Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Παρουσιάσεις κοινωνικών ενυδρείων

Παρουσιάσεις κοινωνικών ενυδρείων Παρουσιάστε το κοινωνικό σας ενυδρείο!

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 26-03-16, 01:11
Το avatar του χρήστη mikorf
mikorf Ο χρήστης mikorf δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 24-10-2015
Περιοχή: Ροδο
Μηνύματα: 9
Προεπιλογή mikorf (Κοινωνίκο)

mikorf (Κοινωνικό)
Ένα απο τα δύο ενυδρία μου.Το άλλο to έχω για να μεγαλώνω τα Guppies.
Προσπαθώ να κάνω οτι καλύτερο μπορώ με τα λιγότερα έξοδα.


Πληροφορίες

Διαστάσεις:60 χ 35 χ 50
Όγκος:100 l
Κατηγορία:Κοινωνικό
Φυτά:Μόνο Anubias nana,moss ball
Ψάρια / ¶λλα είδη:Guppy 2(καμια 10αρια θα προστεθουν αργοτερα γιατι περιμένο να μεγαλώσουν σε αλλο ενυδριο,cory 1,amano 3,Zebra loach(Botia striata)1,5 sae,ramhorn snails,1 Chinese Algie eater,
Διακοσμητικά υλικά:μέτριο χαλίκι,πέτρες,ψεύτικο ξυλο μικρο,κοχύλι μεγάλο,και μερικά στολίδια απο το jumbo (λίγο κιτς αλλά μου αρέσουν)
Φόντο:Τίποτα
Φωτισμός:2Χ 10w τ8 daylight λάμπες φθορίου
Διάρκεια φωτισμού:6-8 ωρες
Φιλτράρισμα:diy
Θερμοστάτης:100w εξωτερικό θερμοστάτη ακριβείας
Λίπανση:όχι
Παροχή CO2:όχι

Παράμετροι:

pH:8.2 (8 εχει απο την βρύση μου)
Γενική σκληρότητα (GH):
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ):
Αμμωνία (ΝΗ3):<0.2mg/l
Νιτρώδη (ΝΟ2):
Νιτρικά (ΝΟ3):
Αλλαγές νερού:1 ή 2 φορες τον μηνα απο 50%
Θερμοκρασία:26
¶λλες πληροφορίες:
Φωτογραφία:
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC04489.jpg
Εμφανίσεις:  238
Μέγεθος:  75,6 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC04490.jpg
Εμφανίσεις:  228
Μέγεθος:  69,2 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC04497.jpg
Εμφανίσεις:  243
Μέγεθος:  58,9 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC04495.jpg
Εμφανίσεις:  211
Μέγεθος:  57,4 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC04494.jpg
Εμφανίσεις:  196
Μέγεθος:  70,0 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC04493.jpg
Εμφανίσεις:  248
Μέγεθος:  85,5 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 26-03-16, 07:18
Το avatar του χρήστη kosmas
kosmas Ο χρήστης kosmas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-05-2008
Περιοχή: Περιστέρι
Μηνύματα: 783
Προεπιλογή

