Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Ασπόνδυλα γλυκού νερού > Σαλιγκάρια

Σαλιγκάρια ...και άλλα μαλάκια γλυκού νερού.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 17-10-12, 21:07
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή ΑΝΑΠΑΡΑΓΩΓΗ ΣΑΛΙΓΚΑΡΙΩΝ

Καλησπέρα

Με αφορμή την παρακάτω απάντηση του Immortal (τον οποίο και ευχαριστώ) σε ένα άλλο θέμα που είχα ανοίξει, ήθελα να ρωτήσω ποιος είναι ο πιο εύκολος τρόπος αναπαραγωγής σαλιγαριών - ανεξαρτήτου είδους

"Αυτό που κάνω εγώ είναι να διατηρώ μια λεκάνη με φυτά σε εξωτερικό χώρο που είναι τίγκα στην τριχοειδή και στα σαλιγκάρια και κάθε τόσο , όταν βλέπω ότι μειώνεται ο πληθυσμός των melanoides προσθέτω 2-3 μεγάλα από τη λεκάνη και κρατάω μια ισορροπία... "

Οταν λέω "ευκολος" εννοώ, ανέξοδος και με τα ελαχιστότερα μέσα που μπορούν να υπάρξουν
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 17-10-12, 21:54
Το avatar του χρήστη stratri1
stratri1 Ο χρήστης stratri1 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-06-2011
Περιοχή: Τρίπολη
Μηνύματα: 294
Προεπιλογή

Νομίζω ότι πιο πολύ θα πρέπει να ασχοληθείς με τον έλεγχο του υπερπληθυσμού των σαλιγκαριών παρά με την αναπαραγωγή τους.
Πήρα ramshorn και σε λίγο καιρό είχε γεμίσει το ενυδρείο.
Πριν μερικές εβδομάδες πήρα 10 trumpet και ήδη εντοπίζω μικρά. Σε λίγο θα βγάζω και θα χαρίζω.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 17-10-12, 22:25
Giannakis Ο χρήστης Giannakis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-05-2012
Περιοχή: δραμα
Μηνύματα: 208
Προεπιλογή

υιοθετηστε ενα dwarf puffer
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 30-10-12, 08:31
g81gr Ο χρήστης g81gr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-09-2012
Περιοχή: heraclion crete
Μηνύματα: 601
Προεπιλογή

Για μην ανοίγω άλλο θέμα, Πως υπολογίζουμε τα σαλιγκάρια στην ιχθυοφόρτιση??? Έχω στο ενυδρείο μαλαισιανές τρομπέτες, και γίνεται πανικός. όπου και να κοιτάξω υπάρχουν σαλιγκάρια, και παρόλαυτά, υπάρχει ακόμα άλγη στο τζάμι και στα φύλλα των φυτών.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 30-10-12, 09:01
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Giannakis Εμφάνιση μηνυμάτων
υιοθετηστε ενα dwarf puffer
Dwafr puffer με guppies???

Ερωτήσεις σχετικές με τα σαλιγκάρια κι οποιος ξέρει απαντά:

1. Οι λαθρεπιβάτες τρώνε τα φυτά? Παρατηρώ κάποιες τρύπες στις ανούμπιες, τις οποίες έχω αρκετούς μήνες χωρίς κανένα πρόβλημα. Στα άλλα φυτά δεν υπάρχουν τρύπες ούτε φαγώματα.
2. Είχα βάλει στο ενυδρείο μου 5 helena και μετά από αρκετές μέρες βρήκα μια red crystal νεκρή. Μετά από 2 μέρες μια red cherry νεκρή και προχθές είδα ένα helena να "χτυπάει" μια yellow fire! Αν δεν το έβλεπα δεν θα το πίστευα. Ήταν μισοκρυμμένο στο χαλίκι και μόλις η γαρίδα πλησίασε και στάθηκε δίπλα του, την χτύπησε. Οι γαρίδες είναι ενήλικες, οι μετρήσεις στο ενυδρείο είναι οι σωστές...(καθόλου αμμωνία και νιτρώδη και περίπου 10 νιτρικά). Ευτυχώς τη συγκεκριμένη yellow fire πρόλαβα και την "'έσωσα". Απομάκρυνα τα 3 helena σε μια γυάλα που έχω και κράτησα τα 2 helena στο ενυδρείο...και πλέον φυλάω σκοπιά!
Καμιά άλλη λύση για την μείωση του πληθυσμού των λαθρεπιβατών, υπάρχει? Θυμίζω πως το ενυδρείο μου έχει guppies, neon (τα οποία θα μετακομίσουν σύντομα) και γαρίδες. Νομίζω πως η λύση με τα helena δεν απέδωσε...
3. Τα Drarf puffer έχω διαβάσει πως δεν μπορούν να συνυπάρχουν με είδη με μεγάλες ουρές και έντονα χρώματα. Ισχύει?
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 30-10-12, 10:08
g81gr Ο χρήστης g81gr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-09-2012
Περιοχή: heraclion crete
Μηνύματα: 601
Προεπιλογή

1, Δεν τρώνε τα φυτά τα σαλιγκάρια, εκτώς αν είναι σαπισμένα. Η αλήθεια είναι ότι έχω δει και εγώ τρύπες πάνω σε ένα εχινοδορους που έχω, αλλά μάλλον είναι επειδή δεν είναι και στα καλύτερά της...

