Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 10-03-11, 08:26  
νεογέννητα πλάτυ
 
Το avatar του χρήστη amangos
amangos
Member
Εγγραφή: 01-06-2007
Περιοχή: Aθήνα, Άλιμος (Καλαμάκι)
Μηνύματα: 149

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
amangos Ο χρήστης amangos δεν είναι συνδεδεμένος 10-03-11, 08:26
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

ως χαζομπαμπάς νεογέννητων πλάτυ, τι πρέπει να κάνω? Να ρίχνω κάποια ειδική τροφή? Κάτι-οτιδήποτε που πρέπει να ξέρω ή να κάνω? Συνεχίζω κανονικά όλες τις άλλες ρουτίνες (μετρήσεις/αλλαγές νερού κλπ)?
Εμφανίσεις: 6492
Απάντηση με παράθεση
  #31  
Παλιά 29-03-11, 20:00
Το avatar του χρήστη eimaste aR21rwstoi
eimaste aR21rwstoi Ο χρήστης eimaste aR21rwstoi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-11-2010
Περιοχή: ΧΙΟΣ
Μηνύματα: 1.584
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Billy T Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγω φιλε μου kesanhs τους δινω αυτη...

http://www.tetra.de/tetra/go/7B4ECF0...d=28&lang_id=2
βαλε βυτα επιφανειας για να κρυβονται
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 30-03-11, 07:47
Το avatar του χρήστη amangos
amangos Ο χρήστης amangos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-06-2007
Περιοχή: Aθήνα, Άλιμος (Καλαμάκι)
Μηνύματα: 149
Προεπιλογή

Μην έχοντας εμπειρία, αλλά με μόνη γνώση από την απλή παρατήρηση που έχω κάνει εγώ, έχουν μεγάλη διαφορά στην συμπεριφορά τους τα νεογέννητα πλάτυ από τα νεογέννητα γκάπυ.

Τα νεογέννητα πλάτυ έψαξαν να κρυφτούν με την μια, κυκλοφορούσαν λίγο και κρατούσαν χαμηλό προφίλ το πρώτο δεκαήμερο. Περνούσαν την ώρα τους κάτω από τα φύλα, 2-3 ήταν μόνιμοι πελάτες κάτω από τα φύλα της ανούμπιας νάνα, χώθηκαν και στο κερατόφυλο, ή κολούσαν πάνω στις πέτρες και προσπαθούσαν να μην φαίνονται. Γενικά το καθένα κοιτούσε πως να κρυφτεί μόνο του.

Τα νεογέννητα γκάπυ έχουν κοπαδιάσει στην επιφάνεια, δεν δείχνουν να προσπαθούν να κρυφτούν αλλά όταν κάποιο μεγαλύτερο ψάρι τα πλησιάζει, κινούνται σαν κοπαδάκι και βασίζονται στην ταχύτητα τους. Εάν συνεργαζόντουσαν οι "θηρευτές" τους, θα είχαν ήδη φαγωθεί τα περισσότερα.

Ο αρσενικός πλάτυς, διώχνει τα γκάπυ που πλησιάζουν τα μωρά. Τα προστατεύει! Το θηλυκό πλάτυ δεν δείχνει να ενδιαφέρεται να τα φάει. Τα θηλυκά γκάπυ επίσης δεν δείχνουν τάσεις να τα κυνηγήσουν. Τα αρσενικά γκάπυ δεν πλησιάζουν, αφού ο αρσενικός πλάτυ κάνει τον φύλακα των μικρών γκάπυ!!!

Έτσι, ο μόνος που έχει τρυγήσει μερικά "έκθετα" θα έλεγα μωρά γκάπυ, είναι ο μονομάχος που έχω (ναι ξέρω, κακώς τον έχω, αλλά δεν το συζητάει η γυναίκα μου, ο μονομάχος σύντομα θα αποκτήσει δικό του χώρο γύρω στα 20 λίτρα, αλλά προς το παρόν εξακολουθεί να είναι μαζί με τα άλλα). Ο μονομάχος παριστάνει τον ψόφιο κοριό στην επιφάνεια, καταφέρνει να φτάσει σε απόσταση 2-3 πόντων από τα μωρά, αλλά με το που πάει να επιτεθεί, είναι αργός και τα μωρά πολύ πιο γρήγορα. Όμως έχει καταφέρει να τσιμπήσει 2-3 μεζεδάκια.

Η μεγάλη πλάκα, είναι πως τα 15-20 ημερών πλάτυ, κινούνται πια ελεύθερα στο ενυδρείο χωρίς να δείχνουν ότι φοβούνται πια μην φαγωθούν, δεν κρύβονται πια, και 2-3 από δαύτα (μάλλον αρσενικά) κάνουν τσαμπουκάδες μεταξύ τους!!! Κινούνται και κατά των νεογέννητων γκάπυ, αλλά όχι για να τα φάνε, πιο πολύ μοιάζει σαν διεκδίκηση ζωτικού χώρου.

Πλάκα έχει όλη η παρατήρηση. Απλά έχω αρχίσει να αγχώνομαι τι θα γίνουμε όταν... θα μεγαλώσουν όλα αυτά τα ψαράκια, και τι θα γίνει στην επόμενη φουρνιά!