Καλημερα! Ποσο καιρο ειναι το ενυδρειο σε λειτουργια? Αμμωνια πρεπει να μετρας 0 παντα για να ειναι στρωμενο.Πρεπει να παρεις τεστ για νιτρωδη και νιτρικα.χρειαζεται αλλαγες νερου καθε βδομαδα το 30-40%.Εγω θα εβγαζα και τα ψευτικα διακοσμητικα ιδιως τα πλαστικα που μπορουν να βγαλουν βλαβερες ουσιες.Τωρα με την ψαροσυνεση και εδω εχουν γινει λαθη.Αφου σου αρεσουν τα γκαπυ μπορεις να εχεις μονο ζωοτοκα.Τα clown και τα sae γινονται πολυ μεγαλα για τα λιτρα σου.Cory ειναι σε ομαδα των 8 και πανω.Αν θες θα βρεις πολλα αρθρα εδω μεσα να διαβασεις τα προφιλ των ψαριων και για οτι αλλο θες
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 26-03-16, 08:55
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Φίλε μου κάτι δεν κάνεις σωστά.
Μετρήσεις για αμμωνία και νιτρώδη κάνουμε συνήθως στις αρχές για να δούμε τη πορεία της βιολογίας, αν για κάποια περίοδο πάνε όλα καλά μετά δεν είναι απαραίτητο. Σε περίπτωση κάποιας σημαντικής αλλαγής, όπως καθάρισμα φίλτρου ή μερική αντικατάσταση βιολογικού υλικού ή αν γίνουν ανακατατάξεις στο βυθό ή στα φυτά καλό είναι να κάνουμε.
Για τα νιτρικά επίσης κάνουμε στις αρχές για να δούμε τη πορεία της ιχθυοφόρτισης και το τρόπο ταΐσματος, και αυτές οι μετρήσεις θα μας δείξουν τη ποσότητα και τη συχνότητα των αλλαγών.
Μετά έχουμε τις αλλαγές, αυτές θα πρέπει να γίνονται τουλάχιστον εβδομαδιαία και με ελαχίστη ποσότητα το 30%. Μέχρι να τα βάλουμε σε μία σειρά και μπουν ρουτίνες, φροντίζουμε έτσι ώστε πριν την αλλαγή τα νιτρικά να μη ξεπερνούν τα 20ppm, και αυτό μας δείχνει τη ποσότητα των αλλαγών ή και ακόμα να αυξήσουμε και τη συχνότητα
Μετά πάμε στην ιχθυοσύνθεση που έχεις, τα είδη των ψαριών που έχεις είναι ασύμβατα και μεταξύ τους και ως προς τις παράμετρες του νερού που τα έχεις. Με το νερό μόνο γκάπυ μπορείς να έχεις, τα υπόλοιπα θέλουν μαλακό και όξινο νερό. Επίσης είναι λάθος τα είδη που έχεις σε σχέση με το πληθυσμό αλλά και με τον όγκο του ενυδρείου. Τα sae θέλουν ομάδα πάνω από 6 άτομα και ενυδρείο με μήκος γιατί είναι δεινοί κολυμβητές. Το clown θέλει ομάδα από 8 άτομα και πάνω και γίνονται πολύ μεγάλα ψάρια για αυτό θέλουν και μεγάλο ενυδρείο.
Για το διάκοσμο θα σου πρότεινα να βγάλεις κάθε τι ψεύτικο, χώρο πιάνουν και είναι αμφίβολο το υλικό τους και με ότι αυτό συνεπάγεται, μπορεί να βγάζουν τοξικά στο νερό και να δημιουργήσουν πρόβλημα. Για αυτό είναι καλύτερα να βάζουμε φυσικά υλικά, πέτρες και ξύλα αλλά και αυτά να είναι τα κατάλληλα, δεν μπορούν να μπουν όλα α ξύλα και όλων των ειδών οι πέτρες.
Δεν θέλω να σε απογοητεύσω, αλλά θέλει δουλίτσα το ενυδρείο σου για να ζουν σωστά και καλά τα ψάρια σου και όχι να επιζούν, και εσύ να τα χαίρεσαι και να χαλαρώνεις μπροστά στο ενυδρείο σου.
---------------------------------
Επίσης δώσε μας λίγες πληροφορίες για το φίλτρο σου, είδος και όγκος βιολογικού υλικού, ροή αντλίας κλπ
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 26-03-16, 10:11
Το avatar του χρήστη mikorf
mikorf Ο χρήστης mikorf δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 24-10-2015
Περιοχή: Ροδο
Μηνύματα: 9
Προεπιλογή

Το ενυδρείο είναι σε λειτουργία πάνω από 2 χρόνια.

Πλαστικά διακοσμητικά δεν έχω είναι μάλλον κάτι σαν πήλινα.

Είχα σκοπό να πάρω περισσότερα κορυ αλλά λόγο ότι υποψιαζόμουν ότι είναι ΒΒΑ προτίμησα να πάρω ΣΑΕ μήπως και την φάνε αλλά προς το παρών δεν κάνουν και πολλά πράγματα ίσως επειδή είναι λίγο μικρά.

Μήπως ξέρει κάποιος κανένα φτηνό και καλό τεστ κιτ που να έχει όλα όσα χρειάζομαι?

