Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 23-01-08, 19:47
Το avatar του χρήστη xontros
xontros Ο χρήστης xontros δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-01-2008
Περιοχή: Μελίσσια (Aθήνα)
Μηνύματα: 2.117
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην xontros
Question Αγορά JBL BioCO2 ?

Καλησπέρα και σήμερα!

Λοιπόν, διαβάζοντας τόσα πολλά, λέω να δοκιμάσω κι εγώ την τύχη μου με το θέμα CO2. Έμαθα αρκετά για τα DIY, η αλήθεια είναι ότι "πίανουν τα χέρια μου", αλλά αν κυκλοφορούν στην αγορά συστήματα ακριβότερα μεν, αλλά όχι κατά πολύ, θα το σκεφτόμουν να αγοράσω κάτι.. Επειδή όμως κάθε φορά που αγοράζω πράγματα χωρίς να ρωτήσω πετάω τα λεφτά μου, ξεκινάω αυτό το post.

1ον. Ένα Σωστό ή Λάθος, ίσα ίσα για να μου λυθεί η απορία. Τα φυτά που έχω μέχρι στιγμής (δείτε την αντίστοιχη παρουσίαση) υποτίθεται ότι είναι "εύκολα", χωρίς ιδιαίτερες απαιτήσεις σε CO2. Παρ' όλα αυτά, βάζοντας CO2 θα τα ενισχύσω, έτσι δεν είναι?

2ον. Το ενυδρείο είναι Juwel Rekord 70, με μία λάμπα 15Watt. Που για 60lt βγάζει 0.25Watt/Lt. Στο μέλλον θα προσπαθήσω (με DIY) να προσθέσω και 2η. Για αρχή, λέω να ξεκινήσω με το CO2, και μετά να συνεχίσω με το φωτισμό. Και όλα αυτά γιατί διαβάζω ότι με τις απότομες μεταβολές του φωτισμού μπορεί να έχω προβλήματα άλγης, καθώς χωρίς αρκετό CO2, τα φυτά δε θα μπορούν να χρησιμοποιήσουν το φως. (ελπίζω να τα έμαθα καλά..) Καλά κάνω, ή να τα κάνω ανάποδα?

3ον. Αρχίζουμε τα βασικά τώρα. Απ' ότι έμαθα, ακόμα και σε DIY συστήματα CO2, θα χρειαστώ κάποια πατέντα για τη σωστή διάχυση. Που μπορεί μεν να γίνεται να την φτιάξω και μόνος μου, αλλά μάλλον θα προτιμήσω κάτι του εμπορίου. Αν λοιπόν κάτι τέτοιο κάνει γύρω στα 10-15 euro, γιατί να μην πάρω το πακετάκι της JBL BioCO2 vario που είναι κομπλέ, με 20-25? Αξίζει αυτό, το έχει δοκιμάσει κανείς? Και μετά, αν δω ότι δε συμφέρουν τα ανταλλακτικά της JBL, αλλάζω το μπουκάλι της JBL με ένα μπουκάλι Coca Cola και με το μείγμα που όλοι χρησιμοποιείτε.. Γίνεται αυτό?

4ον. Μήπως για αρχή να ξεκινήσω με τίποτα πιο απλό? Οι ταμπλέτες της Sera διάβασα εδώ ότι είναι πεταμένα λεφτά, ok λοιπόν. Κάτι όμως σαν το υγρό Excel της Saachem? Ή να πάω κατευθείαν σε αέριο CO2?
__________________
Pseudoeftropheus sentonographius sp. "ροζ"

Το (νυν) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με mikrogeophagus ramirezi): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=326855
Το (πρώην) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με ζωοτόκα): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=269530

Diogo, ο μονομάχος μου: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=26837
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 23-01-08, 20:24
Το avatar του χρήστη Yiannis59
Yiannis59 Ο χρήστης Yiannis59 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-02-2007
Περιοχή: Καπανδρίτι-Αττικής
Μηνύματα: 1.440
Προεπιλογή

Η σωστη λυση ειναι μπουκαλα αλλα το Jbl που το δοκίμασα στα λιτρα σου κάνει καλη δουλειά σε μενα κρατούσε αξιοπρεπώς ενα μήνα σχεδόν
__________________
Δισκοπάθεια
Και άσχετος από λίμνες
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 24-01-08, 12:26
Το avatar του χρήστη xontros
xontros Ο χρήστης xontros δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-01-2008
Περιοχή: Μελίσσια (Aθήνα)
Μηνύματα: 2.117
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην xontros
Προεπιλογή

Απαντήσεις στα υπόλοιπα κανείς?