Εννοείται πως θα γίνω κι εγώ ένας από αυτούς που θα ψάχνουν να χαρίσουν πλάτυ και γκάπυ. Αλλά... που θα βρούμε τόσους να θέλουν να πάρουνε?

Υποθέτω πως δεν υπάρχει κάποιο πρόγραμμα στείρωσης. Άρα... τι θα κάνω στο τέλος? Στο τηγάνι?



By the way, έχω ήδη ξεφορτωθεί καμιά κατοστή σαλιγκάρια, αλλά εξακολουθεί το ενυδρείο μου να σαλιγκαροκρατείται. Έριξα 2-3 από αυτά τα helena, αλλά τι να πρωτοφάνε κι αυτά? Μιλάμε πολύ σαλιγκάρι. Δεν με πειράζουν να υπάρχουν και σαλιγκάρια, αλλά όχι κι έτσι!!! Αυτα τα helena, πόσα σαλιγκάρια τρώνε στην καθισιά τους? Θα αποκατασταθεί άραγε κάποια ισορροπία ή το πρόβλημα να είναι μόνιμο?
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 30-03-11, 08:36
Το avatar του χρήστη stav
stav Ο χρήστης stav δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-08-2006
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 1.593
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από amangos Εμφάνιση μηνυμάτων






By the way, έχω ήδη ξεφορτωθεί καμιά κατοστή σαλιγκάρια, αλλά εξακολουθεί το ενυδρείο μου να σαλιγκαροκρατείται. Έριξα 2-3 από αυτά τα helena, αλλά τι να πρωτοφάνε κι αυτά? Μιλάμε πολύ σαλιγκάρι. Δεν με πειράζουν να υπάρχουν και σαλιγκάρια, αλλά όχι κι έτσι!!! Αυτα τα helena, πόσα σαλιγκάρια τρώνε στην καθισιά τους? Θα αποκατασταθεί άραγε κάποια ισορροπία ή το πρόβλημα να είναι μόνιμο?
Σε 100 λιτρα ενυδρειο 3 anentome helena καθαρισαν τα σαλιγκαρια.
__________________
ΣΤΑΥΡΟΣ
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 30-03-11, 10:17
Το avatar του χρήστη amangos
amangos Ο χρήστης amangos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-06-2007
Περιοχή: Aθήνα, Άλιμος (Καλαμάκι)
Μηνύματα: 149
Προεπιλογή

Εγώ περνάω φάση baby boom των σαλιγκαριών... Τα helena προς το παρόν δεν προκάμουν...
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 31-03-11, 16:18
Το avatar του χρήστη kesanis
kesanis Ο χρήστης kesanis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 20-03-2010
Περιοχή: Αιγάλεω
Μηνύματα: 456
Προεπιλογή

Βάλε άλλα τόσα Helena. Σε 120l, 6 helena το καθάρισαν σε λιγότερο από μήνα. Τώρα βέβαια τα ταϊζω, αλλά τουλάχιστον γλύτωσαν τα φυτά μου που μου τα είχαν ριμάξει.
__________________
Ποτέ μην λογομαχείς μ' έναν ηλίθιο. Θα σε ρίξει στο επίπεδό του όπου και θα σε κερδίσει λόγω εμπειρίας!
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 01-04-11, 18:11
Το avatar του χρήστη amangos
amangos Ο χρήστης amangos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-06-2007
Περιοχή: Aθήνα, Άλιμος (Καλαμάκι)
Μηνύματα: 149
Προεπιλογή



Έχω ήδη πετάξει στον κισσό περίπου 150 σαλιγκαράκια, και παρόλα αυτά, αυτή είναι η εικόνα!!!
Δεν πάει άλλο...
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 03-04-11, 14:19
Το avatar του χρήστη kesanis
kesanis Ο χρήστης kesanis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 20-03-2010
Περιοχή: Αιγάλεω
Μηνύματα: 456
Προεπιλογή

Είναι πολύ λίγα τα Helena (3 μόνο!!) για να στο καθαρήσουν με τόσο σαλιγκάρι! Βάλε σύνολο 6 ή καλύτερα 8 helena και άστα να κάνουν αυτό που πολύ καλά ξέρουν να κάνουν. Θα μαζεύεις κελύφη κάθε μέρα.
__________________
Ποτέ μην λογομαχείς μ' έναν ηλίθιο. Θα σε ρίξει στο επίπεδό του όπου και θα σε κερδίσει λόγω εμπειρίας!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Άρρωστα πλάτυ mpoumpoula Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 15 27-01-11 00:58
Βοήθεια σε Πλάτυ!! mikeepidio Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 5 16-08-10 00:01
Ξιφοφόροι ή πλάτυ??? pizzahot Ζωοτόκα 12 02-03-10 18:30
Πλάτυ όπως γκάπυ; sailim Ζωοτόκα 2 24-02-10 08:43
Να μου ζήσουν τα μικρά πλάτυ!!! gianna Ζωοτόκα 3 25-01-10 23:45

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 03:47.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,38200 seconds with 15 queries