Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Φυτεμένα Ενυδρεία > Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά

Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 03-03-05, 13:38
GFON Ο χρήστης GFON δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-01-2005
Περιοχή: Γαλάτσι
Μηνύματα: 123
Προεπιλογή Ποιο υγρο λιπασμα να χρησιμοποιησω??

Εδω και λιγες ημερες εχω βαλει τα φυτα που διαβαζεται.

Αν δεν κανω λαθος ολα τρεφονται απο τα φυλα τους, και οπως καταλαβατε δεν χρησιμοποιω CO2 και βαδιζω στην λυση low maintenance ενυδρειου απο φυτά.

Θεωρειτε χρησιμο να ριχνω καποιο υγρό λιπασμα ,και αν ναι ποιο??

Να βασιστώ στην δοσολογια της συσκευασιας του??
__________________
Γιώργος
_________

120 Lt, Φίλτρο Eheim 2213, Φωτισμός 2x30W & 2x25W με ανακλαστήρα,CO2 με φιαλη 2 lt.

Φυτά: Anubia barteri,Anubia nana,Ceratophyllum demersum, Hygrophilla difformis, Hygrophilla polysperma,Alternathera Rossefolia Alternathera Cardinalis, Vesicularia dubyana on Woods, Gymnocoronis Spilanthoides Ludwigia Repens,Ophiapogon Kyoto.

Ψάρια:1 Firemouth, 3 Cherry barb, 2 Rosy barb, 1 Red fin shark,1 Clown loach,1m+1f Ramirez, 14 Neon Tetra 2 Crossocheilus latius, 2 SAE, 2 Albino ancistrus, 5 Amano Shrimp, 2 Apple Snails.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 03-03-05, 17:03
sot-zoe Ο χρήστης sot-zoe δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-12-2002
Περιοχή: ΜΑΡΟΥΣΙ
Μηνύματα: 540
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην sot-zoe
Προεπιλογή

Εγω θα ελεγα οτι δεν θες καθολου λιπασμα ετσι οπως ειναι τωρα και με τα φυτα που εχεις τωρα .
Αστο να τρεξει ετσι και αργοτερα ξεκινας να λιπαινεις με τσιγκουνια που ελεγε και ενας κινεζος
Και σε καμια σχεδον περιπτωση δεν βαζεις τις προτεινομενες δοσολογιες , αυτες κατα την γνωμη μου ειναι για πολυ βαρια φυτεμενα ενυδρεια που θες να τα τρεχεις στο οριο.
Στα λεω ολα αυτα γιατι εαν ξεκινησεις να λιπαινεις τωρα , σε λιγο θα μαζευεις αλγη με το καροτσακι .
__________________
Σωτήρης
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 03-03-05, 17:20
Το avatar του χρήστη gaia
gaia Ο χρήστης gaia δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-01-2004
Περιοχή: θεσσαλονικη
Μηνύματα: 667
Προεπιλογή

Απο μακροστοιχεια μπορεις να προσθετεις potassium-K ( ετοιμο σε υγρη μορφη εχει η Seachem το Flourish Potassium) .Ειδα οτι εχεις υψηλα νιτρικα και μαλλον και αναλογα φωσφορικα οποτε δεν χρειαζεται να προσθετεις nitrogen-N και phosphorus-P .
Απο μικροστοιχεια θα χρειαστει να προσθετεις σε υγρη μορφη βλεπε Flourish-Seachem , Florapride-Tetra , Ferreal.
Ξεκινα με την μιση απο την προτεινομενη δοσολογια και σταδιακα παρατηρωντας τα φυτα σου αυξανεις . Τα φυτα που θα δειξουν πρωτα ελλειψη καποιου στοιχειου θα ειναι τα Hygrophila και το ceratophilum.
Δες εδω για τα συμπτωματα ελλειψης http://www.greekaquarist.com/board/viewtopic.php?t=1076

Εαν δεν το εχεις κανει ηδη , προσθεσε μια λαμπα ακομη γιατι μια δεν φτανει.

