Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Γλυκό νερό - Γενικά

Γλυκό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 17-10-08, 00:19
Το avatar του χρήστη s-vitzi
s-vitzi Ο χρήστης s-vitzi δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-01-2007
Περιοχή: Αθηνα-Αγιοι Αναργυροι
Μηνύματα: 332
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην s-vitzi
Question Φιλτρανση.Λιτρα/ωρα?

Απορια αρχαριου...
Σε πολλες περιπτωσεις εδω στο GAB,οπως και σε αλλα sites,εχω δει τον ατυπο κανονα για αναγκη κυκλοφοριας στο φιλτρο,4-5 φορες τα λιτρα του ενυδρειου.Κι απο οτι βλεπω,συνισταται σε ολων των ειδων τα setup.Γλυκου νερου εννοειται.
Και χωρις να γινεται λογος καν για τον ογκο των υλικων,τουλαχιστον του βιολογικου υλικου.Ολοι μπορουμε να καταλαβουμε οτι ενα πυκνοφυτεμενο δεν εχει την ιδια αναγκη φιλτρανσης με ενα ενυδρειο πoυ φιλοξενει κιχλιδες των λιμνων Μalawi και Tanganika,γιατι απλουστατα τα φυτα οντας καταναλωτες νιτρωδων και νιτρικων,γινονται συμμαχοι του φιλτρου μας
Σε συζητηση που ειχα με επαγγελματια του χωρου,μου ανετρεψε-προσπαθησε δηλαδη-αυτον τον κανονα,τον οποιο κι εγω,πλακα-πλακα,ειχα για τυφλοσουρτη,λεγοντας μου το αληθοφανες επιχειρημα,οτι στα πολλα λιτρα της κυκλοφοριας,υπαρχει προβλημα εποικισμου ,των αναεροβιων βακτηριδιων.Επομενο επιχειρημα τα λτ/ωρα που δινει για καθε ενυδρειο μεγαλος κατασκευαστης φιλτρων(Eheim).
Τελικα τι ισχυει απο ολα αυτα?Εκτος αν μιλαμε ξεχωριστα,για βιολογικο και μηχανικο φιλτραρισμα,οποτε αυτος ο κανονας φαινεται καπως επιπολαιος...
__________________
Στελιος
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 17-10-08, 00:29
Το avatar του χρήστη xontros
xontros Ο χρήστης xontros δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-01-2008
Περιοχή: Μελίσσια (Aθήνα)
Μηνύματα: 2.117
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην xontros
Προεπιλογή

Πολύ ενδιαφέρο το θέμα που άνοιξες.. Περιμένω κι εγώ να ακούσουμε απόψεις.. Γιατί κι εγώ τα είχα προσέξει ψαχουλεύοντας τα λίτρα που δίνουνε τα φίλτρα της Eheim.. Παράδειγμα, το 2213 δίνει 440lt/h, και λέει ότι κάνει μέχρι και για 250lt, όπου θα γυρίζει το νερό μόλις 1.8 φορές την ώρα!

Πάντως, το επιχείρημα περί αναερόβιων βακτηριδίων μπορεί κι αυτό να ανατραπεί από τη μορφή που έχουνε τα βιολογικά υλικά.. Το siporax, π.χ. επιτρέπει την έντονη ροή του νερού ανάμεσα και γύρω από τα "μακαρόνια", έτσι ώστε να υπάρχει καλή οξυγόνωση και να πραγματοποιείται ο κύκλος της νιτροποίησης στους εξωτερικούς πόρους τους.. Από την άλλη, στους πόρους που βρίσκονται στο εσωτερικό των μακαρονιών, μέσα στο κεραμικό αυτό υλικό, όπου και αναπτύσσονται αναερόβια βακτήρια, η ροή λογικά θα είναι ελάχιστη..
__________________
Pseudoeftropheus sentonographius sp. "ροζ"

Το (νυν) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με mikrogeophagus ramirezi): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=326855
Το (πρώην) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με ζωοτόκα): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=269530

Diogo, ο μονομάχος μου: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=26837
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 17-10-08, 01:47
Το avatar του χρήστη steady
steady Ο χρήστης steady δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-02-2005
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ(ΚΑΤΩ ΠΑΤΗΣΙΑ)-ΚΑΛΑΜΑΤΑ
Μηνύματα: 2.320
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην steady
Προεπιλογή

για να σχηματιστουν τα αναεροβια βακτηριδια θελει πολυ πολυ χαμηλη(χαμηλη οξυγονωση ωστε ελλειψη οξυγονου να διασπουν τα βακτηρια τα no3 για να χρησιμοποιησουν το οξυγονο και απελευθερωνετε αζωτο) ροη οποτε δεν καταλαβαινω τον κανονα του συγκεκριμενου επαγγελματια μαλλον το αντιθετο συμβαινει

τωρα αμα μου μπερδευτηκατε και ενοουσε τα βακτηρια δεν στεκει με την καμια αυτο


ενας ειναι ο κανονας παιδια για τα λιτρα ανα ωρα

ΟΣΑ ΑΠΑΙΤΟΥΝ ΤΑ ΨΑΡΙΑ ΜΑΣ ειναι ψαρια που θελουν χαμηλη ροη οπως τα λαβυρινθοψαρα ειναι ψαρια που θελουν και 10 φορες την ωρα τα λιτρα του ενυδρειου αφου ζουν σε γρηγορα και καλα οξυγονομενα νερα

