?

Μια μικρή αλλαγή νερού δεν χάλασε ποτέ κανένα

Όπου και να διάβασα μιλάνε όλοι ότι έχουν ένα εσωτερικό φίλτρο και ένα εξωτερικό. Γιατί δεν βάζουν δυο εσωτερικά? Για να μην καταλαμβάνουν πολύ χώρο από το εσωτερικό του ενυδρείου? Εάν είναι αυτό για δεν βάζουν δυο εξωτερικά?

Αναλόγως του όγκου του ενυδρείου. Στα 20 λίτρα με ένα εσωτερικό είσαι μια χαρα. Αν πιστεύεις ότι καταλαμβάνει πολύτιμο χώρο του ενυδρείου σου το αλλάζεις με ένα εξωτερικό (Στο 20λιτρο μου αυτό έκανα)

Τα χρυσοψαράκια όταν είναι επάνω στην επιφάνεια του νερού και βγάζουν το στοματάκι τους λίγο έξω και το ανοιγοκλείνουν σαν να θέλουν να πάρουν…….αέρα σημαίνει κάτι??

Μάλλον οι συνθήκες του νερού σου δεν είναι και οι καλύτερες. Το πιο πιθανό είναι να έχεις υψηλές τιμές αμμωνίας. Κάνε μετρήσεις με κάποιο κιτ (αν έχεις) και οποσδήποτε αλλαγή νερού.

Είναι επιθετικά με το θερμόμετρο! Εάν δεν το ξεκολλήσουν από την βεντούζα που το κρατεί δεν ησυχάζουν. Μετά για καμιά ώρα περίπου το ένα κυνηγά την ουρά ρου άλλου. Είναι παιχνίδι η πάνε να φαγωθούνε?

Μάλλον πρόκειται για παιχνιδάκι. Να ανησυχήσεις αν δεις να λείπουν λέπια από πάνω τους οι πληγές.

Όταν κάνω αλλαγή νερού (κάθε Παρασκευή) υπάρχουν άλατα από την εσωτερική μεριά του ενυδρείου. Με τι μπορώ να τα καθαρίσω αυτά?

Με ξύδι άλλα μόνο αν είναι τόσο αντιαισθητικό που δεν το αντέχεις. Μεταφέρεις τα ψάρια στο ενυδρείο καραντίνα και με ένα καθαρό πανί βουτηγμένο σε χλιαρό νερό με ξύδι (1 ξύδι / 5 νερό) καθαρίζεις τα άλατα. Μετά ξεπλένεις πάρα πολύ καλά με νερό. Σε λίγο καιρό τα άλατα θα ξαναεμφανιστούν. Παίζει ρόλο η ποιότητα του νερού.

Υπάρχει κάποιο είδος βιταμίνης προληπτικά σαν και αυτές που παίρνουν οι άνθρωποι?

Vitazin (δεν θυμάμαι την εταιρεία είναι μια αμερικάνικη) & Fishtamin (Sera). Με σωστές συνθήκες διαβίωσης, καλό φαγητό και συχνές αλλαγές νερού δεν χρειάζονται βιταμίνες. Έχω χρησιμοποιήσει κι εγώ σην αρχή αλλά τελικά τις πέταξα όλες.

Σε λίγες μέρες θα λείψουμε όλοι για δέκα μέρες. Μου είπαν για ένα φάρμακο που ρίχνεις στο νερό και δεν πεινάνε τα ψαράκια. Ισχύει κάτι τέτοιο?

Είναι τροφή σε ταμπλέτες. Εδώ οι γνώμες δϊιστανται. Τα χρυσόψαρα θα τις φάνε σε χρόνο dt οπότε πάλι θα μείνουν νηστικά για μεγάλο χρονικό διάστημα. Επίσης λερώνουν ΚΑΙ ΜΗΝ ΑΚΟΥΣ ΤΙ ΘΑ ΣΟΥ ΠΟΥΝ ΟΙ ΠΕΤΣΟΠΑΔΕΣ. Έτσι γράφει και στο κουτάκι (δεν λερώνουν κτλ) αλλά δημιουργούν απίστευτη μπίχλα η οποία σε μεγάλα διαστήματα απουσίας μπορεί να γίνει επικίνδυνη (έχασα ένα ολόκληρο ενυδρείο μέσα σε 3 μέρες). Αυτό βέβαια μπορεί να ωφείλεται και σε μια συγκεκριμένη μάρκα που εγώ χρησιμοποίησα ΑΛΛΑ το καλύτερο είναι να πάρεις αυτόματη ταϊστρα (δουλεύει με μπαταρία, ρυθμίζεις την ποσότητα της τροφής καθώς και τη συχνότητα της και μια πολύ καλή δεν ξεπερνά τα € 45).