Υ.Γ.1. Τελικά το BioCO2 έχει γύρω στα 40-50euro. Πέραν της JBL όμως, υπάρχουν κι άλλες εταιρείες με φθηνά συστήματα για CO2, όχι με μπουκάλα, αλλά με κάποιο είδος μαγιάς (που υποθέτω στη συνέχεια μπορεί κανείς να αντικαταστήσει με homemade μαγιά), στην κατηγορία 25-30Euro, με το συστηματάκι διάχυσης αυτό που (άντε να το περιγράψεις τώρα) η φυσαλίδα ανεβαίνει σε αυτό το "γύρω γύρω όλοι", και ανάλογα που θα ξεκινήσει την πορεία της, ρυθμίζεις και την ποσότητα διάχυσης. Για αρχάριο είναι μια χαρά αυτό έτσι δεν είναι? Και "αναβαθμίσιμο" στην πορεία. Δηλ. ο διαχύτης δε θα πάει χαμένος! Προτιμότερο δεν είναι απο Flourish Excel, ή από Sera ταμπλέτες?

Υ.Γ.2. Στο θέμα φωτισμού, λέω να αλλάξω τη "μαμίσια" λάμπα της Juwel με κάτι καλύτερο, ταυτόχρονα με το CO2, και 2η λάμπα να βάλω σταδιακά μετά από κανά μήνα-δίμηνο. Συμφωνείτε?
__________________
Pseudoeftropheus sentonographius sp. "ροζ"

Το (νυν) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με mikrogeophagus ramirezi): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=326855
Το (πρώην) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με ζωοτόκα): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=269530

Diogo, ο μονομάχος μου: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=26837
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 24-01-08, 13:01
Το avatar του χρήστη Nik25
Nik25 Ο χρήστης Nik25 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-05-2006
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 957
Προεπιλογή

Λοιπον φιλε μου καλε,η δικια μου γνωμη ειναι να κινηθεις σε αγορα μπουκαλας-μειωτηρα.Ακομα ηλεκτροβανες και Ph controller δεν θα χρειαστεις.Ενα τετοιο πακετακι θα σου βγει γυρω στα 100-120 ευρω(με 2κιλη μπουκαλα).Αλλα....
Το θεμα ειναι οτι γλυτωνεις χρηματα απο θεμα του καθε ποτε γεμιζεις την μπουκαλα.στο δικο μου ενυδρειο 500 λιτρων την 5κιλη την γεμιζω καθε 6 μηνες!!!!!!
Επισης...Αν θες αυριο μεθαυριο να κανεις ενα μεγαλυτερο ενυδρειο απλα δεν ξαναγοραζεις νεο συστημα CO2.
To excell ειναι φανταστικο αλλα μελλοντικα ειναι οικονομικα ασυμφωρο!
Σκεψου καλα και πες το
__________________

www.dreamwaters.gr
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 24-01-08, 13:19
Το avatar του χρήστη ΧρήστοςΠ
ΧρήστοςΠ Ο χρήστης ΧρήστοςΠ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-03-2007
Περιοχή: ΑΓ.ΒΑΡΒΑΡΑ ΑΙΓΑΛΕΩ
Μηνύματα: 1.305
Προεπιλογή

Βάλε έναν ανακλαστήρα για αρχή .
Η γνώμη μου είναι μην αγορασεις ακόμα τίποτα . Ξεκίνα με εύκολα φυτά άντε το πολύ πολύ και ένα λίπασμα γενικής χρήσης . Περίμενε κανά 4 μηνο με 6μηνο να δεις πως πας να περάσεις δηλαδή από τα διάφορα στάδια όπως για παράδειγμα κάποιες άλγες , να βρεις σταθερές ρουτίνες και να δεις αν σου πάει το όλο κόλπο καλά . Διάβασε πολύ σε αυτό το διάστημα και περίμενε . Όλα θα έρθουν με το καιρό τους . Παίρνα καμιά βόλτα από τον σύλλογο ή πήγαινε όπου μαζεύονται μηνιαία διάφορες ομάδες ( κρατάω πολιτκή ίσων αποστάσεων εγώ πρωτιμώ τον σύλλογο) πίστεψε με ένα 2-3 ωρο με προσωπική επαφή ισοδυναμή με κανά 15ήμερο στο νετ .
Αυτά από μένα και πάλι
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 24-01-08, 13:23
Το avatar του χρήστη giorgosp
giorgosp Ο χρήστης giorgosp δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-11-2007
Περιοχή: Κερατσινι
Μηνύματα: 124
Προεπιλογή

Να πω και την δικια γνώμη.Μεχρι τωρα έχω diy co2(με 2 μπουκάλια coca cola) με την σκάλα της nutrafin.Στα 230 ltr.που είναι το ενυδρείο μου με 12 φυτά χαμηλών εως μέτριων απαιτήσεων που έχω,τα αποτελέσματα είναι άψογα.Aπό το σαββάτο θα έχω κανονικό σύστημα co2 μόνο και μόνο γιατί βαριέμαι το ''μαγείρεμα''.Η τιμη βέβαια είναι 110 euro χωρις κοντρόλερ και ηλεκτρομαγνητική.
__________________
Φιλικά Γιώργος
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
JBL 250 Pan Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 3 29-12-07 12:28
JBL NO3 Test panos84 Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 1 08-05-07 11:50
JBL Tests ??? gangrel Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 6 01-06-06 16:22
JBL FilterBoost george Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 0 22-09-05 13:16
Arcadia vs JBL jovanis Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 5 18-11-04 22:33

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:01.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,07503 seconds with 15 queries