Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων

Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων Συζήτηση για το στήσιμο και την διακόσμηση κοινωνικών ενυδρείων, προτάσεις για "σωστούς" συνδυασμούς ψαριών για τον αρχάριο και όχι μόνο

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 08-10-08, 22:48
Το avatar του χρήστη aquaman
aquaman Ο χρήστης aquaman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-08-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.678
Προεπιλογή Πρώτο ενυδρείο - Διακόσμηση

Ετοιμάζω το πρώτο μου ενυδρείο (είμαι στο στρώσιμο) το οποίο θα φυτευτεί ελαφρά και φιλοξενήσει κυρίως ζωοτόκα και κανένα γατόψαρο μάλλον.

Επειδή παιδεύομαι αρκετά με τη διακόσμησή του, είπα να ανεβάσω 1-2 φωτογραφίες, και όποιος έχει διάθεση να κάνει κριτική, αυτή θα είναι ευπρόσδεκτη. Φυτά δεν έχουν μπει ακόμα - μέχρι να καταλήξω για τη θέση του ξύλου/πετρας.
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_1996-1.jpg
Εμφανίσεις:  706
Μέγεθος:  75,9 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_1998-1.jpg
Εμφανίσεις:  513
Μέγεθος:  75,8 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 08-10-08, 23:19
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

μου αρεσει πολυ το ξυλο!!! αλλα οχι οπως το στηριζεις πανω στην πετρα...φαινεται στημενο....οπως και τα βουναλακια απο πετρες...σκορπισε τες σε ομαδες αλλα πιο φυσικα....αν θες να στηριξεις το ξυλο για να σηκωνεται καλυτερα στερεωσε το πανω στο αλλο ξυλο...

επισης σκεψου οτι οι απατησεις των ζωοτοκων ειναι διαφορετικες απο των γατοψαρων..(αν εννοεις τα κορυντορας...)

με αληθινα φυτα πιστευω θα βγει κατι πολυ ομορφο!!!..καλη επιτυχια!!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 08-10-08, 23:30
harilaos Ο χρήστης harilaos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-11-2006
Περιοχή: -
Μηνύματα: 778
Προεπιλογή

Θα συμφωνήσω με τον Πάνο για το στήσιμο των ξύλων.
Ιδανικά Θα μπορούσες να βάλεις ένα ακόμα ξύλο με λεπτά κλαδιά και να το βάλεις στη μια άκρη και να ανεβαίνει ως ψηλά ενώ στη βάση του να έβαζες αυτό το μικρό που έχεις.
Δεν ξέρω αν καταλαβαίνεις τι εννοώ.
Καλή συνέχεια πάντως.
Μια συμβουλή: Μην βιαστείς τώρα. Βρίσκεσαι σε ένα από τα πιο ωραία στάδια του hobby. Take your time..
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 08-10-08, 23:55
Το avatar του χρήστη PUF
PUF Ο χρήστης PUF δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-05-2008
Περιοχή: Athens City
Μηνύματα: 104
Προεπιλογή

Ωραιο κοματι ξυλο.
Συμφωνω κι εγω να μην ειναι πανω στις πετρες, καλυτερα κνα ακουμπαει κατω και βαλε καμια πετρα διπλα του.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 09-10-08, 00:16
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Προεπιλογή

Γεια και απο μενα. Ωραια ξυλα, μην τα βαλεις εντελλως παραλληλα ως προς τον οριζοντιο αξονα του ενυδρειου. Προτιμησε να ειναι ελαφρα διαγωνια. Αν θες επειδη διαισθανομαι οτι σου αρεσει το κλαδι που ορθωνεται προς την επιφανεια θα μπορουσες να δεσεις μαζι αλλο ενα ξυλο με εξαρσεις και να κανεις ενα πολυ ωραιο συμπλεγμα.Να θυμασαι οτι πρεπει να κυριαρχει κατι που να "τραβαει" το ματι, ειτε ειναι ενα κλαδι,ειτε ενας βραχος η ενα κοκκινο φυτο. Αυτο ομως θα πρεπει να βρισκεται σε μια απο τις χρυσες τομες. Πολλα σημεια εστιασης κουραζουν το ματι. Το χαλικι ειναι σημαντικο να το στρωσεις ομοιομορφα με μια ελαφρα ανοδικη ταση προς τα πισω για να πετυχεις την αισθηση του βαθους. Οι συγκεκριμενες πετρες δεν θα ελεγα οτι με εντυπωσιασαν.. ψαξε λιγο να βρεις σχιστολιθο η σκουρα ηφαιστειογενη πετρωματα οπως ειναι ο βασαλτης, ο γρανιτης κλπ.Ομως να χρησιμοποιησεις μονο εναν τυπο πετρας και οχι πολυχρωμια.Για ακομα πιο φυσικο αποτελεσμα βαλε μερικες πετρες μισοθαμμενες να προεξεχουν απο το χαλικι.
Θα συμφωνησω να μην βιαστεις. Στην πορεια θα βλεπεις τι λειπει και θα δεσεις ενα πανεμορφο υποβρυχιο τοπιο.
Υποστρωμα για τα φυτα εχεις;
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 09-10-08, 06:42
Το avatar του χρήστη aquaman
aquaman Ο χρήστης aquaman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-08-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.678
Προεπιλογή

Σας ευχαριστώ όλους για τα σχόλια (και overnight, παρακαλώ!). Τώρα που το βλέπω, συμφωνώ κι εγώ για τις πέτρες και θα δω τι θα κάνω.

Ξύλα έχω κι άλλα για να στηρίξω, αλλά είναι μοπάνια, οπότε δεν ξέρω αν τα σκούρα χρώματά τους θα ταιριάξουν αισθητικά με αυτές τις ρίζες, αλλά θα δοκιμάσω. Φαντάζομαι πως ίσως είναι ΟΚ, γιατί αργότερα θα μπουν και τα φυτά και θα "σπασει" ενδεχομένως η αντίθεση μεταξύ των χρωμάτων των ξύλων.

@Raven: οι πέτρες είναι από παραλία (δοκιμασμένες - μη ασβεστολιθικές). Θα ήθελα να βρω κι άλλες ή και γρανιτικές - ίσως πάρω τα βουνά και τις παραλίες άλλη μιά φορά...
Για το υπόστρωμα, αφού διάβασα/ρώτησα αρκετούς για τα υπέρ/κατά αποφάσισα να μη βάλω, γιατί σκοπεύω αφ'ενός να έχω λίγα φυτά, αφ'ετέρου να είναι "εύκολα", και θα χρησιμοποιώ ταμπλέτες αν χρειάζονται τροφή από τη ρίζα τους.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Πρώτο ενυδρείο ΜΗΤΣΑΡΑΣ Αρχάριοι γλυκού νερού 56 03-07-08 09:46
Το πρώτο μου ενυδρείο etomis Αρχάριοι γλυκού νερού 12 25-06-08 22:18
το πρώτο μου ενυδρείο linecp Αρχάριοι γλυκού νερού 23 30-12-07 11:24
το πρώτο μου ενυδρείο kostantakis Παρουσιάσεις κοινωνικών ενυδρείων 12 17-09-07 17:14
Διακόσμηση hotgates Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 6 04-08-07 19:23

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 19:15.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,03774 seconds with 14 queries