μιας και η φιλοσοφια των περισσοτερων εδω μεσα ειναι σαν κυριαρχος στοχος ενος ενυδρειου η οσο το δυνατον καλυτερη καλυψη των αναγκων των ψαριων που φιλοξενει θα πρεπει να σκευτουμε και αυτη την παραμετρο


απο και και περα το 3-5 φορες ειναι κατι σαν ενδεικτικο για εναν αρχαριο που δεν καταλαβαινει αν το 30 φορες τα λιτρα ειναι πολυ και το 1 φορα τα λιτρα ειναι λιγο

χωρις να λεω με σιγουρια οσα ψαρια εχω κοιταξει για τις απαιτησεις τους σε αυτο τον τομεα κυμαινονται απο 2-3 φορες τα λιτρα εως 10-12 φορες

σε ολα τα παραπανω υποψην πρεπει να περνουμε οτι τα λιτρα που γραφουν τα φιλτρα οτι γυρνανε δεν ειναι στον ''τροχο'' που λεμε αλλα ονομαστικα και οτι με τον καιρο πεφτουν αρκετα

υ.γ μην μπερδευτει κανεις τα λιτρα ανα ωρα δεν εχουν σχεση με την βιολογικη επιφανεια του φιλτρου μπορει για τα λιτρα και τον τυπο του ενυδρειου μας η επιφανεια ενος φιλτρου με ελαχιστη ροη να ειναι αρκετη και να θελουμε extra κυκλοφορητες πχ για να κανουμε το επιθυμητο ''ρευμα'' ωστε να καλυπτουμε τις αναγκες των ψαριων οσο καλυτερα
__________________
ΚωΣτΑς
διαβαζω για την εξεταστικη...οχι για μενα για τη φουκαριαρα τη μανα μου
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 17-10-08, 01:51
Το avatar του χρήστη crazyio
crazyio Ο χρήστης crazyio δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Χαλκίδα
Μηνύματα: 1.955
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην crazyio
Προεπιλογή

Ο κάδος των υλικών σίγουρα παίζει σημαντικό ρόλο όπως παίζουν ρόλο και το τι υλικά έχουμε μέσα στο φίλτρο ..
το 4 -5 φορές τα λίτρα του ενυδρείου υποθέτω πως είναι ένας γενικός μπούσουλας που υπάρχει από παλιά που τα φίλτρα ήταν μόνο με σφουγγάρια ή δεν ήταν τόσο πορώδες τα υλικά που τοποθετούσαν μέσα.
Η παροιμία "φυλαγε τα ρούχα σου να έχεις τα μισά " ταιριάζει γάντι.


προσωπικά έχω στο 240 malawi μου ένα ecco 2236 που η Eheim το δίνει για μέχρι 300 λίτρα ενυδρείο (600L/h).
δεν έχω μετρήσει ποτέ αμμωνία .... δεν είχα ποτέ πρόβλημα ...
κοινώς δεν γυρνάω το νερό 4-5 φορές αλλά 3 αν πούμε πως τα καθαρά λίτρα είναι 200 (αν και είναι λιγότερα).

Πάντως το να πάρουμε ένα πολύ δυνατό φίλτρο και να μας κάνει το ενυδρείο πλυντήριο δεν είναι λύση μιας και εκεί έχουμε άλλου είδους προβλήματα π.χ πολύ γρήγορη ροή του νερού από τα υλικά με αποτέλεσμα την μη σωστή φίλτρανση ..
__________________

Ιωσάς
Wise men talk because they have something to say; fools, because they have to say something.

I guess Ill always be a soldier of fortune....
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 17-10-08, 02:04
Το avatar του χρήστη steady
steady Ο χρήστης steady δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-02-2005
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ(ΚΑΤΩ ΠΑΤΗΣΙΑ)-ΚΑΛΑΜΑΤΑ
Μηνύματα: 2.320
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην steady
Προεπιλογή

αμμωνια δεν προκειται να μετρησεις αλλα δεν ειναι μονο εκει το θεμα
__________________
ΚωΣτΑς
διαβαζω για την εξεταστικη...οχι για μενα για τη φουκαριαρα τη μανα μου
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 17-10-08, 02:22
Το avatar του χρήστη s-vitzi
s-vitzi Ο χρήστης s-vitzi δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-01-2007
Περιοχή: Αθηνα-Αγιοι Αναργυροι
Μηνύματα: 332
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην s-vitzi
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από crazyio Εμφάνιση μηνυμάτων
Ο κάδος των υλικών σίγουρα παίζει σημαντικό ρόλο όπως παίζουν ρόλο και το τι υλικά έχουμε μέσα στο φίλτρο ..
το 4 -5 φορές τα λίτρα του ενυδρείου υποθέτω πως είναι ένας γενικός μπούσουλας που υπάρχει από παλιά που τα φίλτρα ήταν μόνο με σφουγγάρια ή δεν ήταν τόσο πορώδες τα υλικά που τοποθετούσαν μέσα.
Η παροιμία "φυλαγε τα ρούχα σου να έχεις τα μισά " ταιριάζει γάντι.


προσωπικά έχω στο 240 malawi μου ένα ecco 2236 που η Eheim το δίνει για μέχρι 300 λίτρα ενυδρείο (600L/h).
δεν έχω μετρήσει ποτέ αμμωνία .... δεν είχα ποτέ πρόβλημα ...
κοινώς δεν γυρνάω το νερό 4-5 φορές αλλά 3 αν πούμε πως τα καθαρά λίτρα είναι 200 (αν και είναι λιγότερα).

