Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γενικά > DIY . Φτιάχτο μόνος σου

DIY . Φτιάχτο μόνος σου Ο τίτλος τα λέει όλα.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 16-08-12, 13:04
Το avatar του χρήστη Κουραμπιές
Κουραμπιές Ο χρήστης Κουραμπιές δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 2.092
Lightbulb DIY ψυξη με χρηση ψυγειου και ανεμιστηρακια και αποφυγη εξατμισης

Λοιποοοον, η ιδεα μουρθε οταν βρηκα καποια πραγματα που χρησιμοποιουσα οταν ασχολουμουν με υδροψυξη στο pc και ειχα φτασει να το ψυχω με chiller με τον επεξεργαστη να δουλευει στους -21C. Ξεκινησα να κανω κατι αθορυβο, και κατεληξα με rotary συμπιεστη διπλα στο αυτι μου....τεσπα.

Η ιδεα λοιπον εχει ως εξης. Στο pc χρησιμοποιουμε ενα "μπλοκ" που καθεται πανω στον επεξεργαστη, μια αντλια (εγω προσωπικα ειχα μια eheim 1250) και ενα ψυγειο απο καλοριφερ ford transit, η πρακτικα οποιοδηπωτε μας βολεψει. Πανω στο ψυγειο συνδεουμε 2 ανεμιστηρακια να φυσανε με εναν ροοστατη κ αν θελουμε αλλα δυο να ρουφανε. Αυτοι που χρησιμοποιουσαν ψυξη και στην καρτα γραφικων ειχαν δυο τετοια ψυγειακια, αρα μεγαλυτερη επιφανεια.
Nα ενα παραδειγμα


Δεν μπορουμε να υιοθετησουμε μια ιδεα σαν και αυτη, για να ψυχουμε το νερο πιο αποτελεσματικα τους καλοκαιρινους μηνες χωρις την τεραστια εξατμιση? Αν το ψυγειο ειναι φτιαγμενο απο χαλκο, φανταζομαι οτι για reef θα επρεπε να χρηιμοποιησουμε αλουμινενιο, εξισου αποτελεσματικο. Το ψυγειο μπορει να παρεμβαλετε μεταξυ αντλιας επιστροφης απτο σαμπ, η μετα το φιλτρο κατα την επιστροφη στο ενυδρειο. Καλιστα τα ανεμιστηρακια συνδεοονται με εναν controler και ανοιγουν αυτοματα μολις ανεβει η θερμοκρασια.

Θετικα που βλεπω εγω:

-Η πτωση ειναι ΣΙΓΟΥΡΑ αποτελεσματικοτερη αποτι τα ανεμιστηρακια να χτυπανε απλα την επιφανεια του νερου.
-ΔΕΝ χρησιμοποιειτε εξτρα αντλια=περισοτερη ενεργεια-θερμοτητα στο συστημα
-Αναλογα το μερος μπορουμε να αποφυγουμε τη χρηση chiller=οικονομια
-Μπορει να κρυφτει ευκολα πισω απτο ενυδρειο η μεσα στα ντουλαπια αρκει να υπαρχει εξαερισμος απο πισω, μπορει να γινει βασουλα πανω στο επιπλο για παραδειγμα και να φευγει ο ζεστος αερας κατευθειαν εξω.

Αρνητικα
-Το ψυγειο θα μειωσει την ροη της αντλιας, αν φτιαχνουμε τωρα συστημα καλο θα ηταν να εχουμε μια μεγαλυτερη αντλια επιστροφης. Δηλαδη πχ αντι για 2500-2700, να παμε στα 3000-3500 l/h
-Σε μικρα (50l) αλλα και πολυ μεγαλα ενυδρεια (600+ λιτρα) πιθανον να μην αξιζει η ολη δουλεια. Στα μικρα το κοστος ειναι συγκριτικα με το ιδιο το ενυδρειο, αρκετα σεβαστο, γιατι θα πρεπει να αγοραστει αντλια αν το φιλτρο δεν παρεχει αρκετη ροη, η αν ειναι εσωτερικο, αλλα και στα μεγαλα θα χρειαστει καποιο μεγαλο ψυγειο, χωρις να γνωριζω το κοστος.
-Καλο θα ηταν να μην παρουμε χαλκινο, ετσι ωστε να μην εχουμε θεμα για θαλασινη μετατροπη αργοτερα. Μια βολτα στις μαντρες-παλιατζιδικα θα αποφερει ΜΕΓΑΛΑ αποτελεσματα. Υπαρχουν ακομα και πλαστικα ψυγεια, οχι τοσο καλης αποτελεσματικοτητας ομως.

