Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γενικά > DIY . Φτιάχτο μόνος σου

DIY . Φτιάχτο μόνος σου Ο τίτλος τα λέει όλα.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #91  
Παλιά 28-10-16, 12:29
grpol Ο χρήστης grpol δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-10-2016
Περιοχή: Κάντζα
Μηνύματα: 125
Προεπιλογή

Περιμενω το συνηγορο του καταναλωτη πριν κανω την επομενη κινηση, σκεφτηκα πως αν κινηθω βημα βημα θα το βρω το δικιο μου
Απάντηση με παράθεση
  #92  
Παλιά 28-10-16, 12:29
Το avatar του χρήστη moradin
moradin Ο χρήστης moradin δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-10-2009
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 247
Προεπιλογή

Διάβασα όλο το ποστ σου και πραγματικά πόνεσα...

Είχα παλιότερα το jbl crystalprofi e1500 το οποίο μετά από αρκετά χρόνια άρχισε να χάνει από την κεφαλή, από όσο κατάλαβα τότε πλημμύριζε η κεφαλή και έτρεχε. Την είχα ανοίξει, είχα περάσει βαζελίνη, σιλικόνη και ότι άλλο βρήκα στο ίντερνετ σαν συμβουλές, αλλά τίποτα. Το φίλτρο δούλευε, αλλά έχανε. Στο τέλος πήρα ένα eheim και ησύχασα, και το άλλο το έχω παρατημένο στο μπαλκόνι μου εδώ και 2-3 χρόνια.
Δεν ξέρω αν ταιριάζουν, και αν μπορεί να χρησιμοποιηθεί τίποτα σαν ανταλλακτικό, αλλά αν το θες μπορώ να στο δώσω.

Αν και η γνώμη μου είναι να του το πας πίσω, να τον βρίσεις, και να απαιτήσεις να σου δώσει τουλάχιστον ένα που να δουλεύει. Τόσα λεφτά σου έφαγε, ας πάρεις κάτι λειτουργικό τουλάχιστον.
__________________
Όσο διαβάζω μαθαίνω
Απάντηση με παράθεση
  #93  
Παλιά 28-10-16, 12:32
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

ισως ναι,αλλα θα πρεπει να λυθει η κεφαλη εντελως και να δεις τι ειναι ραγισμενο και που.
μπορει να εχει και αλλο ραγισμα.
μετα ισως μπορει να γινει με εποξικη κλπ,αλλα δεν μπορω να σου εγγυηθω ποσο καιρο θα αντεξει.
ισως αντεξει χρονια,ισως και μερες.

ισως ειναι καλυτερα να κοιταξεις για αλλη λυση φιλτρανσης.πχ diy εξωτερικο φιλτρο με σωληνα pvc κλπ.
αλλα κιαυτο θα εχει ενα κοστος δεν θαναι τσαμπα εντελως.

η αλλη λυση,ειναι να κοιταξεις τις αγγελιες εδω μεσα μηπως υπαρχει κατι οικονομικο που να σε καλυπτει,ειτε να βαλεις αγγελια ζητησης για κατι οικονομικο.
ριξε μια ματια δε χανεις τιποτα.
και ριξε και μια ματια και εδω,εχει μερικες καλες λυσεις ο τυπος αν πιανουν λιγο τα χερια σου.
Απάντηση με παράθεση
  #94  
Παλιά 28-10-16, 12:36
grpol Ο χρήστης grpol δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-10-2016
Περιοχή: Κάντζα
Μηνύματα: 125
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από moradin Εμφάνιση μηνυμάτων
Διάβασα όλο το ποστ σου και πραγματικά πόνεσα...

