Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 26-02-10, 14:51   #1
Ψαρι σε 30λιτρο.
 
Το avatar του χρήστη water_turtle_lover
water_turtle_lover
Member
Εγγραφή: 15-01-2010
Περιοχή: Χολαργός /Αθηνα
Μηνύματα: 285

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
water_turtle_lover Ο χρήστης water_turtle_lover δεν είναι συνδεδεμένος 26-02-10, 14:51
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Χαιρετω τους συνφορουμιστες!!!!Εχω αγορασει ενα ενυδρειο 40 επι 25 επι 30,με μια λαμπα φθοριου κρεμαστη.Καπακι δεν εχει,αλλα εχει υποδοχη για γυαλι,ετσι κι εγω θα βαλω ενα γυαλινο σκεπασμα.Απο φυτα σκεφτομαι καμια ανουμπια και κανενα κερατοφυλλο.Τωρα μονο μενει το θεμα των κατοικων...Θα ηθελα πολυ να βαλω εντλερς,αλλα τα λυπαμαι να τα στριμωξω εκει μεσα....Σκεφτομουν μονομαχο αλλα με κατι πρεπει να τον 'συνοδεψω'....Τι λετε να βαλω??
__________________
'Ελενα
Εμφανίσεις: 8232
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 26-02-10, 15:01
Το avatar του χρήστη persival
persival Ο χρήστης persival δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-08-2009
Περιοχή: ¶γιος Νικόλαος - Ηράκλειο
Μηνύματα: 610
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην persival Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην persival Send a message via Skype™ to persival
Προεπιλογή

Γιατί "πρέπει" να τον συνοδεύσεις με κάτι άλλο τον μονομάχο; Βάλε 2-3 apple snail.
__________________
_
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 26-02-10, 15:03
Το avatar του χρήστη water_turtle_lover
water_turtle_lover Ο χρήστης water_turtle_lover δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-01-2010
Περιοχή: Χολαργός /Αθηνα
Μηνύματα: 285
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από persival Εμφάνιση μηνυμάτων
Γιατί "πρέπει" να τον συνοδεύσεις με κάτι άλλο τον μονομάχο; Βάλε 2-3 apple snail.
Οι apple snail ειναι γαριδες?? (σορρυ ειμαι λιγο ασχετη..΄)
__________________
'Ελενα
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 26-02-10, 15:04
Το avatar του χρήστη persival
persival Ο χρήστης persival δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-08-2009
Περιοχή: ¶γιος Νικόλαος - Ηράκλειο
Μηνύματα: 610
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην persival Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην persival Send a message via Skype™ to persival
Προεπιλογή

Σαλιγκάρια κίτρινου χρώματος

__________________
_
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 26-02-10, 15:05
Το avatar του χρήστη Dimis
Dimis Ο χρήστης Dimis δεν είναι συνδεδεμένος
Διαχειριστής
 
Εγγραφή: 20-05-2008
Περιοχή: Μεγαρα Αττικης & Χαλανδρι
Μηνύματα: 3.889
Προεπιλογή

Ενας μονομαχος και 2-3 kuhli loach και ενα Aplle snail.
__________________
"Όταν μια γυναίκα κοιμάται μονή,είναι ντροπή για όλους τους άνδρες του χωριού..." Ν.Καζαντζακης
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 26-02-10, 15:07
Το avatar του χρήστη water_turtle_lover
water_turtle_lover Ο χρήστης water_turtle_lover δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-01-2010
Περιοχή: Χολαργός /Αθηνα
Μηνύματα: 285
Προεπιλογή

Μαλλον ξεχασα να αναφερω οτι δεν θα βαλω α/ο αλλα τυρφη.Επισης,τα σαλιγκαρακια αυτα ειναι πολυ ωραια,αλλα τι τρωνε??
__________________
'Ελενα
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 26-02-10, 15:10
Το avatar του χρήστη persival
persival Ο χρήστης persival δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-08-2009
Περιοχή: ¶γιος Νικόλαος - Ηράκλειο
Μηνύματα: 610
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην persival Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην persival Send a message via Skype™ to persival
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από water_turtle_lover Εμφάνιση μηνυμάτων
Μαλλον ξεχασα να αναφερω οτι δεν θα βαλω α/ο αλλα τυρφη.Επισης,τα σαλιγκαρακια αυτα ειναι πολυ ωραια,αλλα τι τρωνε??
Τα πάντα!
Οτιδήποτε καταλήγει στον πάτο του ενυδρείου θα το αναλάβουν... Εναλλακτικά, μπορείς να δίνεις και ταμπλέτες βυθού.
Εγώ προσωπικά δεν τους κάνω ιδιαίτερη διατροφή, ότι δίνω στα ψαράκια μοιράζονται.
__________________
_
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 26-02-10, 15:15
Το avatar του χρήστη water_turtle_lover
water_turtle_lover Ο χρήστης water_turtle_lover δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-01-2010
Περιοχή: Χολαργός /Αθηνα
Μηνύματα: 285
Προεπιλογή