Αυτα. Αν μου διαφευγει κατι και δεν μπορει να γινει με τιποτα κατι τετοιο...σορρυ. Μου κανει εντυπωση που δεν το εχω δει πουθενα στον κοσμο εναν τετοιο συστημα και φοβαμαι οτι κατι μου διαφευγει.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 16-08-12, 13:45
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Το μονο μεταλο που μπορει να χρησιμοποιηθει ειναι τιτανιο.
Ο χαλκος σκοτωνει και το αλουμιινιο αργα ή γρηγορα σκουριαζει.

Κανε αναζητηση και σε παλιοτερα θεματα. Εχει συζητηθει και εχουν γραφτει πολλα πραγματα.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 16-08-12, 13:50
Το avatar του χρήστη Κουραμπιές
Κουραμπιές Ο χρήστης Κουραμπιές δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 2.092
Προεπιλογή

To αλουμινιο σκουριαζει αλλα μιλαμε για μια χρονικη περιοδο 5ετιας τουλαχιστον. Tο ανοδιωμενο αλουμινιο δεν σκουριαζει καθολου, ποτε. Ισως με αυτο να γινεται.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 16-08-12, 13:57
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Αν ηταν εφτικτο/λειτουργικο, δεν θα το χρησιμοποιουσαν και στα chiller αντι τιτανιου?
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 16-08-12, 14:01
Το avatar του χρήστη Κουραμπιές
Κουραμπιές Ο χρήστης Κουραμπιές δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 2.092
Προεπιλογή

Οι αλουμινοσωληνες σπανε ευκολα, δεν ειναι σαν το χαλκο η το τιτανιο. Και ειναι μαλακοι για να περασει το φρεον απο μεσα. Δεν μπορουν να κουρμπαριστουν πανω απο 2-3 φορες μετα σπανε. Αλλο το τσιλερ. Ενα κοινο φουλ αλουμινενιο ψυγειο αυτοκινητου πιστευω δεν θαχει προβλημα για αρκετα χρονια. Την παλευει σε συνθηκες οτι ναναι, με θερμοκρασιες 80+ βαθμων. Πιστευω οτι το σαλονι ειναι καλη εναλακτικη γιαυτο
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 16-08-12, 14:18
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Εάν μιλάς απλά για ένα ψυγειάκι αυτοκινήτου το οποίο θα φυσάνε ανεμιστηράκια... απλά δε γίνεται. Εάν μιλάς για peltier ρίξε μια ματιά εδώ.
__________________
Aquascaping Contest 2013
Στέλιος

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη exelix : 16-08-12 στις 14:54
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 16-08-12, 14:23
Το avatar του χρήστη Κουραμπιές
Κουραμπιές Ο χρήστης Κουραμπιές δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 2.092
Προεπιλογή

Για απλο ψυγειακι μιλουσα....το πελτιερ δεν το σκεφτηκα να πω την αληθεια, αν και το εχω χρησιμοποιησει και αυτο. Αν ειναι να παμε σε κατι που καιει εξτρα ενεργεια, παμε σε chiller και τελος. Γιατι ομως δεν γινεται(το απλο ψυγειακι)?

ΥΓ το λινκ...δεν.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 16-08-12, 14:40
Το avatar του χρήστη Kotsos
Kotsos Ο χρήστης Kotsos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-09-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.837
Προεπιλογή

Δεν γινεται με το απλο ψυγειακι αυτοκινήτου να πήγες -21.. κάτι ακόμη έχει για ψύξη..

Και τέτοια συστήματα δεν δουλευουν στα ενυδρεία, γιατι δεν έχουν ισχύ..
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 16-08-12, 14:45
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Καθε καλοκαιρι σε 2-3 εγχωρια sites και σε μερικα ξενα καποιοι ανακαλυπτουν την υδροψυξη και σκεφτονται να τη χρησιμοποιησουν στα ενυδρεια.
Επειδη εχω σκυλοβαρεθει να γραφω ξανα και ξανα τους λογους γιατι αυτο ειναι ανεφικτο κανε ενα search και λιγο google-ing


Δυστυχως ειναι πολυ καλο για να ταν αληθινο
-------------------------
btw εχoυμε το ιδιο ψυγειακι βλεπω, αν θες μπορεις να βαλεις ακομα 3 ανεμιστηρακια.
Bοηθανε τουλαχιστο 5-6 βαθμους down σε τσιτα cpu την ωρα που τρεχει benchmark