Είχα παλιότερα το jbl crystalprofi e1500 το οποίο μετά από αρκετά χρόνια άρχισε να χάνει από την κεφαλή, από όσο κατάλαβα τότε πλημμύριζε η κεφαλή και έτρεχε. Την είχα ανοίξει, είχα περάσει βαζελίνη, σιλικόνη και ότι άλλο βρήκα στο ίντερνετ σαν συμβουλές, αλλά τίποτα. Το φίλτρο δούλευε, αλλά έχανε. Στο τέλος πήρα ένα eheim και ησύχασα, και το άλλο το έχω παρατημένο στο μπαλκόνι μου εδώ και 2-3 χρόνια.
Δεν ξέρω αν ταιριάζουν, και αν μπορεί να χρησιμοποιηθεί τίποτα σαν ανταλλακτικό, αλλά αν το θες μπορώ να στο δώσω.

Αν και η γνώμη μου είναι να του το πας πίσω, να τον βρίσεις, και να απαιτήσεις να σου δώσει τουλάχιστον ένα που να δουλεύει. Τόσα λεφτά σου έφαγε, ας πάρεις κάτι λειτουργικό τουλάχιστον.
Εχω σκοπο αν ο συνηγορος του καταναλωτη δεν βγαλει ακρη, να παω απο κει και να παρω αν μπορεσω, οτι μπορεσω.
Ολα αυτα παιρνουν χρονο και για αυτο ειπα αν μπορουσα οικονομικα να το βαλω να τρεξει και βλεπουμε.
Αφου το φιλτρο το εχεις και δουλευει, αν θες και μπορεις βγαλε τις 4 βιδες απο τις χειρολαβες στη κεφαλη και μετα τις τεσσερις βιδες απο το ασημενιο καπακι στη κεφαλη, να σου μεινει μονο το μαυρο κομματι και κοιτα αν εχεις το ιδιο προβλημα με εμενα, αν οχι ισως αν το βαλω εδω δουλεψει!
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 Εμφάνιση μηνυμάτων
ισως ναι,αλλα θα πρεπει να λυθει η κεφαλη εντελως και να δεις τι ειναι ραγισμενο και που.
μπορει να εχει και αλλο ραγισμα.
μετα ισως μπορει να γινει με εποξικη κλπ,αλλα δεν μπορω να σου εγγυηθω ποσο καιρο θα αντεξει.
ισως αντεξει χρονια,ισως και μερες.

ισως ειναι καλυτερα να κοιταξεις για αλλη λυση φιλτρανσης.πχ diy εξωτερικο φιλτρο με σωληνα pvc κλπ.
αλλα κιαυτο θα εχει ενα κοστος δεν θαναι τσαμπα εντελως.

η αλλη λυση,ειναι να κοιταξεις τις αγγελιες εδω μεσα μηπως υπαρχει κατι οικονομικο που να σε καλυπτει,ειτε να βαλεις αγγελια ζητησης για κατι οικονομικο.
ριξε μια ματια δε χανεις τιποτα.
και ριξε και μια ματια και εδω,εχει μερικες καλες λυσεις ο τυπος αν πιανουν λιγο τα χερια σου.
Εχω τρεις λυσεις στο μυαλο μου, να το περασω σιλικονη μηπως μονωθει, εποξικη αν και φοβαμαι δε μπορω να το τριψω για να πιασει και στο τελος θα χανει περισσοτερο η να το τυλιξω με τεφλον.
Μονο σε αυτο το χειλος εχω βρει ραγισμα-σπασιμο.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη grpol : 28-10-16 στις 12:36 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #95  
Παλιά 28-10-16, 12:39
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

