Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Φυτεμένα Ενυδρεία > Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά

Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 08-10-12, 00:55
Το avatar του χρήστη kalmichalis
kalmichalis Ο χρήστης kalmichalis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-08-2011
Περιοχή: Αγία Βαρβάρα
Μηνύματα: 283
Προεπιλογή προβλημα με po4

καλησπερα εχω ενα θεματακι...
βαζω λιπασμα phosporus της seachem.... βαζω 2 φορες την εβδομαδα (συμφωνα με το εβδομαδιαιο προγραμμα της seachem) 0,5ml καθε φορα.... το θεμα ειναι οτι εχω φωσφορικα παντα κοντα στο μηδεν... τεστ κανω και με της ΑΡΙ και σαλιφερτ... εριξα εχθεσ 0,5ml εκανα μετρηση μηδεν, προσθεσα σημερα αλλα 0,5ml παλι μηδεν... πως γινεται αυτο ειναι τοσο λιγη η ποσοτητα που ριχνω? φοβαμαι να ριξω παραπανω μην εγω BGA στο τελος....γι αυτο και δεν εχω τολμισει μεχρι στιγμης να αυξησω τη δοσολογια του phosporus.... και η αληθεια ειναι οτι δεν ξερω να βλεπω οπτικα πως ειναι να εχεις ελλειψη po4....
οσον αφορα τα νιτρικα , για να κανω μια παρενθεση, καταναλωνονται απο τα φυτα σε κλασματα... περιπου 1μl Nitrogen την ημερα....ριχνω 2ml ανα 2 ημερες...το ενυδρειο ειναι 90λιτρα καθαρα νερο....

συνθηκες νερου
gh 13
kh3
ph 6,45
co2 33ppm(με πεχακοντρολλερ)
po4 0 περιπου
no3 5
θερμοκρασια 25,5
αλλαγες νερου καθε εβδομαδα
λιπανση με ταμπλετες και με ολη τη σειρα seachem και equilibrium(σε καθε αλλαγη)
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 08-10-12, 07:02
Το avatar του χρήστη Γιαννης Μ5
Γιαννης Μ5 Ο χρήστης Γιαννης Μ5 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-07-2008
Περιοχή: Μεγαρα-Αθηνα-Πρεβεζα
Μηνύματα: 2.924
Προεπιλογή

Εγώ πιστεύω πως αν τα φυτά σου αναπτύσονται και δεν έχεις άλγη,είσαι σε καλό δρόμο.Να έχεις υπόψη σου ότι τα φωσφορικά πρέπει να είναι σε συνάρτηση με τα νιτρικά σε αναλογία 1/12-15.Οπότε δεν βλέπω πρόβλημα.Αν έχεις λιγα φωσφορικά θα δεις στίγματα άλγης στα τζάμι.
__________________
Το αλλο μου χομπι....
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 08-10-12, 07:17
Το avatar του χρήστη jimbit22
jimbit22 Ο χρήστης jimbit22 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-05-2011
Περιοχή: Ελληνορώσων
Μηνύματα: 491
Προεπιλογή

μιχαλη, γιατι δεν το γυρνας σε μεθοδο ΕΙ παραληλα με εξελ για να μην εμφανισεις αλγες? αμα μετρασ καθε φορα που λιπαινεις.. θα ξερεις τουλαχιστον οτι επαρκουν ολα και δεν μηδενιζονται και μετα με τα τεστ βλεπεις τι γινεται και προσαρμοζεσαι..
Α! ξεχασα και μεγαλητερη φωτοπεριοδο
__________________
3dpg.gr/3D Printers Greece

30lit amano-red cherry shrimp
60lit blue pearl shrimp
130lit hi-tech φυτεμένο RIP
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 08-10-12, 07:41
Το avatar του χρήστη kalmichalis
kalmichalis Ο χρήστης kalmichalis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-08-2011
Περιοχή: Αγία Βαρβάρα
Μηνύματα: 283
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Γιαννης Μ5 Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν έχεις πολλά φωσφορικά θα δεις στίγματα άλγης στα τζάμια.


Νομοζω οτι εχω διαβάσει πως spot algae εχω οταν εχω χαμηλά φωσφορικα οχι υψηλά....