Το kuhli loach δεν μου πολυαρεσει,αλλα τα σαλιγκαρακια αυτα μου αρεσουν πολυ!! .Τωρα ο μονομαχος θα ειναι οκ μονο με τροφες εμποριου ή πρεπει να του δινω και κατι αλλο??
__________________
'Ελενα
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 26-02-10, 15:20
Το avatar του χρήστη persival
persival Ο χρήστης persival δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-08-2009
Περιοχή: ¶γιος Νικόλαος - Ηράκλειο
Μηνύματα: 610
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην persival Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην persival Send a message via Skype™ to persival
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από water_turtle_lover Εμφάνιση μηνυμάτων
Το kuhli loach δεν μου πολυαρεσει,αλλα τα σαλιγκαρακια αυτα μου αρεσουν πολυ!! .Τωρα ο μονομαχος θα ειναι οκ μονο με τροφες εμποριου ή πρεπει να του δινω και κατι αλλο??
Μια χαρά θα είναι με το εμπορίου, υπάρχουν ειδικές τροφές γι'αυτούς.
Απλά το τάισμα με μέτρο
Και φτιάξε το φιλτράκι έτσι ώστε να μην υπάρχει μεγάλη ροή στο νερό, να κοιτάζει η έξοδος προς τα πάνω π.χ. Δεν αρέσει στους μονομάχους η δυνατή ροή.
__________________
_
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 26-02-10, 15:21
Το avatar του χρήστη water_turtle_lover
water_turtle_lover Ο χρήστης water_turtle_lover δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-01-2010
Περιοχή: Χολαργός /Αθηνα
Μηνύματα: 285
Προεπιλογή

Και ειναι οκ να το κλεισω το ενυδρειο απο πανω με γυαλι,χωρις καθολου τρυπες ή θα παθει καμια ασφυξια?Και επισης για φοντο τι χρωμα χαρτονι μου προτεινετε να βαλω ετσι ωστε να μην στρεσσαρεται?
__________________
'Ελενα
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 26-02-10, 16:01
Μανος Θες Ο χρήστης Μανος Θες δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-12-2009
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 83
Προεπιλογή

Καλησπέρα και καλή αρχή.
Καπάκι ούτε το δικό μου έχει αλλά επέλεξα να μη βάλω για πολλούς και διάφορους λόγους- καλύτερη εξάτμιση αργότερα το καλοκαίρι,πιο εύκολη οξυγόνωση,καλύτερο οπτικό αποτέλεσμα τουλάχιστον για τα δικά μου γούστα με φυτά υδρόφυλλα που 'κρέμονται' εκτός ενυδρείου,κ.α.- και γενικά είναι κοντά σε αυτό που πας να κάνεις.
Στα λίτρα μου,είμαι στα 42 καθαρά,μπορώ να σου πω τι έβαλα εγώ με την μονομάχο μου-η οποία ήταν εξαρχής στο ενυδρείο- και έχω πετύχει μέχρι τώρα μία σχετικά καλή αρμονία( μέχρι στιγμής,φτου φτου μη το ματιάσω), αλλά και τι ΔΕΝ έβαλα και γλύτωσα από απώλειες και μπελάδες.

Ότι έβαλα ,και κυρίως δεν έβαλα, έγινε μετά από πολλές ερωτήσεις,διάβασμα και συμβουλές από έμπειρους εδώ στο φόρουμ και γενικά στο ίντερνετ,οπότε γενικά είναι σχετικά διασταυρωμένα αυτά που θα σου πω.
Κράτησε στο μυαλό σου ότι σου μιλάω για ενυδρείο με μονομάχο και έχε υπόψη σου ότι η δικιά μου είναι ήσυχη σχετικά...

Δεν Εβαλα:
Μονομάχο οποιουδήποτε φύλλου,Γκάπι, Έντλερ και γενικά ότι μπορούσε να προκαλέσει επιθετικές συμπεριφορές εκατέροθεν και στρες

Μικρά είδη γαρίδας,υπάρχει μεγάλη περίπτωση να γίνουν κολλατσιό

Ψάρια που έχουν άλλες απαιτήσεις νερού από την περιοχή μου(οι μονομάχοι είναι μεν μαλακού νερού αλλά τρομερά ανθεκτικοί)

Ψάρια που μεγαλώνουν πολύ

Απαιτητικά ψάρια(επειδή είμαι αρχάριος επέλεξα εύκολες λυσεις)

Σαλιγκάρια.Εάν δεν βάλεις καπάκι,από τα είδη εμπορίου 99% θα στην κοπανίσουν και θα τα κυνηγάς στο σαλόνι
Εάν βάλεις καπάκι,έχω διαβάσει αρκετά θετικά σχόλια για apple snails με μονομάχους,όπως και zebra

Εβαλα:

2 Γαρίδες Αμανο. Είναι μεγαλόσωμες,ανθεκτικές και σε μένα υπάρχει μια χαρά συμβίωση,λίγο κυνήγι περιέργειας στη αρχή μόνο το πρώτο εικοσάλεπτο...

