Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Γλυκό νερό - Γενικά

Γλυκό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 16-12-08, 11:49
Το avatar του χρήστη petros
petros Ο χρήστης petros δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-07-2004
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ - ΘΡΑΚΟΜΑΚΕΔΟΝΕΣ
Μηνύματα: 516
Προεπιλογή Κλειστο ή ανοικτο

Επειδη σκεφτομαι να αγορασω ενα ενυδρειο περιπου 400 λιτρα θα ηθελα να μαθω τα προτερηματα και τα μειονεκτηματα ενος ανοικτου ενυδρειου (χωρις καπακι) .Σιγουρα ενα θεμα ειναι η εξατμιση αλλα ετσι και αλλιως ολο το καλοκαιρι το καπακι ειναι ανοικτο.Υπαρχει κατι αλλο που πρεπει να προσεχουμε σε ανοικτο ενυδρειο???
Στο ενυδρειο θα μεταφερθουν οι καρδιναλιοι και τα ραμιρεζι απο το 120λιτρο.
Ευχαριστω ΠΕΤΡΟΣ
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 16-12-08, 12:08
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

το καλοκαιρι ομως δεν εχεις τοσο προβλημα με την υγρασια του σπιτιου..μπορεις να ανοιξεις οσες ωρες θελεις τα παραθυρα...αλλα και οι ατμοι δεν υγροποιουνται τοσο ευκολα....
σε ανοιχτο 80λιτρο που εχω λογω εξατμισης ...οι ατμοι καταληγουν να υγροποιουνται στα τζαμια λογω διαφορας θερμοκρασιας....και αν και εχω προσθεσει αφυγραντηρα ...εχω πλεον μονιμο δεσμο με τη σφουγγαριστρα...
επισης πιο συχνη αναπληρωση..

απο εκει και περα να εχεις τη σταθμη του νερου οχι πολυ ψηλα για να μην πηδηξει κανενα ψαρι εξω.. (οποτε και προσοχη σε ειδη-αλτες)..

εχω λιγο καιρο το ανοιχτο και δεν παρατηρησα καποιο αλλο μειονεκτημα..οι εχοντες ανοιχτα ισως σου πουν περαιτερω...

υ.γ. παντα μου αρεσαν τα ανοιχτα ενυδρεια..
__________________

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πάνος : 16-12-08 στις 14:24
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 16-12-08, 13:17
Το avatar του χρήστη Kostas G.
Kostas G. Ο χρήστης Kostas G. δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 08-09-2003
Περιοχή: Γλυφάδα
Μηνύματα: 2.792
Προεπιλογή