Πάντως το να πάρουμε ένα πολύ δυνατό φίλτρο και να μας κάνει το ενυδρείο πλυντήριο δεν είναι λύση μιας και εκεί έχουμε άλλου είδους προβλήματα π.χ πολύ γρήγορη ροή του νερού από τα υλικά με αποτέλεσμα την μη σωστή φίλτρανση ..
Ιωσα αυτο ακριβως δεν καταλαβαινω...

Το επιχειρημα οτι η ροη δεν θα αφησει να δημιουργηθουν η θα "σκοτωσει" τα βακτηρια,πως ευσταθει,αφου π.χ. σε ενα φιλτρο της Eheim ανεξαρτητως ενυδρειου ,η ροη στο φιλτρο θα ειναι ιδια και τα υλικα τα ιδια (οταν μιλαμε για τα ετοιμα σετ της eheim).Με λιγα λογια η εταιρια μας λεει οτι με αυτην την ροη κι αυτο το υλικο εισαι ο.κ..Το θεμα παλι ερχεται στο ποσες φορες θες να γυρνας τα λιτρα σου,αναλογως με τους κατοικους που φιλοξενεις στο ενυδρειο σου και τις αναγκες τους(χαμηλη ροη,οξυγονωση κ.α,που και αυτα δεν βλεπω να πολυαναφερονται)
Κι εγω στα 2 ενυδρειακια που ειχα μεχρι στιγμης,δεν ειχα μετρησει ποτε αμμωνια,(120αρι με φυτα 620λτ/ωρα,70αρι με φυτα εσωτερικο με ενα αντλιακι 300λτ/ωρα χαμηλωμενο).
Απλα θελω οτι γινεται,να γνωριζω το λογο που γινεται κι οχι να νοιωθω απλα τυχεροςΕτσι πιστευω οτι μπορει να γινω καλυτερος και να κανω τις σωστες κινησεις
__________________
Στελιος
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 17-10-08, 02:28
Το avatar του χρήστη crazyio
crazyio Ο χρήστης crazyio δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Χαλκίδα
Μηνύματα: 1.955
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην crazyio
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από steady Εμφάνιση μηνυμάτων
αμμωνια δεν προκειται να μετρησεις αλλα δεν ειναι μονο εκει το θεμα
Δεν διαφωνώ καθόλου !!

Αναφέρθηκα όμως στην αμμωνία διότι το κύριο μέλημα μας είναι το να παρέχουμε στα ψάρια μας νερό χωρίς ΝΗ3/4 και ΝΟ2 ..
Το αν μπορούμε να τους παρέχουμε και μεγάλη ροή κτπ είναι κάτι που κατ εμέ έρχεται σε δεύτερη μοίρα και που εύκολα επιτυγχάνεται ( πχ με έναν κυκλοφοριτή)
__________________

Ιωσάς
Wise men talk because they have something to say; fools, because they have to say something.

I guess Ill always be a soldier of fortune....
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 17-10-08, 03:40
aristomenis Ο χρήστης aristomenis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-08-2007
Περιοχή: Π.Φάληρο
Μηνύματα: 192
Προεπιλογή ...........

Γειά σας φίλοι μου

Παιδιά το θέμα είναι όντως πολλή ενδιαφέρον και νομίζω ότι πρέπει να σχολιαστή,αναληθή από τους έμπειρους του φόρουμ.....τώρα εγώ θα πω την γνώμη μου,της σκέψεις μου και βέβαια τις απόψεις άλλων που έχω συζητήσει
στο παρελθόν....πρόσφατα σε ένα ξένο site (ο ιδιοκτήτης του site καλλιεργεί
οξύρινχους...)αναφέρει ότι για κάθε γραμμάριο τροφής που καταναλώνουν τα ψάρια μας πρέπει να αντιστοιχεί με ένα λίτρο βιολογικό υλικό,αν λάβουμε υπόψην ότι στο ψάρι αντίστοιχη τροφή με 2% του σωματικού του βάρους εύκολα μπορούμε να το υπολογίσουμε...έχει υποθή απο επαγγελματίες εξ ανατολών ότι ο χρόνος της νιτροποίησης είναι περίπου 12 με 15 λεπτά ανάλογα το ph την θερμοκρασία κ.λ.π και το νερό πρέπει να μένει στο φίλτρο το χρόνο που προανέφερα.....(αναφέρεται σε λίμνες...) αν και αυτό δεν έχει μεγάλη σημασία(εμείς πρέπει να έχουμε στο νού μας τον όγκο της βιολογίας και την κυκλοφορία...) Κατά την γνώμη μου η παραπάνω άποψή δεν πρέπει να ευσταθεί διότι το νερό γυρίζει συνεχώς.....και η βιολογική μάζα μας βρίσκετε συνεχώς στο νερό....άρα πιστεύω ότι η αλήθεια πρέπει να είναι κάπου στην μέση.... για να γίνω ποιό σαφής...να υποθέσουμε ότι έχουμε ενα τανκ 400λιτ με 6 δίσκους 12cm (εμένα δεν μου αρέσουν καθόλου...δεν έχουν κίνηση.... τεμπέληδες βρε παιδιά... ) και η τροφή που λαμβάνουν την ημέρα ειναι μερικά μικρογραμμάρια αν υποθέσουμε (πάλι ) οτι τα απόβλητα τους παράγουν π.χ 3mg αμμωνία ,με αυτή την αμμωνία μπορούν να τραφούν π.χ 50.000.000 βακτηρίδια, τώρα αν αυτα τα βακτηρίδια αποικήσουν σε ένα φίλτρο 2217 η σε τέσσερα 2217 και το νερό γυρνάει 5 η10 φορές την ώρα πιστεύω ότι είναι το ίδιο..... αν τα ψάρια μας παράγουν ένα συγκεκριμένο ποσό αμμωνίας ταυτόχρονα θα έχουμε και
τα αντίστοιχα βακτηρίδια...οπότε αν τα βιολογικά υλικά είναι 10λιτ η 50 λιτ
είναι το ίδιο και το αυτό.....αυτό το λέω γιατί ακούω ....(να κτήσεις καλή βιολογιά...κλπ υπερβολές....) Αυτή βέβαια είναι η αποψή μου μπορεί και κάνω λάθος ....καλό θα ήταν να ακουστούν και γνώμες από άλλους.