Από ότι κατάλαβα τουλάχιστον τα χρυσόψαρα θέλουν πολλά λίτρα για να μεγαλώσουν. Η σκέψη του ότι αυτά που παίρνουμε από κάποιο πετ σοπ και είναι μικρά σε μέγεθος δεν σημαίνει και απαραίτητα ότι είναι νέα σε ηλικία είναι σωστή?

Συνήθως είναι νεαρά αλλά υπόψην ότι το ψάρι μεγαλώνει όσο υπάρχει χώρος. Σε ένα ενυδρείο στενό με άλλα 20 ψάρια μαζί μην περιμένεις να δεις και ΚΟΙ. Η μεγαλή διαφορά γίνεται μόλις το πάρεις σπίτι σου.

Μόλις γυρίσουμε θέλω να δοκιμάσω να βάλω αληθινά φυτά μέσα. Πρέπει να αλλάξω το χαλίκι που έχει μέσα και να βάλω κάποιο άλλο? Έχω διαβάσει ποια μπορώ να βάλω για…….αρχάριους. Εκείνο που δεν ξέρω είναι θα χρειαστεί το ενυδρείο να μείνει κάποιες ώρες – μέρες χωρίς τα χρυσοψαράκια μέσα?

Αφού έχεις δεύτερο ενυδρείο δεν είναι κάτι που πρέπει να σε απασχολεί. Θεωρητικά έχεις στρωμένο νερό, οπότε ΜΗΝ το πετάξεις, απλά βάλτο σε κάποιο κουβά ή λεκάνη για να το ξαναχρησιμοποιήσεις (το μεγαύτερο μέρος του τουλάχιστον - πρόταση μου κράτα οπωσδήποτε τα 10 λίτρα) όταν τελειώσεις το φύτεμα. Πρόσεξε τι φυτά θα βάλεις με τα χρυσόψαρα. Εδώ θα σε βοηθήσουν οι υπόλοιποι.

Υπάρχει κάποιο φυτό που είναι σαν το .γκαζόν που έχουμε εμείς? Δηλαδή μόνο πρασινάδα κάτω??

Πολλά, αλλά είναι μπελαλίδικα και έχουν αρκετές απαιτήσεις. Δες κι αυτό http://www.tropica.com/plant_print.asp Αρκετοί εδώ μέσα έχουν "χορτάρι" οπότε μπορούν να σε καθοδηγήσουν καλύτερα. Εγώ που έβαλα echinodorus tenelus (από τα πιο έυκολα αν όχι το ευκολότερο) ακόμα παιδεύομαι. Δεν ξέρω αν πάει με χρυσόψαρα.

Με την λάμπα που έχω MpMULLER & PFLEGERType 0520609 Serie 101305 Volt – 230 Hz – 230 Campe 1X 15 wattT8 (αυτά γράφει) μπορώ να διατηρήσω φυτά η θα χρειαστώ άλλη?

Αναλόγως των φυτών που θα βάλεις.

Γενική ερώτηση για το μέλλον. Το αλάτι και τα φάρμακα για τις τυχόν ασθένειες δεν κάνουν κακό στα αληθινά φυτά?

Όχι, το αλάτι που χρησιμοποιείται για ενυδρειακή χρήση είναι συγκεκριμένο καθώς επίσης και η δοσολογία του (άλλη δόση για προληπτικούς λόγους και άλλη για φαρμακευτικούς και βέβαια ανάλογα το ψάρι). Πάντως αλάτι και χρυσόψαρο είναι κάτι που ακόμα συζητιέται.