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Nick74 : 16-08-12 στις 14:45 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 16-08-12, 14:55
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Ο σύνδεσμος διορθώθηκε. Από εκεί και πέρα σκέτο ψυγειάκι το πολύ πολύ να ρίξει τη θερμοκρασία σε αυτή του δωματίου, απλή φυσική.
__________________
Aquascaping Contest 2013
Στέλιος
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 16-08-12, 15:37
Το avatar του χρήστη klipitiklopos
klipitiklopos Ο χρήστης klipitiklopos δεν είναι συνδεδεμένος
Shrimps Support
 
Εγγραφή: 28-11-2004
Περιοχή: Σαλαμινα
Μηνύματα: 1.703
Προεπιλογή

Πολυ απλα δεν γινεται με ψυγειο νερου, γιατι βασιζεται σε αλλη αρχη λειτουργιας.
Προσπαθει να ψυξει το νερο - που στην περιπτωση ειτε του μοτερ του αυτοκινητου, ειτε του κυκλωματος του επεξεργαστη ειναι πολυ πανω απο αυτην του χωρου η του περιβαλλοντος - χρησιμοποιωντας τον αερα που πιεζει ο ανεμιστηρας να περασει μεσα απο τις γρυλλιες του ψυγειου, επαγωγικα δηλαδη, ο οποιος αερας ειναι στην θερμοκρασια του περιβαλλοντος, και μεχρι εκει, οχι παρακατω.
Τα ανεμιστηρακια στα ενυδρεια βασιζονται σε αλλη αρχη λειτουργιας, αυτην της εξατμισης του νερου, η οποια οσο μεγαλυτερη ειναι, τοσο και η πτωση της θερμοκρασιας του νερου, αλλα μεχρι ενος σημειου.
Το πολυ εως 5-6 αντε 7; οχι πιο κατω απο την θερμοκρασια περιβαλλοντος.
Τα chiller παλι στηριζονται σε αλλη αρχη λειτουργιας αυτην του φρεον, που αν συμπιεστει κατεβαινει η θερμοκρασια του, οποτε κατασκευαζοντας εναν εναλλακτη θερμοτητας, παιρνει κρυο αερα απο το περιβαλλον και αποβαλλει ζεστο. (πολυ απλοποιημενα ολα αυτα)
Το αντιθετο συμβαινει στα κυκλωματα θερμανσης με φρεον οπως τα air condition.
3 διαφορετικες αρχες λειτουργιας 3 διαφορετικα χαρακτηριστικα για την καθε μια, αναλογα την χρηση που τα θελουμε.
Και το κυκλωματακι στην αρχη του θεματος θα μπορουσε ενδεχομενα να δουλεψει αν η σερπαντινα ηταν βουτηγμενη σε ενα διαμερισμα με νερο που δεν θα ερχονταν σε επαφη με το νερο του ενυδρειου, π.χ. στο πισω μερος με ενα υδατοστεγες διαχωριστικο που θα διοχετευε την ψυξη στο νερο του ενυδρειου επαγωγικα και με καποιες απωλειες.
__________________

Οσα ξερει ο νοικοκυρης δεν τα ξερει ο κοσμος ολος...
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 16-08-12, 15:46
Το avatar του χρήστη Κουραμπιές
Κουραμπιές Ο χρήστης Κουραμπιές δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 2.092
Προεπιλογή

Αυτο λεω παιδες στη θερμοκρασια του δωματιου. Δηλαδη αν εχουμε 25-26 μας χαλαει ενα 26-28αρι στο ενυδρειο; Κωστα αν διαβασεις καλα τι γραφω λεω οτι το εψυχα με chiller, με φρεον δηλαδη και νερο(οχι phaser). Οχι απλο ψυγειο προφανως. Απλο ψυγειο ειχα στην αρχη, μετα εμπλεξα. Googling εκανα δεν βρηκα κατι.

Εξαρταται για το ψυγειακι που λες πλεον δεν την χρησιμοποιω και αυτη της φωτο δεν ειναι δικη μου. Εχω χρονια να την χρησιμοποιησω γιατι αλλαξα pc και δεν μπαινει (ηταν του eleven για s478 ) Τεσπα. Θα το ψαξω και εδω συγγνωμη για το ποστ ψαχνω πριν ποσταρω απλα ειλικρινα δεν ειχα βρει τιποτα.