Νάστε όλοι καλά.
__________________
ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙΣ ΕΛΛΗΝΙΚΟΣ
Να υπάρχεις Ελληνικός δηλώνει τέσσερις τρόπους συμπεριφοράς : Ότι δέχεσαι την αλήθεια που έρχεται μέσα από την φύση,όχι την αλήθεια που φτιάχνει το το μυαλό των ανθρώπων.Ότι ζεις σύμφωνα με την ηθική της γνώσης,όχι με την ηθική της δεισιδαιμονίας και των προλήψεων.Ότι αποθεώνεις την ομορφιά,γιατί η ομορφιά είναι σαν τον νού σου και φθαρτή σαν την σάρκα σου.Και κυρίως αυτό......ότι αγαπάς τον άνθρωπο.Πώς αλλιώς !! Ο άνθρωπος είναι το πιο τραγικό πλάσμα στο σύμπαν...............
Δ.Λιαντίνης


Προτάσεις.....


εδώ>
http://direct-democracy.geschichte-schweiz.ch/ το πολιτικό σύστημα της Ελβετίας (στα Αγγλικά)και εδώ> http://translate.google.gr/translate....ch%2F&act=url μεταφρασμένο στα Ελληνικά
εδώ> http://bezedakos.blogspot.gr/ (για
κατανόηση της πραγματικής δημοκρατίας....)
εδώ>http://contogeorgis.blogspot.com/
εδώ>
http://www.filosofia.gr/
εδώ >http://www.liantinis.gr/
εδώ >http://www.antifono.gr/portal/index.php
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 17-10-08, 08:39
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

Θα συμφωνησω με αυτα που ειπε ο steady.

H "αναγκη" για πολλες φορες γυρισμα την ωρα του νερου στο φιλτρο δεν ειναι τοσο παλια. Δημιουργηθηκε την τελευταια εικοσαετια, μετα την εξαπλωση των ειδων της λιμνης μαλαουι (οπου αρχισαν να φτιαχνονται ενυδρεια χωρις φυτα με παρα πολλα ψαρια μεσα - αν θυμουνται οι παλιοτεροι στην αρχη της "μοδας" μαλαουι εβαζαν παρα πολλα ψαρια ολων των χρωματων και την πεθερα τους για να μειωνεται η επιθετικοτητα).

Αυτοι οι κανονες για καθε γραμμαριο ψαριου τοσο βιολογικο υλικο ειναι λιγο μπακαλιστικοι, αλλες οι αναγκες του ιδιου ψαριου σε 5000 λιτρα κι αλλες σε 100 λιτρα - οσο λιγοστευουν τα λιτρα τοσο αποτελεσματικοτερη και γρηγορη πρεπει ναναι η βιολογικη διαδικασια.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 17-10-08, 11:15
aristomenis Ο χρήστης aristomenis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-08-2007
Περιοχή: Π.Φάληρο
Μηνύματα: 192
Προεπιλογή ...........

Συμφωνώ με τον Τolis σε αυτό ( με τις διαφορετικές ανάγκες του κάθε ψαριού...) διότι άλλο ψάρι ζεί σε νερά με κίνηση και άλλο ψάρι με λιγότερο κίνηση κλπ όσο για το θέμα της βιολογίας του φίλτρου....αν αποσυντεθεί 1γρ τροφή σε 100 λιτ νερού θα έχουμε μια ανάγνωση αμμωνίας πχ 0,3mg/lit ενώ η ίδια ποσότητα σε 5.000 λίτρα νερού δεν θα ανιχνεύετε καν....συμπέρασμα ότι παίζουν πολλοί παράμετροι στο θέμα φίλτρανση ....και είναι καθαρά θέμα εμπειρίας .....πάντως πιστεύω ότι ένας γενικός μπούσουλας που δίνει πχ η eheim η αρχάριοι θα πρέπει να τον τηρούν....
__________________
ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙΣ ΕΛΛΗΝΙΚΟΣ
Να υπάρχεις Ελληνικός δηλώνει τέσσερις τρόπους συμπεριφοράς : Ότι δέχεσαι την αλήθεια που έρχεται μέσα από την φύση,όχι την αλήθεια που φτιάχνει το το μυαλό των ανθρώπων.Ότι ζεις σύμφωνα με την ηθική της γνώσης,όχι με την ηθική της δεισιδαιμονίας και των προλήψεων.Ότι αποθεώνεις την ομορφιά,γιατί η ομορφιά είναι σαν τον νού σου και φθαρτή σαν την σάρκα σου.Και κυρίως αυτό......ότι αγαπάς τον άνθρωπο.Πώς αλλιώς !! Ο άνθρωπος είναι το πιο τραγικό πλάσμα στο σύμπαν...............
Δ.Λιαντίνης


Προτάσεις.....