4 Οττόκυκλους.Είναι πολύ μικρά ευαίσθητα ψάρια που τρώνε άλγες και φυτικές τροφές, με καλες αντοχές όμως σε σκληρό νερό.
Τους αντιμετώπισε με περιέργεια,πλέον αδιαφορεί εντελώς,αν και γενικά ακόμα είναι νωρίς...Απότι έχω διαβάσει είναι εφικτή η συμβίωση πάντως και το έχουν πετύχει αρκετοί δίχως απώλειες

Πολλά αληθινά φυτά και γενικά διακόσμηση φυσική σχετική με το περιβάλλον του ψαριού




Καταλαβαίνω ότι να βάλεις μόνο του ένα μονομάχο δεν σου αρέσει,ούτε και σε μένα άρεζε η ιδέα,το έβρισκα βαρετό και λίγο για 40 λίτρα.

Αλλά δυστηχώς είναι δύσκολος σε θέματα συγκατοίκησης και μπορέι να σκοτώσει άλλα ζωάκια εύκολα,ειδικότερα σε μικρά ενυδρεία που καθορίζει ως χώρο του,οπότε θέλει συγκεκριμένες επιλογές....

Εάν αποφασίσεις μικρά ζωοτόκα δίχως μονομάχο και δεν θέλεις να μπεις σε διαδικασίες μαλακού νερού, για μικρά ενυδρεία όπως τα δικά μας υπάρχουν γκάπι,και Αθήνα βρίσκεις εντλερ ή celestial danio(όχι γκάπι με έντλερ ,υβριδίζουν).
Βέβαια εκεί θα έχεις γέννες κλπ,αλλά έχει να κάνει με τα γούστα του καθενός...

Εάν μαλακώσεις το νερό σου πάλι,απέφυγε νεον και κόρι γιατι συχνά τα κοπανάνε οι μονομάχοι και επίσης θέλουν άλλου τύπου ενυδρεία γιατί τα δικα μας είναι μικρά για σμηνόψαρα.

Αρχάριος είμαι και ξέρω ελάχιστα σχετικά με ενυδρεία αλλά προσπαθώ.
Ότι σου πρότεινα έχει προταθεί ήδη σε μένα στην ίδια ερώτηση που έκανες και εσύ κάποιους μήνες πριν και εγώ αφού τα ακολούθησα έφτασα σε ένα καλό για τα δικά μου δεδομένα αποτέλεσμα(θα σου ανεβάσω φωτό όταν πάω σπίτι)

Καλή αρχή
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 26-02-10, 16:47
Το avatar του χρήστη water_turtle_lover
water_turtle_lover Ο χρήστης water_turtle_lover δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-01-2010
Περιοχή: Χολαργός /Αθηνα
Μηνύματα: 285
Προεπιλογή

Ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες!!!Κι εγω αρχαρια ειμαι και δεν ξερω πολλα πραγματα απο ψαρια,ετσι αποφασισα να αρχισω με μικρο ενυδρειο,για πολλους και διαφορους λογους.Θα ηθελα πολυ να βαλω ζωοτοκα(συγκεκριμενα εντλερς)αλλα αναπαραγονται πολυ γρηγορα και στην παρουσα φαση δεν υπαρχει δυνατοτητα για αλλο ενυδρειο,ετσι ωστε να βαλω μεσα τα μωρα τους.Καπακι ειναι αναγκαστικο να βαλω,γιατι εχω διαβασει οτι μπορει να πηδηξει ο μονομαχος απ'εξω.Για γαριδες θα το σκεφτω,αλλα δεν το βλεπω,γιατι δεν ξερω πραγματικα τιποτα απο γαριδες.Δεν ειχα ποτε την φιλοδοξια οτι θα μπορουσα να τον συνοδεψω με καποιο αλλο ψαρι-ειναι πολυ επιθετικοι..-.Με ενδιαφερουν τα ψαρακια που εχεις βαλει,αλλα πως ζουν με τον μονομαχο,απο τη στιγμη που εχουν διαφορετικες απαιτησεις νερου??Μηπως μπορεις να βαλεις μια φοτο για να δω πως ειναι???Ευχαριστω και παλι για τις συμβουλες.
__________________
'Ελενα
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 26-02-10, 17:57
Μανος Θες Ο χρήστης Μανος Θες δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-12-2009
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 83
Προεπιλογή

Αυτα ειναι τα ειδη που θα βρεις πιο ευκολα ¶θηνα(μετα τα τελευταια μου ποστ σχετικα με τα μαγαζια της επαρχιας δε λεω Ελλαδα πλεον
),αν και εχει και αρκετα ακομα στο εξωτερικο.
http://www.tsamisaquarium.gr/Selides...Otocinclus.htm


Οσο για παραμετρους εχουν διαφορετικη καταγωγη σαν ειδη αλλα ιδιες περιπου απαιτησεις και επισης ειναι και τα 2 ειδη ανεκτικα σε σκληρο νερο.