μιλα με τον συνφορουμιτη απο πανω που σου προτεινε να σου δωσει το δικο του.
θα βγουν ανταλλακτικα αποκει σιγουρα.
μπραβο βρε moradin!
Απάντηση με παράθεση
  #96  
Παλιά 28-10-16, 12:44
Το avatar του χρήστη moradin
moradin Ο χρήστης moradin δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-10-2009
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 247
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από grpol Εμφάνιση μηνυμάτων
Αφου το φιλτρο το εχεις και δουλευει, αν θες και μπορεις βγαλε τις 4 βιδες απο τις χειρολαβες στη κεφαλη και μετα τις τεσσερις βιδες απο το ασημενιο καπακι στη κεφαλη, να σου μεινει μονο το μαυρο κομματι και κοιτα αν εχεις το ιδιο προβλημα με εμενα, αν οχι ισως αν το βαλω εδω δουλεψει!
Το φίλτρο είναι αφημένο στο μπαλκόνι τουλάχιστον 2 χρόνια χωρίς να δουλεύει.
Το είχα ανοίξει τότε αλλά δεν είχα δει κάποιο ράγισμα σαν το δικό σου.
Ίσως να ήθελε φλάντζα, αλλά τότε δεν ήθελα να δώσω ούτε ευρώ χωρίς να είμαι σίγουρος ότι θα λειτουργήσει.
Εγώ θα έρθω το τριήμερο Πόρτο Ράφτη, αν θες το παίρνω μαζί μου και περνάς και το παίρνεις, γιατί ο Πειραιάς μάλλον σου πέφτει κομματάκι μακριά!
__________________
Όσο διαβάζω μαθαίνω
Απάντηση με παράθεση
  #97  
Παλιά 28-10-16, 12:47
Το avatar του χρήστη geotron
geotron Ο χρήστης geotron δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-02-2016
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 251
Προεπιλογή

Γιατι δεν πας αυριο πρωι στο κοντινοτερο -απο το μαγαζι του - αστυνομικο τμημα να τους εξηγησεις τι εχει γινει? Αν του κανεις και μια επισκεψη συνοδεια αστνυνομικου ισως να τον ταρακουνησει.
το ενυδρειο σου, αργα η γρηγορα θα το φτιαξεις και θα καμαρωνεις τις χελωνες σου. Με το λαμογιο ομως τι θα γινει? Αν ισχυουν ολα οσα αναφερεις ( δεν εχω λογο να σε αμφισβητησω) αυτος θα μεινει ατιμωρητος ψαχνωντας νεο θυμα να κλεψει?
Φιλικα παντα
Απάντηση με παράθεση
  #98  
Παλιά 28-10-16, 13:04
grpol Ο χρήστης grpol δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-10-2016
Περιοχή: Κάντζα
Μηνύματα: 125
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από moradin Εμφάνιση μηνυμάτων
Το φίλτρο είναι αφημένο στο μπαλκόνι τουλάχιστον 2 χρόνια χωρίς να δουλεύει.
Το είχα ανοίξει τότε αλλά δεν είχα δει κάποιο ράγισμα σαν το δικό σου.
Ίσως να ήθελε φλάντζα, αλλά τότε δεν ήθελα να δώσω ούτε ευρώ χωρίς να είμαι σίγουρος ότι θα λειτουργήσει.
Εγώ θα έρθω το τριήμερο Πόρτο Ράφτη, αν θες το παίρνω μαζί μου και περνάς και το παίρνεις, γιατί ο Πειραιάς μάλλον σου πέφτει κομματάκι μακριά!
Δεν εχω μεσο μεταφορας, ισως ο πειραιας ειναι πιο ευκολος με τη συγκοινωνια. Αν δε σου κανει κοπο παρτο μαζι σου, αν βρω καποιον να με φερει θα ερθω να το παρω.
Σε ευχαριστω παρα πολυ, δεν εχεις καμια υποχρεωση και ομως βαζεις πλατη για εναν αγνωστο, να εισαι καλα!
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από geotron Εμφάνιση μηνυμάτων
Γιατι δεν πας αυριο πρωι στο κοντινοτερο -απο το μαγαζι του - αστυνομικο τμημα να τους εξηγησεις τι εχει γινει? Αν του κανεις και μια επισκεψη συνοδεια αστνυνομικου ισως να τον ταρακουνησει.
το ενυδρειο σου, αργα η γρηγορα θα το φτιαξεις και θα καμαρωνεις τις χελωνες σου. Με το λαμογιο ομως τι θα γινει? Αν ισχυουν ολα οσα αναφερεις ( δεν εχω λογο να σε αμφισβητησω) αυτος θα μεινει ατιμωρητος ψαχνωντας νεο θυμα να κλεψει?
Φιλικα παντα
Γιατι τυχαινει να ειμαι αστυνομικος και το ξερει ο τυπος, ετσι ξερει και το οτι δε θα τον δειρω πχ γιατι θα χασω τη δουλεια μου, ουτε θα παω στο μαγαζι να μπω μεσα να παρω ενα φιλτρο και να φυγω γιατι παλι θα χασω τη δουλεια μου, πρεπει να παιξω με το γραμμα του νομου, δηλαδη να ξεμπλεξω σε 10 χρονια και να χαλασω ενα σκασμο λεφτα, να ξαναβγαλω τον καρκινο και να μη βρω και το δικιο μου. Δυστυχως ξερω οτι οσο και να το κυνηγησω δε θα βγαλω ακρη αλλα θα το κυνηγησω οσο μπορω γιατι ειλικρινα αλητες σαν αυτον επρεπε να πεθαινουν στη γεννα τους!
Οσο για το τμημα των αμπελοκηπων... προκοψα, οποτε τους χρειαστηκα ή συνεργαστηκα βρεθηκα κατηγορουμενος!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη grpol : 28-10-16 στις 13:04 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #99  
Παλιά 28-10-16, 13:06
Το avatar του χρήστη stanisalus18
stanisalus18 Ο χρήστης stanisalus18 δεν είναι συνδεδεμένος
Το πολυεργαλείο
 