2. όσο υπάρχει φαΐ τόσο τα σαλιγκάρια αναπαράγονται. όσο δεν είχα ψάρια, (άρα όχι υπολοίπατα τρωφών) τα σαλιγκάρια μου δεν αναπαράχθησαν ούτε μία φορα. Με το που έβαλα ψάρια, και γέμισε ο τόπος υπολείματα, άρχισα να βλέπω νεογέννητα σχεδόν κάθε μέρα...

3. δεν έχω ιδέα...
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 30-10-12, 10:34
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ChocolatePuma
3. Τα Drarf puffer έχω διαβάσει πως δεν μπορούν να συνυπάρχουν με είδη με μεγάλες ουρές και έντονα χρώματα. Ισχύει?
Ισχυει, εκτος αν δεν θελεις να εχουν πλεον μεγαλη ουριτσα
Δεν ειναι για κοινωνικα ενυδρεια.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 30-10-12, 10:47
Το avatar του χρήστη Alex_Salonica
Alex_Salonica Ο χρήστης Alex_Salonica δεν είναι συνδεδεμένος
Shrimp Artist
 
Εγγραφή: 23-11-2008
Περιοχή: Newcastle under lyme
Μηνύματα: 2.141
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από g81gr Εμφάνιση μηνυμάτων
Για μην ανοίγω άλλο θέμα, Πως υπολογίζουμε τα σαλιγκάρια στην ιχθυοφόρτιση??? Έχω στο ενυδρείο μαλαισιανές τρομπέτες, και γίνεται πανικός. όπου και να κοιτάξω υπάρχουν σαλιγκάρια, και παρόλαυτά, υπάρχει ακόμα άλγη στο τζάμι και στα φύλλα των φυτών.
Ρίξε μια ματιά στα υπομνήματα των σαλιγκαριών

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ChocolatePuma Εμφάνιση μηνυμάτων
Dwafr puffer με guppies???

Ερωτήσεις σχετικές με τα σαλιγκάρια κι οποιος ξέρει απαντά:

1. Οι λαθρεπιβάτες τρώνε τα φυτά? Παρατηρώ κάποιες τρύπες στις ανούμπιες, τις οποίες έχω αρκετούς μήνες χωρίς κανένα πρόβλημα. Στα άλλα φυτά δεν υπάρχουν τρύπες ούτε φαγώματα.
2. Είχα βάλει στο ενυδρείο μου 5 helena και μετά από αρκετές μέρες βρήκα μια red crystal νεκρή. Μετά από 2 μέρες μια red cherry νεκρή και προχθές είδα ένα helena να "χτυπάει" μια yellow fire! Αν δεν το έβλεπα δεν θα το πίστευα. Ήταν μισοκρυμμένο στο χαλίκι και μόλις η γαρίδα πλησίασε και στάθηκε δίπλα του, την χτύπησε. Οι γαρίδες είναι ενήλικες, οι μετρήσεις στο ενυδρείο είναι οι σωστές...(καθόλου αμμωνία και νιτρώδη και περίπου 10 νιτρικά). Ευτυχώς τη συγκεκριμένη yellow fire πρόλαβα και την "'έσωσα". Απομάκρυνα τα 3 helena σε μια γυάλα που έχω και κράτησα τα 2 helena στο ενυδρείο...και πλέον φυλάω σκοπιά!
Καμιά άλλη λύση για την μείωση του πληθυσμού των λαθρεπιβατών, υπάρχει? Θυμίζω πως το ενυδρείο μου έχει guppies, neon (τα οποία θα μετακομίσουν σύντομα) και γαρίδες. Νομίζω πως η λύση με τα helena δεν απέδωσε...
3. Τα Drarf puffer έχω διαβάσει πως δεν μπορούν να συνυπάρχουν με είδη με μεγάλες ουρές και έντονα χρώματα. Ισχύει?
Οι "κοινοί" λαθρεπιβάτες δεν πειράζουν υγιή φυτά, κάτι άλλο φταίει για το πρόβλημα των φυτών σου

Τα Helena μπορούν(και το κάνουν ορισμένες φορές) να επιτεθούν σε γαρίδες αλλά και σε πολύ μεγαλύτερα σαλιγκάρια από το μέγεθος τους(π.χ. aplle snails). Αν και πολλοί χομπίστες διατηρούν helena μαζί με γαρίδες χωρίς πρόβλημα προσωπικά δεν το προτείνω γιατί υπάρχει πάντα η πιθανότητα επίθεσης από τα Helena.
Διάβασε τα υπομνήματα των σαλιγκαριών

Ναι τα dwarf puffers είναι μικροί σατανάδες!
__________________
------ Life is what happens while you are busy making other plans ------
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Αναγνωρηση σαλιγκαριων!!! Sakisdraminos Σαλιγκάρια 5 11-04-12 21:32
Ειδη σαλιγκαριων! pavlos1988 Σαλιγκάρια 2 15-03-11 00:00
Αυγα σαλιγκαριων...... gohn1990 Σαλιγκάρια 5 01-04-08 22:08
Συμπεριφορα Σαλιγκαριων.. ob-la-di Αρχάριοι γλυκού νερού 10 02-05-07 22:45
ΕΞΑΦΑΝΙΣΗ ΣΑΛΙΓΚΑΡΙΩΝ ΓιαγκΤ Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 5 26-12-04 21:35

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 17:42.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04682 seconds with 13 queries