εδώ>
http://direct-democracy.geschichte-schweiz.ch/ το πολιτικό σύστημα της Ελβετίας (στα Αγγλικά)και εδώ> http://translate.google.gr/translate....ch%2F&act=url μεταφρασμένο στα Ελληνικά
εδώ> http://bezedakos.blogspot.gr/ (για
κατανόηση της πραγματικής δημοκρατίας....)
εδώ>http://contogeorgis.blogspot.com/
εδώ>
http://www.filosofia.gr/
εδώ >http://www.liantinis.gr/
εδώ >http://www.antifono.gr/portal/index.php
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 17-10-08, 11:55
Το avatar του χρήστη saxo_29
saxo_29 Ο χρήστης saxo_29 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-08-2008
Περιοχή: ΑΝΩ ΚΥΨΕΛΗ
Μηνύματα: 88
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην saxo_29
Προεπιλογή

Κύριοι σορρυ αλλά για να καταλάβω

Αυτή την στιγμή σε 200αρι ενυδρείο ( mbuna) τρέχω ένα φίλτρο του οποίου η αντλία είναι 1800λιτρα/ωρα, για περισσότερη οξυγόνωση και καλύτερο φιλτράρισμα του νερού έχω προσθέσει και ένα μικρό εσωτερικό φίλτρο 300 λίτρα/ώρα,.

Αυτό που αναρωτιέμαι με αυτά που διαβάζω παραπάνω είναι, μήπως έτσι κάνω περισσότερο κακό παρά καλό;
Τα βακτήρια προλαβαίνουν να αναπτυχτούν σωστά με τέτοιο φιλτράρισμα;
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 17-10-08, 11:57
Andros Ο χρήστης Andros δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 07-04-2007
Περιοχή: Tseri, Nicosia
Μηνύματα: 1.228
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Andros
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από steady Εμφάνιση μηνυμάτων
για να σχηματιστουν τα αναεροβια βακτηριδια θελει πολυ πολυ χαμηλη(χαμηλη οξυγονωση ωστε ελλειψη οξυγονου να διασπουν τα βακτηρια τα no3 για να χρησιμοποιησουν το οξυγονο και απελευθερωνετε αζωτο) ροη οποτε δεν καταλαβαινω τον κανονα του συγκεκριμενου επαγγελματια μαλλον το αντιθετο συμβαινει

τωρα αμα μου μπερδευτηκατε και ενοουσε τα βακτηρια δεν στεκει με την καμια αυτο


ενας ειναι ο κανονας παιδια για τα λιτρα ανα ωρα

ΟΣΑ ΑΠΑΙΤΟΥΝ ΤΑ ΨΑΡΙΑ ΜΑΣ ειναι ψαρια που θελουν χαμηλη ροη οπως τα λαβυρινθοψαρα ειναι ψαρια που θελουν και 10 φορες την ωρα τα λιτρα του ενυδρειου αφου ζουν σε γρηγορα και καλα οξυγονομενα νερα

μιας και η φιλοσοφια των περισσοτερων εδω μεσα ειναι σαν κυριαρχος στοχος ενος ενυδρειου η οσο το δυνατον καλυτερη καλυψη των αναγκων των ψαριων που φιλοξενει θα πρεπει να σκευτουμε και αυτη την παραμετρο


απο και και περα το 3-5 φορες ειναι κατι σαν ενδεικτικο για εναν αρχαριο που δεν καταλαβαινει αν το 30 φορες τα λιτρα ειναι πολυ και το 1 φορα τα λιτρα ειναι λιγο

χωρις να λεω με σιγουρια οσα ψαρια εχω κοιταξει για τις απαιτησεις τους σε αυτο τον τομεα κυμαινονται απο 2-3 φορες τα λιτρα εως 10-12 φορες

σε ολα τα παραπανω υποψην πρεπει να περνουμε οτι τα λιτρα που γραφουν τα φιλτρα οτι γυρνανε δεν ειναι στον ''τροχο'' που λεμε αλλα ονομαστικα και οτι με τον καιρο πεφτουν αρκετα

υ.γ μην μπερδευτει κανεις τα λιτρα ανα ωρα δεν εχουν σχεση με την βιολογικη επιφανεια του φιλτρου μπορει για τα λιτρα και τον τυπο του ενυδρειου μας η επιφανεια ενος φιλτρου με ελαχιστη ροη να ειναι αρκετη και να θελουμε extra κυκλοφορητες πχ για να κανουμε το επιθυμητο ''ρευμα'' ωστε να καλυπτουμε τις αναγκες των ψαριων οσο καλυτερα
__________________
MY POND

ΕΝΑΣ ΑΝΟΗΤΟΣ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΑ ΛΑΘΗ ΤΟΥ...ΕΝΑΣ ΣΟΦΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ....
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 17-10-08, 12:41
Το avatar του χρήστη saxo_29
saxo_29 Ο χρήστης saxo_29 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-08-2008
Περιοχή: ΑΝΩ ΚΥΨΕΛΗ
Μηνύματα: 88
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην saxo_29
Προεπιλογή