Εγγραφή: 13-09-2012
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 2.187
Προεπιλογή

Πω πω καλό κουράγιο σε όλο αυτό που περνάς. Ελπίζω να βρεις το δίκιο σου και να έχεις το ενυδρείο που θέλεις στο τέλος.
Απάντηση με παράθεση
  #100  
Παλιά 30-10-16, 12:36
grpol Ο χρήστης grpol δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-10-2016
Περιοχή: Κάντζα
Μηνύματα: 125
Προεπιλογή

Με λιγη προσπαθεια το εβαλα να δουλευει.
Κολλησα με λογκο για να σταθεροποιησω τα σπασμενα και μετα με το χερι απλωσα σιλικονη γυρω γυρω και απο μεσα με χαρτοπετσετα γυρω γυρω μεχρι να γινει μια μικρη στρωση. Αφου στεγνωσε ξαναεβαλα τη καινουρια φλατζα και μετα το τυλιξα με τεφλον και ξαναεβαλα το καπακι. Το εβαλα πανω και δουλευει προς το παρον, αγνωστο το μεχρι ποτε. Στο θερμοστατη αφου εσταζε εβγαλα τα πιαστρακια του και εβαλα τη σωληνα ακομα πιο μεσα, και μιας και δεν ειχα προχειρες σφιγκτηρες επιασα με tyre up. Θα κοιταξω να παρω το φιλτρο του μοραντιν (ευχαριστω πολυ και παλι) γιατι αν ειναι σε καλυτερη κατασταση δε θα χρειαζεται να το κλεινω οταν θα λειπω απο το σπιτι (δεν μπορω να το εμπιστευτω μεχρι να αγορασω καινουριο, κατι το οποιο θα γινει λιγο αργοτερα).
Βοηθηστε με λιγο αν θελετε με το εσωτερικο του φιλτρου. Εχει 4 καλαθια. Στο κατω κατω εχει μπλε σφουγκαρι, στο απο πανω κατι λευκο σαν υαλοβαμβακα, απο πανω κατι κυλινδρακια σαν απο πετρα τρυπια στη μεση και πανω πανω παλι μπλε σφουγκαρι. Ειναι σωστα; Ειναι λαθος; Να τα αλλαξω; Να τα αφησω μεχρι να παρω καινουριο;
-------------------------
Κάποιος να με συμβουλέψει για το φιλτρο;