Εφοσον εσυ θα μαλακωσεις με τυρφη η ακομα και με απιονισμενο νερο εισαι μια χαρα.Το μονο ομως που πρεπει να θυμασαι ειναι οτι θελουν στρρωμενο βυθο αρα θα τους βαλεις μετα απο 2-3 μηνες και με πολυ προσοχη(εγω εκανα 3 ωρες προσαρμογη...).

Εδω ειναι οι μετρησεις απο κατοχο οτοκυκλων κατοικου Θεσσαλονικης με πολυ σκληρο νερο και οχι μονο τους διατηρησε αλλα καταφερε και αναπαραγωγη,κατι που δεν καταφερνουν χρονια χομπιστες απο ολο το κοσμο εξειδικευμενοι και με ιδανικες συνθηκες για τα ψαρια...
Σου παραθετω τις μετρησεις και το λινκ απο την Ενυδροφιλια.

http://www.enydriofilia.net/forum/vi...&sd=a&start=40


lion Θέμα δημοσίευσης: Re: Γέννα otocinclus
Δημοσιεύτηκε: Πέμ 19 Νοέμ, 2009 15:26

Εγγραφή: Τρί 26 Αύγ, 2008 8:05
Δημοσιεύσεις: 73
Τοποθεσία: Xαριλάου
Περιοχή: Θεσσαλονίκης
Ενυδρεία στην κατοχή μου::: 60x36x45 70L Φυτεμένο
52x28x35 35L Φυτεμένο Πέρασε ένας μήνας περίπου, και έχουν επιβιώσει 4 μικρά, τα οποία υπολογίζω να είναι σε μέγεθος από 7 χιλ. έως 10 χιλ.
Μετρήσεις:
Θερμ.: 26 C
ph: 7,5
kh: 14
gh: 16
NO3: 0
όλα με υγρά sera
-------------------------
Α και οσο για τις αλτικες ικανοτητες των μονομαχων,απλα εχε πιο χαμηλη σταθμη γυρω στα 5-8 εκατοστα,οι μονομαχοι πηδανε απεξω οταν ενοχληθουν,στρεσαριστουν η κυνηγανε,εμενα πλησιαζει στην επιφανεια μονο για να φαει(εχω ενα θεμα με αυτο τρωει συνεχεια και τα παντα....)

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Μανος Θες : 26-02-10 στις 17:57 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 26-02-10, 19:28
Το avatar του χρήστη yannakis
yannakis Ο χρήστης yannakis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2009
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 595
Προεπιλογή

παιδια μην λεμε οτι θελουμε!το νερο της βρυσης ειναι σκληρο και ασχετα αν ειναι ανθεκτικοι η οχι οι μονομαχοι,πρεπει να τους παρεχουμε το καλυτερο!μιας και λοιπον το ενυδρειο ειναι μικρο με ενα μπουκαλι απιονισμενο νερο θα σαι μια χαρα!
επισης σαλιγκαρια οχι πολλα!2 εως 3 το πολυ!τα μηλοσαλιγκαρα αν εχουν χωρο γινονται μεγαλα και επισης αναπαραγωνται πολυ ευκολα!καλο ειναι να ριχνεις κολοκυθακι ζεματισμενο η καροτο η και καλα πλυμμενο μαρουλακι και καμια ταμπλετιτσα μια στο τοσο!
για φυτα υπαρχουν και αλλα ακομα!βαλισνεριες,πιστια στρατιοτες(σε μικρες ποσοτητες,για να μειωνεις τον φωτισμο σε καποια σημεια γιατι τους αρεσει να ειναι σε πιο σκοτεινα νερα,βαλισνερια,χιγκροφιλα και αλλα πολλα...γενικα τους αρεσει πολυ να περνανε μεσα απο τα φυτα και να παιζουν!
επισης να βαλεις κανα δυο ριζες με σωστο τροπο ωστε να φτιαξεις λιγο βαθος στο ενυδρειο οπως και κανα ξεραμενο φυλλο αν βρεις απο κανα καθαρο μερος και να το βρασεις..δειχνει πολυ ωραιο!
τελος,καλυτερα οχι γαριδες(βεβαια εξαρταται και ο χαρακτηρας του καθε μονομαχου) αλλα γενικως οντως τις μικρες τις κυνηγανε συνεχεια και στρεσσαρονται!
αυτα απο μενα!
__________________




Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 26-02-10, 19:33
Μανος Θες Ο χρήστης Μανος Θες δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-12-2009
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 83
Προεπιλογή


Οσο για παραμετρους εχουν διαφορετικη καταγωγη σαν ειδη αλλα ιδιες περιπου απαιτησεις και επισης ειναι και τα 2 ειδη ανεκτικα σε σκληρο νερο.

