Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γενικά > DIY . Φτιάχτο μόνος σου

DIY . Φτιάχτο μόνος σου Ο τίτλος τα λέει όλα.

 
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Prev Προηγούμενο μήνυμα   Επόμενο Μήνυμα Next
  #1  
Παλιά 28-10-15, 23:08
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή DIY φίλτρο απονιτρικοποίησης

Πέρσι ασχολήθηκα στο να φτιάξω κάποιο φίλτρο που να μειώνει τα νιτρικά με βιολογικό τρόπο.
Διάβασα πως μπορούμε να το πετύχουμε αυτό έχοντας χαμηλή ροή , λιγότερη από 200 Λ/Ω. Έτσι έφτιαξα ένα κουτί από πλεξιγκλάς με διαστάσεις 8 Χ 8 Χ 40 ύψος για να χωράει στο τελευταίο διαμέρισμα του εσωτερικού φίλτρου





το γέμισα με ελαφρόπετρα από το φίλτρο ώστε να έχει έτοιμη βιολογία, στο φίλτρο συμπλήρωσα μετά με καινούρια, έβαλα και μια αντλία 400 Λ/Ω. Το σκεπτικό που έβαλα 400αρα αντλία ήταν πως λόγω του ύψους θα μειωνόταν η ροή. Το άφησα μερικούς μήνες μέσα στο φίλτρο αλλά δυστυχώς δεν παρατήρησα κάποια μείωση. Τελικά η 400αρα αντλία δεν έκανε γιατί είχε μεγάλη ροή και το ύψος δεν την μείωνε , και ο λόγος πως το κουτί ήταν σχεδόν όλο βυθισμένο και δεν τελικά δεν υπήρχε υψομετρική διαφορά και άρα δεν υπήρχε μείωση στη ροή.
Φέτος το καλοκαίρι θυμήθηκα πως έχω και μια 200αρα αντλία και είπα να δοκιμάσω πάλι. Γέμισα πάλι με ελαφρόπετρα , έβαλα τη 200αρα αντλία και το έβαλα πάλι. Μετά από 2-3 μήνες δεν είδα πάλι μείωση. Στο ψαροκαφέ το προηγούμενο Σάββατο που το συζήτησα μου έδωσε την ιδέα ο Γιώργος Κ. να βάλω άμμο. Έτσι την επόμενη μέρα έβγαλα την ελαφρόπετρα και έβαλα άμμο από τον βυθό του ενυδρείου.
Συγκεκριμένα άφησα γύρω στους 6 πόντους ελαφρόπετρα , έβαλα ένα σφουγγάρι για να μη μπορεί η άμμο να μπει στην αντλία σε περίπτωση που την κλείσω και πρόσθεσα γύρω στους 30 πόντους άμμο.








και το έβαλα πάλι στο τελευταίο διαμέρισμα του φίλτρου



Σε αυτό το ενυδρείο έκανα αλλαγές 3 φορές την εβδομάδα από 120-130 λίτρα περίπου τη φορά , Τρίτη , Πέμπτη και Κυριακή. Έκανα σήμερα αλλαγή 100 λίτρα και τα νιτρικά είναι κάτω από 10. Αν συνεχίσει έτσι και κάνω 2 αλλαγές την εβδομάδα και όχι 3 , τότε έχω μείωση των νιτρικών 30% ίσως και παραπάνω γιατί θα αλλάζω και λιγότερο νερό, και ακόμα δεν λειτουργεί ούτε εβδομάδα. Νομίζω πως είμαι σε καλό δρόμο. Πιστεύω πως με το καιρό θα αναπτυχθεί περισσότερη βιολογία και ίσως να έχω ακόμα καλύτερα αποτελέσματα, αλλά και έτσι δεν είναι και άσχημα, θα σας έχω ενήμερους
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
 


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Φίλτρο? andronikos Φίλτρανση 12 17-11-11 21:20
φίλτρο γλυκού σε φίλτρο θαλασσινού nikman Φίλτρανση 6 31-07-08 14:46
Φίλτρο KOKOBAS Αρχάριοι γλυκού νερού 15 28-03-08 17:00
Φίλτρο kostvl18 Γλυκό νερό - Γενικά 5 07-10-07 22:26

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 17:33.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04651 seconds with 14 queries