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη grpol : 30-10-16 στις 12:36 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #101  
Παλιά 30-10-16, 19:24
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Τα υλικά του φίλτρου και έτσι να τα αφήσεις καλά είναι,
ένα παρόμοιο φίλτρο που είδα τελευταία σε ένα φίλο,
έβαλα τα υλικά με την εξής σειρά,
στο κάτω καλάθι το μπλε σφουγγάρι
πάνω στο σφουγγάρι μία στρώση ενυδρειακό βαμβάκι
στα επόμενα 2 καλαθάκια βιολογικό υλικό, ελαφρόπετρα για την ακρίβεια
και στο πάνω πάνω καλαθάκι που έχει σφουγγαράκια στο πλάι , και 2 στρώσεις σφουγγάρια από πάνω,
έβγαλα το κάτω σφουγγάρι και το γέμισα και αυτό ελαφρόπετρα.
Τώρα για τη σπασμένη κεφαλή δεν σε πρόλαβα,
να ξέρεις στο μέλλον, αν σπάσει κάποιο σκληρο πλαστικό, να βάζεις κόλλα bisson για σκληρα πλαστικά, κολλάει πολύ καλά
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #102  
Παλιά 30-10-16, 21:09
grpol Ο χρήστης grpol δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-10-2016
Περιοχή: Κάντζα
Μηνύματα: 125
Προεπιλογή

Σε ευχαριστω πολυ Τακη! Ενυδρειακο βαμβακι ειναι αυτο που μοιαζει με υαλοβαμβακα; Βιολογικο υλικο οι τρυπιες πετρουλες; Τωρα αυτα ποτε θελουν αλλαγμα; Οπως μου τα περιεγραψες, σαν να εχω λιγο υλικο. Κατω κατω εχει μονο ενα σφουγγαρακι, απο πανω αυτο το σαν βαμβακι, απο πανω τις πετρες και τελος αυτα τα πλαινα σφουγκαρακια με αλλο ενα μπλε στη μεση. Να παρω να τα κανω διπλα ή να παρω κι αλλο σε πετρα και να βαλω το βαμβακι με το κατω σφουγγαρι; Δε μου ετυχε να δω ποτε κατι σωστο για να ξερω τι να κανω.
Οσο για τη σπασμενη κεφαλη, ευχομαι να αντεξει!
Απάντηση με παράθεση
  #103  
Παλιά 30-10-16, 21:46
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Ενυδρειακό βαμβάκι ναι, είναι αυτό που "μοιάζει¨με υαλοβάμβακα
http://www.petsupermarket.gr/2431/%C...pad-100gr.html
Το ενυδρειακό βαμβάκι το αλλάζεις τακτικά, όταν βρομίσει.
Βιολογικά υλικά είναι όλα αυτά τα πορώδη υλικά που χρησιμοποιούμε για τη βιολογική φίλτρανση, μακαρόνι , ελαφρόπετρα κλπ.
Αυτά κάθε 3-6 μήνες τα ξεπλένουμε ελαφρά ΜΟΝΟ με νερό ενυδρείου, και κάθε 6-12 μήνες μπορούμε να αλλάξουμε ΜΟΝΟ το 1/3, αν είναι ακριβό υλικό το βράζουμε ή βάζουμε ελαφρόπετρα που κοστίζει μόνο 1,90 τα 12 λίτρα, τσάμπα δηλαδή.
Η εταιρία προτείνει όπως τα έχεις, εγώ είμαι λίγο υπερβολικός πες, και προτείνω πιο πολύ βιολογικό υλικό (μακαρόνι, ελαφροπετρα κλπ).
Στο φίλτρο σου κατεβαίνει το νερό από τα πλάγια, κατεβαίνει κάτω , και από τη μέση ανεβαίνει επάνω,
για αυτό προτείνω στο πάνω καλαθάκι να μείνουν τα πλαϊνά σφουγγαράκια που είναι σαν μικροί κύβοι, να κάνουν ένα είδος προφίλτρανσης,
να κατεβαίνει κάτω το νερό,
και μετά να περνάει από το σφουγγάρι,
το ενυδρειακό βαμβάκι,
το βιολογικό υλικό,
και στο τέλος να υπάρχει μόνο η μία στρώση σφουγγάρι στο πάνω μέρος για να προφυλάσσει τη φτερωτή από τυχόν βιολογικό υλικό που μπορεί να επιπλέει
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #104  
Παλιά 30-10-16, 21:52
grpol Ο χρήστης grpol δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-10-2016
Περιοχή: Κάντζα
Μηνύματα: 125
Προεπιλογή