Τι ειναι η μέθοδος ΕΙ;;;

Με να κανω μια ερώτηση;;; Ειναι λογικό σε ενα φουλ φυτεμενο να εχω φωσφορικα μηδεν και Νιτρικα Κοντα στο 5;;; Με φωτισμο εχω προβλημα οτι αν αυξησω τη φωτοπεριοδο στις λαμπες ειναι στην ομάδα που ειναι 7,5 ωρες είτε αυτη που ειναι 4 ωρες εχω αλγη απο υπερβολικό φωτισμο...
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 08-10-12, 07:51
Το avatar του χρήστη jimbit22
jimbit22 Ο χρήστης jimbit22 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-05-2011
Περιοχή: Ελληνορώσων
Μηνύματα: 491
Προεπιλογή

εδω http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=38462 στο βημα 3 τα λεει ολα..
παντως πανω απο 8 ωρες φωτισμο (με ενα οριο ετσι) δεν θα επρεπε να εχεις αλγεις αμα εχεις σωστες ιοσοροπιες.. και τα φωφορικα μονα τους (με καπιο οριο) εαν υπαρχει σωστος κυκλος δεν πρεπει αν προκαλουνε αλγεις.. εχω διαβασει αρκετα θεματα και στο εξωτερικο πανω σε αυτο το θεμα
με το ΕΙ δεν χρειαζεσαι και τα ακριβα λιπασματα της seachem φτιαχνεις διαλυματα απο λιπασματα εμποριου και νερο RO
__________________
3dpg.gr/3D Printers Greece

30lit amano-red cherry shrimp
60lit blue pearl shrimp
130lit hi-tech φυτεμένο RIP
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 08-10-12, 07:57
Το avatar του χρήστη Γιαννης Μ5
Γιαννης Μ5 Ο χρήστης Γιαννης Μ5 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-07-2008
Περιοχή: Μεγαρα-Αθηνα-Πρεβεζα
Μηνύματα: 2.924
Προεπιλογή

Εχεις δικιο,αν εχεις λιγα φωσφορικα εννοουσα,αλλα
__________________
Το αλλο μου χομπι....
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 08-10-12, 08:48
Το avatar του χρήστη kalmichalis
kalmichalis Ο χρήστης kalmichalis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-08-2011
Περιοχή: Αγία Βαρβάρα
Μηνύματα: 283
Προεπιλογή

οχι το ειχα προσπαθησει κατα το παρελθον και ειχα φουλ bga... προτειμω να δινω λεφτα και να εχω κατι καλο.... παρα αυτο.... αλλωστε στο 100αρι δεν ειναι και τρελα εηοδα με τα μπουκαλια των 500μλ παιρναω 1 χρονο και πανω....


η αληθεια ειναι οτι εχω λιγη spot στα τζαμια.... να ρωτησω απο τα φυτα απο τη στιγμη που η αναλογια ειναι 1/12-15 νιτρικα φωσφορικα... καταωαλλωνονται και στην ιδια αναλογια???? γιαι αν ειναι ετσι κι εμενα θελουν 1μλ νιτροτζεν την ημερα τοτε θα πρεπει να ριχνω και φωσφορο καθε μερα....
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 08-10-12, 08:57
Το avatar του χρήστη jimbit22
jimbit22 Ο χρήστης jimbit22 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-05-2011
Περιοχή: Ελληνορώσων
Μηνύματα: 491
Προεπιλογή

Ναι καταναλώνονται με αυτην τηναναλογία.. Απλα στο πρότεινα γιατι αν παρουσιασεις έλλειψη σε ενα συστατικό μια μερα δυσχεραίνεις την ανάπτυξη των φυτων σου και επωφελείται η αλγη...
Με την Μεθοδο αυτη μαζι με εξελ ξεκινάνε σωστους βιολογικούς ρυθμούς τα φυτά σου και το εξελ εμποδιζει τθν αλγη μεχρι ξαγινει αυτό..
__________________
3dpg.gr/3D Printers Greece

30lit amano-red cherry shrimp
60lit blue pearl shrimp
130lit hi-tech φυτεμένο RIP
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 08-10-12, 09:02
Το avatar του χρήστη kalmichalis
kalmichalis Ο χρήστης kalmichalis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-08-2011
Περιοχή: Αγία Βαρβάρα
Μηνύματα: 283
Προεπιλογή

ο λογος που δεν θελω ειναι οτι το εξελ...λιωνει καποια φυτα... οπως την bacotta μου και καποια αλλα που μπορει να τα καψει και να νομιζω οτι φταιει κατι αλλο και τελικα να ειναι το εξελ....