Οπότε αυτό που εννοούμε είναι ότι περισσότερο φιλτράρισμα, και περισσότερες φυσαλίδες ( ανατάραξη τις επιφανείας για οξυγόνο) δεν είναι πάντα το καλύτερο;
Έχοντας υπόψη ότι μιλώ συγκεκριμένα για mbuna , και ενυδρείο Malawi χωρίς φυτά κλπ. Που να μπορούν να δημιουργήσουν οξυγόνο.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 17-10-08, 18:06
Το avatar του χρήστη steady
steady Ο χρήστης steady δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-02-2005
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ(ΚΑΤΩ ΠΑΤΗΣΙΑ)-ΚΑΛΑΜΑΤΑ
Μηνύματα: 2.320
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην steady
Προεπιλογή

φιλε saxo φυσικα και δεν κανεις κακο κανενα ισως απλα να ειναι περιτο το δευτερο φιλτρο σου μια και τα 1800 λιτρα/ωρα ειναι κομπλε απο καθε αποψη

δεν ξερω γιατι ασχολιομαστε με την αμμωνια τοσο πολυ και δεν μπορω να καταλαβω γιατι το παιδευεται με μαθηματικα το πραγμα

η αληθεια ειναι οτι υπαρχει λαθος νοοτροπια που ξεκιναει απο τις εταιριες πιστευω αυτο που εχω καταλαβει εγω ειναι οτι το παρακανουμε με την ποσοτητα βιολογικου βλεπω ενυδρεια 200 λιτρα φυτεμενα φουλ με κανονικη ιχθυοφορτιση και εχουνε φιλτρα με 4-5 λιτρα substrat

ειδικα μετα απο κανα 6μηνο ρε παιδια που αρχιζει και παλιωνει το ενυδρειο και ειναι μεσα η διακοσμιση πληρως αποικισμενη απο βακτηριδια παυει να υπαρχει καθε πιθανοτητα μη διασπασης της αμμωνιας σε συνδιασμο με μια στοιχειωδης φιλτρανση

για να μην αναφερω οτι καποια χρονια μετα με τις καταλληλες παντα προυποθεσεις το ιδιο το φιλτρο ειναι περιττο και με μια απλη κυκλοφορια του νερου η φιλτρανση γινεται με τη λογικη του ζωντανου βραχου στα θαλασσινα(στελνω οξυγονομενο νερο πανω σε ξυλα πετρες χαλικι κτλ τα οποια ειναι τιγκα στα βακτηριδια)ενα μικρο οικοσυστημα ειναι και το ενυδρειο και πρεπει ετσι να το σκευτομαστε οχι σαν ενα γυαλινο αποστειρωμενο κουτι με σωληνακια να τραβανε και να δινουν τις απαραιτητες ουσιες στα ψαρια λες και ειναι στην εντατικη

αυτα για το κεφαλαιο αμμωνια βιολογικα υλικα απο μενα για την κυκλοφορια που ειναι αλλο κεφαλαιο μιλησα ποιο πανω

γενικα αυτο που παρατηρω ειναι οτι πολυς κοσμος παρολου που ασχολειτε καιρο το βλεπει το ενυδρειο σαν μαθηματικη εξισωση και κανει τα ευκολα δυσκολα
__________________
ΚωΣτΑς
διαβαζω για την εξεταστικη...οχι για μενα για τη φουκαριαρα τη μανα μου
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 17-10-08, 19:38
orck Ο χρήστης orck δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 27-12-2006
Περιοχή: Π.Φαληρο
Μηνύματα: 1.052
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην orck Send a message via Skype™ to orck
Προεπιλογή

steady μηπως μπορεις να εξηγησεις ποιο ειναι το θεμα; ειλικρινα δεν καταλαβαινω τι θες να πεις;

ας μην ξεχναμε οτι οταν μια εταιρια δινει ροη των φιλτρων το μετραει εχοντας το φιλτρο αδειο και να βγαζει νερο η αντλια του στο επιπεδο του και οχι να το ανεβαζει μεχρι το ενυδρειο
ενας πρακτικος κανονας ειναι οτι αφαιρουμε το 30% απο οτι λεει η εταιρια για ενα δουλεμενο φιλτρο (γιατι στα φιλτρα μας βαζουμε υλικα, το νερο ανεβαινει κατα μεσο ορο 1,5 μετρα, και λερωνονται οι σωληνες)
πχ εαν η εταιρια δινει 600λ/ωρα το πραγματικο ειναι 400λ/ωρα

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από steady Εμφάνιση μηνυμάτων
αμμωνια δεν προκειται να μετρησεις αλλα δεν ειναι μονο εκει το θεμα
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 17-10-08, 19:46
Το avatar του χρήστη steady
steady Ο χρήστης steady δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-02-2005
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ(ΚΑΤΩ ΠΑΤΗΣΙΑ)-ΚΑΛΑΜΑΤΑ
Μηνύματα: 2.320
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην steady
Προεπιλογή

θελω να πω οτι η ροη δεν θα επρεπε να μας ενδιαφερει τοσο σε σχεση με την αμμωνια οσο με τα παραπανω που εγραψα θεματα δηλαδη απαιτησεων ψαριων
__________________
ΚωΣτΑς
διαβαζω για την εξεταστικη...οχι για μενα για τη φουκαριαρα τη μανα μου
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 17-10-08, 22:37
Το avatar του χρήστη xontros
xontros Ο χρήστης xontros δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-01-2008
Περιοχή: Μελίσσια (Aθήνα)
Μηνύματα: 2.117
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην xontros
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από steady Εμφάνιση μηνυμάτων
γενικα αυτο που παρατηρω ειναι οτι πολυς κοσμος παρολου που ασχολειτε καιρο το βλεπει το ενυδρειο σαν μαθηματικη εξισωση και κανει τα ευκολα δυσκολα
Αναφέρεσαι σε κάποιον συγκεκριμένο?
Αν είναι αυτός που ξέρω πάντως, δεν ασχολείται και τόσο καιρό!

