Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Γλυκό νερό - Γενικά

Γλυκό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 24-03-09, 00:18
Το avatar του χρήστη ΠΕΤΡΟΣ 21
ΠΕΤΡΟΣ 21 Ο χρήστης ΠΕΤΡΟΣ 21 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-11-2008
Περιοχή: Περιστερι
Μηνύματα: 38
Προεπιλογή

Ηταν 1980.Ενυδρειο 200 λιτρα,(ακομη δουλευει)φιλτρο βυθου.ΠΡΩΤΟ ψαρι ενας ωραιος κογκολεζος.Εχω ακομα βιβλιο της ΤΕΤΡΑ με τιτλο
ΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΑΡΧΑΡΙΟΥΣ 1η εκδοση 1975.
Τροφες¨ΤΕΤΡΑΦΙΝ για χρυσοψαρα,ΤΕΤΡΑΜΙΝ βασικη τροφη σε φυλλιδια για τροπικα,ΤΕΤΡΑΜΙΝ ΛΟΡΖ ΦΛΕΙΚΣ για ΔΙΣΚΟΥΣ!!!ΤΕΤΡΑ ΚΟΝΤΙΣΙΟΝΙΝΓΚ τροφη απο Αλγη,ΤΕΤΡΑ μενου4 σε 1 ποικιλια τροφων ΤΕΤΡΑ ΡΟΥΜΠΥ για χρωμα!!και καλλιεργεια Αρτεμια!!
Για το νερﴨΑguasafe,Care Blackwater tonic.
Mαλακο νερο?Οταν εβρεχε!!
Αυτα ηταν τα "οπλα" μας τοτε.....το 1980
ΩΡΑΙΑ ΧΡΟΝΙΑ!
ΠΕΤΡΟΣ
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 24-03-09, 03:18
Το avatar του χρήστη markos6888
markos6888 Ο χρήστης markos6888 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-03-2009
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 58
Προεπιλογή

Ego den eixa kapoio psari sygkekrimeno... Apla apo moro eite se giatro itan eite allou, eite eixa agxos eite neyra ena enydreio panta me iremouse kai me xalarone...
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 24-03-09, 19:17
Το avatar του χρήστη poseidon11
poseidon11 Ο χρήστης poseidon11 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 26-04-2007
Περιοχή: Κοζάνη
Μηνύματα: 14
Προεπιλογή

Ένα κοπάδι νέον ήταν αυτά που με μαγνήτισαν....1995 περίπου...
Το ενυδρείο του φίλου (τροπικό-κοινωνικό-180λ) στο οποίο κατοικούσαν μύριζε πολύ άσχημα και έχανε ψάρια συνεχώς.

Η μαγεία μετατράπηκε σε απογοήτευση.

Ήρθαν οι μέρες που η όρεξη μετατράπηκε σε γνώση και η γνώση πραγματοποιούσε τα όνειρά μου.. (το κάνει ακόμη).
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 24-03-09, 21:08
Το avatar του χρήστη Τσιακιτζης Θεοδωρος
Τσιακιτζης Θεοδωρος Ο χρήστης Τσιακιτζης Θεοδωρος δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-10-2008
Περιοχή: Σερρες
Μηνύματα: 77
Προεπιλογή