Νομιζω οτι τα ψαρακια σου ειναι πολλα και ενα απο τα χαρακτηριστικα των low maintenance ενυδρειων πιστευω οτι πρεπει να ειναι η χαμηλη ιχθυοφορτιση.

Υπ'οψιν επισης οτι στην φαση που βρισκεσαι τωρα δεν χρειαζεται να σ'απασχολουν ιδιαιτερα τα λιπασματα αλλα να επικεντρωθεις στην καλη ποιοτητα νερου γενικοτερα ,στο σωστο φιλτραρισμα , τον φωτισμο σου κ.λ.π γιατι αν δεν εισαι σωστος σ'αυτα και απλα προσθετεις λιπασματα θα εχεις οπως σου ειπε και ο sot-zoe προβλημα με την αλγη.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 03-03-05, 18:21
George-A Ο χρήστης George-A δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-04-2003
Περιοχή: MN, USA
Μηνύματα: 512
Προεπιλογή Re: Ποιο υγρο λιπασμα να χρησιμοποιησω??

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από GFON
Αν δεν κανω λαθος ολα τρεφονται απο τα φυλα τους, και οπως καταλαβατε δεν χρησιμοποιω CO2 και βαδιζω στην λυση low maintenance ενυδρειου απο φυτά.
Τα φυτά τρέφονται ΚΑΙ απο τα φύλα ΚΑΙ απο τις ρίζες τους. Εξαρτάται απο το φυτό και απο που τα βρίσκει ποιό εύκολα.
Σε low maintenance θα πρέπει να έχεις κάποιο υπόστρομα πλούσιο σε θρεπτικά, αν όχι θα πρέπει να το εμπλουτίσεις με διάφορα πρόσθετα που υπάρχουν για αυτόν τον σκοπό.
Προσοχή μόνο να μην περάσουν σε καμμιά περίπτωση τα θρεπτικά αυτά στο νερό, αλιώς θα αρχίσει η γνωστή μάχη με την άλγη!

Για υγρά λιπάσματα σε αυτήν την περίπτωση θα έλεγα να μην βάλεις καθόλου, εκτός αν έχεις κάποια εμφανή έλειψη στα φυτά.
Και πάλι όλα είναι σχετικά, όπως βάζεις νερό βρύσης ή RO, το Κ ποτέ δεν έκανε κακό, κλπ. όπως γράψαν και οι παραπάνω.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 23-03-05, 12:25
GFON Ο χρήστης GFON δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-01-2005
Περιοχή: Γαλάτσι
Μηνύματα: 123
Προεπιλογή Re: Ποιο υγρο λιπασμα να χρησιμοποιησω??

Πλεον εχω αυξηση το φωτισμο μου σε 2χ25W +ανακλαστηρα .... εδω και 4 ημερες.

Η hygrofila μου εχει φανερο προβλημα... διαβαζοντας τον οδηγο για προβληματα στα φυτα θα ελεγα οτι πρεπει να λειπει ΚΑΛΙΟ ΚΑΙ ΣΙΔΗΡΟ.
Εχει ψιλοκιτρινα φυλλα που μερικα κατσαρωνουν, ενω τα νευρα των φυλλων ειναι πιο πρασινα απο το υπολοιπο.

Η ερωτηση μου ειναι... να περιμενω και αλλες μερες με τον υπαρχων φωτισμό μηπως βελτιωθουν, ή να παρω τα προαναφερμενα συστατικα και να προσθεσω μια μικρη ποσοτητα.

ΠΡΟΣΟΧΗ, δεν εχω καροτσακι για να βγαζω την αλγη.

CO2....δεν εχω καρδια μου!!

Μετρησεις
ΝΗ4=0
ΝΟ2=0
ΝΟ3=10 με 15 τις τελευταιες 10 μερες εχει σταθεροποιηθει εκει.