Πάλι πολλά ρώτησα!
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 10-06-07, 11:56
Το avatar του χρήστη Blanch
Blanch Ο χρήστης Blanch δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 775
Προεπιλογή

Καλά κάνεις και έχεις το ενυδρειάκι των 20 λίτρων για καραντίνα. Εφόσον όμως δεν έχει μέσα ψαράκια, δεν έχει νόημα να δουλεύει το φίλτρο του. Ούτε αλλαγές νερού χρειάζεται να κάνεις. ¶δειασέ το τελείως και αν χρειαστεί να κάνεις εκεί κάποια θεραπεία, θα τα ξαναπούμε.

Τα εξωτερικά φίλτρα είναι πιο δυνατά και εφόσον δε μπαίνουν μέσα στο ενυδρείο, πράγματι γλυτώνουν χώρο που τα ψαράκια τον χρειάζονται. Όσοι κρατούν και το εσωτερικό φίλτρο, έχουν επιπλέον φίλτρανση. Κάποιοι που έχουν μόνο εσωτερικό φίλτρο, είναι γιατί σύμφωνα με το ενυδρείο και τα ψαράκια που έχουν, αυτή η φίλτρανση είναι αρκετή.

Τα χρυσοψαράκια που φαίνονται σαν να θέλουν να πάρουν αέρα, αυτό ακριβώς κάνουν. Ζητούν περισσότερο οξυγόνο και επειδή μέσα στο νερό δεν υπάρχει αρκετό, πηγαίνουν στην επιφάνεια και προσπαθούν να το πάρουν από τον αέρα της ατμόσφαιρας. Για να έχεις καλή οξυγόνωση, θα πρέπει να φροντίσεις ώστε η επιφάνεια του νερού να κάνει πολλούς κυματισμούς. Αυτό θα το καταφέρεις, αν η έξοδος του φίλτρου (από κει που βγαίνει το φιλτραρισμένο νερό μέσα στο ενυδρείο) είναι σε τέτοια θέση που να αναταράσσει την επιφάνεια.

Δε θα σου συνιστούσα να βγάζεις και βάζεις τα ψαράκια όταν θες να καθαρίσεις το τζάμι από τα άλατα γιατί αυτή η μεταφορά τα κάνει να νοιώθουν άβολα. Όταν κάνεις αλλαγή νερού και έχει πέσει η στάθμη, καθαρίζεις εκείνα τα σημεία με μια πιστωτική κάρτα, ξαναγεμίζεις το ενυδρείο και είσαι έτοιμος. Ποτέ μη βάλεις καθαριστικά που χρησιμοποιεί η μαμά, όπως το ΑΖΑΧ ας πούμε. Ή μπορεί και να βουτήξεις ένα πανάκι σε ξύδι, να το στραγγίξεις καλά και μετά να καθαρίσεις. Με ένα βρεγμένο πανάκι μετά, ξανακαθαρίζεις την επιφάνεια να φύγει το ξύδι εντελώς.

Τα χρυσόψαρα τρώνε τα περισσότερα φυτά. Γι αυτό στο ενυδρείο τους βάζουμε φυτά με σκληρό φύλλο όπως οι ανούμπιες, οι βαλισνέριες και οι εχινόδοροι. Μπορείς να κάνεις μια τέτοια επιλογή. Το γρασιδάκι δε θα το αφήσουν σε ησυχία. Ακόμα και να μη μπορούν να το φάνε, θα το μαδάνε συνέχεια και θα το ξεφυτεύουν.

Έκανες τα τεστ με το μπαμπά σου; Τί εδειξαν;
__________________
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Γκαραντίνα (για τα πάντα;) gemini_str Δίσκοι 13 10-11-05 14:14
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΕΝΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ ΣΤΟΝ ΧΩΡΟ ΑΥΤΟ. bazz! Γλυκό νερό - Γενικά 3 15-05-04 10:24
Ποιό ψάρι με ποιό? moogy Γλυκό νερό - Γενικά 14 08-04-04 11:11

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 22:42.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,06633 seconds with 13 queries