Εγω παλι ακουστε πηγα στον ξαδερφο μου στην θεσσαλονικη στα 12 και εκει βλεπω την πιο ομορφη εικονα που ειχα δει μεχρι τοτε. Ενα 120 κοινωνικο με σκαλαρια και κατι αλλα περιεργα ψαρακια που ουτε θυμαμε πως ητανε. Σοκ, δεος και θαυμασμος.Αυτο που θυμαμε ηταν πως ποτε δεν με αφηνε να τα ταιζω γιατι παντα τα ειχε ταισει αυτος απο πριν.Τον μησησα και... αποφασησα να αγορασω ενα δικο μου.Στην γιορτη μου λοιπον 14περιπου τοτε θα ημουν αγοραζω ενα 15 λιτρο ενυδρειακι. Φυσικα τοτε που να ξερω απο βιολογια και αλλα παρομοια. Αυτο το ερμο το 15λιτρο φιλοξενησε απο χρυσοψαρα και μονομαχους μεχρι και σκλαρια παντα ειχα την απορεια γιατι δεν την βγαζαν καθαρη τα καιμενα πανω απο 6 μηνες. τληκα αχρησα κατι να ψιλιαζομε και να αναζηταω πραγματα και βιβλια για να μαθω τι πρεπει να κανω. Τελικα για να μην τα πολυλογω αγορασα στα 15,5 χρονια μου το πρωτο 120λιτρο μου. Ασχετος εγω ακομα πιο ασχετοι οι πετσοπαδες που θυσαυριζαν απο την ασχετοσυνη μου και συνχηζομουνα απο την ασχετοσυνη τους, μου πουλουσαν ασυμβατα ειδη και φυτα με απετησεις για ενα ενυδρειο το οπιο δεν ειχε καν καταληλο υποστρωμα παρα μονο χαληκια. οταν τους ελεγα για υποστρωμα και αλλα συνπαραμαρτουντα η ακομα και για τεστακια μου ελεγαν οτι αυτα υπηρχαν μονο στο εξωτερικο κια οτι κοστηζαν μια περιουσια. Τελικα και για να μην τα πολυλογω το ενυδρειο εσπασε και ετσι το ονειρο τελιωσε. Αρχησαν παλι ομως οι εφιαλτες... επι 10 περιπου χρονια το ειδιο ονειρο καθε βραδυ, ψαρακια, υδροβια φυτα και υπεροχα ενυδρεια εροταν να με βασανησουν και να μου πουν αγορασε επητελουν ενα ενυδρειο βρε ανθρωπε του θεου να το βλεπεις και να χαιρεσε. Και ναι το εκανα με χαρα και εχω τωρα το υπεροχο 230λιτρο δισκοενυδρειο μου και πλεον ειμαι τυχερος γιατι εχω εσας που με προφυλασετε απο τους ασχετους και αχρειους πετσοπαδες
__________________
ενα ενυδρειο ποτε δεν ειναι αρκετο
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 25-03-09, 08:15
Το avatar του χρήστη yiapas
yiapas Ο χρήστης yiapas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-12-2007
Περιοχή: ΑΜΦΙΑΛΗ-ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 106
Προεπιλογή

πριν 14 χρόνια(λίγο πριν φύγω φαντάρος) βλέποντας ενυδρείο
φίλου μου με σκαλάρια είπα μόλις απολυθώ θα φτιάξω ένα ενυδρείο
έφτιαξα ένα 120λιτρο τελικά με ρεμιρέζους και νέον
έκανα υπομονή 4 χρόνια να μαζέψω φράγκα και να πάω τελικά
στην μόνιμη κατοικία μου οπού είχα χώρο γιατί κάπου είχε πάρει
το μάτι μου τους "ΔΙΣΚΟΥΣ"
αυτό ήταν κόλλησα
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 25-03-09, 10:37
Το avatar του χρήστη kokbeast
kokbeast Ο χρήστης kokbeast δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-02-2008
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 64
Προεπιλογή

Πολύ ωραίο θέμα!! Πρέπει να ήμουν 13 χρονών όταν πήρα το πρώτο μου ενυδρείο (60 λίτρα). Τα ψαράκια που έβαλα αρχικά ήταν 2 tiger barbs, με παρέναιση του τύπου που τα πουλούσε γιατι ήταν σκληρά και θα άντεχαν στο καινούριο νερό. Βέβαια έχοντας μόνο 2 γινόταν το κυνηγητό της αρκούδας οπότε έβαλα 4 ακόμα φτιάχνοντας ένα μικρό κοπαδάκι και ισορρόπησε το πράγμα. Μάλλον η κινητικότητα και η ζωντάνια τους με έκαναν και τα κράτησα μέχρι που έφυγα για σπουδές. Στο ενυδρείο αυτό δεν μπήκαν ποτέ άλλα ψάρια
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Προσθήκες στις "τροφές για ψάρια" του Pani Liolios Γλυκό νερό - Γενικά 5 27-01-06 11:36
"Βιολογική" vs "χημική" λίπανση Fonamstel Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 2 28-08-04 18:59
"Επίσημη" έκδοση "υπολογιστή" ενυδρείου Fonamstel Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 27 07-06-04 04:23
ΠΕΡΙ "ΖΟΥΜΙΩΝ" ΚΑΙ "ΑΦΕΨΗΜΑΤΩΝ" (Συνεχει newfish Γλυκό νερό - Γενικά 0 18-12-02 21:29

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 17:19.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04296 seconds with 14 queries