Κλιπιτικποπε κατανοητος. Οτι μεσω της εξατμισης κατεβαινει πιο κατω απτην θερμοκρασια περιβαλλοντος δεν τοχα στα υποψην μου, μου φαινεται κ λιγο περιεργο αλλα δεν γνωριζω επι του θεματος.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 16-08-12, 16:07
Το avatar του χρήστη klipitiklopos
klipitiklopos Ο χρήστης klipitiklopos δεν είναι συνδεδεμένος
Shrimps Support
 
Εγγραφή: 28-11-2004
Περιοχή: Σαλαμινα
Μηνύματα: 1.703
Προεπιλογή

Ε καλα δεν εγινε και τιποτα!
__________________

Οσα ξερει ο νοικοκυρης δεν τα ξερει ο κοσμος ολος...
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 16-08-12, 16:15
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Αν έχουμε 25-26 στο σπίτι τότε μάλλον δε θα ανεβαίνει στο ενυδρείο τόσο που να μας ανησυχήσει (μιλώντας για τροπικά είδη).

Το γιατί πέφτει η θερμοκρασία κάτω από αυτή του περιβάλλοντος το λέει απλά στην αρχή αρχή.
__________________
Aquascaping Contest 2013
Στέλιος
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 16-08-12, 20:47
Το avatar του χρήστη klipitiklopos
klipitiklopos Ο χρήστης klipitiklopos δεν είναι συνδεδεμένος
Shrimps Support
 
Εγγραφή: 28-11-2004
Περιοχή: Σαλαμινα
Μηνύματα: 1.703
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κουραμπιές Εμφάνιση μηνυμάτων
Κλιπιτικποπε κατανοητος. Οτι μεσω της εξατμισης κατεβαινει πιο κατω απτην θερμοκρασια περιβαλλοντος δεν τοχα στα υποψην μου, μου φαινεται κ λιγο περιεργο αλλα δεν γνωριζω επι του θεματος.
Ναι στην πραξη εχω δει με 32 εσωτερικη (χωρου) 25 σε ενυδρειο, αν και οι τιμες δεν μπορει να ειναι απολυτες.
Φαντασου οταν ριχνεις οινοπνευμα στο χερι σου και εξατμιζεται, δεν νοιωθεις ψυξη;
Η οταν βγεις βρεγμενος απο την θαλασσα και φυσαει, δεν αισθανεσαι περισσοτερη δροσια;
Το ιδιο προσπαθει να κανει και το ανθρωπινο σωμα με τον ιδρωτα οταν ανεβει η εξωτερικη θερμοκρασια.
Περα απο τα παραδειγματα θα σου πω οτι και εγω παλιοτερα ειχα την αποψη οτι με τα ανεμιστηρακια μπορεις να ριξεις την θερμοκρασια του νερου μεχρι την τιμη της θερμικρασιας του χωρου - δεν ετυχε να κατσω να το σκεφτω πιο πριν δεν με ειχε απασχολησει
__________________

Οσα ξερει ο νοικοκυρης δεν τα ξερει ο κοσμος ολος...
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 17-08-12, 16:17
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

ασχετο βεβαια αλλα καλο το τσιλερ για την ψυξη του επεξεργαστη, αλλα αν μπορεις να βρεις η να φτιαξεις ενα καλο cpu block απο χαλκο (εχω φτιαξει ενα σε μηχανουργειο παλιοτερα ... στην τεταρτη προσπαθεια δεν εχανε) και τροφοδοτησεις κατ ευθειαν με φρεον με ενα μικρο συμπιεστη (εχει ενα μαγαζι στη θηβων κατι μικρους 60-75w) πεφτεις κατω απο -30 με τα παντα στην τσιτα για benchmark.
Απαραιτητες προυποθεσεις βεβαια ενας φιλος μηχανολογος η ψυκτικος που να γνωριζει πολυ καλα τη θεωρια για να υπολογιστουν τα μηκη των σωληνωσεων και ο χωρος εκτονωσης, και γνωση πολυ καλων κολλησεων φυσικα.
Δε θυμαμαι ποιος επεξεργαστης ηταν (εποχη διπυρηνων) απο 2.2 τον εφτασα 4.7 και ολα να δουλευουν στην εντελεια χωρις (πολλα) κρασαρισματα
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 17-08-12, 17:23
Το avatar του χρήστη Κουραμπιές
Κουραμπιές Ο χρήστης Κουραμπιές δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 2.092
Προεπιλογή