Ευχαριστώ.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 26-03-16, 10:22
Το avatar του χρήστη kosmas
kosmas Ο χρήστης kosmas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-05-2008
Περιοχή: Περιστέρι
Μηνύματα: 783
Προεπιλογή

Αμα δουλευει 2 χρονια μονο νιτρικα χρειαζεσαι.Τα σαε απ'οτι εχω ακουσει κανουν δουλεια οσο ειναι μικρα.Τα καλυτερα αλγοφαγα ειναι τα σαλιγγαρια ramshorn
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 26-03-16, 10:45
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Ας ξεκινήσουμε με τα καλά τεστ
αυτά είναι της API JBL SALIFERT κλπ, λιγο πολύ καλά είναι όλα, της AQUILI έχω ακούσει προβληματάκια και είναι τα πιο φθηνά.
Από εκεί και πέρα είναι ο τρόπος χρήσης τους, τα πιο πολλά έχουν και σκόνες για αντιδραστήριο που δεν είναι και τόσο εύκολο.
Προσωπικά δουλεύω της API, από τα πιο αξιόπιστα αλλά έχουν ακριβό αρχικό κόστος, αλλά μακροπρόθεσμα είναι πιο οικονομικά γιατί βγάζουν πιο πολλά τεστ , και αν κάνεις αναλογίες σταγόνες με ποσότητα νερού μπορείς και να διπλασιάσεις ή να τριπλασιάσεις ή ακόμα παραπάνω τα τεστ, και δεν έχουν και σκόνες. Η αναλογία σταγόνες με νερό που λέω , είναι πως ενώ για 5 ml νερό προς έλεγχο βάζεις 10 σταγόνες τεστ, μπορείς να βάλεις 3 ml με 6 σταγόνες , 2 ml νερό και 4 σταγόνες ή και ακόμα 1 ml με 2 σταγόνες. Το τελευταίο κάνω συνήθως για ενδεικτικές τιμές νιτρικών γιατί θέλω τα νιτρικά μου πάντα να είναι κάτω από τα 20ppm, αν έχω κάποια αμφιβολία κάνω με περισσότερες σταγόνες αναλογία. Οπως βλέπεις με αυτό το τρόπο μπορούν τα τεστ να σου κρατήσουν 2-3 χρόνια και μπορεί ακόμα να λήξουν χωρίς να τα έχεις τελειώσει. Μπορείς επίσης να τα βρεις και στο EBAY με τιμή φθηνότερη από ότι έχουν τα άλλα τα φθηνά εδώ.
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 26-03-16, 11:05
george78 Ο χρήστης george78 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 08-08-2015
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 3
Προεπιλογή

καλημερα στην ομορφη Ροδο,
το loach σου δεν ειναι clown αλλα striata,
γινεται πολυ μικροτερο απο το clown αλλα και παλι ιδανικα θα επρεπε να ηταν σε ομαδα ανω των 6 ατομων και σε ενυδρειο διπλασιο σε μηκος απο το δικο σου,
δες και εδω για το προφιλ του:
http://www.seriouslyfish.com/species/botia-striata/
για τα υπολοιπα οτι σου ειπαν οι φιλοι παραπανω
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 26-03-16, 15:31
Το avatar του χρήστη mikorf
mikorf Ο χρήστης mikorf δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 24-10-2015
Περιοχή: Ροδο
Μηνύματα: 9
Προεπιλογή

Ευχαριστώ για όλα.
Το τεστ κιτ που πρέπει να πάρω τι τεστ θα πρέπει να έχει?

Exω ένα Waterlife Ammonia Test NH3/NH4 που νόμιζα ότι είχε πρόβλημα γιατί μου έβγαζε συνέχεια 0mg/l αλλά μάλλον είναι Ο.Κ.Λήγει τον 1/17.
Για ph έχω στικάκι.

Εάν αφαιρέσω τα Guppy έχετε κάτι να μου προτείνετε πώς να διορθώσω την ιχθυοσύνθεση μου ?(θα αφαιρέσω και τα ψεύτικα στολίδια από το τζαμπο).

Ευχαριστώ και πάλι.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 26-03-16, 18:06
Το avatar του χρήστη stav
stav Ο χρήστης stav δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-08-2006
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 1.593
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από mikorf Εμφάνιση μηνυμάτων
Εάν αφαιρέσω τα Guppy έχετε κάτι να μου προτείνετε πώς να διορθώσω την ιχθυοσύνθεση μου ?(θα αφαιρέσω και τα ψεύτικα στολίδια από το τζαμπο).

Ευχαριστώ και πάλι.
Θα πρεπει να αφαιρεσεις τα αλλα που θελουν μεγαλο ενυδρειο και
οχι τα guppy.
__________________
ΣΤΑΥΡΟΣ
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 02:46.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,16967 seconds with 15 queries