Το κύριο προτέρημα ενός ανοιχτού ενυδρείου είναι η υπέροχη εμφάνισή του,ιδιαίτερα εαν έχεις φυτά επιφανείας ή άλλα μεγάλα υδρόβια φυτά να βγαίνουν έξω από το νερό...Τότε πραγματικά είναι υπέροχο
Τώρα,στα μειονεκτήματά τους,το κύριο μειονέκτημα για μένα είναι ο κίνδυνος να πηδήσει έξω κάποιο ψάρι...Αυτός ελαχιστοποιείται με ψηλά τοιχώματα και χαμηλή στάθμη νερού ή κάνοντάς το ψηλό paludarium με πρόσβαση στο ενυδρείο από γυάλινα πορτάκια μπροστά...Κάτι τέτοιο έχει υπέροχη εμφάνιση αλλά θέλει καλό σχεδιασμό και χρόνο για να το στήσεις...¶λλες λύσεις,όχι όμως τόσο ασφαλείς όσο η πρώτη φυσικά,είναι η τοποθέτηση των κοντρών του ενυδρείου περιμετρικά καθώς προλαμβάνει τα άλματα παράλληλα με το τζάμι που είναι και τα πιο κοινά για ορισμένες κατηγορίες ψαριών(π.χ. pleco και ίσως και κάποιες κιχλίδες...)...Κάτι άλλο που βοηθάει πολύ,είναι τα επιλέοντα φυτά καθώς δεν επιτρέπουν άλματα,ιδιαίτερα από μικρά ψάρια όπως tetra επιφανείας που είναι και τα πιο επίφοβα για άλματα...Για να προσφέρουν 100% ασφάλεια όμως αυτά θα πρέπει να καλύπτουν λίγο πολύ ολόκληρη την επιφάνεια,κάτι όχι και τόσο βολικό στις περισσότερες περιπτώσεις...Μια άλλη πολύ καλή λύση του προβλήματος είναι η τοποθέτηση διάφανου καλύματος στο ενυδρείο οπότε και απολαμβάνεις το ενυδρείο από πάνω σαν να ήταν ανοιχτό αλλά και δεν υπάρχει φόβος άλματος από κάποιο ψάρι...Η τοποθέτηση κοντρών περιμετρικά πάντως προλαμβάνει τις περισσότερες περιπτώσεις αλμάτων επιτρέποντας την διατήρηση ανοιχτού ενυδρείου με σχετική ασφάλεια
Τώρα,το θέμα της υγρασίας,πράγματι ένα μεγαλο ενυδρείο αυξάνει πολύ την υγρασία ενός κλειστού χώρου και στο υπόγειο που έχω το 2μετρό μου ο χώρος έχει πολύ υψηλή υγρασία(υγρασία όμως πάντα υπήρχε καθότι υπόγειο,απλά τώρα υπάρχει ακόμα περισσότερη...) αλλά παρόλα αυτά δεν ενοχλεί...Η υγρασία δεν υγροποιείται πουθενά από μόνη της και έτσι ο χώρος μένει στεγνός...(τον πρώτο μήνα που το λειτούργησα,ή υγρασία υγροποιούταν παντού,ταβάνι,τοίχους,μαξιλάρια,υφάσματα κτλ αλλά μετά από έναν καλό αερισμό του χώρου για καμμιά βδομάδα,αυτό σταμάτησε και πλεον δεν έχω ξαναδεί υγροποίηση πουθενά,όλα στεγνά για μήνες πλεον...Εκτό από τη μοκέτα που την πλημμύρισα πρόσφατα...Δεν πιστεύω να στεγνώσει για να κανα δυο μήνες...)
Η υγροποίηση στα τζάμια είναι επίσης πρόβλημα όπως είπε και ο Πάνος αλλά μόνο αν έχεις μονά τζάμια...Τα διπλα δεν ''ιδρώνουν'' εκτός και αν βρίσκονται σε πολύ εκτεθημμένο μέρος και κατέβει η θερμοκρασία του εσωτερικού τζαμιού κάτω από την θερμοκρασία του χώρου,κάτι που κανονικά δεν συμβαίνει στα διπλά τζάμια...Σε έναν εξωτερικό τοίχο είναι πολύ πιο εύκολο να συμβεί κάτι τέτοιο παρά σε διπλό τζάμι
Η εξάτμιση επίσης,ακριβώς όπως είπες,είναι υπερβολική και θέλεις α.ο. απαραίτητα για την αναπλήρωση τόσο μεγάλων ποσοτήτων εξατμισμένου νερού...

Και να προσθέσω και εγώ πως...Πάντα μου άρεσαν τα ανοιχτά ενυδρεία!!!Παρόλα αυτά δεν μου αρέσει το ρίσκο σχετικά με πιθανό άλμα ψαριού μου και γιαυτό το διατηρώ σκεπαστό κατα τα 3/4 πλέον με διάφανο plexiglass το οποίο φυσικά πιτσικάρισε από την πρώτη βδομάδα στα πιο υγρά σημεία...Στο μέλλον θα το σκεπάσω πλήρως μάλλον με plexi αν και το κομματι που είναι ανοιχτό έχει τόσα εμπόδια(φυτά,ξύλα) που είναι αδύνατο σχεδόν να πηδήσει κάτι έξω από εκεί...
__________________
"The Catfish is a Plenty Good Enough Fish For Anyone" - Mark Twain
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
10 μερες κλειστο φως aaaooll Γλυκό νερό - Γενικά 6 05-05-07 19:23

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 21:13.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,03571 seconds with 13 queries