Χωρίς να διαφωνώ ότι δεν πρέπει να δυσκολεύουμε τη ζωή μας, και χωρίς να είναι καθόλου απαραίτητο για κάποιον που δεν τα πηγαίνει καλά με τα νούμερα, έχουνε νομίζω και τα μαθηματικά την ομορφιά τους.. Είναι όμορφο να βλέπεις ότι η φύση υπακούει σε μαθηματικούς νόμους, αν δεν ήταν, δε θα είχαμε και τις επιστήμες!

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από orck Εμφάνιση μηνυμάτων
ας μην ξεχναμε οτι οταν μια εταιρια δινει ροη των φιλτρων το μετραει εχοντας το φιλτρο αδειο και να βγαζει νερο η αντλια του στο επιπεδο του και οχι να το ανεβαζει μεχρι το ενυδρειο
ενας πρακτικος κανονας ειναι οτι αφαιρουμε το 30% απο οτι λεει η εταιρια για ενα δουλεμενο φιλτρο (γιατι στα φιλτρα μας βαζουμε υλικα, το νερο ανεβαινει κατα μεσο ορο 1,5 μετρα, και λερωνονται οι σωληνες)
πχ εαν η εταιρια δινει 600λ/ωρα το πραγματικο ειναι 400λ/ωρα
Εγώ, από θεωρητικής άποψης, δε συμφωνώ μ'αυτό.. Δεν είναι σαν τις αντλίες που παίρνουνε νερό από χαμηλά και το ανεβάζουνε ψηλά (των οποίων ένα τμήμα της ενέργειας μετατρέπεται, σε όρους φυσικής, σε δυναμική ενέργεια, λόγω αύξησης του ύψους).. Αν θες να το δεις με πιο "εμπειρικό-μπακαλίστικο" τρόπο, όση ενέργεια ξοδεύει για να ανεβάσει το νερό πάνω, άλλη τόση παίρνει από το νερό που κατεβαίνει.. ¶ρα, όσα λίτρα/ώρα λέει, τόσα περίπου είναι (θα πρέπει να αφαιρούνται πρακτικά οι απώλειες λόγω τριβών, στην προκειμένη λόγω "μπουκώματος" του φίλτρου)..
__________________
Pseudoeftropheus sentonographius sp. "ροζ"

Το (νυν) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με mikrogeophagus ramirezi): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=326855
Το (πρώην) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με ζωοτόκα): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=269530

Diogo, ο μονομάχος μου: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=26837
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 17-10-08, 22:40
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

πσσσσσσσςςςςςςςςςς!!!!!!!!!!!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 18-10-08, 00:12
Το avatar του χρήστη crazyio
crazyio Ο χρήστης crazyio δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Χαλκίδα
Μηνύματα: 1.955
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην crazyio
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από orck Εμφάνιση μηνυμάτων

ας μην ξεχναμε οτι οταν μια εταιρια δινει ροη των φιλτρων το μετραει εχοντας το φιλτρο αδειο και να βγαζει νερο η αντλια του στο επιπεδο του και οχι να το ανεβαζει μεχρι το ενυδρείο
αυτό πως έχει προκύψει ?
Δεν το γνωρίζω απλά ρωτάω ..
οι εταιρίες ξέρουν πως οι κατασκευαστές ενυδρείων δίνουν έπιπλα ίσα με την γυάλα.
¶ρα είναι πρακτικά αδύνατον να βάλεις το φίλτρο στο ίδιο ύψος με το ενυδρείο. (εκτός αν βάλεις και άλλο έπιπλο δίπλα στο ενυδρείο, πράγμα που επίσης ξέρουν πως δεν το κάνει κανένας)
Οπότε η μόνη θέση που μπορεί να μπει το φίλτρο είναι κάτω. άρα η υψομετρική διαφορά μεταξύ φίλτρου - ενυδρείου είναι δεδομένη.
Με ποια λογική η εκάστοτε εταιρία θα έδινε δεδομένα που πρακτικά είναι αδύνατον να υλοποιηθούν?
Ξανά λέω, δεν το ξέρω... για αυτό και ρωτάω ..


Υ.Γ ρε συ χοντρέ θα μας κάνεις να πάμε πάλι φροντιστήριο Μαθηματικά - Φυσική σε λίγο για να σε παρακολουθήσουμε ..
__________________

Ιωσάς
Wise men talk because they have something to say; fools, because they have to say something.