Εφοσον εσυ θα μαλακωσεις με τυρφη η ακομα και με απιονισμενο νερο εισαι μια χαρα.Το μονο ομως που πρεπει να θυμασαι ειναι οτι θελουν στρρωμενο βυθο αρα θα τους βαλεις μετα απο 2-3 μηνες και με πολυ προσοχη(εγω εκανα 3 ωρες προσαρμογη...).

Αντε εγω γραφω οτι θελω-αρχαριος ειμαι και απειρος-αλλα καλο ειναι και να μην διαβαζουμε και οτι θελουμε αγαπητε συμφορουμιστα
yannakis,χεχεχε Ειπα εγω βαλτα σε νερο βρυσης?
Κι εγω με Απιονισμενο ειμαι,απλα ο τυπος τα κρατησε,διατηρησε και πολλαπλασιασε με νερο βρυσης,το οποιο σημαινει οτι ειναι ανθεκτικα,οχι καντε ολοι το ιδιο!!Βεβαια τωρα που το ξαναδιαβαζω αμα δεν το διαβασεις ολο βγαζει αλλο νοημα.

Anyway...
Απλα θα σου πωwater_turtle_lover οτι οταν μπηκα εγω πρωτη φορα στο φορουμ χωρις να ξερω ΤΙΠΟΤΑ και σε κατασταση αμοκ αφου μπαινοντας στο σπιτι βρηκα το ενυδρειο στημενο με ψαρια μεσα χωρις να εχει στρωθει, οχι μονο με βοηθησαν αμεσα τα παιδια του φορουμ με οδηγιες αλλα ο panos1972 χωρις να με ξερει περασε επομενη μερα μετα τη δουλεια και μου εφερε μπολι και φυτα χωρις να με εχει ξαναδει στη ζωη του!
Οποτε κατανοω την προσπαθεια σου και θελω να σε βοηθησω οπως βοηθησαν εμενα,εστω με τα λιγα που βιωσα και τα ελαχιστα που ξερω

Προσαρμογη ονομαζεται η διαδικασια εισαγωγης ζωου στο ενυδρειο-δε λεω ψαρι γιατι και οι γαριδες εχουν μια διαδικασια-,εαν δεν κανω λαθος υπαρχει στις οδηγιες στησιματος ενυδρειου,αμα το βρω το λινκ θα στο στειλω με pm.
Για υποστρωμα εχω μπεζ χαλαζιακη αμμο,ισως καποιοι να προτινουν σκουροχρωμο υποστρωμα για να 'φανουν' καλυτερα τα χρωματα του μονομαχου,αλλα με τα λιγα που διαβασα ειναι πολυ καλυτερο να εχεις αμμο.
Οσο για ΄πλατη΄οταν εβαλα χαρτονι η δικια μου εβλεπε την ανακλαση της και τρελαινοταν,οποτε εβγαλα το μαυρο χαρτονι αμεσα

Οσο για το καθαρισμο απο αλγες,εμενα ειναι γενικα αρκετα καθαρο το ενυδρειο,οποτε τους εβαλα επειδη μου αρεσαν πολυ τα γατοψαρα αλλα δεν μπορουσα να βαλω λογο μικρου ενυδρειου και οι οτοκυκλοι μοιαζουν πολυ.Κοινως τους ταιζω γιατι αλγες δεν εχω πολλες.
Εφοσον εσυ θα το κλεισεις τελικα απο πανω,εαν θελεις βαλε σαλιγκαρια καθως ειναι και αυτα αλγοφαγα,και αρκετα ομορφα.

Αυτα απο μενα,ωρα για εξοδο )
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 26-02-10, 19:39
Το avatar του χρήστη yannakis
yannakis Ο χρήστης yannakis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2009
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 595
Προεπιλογή

μαλλον εσυ χρειαζεσαι διαβασμα
δεν ειναι θεμα επιλογης!ειναι το οτι πρεπει!
θα βαζες ποτε δισκους σε σκληρο νερο?γιατι πρεπει
να μπουν και οι μονομαχοι?επειδη ειναι πιο ανθεκτικοι?
η επειδη δεν δειχνουν καποια σημαδια οτι δεν ειναι καλα?
δεν το καταλαβαινω αυτο!το αλλο με το στρωμενο βυθο?
τι λες?για τις γαριδες μιλας η για τους μονομαχους?
γιατι αν ειναι για το δευτερο,μαλλον κατι κανεις λαθος..
__________________




Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 26-02-10, 19:39
Το avatar του χρήστη water_turtle_lover
water_turtle_lover Ο χρήστης water_turtle_lover δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-01-2010
Περιοχή: Χολαργός /Αθηνα
Μηνύματα: 285
Προεπιλογή

Να ρωτισω κατι??Για τα οττοκυκλακια ή τα σαλιγκαρια εχει σημασια αν το χαλικι θα ειναι ψιλο ή χοντρο?
__________________
'Ελενα
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 26-02-10, 19:43
Το avatar του χρήστη yannakis
yannakis Ο χρήστης yannakis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2009
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 595
Προεπιλογή