ΥΣ. Το κερατοφυλλο και οι ανουμπιες πανε μια χαρα , εχουν βγαλει νεα φυλλα και το κερατο εφθασε στην επιφανεια... το κερατο μου
__________________
Γιώργος
_________

120 Lt, Φίλτρο Eheim 2213, Φωτισμός 2x30W & 2x25W με ανακλαστήρα,CO2 με φιαλη 2 lt.

Φυτά: Anubia barteri,Anubia nana,Ceratophyllum demersum, Hygrophilla difformis, Hygrophilla polysperma,Alternathera Rossefolia Alternathera Cardinalis, Vesicularia dubyana on Woods, Gymnocoronis Spilanthoides Ludwigia Repens,Ophiapogon Kyoto.

Ψάρια:1 Firemouth, 3 Cherry barb, 2 Rosy barb, 1 Red fin shark,1 Clown loach,1m+1f Ramirez, 14 Neon Tetra 2 Crossocheilus latius, 2 SAE, 2 Albino ancistrus, 5 Amano Shrimp, 2 Apple Snails.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 23-03-05, 13:22
Το avatar του χρήστη lasal
lasal Ο χρήστης lasal δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-04-2003
Περιοχή: Thessaloniki
Μηνύματα: 2.296
Προεπιλογή Re: Ποιο υγρο λιπασμα να χρησιμοποιησω??

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από GFON
Η hygrofila μου εχει φανερο προβλημα... διαβαζοντας τον οδηγο για προβληματα στα φυτα θα ελεγα οτι πρεπει να λειπει ΚΑΛΙΟ ΚΑΙ ΣΙΔΗΡΟ.
Η ερωτηση μου ειναι... να περιμενω και αλλες μερες με τον υπαρχων φωτισμό μηπως βελτιωθουν, ή να παρω τα προαναφερμενα συστατικα και να προσθεσω μια μικρη ποσοτητα.
H hygrophilia αν δεν πάρει σύντομα θρεπτικά τότε θα σου χαλάσει μια
και ειναι φυτό γρήγορης ανάπτυξης.
Δίνοντας της μόνον φως την καταδικάζεις.
Θέλει λίπασμα.
Το κερατόφυλλο τραβάει απο το ΝΟ3 το (K) Κάλιο που αλλιώς θα υπήρχε για την hygrophilia.
Οπότε μην περιμένεις πολύ.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 23-03-05, 13:40
Το avatar του χρήστη koulio
koulio Ο χρήστης koulio δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-12-2002
Περιοχή: Πειραιας
Μηνύματα: 602
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην koulio
Προεπιλογή

ναι αλλα ειμαι της αποψης οτι μεσα σε συντομο χρονικο διαστημα
αυξηση του φωτισμου οπως και προσθεση λιπασματος και μαλιστα ολα αυτα
χωρις co2 .... βλεπω οτι οι ισσοροπιες θα ειναι οριακες και η αλγη παραμονευει.

ΙΜΟ δεν θα τα εκανα ολα μαζι .
τον καινουργιο φωτισμο ποσες ωρες τον αναβεις ???
__________________


There is a fine line between "hobby' and "mental illness".

Κυριακος
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 23-03-05, 13:49
sot-zoe Ο χρήστης sot-zoe δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-12-2002
Περιοχή: ΜΑΡΟΥΣΙ
Μηνύματα: 540
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην sot-zoe
Προεπιλογή

Σωστος ο Κυριακος , και εγω αυτης της αποψης ειμαι .
Πρεπει να βαλεις co2 στο σημειο που εισαι τωρα και μετα να προσθεσεις τα υπολοιπα εξειδικευμενα λιπασματα , εαν χρειαστει . ΙΜΟ ΙΜΕ
Παντως ειναι ευκολο να φτιαξεις ενα diy co2 με μπουκαλι αναψυκτικου .
__________________
Σωτήρης
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 23-03-05, 14:01
Το avatar του χρήστη lasal
lasal Ο χρήστης lasal δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-04-2003
Περιοχή: Thessaloniki
Μηνύματα: 2.296
Προεπιλογή

Συμφωνώ με τoυς προλαλήσαντες.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 23-03-05, 14:01
GFON Ο χρήστης GFON δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-01-2005
Περιοχή: Γαλάτσι
Μηνύματα: 123
Προεπιλογή

[
Παράθεση:
quote="koulio"]