I guess Ill always be a soldier of fortune....
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 18-10-08, 00:34
Το avatar του χρήστη Apostolis
Apostolis Ο χρήστης Apostolis δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-11-2004
Περιοχή: Γέρακας Αττικής - Καρδίτσα
Μηνύματα: 1.281
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Apostolis Send a message via Skype™ to Apostolis
Προεπιλογή

εγώ να καταθέσω με τη σειρά μου βάσει εμπειρίας μου...
σε Malawi ενυδρεία έχω καταλάβει οτι η "ονομαστική τιμή" απόδοσης του φίλτρου πρέπει να είναι 5-6 φορές x τα λίτρα του ενυδρείου, με καλή ανατάραξη της επιφάνειας. Σε ΦΟΥΛ φυτεμένα, 2-3 φορές με χαμηλή ροή είναι αρκετές και επιθυμητές για να μη γίνεται και μπάχαλο με τα φυτά... α! και ας μην μπερδεύουμε τη "ροή" με το "lt/ώρα"... με λίγο "υδροδυναμική" τα διορθώνουμε αυτά...
__________________
Αποστόλης - Γέρακας Αττικής
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 18-10-08, 02:38
Το avatar του χρήστη steady
steady Ο χρήστης steady δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-02-2005
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ(ΚΑΤΩ ΠΑΤΗΣΙΑ)-ΚΑΛΑΜΑΤΑ
Μηνύματα: 2.320
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην steady
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αναφέρεσαι σε κάποιον συγκεκριμένο?
Αν είναι αυτός που ξέρω πάντως, δεν ασχολείται και τόσο καιρό!

Χωρίς να διαφωνώ ότι δεν πρέπει να δυσκολεύουμε τη ζωή μας, και χωρίς να είναι καθόλου απαραίτητο για κάποιον που δεν τα πηγαίνει καλά με τα νούμερα, έχουνε νομίζω και τα μαθηματικά την ομορφιά τους.. Είναι όμορφο να βλέπεις ότι η φύση υπακούει σε μαθηματικούς νόμους, αν δεν ήταν, δε θα είχαμε και τις επιστήμες!
φιλε χοντρε δεν αναφερομαι σε σενα μιλαω και για ατομα που ασχολουνται πολυ καιρο εντυπωση εχω στο μυαλο μου οχι ονοματα για να καταλαβεις

σιγουρα ειναι ομορφα τα μαθηματικα αλλα τους μαθηματικους νομους στους οποιους υπακουει στη φυση ειναι αδυνατο να τους προβλεψεις με ακριβεια στο επιπεδο μας σε εργαστηριακο ισως εφτανες κοντα στο να καταλαβεις καποια πραγματα που γινοντε στο ενυδρειο

οπως πχ οτι το ψαρι θα φαει τοση τροφη και θα παραγει τοση αμμωνια και χρειαζονται τοσα βακτηριδια τοση ροη και βιολογικο υλικο για να την διασπασουν

ολα τα παραπανω εκτος του οτι δεν μπορουμε να τα προσεγγισουμε ειναι απλα ανουσιο γιατι μιλαμε για τοσες πολλες παραμετρους...


απο κει και περα αν θες εσυ να ασχοληθεις με τα φυσιοχημικα χαρακτηριστικα του νερου παραπανω γιατι σαρεσει no problem with me
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Apostolis Εμφάνιση μηνυμάτων
εγώ να καταθέσω με τη σειρά μου βάσει εμπειρίας μου...
σε Malawi ενυδρεία έχω καταλάβει οτι η "ονομαστική τιμή" απόδοσης του φίλτρου πρέπει να είναι 5-6 φορές x τα λίτρα του ενυδρείου, με καλή ανατάραξη της επιφάνειας. Σε ΦΟΥΛ φυτεμένα, 2-3 φορές με χαμηλή ροή είναι αρκετές και επιθυμητές για να μη γίνεται και μπάχαλο με τα φυτά... α! και ας μην μπερδεύουμε τη "ροή" με το "lt/ώρα"... με λίγο "υδροδυναμική" τα διορθώνουμε αυτά...
αποστολη και 10-12 φορες τα λιτρα σου να χεις μια χαρα μπορει να ναι το φυτεμενο αμα δεν εχεις spray bar που συνεχιζω να μην καταλαβαινω γιατι ειναι τοσο ιερο εξαρτημα

για μενα παει αντιθετα το πραγμα σε φουλ φυτεμενο αμα εχεις φιλτρο 2-3 φορες τα λιτρα σου σε χρονο dt θα μπουκωνει γιατι παντα η ροη στα φυτεμενα λογο σαπιων φυλων και περισσοτερων καταλιπων πεφτει ποιο γρηγορα σε σχεση με τα μαλαουι
σε μενα να σκευτεις ριζες java fern ειχανε φτασει μεσα στο σωληνα εισοδου καμια 30αρια ποντους μεσα


και εκτος των αλλων η λεξη φυτεμενο για ενα ενυδρειο δεν λεει και πολλα
__________________
ΚωΣτΑς
διαβαζω για την εξεταστικη...οχι για μενα για τη φουκαριαρα τη μανα μου

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη steady : 18-10-08 στις 02:38 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 20-10-08, 10:38
Το avatar του χρήστη george
george Ο χρήστης george δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 4.692
Προεπιλογή

http://www.malawicichlidhomepage.com...ce_greek1.html
__________________




Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
επαρκης φιλτρανση... orck Γλυκό νερό - Γενικά 20 26-09-08 14:38
φιλτρανση για 750λιτρα jimfytakis Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 12 12-05-08 13:23
Φιλτρανση και Ανθρακας nnd Δίσκοι 27 20-12-07 20:13
Μπερδεμα με ψαρια και φιλτρανση!! Giannis-Patra Αρχάριοι γλυκού νερού 0 01-12-07 14:48
βοηθεια σχετικα με τη φιλτρανση GP250381 Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 39 25-08-06 11:55

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 16:55.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09296 seconds with 13 queries