για οτοκυκλους δεν ξερω αλλα για τα μηλοσαλιγκαρα δεν εχεις καποιο θεμα!παντως καλο ειναι να μην παρεις ουτε πολυ μεγαλα ουτε πολυ μικρα!στα πετ σοπ εχουν χυμα χαλικια σε πολυ φυσικο χρωμα και ειναι οτι καλυτερο!
__________________




Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 26-02-10, 19:57
Το avatar του χρήστη water_turtle_lover
water_turtle_lover Ο χρήστης water_turtle_lover δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-01-2010
Περιοχή: Χολαργός /Αθηνα
Μηνύματα: 285
Προεπιλογή

Ευχαριστω Μανο,μαλλον οττοκυκλους θα βαλω γιατι τα σαλιγκαρια απ'οτι εμαθα πολλαπλασιαζονται πολυ γρηγορα Επειδη σκεφτομαι να βαλω 2-3 ψαρακια,μηπως θα εχω και προβληματα με αυτα ως προς τις αναπαραγωγες??
__________________
'Ελενα
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 26-02-10, 20:03
Μανος Θες Ο χρήστης Μανος Θες δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-12-2009
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 83
Προεπιλογή

Καταρχας θα σου πω οτι διακρινω ασκοπη ενταση,σου λειπει φανερα η ευγενεια και η απαντηση δειχνει νεοτητα και εκνευρισμο,κατι που τα πρωιμα γκριζα μαλλια και οι ρυτιδες μου κατανοουν,σεβονται και προσπερνανε....
Αντε καλα.....Ειπα εγω πουθενα να βαλει σε σκληρο νερο το ψαρι?Δε ξαναδιαβαζεις λιγο το ποστ μου μηπως και βγαλεις ακρη?
Οσο για το βυθο μιλουσα για τους οτοκυκλους αλλα εσυ παλι αλλο καταλαβες οποτε αστο...
Δε χρειαζεται αντιπαραθεση και εγω γραφω για να βοηθησω εαν και εφοσον μπορω, την κοπελα με το ενυδρειακι της.
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 26-02-10, 20:03
Το avatar του χρήστη yannakis
yannakis Ο χρήστης yannakis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2009
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 595
Προεπιλογή

κατσε κατσε!καταρχην αν δεν τρωνε πολυ τα σαλιγκαρια δεν αναπαραγωνται και πολυ..εξαρταται!στειλε καποια φωτο οτοκυκλου να καταλαβω τι ειναι αυτο!επισης τις 2-3 ψαρακια?μονο ενας μονομαχος απο ψαρια μπαινει στο ενυδρειο και τιποτα αλλο...]

-----

πια αντιπαραθεση?απλα απαντησα.επισης ο ιδιος εγραψες οτι ειναι ανεκτικα στο σκληρο νερο!εκτος και αν δεν ενοουσες για τον μονομαχο!
επισης ρωτησα αν για τον στρωμενο βυθο ενωεις τις γαριδες η κατι αλλο!ο γραπτος λογος παρεξηγειται οποτε μην βιαζεσαι να κρινεις τον αλλον
__________________




Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 26-02-10, 20:10
Το avatar του χρήστη water_turtle_lover
water_turtle_lover Ο χρήστης water_turtle_lover δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-01-2010
Περιοχή: Χολαργός /Αθηνα
Μηνύματα: 285
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από yannakis Εμφάνιση μηνυμάτων
κατσε κατσε!καταρχην αν δεν τρωνε πολυ τα σαλιγκαρια δεν αναπαραγωνται και πολυ..εξαρταται!στειλε καποια φωτο οτοκυκλου να καταλαβω τι ειναι αυτο!επισης τις 2-3 ψαρακια?μονο ενας μονομαχος απο ψαρια μπαινει στο ενυδρειο και τιποτα αλλο...]

-----

πια αντιπαραθεση?απλα απαντησα.επισης ο ιδιος εγραψες οτι ειναι ανεκτικα στο σκληρο νερο!εκτος και αν δεν ενοουσες για τον μονομαχο!
επισης ρωτησα αν για τον στρωμενο βυθο ενωεις τις γαριδες η κατι αλλο!ο γραπτος λογος παρεξηγειται οποτε μην βιαζεσαι να κρινεις τον αλλον
Δεν μιλησα για 2-3 μονομαχους,αλλα για 1 μονομαχο με 2-3 οττοκυκλους.Δεν προτιμω τα σαλιγκαρια επειδη οπως και να το κανουμε δεν μπορω να ρυθμισω την αλγη μου,απροοπτα παντα μπορουν να συμβουν και δεν θελω μια μερα να πηξω και να μην εχω τι να τα κανω...Και συμφωνω οτι πρεπει να κατεβασετε λιγο την εντση..Μικρο παιδι ειμαι,τρομαζω!!!
__________________
'Ελενα
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 26-02-10, 20:11
Μανος Θες Ο χρήστης Μανος Θες δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-12-2009
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 83
Προεπιλογή

Κοιτα,εαν καταφερεις και εχεις προβλημα με αναπαραγωγες οτικυκλων αποτι διαβαζω θα σε κανουμε ηρωα και θα σου στησουμε μνημειο!!!
Εγγεγραμενα στα ελληνικα φορουμ μονο ενας τα καταφερε να τους αναπαραξει(και ηταν και Σαλονικιος οεο!!!)