ΙΜΟ δεν θα τα εκανα ολα μαζι .
τον καινουργιο φωτισμο ποσες ωρες τον αναβεις ???
[/quote]

περιπου 12 ωρες και ειναι η gro lux της sylvania
__________________
Γιώργος
_________

120 Lt, Φίλτρο Eheim 2213, Φωτισμός 2x30W & 2x25W με ανακλαστήρα,CO2 με φιαλη 2 lt.

Φυτά: Anubia barteri,Anubia nana,Ceratophyllum demersum, Hygrophilla difformis, Hygrophilla polysperma,Alternathera Rossefolia Alternathera Cardinalis, Vesicularia dubyana on Woods, Gymnocoronis Spilanthoides Ludwigia Repens,Ophiapogon Kyoto.

Ψάρια:1 Firemouth, 3 Cherry barb, 2 Rosy barb, 1 Red fin shark,1 Clown loach,1m+1f Ramirez, 14 Neon Tetra 2 Crossocheilus latius, 2 SAE, 2 Albino ancistrus, 5 Amano Shrimp, 2 Apple Snails.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 23-03-05, 14:05
Το avatar του χρήστη koulio
koulio Ο χρήστης koulio δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-12-2002
Περιοχή: Πειραιας
Μηνύματα: 602
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην koulio
Προεπιλογή

παρατηρησε προσεκτικα τι γινεται στο ενυδρειο γιατι ετσι ξαφνικα 12 ωρες
παραπανω φωτισμο μπορει αν οχι σιγουρο να κανει την ζημια . αμα δεις οτι η αλγη κανει την εμφανιση της μειωσε τον φωτισμο αμεσως.
__________________


There is a fine line between "hobby' and "mental illness".

Κυριακος
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 23-03-05, 14:15
Το avatar του χρήστη lasal
lasal Ο χρήστης lasal δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-04-2003
Περιοχή: Thessaloniki
Μηνύματα: 2.296
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από koulio
παρατηρησε προσεκτικα τι γινεται στο ενυδρειο γιατι ετσι ξαφνικα 12 ωρες
παραπανω φωτισμο μπορει αν οχι σιγουρο να κανει την ζημια . αμα δεις οτι η αλγη κανει την εμφανιση της μειωσε τον φωτισμο αμεσως.
Κυριάκο η Grolux έχει χαμηλό φωτισμό σχετικά με τις άλλες λάμπες
Ομως καλά έκανες και το επισήμανες.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 23-03-05, 14:22
GFON Ο χρήστης GFON δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-01-2005
Περιοχή: Γαλάτσι
Μηνύματα: 123
Προεπιλογή

[
Παράθεση:
quote="koulio"]παρατηρησε προσεκτικα τι γινεται στο ενυδρειο γιατι ετσι ξαφνικα 12 ωρες
παραπανω φωτισμο μπορει αν οχι σιγουρο να κανει την ζημια . αμα δεις οτι η αλγη κανει την εμφανιση της μειωσε τον φωτισμο αμεσως.
[/quote]

Κυριάκο , απο το Σαββατο που την εβαλα μεχρι χθες βραδυ δεν παρατηρησα κατι διαφορετικο, αλλα θα εχω το νου μου για την αλγη.
__________________
Γιώργος
_________

120 Lt, Φίλτρο Eheim 2213, Φωτισμός 2x30W & 2x25W με ανακλαστήρα,CO2 με φιαλη 2 lt.

Φυτά: Anubia barteri,Anubia nana,Ceratophyllum demersum, Hygrophilla difformis, Hygrophilla polysperma,Alternathera Rossefolia Alternathera Cardinalis, Vesicularia dubyana on Woods, Gymnocoronis Spilanthoides Ludwigia Repens,Ophiapogon Kyoto.