Αρα το αφηνω ως εχει μεχρι να τελειωσω το ενυδρειο. Θα κοιταξω μονο το βαμβακι να αλλαζει και να καθαριζω τα μπλε φιλτρα μιας και οι χελωνες κανουν καλη παραγωγη. Βιολογικο υλικο θα αφησω ενα καλαθι, δε νομιζω να εχουν αναγκη για περισσοτερο οι χελωνες. Προτασεις για νεο φιλτρο; Θελω να εχω μια λυση στο μυαλο μου για αμεση υλοποιηση αν χρειαστει.
Απάντηση με παράθεση
  #105  
Παλιά 30-10-16, 22:02
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Φίλτρο εξωτερικό δεν είχα ποτέ μου (χρησιμοποιώ δικά μου DIY )
αλλά από συζητήσεις που έχουν γίνει, αυτό που έχεις είναι από τα καλά,
περίμενε να ακούσεις και άλλες γνώμες όμως
Και από όσο ξέρω οι χελώνες λερώνουν πολύ, το καλό είναι πως δεν αναπνέουν μέσα στο νερό όμως όπως τα ψάρια
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #106  
Παλιά 30-10-16, 22:04
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

στα 1500 λιτρα ονομαστικη ροη σαν αυτο που εχεις,μονο το fluval fx5 εχει προσιτη τιμη(250 ευρω).
το αντιστοιχο της eheim (το 2080) εχει 500 ευρω στην ελλαδα.

υπαρχουν και αλλες εταιριες βεβαια,απλα δεν θυμαμαι να εχω δει τοσο μεγαλα φιλτρα απαυτες.το αλλο,ειναι αυτο που εχεις της jbl.
ισως τελικα συμφερει να αλλαξεις την κεφαλη σε αυτο που εχεις...(?)

εκτος αν θες να βαλεις δυο μικροτερα.
Απάντηση με παράθεση
  #107  
Παλιά 30-10-16, 22:07
grpol Ο χρήστης grpol δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-10-2016
Περιοχή: Κάντζα
Μηνύματα: 125
Προεπιλογή

Ειναι πολυ βρωμιαρες! Ευτυχως ειναι ανθεκτικες και δεν εχουν υψηλα στανταρ στη ποιοτητα του νερου τους, ειναι ευκολο να τις κουμανταρεις.
Με εχει πιασει αγχος για τις ενωσεις της σιλικονης. Πως μπορω να σιγουρευτω οτι δε θα ανοιξει αυτο το πραγμα; Αν υπαρξει προβλημα θα ειναι μπαμ και κατω η σιγα σιγα; Επισκευες γινονται;
Απάντηση με παράθεση
  #108  
Παλιά 30-10-16, 22:09
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

και τα δυο μπορουν να συμβουν.
μπορεις ομως να περασεις σιλικονη απο μεσα τις ενωσεις,και μπορεις επισης να βαλεις αλουμινογωνιες στις ενωσεις εξωτερικα.θα σου πει ο τακης γιαυτα
Απάντηση με παράθεση
  #109  
Παλιά 30-10-16, 22:10
grpol Ο χρήστης grpol δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-10-2016
Περιοχή: Κάντζα
Μηνύματα: 125
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 Εμφάνιση μηνυμάτων
στα 1500 λιτρα ονομαστικη ροη σαν αυτο που εχεις,μονο το fluval fx5 εχει προσιτη τιμη(250 ευρω).
το αντιστοιχο της eheim (το 2080) εχει 500 ευρω στην ελλαδα.