Να ξερεις παντως οτι εαν εγω δεν ειχα την μονομαχο εξαρχης για να ειμαι ειλικρινης στα λιτρα μας θα εβαζα μονο ενα φυλλο απο γκαπακια με σαλιγκαρια-για να μην εχω αναπαραγωγες λογο απειριας- η μονομαχο με zebra snails.
Oλοι τα προτιμουν στους αρχαριους.Απλα οπως εγραψα το ενυδρειο 'μου προεκυψε' και πορευτηκα αναλογα με αυτα που ειχα,δεν υπηρχε περιπτωση να βγαλω τη μονομαχο οποτε εκανα οτι καλυτερο μπορουσα
Οτι θες ρωτα παντως,αργοτερα θα ερθουν και οι πολυ εμπειροι του φορουμ,οι οποιοι θα σου δωσουν και καλυτερες συμβουλες.
Προθυμια υπαρχει πολυ στο φορουμ
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 26-02-10, 20:12
Το avatar του χρήστη Dimis
Dimis Ο χρήστης Dimis δεν είναι συνδεδεμένος
Διαχειριστής
 
Εγγραφή: 20-05-2008
Περιοχή: Μεγαρα Αττικης & Χαλανδρι
Μηνύματα: 3.889
Προεπιλογή

Και οι Γαριδες και οι Οτοκυκλοι θελουν ωριμο ενυδρειο και στρωμενο βυθο!
Αλλα Οτοκυκλοι σε 30 λιτρα μικτα δεν ειναι οτι καλυτερο,οποτε αφησε το.
__________________
"Όταν μια γυναίκα κοιμάται μονή,είναι ντροπή για όλους τους άνδρες του χωριού..." Ν.Καζαντζακης
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 26-02-10, 20:12
Το avatar του χρήστη yannakis
yannakis Ο χρήστης yannakis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2009
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 595
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από water_turtle_lover Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν μιλησα για 2-3 μονομαχους,αλλα για 1 μονομαχο με 2-3 οττοκυκλους.Δεν προτιμω τα σαλιγκαρια επειδη οπως και να το κανουμε δεν μπορω να ρυθμισω την αλγη μου,απροοπτα παντα μπορουν να συμβουν και δεν θελω μια μερα να πηξω και να μην εχω τι να τα κανω...Και συμφωνω οτι πρεπει να κατεβασετε λιγο την εντση..Μικρο παιδι ειμαι,τρομαζω!!!
καλα εγω ξερω και εχει αποδειχτει κιολας οτι αν ολα ειναι σωστα δεν εχεις αλγη!οπως και δεν εμφανιστηκε και ποτε σε μενα!στειλε να δω τους οτοκυκλους!παντως για ενα τετιο ενυδρειο δεν χρειαζεσαι πολλα!εγω εχω ενα και αν εχει βγει ποτε αλγη,δεν μου την εχει αφησει ποτε να εμφανιστει!επισης δεν υπαρχει καμια ενταση απο μερους μου..οπως ειπα ο γραπτος λογος παρεξηγειται!
__________________




Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 26-02-10, 20:18
Το avatar του χρήστη water_turtle_lover
water_turtle_lover Ο χρήστης water_turtle_lover δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-01-2010
Περιοχή: Χολαργός /Αθηνα
Μηνύματα: 285
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από dimis1978 Εμφάνιση μηνυμάτων
Και οι Γαριδες και οι Οτοκυκλοι θελουν ωριμο ενυδρειο και στρωμενο βυθο!
Αλλα Οτοκυκλοι σε 30 λιτρα μικτα δεν ειναι οτι καλυτερο,οποτε αφησε το.
Ενταξει.Κριμα γιατι τα συμπαθησα τα ψαρακια .Οποτε γυρναω στα σαλιγκαρια και ο θεος βοηθος με τις αναπαραγωγες...
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από yannakis Εμφάνιση μηνυμάτων
καλα εγω ξερω και εχει αποδειχτει κιολας οτι αν ολα ειναι σωστα δεν εχεις αλγη!οπως και δεν εμφανιστηκε και ποτε σε μενα!στειλε να δω τους οτοκυκλους!παντως για ενα τετιο ενυδρειο δεν χρειαζεσαι πολλα!εγω εχω ενα και αν εχει βγει ποτε αλγη,δεν μου την εχει αφησει ποτε να εμφανιστει!επισης δεν υπαρχει καμια ενταση απο μερους μου..οπως ειπα ο γραπτος λογος παρεξηγειται!
Ο Μανος μου τους εστειλε εδω http://www.tsamisaquarium.gr/Selides...Otocinclus.htm .Ομορφα δεν ειναι??
__________________
'Ελενα