Αυτο που λες ειναι το phaser. Απλα χρησιμοποιουν μεχρι και rotary συμπιεστες χωρις πιστονι δηλαδη 1 ιππου (700w). Δεν πηγα σε αυτην την λυση γιατι ειναι πολυ μεγαλυτερο το κοστος για το μπλοκ και γενικα ολη η κατασκευη θελει συνεχη παρακολουθηση. Οι μονωσεις με νεοπρενιο πρεπει ναναι ΤΕΛΕΙΕΣ αλλιως κλαφτααααα. Οχι οτι δεν εχω καψει καρτα γραφικων απο υγρασια αλλα τεσπα. χαλκου ηταν και το δικο μου φτιαγμενο απτον eleven (κανει απτα καλυτερα στον κοσμο). Θεσσαλονικιος. Εγω δουλευα με το τσιλερ s478 pentium 4 3,2 prescott με stepping E0 (σπανιοτατος), στα 4,4 σταθερα και τον παραχωρησα για να καταριψουν τα παιδια το τοτε παγκοσμιο ρεκορ τον 5,7ghz και τον πηγανε 6,2. Με υγρο αζωτο
Φυγαμε τελειως offtopic hahaha.
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 17-08-12, 17:53
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

οντως ξεφυγαμε λιγο αλλα εκει πηγε το θεμα μονο του...

Phaser με 75 W συμπιεστη και υδροψυκτη αποσυμπιεση με κατι γαιδουροψυκρες οπως σου ειπα κατεβασα -30 και πιο κατω.
Η μελλετη εγινε μεχρι ενος σημειου απο εμενα (απο διαφορους τυπους και τα σχετικα που βρηκα στο ιντερνετ) αλλα η σοβαρη ολοκληρωση της εγινε απο φιλο μηχανικο ο οποιος κανει ψυκτικες μελετες για new buildings.
Το cpu block το κατασκευασε ο καλυτερος μηχανουργος που εχω συναντησει στη ζωη μου (Ρωσος ειναι, λεγεται Ανατολ κι εχει δικο του μηχανουργειο τωρα κοντα στη λευκα στον Πειραια) ο οποιος καποτε με γλυτωσε απο μια πολυ χοντρη αναποδια (με οδηγιες μου ειχε καταστραφει κατι μηχανολογικο... που απλα δε θα επρεπε να χαλασει, και ο ανθρωπος εκατσε ενα μερονυχτο και εφτιαξε τελικα ενα ιδιο) απο τοτε λεω πως ο ανθρωπος ειναι πραγματικα καλλιτεχνης του μεταλλου.

Με αζωτα και κανιστρα παντως δεν εμπλεξα γιατι αυτο ειναι μονο για ρεκορ κι οχι για συνεχη λειτουργια
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 17-08-12, 18:01
Το avatar του χρήστη Κουραμπιές
Κουραμπιές Ο χρήστης Κουραμπιές δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 2.092
Προεπιλογή

Ωραιος!! Ακριβη ασχολια-χομπυ παντως, απειρως πιο ανουσια απτα ενυδρειακα. Γιαυτο και την αφησα. Ειχε το χαβαλε της παντως. υδροψυκτο κοντεσερ επιβαλεται, πολυ καλη κινηση.
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 17-08-12, 18:14
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

κι εγω το ψιλοπαρατησα, εχω αρκετα αλλα χομπυ για να ασχολουμαι...
και οντως ισως δεν εχει πολυ μεγαλο νοημα εκτος αν πας για πρωταθλητισμο (οποτε τα σκας πολυυυυ χοντρα) αλλα την υδροψυξη μου την εχω... (σαν αυτη που δειχνεις στη φωτο αλλα με 6 ανεμιστηρακια)
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 17-08-12, 20:35
Το avatar του χρήστη Κουραμπιές
Κουραμπιές Ο χρήστης Κουραμπιές δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 2.092
Προεπιλογή

μεχρι εκει καλα ειναι. Οτι πρεπει θαλεγα. Ισως κανω και εγω κατι αλλα δεν ξερω αν μπαινει το μπλοκ που εχω. Θα δειξει.
(πλεον οι επεξεργαστες δεν καινε και τα watt των παλιων. εμενα ηταν rated 110w μονο ο επεξεργαστης....με το overclock αστα.)
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Mod-προς αποφυγη παρεξηγησεων Πάνος Greek Aquarist's Boards 66 07-05-10 17:26
Ανεμιστηρακια για ψυξη ενυδρειου με χρυσοψαρα Ηλίας DIY . Φτιάχτο μόνος σου 5 15-04-09 15:05
σχεση αλατοτητος-εξατμισης.... klaz Χημεία - Φυσική θαλασσινού νερού 2 21-08-07 17:26
επιλογη ψυγειου Πανικος Σωτηριου Έλεγχος θερμοκρασίας 8 18-04-06 19:52

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 18:21.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,07218 seconds with 13 queries