υπαρχουν και αλλες εταιριες βεβαια,απλα δεν θυμαμαι να εχω δει τοσο μεγαλα φιλτρα απαυτες.το αλλο,ειναι αυτο που εχεις της jbl.
ισως τελικα συμφερει να αλλαξεις την κεφαλη σε αυτο που εχεις...(?)

εκτος αν θες να βαλεις δυο μικροτερα.
Θα παρω και τη κεφαλη του φιλου μοραντιν, θα τη βγαλω λιγο καιρο. Το καινουριο μοντελο 1501 απο εξω βγαινει στα 150. Δε νομιζω να χρειαζομαι μεγαλυτερο. Σε αυτα τα χρηματα υπαρχουν αλλες επιλογες; Ακομα και απ εξω παραγγελια.
Απάντηση με παράθεση
  #110  
Παλιά 30-10-16, 22:11
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

α ναι,απεξω αλλαζει το πραμα.
με λιγο ψαξιμο θα βρεις σιγουρα πολυ καλυτερες τιμες.

παντως αν σου δωσει το φιλτρο του ο Moradin,το πιθανοτερο ειναι πως δεν θα χρειαστεις αλλο.
Απάντηση με παράθεση
  #111  
Παλιά 30-10-16, 22:15
grpol Ο χρήστης grpol δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-10-2016
Περιοχή: Κάντζα
Μηνύματα: 125
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 Εμφάνιση μηνυμάτων
α ναι,απεξω αλλαζει το πραμα.
με λιγο ψαξιμο θα βρεις σιγουρα πολυ καλυτερες τιμες.

παντως αν σου δωσει το φιλτρο του ο Moradin,το πιθανοτερο ειναι πως δεν θα χρειαστεις αλλο.
Μακαρι!
Απάντηση με παράθεση
  #112  
Παλιά 30-10-16, 22:20
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Πάρε τη κεφαλή από τον Διονύση,
και αν βγαινει η σιλικόνη που εβαλες στη κεφαλή μπορούμε να δουμε αν επισκευάζεται (πάντα είμαι αισιόδοξος στις επισκευές)
Για ενίσχυση , μπορείς να κολλήσεις εξωτερικά αλουμινογωνιές 2,5 εκατοστών και να γίνει αθανατο
Οταν θες τα λέμε πιο αναλυτικά
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #113  
Παλιά 30-10-16, 22:26
grpol Ο χρήστης grpol δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-10-2016
Περιοχή: Κάντζα
Μηνύματα: 125
Προεπιλογή

Εβγαλα και αλλες φωτογραφιες τις ενωσεις.
Στη τελευταια φαινεται και το "μεγαλο κενο"
Μαλλον τις αλουμινογωνιες που ανεφερες kgf12345 τις εχει. Γενικα παρατηρω κενα πισω απο τη σιλικονη, μικρα, δε βγαινουν φωτο με τιποτα αλλα αυτο κατω κατω φαινεται μεγαλουτσικο. Επισης βγηκαν και αυτα τα ασπρακια στη πρωτη φωτο.
https://goo.gl/photos/NCA3hSLC4YDRwAjA8
https://goo.gl/photos/4TEqrRyZjToGPWN79
https://goo.gl/photos/VrJeioYhPQBqMnQA8
https://goo.gl/photos/ZghKbnc2TEb3Hq5eA
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  20161030_221201.jpg
Εμφανίσεις:  169
Μέγεθος:  24,8 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  20161030_221215.jpg
Εμφανίσεις:  188
Μέγεθος:  25,9 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  20161030_221231.jpg
Εμφανίσεις:  165
Μέγεθος:  17,8 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  20161030_221323.jpg
Εμφανίσεις:  167
Μέγεθος:  38,1 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #114  
Παλιά 30-10-16, 22:30
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