δηλαδη αν καταλαβα...να δοκιμασω να ριχνω φωσφορικα καθε μερασε ιδια αναλογια με το νιτροτζεν???? αν ριχνω 1μλ νιτροτζεν την ημερα? ποσο phosphorus να ριχνω καθε μερα???
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 08-10-12, 09:07
Το avatar του χρήστη jimbit22
jimbit22 Ο χρήστης jimbit22 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-05-2011
Περιοχή: Ελληνορώσων
Μηνύματα: 491
Προεπιλογή

Το 1/12 η 0,08 ml χαχαχαχα
Σα φαντάζομαι πρωι να ξυπνάς να βαζεις στολη χημικού και να πιανεις τα σταγονόμετρα χαχαχα
__________________
3dpg.gr/3D Printers Greece

30lit amano-red cherry shrimp
60lit blue pearl shrimp
130lit hi-tech φυτεμένο RIP
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 08-10-12, 09:24
Το avatar του χρήστη kalmichalis
kalmichalis Ο χρήστης kalmichalis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-08-2011
Περιοχή: Αγία Βαρβάρα
Μηνύματα: 283
Προεπιλογή

καλα ενταξη ειπαμε οχι κι ετσι....

κατι ασχετο... η λιπανση ποτε ειναι καλο να γινεται με ανοιχτα ή σβηστα τα φωτα???ή δεν εχει σημασια????
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 08-10-12, 09:44
Το avatar του χρήστη jimbit22
jimbit22 Ο χρήστης jimbit22 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-05-2011
Περιοχή: Ελληνορώσων
Μηνύματα: 491
Προεπιλογή

Υπαρχουν πολλες απόψεις επι του θέματος.. ¶λλοι λενε πρωι πριν τα φωτα γιατι οξειδωνονται οι χειλικες ενώσεις αμα τα ριξεις απο το βραδυ αλλοι λενε δεν υπάρχει προβλημα και αποτέλεσμα βλεπουν και οι 2 πλευρες.. στο μπουκαλακι βαζουν πχ τον χειλικο σιδηρο μαζι με αντιοξειδωτικο(ασκορβικο οξυ) και οταν πευτει στο νερο ξεκιναει και οξειδωνεται.. Πρωτιμω πάντος το πρωί ριχνω λιπασματα και ανοιγω τη μπουκάλα(την κλεινω το βραδυ πριν κοιμηθω).. Τις μερες που κοιμαμαι μεχρι το μεσημέρι τα ριχνω απο το βραδυ και δεν κλεινω την μπουκάλα
__________________
3dpg.gr/3D Printers Greece

30lit amano-red cherry shrimp
60lit blue pearl shrimp
130lit hi-tech φυτεμένο RIP
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 08-10-12, 09:59
Το avatar του χρήστη kalmichalis
kalmichalis Ο χρήστης kalmichalis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-08-2011
Περιοχή: Αγία Βαρβάρα
Μηνύματα: 283
Προεπιλογή

απλα να σου πω την περιεργια μου , βασικα ευχαριστω παρα πολυ για τις πληροφοριες!!!

συμφωνα με το εβδομαδιαιο προγραμμα της seachem.... λεει να ριχνουμε την πρωτη ημερα 2,5μλ νιτροgen σε καθε 160λιτρα νερο....το ιδιο ακριβως λεει και με το phosphorus.... το θεμα ειναι οτι εμενα η καταναλλωση ειναι 1μλ και τα λιτρα ειναι 90 του ενυδρειου μου...δηλαδη απο 1,4ml 2 φορες την εβδομαδα εμενα θελουν...1μλ καθε μερα.... ακριβως ομως το ιδιο λεει και για to phosphorus... ειναι λογικο αυτο? να ριχνεις δηλαδη την ιδια ποσοτητα νιτροτζεν και φωσφορο? συν οτι εγω απο φωσφορο μεχρι στιγμις ριχνω 0,5μλ 2 φορες την εβδομαδα... γιατι φοβηθηκα αλγη και δεν τολμισα να τον αυξησω, και ετσι σε σχεση με τα νιτρικα δεν ριχνω την ποσοτητα που λεει(δηλαδη ριχνω το 1/3)... για να μην μακριγορω και μπερδευτειται.... η seachem στα 90 λιτρα λεει 1,4μλ νιτροτζεν και 1,4μλ φωσφορο καθε 1 και 4 ημερα κι εγω ριχνω 1μλ νιτροτζεν καθε μερα και 0,5μλ φωσφορο καθε 1 και 4 ημερα...