Ψάρια:1 Firemouth, 3 Cherry barb, 2 Rosy barb, 1 Red fin shark,1 Clown loach,1m+1f Ramirez, 14 Neon Tetra 2 Crossocheilus latius, 2 SAE, 2 Albino ancistrus, 5 Amano Shrimp, 2 Apple Snails.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 23-03-05, 14:34
Το avatar του χρήστη koulio
koulio Ο χρήστης koulio δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-12-2002
Περιοχή: Πειραιας
Μηνύματα: 602
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην koulio
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lasal
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από koulio
παρατηρησε προσεκτικα τι γινεται στο ενυδρειο γιατι ετσι ξαφνικα 12 ωρες
παραπανω φωτισμο μπορει αν οχι σιγουρο να κανει την ζημια . αμα δεις οτι η αλγη κανει την εμφανιση της μειωσε τον φωτισμο αμεσως.
Κυριάκο η Grolux έχει χαμηλό φωτισμό σχετικά με τις άλλες λάμπες
Ομως καλά έκανες και το επισήμανες.
φιλε lasal εγω την ειχα πατησει ετσι με grolux ... και ετρεχα και δεν προλαβαινα.
θα μου πεις και θα συμφωνησω οτι απο ενυδρειο σε ενυδρειο οι παραμετροι αλλαζουν αλλα απλα το αναφερω για να προσεχει.

gfon καλο θα ηταν να βαλεις diy co2 θα δεις καποια διαφορα απο οτι τωρα στα φυτα του .
__________________


There is a fine line between "hobby' and "mental illness".

Κυριακος
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 24-03-05, 16:15
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Συνεχιζω απο εδω
http://www.greekaquarist.com/board/v...ic.php?p=41370

Παράθεση:
Παράθεση:

goldmary έγραψε:
εκτος απο το microsorum ολα τα αλλα εχουν προβλημα.
εκτος απο αλατι κ αντιχλωριο τιποτα αλλο,εχω μια λαμπα 15w της sera blue sky royal.
[lasal]
Νομίζω πως το πρόβλημα προέρχεται απο την sera blue sky royal
http://www.reptilica.de/shop/product.../lang/english/

Δές τε το διάγραμμα και κάντε το σύγκριση με μια sylvania grolux
http://sylvania.aquanet.de/English/GROLUX.HTM

προβλέπεται αλλαγή της λάμπας
Wink
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από GFON
Εγω εχω και τις 2 λαμπες να δουλευουν παραλληλα ..... βεβαια η gro-lux εχει απο το Σαββατο σε λειτουργια και η sera royal απο την αρχη των φυτων.

Υπαρχει περιπτωση το προβλημα στην hygrofila να προερχεται απο αυτό??

Απο χθες εκανα καποια μειωση στον φωτισμό περιπου 10 ωρες η καθεμια συνολο, αλλες στιγμες μαζι και η 2 αλλες η μια ή η αλλη.

Δηλαδη ποσα kelvin πρεπει να εχει η λαμπα για να κανει για φυτά??
Το βεβαιο ειναι οτι η αλλαγη της λαμπας απο το σαββατο μεχρι σημερα ειναι δυσκολο να σου δειξει διαφορες τοσο γρηγορα..

Το φασμα της grolux ειναι συμφωνα με μελετες το καταλληλοτερο, αν και υπαρχουν και αλλοι συνδιασμοι, κατα μερικους καλυτεροι.
Σιγουρα παντως η grolux ειναι μια καλη επιλογη.

Πιστευω οτι στην περιπτωση σου το προβλημα ειναι στα θρεπτικα.
Κατα πασα πιθανοτητα ειναι ελλειψη K...
Αν παρακολουθεις συστηματικα το επιπεδο του NO3 και τελευταια εχει πεσει, αυτο ειναι μια ενδειξη οτι τα φυτα τραβανε θρεπιτκα συστατικα.
Αφου εβαλες φως, θα σου συνιστουσα να βαλεις και διοξειδιο για να προλαβεις την αλγη. Να υποθεσω οτι την μειωση φωτισμου την εκανες επειδη σου την επεσε η αλγη ??

Για το K.. flourish potassium, οπως σου εχουν ηδη πει.. και το εχεις ηδη αργησει.
Για λιπασμα.. seachem flourish.. μετα το CO2..
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 20:41.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,06208 seconds with 12 queries