αν εχει αλουμινογωνιες,δεν το βλεπω να ανοιγει.
και αν χτυπα ξυλο υπαρξει προβλημα,θα ειναι σταξιμο και οχι μπουγελωμα στο σαλονι.
ασχολησου με τη φιλτρανση
Απάντηση με παράθεση
  #115  
Παλιά 30-10-16, 22:34
grpol Ο χρήστης grpol δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-10-2016
Περιοχή: Κάντζα
Μηνύματα: 125
Προεπιλογή

Πισω δεν εχει ομως! Ανησυχω τσαμπα;
Απάντηση με παράθεση
  #116  
Παλιά 30-10-16, 22:35
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Τι εννοείς ασπράκια ;
μήπως είναι άλατα από νερό ;
λες να έχεις καμια μικρή διαρροή από εκεί ;
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #117  
Παλιά 30-10-16, 22:38
grpol Ο χρήστης grpol δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-10-2016
Περιοχή: Κάντζα
Μηνύματα: 125
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Τάκης Εμφάνιση μηνυμάτων
Πάρε τη κεφαλή από τον Διονύση,
και αν βγαινει η σιλικόνη που εβαλες στη κεφαλή μπορούμε να δουμε αν επισκευάζεται (πάντα είμαι αισιόδοξος στις επισκευές)
Για ενίσχυση , μπορείς να κολλήσεις εξωτερικά αλουμινογωνιές 2,5 εκατοστών και να γίνει αθανατο
Οταν θες τα λέμε πιο αναλυτικά
Με λιγο τριψιμο θα βγαινει. Αν ξανακανει προβλημα θα σου στειλω να μου προτεινεις λυσεις.
-------------------------
Τα ασπρακια ειναι σαν να περασε υγρασια αναμεσα στο γυαλι και τη σιλικονη

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη grpol : 30-10-16 στις 22:38 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #118  
Παλιά 30-10-16, 22:41
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

αν έχει αλουμινογωνιά δεν ανοίγει εύκολα, ίσως και ποτε, αν έχεις καμια μικρλ διαρροή , με ένα πέρασμα σιλικόνη από μέσα πιστεύω πως μπορεί να σταματήσει,
αλουμινογωνιές μπορείς να βάλεις και στις πλευρές που δεν έχει
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #119  
Παλιά 30-10-16, 22:42
grpol Ο χρήστης grpol δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-10-2016
Περιοχή: Κάντζα
Μηνύματα: 125
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Τάκης Εμφάνιση μηνυμάτων
αν έχει αλουμινογωνιά δεν ανοίγει εύκολα, ίσως και ποτε, αν έχεις καμια μικρλ διαρροή , με ένα πέρασμα σιλικόνη από μέσα πιστεύω πως μπορεί να σταματήσει,
αλουμινογωνιές μπορείς να βάλεις και στις πλευρές που δεν έχει
Μπαινουν ευκολα; Σιλικονη μεσα στη γωνια και κολλημα;
Απάντηση με παράθεση
  #120  
Παλιά 30-10-16, 22:44
grpol Ο χρήστης grpol δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-10-2016
Περιοχή: Κάντζα
Μηνύματα: 125
Προεπιλογή

Τα ασπρακια απο κοντα https://goo.gl/photos/6yoCmbJzhYqQm8Wo9
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  20161030_223936.jpg
Εμφανίσεις:  154
Μέγεθος:  25,2 KB  
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Πάχος ενυδρείου ;; dias2222 DIY . Φτιάχτο μόνος σου 3 17-09-16 11:58
Επιλογή ενυδρείου subcruiser Θαλασσινό νερό - Γενικά 14 04-10-14 17:42
Αγορά Ενυδρείου Iann_is Θαλασσινό νερό - Γενικά 40 11-02-08 11:56
<<σκάσιμο>> Ενυδρείου knik Αρχάριοι γλυκού νερού 27 05-02-08 09:15

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 14:46.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09440 seconds with 14 queries