ΥΓ: οταν ξεκινησα να λιπαινω χρησιμοποιυσα το 1/3 της ποσοτητας που λενε τα λιπασματα... τωρα εχω φτασει κοντα στο 1/2 και ισως λιγω παραπανω... ομως τα φωσφορικα τα τρεμω για κυανο και ετσι δεν τα εχω πειραξει....
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 08-10-12, 10:10
Το avatar του χρήστη jimbit22
jimbit22 Ο χρήστης jimbit22 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-05-2011
Περιοχή: Ελληνορώσων
Μηνύματα: 491
Προεπιλογή

το θεμα αλγη μην το φοβασαι τοσο μπορει να εχεις περισσεια θρεπτικων αλλα να μην εχεις αλγεις.. μπορεις να δοκιμασεις για μια εβδομαδα να ριχνεις περισοτερα λιπασματα και να κοιτας τις κκαταναλωσεις σου..
αυτην τη στιγμη τα φυτα σου μπορει να τραβανε τοσο γιατι κατι δεν τους φτανει μεσα στην ημερα για να αναπτυχθουνε οσο μπορουνε..
προταση-αποψη μου βγαλε για μια εβδομαδα οτι φυτο ειναι ευαισθητο στο εξελ, κανε μια αλλαγη νερου 50% και κλεισε φιλτρα ψεκασε εξελ παντου 4ραπλη δωση με συριγκα για τις αλγεις και μετα δωσε στα φυτα σου την 2πλη ποσοτητα θρεπτικων- κανε μετρισεις και την αλλη μερα το πρωι πριν ξανα ριξεις ξανα κανε μετρισεις..
Λογικα σε 2-3 ημερες θα αυξηθουν οι καταναλωσεις απο τα φυτα και ο ρυθμος αναπτυξης.. Αν γινει αυτο τοτε αυξανεις σταδιακα την φωτοπεριοδο σου μεχρι να βρεις καποια ισορροπια κοντα στις 10 ωρες..
ps τωρα τρεχω το 130 με τα μισα φυτα απο εσενα λιγο λιγοτερο φως(τα λεντ εχουν περισοτερα PAR) στις 11 ωρες φωτοπεριοδο και τα ΔΙΠΛΑ-τριπλα λιπασματα απο εσενα νε 40-50 ppm co2 χωρις ψαρια και η μονη αλγη που εχω δει ειναι καφε αλγη
__________________
3dpg.gr/3D Printers Greece

30lit amano-red cherry shrimp
60lit blue pearl shrimp
130lit hi-tech φυτεμένο RIP
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 08-10-12, 10:16
Το avatar του χρήστη Γιαννης Μ5
Γιαννης Μ5 Ο χρήστης Γιαννης Μ5 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-07-2008
Περιοχή: Μεγαρα-Αθηνα-Πρεβεζα
Μηνύματα: 2.924
Προεπιλογή

Εγω θα πω την εμπειρια μου.Οσο βλεπεις green spot,δυσκολα θα δεις αλλη αλγη στο ενυδρειο και προσωπικα την προτιμω.Οσον αφορα τον φωτισμο καλο θα ειναι,εφοσον θες να τον αυξησεις,να το κανεις αργα και σταδιακα.Μια καλη και δοκιμασμενη απο μενα λυση ειναι να αυξησεις καθε 15-20 μερες κατα 10-15 λεπτα τον φωτισμο σου,ετσι ωστε τα φυτα να ανταπεξελθουν στις νεες συνθηκες φωτισμου(ολα αυτα εφοσον εχεις αρκετα φυτα μεσα,λιπαινεις και εχεις co2,που τα κανεις και τα 2 τελευταια).Εγω προσωπικα με την ei γλυτωσα απο τις αλγες(καλα τα χρηματα δεν τα βαζω καν)...
__________________
Το αλλο μου χομπι....
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Προβλημα kostass Αρχάριοι γλυκού νερού 4 29-10-11 16:05
προβλημα? corsar7 Γλυκό νερό - Γενικά 6 18-04-11 10:43
Προβλημα η οχι? sonic Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 1 21-12-10 11:31
προβλημα gutsi Γλυκό νερό - Γενικά 4 05-09-07 14:27

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:35.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05504 seconds with 13 queries