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη water_turtle_lover : 26-02-10 στις 20:18 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 26-02-10, 20:21
Το avatar του χρήστη Dimis
Dimis Ο χρήστης Dimis δεν είναι συνδεδεμένος
Διαχειριστής
 
Εγγραφή: 20-05-2008
Περιοχή: Μεγαρα Αττικης & Χαλανδρι
Μηνύματα: 3.889
Προεπιλογή

Αν τα συμπαθεις ενας λογος παραπανω να μην τα βαλεις σε 30 λιτρα.
Οσο για το ποια ψαρια ειναι Γιαννακη εδω: http://www.tsamisaquarium.gr/Selides...Otocinclus.htm
-------------------------
Αν βαλεις ενα σαλιγκαρι δεν θα εχεις αναπαραγωγες.
Επισης μπορει να βαλεις neritina snail ή bubble bee snail που δεν αναπαραγωντε σε γλυκο νερο.
__________________
"Όταν μια γυναίκα κοιμάται μονή,είναι ντροπή για όλους τους άνδρες του χωριού..." Ν.Καζαντζακης

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Dimis : 26-02-10 στις 20:21 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 26-02-10, 20:21
Το avatar του χρήστη yannakis
yannakis Ο χρήστης yannakis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2009
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 595
Προεπιλογή

ευχαριστω παιδια!ναι και εγω καλυτερα θα ελεγα οχι τα ψαρακια!αν να σας πω την αληθεια δεν ηξερα οτι και τα σαλιγκαρια θελουν στρωμμενο βυθο!..
__________________




Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 26-02-10, 20:24
Το avatar του χρήστη platy
platy Ο χρήστης platy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-11-2009
Περιοχή: Αττικη
Μηνύματα: 4.094
Προεπιλογή

φιλε πιστευω πως τσαμπα υπαρχει αυτη η ενταση ...yannakis δεν χρειαζεται να επιτιθεσαι στον Μανοςθες αφου ο ιδιος δεν εχεις δει τους οττοκυκλους εκ των οποιων τα ειδη που κυκλοφορουν
Otocinclus bororo
Otocinclus cuxaxari
Otocinclus hasemani
Otocinclus hoppei
Otocinclus huaroani
Otocinclus macrospilus
Otocinclus mariae
Otocinclus mimulus
Otocinclus mura
Otocinclus vestitus
Otocinclus vittatus
Otocinclus xakriaba
ετσι πιστευω πως και εσυ πρεπει να διαβασεις περισσοτερο..,στο σκληρο νερο που αναφερατε ΝΑΙ μπορουν να μπουν και δισκοι..γνωριζω προσωπικα ατομο απο τον συλλογο το οποιο διατηρει δισκους σε νερο βρυσης με συχνες αλλαγες...και γω ο ιδιος εχω τα σκαλαρια μου σε νερο βρυσης ...οποτε μην βιαζομαστε να βγαλουμε βιαστικα συμπερασματα...ΑΠΟΨΗ ΜΟΥ ειναι πως στο ενυδρειο σου water turtle lover θα ηταν προτιμητεο να βαλλεις 2 3 αρσενικα γκαπακια ή ενα μονομαχο μαζι με καποιο zebra snail..αργοτερα οταν ο βυθος θα στρωσει θα μπορεσεις καλλιστα να αποχωριστεις τον μονομαχο και να το κανεις μικροφυτεμενο γαριδοενυδρειο...με σεβασμο προς ολους και παντα φιλικα
__________________



Tάσος
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 26-02-10, 20:27
Το avatar του χρήστη water_turtle_lover
water_turtle_lover Ο χρήστης water_turtle_lover δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-01-2010
Περιοχή: Χολαργός /Αθηνα
Μηνύματα: 285
Προεπιλογή

Οποτε σε λιγο καιρο θα παω στο πετ σοπ και θα παρω ενα μονομαχο και θα δω και ποια ειδη σαλιγκαριων εχουν εκει και θα αποφασισω.Θα εχετε μαλλον παρουσιαση του ενυδρειου μου σε κανα μηνα!! Σας ευχαριστω ολους για την βοηθεια!!!
__________________
'Ελενα
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Ψαρι,αλλα τι ψαρι?!?!?! water_turtle_lover Αρχάριοι γλυκού νερού 25 06-02-10 01:14
νεκρο ψαρι dimmy Αρχάριοι γλυκού νερού 11 11-04-09 22:33
τι ψαρι ειναι? ΜΙΜΗΣ Malawi 11 03-03-09 10:00
Τι ψαρι ειναι?? Nikos! Γλυκό νερό - Γενικά 5 18-12-08 18:41
τι ψαρι...?? thanasis76 Γλυκό νερό - Γενικά 67 28-10-08 19:00

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 07:47.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,11013 seconds with 13 queries